DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MAANDAG 15, J UNI. Hinderwet. Uit Hof- en Hoofdstad. No. 138 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Onbestelbare Brieven en Briefkaarten. Morgen komt. de nationale-convtfntie der repu- blikeinsche partij te Chicago bijeen. Op deze bijeenkomst wordt de candidaat gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Staten van Noord- Amerika en hier wordteen "'program samen gensteld, waarmede de verkiezingsstrijd wordt aanvaard. De conventie van de democratische partij heeft twee weken later plaats. Het is de ''gewoonte, dat de partij, welke dan het bewind is, het eerst voor den dag komt: de andere kan dan onmid dellijk kritiek geven op de rekening en verant woording en begrooting j ^der regeeringspartij- De 'nationale conventie is eigenlijk de krijgsraad. Zoodra deze gehouden is wordt de slag begonnen met een zetel in de White [House te Washington als zege. De president wordt "gekozen voorden tijd van vier jaren en wel met den twee-trappen- kiesstelsel. In eiken staat worden kiezers gekozen (evenveel als er leden van een senaat en de Kamer worden afgevaardigd in dien staat) en deze kiezers kiezen een president. Zoo'n conventie waarin feitelijk de beslissing plaats heeft is dus een vergadering van g wicht. Maar ook hetgeen er aan voorafgaat is van belang, Immers eerst wordt door de leiders onderhandeld over de al of niet toelating der afgevaardigden, wier geloofsbrieven niet aan de eischen voldoen. Dit onderhandelen komt in de praktijk neer op „loven en bieden". Komt de conventie in openbare zitting bijeen, dan weet men te voren reeds den afloop de beslujtep zijn nog niet genomen, maar toch reeds beklonken. De tribune zooals men het pro gram noemt is dan al bijna gemaakt. De planken zijn al gereed en in elkaar getimmerd. Misschien moet er naar een treffend beeld van den bekenden Nederlandschen staatsman nog een reconstructie plaats hebben, doch in den regel wordt er in het openbaar slechts proforma gedebatteerd. Dikwijls heeft de voorzitter bij de opening van de conventie de afdrukjes van het program aeeds in den zak! Ken enkelen keer loopt het wel eeps mis dan komt er een kink ip den kabel en dan wordt er binnenskamers gedelibereerd door de leden, terwijl de afgevaar digden intusschen aangenaam worden bezigge houden met oratorisch vuurwerk en muziek, en af en toe wordt medegedeeld, dat men achter de gesloten deuren vorderingen maakt. Dit jaar zal de conventie der republikeinen wel een kalm verloop hebben. De voorzitter, senator Hopkins, heeft het program in den zak en de heeren Roosevelt en Taft hebben het goedgekeurd. Roosevelt's invloed zal wel de be slissing geven. Geen staatsman of politicus kan in Amerika tegen hem aan. En waar hij krachtig optreedt voor de candidatuur van zijn minister van oorlogTaftdaar heeft deze candidatuur een groote kans van slagen De zaak zal dan met verandering van eigenaar op denzelfden voet worden voortgezet. Misschien is de nieuwe ei genaar iets meer behoudensgezind dan zijn voor ganger. De marP, die de conventie opent senator Burrow van Michigan heeft geen aangename taak. Hij moet [in de eerste plaats op den heer Roosevelt een loflied zingen en daarvoor bij zijn hoorders veel geestdrift ver wekken. Veel maar niet te veel. Immers in dezelfde redevoering moet hij de aanwezigen warm makanfvoorjde candidatuur van den heer Taft en hij moet dit met tact doen, daar anders vele afgevaardigden het nog wel eens in® hun hoofd zouden kunnen krijgen op president Roo sevelt te stemmen. In den loop van deze week zullen we er wel meer" van hooren. Maar naar menschelijke bere kening zal de heer Taft de man der republi keinen zijn en daardoor tevens de man, die in het Witte Huis zal zetelen. De vermoedelijke kandidaat van de democratische conventie, William Bryan heeft reeds tweemaal een nederlaag ge leden en het „driema,al is scheepsrecht" zal voor hem wel niet tot een beter resultaat leiden In de rubriek „Van het Binnenhof' der Op>r- Haarl. Ct. wordt onder het motto „Volkstribuun'' (van een niet-goochelaareen schets gegeven van het Kamerlid Passtoors, waaraan we het volgende® ontleenen 't Denkbeeld van iemand als den afgevaar digde Passtoors telfbenoemen tot hoofd van eene landelijke Katholieke gemeente thans van onderscheidene kanten den minister Heemskerk toegeschreven vind ik zeerjl begrijpelijk, f aan nemelijk, en tevens eene gelukkige gedachte. Onder de „uit het het volk voortgesproten® man nen", die, naar de letter der Grondwet, het gansche Nederlandsche volk in de Staten-Gene- raal vertegenwoordigen, neemt de heer Passtoors, de uitverkorene van Beverwijk, eene zeer bij zondere plaats in. Wie den heer Passtoors op straat ontmoet, zal 't er stellig voor houden, dat hij een athleet, een „krachtmensch" uit een cir cus of variété-gezelschap voor zich heeft. Maar van hereulischen lichaamsbouw, forsch- en breed geschouderd met de rustige bewegingen van. een, die beseft zijn lichamelijk overwicht. Zware kop, met laag voorhoofd en onder den betrekkelijk kleinen wipneus soort van „geborsteld" kneveltje; in 't midden streng-gescheiden, nog glanzend- bruine kortgeknipte haren. Stiere-hals, die draagt 't naar verhouding van het athleetlichaam vrij kleine hoofd. Grijze, stekerige oogjes onder zware wenkbrauwen Toch, als expressie van heel 't type, iets goedigsiets goedmoedig-joviaals, iets vroolijk-vriendelijks, dat u aantrekt Een zachte, bedaarde, gewillige, kalme reus; on gevaarlijk die z'n buitengewoon spiervermogen niet misbruiken zal. Een figuur, om, als dank bare stoffeering, te strekken voor groepje lustige kwanten, die onder 't groen voor eene taveerne,' of in de gelagkamer van zoo'n Oud-Hollandsch lokaaltje - gezeten zijn, waar de kroegen vaak worden gevuld Die laatste vergelijking gaat, met betrekking tot het Kamerlid Pastoors, niet op, want hij is bekend als een vriend van soberheid en een be strijder van onmatigheid in allerlei vorm. Pas stoors is een reus, die zelfbedwang heeft en in wien waarachtige liefde en belangstelling voor 't algemeen belang den toon aangeven. Vandaar zijne groate populariteit inzeerbree- den kring van vrienden en geestverwanten. Hij is een van degenen, die „het volk waar toe hij immers zelf behoort en dat hij, als man van karakter, volgaarne als zijn kring erkent, kring, waarop hij terecht fier is, volk" uit eigen deugdelijke, degelijke aanschou wing door-en-door kent. Liefde voor het gezag zit hem in het bloed doch deze sluit niet uit het met kracht en klem, met taaiheid en ijzeren volharding opkomen tegen misstanden, tegen on rechtvaardigheid en onbillijkheid van allerlei aard. De heer Passtoors zegt 'tvoor het oor van den fijner-ontwikkelde niet bekorend, niet fraai. Zijn grof accent kan u allicht even hinderen- De Jamelijk-onbeholpen wijze, waarop hij z'n zinnen opbouwt, ze wekt glimlachjes bij de intellectueele keurbent in de Kamer De bes ten, eerlijksten dier groep zullen ali as toegeven, dat die spotternij ongerechtvaardigd is. De heer Passtoors geeft zich in eerlijken eenvoud en in trouwhartige toewijding voor de belangen, die hij omvatten kan zooals hij is Koketteert niet listiglijk, als sommige aartshan- dige vrijzinnig-democraatjes, die kool èn geit willen sparen, nu eens met de „partijen van ge zag" en dan weer met de „echte, vrije democra tie" Beurtelings knipoogies gevënd her- en derwaarts Zich tooiend met het keurige visite-toilet van de „bourgeoisie" of met de non chalante losse-plunje van een, die op de grens van sociaal-democratie zweeft Carambolee rend met ridderlintjes en rosetjes, die nu eens in, dan weer uit het knoopsgat gaan, naar ge lang ge u in „kring van bourgeoisie" of in meer- democratisch gezelschap bevindt Neen, in waarheid, met dat listig en op „carrière maken" berekend gedoe van zekere vrijzinnig- democraatjes Die de kat uit den boom kijken Van wie straks een stuk of wat 'n heel-eind naar rechts opschuiven, als „de koers" en het belang dat vorderen Anderen toch vinden, dat tikje naar-links, mèt de noodige behoedzaamheid, meer winst kan ver schaffen Van dit alles is iemand als de eenvoudige, trouwhartige Passtoors niet gediend. Hij heeft niet „de gave des woords"; zei ik al. Hij spreekt niet indrukwekkend, niet sug gestief. Zijne kracht zit in 't stevig, deugdelijk organiseeren van een Bond, als waarvan hij ja renlang de leider is geweest. En wie naast, met Passtoors werkten, wisten ook wel, dat ze op hem bouwen konden, als op 'n rots. Geen man van dikke woorden, maar iemand van de stevige practijk. Geen eerzuchtige; geen vriend van klink klank en holle phrasen en mooidoenerijeen doodgewone, bescheiden burgerman, wien nu eenmaal de gave was ingeboren om een groote corporatie op hechten grondslag te kunnen ves tigen en bijeenhouden. Wanneer straks de heer Passtoors zich hal verwege mocht terugtrekken uit het publieke leven, burgemeester worden van een plaatsje als Ginneken, en, schoon in de Tweede Kamer blij vend dan, daar minder dan tot nu toe op den voorgrond treden, dan zal men eerst ervaren welk een werkzaam, nuttig, ijverig man hij steeds is geweest. De landelijke gemeente, die hem zij 't dan ook, dat de heer Passtoors in sommige dingen op de „geleerdheid" van den secretaris zal moe ten afgaan als burgemeester krijgt, is er stellig niet 't slechts af En de vrijzinnig-democraten mochten willen dat zij een stuk of wat van dergelijke rustig- eenvoudigen, niet-koketteerenden met volksgunst, niet-goochelaars met dikke woordekens van de mocratie, in hun midden hadden I.... De sultan van Asahan is in de residentie. Hij zal natuurlijk zijn opwachting gaan maken aan zijne vorsten en H. M. zal zonder tolk een ge sprek met hem kunnen voeren, wijl Zij het is eene weinig bekende bijzonderheih, waarvan de residentie-briefschrijver in de Am. Ct. melding maakt nevens zooveel, wat een Vrouwe van Haar rang zich eigen had te maken, ook Maleisch heeft geleerd. MAVÜ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen" ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van G. GROOT, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een benzine-motor van 4 P.K. tot het in bewe ging brengen van een eest voor het branden van kof- fieboomen, in het perceel Spanjaardstraat, Wijk C, No, 4. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhui ze dezer gemeentemondeling op Zaterdag (27 JunL'e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter [zake] ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, K| JAN DE WiT Dz., Voorz., lo. Burg. 13 Juni 1908.] DÖNATH, Secretaris. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. LIJST van de aan dit kantoor en de 'daaronder be- hoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie HelfUder maand Juni 1908. Brieven. Mevr. Adrions Amsterdam. Briefkaart e[n. Firma D. Dell Alkmaar. P. Ruiter Amsterdam. Jan Komen LimmeD. Buitenland. H. de Goede Nice. Mad."Schröder Milaan. Monster zonder waarde. G. Vermeulen f S* Jaspik. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de stukhen te vermelden, opdat deze bi)'onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. ALKMAAR, 15 Juni. die „het De Haagsche briefschrijver van de Standaard spreekt over de tentoonstelling van kinderen. „Niet voor kinderen, maar van kinderen, zegt hij. Een wedstrijd inzake schoonheid en gezondheid. Zulk een tentoonstelling, zulk een wedstrijd, zal hier te lande voor het eerst gehouden worden in den Haagschen Dierentuin op 3, 4 en 5 Juli a.s. Het spreekt wel haast van zelf, dat deze tentoon stelling van menschelijk vee de mensch is immers niet meer dan een zoogdier, en stamt immers van een zekeren viervoeter afbedoeld is als een reclame, een aantrekkelijkheid van den Dierentuin. Het jonge „vee" van 26 jaar zal op de tentoon- stelliDgsdagen worden bijeengedreven in het midden gedeelte der concertzaal welke voor dat doel met koorden en planken zal zijn afgesloten, en voor kin deren zoo prettig mogelijk zal ingericht worden. Wat mishandelt men het kind toch op schandelijke wijze Hoe verlaagt men het, willens en wetens tot op het peil van het vee. Want is het denkbaar, dat er ernstige menschen zijn, die niet inzien hoe het beneden de waardigheid van ons mensch-zijn is, een wedstrijd te houden van menschen, met premies voor schoonheid en gezond heid Is het ook denkbaar, dat men niet inziet, hoe dóór en dóór onpaedagogisch het is, de ijdelheid der kin deren op zulk eene wijze te prikkelen „Wie zou er zich nog over kunnen verwonderen of verbazen, zegt Ego in de Prov. Geld. en Nijm. Ct. dat zoo wat een ieder zich bezig houdt met 't uiterst strenge vonnis, dat 't dravers-comité van de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging over den heer Jochems en zijn vermaarde renstal heeft uitgesproken. Voor die bijna algemeene belangstelling zijn vele redenen. In de eerste plaats is de schatrijke familie Jochems hier al sinds menschenheugenis van zeer algemeene bekendheid. Van vroegeren datum door de groote gulheid, waarmede zij steeds bereid was steun te verleenen, waar hulp noodig was, maar ook door hunne vrijgevigheid om de armen van hun over vloed bij te staan. En'ft jonger geslacht, dat de enorme schatten ten deel zijn gevallen, geslacht met 'n anderen kijk op 't leven, kinderen al weer van een anderen tijd, weet die reputatie van vorstelijke mildheid een zekeren glans bij te zetten, door evenzeer vorstelijken staat van leven. Ja, de heer Jochems zou in dat geval geen kind van zijn tijd genoemd kunnen worden, wanneer hij geen eigenaar was van 'n renstal, die er wezen" mag. Welnu, wa neer nu hèm zulk een vonnis treft, zijn geheele stal voor geruimen tijd van de mededinging wordt uitgesloten, hij zelfs niet betreden mag z'n eigen terrein, door hem mc-t groote royaliteit als ren baan beschikbaar gesteld, ja hem zelfs 't rij-bewijs als „gentleman rider" is ontnomen, dan is 't niet meer dan duidelijk en ook begrijpelijk, dat 't geval alge meen besproken wordt. Niet uitsluitend in de kringen der „upper ten", maar ook verderop. Een bekend spoitman liet zich in dien geest uit, dat de heer Jochems wel in hooger beroep zou gaan. Dat hooger beroep zou dan behandeld worden door een jury, waarin ook vertegenwoordigers van buiten- landsche baanbe-.turen zitting zouden hebben. Zoowat alle vreemdelingen vormen één hechten band uitge zonderd New-York, waar ook gedisqualificeerden kun nen rijden met gedisqualificeerde paarden. Dat men hier algemeen niet zonder eenige spanning, in de be wuste kriDgen, 't verdere verloop van dit sportevene ment afwacht, laat zich na lezing van 't bovenstaande nu zeker wel wel begrijpen. Maar ook tevens kan 't nu duidelijk zijn, dat sommiger liefdesbetuigingen over 't verlies voor onzen paardensport nu juist niet steeds geheel zuiver en oprecht gemeend zijn. Eerst de banen vrij gemaakt van alle gok-gelegenheden. Dan zal 'k een en ander óók gelooven en aan de oprechtheid van vele jammerklachten, in deze dagen vernomen, niet twijfelen. D'er is nu weer wat te praten De Haagsche kouter van de Prov. Gron. Ct. mop pert over den „Haagsehen straatjongen met zijn schepnetje". „Met dat onmisbaar accessoir vischt hij nu onze bruin-groene grachten af en maakt daarbij een be weging en een omslag, alsof hij de wereld regeerde. Doet hij dat eigenlijk ook niet? Want het kind he. ft in dezen tijd allemansspraak en vóóral de straatjongen, wiens manieren en zeden niet door wat opvoeding beschaafd zijn. Die arme vischjes, door het stroomende water opge stuwd, loopen argeloos in 't netje der spijbelende vis- schertjes, die met helsch lawaai aan de gansche ge meente mededeeling doen van hunne belangrijke vangsten. Men moet ze zien die katvischjes, tot niets nut, niet groot genoeg om te worden gebakken. Wat een lot wacht dien beklagenswaardigen vorentjes. Kijk daar eens Wel dertig jongens steken hunne schepnetjes begeerig uit en trachten met handigen ruk het zilver vischje te vangen. Daar heeft hij er een. JoiJoiJoigilt hij er blaert hij links en rechts, dat de gracht er van davert. Fluks komen er tien, twintig spijbelaars bij, van welke de een er al smeriger en vuiler uitziet dan de ander. Met alle mogelijke potjes en kannetjes, blikken doosjes en pannetjes komt kleine broer aandiageD, om de gevangen vischjes voorloopig te bewaren. Alles goed en wel. Maar hoe maken zij zich van de school los Houdt de meester de hand half voor de oogen, ter wille van de katvisch Ik heb een paar maal aan zoo'n aartsvisscher gevraagd „Zeg, moet-je niet naar school, kerel Maar 't bescheid dat ik kreeg, was zoo ruw„Gaat 't je wat aan dat ik stil verder stapte." De Amsterdamsche medewerker van de „Leeuw, Ct." heeft het over de drukte op Zondagavond, tijdens de zangwedstrijden. „Op de terrassen voor de koffiehuizen kunt gij ter nauwernood een plaatsje machtig worden. Daar komt een troep mannen uit de Utreehtestraat aanzetten, allen mot grijze vilten hoeden op, tachtig, honderd man sterk, misschien nog talrijker; zij heb ben een nog talrijker lijfwacht van hen opstuwende Amsterdammers en anderen. Zij gaan naar de zooge naamde stille zijde van 't Rembrandtplein, waar vier, vijf groote bierpaleizen naast elkaar hun stroom van Zondag-uitgaanders trekken en houden stil voor het café van Schiller. Dan klinkt een Duitsch lied door de luchtreeds als de directeur zijn dirigeerstok heft, verstomt het rumoer en als het lied ten einde is, volgt er luid handgeklap van de honderden buitenzit- tenden, van de gasten binnen, die naar de uitgangen zijn gekomen, van de bewoners der boven de koffi - huizen gelegen woningen, die de ramen hebben opge schoven. Vijf minuten later trekken de Duitschers, leden van een vereeniging, die aan.de internationale zangwedstrijden in 't Paleis voor Volksvlijt hebben deelgenomen, verder in de richting van de Reguliers breestraat, om weldra hun hotels op te zoeken. Terzelfdertijd komen andere troepjes zangers groote koffiehuizen binnen. Nauwelijks gezeten heffen ook zij een der liederen aan, waarmede zij in den wed-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1