BINNENLAND. Een miniatuur Portret STADSNIEUWS. Een nieuwe socialistische partij. Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht Benoemd. Vroege koolbouw. Uit Schermerhorn. Door den bliksem gedood. Een drama. Uit Schagen. In den nacht 13 op 14 Juni heeft een onbe kende hond jacht gemaakt op eenige lammeren van den heer A. v. d. Horst alhier, 's Morgens werden 2 lammeren in een sloot gevonden, die gelukkig nog leefden, 1 was op een andere weide door de sloot gejaagd en 1 was verscheurd en lag dood met onderscheidene beten in den hals. De heer v. d. Horst had deze lammeren juist uitge kozen voor een aanstaande keuring. ln een spoedeischende raadsvergadering den 13 alhier gehouden, werd besloten van den vrij komenden grond van de Schager Ijsbaan al te zien ten behoeve van de eigenaars der slooten achter de Laagzij, die op last van de gezond heidscommissie zullen worden aangeschreven die slooten te dempen. De gemeente kon anders die grond om niet krijgen ter demping van het wa ter bij bet station. De heer P. Winkel, benoemd onderwijzer te Haarlem, werd tegen 13 Augustus eervol ontslag verleend. Het Witte Kruis. De Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" verzond een uittreksel uit de volledige mededeelingen van de afdeelingen, betreflende hare werkzaamheden in 1907, waaruit blijkt, dat ook weer in dat jaar de instelling uitmuntend heeft gewerkt. Uit het bijgevoegde verslag, betreffende het herstellingsoord „Heideheuvel" zien we, dat de inrichting in 1907 door 312 patiënten werd be zocht, waarvan 81 kwamen voor rekening der afdeelingen, tegen 318 en 59 in 't vorig jaar. De totale ontvangsten en uitgaven bedroegen elk f 15.962.02, onder de eerste is begrepen een bijdrage van f 5900 uit de renten van het gereserveerd kapitaal. Betreffende de ontsmettingsinrichting te Alk maar, meldt het verslag, dat in 1907 650 ont smettingen, uitmakende 67872 ovenvullingen, zijn verricht, welke getallen in 1906 resp. 554 en 585 bedroegen. Uit 106 plaatsen in Noord-Holland, eenige uit Friesland, en 4 buiten deze beide provin ciën, werden goederen ter ontsmetting toege zonden. 30 van de ontsmettingen geschiedden om tuberculose, en het ontsmetten voor typhus en roodvonk bewijst, dat die ziekte gedurende 1907 in Noord-Holland terdege geheerscht heeft; een krachtig, handelend optreden van ,,'t Witte Kruis", voorkwam waarschijnlijk meermalen het „epidemisch verklaren". Van de waschinrichting werd 207 keer ge bruik gemaakt, zijnde 24 keer meer dan in 19Ó6. Zeer aanzienlijk is het meerdere gebruik dat wordt gemaakt van de ruimte-ontsmetting door middel van Formalin en waterdamp254 ont smettingen werden daarmede uitgevoerd, tegen 157 in het jaar te voren, en het opnemen van dit ontsmettingsmiddel onder de bij de wet er kenden, zal zeker het gebruik doen toenemen. 60 keer werd voor rekening van de af'deeling ontsmet. De inhoud van de gezamenlijke ontsmette ruimten bedroegen 42.735 M8., tegen 26.608 M3. in 1906. De ontvangsten bedroegen f 5307.53, de uit gaven t 3536.57, zoodat een voordeelig saldo, groot f 1771.06 tot vermeerdering van het ge reserveerd kapitaal aan het hoofdbestuur kon worden overgemaakt. Herstellingsoord H. S. M.-personeel. Gesnapt. Het spoorweg-ongeluk te Haarlem. Individueel onderwijs. Kordaat. Een bijna honderdjarige. De openbare leeszaal te Leeuwarden. Nieuws uit Hoorn. Aangereden door een motorfiets. Zaterdagmiddag, reed de heer M. Kunst alhier met nog iemand op den straatweg te Limmen. Er kwam een stoomfiets aan die de beide heeren aanreed, zij kregen vele kwetsuren aan het hoofd terwijl tevens aan de fietsen groote schade werd toegebracht. De motorrijder reed door, maar werd te Heiloo aangehouden, waar hij op gaf Groot te heeten en van Purmerend te komen. Hij moet niet in het bezit van een rijbewijs zijn geweest, Geslaagd. Men seint ons Hedenmorgen slaagde mejuffrouw A. Overduin te Amsterdam voor het 2e natuurkundig examen. Aanbesteding-verbouwing-spoorwegstation. Men seint ons uit Amsterdam Heden had alhier vanwege de H. IJ. S. M. de aanbesteding plaats van de wijziging en vergroo ting van het station te Alkmaar. I)e raming bedroeg f23,900. Laagste inschrij ver was T. Wijten te Spierdijk voor f21,130. Badhuis „Het V itte Kruis." Een eervol ontslag en een benoeming. Toezegging van beroep. strijd zijn uitgekomen. Amsterdam zwom als 't ware verscheiden Zondagavonden in zang en muziek en door het drukke vertier op straat, dat de menschsn lang op de been hield, maakten de koffiehuishouders goede zaken. In de Klok komt het volgende bericht voor„Van verschillende kanten vroeg men ons inlichtingen over het eventueel stichten van een nieuwe socialistische partij, waarover wij met een enkel woord bij een vroegere gelegenheid spraken. „Wij wenschen voor het oogenblik slechts te melden dat binnen niet te lang tijdsverloop een oproep zal worden gericht aan allen, die reeds van hunne in stemming blijk gaven en tevens aan ieder, die bereid is, op nader aan te geven grondslagen, aan de stichting van een nieuwe socialistische organisatie mede te werken." H«t congres van den Wer. ldbond voor Vrouwen kiesrecht, dat van 15—20 dezer te Amsterdam in het Concertgebouw gehouden wordt, werd gisteren inge leid met een godsdienstoefening in de Groote Walen kerk, Walenpleintje aldaar. Voorgangster was ds, Anna Howard Shaw, uit Philadelphia. Het congres ving heden om half tien aan. In de ochtendzitting werden alleen eenige voorbe reidende werkzaamheden verricht. GEMENGD NIEUWS. Bij Kon. Besluit van 12 dezer zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Bergen op Zoom, T. Jansen van Gelder, thans in dezelfde betrekking te Medemblik te Hoorn, J. C. Bemer, thans in dezelfde betrekking te Enkhuizen. De vroege koolbouwers te St. Pancras verlangen erg naar een flinken reg n. Voornamelijk op de lichte gronden heeft de vroege kool veel te lijden van de made, een wormpje dat aan de planten knaagt. Met een flinken regen groeien veel planten over dit gebrek heen. Het bestuur van de tuinbouwvereeniging „Scher merhorn en Omstreken" heeft bepaald, dat de groen- tenveilingen zullen aanvangen op Woensdag 17 Juni e.k. Voorloopig zal om den anderen dag worden veild. Men schrijft ons uit Zutphen In de buurtschap Haart bij Aalten is Vrijdag namiddag de bliksem geslagen in de woning van G. Th. Sellinkde vrouw die met een kind op den schoot zat werd doodelijk getroffen. Het kind bleef gespaard. Brand werd niet veroorzaakt. In een logement in de Kranestraat te Den Haag hadden Vrijdagavond een jongeman en een pleegzuster een kamer besproken. In den afgeloopeu nacht is te één uur de eerste nog de deur uitgeweest, om een brief te posten. Zaterdagochtend werden zij beiden te bfd gevonden, badende in hun bloed, in bewuste loozen toestand en met doorgesneden polsen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen en den verwonden een voorloopig verband was gelegd, werden zij door den heer Dietz, commissaris van politie in de 2e afd., in verhoor genomen, aan wien zij opgaven zich zeiven de wonden te hebben toegebracht. Zij werden per rijtuig naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Naar het Fransch van ELISE POLKO. Vervolg.) Nadat Henriette uit Frankrijk in haar vaderland was teruggekeerd, was zij de ijverigste leerling haars vaders geworden. Eerst had zij bepi'oefd miniatuur copieën naar Nederlandsche meesters te vervaardigen, maar weldra bepaalde zij zich tot het vervaardigen van miniatuur-portretten. Men betaalde haar 60, 70 en meer voor een portret en de Ilollandsche schilderes werd van het eene hof naar het andere geroepen. Zoo had dan Henriette de leden van het Pruisisch hof ge schilderd en aan de nicht van Peter den Groote, Anna van Koerland, die zich juist daar bevond, ook bestelde men haar het portret van Elizabeth de ongelukkige vrouw van den wilden Alevis en gaf haar zelfs hoop de keizerin zelf te mogen schilderen. Hare familie en vrienden wilden haar terughouden, haar waarschuwen de voor de moeilijke en lange reis. „Niet het geld lokt mij," zeide zij, „niet de eer eene keizerin te schilde ren, neen, alleen het verlangen dien man weder te zien, die eens zoo stem en verbaasd aan het bed stond van Madame Maintenon. „Hoe mag hij er nu wel uitzien, sedert hij zijne eer ste gemalin wegjoeg en 130 gezworenen voor het ven ster zijner zuster Sofie liet ophangen? „Ik wil veel te graag eens weten of ik nu ook niet bang voor hem zijn zal?" De herstellingsoord-vereeniging voor het personeel der Hollandsehe Spoorweg-Maatschappij ontving van H. M. de Koningin-Moeder de som van f 150 ten ge schenke. Zaterdagmiddag werd te Winschoten de barbiersbe- diende W. door de politie aangehouden, toen hij juist f 100 van een der klanten gestolen had. Hij is aan de justitie overgeleverd. In zake het spoorwegongeluk, dat verleden Dinsdag te Haarlem heeft plaats gehad, kunnen wij mededeelen, dat door den districts-inspecteur der spoorwegdiensten, den heer A. R. Witkop te Haarlem een uitgebreid onderzoek is gehouden. Hieruit is ten duidelijkste gebieken, dat het onge val te wijten is geweest aan den seinhuiswachter F. uit het seinhuis ODder de stationskap, die schijf 3 gaf in plaats van schijf 2, waardoor de trein binnenliep op het derde spoor, waarop de trein voor de richting Uitgeest voor vertrek gereed stond, terwijl het tweede spoor vrij was. De man heeft direct zonder uitvluchten toegegeven de vergissing te hebben gemaakt. (O. H. Ct.). Naar de N. Ct. verneemt, worden te Den Haag po gingen aangewend, om te voorzien in het onderwijs van kinderen, die individueel onderwijs noodig hebben. Bij duur der schooltijden, lesrooster enz. zal, meer dan dit op de gewone scholen noodig is, rekening worden gehouden met de geaardheid van elk kind. Dit onderwijs zal dus geëigend zijn voor psychisch en physisch zwakke kinderen. Men schrijft aan het „Hdbl." Donderdagavond waren de logés van het hotel „Da Dolle Hoed" bij Lochem getuigen van 't moedig en kordaat optreden van den heer G. Kloosterboer, oudsten zoon van den eigenaar van dit hotel. Tegen half acht uur des avonds kwam een boerenwagen, bespannen met één paard, aanrennen, waarop een meisje van ongeveer 20 jaar, klaarblijkelijk in doodangst, gezeten was en al hare krachten inspande om het op hol zijnde paard tot staan te brengen. Oogenblikkelijk had de heer Kloosteiboer zijn be sluit genomen en sprong achter op den wagen, waarna wij het tweetal zagen verdwijnen. Een logé uit Lochem, die een uitstapje maakte naar „De Dolle Hoed", ging daarop spoedig per fiets den wagen na en kwam ons geruimen tijd daarna melden dat het den moedigen jongen man eindelijk gelukt was te Barchem het paard tot staan te brengen. Voor dat de wagen het hotel „De Dolle Hord", bereikt had waren reeds twee mannen er afgesprongen zonder lichamelijk letsel te krijgen en dank zij het moedig optreden van den hoer G. Kloosterboer, werd ook het meisje voor een ongeluk bespaard. Mevr. de wed. M. BellaartSchaffer zal Maandag te Voorburg haar lOOsten verjaardag vieren. Aari het jaarverslag dezer instelling ontleenen we het volgende Het aantal bezoekers klom in het afgeloopen jaar tot pl.m. 50,000het kleine aantal per dag was onge veer 140 in hoofzaak behoorden deze tot de middel klasse. In den afgeloopen winter was het aantal ar beiders-bezoekers als gevolg van de toen heerschende werkloosheid, grooter dan vorige jaren. Het aantal ingeschreven boeken steeg van 3360 tot 4300. Deze uitbreiding der bibliotheek was voor een deel te danken aan het in bruikleen ontvangen van de bibliotheek der krite Ljouwert fen it Selskip for Fryske tael- en skriftenkennisse, voor een deel van particuliere schenkingen het grootste deel werd echter aangekocht voor rekening der instelling. In den loop van het jaar kwamen op de leestafel 448 boekwerken voor. Genoemde uitbreiding maakte een supplement op den in Maart 1906 verschenen cata logus noodig. De uitbreiding maakte de taak van den beheerder zoo omvangrijk, dat dezen in Januari van dit jaar et-n hulp werd toegevoegd. Het aantal uitleeningen hield met de uitbreiding gelijken tred het nam van 9666 in 1906/07 toe tot 17,502 in het afgeloopen jaar in dat jaar betrokken 869 léden t oeken uit de bibliotheek, van wie 663 te Leeuwarden wonen, 87 in de Schrans bij Leeuwarden en de overige verspreid zijn over een tiental gemeen ten buiten de hoofdstad. 387e STAATSLOTERIJ Trekking van heden. 5e klasse. 13e Lijst. Nrs. 3270, 5134, 7410, 10305, 13159, 16723 en 18Ó96 ieder f 1000. Nrs. 1957, 7353 en 15535 ieder f 400. Nr. 40 f 200. Nrs. 491, 932, 2087, 2286, 3614, 5523, 7769, 9370, 11604, 11988, 12631, 14313, 15229, 15781 en 20529 ieder f 100. Het 21e concours vanden Prov. B*> n d van Harmonie- en fanfarecorpsen. Bovengenoemd concours werd gisteren geopend door sectie A, afdeeling fanfare. Om half 12 vereenigden zich in de Parkzaal ge meente-autoriteiten, feest-commissie, jury, leden van 't Hoofdbestuur enz., waar hét concours werd geopend door den heer H. W. de Joncheere, burgemeester van Hoorn. Was tot hem als eere-voorzit ter het verzoek gericht de feestelijkheden te openen, hij meende dat in de eerste plaats te moeten doen als hoofd der gemeente Hoorn. Mede namens de medeleden van het Dag. be stuur eveneens aanwezig heette spreker allen welkom en bracht, ook namens de andere leden, dank aan de feestcommissie voor de aangeboden onderschei ding. Hij schetste het aangename en het nuttige door harmonie- en fanfarecorpsen tot stand gebracht en hetgeen door den Bond is gedaan, sprak de beste wenschen voor het welslagen van dit concours uit en hoopte dat de deelnemers na afloop zullen zeggen „Het is ons aangenaam geweest in Hoorn te zijn ge weest. We hebben er prettige feestdagen doorgebracht." Bijzondere hulde werd gebracht aan de voor de Hoornaren zoo sympathieke vereeniging Apollo" door wie het concours binnen deze veste plaats heeft. De heer K. Veldkamp, bondsvoorzitter, bedankte den burgemeester en Apollo, die aanbood het con cours op eigen risico te ontvangen. Nadat de aanbieding van den eerewijn had plaats gehad, begaven allen zich naar de veemarkt, waar om 12 uur de maisch wedstrijd zou worden gehouden. Na afloop hiervan werd in den Parktuin het con- cours geopend door de 3e afdeeling fanfare. De jury bestond uit de heeren David Koning Jr. dir. van AmsteL fanfarekorps, Jac. Koning, gep. dir. van de stafmuziek der Kon. Marine en A. L. Haze broek, kapelmeester der Kon. Marine. Aan den marschwedstrijd namen deelEengezind heid te Wormer, Vriendschap te Schoorl, Water- lands fanfarekorps te Buiksloot-Nieuwendam, Cres cendo te Assendelft, le Ned. Bakkersfanfare te Am sterdam, Diemer fanfarekorps te Diemen, Stedelijk muziekkorps te Purmerend, Excelsior te Zaandam, Oost-Knollendammer kapel te Oost-Knollendam. De uitslag hiervan was; le prijs. Stedelijk muziekkorps te Purmerend, dir, de heer Barend Kwast, met 57 p. 2e prijs, met 55 p. Oost Knollendammer kapel te Oost-Knollendam, dir. G. Schaar. 3e prijs, met 51 p. Diemer fanfarekorps te Diemen, dir. Joh. Schuitmaker. In de 3e afdeeling namen deelEensgezindheid te Wormer, Vrienschap te Schoorl, Waterlands fanfare korps te Buiksloot-Nieuwendam Volharding te Berkhout. le prijs, verg. zilv. med. met 58 p., Buiksloot Nieuwendam, dir. Joh. Schuitmaker. 2e prijs, zilv. med. met 47 p., Volharding te Berk hout, dir. T. van Dijk. 3e prijs, bronzen med,, met 39 p.. Eensgezindheid te Wormer, dir. S. Rem Pz. In de 2e afdeeling traden op: Willen is kunnen te HaarlemArion te Wijk aan Zee, Kon. Wilhelmina te Beemster, Crescendo te Assendelft, le Ned. Bak kersfanfare te Amsterdam. le. le prijs met het hoogst te behalen punten 75 en een bijzonder compliment van de jury voor de artistieke uitvoering, verg. zilv. med., Kon. Wilhel mina te Beemster, dir. J. Schuitmaker. 2e. le prijs (verg. zilv. med.) met 64 p. en een compliment van de jury voor de zuivere stemming Willen is Kunnen te Haarlem, (dir. H. W. Hof meester Rz.) 2e. tweede prijs (zilv. med.) met 64 p. Crescendo te Assendelft, dir. G. Schaar. 2e. tweede prijs (zilv. med.) met 54 p. le Ned. Bakkers fanfare te Amsterdam, dir. de heer M. J. Komst. 3e prijs (bronzen med.) met 50 p. Arion te Wijk aan Zee, dir. de heer Sam. Vlessing. In de le afdeeling traden op Diemer fanfarecorps te Diemen, Stedelijk muziekkorps Purmerend, Harmo nie Assendelft, Excelsior Zaandam, Oostknollendam- me rkapel Oostknollendam. le prijs (verg. zilv. med.) met 70 p. Stedelijk Mu ziekkorps te Purmerend, dir. B. Kwast; 2e pr. (zilv. med.) met 64 p. Excelsior te Zaandam, dir. G. Brouwer; le derde pr. (bronzen med.) met 57 p. Oostknollen- dammer Kapel, dir. G. Schaar 2e derde pr. (bronzen med.) met 57 p., Harmonie Assendelft, dir. J. K. Jongejans. Na afloop van dit concours werd op de Kaasmarkt en het Breed een vrij concours gehouden, waarbij de uitspraak geschiedde door het publiek. Aan elk der wedstrijden werd door 4 korpsen deel genomen. De prijzen bestonden uit verg. zilv., zilv., groote bronzen en kleine bronzen medailles. De uitslag was op de Kaasmarktle pr. Volhar ding Berkhout, 2e Harmonie, Assendelft, 3e Oost- knollendammer Kapel, 4e le Ned. Bakkersfanfare en op het Breed: le pr. Waterlands fanfarekorps, 2e Stedelijk Muziekkorps te Purmerend, 3e Arion te Wijk aan Zee, 4e Eensgezindheid te Wormer. s Avonds om 8 uur had in den Parktuin de wed strijd plaats om den Prix d'Excellence, door de korp sen, met het hoogste aantal punten in iedere afdeeling. De prijzen, een zilveren lauwertak, aangeboden door de V. V. V. werd behaald door de v reeniging Koningin Wilhelmina te Beemster met 70 p. en de bijzondere gelukwenschen van de jury. Een bal champètre in den Parktuin sloot dit eerste gedeelte van het concours, dat zeer zeker als geslaagd mag worden beschouwd en dat, ware het weer gun stiger geweest, op nog grooter belangstelling had mo gen rekenen. In de week van 9 tot 13 Juni zijn in het Badhuis van het „Witte Kruis" genomen: 57 kuipbaden, 81 regenbaden le klas, 188 regenbaden 2e klas, tezamen 326 baden. Bij Kon. Besluit van 11 dezer is, met ingang van 1 Juli, aan den heer mr. M. Büchner, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van voorzitter van den raad van beroep voor de vermogensbelasting te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten, en is, met ingang van dien datum, als zoodanig benoemd de heer mr. D. van Houwen'nge, president van de arrondissements-recht- bank, alhier. De heer J. Lindeboom, candidaat alhier, ontving de toezegging van beroep naar Oudorp, (vacature dr. J. C. PooJ). En zoo was zij dan werkelijk in Petersburg, en dag in, dag uit schilderde zij in het keizerlijk paleis en het sehoone gelaat der bekoorlijke Anna prijkte in al zijn rozen-frischheid op den parelblanken ivoren achter grond. Morgen zou het portret der keizerin voltooid zijn en dan kon de schilderes naar haar vaderland te ruggaan. Hoe grenzeloos haar verlangen was, even smartelijk was het haar dat de eenige wensch die haar hierheen gebracht had, onvervuld was gebleven. De keizer was namelijk niet te Petersburg. Zijne gewoon te getrouw, nu hier dan daar onverwacht te verschij nen, had hij kort na de aankomst der schilderes de re sidentie verlaten. Even plotseling als hij vertrok, placht hij weder in Petersburg te verschijnen, maar de tijd van vertrek en terugkomst was nooit vooruit bekend. Hij verdween en verscheen dat was alles wat men wist. lie sclioone Anna van Koerland leunde op den geel zijden divan en sprak met eene hofdame, in de venster nis stond de slanke, zachte Elizabeth, droomerig voor zich uit turende, en aan haar kleine tafel, tusschen haar verfdoozen zat Henriette van Pee. Plotseling kromp zij ineen van schrik niet alleen zij, ook de andere vrouwen een stap liet zich hooren, juist zoo als eertijds in de kamer der markiezin een stap, zoo vast, zoo trotsch, als Henriette sedert nooit meer ge hoord had. De sporen rinkelden als op dien dag in Saint Cyr; het kwam nader en nader, de deur vloog open, daar stond zij. de onvergetelijke, machtige ge stalte nog reusachtiger, nog trotscher dan toen. Slechts met een lichten hoofdknik begroette de Ozaar de vrouwen, trad toen aan de tafel der schilde res ën boog zich langen tijd boven het beeld zwijgend als eertijds over het bed der markiezin. En vreemd toen zij hem zoo plotseling naast zich zag staanzijn oogen kalm onderzoekend op het beeld gericht, toen voelde zij even weinig vrees voor hem als toen zij zag zonder angst tot"hem op, niettegenstaande de 130 gezworenen en 'nog menige andere herinneringdie haar in de gedachte kwam „Het heeid is goed," zeide de keizer in zuiver Fransch het gebogen hoofd verhiel zich en de adelaars-oogen namen de schilderes op. „Hoeveel zittingen acht gij noodig voor een portret?' „Twintig zittingen ieder van 3 uren, Sire.'' „Dat is te veel! Ik zou lust hebben mij door u te laten schilderen. Hoeveel zittingen zoudt gij voor mij daarvoor noodig achten „Een en twintig, Sire Op het gelaat der vrouwen stond verbazing en schrik te lezen. De keizer glimlachte even, het was dezelfde onweerstaanbare glimlach, die Henriette vroe ger gezien en nooit vergeten had. „Een en twintig En waarom „Omdat gij Peier de Groote zijt en omdat ik nog nooit een man schilderde. Ook zou ik bij uw portret nog iets willen goed maken". „Hebt gij mij dan ooit kwaad gedaan?" „Ik ben eens voor u weggelooper: in Saint Cyr en gij hebt mij aan het bed van madame de Maintenoi wedergevonden, Sire. Toen was ik bang voor u, maar slechts zoolang tot ik u gezien had D „Nu en thans?" glimlachte de keizer, „ik her inner mij deze gebeurtenis Eere-avond C. S. Zaterdagavond had in de Cadettenschool de jaar- lijksche eere-avond plaats, waarbij bedrevenheid in gymnastiek en schernaen in 't afgeloopen jaar be oefend betoond werd. Een aantal genoodigden uit de stad waren aanwezig. De verschillende oefeningen aan brug, rek en ringen werden keurig netjes uitge voerd, de colonne-geweer- en staafoefeningen gaven te kennen de werklust der deelnemers en het geduld der instructeurs, dat echter met veel succes bekroond is geworden. Ook de partijen op sabel en degen toonden ons, dat ook de schermsport aan de Cadet tenschool^ vlijtig beoefend wordt en dat er veel deel nemers zijn aan het jaarlijksche concours bleek alleen wel uit bet groot aantal prijswinnersdie één voor één voorkwamen, om uit de handen van den len luitenant Blauw, den beschermheer van de algemeene gymnastiek- en schermclub hunne prijzen te ont vangen, waarbij spreker nog meer aandrong op be oelening der sport, wees op het hygiënische er van terwijl hij dit met eenige aardige voorbeelden toe lichtte. Het publiek dat met veel aandacht de oefe ningen volgde, zal een aangename herinnering aan dezen avond behouden hebben. „Thans ben ik u nageloopen en wil ik u schil deren. Hoe zou ik dus nu bang kunnen zijn En Piter de Groote liet zich werkelijk schilderen door de kleine, moedige Hollandsehe schilderes en zat geduldig volle 21 dagen telkens 4 uren. De tijd viel hem daarbij nooit lang, want hij sprak over haar vaderland en gedacht met dankbare vreugde den tijd, teen hij te Za ndam voor timmerman speelde, ja hij getuigde zelfs, dat hij nog wel dien tijd terug wenschte. Het miniatuur-portret slaagde onderwijl zoo goed, dat hij de kunstenares een jaargeld van èOOO thalers aanbood, wanneer zij voor goed hare kunst in Rusland wilde uitoefenen en onderwijzen. Zij wees echter dit eervol aanbod van de hand. „Dij hebt mij zelf getuigd, Sire, dat gij somtijds nog heimwee naar Holland gevoelt. Zeker zult gij kunnen begrijpen, dat ik zou sterven als men mij i er- hinderde naai- mijn vaderland terug te kesren." De kleine Hollandsehe schilderes huwde later haren zeer bekwamen collega Wolters. Nadat de karakte ristieke kop van den zonderlingen keizer zoo goed was uitgevallen, schilderde zij ook mannen en weldra droeg iedere voorname vrouw het portret van haren man, zoon, broeder of geliefde in een armband of sierspeld. Henriette Wolters stierf in 1741. Hare prach tige, boven alle beschrijving fijne miniatuur-portretten maken een sieraad uit van de miniatuur-verzamelingen. SLOT.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2