DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 139 Honderd en tiende jaargang. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 16 JUNI. Hinderwet. INNEN L A N D. Telefoonnummer 3. Eerste Kamer. Het plan is in de.Eerste Kamer a.s. Donderdag iet ontwerp beteftende de invoering van het arbeidscontiact aan de orde te stellen.. Het Kamerlidmaatschap van Mr. De Vries. Het „Hdbl." meldt: „De Standaard" had efv verleden week op ge wezen, dat het wenschelijk zou zijn, als mr. De Vries tot 1909 Kamerlid* kon blijven, wijl hij iet district Sneek er een bijna noodelooze stem ming door zou besparen. En het antirev. „Friesch Dagblad" gat Vrijdag iet volgende te lezen „Wij vreesden dat mr. De Vries zijn woord zou gegeven hebben om voor 1909 af te treden. Dat blijkt nu niet iet geval te zijn". Daar men hieruit zou kunnen afleiden, als zou bij mr. De Vries het voornemen bestaan, Kamerlid te blijven tot de periodieke aftreding van het volgend jaar, hebben wij inlichtingen genomen en kunnen thans meedeelen, dat de aeer De Vries er niet aan denkt, tot het volgend jaar zijn lidmaatschap der Tweede Kamer te handhaven. Zoodra zijn rapporteurs-werkzaam heden afloopen, zal hij ontslag nemen. Bestrijding der tuberculose in Provinciaal belang. In de najaarszitting van 1907 beslisten de Staten van Noord-Holland in beginsel, dat de bestrijding der tuberculose een Provinciaal be lang was. Maar de „Tel." verneemt, ligt het in het voor nemen van Gedeputeerde Staten reeds in de a.s. zomervergadering voorstellen te doen, om reeds in 1909 over te gaan tot subsidieerin der Noord-Hollandsche afdeeling, die zich de bestrijding tot taak heeft gesteld. ïgen. De aangeboden rekening van „Meerenberg'' ver 1907 sluit met een nadeelig slot van 23,692,92 en een uitgaaf van f 534,830,08^. De eerste suppl. begrooting voor Meerenberg, dienst 1908, heeft een eindcijfer van 58,750. Voor buitengewone werken is daarop 48,750 uitgetrokken. De rekening van het gesticht „Zwanenburg- Provinciale Staten van Noord-Holland. In de a.s. zomerzitting der Staten zullen wor den behandeld voorstellen van Ged. Staten, tot het verleen en van subsidiën als volgt aan de vakscholen van den N. R.-Kath. Volks bond te Amsterdam ƒ800 per jaar voor driejaar aan de teekenschool van den Ned. R. K. Volks bond te Haarlem f 200 per jaar voor drie jaar aan de Ambachtsteekenschool te Huizen 150 voor het loopende jaar; aan de Teekenschool te Amstelveen 200 voor drie jaren aan de Teekenschool der St. Aloysius-Vereeni ging te Ouder-Amstel 50 voor 1909 aan de Dagteeken- en Kunstambachtschoo voor meisjes te Amsterdam ƒ2000 over driejaren aan de Industrieschool voor de Vrouwelijke Jeugd te Amsterdam 2879 voor drie jaren; aan het Conservatorium der afdeeling Amster dam der Mij. tot Bevord. der Toonkunst ƒ1000 voor drie jaren aan de vakschool voor behangers te Amster dam ƒ500 voor 1909; aan de Zeevaartschool in liet Zeemanshuis te Amsterdam 800 voor drie jaren aan het Ned. Schoolmuseum te Amsterdam 500 voor drie jaren aan het „Kaascontrole-station in Noord-Hol land" ƒ1000 voor drie jaren; Ged. Staten stellen voorts voor de subsidie, gedurende 4 jaren verleend aan het „Kaascon trole-station in Zuid-Holland", thans te beein met een uitgaat van 70,958,12, en wal" sluit een tekort van 26,203,55V2- De begrooting der provincie voor 1909 heelt in eindcijfer een bedrag van 2,415,015,09, waar bij onvoorziene uitgaven zijn geraamd op ƒ25,585,49. Voorgesteld wordt te heffen 10 opcenten op de gebouwde, 10 op de ongebouwde eigendommen en 9 opcenten op het perceel. Aangeboden worden verschillende ontwerp- glementen voor waterschapen en enkele bij zondere polderreglementen. Ged. Staten stellen voor aan A. Struylaard, voormalig kantormier van het Heemraadschap van den Amstel en Nieuwer-Amstel, een pen sioen te verleenen van ƒ312 en aan de wed. van dan tijdelijken opzichter K. C. Drost een toelage van 300 per jaar. Hooger onderwijs buiten de universiteiten. De Nutscommissie voor onderwijs (voorzitter dr D. Bos, secretaris J. Bruinwold Riedel) heett een circulaire gezonden aan de departementen der Maatschappij tot nut van 't algemeen en andere plaatselijke vereenigingen of comité's welke liet hooger onderwijs buiten de universi teiten wenschen te bevorderen. In deze ciculaire wordt medegedeeld, dat de Nutscommissie, overeenkomstig de door de sub commissie voor hooger volksonderwijs ingediende voorstellen, zich in verbinding gesteld heett met personen, die in staat en bereid zijn leergangen te leiden over bijzondere studievakken, waaruit de methode, welke bij het wetenschappelijk onderzoek wordt gevolgd om tot waarheid te tomen het best kan worden gekend en begrepen en leiding te geven ontwikkelde, ofschoon niet speciaal voorbereide toehoorders, van enkele wijsgeerig of weten schappelijke vraagstukken, die van waarde zijn voor de practijk van het maatschappelijk leven. Beoogd wordt, niet oppervlakkige kennis aan te brengen, maar inzicht en jnethode van weten schappelijk onderzoek en liefde voor belangelooze studie te bevorderen. De Nutscommissie merkt op, dat het de taak is van de Nutsdepartementen en van de ten behoeve van de bedoelde cursussen of seriën van n elkaar sluitende voordrachten in 't leven te roepen bijzondere comité's, de belangstellende personen tot elkaar te brengen, te groepeeren en hun aan te bieden keuze van onderwerpen en deskundige leiders Omtrent de wijze, waarop de cursussen naar het oordeel der commissie moeten worden voor bereid en ingericht, geeft zij eenige korte aan wijzingen. Alle uitgenoodigde hoogleeraren en leeraren hebben, ook voorzoover zij zich niet konden be reid verklaren, in 19089 als leiders van de cursussen op te treden, hunne sympathie met het bedoelde streven te kennen gegeven. Niet minder dan 29 pprsonen hebben aan de roepstem der commissie gehoor gegeven. Een lijst van onderwerpen en leiders is door de commissie aan' hare circulaire toegevoegd i.'ct Internationaal Congres voor Vrouwen kiesrecht. De a> id van gisteren was gewijd aan on- ulinge kennismaking. Daartoe had het Comi té van Ontvangst een receptie gearrangeerd in Maison Couturier. Daar was het zeer geani meerd, zeer vol en.... zeer warm. De hónderden dames-congrèssisten verkeerden vroolijk onder elkander, gretig deze bijeenkomst aangrijpend om kennis te maken of oude kennissen te be groeten. Nadat de volksliederen had begroet muziek reeds met verschillende de congressisten uit den vreemde sprak mevr. Gompertz—Jitta de congressisten in het Engelsch, Fransch, Duitsch en Nederlandsch een hartelijk welkom toe, dat met warm applaus werd ontvangen. In een nevenzaal voerden eenige dames en heeren „De Raad der Goden" op, welke voor die zeer in den smaak viel, later werd herhaald voor de velen die geen plaatsje hadden kunnen krijgen. Langen tijd bleef men in de gezellige zalen van Couturier bijeen. GEMENGD NIEUWS. Inbreker gevat. In een perceel aan den Stationsweg, te 's-Gra- venhage, waarin het magazijn en het kantoor van een bloemist gevestigd zijn, was den laatsten tijd herhaaldelijk ingebroken zonder dat het gelukt was den dader of de daders te bestraffen. De politie meende in de afgeloopen week re den te hebben, om te vermoeden, dat het on- gewenschte bezoek zich in een der volgende nachten herhalen zou en had dan ook haar voor zorgen Een waardoor het gelukt is, Zater dagavond de hand op den vermoedelijken dader dezer inbraken te leggen. Nadat het magazijn dien avond omstreeks 10 uur was gesloten, bleven er de rechercheurs Koningkramer en Kuilenburg, achter, die, na ruim een uur wachten, leven hoorden en een man zagen binnenkomen die zich toegang had verschaft, zooals hij later verklaarde, door in een poort, die langs de achterzijde van de hui zen aan den Stationsweg loopt, over een muur te klimmen en vervolgens door een gebroken ruit van de keukendeur naar binnen te krui pen. Toen hij zich voelde aangegrepen, zakte de inbreker veilamd van schrik ineen. Hij gaf aan de rechercheurs op, dat hij zich in bet magazijn wilde te slapen leggen, daar hij er als vroegere bediende van den bloemist, goed den weg wist. De aangehoudene, zekere Duram, is ter be schikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Protestmeeting tegen het Congres voor V rouwenkiesrecht. Uit Oterleek. In de vergadering van den Raad dezer ge meente waren tegenwoordig alle leden. Voor zitter was de burgemeester. Na opening en lezing der notulen werd lezing gedaan van de ingekomen stukken en van het verslag van den toestand der gemeente over 1907. Alle voor kennisgeving aangenomen. Een voordracht werd opgemaakt voor zetters voor de Personeele en Grondbelasting. Het door B. en W. ingediende reglement van orde voor de B. en W. vergaderingen werd goedgekeurd. Vastgesteld werd het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. Daarop werden vastgesteldInstructie voor den Secretaris, voor den gemeente-ontvanger, voor den gemeente-bode, den opzichter der be graafplaatsen, de hooistekers. Verordeningen werden vastgesteld op het heiten van begralenisrechten de afkondiging van plaat selijke verordeningen, de regeling van benoeming en ontslag der gemeente-ambtenarenen bedienden. Besloten werd ontheffing te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in vak J. der wet op het Lager Onderwijs. Op een ingekomen verzoek aan den Raadom evenals vorige jaren de schoolfeesten weder te doen plaats hebben, werd daartoe 100,-— be schikbaar gesteld. Tot leden van het Stembureau werden be noemd de heeren Vader en Couwenhoven, even als tot het nazien der rekening en bescheiden, dienst 1907. Uit Hensbroek. Uit Wijdenes. IAVI BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van G. GROOT, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een benzine-motor van 4 P.K. tot het in bewe ging brengen van een eest voor het branden van kof- fieboomen, in het perceel Spanjaardstraat, Wijk C, No. 4. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 27 Juni e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WiT Dz., Voorz., lo. Burg. 13 Juni 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 16 Juni. „De koninklijke lijder is heengegaan. Gisteren was het 20 jaar geleden, dat dit feit door het Pruisische staatsministerie bekend gemaakt werd. F reder ik III was niet meer. Slechts drie maanden had hij geregeerd. ITet laatst van zijn leven was lijden geweest: kanker aan het strottenhoofd was zijn vreese- lijke kwaal. Hij werd opgevolgd door Friedrich Wil helm Victor Albert. Wat zou de regeering van dezen jongen man brengen? Men vreesde, want Wilhelm TT stond bekend als een eerzuchtig man, die een te groote zelfstandigheid bezat, en die te veel wilde doen en te impulsief handelde. In zijn eerste troonrede verklaar de hij: „In vertrouwen op God, en op de weerbaarheid van het volk hoop ik, dat het Ons gegund zal zijn, in vreedzamen arbeid te bewaren en te bevestigen, wat onder leiding van mijne twee voorgangers op den troon met de wapens verkregen is." Men geloofde hem. niet. Men was bang, dat hij oorlogsroem zou wenschen. Toen lnj in 3 maanden tijds St. Petersburg Stockholm, Kopenhagen, Stuttgart, Constanz, Miin- chen, Weenen, Rome en Napels bezocht, zag men dit met angst aan. Toen hij niet met Bismarck bleek te kunnen samenwerken, steeg die angst. En altijd op nieuw kwamen er denkbeelden in het Keizerlijk brein op, die gevaarlijk werden geacht voor den vrede Twintig jaar had keizer Wilhelm II gisteren gere geerd. Hij heeft woord gehouden. Zijn zwaard is ge slepen en zijn kruit is droog maar hij heeft deze oorlogswapenen slechts gereed gehouden, meer niet. Ilij is ten allentijde gereed om ze te gebruiken en dat acht hij een noodzakelijkheid voor het behoud van den vrede. Eenige dagen geleden moet hij zelfs hij de inspectie van de troepen te Döberitz tot de manschap pen gezegd hebben: „Gedraagt u alsof men ons land wilde omsingelen en met ons wilde afrekenen. Dat moeten wij kunnen verdragen. De Germaan heeft nooit zoo dapper ge vochten als .wanneer hij zich naar alle kanten moest verdedigen. Laat ze maar opkomen! Wij zullen ons weten te weren Onder voorbehoud wordt dit door de Duitsche bladen medegedeeld. Het klinkt inderdaad wel wat al te luid, maar de Keizer houdt er wel van, de dingen kras ser te zeggen, dan hij ze meent. Wat de binnenlandsche toestand van Duitschland betreft heeft de twintigjarige regeering zich geken merkt door de sociale wetgeving en door de invoering van een burgerlijk wetboek voor alle staten. Bijzonder sympathiek is de Duitsche Keizer als echt genoot en vader. Het is een lust om te zien naar een afbeelding van die keizerlijke familiegroep: de Keizer en zijn brave gemalin te midden van hun kinderen, behuwdkinderen en kleinkinderen. Een lust, omdat men weet dat,wat er ook moge gebeuren aan de voeten van den troon, die troon zelf rein gehouden wordt. Als mensch kan de Keizer ten voorbeeld gesteld worden Het leven zelf heeft hem gelouterd. Innerlijk heeft bij hem dezelfde verandering plaats gehad als uiter lijk: het martiale is bij hem grootendeels verdwenen Hij heeft het zelf zoo schoon gezegd in zijn rede te Miinchen. Hij vertelde, dat de menschen hem dikwijls bewust verdriet gedaan hebben. Dan kwamen er toorn en gedachte aan wraak hij hem op. Maar dan zei hij tot zichzelf „Zij zijn allen menschen als gij, en ofschoon zij je kwaad doen, zijn ze drager van een ziel, afkomstig van boven, uit de lichtende Hoogten, waarin wij eens allen weer terugkeeren willen, en door hun ziel hebben ze iets van hnn Schepper in zich." Die woorden stemden hem tot mildheid, in handelen en in oordeelen. Ieder heeft in het dagelijksch leven wel eens onaangenaamheden. Men wordt soms door zijn beste vrienden verongelijkt. Lichter ontstaat er scheiding dan toenadering. Maar wie zichzelf weet te beheerschen, zijn toom weet te onderdrukken, zijn on tevredenheid weet te temperen hem zal het gemak kelijker vallen een mild oordeel te vellen over daden van anderen en hem zal ook veel misverstand worden opgehelderd en daardoor veel verdriet ontgaan. Wan neer zulk een zich gegriefd gevoelt, wanneer er daar door tusschen een ander en hem verwijdering dreigt te ontstaan, dan zal Hij de brug' weten te leggen, waar over men weer tot elkaar komt Ook in een ander opzicht mag Keizer Wilhelm II ls mensch tot voorbeeld worden genomen. ITij is een geregeld en een rusteloos werker, 's Winters zoowel ajs 's zomers staat hij om vijf uur op. Om zes uur zit hij in zijn eenvoudige werkkamer om de ingekomen stukken te lezen, om 7 uur beginnen de beraadslagin gen met adjudanten en ministers en de verdere dag taak wordt meestal slechts door een korte wandeling, ijtoer of rit te paard en de eenvoudige maaltijden on- dei broken, terwijl hij zich na den eten geen rust gunt vóór het dagelijksch werk afgedaan is. Keizer Wil helm neemt onder de Europeescl ïarchen een eer volle plaats in. Maar niet onder de monarchen alléén. Ook als mensch heeft hij aanspraak op waardeering en achting en bij zijn vele daden, groot en klein, die wij in hem veroordeelen of bespottelijk vinden, dienen we niet te vergeten, dat hij een man is, die in het leven ervaring heeft opgedaan, die algemeene menschenken- nis heeft verworven, die het goede wil betrachten, als mensch en als Keizer. plaats is neutraal is. voor alle vrouwen, omdat de bond strikt In Bellevue" te Amsterdam werd gisteravond een slecht bezochte openbare vergadering gehouden, belegd door de Soc.-Dem. Vrouwenpropagandaclub, ten deel hebbend het uitspreken van een protest tegen het thans daar ter stede gehouden Internationaal Congrc-s voor Vrouwenkiesrecht. De voorzitter, de heer Van der Waerden en ook de beide sprekers, mej. Vos en de heer Wijnkoop, namen dit standpunt in wees erop, dat het feminisme verwarring dreigt te brengen in de denkbeelden der arbeidersvrouwen. Het doet alsof de arbeidsters ook gebaat zullen zijn bij de verleening van het dames-kiesrecht en dit is onwaar, 't Is onmogelijk, dat de belangen van dames en arbeidsters samengaan. Mede wees spreker er op dat de beweging voor vrouwenkiesrecht zich in het geheel niet uitspreekt over het algemeen kiesrecht der mannen. Dat teekent het karakter der beweging. Voor ons, aldus de heer Van der Waerden, is het zaak het feminisme in het oog te houden, nu ook de Bond van Vrij-liberalen zijn sympathie voor het vrou wenkiesrecht heeft uitgesproken. Door de versterking der Eerste Kamer en de invoering van het dames kiesrecht vormt het kapitalisme zich wapenen om ons te bestrijden. Dat de arbeidersvrouwen hieraan denken Mevr. Wynandts Francken-Dyserinck debateerde. Zij wees erop, dat de Bond voor Vrouwenkiesrecht niet voorstaat het dogmatisch feminisme, en dat daarin De Haagsche gemeenteraad heeft gisteren benoemd tot onderwijzer tweede klasse de heer M. E. Nawijn, te Hensbroek (N.-H.). Zaterdag werden van hier de eerste slaboonen zonden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1