DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lijst van Kiesgerechtigden tooi Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. No. 140 Honderd en tiende jaargang. WOENSDAG 17 JUNI. Stedelijk luseum. BINNENLAND. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Nederland en Venezue'a. De Rijksmiddelen. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uit Wieringerwaard. Vroege aardappelen. Uit Schagen. Volksstemming. Aardbeien. □HavIS Telefoonnummer 3. KOSTELOOZE BEZICHTIGING op Zondag 21 Juni a.s., 's middags van 13 uur. Kinderen be neden de 12 jaren worden niet toegelaten, van 1216 jaren slechts onder geleide. De BURGEMEESTER van Alkmaar, Gelet op het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 (St.bl. No. 76) tot vaststelling van een Algemeen Regle ment voor de Kamers van Koophandel en FabriekeD, Noodigt hen, die niet op de in het jaar i906 vast gestelde kiezerslijst voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli a.s. ter gemeente-secretarie aan gifte te doen volgens het daarvoaju vastgestelde for mulier, waarvan aldaar exemplaren Kosteloos verkrijg baar zijn. Art. 6 van het Reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, moet voldoen aan de beide volgende voorwaarden: A. Kiezer zijn van leden van den Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd B. Aldaar bestuurder of mede-bestuurder zijn, en gedurende twaalf achtereenvolgende maanden zijn ge weest, van een bedrijf van handel of nijverheid. Alkmaar, De Burgemeesier voornoemd, 1 Juni 1908, JAN DE WIT Dz., lo. Burg. Na eene kleine wijziging werd het ontwerp betref fende het registratierecht aangenomen. Met de bedoeling om zoo mogelijk nog vóór het zomerrecès, dat vermoedelijk 3 Juli zal ingaan, te be handelen, werd aan de agenda een reeks van wets ontwerpen toegevoegd, o.a., op des heeren Drucker's verzoek, omtrent de wettelijke tijdregeling. De correspondent van de New-York Herald seinde gisteren uit Willemstad „Men meldt, dat de Vehezolaansche consul hier last heeft ontvangen, om het consulaat te sluiten, in geval van moeilijkheden met de Nederlandsche overheid of het volk, en dat president Castro zijne verklaring dat de Nederlandsche regeering jegens Venezuela vijandig handelt, goedkeurt. Tweede Kamer. De Kamer heeft gisteren voortgezet het debat over de Rivierenwet. De heer Van Nispen (K. Nijmegen) verdedigde zijn gewijzigde amendementen, in hoofdzaak hiertoe strekkende, dat 's ministers vergunning, welke noodig is om in den winter in het zomerbed van rivieren te bouwen, te planten enz., alleen geweigerd of inge trokken mag worden of daaraan voorwaarde van op zegbaarheid mag worden verhonden, indien dit noodig wordt geoordeeld op gronden, aan openbaar rivier- of stroombelang ontleend. Voorts beoogen de amendementen het mogelijk maken van administratieve revisie, door middel van het inwinnen van het advies van den Raad van State, ingeval van weigering of opzegging van vergunningen. Spreker betoogde uitvoerig dat dergelijke revisie ook f)ij weigering der vergunning noodig iéj. Minister Bevers bestreed zulk een revisie bij den Raad van State, afdeeling voor geschillen van bestuurhierdoor tooh wordt den minister een te sterke band aangelegd. De heer Lohman oordeelde dat de vrijheid van den minister niet wordt aangetast indien mogelijk wordt gemaakt dat belanghebbenden herziening van minister's beschikkingen kunnen aan vragen. De heer Limburg (V. D, Den ïfaag J) verdedigde a£' toekenning van revisie. Hij verwachtte hiervan een goede preventieve werking, want ze geeft een waar- borg, dat vergunningen niet willekeurig zullen worden geweigerd of ingetrokken. De heer Yan Nispen bracht nog een wijziging in zijn amendementen, in dien zin, dat belanghebbende, die door revisie in het gelijk is gesteld, geheel of gedeeltelijk wordt schade loos gesteld. Alle amendementen van heer Yan Nispen werden zonder stemming aangenomen. Alle amendementen van den heer van Nispan wer den zonder stemming aangenomen. De behandeling der Rivierenwet is geëindigd. De eindstemming zal op een later te bepalen dag plaats hebben. Aangevangen is daarna de behandeling van da wets ontwerpen tot wijziging en aanvulling der wetten be treffende de registratie-belasting en verhooginng van het zegelrecht van sommige effecten. De heer Treub (v.-d. Assen) kwam op tegen de voorstelling der Regeering, die ter verdediging dezer belastingverhooging zich speciaal beroept op hoogere Rijksuitgaven voor onderwijskosten, tengevolge van de jongste salarisreg ling der onderwijzers. Spreker ont wikkelde verschillende bedenkingen er tegen, om reeds nu tot belastingverhooging te besluiten. Eerst moet de noodzakelijkheid den verhooging van het efftctenzegel blijken. Bij de aanstaande begrooting kan zulks blijken, en in ieder geval zal de voorge stelde verhooging dus van een afzonderlijke invoe ringswet afhankelijk moet n worden gesteld, zooals de vorige Regeering voorstelde. De minister van Financiën (Kolkman) betoogdedat de Regeeriug vau haar voorgangster alleen die financieele wetten heeft overgenomen, welke zij noodig en geschikt achtte ter bestrijding van de uitgaven verbonden aan onderwerpen van sociale wet geving. Koestert deze regeering andere plannen dan de vorige Regeering, de Regeering heeft gemeend de wetsontwerpen voor verheoging der registratie belasting en het zegelrecht te moeten handhaven, omdat de financieele toestand van het land niet zoo gunstig is, dat een blijvende meefdere uitgaaf v.. n 15 ton tengevolge van de Onderwijzerssalariswet on gedekt kan worden gelaten. De minister stelde in uitzicht, dat de algemeene belastingplannen van de tegenwoordige Regeering nog vóór de verkiezingen in 1909 bekend zullen worden. F'Ook van de afgeloopen maand Mei kan geen opge wekt overzicht betreffende de opbrengst van 's Rijks middelen gegeven worden. De teruggang der eerste maanden houdt aan. En daar in genoemde maand bijna 31/2 ton minder werd ontvangen dan in Mei 1907, is het totale bedrag over de eerste vijf maanden van 1908 reeds meer dan een millioen gulden lager dan dat over hetzelfde tijdvak van 1907. De verschillende rubrieken over de maand Mei ver gelijkende, blijkt dat inf de afgeloopen maand meer werd ontvangen dan in Mei 1907 op de bedrijfsbe lasting f 1000, den suikeraccijna f 282,000, de hypo theekrechten f 5000,'- de successierechten^ 310,000, de posterijen f 18,000 en de rijkstelegraaf f 2000. Daartegenover staat leen mindere opbrengst in de zelfde maand van dit jaar, vergeleken met Mei 1907, op de grondbelasting van f 81,000het personeel f 67,000, de vermogensbelasting f 23,000, de invoer rechten f 86,000, den wiyiaccij na f 1000, het"gedistil- leerd f 178,000, den zoutaccijns f 30,000, bier en azijn f 9000, den accijns ep het geslacht'f 60,000, de be lasting op gouden en zilveren werken f 4000, de ze gelrechten f 5000, de registratierechten f 14,00ft, de domeinen f 373,000, en de loodsgelden f 37,000. Dj suikeraccijns'bracht in de laatste drie maanden van dit jkar óp f*5,365,420.77 tegen f 5,159,056.59 in hetzelfde tijdvak van 1907. Over de eerste vijf maanden van 1908 werd op de volgende 'middelen meer ontvangen dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar het daar achter genoemde bedraghet persöneel f 1000, den suikeraccijns f 167,000,'"de successierechten f 744,000, de 'posterpen f 79,000 "en "delStaatsloterij f 1000. In die vijf maanden brachten dit jaar minder op de grondbelasting f 56000, de bedrijfsbelasting f 199,000, de vermogensbelasting f 135,000, de invoer rechten f 291,000, de wijnaccijria f 87,000, het gedis tilleerd f 333,000, de zoutaccijns f 36,000, bier- en azijn-aeojjns~ f 57,000, de accijns op het geslacht f 91,000, de belasting op gouden- en zilveren voor werpen f26,000, de zegelrechten f 122,000, de registratie rechten f 78,000, de hypotheekrechten f 2000, de domeinen f 415,000, de rijkstelegraaf f 30,00ft en ten slotte de loodsgelden f 90,000. De geheele opbrengst over. de eerste vijf maanden van 1908 was 160,713,417,911/2 tegen f 61,730,299,801/2 in de eerste vijf maanden van 1907. jglBfcüh Zitting van Dinsdag 17 Juni. Dronkenschap- Iledenmorgen had gich voor de rechtbank te verant woorden Fr. L. S., visscher te Wërvershoof. Beklaag de had voor het kantongerecht te Hoorn terechtge staan wegens dronkenschap, waaraan hij zich 15 Maart 1.1. schuldig had gemaakt. Bij vonnis van 1 Mei 1908 was hij veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en één jaar opzenden naar een rijkswerkinrichting daar hij zich binnen het jaar reeds eenige malen te verantwoorden heeft gehad wegens het verkeeren in kennelijken staat van dronkenschap en reeds 6 maan den heeft doorgebracht in een rijkswerkinrichting. Be klaagde, niet tevreden mef dit vonnis is in hooger be roep gekomen voor de arrondisserneiits-rechtbank. ITeden ter terechtzitting aanwezig ontkent hij dron ken te zijn geweest op den avond van 15 Maart, daar hij volgens zijn zeggen maar -1 glaasjes bier gedronken had. Getuige A. J. van Schoten, deurwaarder te Medem- blik verklaart S. dien bewusten Zondagavond om streeks 9 uur op de Oosterkade te Hoorn gezien te heb ben met nog eenige personenalle drie waren dronken en bonsden bij den gemeente-ontvanger op de deur, zoodat het een lawaai van belang was. S. tierde, schreeuwde en slingerde, zooals hij in den gewonen re gel niet zou doen. Rijksveldwachter Tramper van Medemblik was dien avond op surveillance en werd gewaarschuwd, dat er op de Oosterhaven dronken lui liepen. Hij ging er heen en raadde S. aan naar huis te gaan. S. deed dit niet en werd daarna door Tramper gearresteerd. T)e officier van justitie achtte het 't beste voor be klaagde nog maar eens een poosje in een rijkswerkin richting door te brengen en eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en zijn veroordee- ling tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Vervoeren van besmet vee. R. V., te Berkhout, administrateur van de proefzui- vciboeixleyij te Hoorn liad voor het kantongerecht te Hoorn terechtgestaan wegens het vervoeren zonder toestemming van vee, besmet inet mond-- en klauw zeer. Beklaagde, was toen veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Het O. M. is evenwel van dit vonnis in hooger beroep gekomen en heden had V. zich voor de arrondissementsrechtbank, te verantwoorden, waar een deskundige gehoord werd. Beklaagde deelde mede in October voor de eerste maal besmet vee vervoerd te hebben onder politie-toe- zieht, maar daar er slechts weinig notitie van geno men werd, dacht hij liet voortaan wel te kunnen doen zonder permissie aan den burgemeester te vragen. Als deskundige werd gehoord de plaatsvervangend- districtsveearts F. M. de Leur te Hoorn, die het ver dachte vee onderzocht heeft en geconstateerd heeft, dat het vee besmet was, dat op het land was aan den Geldeloozen weg, grenzende aan het land van zekeren Molenaar, wiens vee nu ook gevaar liep besmet te worden. Toestemming van den burgemeester was dus noodig geweest om het vee te vervoeren. De officier van justitie achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd en vindt het zeer vreemd, dat de administrateur van een proefzuivelboerderij met staatssubsidie geen beter voorbeeld geeft en eischt met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, bekl.'s veroordeeling tot 50 boete of 20 dagen hech tenis. Beklaagde's verdediger, mr, F. O. Reeringh te Hoorn vroeg een lichtere geldboete voor beklaagde. Mishandeling. De derde beklaagde was J. L., arbeider te Hoorn, die op den llen Mei Johannes de Grobt, thans als ge tuige gehoord, een slag had toegebracht met een hard voorwerp, waardoor de Groot hevig bloedde. Getuige de Groot, fabrieksarbeider te Hoorn, vertelde op den - llden Mei langs een café in Hoorn te 100pen, toen de deur daarvan openging en hem scheldwoorden werden toegevoegd door L. Toen hij verder ging werd hem achter 't weeshuis een klap op z'n hoofd toegebracht met een kei,Ytie L. op raapte. Op het politiebureau werd de Gr. verbonden. Cornelis Hoogland, fabrieksarbeider te Hoorn ver klaart, dat de zaak zich aldus heeft toegedragen. Ook getuige Wittenberg verklaart dit. Beklaagde ontkent evenwel geslagen te hebben met een keistoen. Volgens zijn zeggen „nam hij een kei tje en gooide er mee naar de Groot." Geëischt werd door den officier van justitie wegens mishandeling 10 boete of 14 dagen hechtenis. Beschadiging. Simon M-, landbouwer te Hensbroek stond terecht wegens vernieling en beschadiging van een kinderwa gentje. De kinderen van Cornelis Kos waren op den 7en Mei op zijn erf geweest met een wagentje, waar mode zij speelden. M. werd1 hierover boos en trapte in zijn drift het wagentje in elkaar. Getuige Cornelis Kos, wiens kinderen op het erf van M. speelden, verklaarde dat het wagentje niet meer gerepareerd kan worden. Beklaagde bood hem geen schadevergoeding en beklaagdes vrouw voeg de Kos toe „Je mag blij zijn, dat mijn man je jon gen niet in mekaar getrapt heeft." Pieter Biersteker, buurman van M. kon getuigen, dat het wagentje heelemaal stuk was, hoewel M. vol hield, dat hij er slechts één stok afgetrapt had. De officier van justitie noemt het een laffe, kinder achtige daad van beklaagde en eischte zijne veroordee ling wegens het opzettelijk en wederrechtelijk vernie len van goederefi aan een ander toebehoorend, tot 6 boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. Vernieling. 'De 73 jaar oude V. R., arbeider te Grootebroek had, toen hij in Mei ziek op bed lag zóó hard tegen het beschot geslagen, dat daarnaast verschillende voor werpen in de kast stuk vielen. Beklaagde vertelde boos te zijn geworden, toen in het huis naast hem voortdurend tegen den muur werd geklopt en ten ein de raad gaf hij een flinke bons tegen den muur, die zijn huis van dat van Masée scheidde. Trijntje Hoogland, huisvrouw van Dirk Masée ver klaarde, dat zij dien dag een spiegel liet ophangen waardoor er een krammetje in den muur geslagen wérd. Eerst hoorde ze R. roepen en daarna hoorde ze een bons tegen het beschot, tussehen haar kast en het huis van R. Kopjes, bordjes, glaasjes, eieren, alles rinkelde door elkaar en viel stuk. De off. van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte wegens vernieling 2 boete of 2 dagen hechtenis. V ernieling. Op den 17en Mei sloeg Arie S. den kastelein Wil lem Gouda te Egmond aan Zee met tien jeneverglaas- jes gaten in zijn hoed, omdat Gouda hem geen drank meer wilde geven. Getuige Gouda vertelt, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Toen hij Arie S. niet meer wilde tappen, omdat deze reeds in kennelijken staat verkeerde, werd S. boos, nam in iedere hand 5 jenever glaasjes en wild© Gouda daarmee om de ooren slaan, maar gelukkig kwam de slag tegen den hoed. De glaas jes waren stuk en S. wilde ze niet betalen. Arie hoor de wegens zijn wandaden 14 dagen gevangenisstraf te gen zich eisehen. Mishandeling. De volgende beklaagde J. P., visscher te Den Helder bracht in den nacht van 3 op 4 Mei den portier van het casino aldaar, Dekker geheeten, een slag op het hoofd toe. Beklaagde beweert in drift gehandeld te hebben, daar Dekker hem en zijn vrienden niet wilde binnenlaten, omdat zij dronken waren. Getuige Dekker vertelt P., die binnen wilde gaan teruggeduwd te hebben, waarna hij een slag op het lioofd kreeg, waarschijnlijk door P. toegebracht na een woordenwisseling tussehen Dekker en P. met zijn twee makkers. Tegen P. werd door den officier van justitie 7 boete of 7 dagen hechtenis geëiseht. Verzet tegen de politie. De laatste beklaagde, Adr. B., gedetineerd in de strafgevangenis alhier, moest terechtstaan omdat hij op 18 Mei, toen hij door den adjunct-inspecteur Sepp te Hoorn gearresteerd werd, zich verzette door te trek ken en te rukken. De adjunct-inspecteur, als getuige gehoord verklaart, dat B. de orde verstoorde in de melkfabriek te Hoorn, de heer Sepp werd opgebeld door den boekhouder der fabriek en wilde B. medene- men, die dronken was. Deze verzette zich hier even wel tegen en hoorde thans wegens wederspannigheid 3 weken gevangenisstraf tegen zich eisehen. In alle zaken over 8 dagen uitspraak. GEMENGD NIEUWS. Uit Graft. Zondag j.l. is te Graft het 200 jarig bestaan van het gebouw van het Weeshuis der Ned. Herv. Ge meente aldaar, door den kerkeraad, regenten en regen tessen van het Weeshuis feestelijk herdacht. Aan enkele behoeftige lidmaten werd dien dag f 3 uitge reikt, terwijl tevens aan het kerkbestuur een zeker bedrag werd geschonken tot het verfraaien van de zitbanken in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Hoewel er de laatste jaren geen weezen verpleegd werden, komen de nog al ruime inkomsten van het Weeshuis vele liefdadige instellingen van het dorp Graft ten goede. In 1707 werd het Weeshuis door brand vernield en in 1708 werd het herbouwd. Het schoolfeest, dat hier om de 2 jaar wordt ge houden, is dit jaar gesteld op 24 Juni a.s. De hoogste 2 klassen hopen dan per spoor tot Zaandam en verder.' per boot tot Amsterdam te gaan, om Artis en het aquarium te bezichtigen de kleineren zullen 't feest op de plaats vieren. Door het hoofd der politie is gelast, dat met kermis de herbergen na 3 uur gesloten moeten zijn en dat er na 2 uur in deze gelegenheden niet meer getapt mag worden. Het gewas van de vroege aardappelen valt over het algemeen niet mede ze zijn klein van stuk. Door het lang aanhouden van het koude voorjaars weer is de groeitijd te kort geweest, waardoor de aardappelen nog niet voldoende- rijp zjjn. Uit Oudkarspel. Bij den heer J. Kalverdijk te Oudkarspel is een blauwe postduif komen aanvliegen, gemerkt met een bandje om een der pooten waarop het opschrift D Wo 7 14. Den 16den had alhier de aanbesteding plaats van het 4-jarig onderhoud van den dijk der Schager- en Niedorper kogge. Van de ruim 20 inschrijvers voor dit werk verkreeg de heer A. Droog te Kolhorn de gunning voor ruim f 5200. Aan geen der 3 inschrij vers werd het maken en verleggen van 1200 M. paardenpad gegund. Den heer W. F. Stoel te Alk maar werd de levering van 74000 steenen afgedragen. Door burgemeester en wethouders der gemeente, werd den 16en aan den heer Henri Terwindt te Arn hem de levering (op monster) gegund van 322000 straatklinkers. Van 6 inschrijvers waren monsters ingekomen. Te Hengelo is een volksstemming gehouden in zake den verkoop van sterken drank. De uitslag was als volgtUitgebracht werden 3664 vrouwelijke en 3566 mannelijke stemmen, waarvan van onwaarde onderscheidenlijk 60 en 98 en blanco 549 en 589. Verder spraken zich 150 vrouwen en 185 mannen uit voor een onbepaald aantal gelegenheden tot verkoop van sterken drank, 289 vrouwen en 366 mannen wenschten het tegenwoordig aantal onveranderd te laten, 796 vrouwen en 708 mannen achtten vermin dering van dit aantal gewenscht, terwijl 1820 vrouwen en 1620 mannen zich verklaarden vóór algeheele af schaffing ervan. Maandag verzond een firma te Beverwijk de eerste wagonlading aardbeien. Gevaarlijk. Een gevaar voor de jeugd is de toenemende verkoop van zoogenaamde rumboontjes en likeurbonbons. Deze, in vorm gelijkende op chocoladepralines, worden ge vuld met rum, arac, cognac of ander alcoholhoudend vocht. Van den grootsten banketbakkerswinkel af tot in den snoepwinkel worden die boontjes of bonbons tot in zeer kleine hoeveelheden verkocht. Het gevaar bestaat voornamelijk hierin, dat noch verkooper noch kooper beseffen aan welke verl iding ons jonge geslacht aldus langzamerhand wordt bloot gesteld. Eén ons rumboontjes of likeurbonbons bevat, naar men zegt, een gelijke hoeveelheid alcohol als twee glaasjes jenever of 21 /2 liter bier. De wet op vergunning of levensmiddelen kan helaas den verkoop niet tegengaan, zoodat de [licht daartoe rust op ouders, op\oeders, onderwijzers, ja, op ons geheele Nederlandsche volk. (N. v. d. D.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1