DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Burgerschool en Meisjesschool. No. 144. Honderd en tiende jaargang. 1908. MAANDAG 22 JUNI. Collecte Grewapenden Dienst. Toelating Nationale Militie. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij&, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DONDERDAG 25 en VRIJDAG 26 JUNI a.s. Gaarne wordt daarom aan het houden dezer Collecte herinnerd en worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd haar mildelijk te steunen. HERHALINGSOEFENINGEN. Onlusten in Indië. Mr. H. Goeman Borgesius. Lupuslijders. Bedankt. ALKMAARSCHE COURANT. RlAVl BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat de jaarlijk- sehe collecte voor het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen, zal plaats hebben op „Volgens het algemeen verslag, dat in Juli j. 1. werd „uitgebracht, werd aan gratificatiën en toelagen aan „1078 deelgerechtigden uitgekeerd eene som van 499S7.955, waaronder begrepen is eene som van 7775.67, die boven de gewone gratificatie aan 271 „verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneu velde bij Atjeh werd1 verstrekt uit het geschenk van „wijlen Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten „bate van „328 verminkten uit Oost-Indië, „723 infirmen en „27 oud-strijders van België. „In het Invalidenhuis te Leiden, eene stichting van „ons Fonds, werden in 1906 verpleegd 78 gepension- „neerde militairen, waaronder 9 deelgerechtigden van „het Fonds. „Deze cijfers toonen aan dat het Fonds steeds voort- „gaat binnen de grenzen der categoriën, den vermink- „ten krijger en den oud-soldaat een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten te geven, bestaande „in het toekennen eefier jaarlijksche gratificatie ne- „vens zijn pensioen, wanneer hij daaraan behoefte „heeft, of in eene verpleging in het Invalidenhuis. „Maar'het is wenschelijk dat door eene ruime opbrengst „der collecte en eene daarmede gepaard gaande verbe- „tering van den financieelen toestand, eene uitbrei- „ding der categoriën, waarin de gerechtigden verdeeld „zijn, mogelijk wordt gemaakt. De thans daaraan ge stelde grenzen zijn zeer eng, hoe dikwijls komt de „pijnlijke noodzakelijkheid niet voor, dat niet voldaan „kan worden aan aanvragen van verdienstelijke oud- „militairen, omdat de voorwaarden van opneming in „het Fonds zoo moeilijk moeten worden gemaakt. „Het komt ons gewenscht voor dat ook hierop eens „wordt gewezen. Het karakter der collecte en het doel „van het Fonds zullen daardoor in een beter licht wor- „den gesteld. Wij vleien ons dat ieder Nederlander „de bereiking van dat doel wil helpen bevorderen en „zich opnieuw opgewekt zal gevoelen het Fonds naar „vermogen te steunen. „Het aantal dergenen, die solliciteeren om als deel gerechtigden in het Fonds te worden opgenomen, doch „daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen, be draagt 331. „Moge de uitslag der te houden inzameling het be- „wijs leveren dat de belangstelling in onze Stichting „niet verflauwt, niettegenstaande in dezen tijd voor „andere doeleinden zoo vaak een beroep op de liefda digheid onzer landgenooten wordt gedaan. Aan me- „nig sollicitant zal dan het uitzicht worden geopend „weldra een ondersteuning te genieten." Alkmaar, 19 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., voorz., loco-Burg. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wensclien te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool bestaat aan het schoolgebouw, aan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag, van drie tot vier uur, en ooi- de Burgerschool, aan het schoolgebouw in de Brillesteeg, op Maandag, Dinsdag en Donderdag van half één tot half twee en Woensdag van 14 uur. ïu het bijeonder wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op 'de omstandigheid dat bij raadsbesluit vvn 4 Juli 1906 is besloten het schoolgeld voor de Bur gerschool en de laagste zeven klassen der Meisjesschool gelijk te stellen, n.l. per kwartaal, ,oor één kind f6. voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig een of beide scholen bezoekende, per kwartaal en per kind f 5.25 voor drie of meer kinderen uit een gezin idem per kwar taal en per kind f 4.50 Burgemeester en Wethouders noodigen belangheb benden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogen blik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, JAN DE WIT Dz., Voorz., lo. Burg. 0 Juni 1908. DONATH, Secretaais. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, in het register van verlofgangers dezer gemeente inge schreven verlofgangers, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen le Regiment Vestingartillerie, lichting 1903, leger plaats bij Oldebroek 13 Juli 1908, JOHANNES HELLENTHAL le Regiment Infanterie, lichting 1901, garnizoen Asssn 27 Juli 1908, GEERHARDUS VAN BUUREN. Zeemilitie, lichting 1906, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Amsterdam, vóór 12 uur 'smiddags: 28 Juli 1908, JAN DOGGER. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 20 Juni 1908. JAN DE WIT Dz., 10. B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 261, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 8 April 1.1., waarbij zijn vastgesteld Verordeningen op het heffen en invorderen eener plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen in de gemeente Alkmaar, welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.15 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 18 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JAN DE WIT Dz., Voorz., lo. B. DONATH, Secretaris. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar ia tegen betaling van twee gulden verkrijg baar een afdruk- van het door Burgemeester en Wet houders aan den Gemeenteraad uitgebrachte verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over 1907. De Secretaris van Alkmaar, DONATH. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen tele gram werd op 17 dezer benoorden Banganting Ksjoe- toeras, afdeeling Batipoe en Xkota (Padangscl e Boven landen), door een colonne een aanval van Maleiers afgeslagen, waarhij twee inlandsche militairen beneden den rang van officier gewond werden. In de Laras Tulatan, onderafdeeling Oud-Ag&m (Padangsche Bovenlanden) had een patrouille een ont moeting met een amokmaker, die werd neergelegd. Daarbij w.-rd één officier licht gewond, terwijl door rioochetteerende kogelsplinters licht gewond werden een officier en een inlandsche fuselier, alsmede een inlandsch fuselier niet levensgevaarlijk. De correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seint Gisteren is het station Kajoe Tanam aangevallen. De aanval werd afgeslagen de bevolking kreeg daarbij zes dooden en twee gewonden. Thans houdt een deta chement uit Padang het station bezet. Padang Pandjang wordt bedreigd door uit het Zuiden optrekkende opstandelingen. Een patrouille onder lui tenant Baptist morst voor de overmacht terugtrekken. Na onmiddellijk versterkt te zijn werd weer uitgerukt. Uit Fort de Koek is versterking gezonden. (ï)eze laatste zin is niet duidelijk iu het telegram. Rtd.) Daar is het rustig. De hoofden zijn in het gebergte in gevlucht. Het bestuurshoofd van Priaman heeft een stoom schip verzocht om de Europeesche gezinnen af te halen. Tapan en Indrapoera zijn grootendeels afgebrand, men vermoedt tengevolge van brandstichting. Land en Volk meldt, dat omtrent het zich terug trekken uit het politieke leven van mr. H. Goeman Borgesius, nog niets is beslist. De Nederlandsche Yereeniging tot Hulp aan Lu puslijders te Amsterdam heeft sedert hare oprichting subsidies toegekend san 40 patiënten in Noord-LIolland, 24 in Utrecht, 23 in Gelderland, 18 in Noord-Brabant, 15 in Zuid-Holland, 18 in Friesland, 8 in Gverijsel, 6 in Zeeland, 5 in Drenthe, 2 in Limburg. Het aantal lupus-patiënten, waaraan zij subsidie toestond, be draagt thans 159. Naar gemeld wordt heeft mr. P. H. A. Tijdeman bedankt als onder-voorzitter van het Nederlaadsch Landbouwcomité. Uit de diamant-industrie. j De uitslag van het referendum van den A. N. D. B. is nu bekend Het voorstel tot het hervatten van de uitkeering aan de werkloozen en daarvoor f 100.000, 1 beschikbaar te stellen, werd aangenomen met 6443 van de 6943 stemmen. Tegen verklaarden zich 4t'5 bondsleden31 stemmenf waren van onwaarde en 64 blanco. Het voorstel van den bondsraad tot intrekking van het uitgevaardigd verbod van de eigenwerkmakerij in de brillant-industrie (waarbij alleen konden,mee stem men slijpers en verstellers in die branche) werd ver worpen met 2898 tegen 1349 stemmen, 24 van on waarde en 68 blanco, zoodat het verbod van eigen werkmaken gehandhaafd blijft. Flanor van de Leeuw. Ct. heeft het in zijn Amster- damschen brief over het congres van Vrouwenkiesrecht en zegt daarvan o.a. Als de „vrije vrouwen" er niet geweest waren, wel, dan had ik moeilijk stof kunnen vinden om deze brief- kclommen te vullen. Want er „gebeurt" weinig te Amsterdam en daar buiten wat vermeldenswaard is voor een correspondentie uit de hoofdstad. Vroeg de spor-. niet telkens de aandacht dit jaar met be langrijke wedstrijden en was er niet een enkel congres, 't zou thans de allerbeste tijd zijn om journalistieke komkommers te doen groeien. Maar, wat telken jare „meer en meer gebruikelijk" wordt, er komen steeds meer evenementen in het anders uit traditie stille seizoen. Jubileumfeesten hebben we er pas drie achter den rug van de thans „Koninklijke" Amsterdamsche roei- en zeilvereeniging „de Hoop", van „de Konin klijke", d. i. de Koninklijke Ned. Zeil- en Roei vereeniging, en dat van het Nederlandsch Gymnastiek- verbond. En thans weer te Haarlem de voor oefeningen voor de Olympische spelen, terwijl wij een maand later ongeveer in Noord-Holland's hoofd stad ook de jubileumfeesten van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond krijgen. Intussehen vraagt nu het Congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht nog onze aandacht. „Van „vrije vrouwen" sprak ik hier boven en nu weet ik niet of de dames dezen naam, die aanvanke lijk zeker niet als een epitheton ornans bedoeld was, even trotsch aanvaard hebben, als indertijd de Geuzen hun scheldnaammaar dit is zeker, dat hier op 't Congres het type „vrije vrouw" zooals 't door.Speen hof bezongen werd, niet te vinden is. Of zè er zóó nog zijn, dat is een andere vraag, die ik niet ontkennend wil beantwoorden. Trouwens Speenhof had 't meer over de moderne vrouw in reform en die vindt men slechts schaais op dit Con gres. Een enkel reformcostuum wordt er opgemerkt en dan is 't meestal nog een robe princesse. De „hob bezak" ziet men er niet, hoewel dit soort kleedingstuk ook in Amsterdam nog niet heeft uitgediend. Velen der dames Congressisten behooren dan ook niet tot die categorieën vrouwen, die ook in andere opzjehten modern zijn alléén de strijd voor het kies recht vereenigt allen." Op de voorste rijen van het Congres zat steeds een heele reeks dames ijverig notities te maken, dat waren vertegenwoordigsters van buitenlandsche bladen, een enkel blad had een mannelijken vertegenwoordiger, een jongmensch, Wilhelm Keilhau, student in de economie, uit Christianiahij was met zijn moeder Fru Louise Keilhau medegekomen en werkte ijverig voor het Noorsche blad Dagbladet, wat hem echter niet belette zoo nu en dan met enthousiast gelaat luide mede te applaudisseeren. 't Publiek bestond steeds bijna hoofdzakelijk uit dames, jonge meisjes, vrouwelijke studentenslechts enkele heeren kwamen er luisteren, vrijzinnig-demo craten, o. a. de Kamerleden Th. M. Ketelaar en mr. P. Limburgop een der openbare zittingen voerde de voorganger van „de Vrije Gemeente", ds. P. H. Ilugenholtz, in het Engelsch het woord. Aan feestelijkheden heeft 't bij dit Congres niet ontbroken, een receptie in Couturier, een boottochtje op den Amstel, een afternoon tea in 't Paviljoen Vondelpark, ontvangst ten huize van den burgemees ter en diens echtgenoote en een groot afscheidsdiner. Na het eigenlijke Congres volgde gisteren nog een ex cursie naar Rotterdam en vandaag een uitstapje naar Den Haag. Naar aanleiding van dit Congres verscheen maar één spotschrift of „de Ware Jacob" moest nog met aan suffragetten-nummer komen en dat eene boekske V/as niet eens heel geestig. De bekende kunstcriticus Cornelis Veth is de auteur er van. „Het jaar van de Vrouw" heet deze goedige scherts op rijm, bovendien geïllustreerd met eenige teekeningen van den auteur, die meer onhandig dan fraai zijn. Van den heer Veth, Hie altijd zoo critisch over ander er kunst weet te schrijven, hadden we beter verwacht. Wat moet hieruit geconcludeerd worden, dat de vrouwenkiesrechtbeweging het tijdperk van vatbaar heid voor spot en satryre te boven is, of dat onze tijd impotent is, om op dit gebied iets waarlijk geestigs te prestoeren Verder zegt hij van de Olympische spelen: Ik beslïfit ditmaal met een enkel woord over de voor oefeningen voor de Olympische spelen te Londen, die den 19dem te LIaarlem begonnen zijn. Wel hebben deze niet in de hoofdstad plaats, maar Haarlem ligt zoo dicht bij Amsterdam, vooral sedert de electrische tramverbinding, dat de vermelding van jdeze wedstrijden in deze correspondentie alleszins ge rechtvaardigd is. Bovendien, komen er niet deelne mers uit alle deelen van het land? Drie dagen lang zullen de mededingers van velerlei poorten sport er op het terrein aan den Hout tegen el kaar „uit komen," hardloopers en snelwandelaars, ver ten polsstokspringers, speerdiscus- en hamerwerpers, turners, hand-boogschutters, korfballers, leden van kraeht-sport-vereenigingen en van tennisclubs, enz.: pp het Spaarne ontmoeten elkaar roeiers en zwemmers, t Programma, een handig boekje, langwerpig van for maat, op den omslag in silhouetteekening een discus werper, vermeldt heele lijsten van verschillende comi- té's, jury's en deelnemers; daarbij zijn tal van perso nen, wier naam op sportgebied een goeden klank heeft. Als 't nu maar goed weer is, 't programma biedt af wisseling genoeg en bovendien de waarborg dat de wedstrijden interessant zullen zijn, alleen reeds hierom, omdat alle deelnemers die naar de Olympische spelen te Londen gaan, zullen mededingen in hunne respec tievelijke sportnummers. De sport beleeft in ons land een opgewekten tijd en waar overdrijving zoo goed als uitgesloten is, kan 't niet anders of gezonde deugdelijke sport zal meer en meer ingang vinden, te eerder, waar de keuze zoo groot is, dat ieder een tak van sport zal kunnen vin den, overeenkomstig zijn behoeften en verlangen. De Hoofdstadbriefschrijver van de P r o v. G r o n. Ct. vertelt van de samengekomen vrouwen het vol gende „Wanneer me ooit menschen zijn meegevallen dan zijn het de dames van het congres voor Vrouwenkies recht. Ik had laat ik het maar eerlijk bekennen niet heel veel fiducie in het uiterlijk schoon der da mes, die deel zouden uitmaken van dat congres. Ik werd behept door gedachten aan muurbloempjes en vaatjes zuur bier, maar in dat opzicht ben ik toch te leurgesteld. Ik ben geen trouw bezoeker geweest van het congres, mijne bezigheden verboden mij om meer dan nu en dan een kijkje te nemen, dat werkelijk de moeite van het aankijken waard was, en menig costuumpje bewonderd, hetwelk ook niet naar stemrecht hakende dametjes snoezig' zou gestaan hebben. Er waren wel minder sierlijke en bevallige strijdsters voor vrouwenrechten en emancipatie, maar zij be hoorden door den bank tot een andere generatie en een eigenaardig contrast vormden daarmede de eer waardige gestalten van de oudsten, meestal van En- g-elsche herkomst, die als 't ware zekere wijding gaven aan de samenkomsten. Wel typisch, dat de bijeenkom sten, hoewel het sterke geslacht er vrijelijk kon komen haar uitsluitend door vrouwen zijn bijgewoond; een man deed werkelijk opgeld en tot op dit oogenblik heeft geen man het woord gevoerd. Trouwens het con gres had zich vrijwel geëmancipeerd van het mannelijk geslacht, zoodat wel bij den ingang van het Concert gebouw mannelijke Cerberussen stonden, doch de taak van ordecommissarissen werd vervuld door jonge da mes. En op de „tea," die mevrouw dr. Aletta Jacobs in het Paviljoen van het Vondelpark gaf, werd men door jonge meisjes bediend. Van directe praktische vruchten van het congres is natuurlijk geen sprake welk congres wierp ooit di recte resultaten af? maar ik geloof toch wel, dat de zesdaagsclie bijeenkomst, hier ter stede gehouden, op den duur van invloed zal zijn. De dames hebben wer kelijk de verwachtingen beschaamd; er zijn menschen geweest, die vreesden voor suffragettes-herrie en we hebben speeches gehoord zoo kalm en rustig en parle mentair, als de meest mannelijke speeches. Er is werkelijk goede propaganda geweest voor het vrouwenkiesrecht, en al zal het nog menig jaartje du ren eer het zoover is men weet, dat zonder Grond wetsherziening vrouwenkiesrecht hier te lande onmo gelijk is heb ik toch wel eenig vertrouwen, dat ik, zij 't ook op mijn ouden dag, zal bijwonen, dat mijn dochters ter stembus stijgen.... om te stemmen op vaders tegenpartijMaar daar zal ik me dan niet boos over maken, als goed liberaal erken ik het recht zelfs van mijn naaste familieleden om met mij van meening tc verschillen." Deze briefschrijver van de P. Gr. Ct. bericht uit de residentie iets van de telefoon: „Ben-je aangesloten?" „Met mijn vrouw in lief en leed, ja!" „Hoepel op! Ik bedoel: aangesloten met de tele foon „Neen, vriendlief, telefonisch ben ik niet verbonden; daarvoor heb ik mijne rust te lief!" „Je rust te lief? Verklaar je nader, vleeschgeworden reaetionnair 1" „Heel eenvoudig. Iemand, die met de telefoon ver bonden is, wordt den ganschen dag gekweld en gesard door allerlei rustverstoorders, die hem in zijn dolce far niente overrompelen met beuzelarijen. Deze komt bij hem binnenvallen om een paar vragen te doen, die niets om het lijf hebben; gene belt u op, om voor dien avond belet bij u te vragen, wat gij hèm zoudt gegeven hebben, als hij 't u per dienstbode of per brief gege ven hadt. Maar nu, door die overrompelende telefoon zijt gij aan de pan. Toegestemd; maar de voordeelen! Voor de huis vrouw is de telefoon eene hemelsche uitvinding. De vèrspreker is een 2de dienstmeisje.* 's Morgens laat de Haagsche mevrouw in hare spreektrompet al hare le veranciers defileeren en deelt hun de „orde van den dag" in een ommezien uitDo getrouwde dochter iu den Haag babbelt door het tooverroepertje niet al leen met hare moeder te Groningen, maar laat de klei ne baby (de eerstelinge) met haar gekraai en andere voor eene grootmoeder hemelsche kindergeluidjes even eens aan de gelukzalige verbinding deelnemen. Neen, man, die telefoon is wat zei-je? een rustverstoor der Die telefoon is een weldoener der 20e eeuw, een onmisbare factor van ons huiselijk gelulo. In eeji groot-stad als 's-Gravenhage dient toestemmend geant woord te worden op de vraag: „Ben-je aangesloten?" Dat wil met andere woorden zeggen: Ben-je van den vooruitgang? Wie niet aangesloten is, kan zeer zeker een fatsoenlijk monsch zijn, maar hij behoort niet tot de. je begrijpt me wel!" „Een mooie pleitrede! Kom eens in een winkel of magazijn om wat te koopen. Daar gaat het allemans- praatshebbende telefoonbelletje.... „Permitteert u een oogenblik," vraagt de juf of de meneer, die bezig

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1