DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Gemeenteverslag over 1907. No. 145 Honderd en tiende jaargang. 1908 DINSDAG 23 JUNI. Collecte bewapenden Dienst. Hinderwet. Hinderwet. INNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 Juli a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DONDERDAG 25 en VRIJDAG 26 JUNI a.s. Gaarne wordt daarom aan het houden dezer Collecte herinnerd en worden de ingezetenen dringend uitgenoodigd haar mildelijk te steunen. De onlusten op Sumatra's Westkust. De melkvoorziening in Noord-Holland. RANT Dl I A. vicj BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeen© kennis, dat de jaarlijk- sche collecte voor het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen, zal plaats hebben op „Volgens het algemeen verslag, dat in Juli ,j. 1. werd „uitgebracht, werd aan gratificatiën en toelagen aan „1078 deelgerechtigden uitgekeerd eene som van 499S7.956, waaronder begrepen is eene som van 7775.67, die boven de gewone gratificatie aan 271 „verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneu velde bij Atjeh werd verstrekt uit het geschenk van „wijlen Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten „bate van „328 verminkten uit Oost-Indië, „723 infirmen en „27 oud-strijders van België. „In het Invalidenhuis te Leiden, eene stichting van „ons Eonds, werden in 1906 verpleegd 78 gepension- „neerde militairen, waaronder 9 deelgerechtigden van „het Eonds. „Deze cijfers toonen aan dat het Eonds steeds voort- „gaat binnen de grenzen der categoriën, den vermink- „ten krijger en den oud-soldaat een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten te geven, bestaande „in het toekennen eener jaarlijksche gratificatie ne- „vens zijn pensioen, wanneer hij daaraan behoefte „heeft, of in eene verpleging in het Invalidenhuis. „Maar het is wenschelijk dat door eene ruime opbrengst „der collecte en eene daarmede gepaard gaande verbe- „tering van den financieelen toestand, eene uitbrei ding der categoriën, waarin de gerechtigden verdeeld „zijn, mogelijk wordt gemaakt. De thans daaraan ge stelde grenzen zijn zeer eng, hoe dikwijls komt de „pijnlijke noodzakelijkheid niet voor, dat niet voldaan „kan worden aan aanvragen van verdienstelijke oud- „militairen, omdat de voorwaarden van opneming in „het Fonds zoo moeilijk moeten worden gemaakt. „Het komt ons gewenscht voor dat ook hierop eens „wordt gewezen. Het karakter der collecte en het doel „van het Fonds zullen daardoor in een beter licht wor- „den gesteld. Wij vleien ons dat ieder Nederlander „de bereiking van dat doel wil helpen bevorderen en „zich opnieuw opgewekt zal gevoelen het Fonds naar „vermogen te steunen. „Het aantal dergenen, die solliciteeren om als deel gerechtigden in het Fonds te worden opgenomen, doch „daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen, be- „draagt 331. „Moge de uitslag der te houden inzameling het be- „wijs leveren dat de belangstelling in onze Stichting „niet verflauwt, niettegenstaande in dezen tijd voor „andere doeleinden zoo vaak een beroep op de liefda digheid onzer landgenooten wordt gedaan. Aan me „nig sollicitant zal dan het uitzicht worden geopend „weldra een ondersteuning t© genieten." Allernaar, 19 Juni 1.908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MA AR. brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 262, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 17 Juni 1.1., waarbij is vastgesteld eene Verordening, houdende bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken in de gemeente Alk maar. welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen' betaling van f 0.10 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Juni 1908. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van Jb. DÊ ROVER, aldaar, om vergunning tot het op richten van een vetsmelterij en een rooRerij in het perceel Laat, Wijk A, No. 120. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeentemondeling op Zaterdag 4 Juli e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 20 J^mi 1908. DONATH, Secretaris. Aan het verslag' van den toestand der gemeente Alkmaar over 1907 ontleenen wij het volgende. De bevolking vermeerderde met 207 vrouwen, 114 mannen en bedroeg den 31 December in totaal 20720. Er waren in Alkmaar toen 430 vrouwen meer dan mannen. Niet minder dan 109 personen gingen uit Alkmaar naar het buitenland, terwijl zich 24 hui tenlanders hier vestigden. De bevolkingsregisters be vinden zich in goeden staat; er is echter nog steeds gemis van de noodige controle op de ingekomen en vertrokken personen, wat veel afbreuk doet aan de waarde dier registers. De gemeent e-e igendommen, gebouwen, gronden, enz. zoowel die niet bestemd voor den openba ren dienst als die voor den openbaren dienst verkeeren in goeden staat. Alleen het pakhuis, hoek Houttil en Wangplein en het huis op den hoek van de Nieuwe- sloot en de Krebbesteeg laten Veel te wenschen over Een gedeelte van de Schelpvaart tusschen Bakkum en Akersloot is onvoldoende diep. Voor het onderhoud van straten werden aangekocht straatklinkers, scoriae bries en Andernachse bazaltlava-keien tot een bedrag van 1760.47. Het plaatsen en aanschaffen van de borden in verband met de bepalingen van de motor- en rijwielwet (wij hebben wel eens de opmerking gehoord dat die een aardig sommetje gekost zouden hebben) kostte de gemeente 851.49''. Het Waagplein werd gedeeltelijk vernieuwd, de Houttil verstraat en mede ten deele vernieuwd, het "voetpad langs den Kennemerstraatweg werd bestraat Paternosterstraat vernieuwd, de bestrating bij de Hei loërbrug verstraat, op den Nieuwlandersingel kwam weer een stuk voetpad, de Emmastraat bij den straat weg werd bestraat, een deel van het Zeglis vernieuwd, evenzoo van de Achterstraat, Hoogstraat en Varne broek. Met ouden steen werden voorts nog tal i straten verstraat. De urinoirs werden geregeld met urinol behandeld, waardoor zij veel minder stank ver oorzaken. Rioleering van 't Groot Nieuwland en ver anderingen aan de rioleering van de Overdiestraat waren groote verbeteringen. Vernieuwingen en verbe teringen werden voorts aangebracht aan walbeschoei- ïngen, kaaimuren en bruggen, terwijl verschillende BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij hij besluit van heden vergunning hebben verleend aan Th. VAN SPALL, in zijne hoedanigheid van directeur der Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij, tot het uit breiden van genoemde fabriek door het plaatsen van een horizontale gasmotor van 17 E. P. K., diener.de tot het drijven van een bestaande ventilateur voor de gietovens in het perceel Voormeer, kadastraal bekend iu Sectie B no. 3491. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 22 Juni 1908. grachten werden uitgediept. Uit het verslag der medische politie blijkt wat betreft de gemeentereiniging dat de tonnen geregeld ontsmet werden met carbol en dat hierover geen klachten, inkwamen. De zinkputten in de straat worden geregeld schoongehouden. 1220 Stère duin water tegen 1132 ten vorigen jare werden verbruikt voor het schrobben der veemarkten en vischmarkt en 954 voor het besproeien van straten en wegen. Op de verzamelplaats kleven de werkzaamheden dezelfde; in de kuiperij was geregeld werk. 4300 Stère compost werd van de verzamelde vuilnis gewonnen. Het materi eel is in vrij goeden staat. Ook in de timmerplaats zat men niet stil. Tal van voorwerpen werden daar weer vervaardigd. Verschillende slooten werden ge- dempd. Het aantal werklieden bedraagt 46. Zij geno ten 270 verlofdagen. Een der werklieden werd wegens lichaamsgebreken op een pensioen van 149 ontsla gen. Er zijn 13 paarden in gebruik, waarvan de ge zondheids toestand goed is. De turfstrooisel in den stal is op last van den veearts vervangen door stroo. De stal voldoet goed. Over de puinplaats van den Limmerhoek wordt veel geklaagd. De ontvangsten wa ren in 1907 2168.25 beneden de raming en 1597.19 lager dan-in 1906. Het nadeelig slot van het dienst jaar is 24404.80 tegen 19102.61 in 1906. De opbrengst van waterverkoop was 64418.16 tegen 66706 in 1906. In 41 perceelen in Alkmaar zijn nog geen huurleidingen. Bovendien zij nog 18 tariefwonin gen, 78 arbeiderswoningen en 11 werkplaatsen aan de leiding aangesloten, waarin de bewoner of gebruiker geen drinkwater wenscht te zien geleverd, zoodat 1.0 toevoerbuizen zijn afgesloten. De algemeene gezondheidstoestand is niet onbevre digend geweest. In Mei en Juni kwam veel roodvonk voor en ook in andere maanden werd die ziekte opge merkt (in 't geheel 62 gevallen.) Sterfgevallen ten gevolge der ziekte zijn niet voorgekomen. Er stierven «in deze gemeente 294 personen. Op de algemeene begraafplaats werd begonnen met de reorganisatie van den dienst. Nieuwe beplanting had hier en daar plaats. De verbouwing van het stadsziekenhuis werd vol tooid en aan ieder onderdeel werd de bestemming gege ven, overeenkomstig het te voren opgemaakte plan Regenten van het ziekenhuis zeggen in hun jaarver- De correspondent van de N. Ct. te Batavia seint „Toestand Westkust zeer ernstig. Op verschillende plaatsen hadden botsingen tusschen militairen en be volking plaats. Rails Aneikloof opgebroken. Telegraaf op verschillende plaatsen vernield." Dat de toestand in de Padangsche Bovenlanden in derdaad zeer ernstig is, bleek reeds uit de vroeger ontvangen telegrammen. Gelijk wij reeds in een vorig nummer opmerkten heeft men hier met een formeelen opstand te doen. Aangezien die opstand uitbreekt in een der meest intensief door ons bestuurde streken, draagt hij uit den aard eon heel wat ernstiger karakter dan wanneer het een verzet tegen het gezag gold in een slechts ten deele onder onzen invloed gebrachte streek. De teleurstelling is vooral groot, waar iedereen vkrachtige tegenstanders der belastinginvoering niet buitengesloten) het er vrijwel over eens was, dat de bevolking van het Nederlandsch bestuur gehecht was en hoogstens lijdelijk verzet bij de belastinginvooring te verwachten viel. Aangezien de geheele bevolking der afdeeling Batipoe, waarin de Aneikloof is gelegen, in opstand schijnt te zijn, kan het geen verwondering baren, dat de spoorlijn is opgebroken. Tenzij over een zeer groot aantal troepen beschikt wordt, is het bijna ondoenlijk een aan geaccidenteerd terrein gelegen spoorlijn, in een in vollen opstand ver- keerende streek voldoende tegen dergelijke aanslagen te beveiligen. Gemakkelijk zal het gaan in de gegeven omstan digheden een kunstwerk als de spoorlijn door de Anei kloof in korten tijd te herstellen. Tenzij de toegebracht* schade nog niet heel ernstig is (welke mogelijkheid tot nader bericht nog niet is uitgesloten) zal het be stuur het gedurende den tijd dut de opstand duurt wel zonder het gebruik van de spoorlijn moeten stellen. Hetzelfde kan van de telegraaflijn worden gezegd. Noodzakelijk is, dat de overheid heliografische toe stellen of toestellen voor draadlooze telegrafie te harer beschikking hebbe. Het valt aan te nemen, dat regee ring of legerbestuur reeds maatregelen hebben ge nomen om in zulk een sprekende behoefte te voorzien. Door de Regeering werd uit Nederlandsch-Indië een telegram ontvangen waaruit ook blijkt dat de gisting onder de bevolking ter Sumatra's Westkust voortduurt en zich uitbreidt tot de Ommelanden van Padang. De toestand in de onderafdeeling Oud-Agam (Padang sche Bovenlanden) is iets rustiger en ook elders kwam het niet tot veel dadelijkheden. Nabij Padang Pandjang (Padangsche Bovenlanden) vonden enkele gevechten plaats, waarbij wij twee dooden en twee gewonden en de aanvallers één doode bekwamen. Het station te Loeboek Aloeng (Padangsche Bene- denlandeu) is Zondagavond (21 dezer) door het personeel verlaten en werd daarna van binnen vernield. Heden kwam een patrouille aldaar in gevecht met de be volking, die vijftig dooden achterliet. In de zomerzitting van 1907, van de Prov. Staten van Noord-Holland, toen nog niet was uitgemaakt, dat de tuberculose-bestrijding moest geacht worden slag dat het ziekenhuis, zooals het thans is, in allen deele voldoet aan de eischen, die aan het gebouw i zoodanig gesteld kunnen worden; de oude gebreken zijn dus opgeheven. Het afgeloopen jaar vorderde meer dan andere jaren van den inspannenden arbeid der verpleegsters. Vooral in. den zomer waren er veel pa tiënten. Menig vrij uur moest door de verpleegsters er aan gegeven worden. Met lof wordt van de ver pleegsters gesproken en het dienstdoend personeel. Het aantal patiënten was 237, (142 interne, 91 voor don heelkundigen dienst, 4 voor de oogen) tegen in 1906 206 met respectievelijk 8936 en 8157 verpleegda- gen. In 1907 zijn in de stadsapotheek gereedgemaakt 16544 recepten, ruim 45 daags (1906: 18247 dus pi. m. 50 daags), waarvan 11112 recepten kosteloos. Naar aanleiding van een onderzoek naar de wonin gen, ingesteld door de gezondheidscommissie geduren de de drie laatste jaren, werd in 1907 door B. en W. een aanschrijving tot verbetering van woningen ge daan, omvattende drie woningen. In 1906 werden 10 aanschrijvingen gedaan tot verbetering van 18 wonin gen. Deze woningen werden in 1907 alle. onbewoon baar verklaard omdat niet binnen den gestelden ter mijn gevolg was gegeven tot het aanbrengen van ver beteringen. Hetzelfde werd met de bovenbedoelde drie woningen gedaan. Op twee na werden al die wo ningen op den vastgestelden dag verlaten. Deze twee werdén nog bijtijds verbeterd, zoodat de onbewoonbaar verklaring werd ingetrokken. Het rapport van de commissie, welke te beoordeelen heeft het plan van uitbreiding van bebouwde kommen is nog niet bij B. en W. ingekomen. In den loop van 1908 kan de vaststelling van dit plan echter worden tegemoet gezien. In den loop van 1907 werd een aanvang gemaakt niet de gedeeltelijke inrichting van de gronden tus sehen de Oude en de Nieuwe Hoornsche Yaart door de gemeente in 1905 aangekocht, tot bouwterrein voor eventueelen aanbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting. Het korps van- de gemeen te-politie bestaat uit 1 cqjumissaris, 1 inspecteur en 23 agenten. Uit de opgave van de processen-verbaal, opgemaakt ter zake van verschillende overtredingen, blijkt o.a. dat het drankmisbruik nog zeer groot is. Niet minder dan 215 een Provinciaal belang te zijn, diende mr. Caroli een voorstel in om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de melkvoorziening in dit gewest en na een ampele discussie droegen de Staten aan het college van Gedeputeerde op, de noo dige inlichtingen in te winnen omtrent den feitelijken toestand der melkvoorziening bij de gemeentebesturen, de gezondheidscommissiöu en de Noord-Hollandsche \ereeniging „Het Witte Kruis" en om aan de ver gadering daaromtrent mededeeling te doen en daaraan beschouwingen te verbinden, waa toe Gedep. Staten aanleiding zouden meenen te vinden. Het college voldeed aan dat verlangen en doet thans in een lijvig boekwerk aan de Staten mededeeling van de resultaten van dit onderzoek. Deze hebben Ged. Staten tot de ervaring gebracht, dat de melk voorziening in Noord-Holland te wenschen overlaat en daarom hebben zij de vraag onder de oogen gezien of de provincie in deze maatregelen zal hebben te nemen en waarin die maatregelen zullen hebben te bestaan. Tegen een direct optreden der provincie, zooals de Amsterdamsche gezondheidscommissie wil, dus een politierechtelijk ingrijpen, hebben Ged. Staten bezwaar. Daartoe zou bijzondere machtiging van den Rijkswet- gever noodig zijn. Yan een Provinciale melkverordening verwachten Ged. Staten weinig resultaat. Dan moet een organi satie in het leven geroepen, die daarop uitsluitend heeft toe te zien en voor een zoodanige organisatie is het provinciaal bestuur al heel weinig ingericht. Bovendien zou de melk uit Utrecht en Friesland, die veel wordt ingevoerd, aan het toezicht zijn onttrokken. Ged. Staten oordeelen een regeling bij de wet met medewerking der gemeente de eenige afdoende oplossing. Eu waar nu is verluid, dat een Rijksregeling te wachten is, kunnen volgens huil oordeel de gemeente besturen voortgaan melkverordeningen in het leven te roepen. Waar de ongunstige toestand vaak zijn oorzaak vindt in onkunde, meenen Ged., dat de vak organisaties op landbouwgebied veel kunnen bijdragen tot het verkrijgen van een beter inzicht bij den boer, wat betreft het beter toezien op den gezondheidstoe stand van zijn vee en waar nu het bezwaar daartegen meestal is, dat deskundige hulp van een veearts niet of bezwaarlijk is te verkrijgen, oordeelen zij, dat het op den weg der provincie ligt, die hulp gemakkelijk te maken door het toekennen van subsidiën daarvoor uit de provinciale kas. Voor de verbetering van de stallen en voor de ver zorging van het vee, zouden proefwedstrijden voor rundveestallen en veeverzorging kunnen worden uit geschreven en voor het houden van voordrachten over veeverzorging en zuivelbereiding en het verspreiden van populaire geschriften daaromtrent, subsidiën kunnen worden toegekend aan de landbouworganisaties. Het allergrootste gevaar voor de melkbesmetting is het reinigen van het vaatwerk met slootwater waar boven privaten uitloopen. Toen in 1903 de Woningwet in werking kwam, hebben Gedeputeerde Staten van alle gemeenten geëischt, dat in de bouw- en woning verordeningen het hebben van privaten boven slooten zou worden verboden, doch daarop zijn zij moeten terugkomen uit overwegingen van practischen aard. Bevordering van het gebruik van ander dan sloot water, moet hij de gemeentebesturen op den voorgrond staan, hoewel zij daarin zullen hebben te kampen met de ouderwetsche begrippen, die nog overal heerschen. processen (1906 210) toch werden opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Ook de bepalingen van de motor- en rijwielwet werden vaak overtreden. 156 maal (1906 93) werd daarvoor geverbaliseerd. Er werden hier 21 honden en 8 katten door de politie af gemaakt. D brandweer behoefde slechts tweemaal hars diensten te verleenen. De aanhangige plannen tot reorganisatie van de brandweer kwamen ook in den loop van dit jaar nog niet tot uitvoering. Uit het verslag van de gemeente-gasfa briek blijkt dat in de terreinen geen verandering kwam. De beperktheid daarvan blijft steeds bezwaarlijk. Voor een machinaal transport van kolen en cokes, wat een aanmerkelijke bezuiniging zou wezen, is geen plaats. Ook het regenereeren der ijzeraarde behoeft verbetering door vergrooting der daarvoor bestemde ruimte. Het gewone onderhoud had plaats, benevens verschillende kleine vernieuwingen. De eerste maan den van het jaar werkte de cokes-gasfabriek, voorna melijk om het personeel afdoende te bekwamen, terwijl de daarna volgende wintermaanden de steenkolen-gas fabriek kon voorzien, in de behoefte, daar het ge wenscht bleek, in verband met de prijzen der carbura- tie-olie zoo mogelijk alleen steenkolengas te maken. Het buizennet werd 529 M. uitgebreid, terwijl het op ver schillende plaatsen werd vernieuwd en verzwaard. De drukking bleef dezelfde en wordt automatisch geregeld naar het verbruik. Er werden 13 nieuwe lantaarns bij geplaatst, wat met de vroeger geplaatste een totaal maakt van 509. Met de vervanging van open vlammen door gloeilicht werd voortgegaan. Het aantal munt meters vermeerderde met 10, zoodat er in December 498 in gebruik waren. Het totale aantal geplaatste meters bedroeg 2996. De cokesprijzen veranderden van 55 in 63 cent voor de grove, en van 62 in 70 cent per Tl. L. voor de geklopte. De gemiddelde prijs der afge leverde cokes was 58 cent tegen 481/2 1906. Ei- werd 685 H. L. ammoniakwater meer geleverd dan in 1906, waardoor dé opbrengst 1005.03 hopger werd. Teer werd 165.2 IT. L. meer geleverd dan in 1906. De diepte van het vaarwater in het Doode Gat bleef on voldoende. De schuld bedraagt nu 145.913.56, waar van in 1908 weer 16.000 moet worden afgelost. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1