DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ambachtsschool, Uit het Gemeenteverslag over 1907. No. 146. Honderd en tiende jaargang 1908. WOENSDAG 24 JUNI. afgesloten. Een ONDERWIJZER ONDERWIJZER BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 Juli a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengen ter algemeene kennis dat de HOEVERWEG op Dinsdag 30 Juni a.s. voor het verkeer met rijtuigen en vee zal zijn A LIK MAAR. Tweede Kamer. De strijd in Atjeh. De onlusten op West-Sumatra. Een Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht. Bond van Antir. Gemeenteraadsleden. Prov. Staten van Noord-Holland. Gehuwde onderwijzeressen In de school. ALKMAARSCHE COURANT. mm mSm BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 262, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 17 Juni 1.1., waarbij is vastgesteld eene Verordening, houdende bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidstijd, in acht te nemen bij het uitvoeren van openbare werken in de gemeente Alk maar. welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.10 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Juni 1908. Afsluiting Homf. Alkmaar 22 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretatis. GEVRAAGD: in het BEHANGEN en STOFFEEREN en een in het SCHOENMAKEN, aan de in September a.s. op te richten avondcursussen, verbonden aan de Am bachtsschool. De belooning voor iederen onderwijzer zal bedragen f 400,per cursus (Sept.Maart) pl.m. 15 lesuren per week. Aanbevelingsstukkenteekeningen en volledige adressen, waar en bjj wien inlichtingen zijn te be komen, te zenden vóór of op den 4 Juli 1908, aa;i den Directeur der School. (Vervolg.) Uit het verslag van de commissie van toezicht op liet, Lager Onderwijs blijkt dat de commissie evenals "vorige jaren overtuigd is van de noodzakelijkheid van oen nieuwe school op te richten tot opname van de overbevolking in de 2de, 3de en 4de gemeenteschool, waar het aantal leerlingen per klasse veel te groot is. Het maximum aantal leerlingen per klasse mag naar het oordeel der commissie hoogstens 40 zijn en nu zijn er klassen met 49, 48, 47, 53 enz. En dit is geen tijde lijke toestand, maar iets stationairs, zooals blijkt uit de verslagen der laatste jaren. Bovendien heeft het toelaten van een te groot aantal leerlingen reeds on- gewenschte toestanden geschapen. Een der klassen van de 3de gemeenteschool moest gesplitst worden. Men kwam daardoor een lokaal te kort en een andere klasse moest daarom verhuizen naar een verouderd lo kaal in de „Doelen," dat bijna 1 M. te laag is, voorts te lang en te smal, zoodat de kinderen op de achterste bank op ongeveer 8 M. van het bord af zitten. (Dit mag hoogstens zijn 6.50 M.) Daar er geen goede berg plaats is, moeten de leerlingen hun jassen en mantels in het lokaal zelf ophangen. Ook de ventilatie is slecht. Dit is dus een ergerlijke toestand, en is in strijd met de wettelijke voorschriften. De lokalen van de 4de gemeenteschool zijn berekend op ongeveer 36 leerlingen en thans nadert het aantal leerlingen per lokaal vaak de 50. De voorste banken staan te dicht bij 't bord en zijn onvoldoende van grootte, terwijl de om- gangspaden te smal zijn. Een nieuwe school is daarom noodig. De commissie stelt verschillende noodzakelij ke en wenschelijke verbeteringen voor alsvervanging van vaste zonneschermen door lichte transparante rol- gordijntjes, en van matglas voor de bovenlichten door gewoon glas met rolgordijntjes er voor; wegnemen op verschillende plaatsen van boomen die het licht belem meren binnen te dringen; verbreeding van enkele ven sters; de hoogen grauwen muur Van de Ambachts school helder wit te kleuren; aanbrengen van afvoer De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Overwegende, dat gebleken is, dat er nog steeds per sonen zijn, die er hunne praktijk van maken om aan lo- telingen, tegen betaling van eene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschiktverkla- ring voor den militiedienst te verkrijgen, Waarschuwt voor bovenbedoelde praktijken en wijst belanghebbenden met nadruk op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren „wordt gestraft „lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de „militie ongeschikt maakt of laat maken; ,,2o. hij, die een ander op diens verzoek opzettelijk :j „voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in het „laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, „wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren op- gelegd." ALKMAAR, 23 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Bij het gisteren voortgezet debat over het wetsont werp tot wijziging van de Motor- en Rijwielwet be toogde de heer Van den Berch van Heem stede (K. Oosterhout) dat de auto op zichzelf onge vaarlijk is en hij daarom over het algemeen hier dus niet noodig oordeelde zwaardere bepalingen dan in het buitenland. Hij drong echter aan op streng op treden tegenover roekeiooze bestuurders, die een ver keerd gebruik van de auto maken. Minister Bevers verzekerde dat hij tegen der gelijke personen zoo streng mogelijk zal optreden door intrekken van hun rijbewijs. Met 49 tegen 8 stemmen werd eene door den Minister van den heer de Geer overgenomen bepaling in het ontwerp gebracht, waarbij aan het Gemeentebestuur bevoegdheid wordt gegeven om op wegen van doorgaand verkeer binnen de kom der gemeente een maximum-gewicht te stellen voor mo torwagens, die niet aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het Regeeringsvoorstel, om Gemeentebesturen be voegd te verklaren tot het voorschrijven dat binnen de gemeentekom niet harder dan met 15 kilometer per uur mag worden gereden, gaf aanleiding tot een uitvoerig debat. De heer Y a n C i 11 e r s (A. R., Ede) verdedigde op art. 8 een amendement, teneinde te bepalen, dat de bij plaatselijke verordening eventueel voor te schrijven maximum-snelheid voor de wegen niet mag gaan beneden 10 K.M. Het ontwerp bepaalt 15 K.M. De heer De Waal M a 1 e f ij t (A. R Breukelen) lichtte een amendement toe, strekkende, om de be perking van 15 K.M. alleen te doen gelden voor de rijks- en provinciale wegen en voor de wegen voor het doorgaand verkeer vereischt en geschikt en voor de overige wegen den gemeentebesturen de vrijheid te laten, die zij nu bezitten. Spreker zag niet in, waarom den gemeentebesturen ook voor de niet door gaande wegen de bedoelde beperking moet worden opgelegd. De Staat behoeft daar niet in te grijpen. Het amendement van Citters werd na veel discussie aangenomen met 31 tegen 28 stemmen. Het amendement de Waal Malefijt was hiermee vervallen. Het aldus gewijzigd regeeringsartikel werd aange nomen met 39 tegen 21 stemmen. voor spoelwater aan de urinoirs; vernieuwen van een vloer-aanbrengen van stofwerende olie op vloeren; in richten van een overdekt gedeelte op de speelplaatsen bij de scholen voor het houden van vrije en ordeoefe ningen; in le, 4e, 5e gem. school flinke vensters in de Zuidelijke muren van de lokalen op het Noorden gele gen ;gasgloeilich* en waterleiding in alle lokalen der gemeentescholen. De commissie adviseert uitdrukkelijk tot afdoende verbetering van de gezondheidstoestand een school arts aan te stellen. De commissie heeft het gewenscht geacht een onderzoek te doen instellen in hoeverre des Maandags mindere geschiktheid der leerlingen kon worden geconstateerd om het onderwijs te volgen dan op andere dagen en zoo ja, of dit vermoedelijk zou kunnen worden toegeschreven aan rooken of alcoholge bruik des Zondags, een onderzoek is reeds ingesteld in andere gemeenten van ons land. Er werden vragen ge richt aan de hoofden der scholen en verschillende ant woorden kwamen daar op in. Uit een door het hoofd ii.gesteld onderzoek bleek op de 1ste Gemeenteschool (een meisjesschool) des Maandagsmorgens geen min dere geschiktheid om het onderwijs te volgen. In eeni ge klassen van de 2de Gemeenteschool is door de on derwijzers dikwijls een mindere geschiktheid op Maan dagmorgen opgemerkt. Het bleek dat velen dezer jon gens Zondags rooken en ook zijn er onder die dien dag bier krijgen. Het is echter moeilijk dit als de ware oorzaak aan te wijzen. Veel kinderen gaan Zondags ook te laat naar bed. Op de 3de Gemeenteschool zijn het hoofd geen gevallen van mindere geschiktheid be kend. Toch rooken de meeste der jongens, maar drank drinken ze niet of bijna niet. Op de 4de Gemeente school was het hoofd na zijn onderzoek vast overtuigd dat de domste kinderen tevens de ergste rookers zijn. Op de 5de Gemeenteschool werd geconstateerd dat de enkele leerlingen, die bijna dagelijks één of meer pijpen of sigaretten rooken wel aan te wijzen zijn naar hun slecht geheugen, bleeke gelaatskleur, onvast, schijn baar nonchalant schrift, sufferigheid. 's Maandags zijn de gevolgen van het sterker rooken op den Zonda; niet beter te constateeren dan op andere dagen. Vele Do eindstemming over het wetsontwerp zal nader plaats vinden. Aan de orde was daarna het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de „Pensioenwet voor de zee macht 1902" en de „Pensioenwet voor de landmacht 1902". De heer Hju g e n h o 11 z (S.-D. Weststelling werf) wees er op, dat uit art. 7 van het wetsontwerp een ongelijke behandeling kan ontstaan voor verschillende militairen. Men dient den militairen duidelijk te zeg gen, dat ze, vóór ze een andere betrekking aanvaar den, eerst ontslag uit den dienst moeten nemen, willen ze aanspraak maken op pensioen. Eenigen hebben dat verzuimd tot hun schade. Spr. wijst op z.i. onbillijke gevallen van pensionneeringwaarbjjj met de wet de hand wordt gelicht. De schouten bij nacht Derks en Kouwenberg zijn tot vice-admiraal be vorderd, vervolgens op non-activiteit gesteld en na twee jaar gepensionneerd met het pensioen als vice- admiraal. Waren deze officieren gepensionneerd op het tijdstip, dat ze feitelijk ongeschikt voor den dienst waren geworden, dan zouden ze aanzienlijk lager zijn gepensionneerd. Maar om" hun hooger pensioen te geven, bevorderde men ze eerst. De Minister van Marine (de heer Wentholt) zei, dat, volgens de wet, als diensttijd in aanmerking komt het op non-activiteit gesteld zijn. Vaak is de non-activiteit gedwongen en dan zou het onbillijk zijn, om het pensioen te beperken. Natuurlijk mag er geen misbruik van de bepaling gemaakt worden. De heer Hugenholtz heeft gesproken van Vriendjesdiensten. Spr. [wijst dat 'af. Aan het departement van Marine is iedereen vriend, die zijn plicht doet. De heer Hugenholtz vroeg of de 3 militairen, die geen "pensioen kregen, omdat ze niet voldoende rekening hielden met art. 7 der wet, niet alsnog kunnen worden^geholpen. De Minister verzool t nadere mededeeling omtrent deze gevallen, Man zal hij overwegen, of hij kan helpen. Na eenig verder debat werd het wetsontwerp goed gekeurd. Vervolgens werden eenige kleinere wetsontwerpen aangenomen zonder of na kort debat. De correspondent van het Hdbf. te Batavia meldt „Te Meuké heeft Toengkoe Banta, zoon van Toeng- koe Ben Blang Pidië, zich met verscheidene onder aanvoerders en honderd volgelingen, met zeven ach- terlaad-geweren, hij kapitein Scheepens gemeld", Na de laatste ernstige tijdingen uit Iudië weêr eens een lichtstraal. Men weet, dat aan kapitein Scheepens einde April de opdracht werd verstrekt om zich tot opsporing en achtervolging der bende van Toenkoe Ben Blang Pidië met eene colonne naar het Tapa Toeansche te begeven. Toengkoe Ben is op het oogenblik de ziel van het verzet tegen ons bestuur in Atjeh. Zijn zoon, Toeng koe Banta, bevond zich reeds eenmaal in onze handen, maar liep medio 1907 van Tapa Toean weg. Onder zijne leiding had daarop in de maand November van dat jaar do overval van den pasar van Tapa Toean door een 60 man sterke bende plaats, waarbij 18 pa- sarlieden, Chineezen en inlanders werden gewond. De correspondent te Batavia van het Hdbl, seint „In West-Sumatra was het gisteren uiterlijk rusfig. De meeste kampongs langs de spoorlijn van Loeboek- aloeng tot Kajoe Tanam zijn evenwel nog verlaten, der leerlingen hebben reeds kennis gemaakt met den alcohol. Het hoofd der Burgerschool antwoordde dat behoudens bij bijzondere gevallen (familiefeesten en dergelijke) hij niet gelooft dat geconstateerd kan wor den dót leerlingen der school des Maandagsmorgens minder geschikt zijn om het onderwijs te volgen. Wel kan van een leerling, die geregeld tot de minder vlug gen behoort, geconstateerd worden, dat hij af en toe rookt. Door de commissie zijn aan de schoolhoofden voorts eenige vragen gezonden in verband met het onderzoek naar het aantal achterlijke en achterblijvende kinde ren. De bedoeling is daarvan in hoofdzaak een opgave te verkrijgen van het aantal leerlingen dat eventueel in een school voor achterlijke kinderen zal moeten ge plaatst worden. Op de 1ste Gemeenteschool is 1 leer ling- door geringe verstandelijke ontwikkeling, en 1 wegens slecht gezicht ongeschikt het klasseonderwijs te volgen. Op de 2de Gemeenteschool zijn 9 achterlijken en bovendien 7 die door ziekelijkheid achter geraakten. Op de 3de Gemeenteschool zijn 5 leerlingen die door zwakte of lichaamsgebreken achterlijk zijn. Op de 4de Gemeenteschool zijn 4 achterlijke kinderen en op de 5de gemeenteschool zitten in alle klassen enkele ach terblijvende kinderen. Wegens zwakte is één leerling van die school genomen. Op de Burgerschool komen geen bepaald achterlijke kinderen voor. In de lste klas is daar echter een kind dat zeer ongezeggelijk en dan weer zeer huilerig is. Op de meisjesschool zijn geen achterlijken. Ook op de Christelijke school zijn geen achterlijken. Op de R. K. jongensschool zijn 2 achterlijken en 1 ziekelijke jongen. Naar aanleiding van dit onderzoek acht de commis sie het noodzakelijk het onderzoek omtrent achterlijke en achterblijvende kinderen voort te zetten, teneinde een nauwgezet resultaat te kunnen mededeelen. Het is echter, gebleken dat het aantal achterlijke kinderen op liet oogenblik niet zoo groot is dat daaromtrent vooralsnog bepaalde maatregelen kunnen worden aan bevolen. De commissie van bijstand voor het toezicht op de handwerken aan de lagere scholen, kreeg bij haar be- De bevolking van Fort van der Capellen betaalde ruim twintig duizend gulden aan belasting, zijnde ruim de helft van den aanslag". De laatste alinea van ons telegram stemt tot gerust stelling in dezen voor West-Sumatra ernstigen tijd. Het was te Fort van der Capellen, dat aan de bevol king een gevoelige les moest worden toegediend, die blijkbaar niet nagelaten heft blijvenden indrukte maken. Dezelfde correspondent te Batavia seint vbrder „De gouverneur Heckler gelastte^ streng toezicht te oefenen) op de wapenssmederijen in het gewest. De bevolking van Oud-Agam begint weder met den padi- snit. In ;Priaman, Kamang, Batipoeh en X Kota be vinden zich vele aanhangers der Satrya-xete, die overal tot verzet aansporen. In de Ommelanden van Padang valt een begin van onrust waar te nemen." Naar gemeld wordt bestaat het plaiT hier" te t lande een (Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht te stichten, naar het model van de Engelsche Men's League for womensuffrage". De bedoeling van zulk een bond is, het streven voor vrouwenkiesrecht te makenftot een meer algemeene beweging. Zij, -die tot de stichting van zulk een bond wenschen mede te werken, kunnen hun kaartje zenden aan, of zich [schriftelijk wenden tot mr. E. W. van Straaten, adocaat en procureur,*"NassaukadeJ498, te Amsterdam. Zooals reeds onlangs gemeld werd is de vergadering, waar tot stichting zal worden overgegaan van een Bond van An(i-Rev. Gemeenteraadsleden in Neder land, thans definitief vastgesteld op [Woensdag 1 Juli a.s. De vergadering zal gehouden worden in de groote concertzaal van het Gebouw voor Kunstenen)Weten schappen aan de Mariaplaats, te Utrecht. Door den oud-Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper, zsl de] openingsrede worden uitge sproken. De rekening over 1906 van de Prov. Noord-Holland wijst aan als inkomsten f 1,828,857,831/2, als uitgaven f 1,719,260,48 en als batig saldo f 109,596,85. Voorgesteld wordt de volgende jaarlijksche subsidies te" verleenen aan" de'commissie voor de Rijksproef velden voor drie jaren f 2 50, aan de Vormschool voor onderwijzeressen aan bewaarscholen te Amsterdam voor drie jaren f 600, aan de teekenschool van de afd. Weesp van Patrimonium voor drie jaren f 100, aan de Noord-Hollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose (centraal comité samengesteld uit verschil lende vereenigingen) voor 1909 f 10,000. Voorgesteld p wordt,"'tevenalsTdat is gedaan voor „Meerenberg", ?ookf voor het [gesticht „Duinenbosch" een huishoudelijk reglement vast te stelleD, bij wijze van grondwet voorj de andere reglementen en voor schriften. Voorgesteld wordt voor den aanbouw van twee woningen voor geneesheeren van „Meerenberg" en de uitvoering van enkele werken aan dat gesticht, een voorschot te*[verleenen van f 48,750. In de gisteren gehouden vergadering van den raad der gemeente Hilversum, diende de heer mr. V. H. Rutgers, de navolgende motie van orde in De raad, van oordeel, dat het in de school werk- zaam blijven van onderwijzeressen na haar huwelijk, zoeken aan de scholen een gunstigen indruk behoudens verbeteringen van het handwerkleerplan door de dames wenschelijk geacht. In het begin van het jaar waren de vorderingen niet groot, doch later werd dit beter. Vooral op de lste en 4de gemeenteschool werd ijverig gewerkt en waren de resultaten goed. Evenzoo aan de 2de gem. school alleen zou de commissie liever zien, dat wat eenvoudiger kleedingstukken werden gebreid. Op de 3e gem. school paste één onderwijzeres de metho de „Schets van Kloosterhuis Zeilemaker"_ toe. Er werd goed gewerkt, maar dit onderwijs sloot niet aan bij de vorige en hoogere klassen. Op de Burgerschool wilde een onderwijzeres haar leerlingen graag de grondstof fen toonen. Bij onderzoek bleek dit echter te duur. Het onderwijs aan de meisjesschool was ongeregeld, in hoofdzaak door het overkomen van leerlingen van de Burg-erschool, waar in de eerste twee klassen geen handwerkonderwijs gegeven wordt. Daarom zou de commissie gaarne zien dat de Burgerschool wat hand werken betreft, aansloot bij de Meisjesschool. In de Christelijke school werd het aantal uren handwerken van 2 op 3 gebracht, waardoor meerdere vorderingen werden gemaakt dan in het begin van het jaar. Het licht was zeer slecht. Op de R. K. school waren de vorderingen in het eind van het jaar ook beter dan in liet begin. De commis sie komt voorts terug- op een klacht van den heer Uitenbosch, geuit in de Raadszitting van 26 Novem ber, als zou de commissie haar plicht niet doen noch roeping gevoelen voor haar taak. „Daar de heer Uiten bosch, zoo wordt in het verslag- gezegd, aangezocht is dit öf met bewijzen te staven of openlijk te herroepen, 't geen hij aan drie leden had beloofd, bevreemdt het de commissie, die de verslagen van de raadsvergade ringen trouw volgde, dat tot nu toe niets meer over dit onderwerp door hem was gezegd. Zeer zeker zijn der gelijke aantijgingen weinig geschikt de roeping bij de dames vrouwen of mevrouwen aan te wakke- (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1