STADSNIEUWS. BUITENLAND, Nationale Militie. Uit St. Pancras. Uit Purmerend. Uit De Rijp. Uit Heer-Hugowaard. Een naaktlooper. Geslaagd. De Inktwerper. De Zeister moordzaak. Overlijden van „bloedverwanten." Een vlugge dichter. Moord(?) te Swalmen. Het Haagsche zedenschandaal. KORT NIEUWS. Installatie kantonrechter. Een belangrijke beslissing. Noorderbank. Benoemd. Provinciale Huisvlijt-Tentoonsteiiing. Uit Heer Hugotvuard. Uit Schagen. Laatste Berichten De heer P a t ij n trok nu zijn motie in. De heer T r e u b (V.D. Assen) nam deze motie over. Dj motie-Treub (aansluiting van Sas van Gent en aanhoudi-o- voor het wetsontwerp) werd met 51 tegen 28 'temmen worpen. De rechterzijde en 10 leden van links stemden t gen de motie. De Minister bestrijdt het amendement. De heer De Geer stelde een sub-amendement voor, om „gelijktijdige aanleg" te vervangen door „tij dige aanleg". Het sub-amendement-De Geer werd met 41 tegen 29 stemmen aangenomen. Het amendement-LGy (om'uit te spreken, dat tijdig met den aanleg der hoofdlijn de zijlijn naar Sas van Gent moet worden aangelegd en geëxploiteerd) werd met 41 tegen 38 stemmen aangenomen. Vóór stemden de linkerzijde en enkele van rechts. Het wetsontwerp werd aangenomen zonder stemming. Nadat"'daarna eenige wetsontwerpen, onder meer dat betreffende den bouw van een nieuw muntgebouw te Utrecht, waren aangenomen, kwamen aan de orde de justitieel© wetsontwerpen tot onverwijlde bestrij ding van den achterstand bij de rechterlijke colleges, door versterking van personeel en invoering van een instituut van een alleensprekenden rechter. De heer van ST y r u m '(lib.5* Haarlem) opperde eenige bedenkingen. De heer Limburg (v.-d. Den"Haag I) oordeelde dat doorSfouten, welke het systeem van de ontworpen regeling aankleven, de voorgestelde proefneming met den alleensprekenden rechter zal mislukken. Ten eerste zal het van de Rechtbank zelf afhangen, of daarbij een"'enkelvoudige kamer zal ontstaan, en ten tweede zal van een drieledige Kamer beslist worden, welke zaken door de enkelvoudige kamer zullen worden behandeld. Vooral dit laatste is een fout en daarom bepleitte spreker alsnog herstelling van de bepaling, dat de zaak aan den alleensprekenden rechter wordt overgelaten,wanneer beide partijen dit eenparig verzoeken. De heer de'ISavornin'Lohman (chr.-h.) be streed in het algemeen het instituut van den alleen- sprekenden rechter, als verminderende den waarborg voor goed recht. Toch zal spreker met het ontwerp medegaan, omdat aan de Rechtbank en niet aan par tijen wordt overgelaten of een zaak door den alleen sprekenden rechter zal worden berecht. De" heer L o e f f (r.-k., Waalwijk) oordeelde, dat men hier te doen heeft met een proefneming zonder eenige principieele beteekenis. Bij de verdediging van de ontwerpen verzekerde de minist er, later principieel te zullen terugkomen op de quaestie van het facultatief stellen van conclu sies van het Openbaar Ministerie. GEMENGD NIEUWS. Tot lid van het bestuur van de banne St. Pancras is met algemeene stemmen herbenoemd de heer Jb. Wagenaar. „Het Stedelijk Muziekcorps", directeur de heer J. P. Groot, heeft succes met het te houden groot Mu ziekconcours op 15, 16 en 17 Augustus a.s. Circa 40 harmonie- en fanfarecorpsen hebben zich laten in schrijven. De inschrijving is nog opengesteld tot 1 Juli a.s., terwijl de loting der deelnemende corpsen zal ge houden worden op^Zondag 5 Juli, nam. 3 juur'in het „Heerenlogement". Er zijn flinke geld- en andere prijzen beschikbaar. De directie der N.-H. tram heeft 2 gr. ote verguld zilveren medailles aangeboden, terwijUnog meerdere schenkingen worden ingewacht. Ook de kermesse d'été belooft veel. Waar zooveel te genieten zal zijn, zal het publiek op die dagen zeker in grooten getale naar Purmer. nd komen. Na een korte ongesteldheid overleed Woensdagnacht de heer J. H. Theijs pastoor te De Rijp. De overlede ne bereikte den leeftijd van 51 jaren. Woensdagavond vergaderde de Harddraverij vereeni ging „De Hengstman." In het bestuur werden herkozen de h.h. Jb. Swaag te Alkmaar, D. Hartenberg alhier en P. Blom te Oudorp. Met de financiën der vereeniging staat het niet te best, zoodat voor de op 12 Juli te houden draverij de prijzen werden bepaald op 35 10 en 5. Besloten werd voorts op 14 Juli een wedstrijd te houden voor paren per rijtuig en wel in „HoecLhangen," dat het vo rige jaar tamelijk veel belangstelling heeft gewekt. Vreeselijk ongeluk. Men meldt uit Maaseyck aan de 's H.b. Ct. Een ontzettend automobiel-ongeluk heeft tusschen hier en Hasselt plaats gehad. Een drie-tal studenten van de Leuvensche universiteit waren in een auto aan het toeren, toen op een kromming van den weg de auto niet te besturen was. Zij draaide eenige malen rond en slingerde de studenten op den grond. De heeren Pirmez, zoon van het Kamerlid, en de Villers werden op slag gedood, de chauffeur werd zwaar gewond en stervende weggedragen. De derde student bleef onge deerd. Woensdag heeft men een halfnaakten man gezien, loopende in een tuin aan den Utrechtschen Weg te Hilversum. Des middags zag men denzelfden persoon bijna geheel naakt in den tuin van een onbewoonde villa aan den Koninginneweg en later ontmoette een meisje hem geheel naakt in de Böomberglaan. Door de politie werd jacht op hem gemaakt, doch zonder resul taat. Agenten per fiets surveilleeren thans. Voor het practisch apothekers-examen zijn te L trecht geslaagd de heerenK. Scheringa te Beem- ster en W. P. de Vries te Akersloot. De krijgsraad te Haarlem heeft tot deskundigen voor het onderzoek van de geestvermogens van den inktwerper benoemd de heeren dr. J. Coenen, zenuw arts te Haarlem, en dr. C. Kam, geneesheer te Mee- renberg. Van Vaalen, v. Ee, Kors en Overhorst, de vier ver oordeelden in de Zeister moordzaak, die hooger beroep hebben aangeteekend tegen hun vonnis, zijn gistermor gen onder sterk geleide van Utrecht naar Amsterdam overgebracht. Men schrijft ons als historisch: 't Was een lastig geval. Hij mocht van school niet vrij. Dat verbood de leerplichtwet. Maar ook de prijs- uitdeeling. De prijs zou hem ontgaan bij ongeoorloofd verzuim. En toch, 't geval was hoogst ernstig. De koe was gestorven en hij kon thuis niet gemist worden. Wat gedaan? De plooibaarheid verwijdde ook hier de mazen van het net. Hij bleef thuis. Sinds dien prijkt de absentielijst met een geoorloofd verzuim meer onder de rubriek. overlijden van bloedverwanten. (N. R. Ct.) Gisteren hebben we meegedeeld dat de motoromni- bussendienst te Amsterdam (lijn 14) welke was inge steld om de Jordaan met het middeu der stad gemak kelijk te verbinden opgeheven was, tengevolge van de vele klachten over dien dienst. Enkele uren reeds, nadat bekend was dat de motor bussen niet meer zouden rijden, ontving het H b 1 d. van een bewoner van den Blauwburgwal de volgende ontboezeming op het staken van den motoromnibus- dienst „Juicht nu o gansclie wijk, juicht wakk're Singelingen, Blauwburgwal stemt mee in, nu deze nare dingen Verdwijnen uit de buurt met hun geloei, geknal, Gedreun, hun stank, hun stof en lasten zonder tal. En brengen wij te zaain, als gcede burgers past, Een dank aan B. en W. voor 't einden van dien last." Door verdrinking is om het leven gekomen P. H. H. Straus, wiens lijk voor eenige dagen in de rivier de Swalm bij Roermond werd gevonden. Na gerech telijke schouwing, de vorige week, is het lijk ter aarde besteld. In deze zaak wordt door onze en de Duitsche justite en politie een nauwkeurig en ijverig onderzoek ingesteld. Er moeten ernstige vermoedens zijn gerezen tegen zekeren J. L., voerman te Brtiggen (Pr.), bij wien Str. in kort was. Deze persoon is door de Duitsche politie gearresteerd. Gisteren werd voor de Haagsche rechtbank behan deld de zaak van C. S. O. M. Fuhrkop, bijgenaamd „Duitsche Greet", waarvan in ons vorig nummer een en ander is medegedeeld, die terecht moest staan ter zake van koppelarij. Bekl. was niet verschenen, zoodat tegen haar verstek moest worden verleend. Als ge tuigen waren gedagvaard de 17-jarige C. van R. en de heer v. E. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, zoodat omtrent het getuigenverhoor Diets kan worden medegedeeld. Naar men verneemt, zou tegen beklaagde twee maanden gevangenisstraf zijn geëischt. Bij den heer Manuel op den Zwanenburgwal te Am sterdam is de mungasmeter leeggestolen en voor 250 aan sieraden medegenomen. Aan de J. v. Lennepkade te Amsterdam trok een vrouw een brandend petroleumstel om. Zij kreeg zwa re brandwonden. Iemand te Hilversum heeft aldaar een brief ge post waarin een bankbiljet van 60. De brief is niet aan het adres bezorgd. Te Maastricht is gisterenavond de vrouw v. d. L. tengevolge van een misstap in den kelder gevallen en doodgebleven. Bij het afladen van een voer hooi viel de 70-jari- ge H. J. O. te Goor van den wagen. C. is aan de ge volgen overleden. Te Ilerveld viel gistermiddag een jongetje van 3 jaar bij het spelen in een pot met kokend water. Hij is aan de gevolgen overleden. Hedenmorgen had de installatie plaats van den nieuw benoemden kantonrechter, den heer mr. Bastert, door den oudsten plaatsvervangenden kantonrechter, den heer Mr. A. M. de Lange. Mr. De Lange herin nerde; in zijn rede aan het vele verdienstelijke werk van den vertrokken kantonrechter, den heer mr. Büch- ner, die meer dan 25 jaar dit ambt heeft vervuld, en die èn als kantonrechter èn in verschillende andere be trekkingen hier ter stede zeer veel heeft mogen pres toeren. Mr. De Lange uitte de hoop dat het mr. Bastert gegeven moge zijn, zijn belangrijk ambt nog vele jaren te Alkmaar tot heil van de justiciabelen en tot zijn eigen voldoening uit te oefenen. Hierna sprak de heer mr. Steenlack namens het openbaar ministerie tot den heer Bastert. Ook mr. Steenlack herdacht in zijn rede mr. Büchner. De heer Bastert beantwoordde de beide vorige spre kers en schetste in korte trekken hoe hij zijn taak als kantonrechter zou opvatten. De plechtigheid was hiermee afgeloopen. Men meldt ons Eene voor aannemers van werken belangrijke beslis sing werd dezer dagen door do Rechtbank te Alkmaar genomen. Het betrof de vraag of een rechtsgeldig ka rakter is toe te: kennen aan de welbekende dusgenaam de „stelling" bij aanneming van werken, te weten de overeenkomst waarbij een aannemer, aan wien door den aanbesteder de uitvoering van een werk wordt ge gund, zich verplicht om zijne op het aanbesteede werk ingeschreven hebbende mede-aannemers schadeloos te zullen stellen voor ter zake hunner inschrijving door hen gemaakte kosten van aankoop van bestek en tee- keningen, gedane bemoeiingen, enz. Namens ruim een 20-tal aannemers werd door een hunner, daartoe bijzonder gemachtigd, een proces op touw gezet tegen een gedaagde, medeaannemer, die zicii tot dergelijke schadeloosstelling had verbonden, doch den eisch bestreed eensdeels op grond dat een lasthebber voor zijn lastgevers niet zou mogen proce- deeren, anderdeels op grond dat dergelijke verbintenis volgens de wet ongeoorloofd zoude zijn. De Rechtbank verklaarde beide verweermiddelen ongegrond en wees aan de eischers, voor wie optrad mr. A. Dorbeck, hun eisch toe. Voor den gedaagde trad op mr. A. Prins. In de op 24 Juni 1908 gehouden, zeer geanimeerde gewone Jaarlij ksche Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Naamlooze Venuootschap „Noorder- Bank" te Alkmaar, werd de Balans en winst- en ver liesrekening over 1907 goedgekeurd, besloten f 1350 op de reserve te boeken en het dividend vastgesteld op f 7 per aandeel, terwijl de heer W. P. A. Kaag te Hoorn, die als commissaris periodiek moest aftreden, als zoodanig werd herkozen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land van 17 dezer, zijn benoemd bij den raad van beroep (Ongevallen-verzekering) te Haarlem tot lid-werkgever, de heer P. A. de Lange, fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen, fabriek „Kenne- merland" te Alkmaar; tot plaatsvervangend lid-werkgever, de heer J. J. Krijns, sigarenfabrikant te Alkmaar, respectievelijk in de plaats van den heer A. G. Bosman en den heer J. deWit Dz., beiden te Alkmaar, die eervol ontslag hebben bekomen. Predikbeurten. 28 Juni 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. van Leeuwen. 6 uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp: Van klein geloof tot vertrouwen. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, geen dienst. Rem.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer. 6 uur, Ds.SsWechgelaer. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 51/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothexis", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Bergen, 9t/2 xiur, Ds. Natzijl. Herv. gemeente te Oudorp, nam. U/2 uur, Ds. Röder, van Westgraftdijk. Herv. gemeente te Stompetoren, voorm. 9J/2 uur, Ds. Werner. LAATSTE POST. Men meldt ons De opening van de Provinciale IIuisvlijt-Tentoon- stelling te Zaandam is bepaald op Zatei-dag 18 Juli des namiddags 2 uur. Bij de openings-plechtigheid zullen worden uitge- noodigd, Z.Ex. mr. G. van Tienhoven, beschermheer van de Tentoonstelling, de leden van het Eere-comité, de Gemeenteraad van Zaandam, de Besturen van ver- eenigingen die finantiëelen steun verleenden, bestuur- doren van Huisvlijt en de Pers. De Tentoonstelling zal de grootste en meest omvangrijke zijn, welke tot dusverre op dit gebied in ons land werd gehouden. Door Dijkgraaf en Heemraden van den polder is aanbesteed de levering van houtwaren en spijkers. Aannemer van Rijnsch eikenhout is G. Gras en Zn. te Zaandam voor 307.50; van Riga grenenhout J. Eecen Gz. te Oudkarspel voor 348.50; van Vuren hout G. A. Konijn te Alkmaar voor 139 en de spij kers R. J. Houwing te Edam voor 77.80. Door Dijkgraaf en Heemraden van Westfriesland genaamd Geestmer-Ambacht is aanbesteed de onder houdswerken van het ambacht in zeven perceelen, waarvan aannemers zijn: Perceel I P. Kaandorp te Alkmaar voor 345. Perceel II II. T. Gottmer te Alkmaar voor 185. Perceel III J. Oldenburg te Bergen voor 1380. Perceel IV C. Dekker te Eenigenburg voor 1125. Perceel V G. Blom te Schoorl voor 675. Perceel VI R. de Beurs te Aardswoud voor 25 en Perceel VII J. Ilille te Ursem voor 270. De dijkswerken van de Ambachtsdijk te Veenhuizen zijn aanbesteed in 2 perceelen: het le perceel is aange nomen door W. Kriller te Oude-Niedorp voor 510. het 2e perceel is opgehouden op 75. Op de a.s .algemeene vergadering van onderwijzers 011 onderwijzeressen in het arrondissement Helder, den 3den Juli alhier te houden, zal de heer T. v. Rijsens, schoolopziener in het district Alkmaar, spreken over het onderwijs in de geschiedenis op de lagere school, terwijl de heer A. N. Stelwagen, oud-leeraar van het gymnasium to 's-Gravenhage, eene voordracht zal hou den over Constantijn Huygens. Mejuffrouw Annie Zijp van Wieringerwaard, thans te Haarlem, zal ter afwisseling eenige liederen zingen en onder leiding van den heer P. Stadt te Wieringerwaard eveneens diens kinderzangkoor uit de hoogste klasse der school aldaar. De vergadering belooft dus zeer belangrijk en zeer aangenaam te zullen, worden. Het was gisteren te Parijs een sensationeele Se na a t s z i 11 i n g. De eerste gewichtige stemming over den aankoop van den Westerspoor werd verwacht. De tribunes waren voller dan ooit. Sedert de rede van Bouvier toch is de loop van het debat zeer onzeker. Om half vijf komt Clemenceau op de tribune; het eerste gedeelte zijner rede is ondanks eenige grappen en ste ken tegen Rouvier, pijnlijk zwak. Tegen het einde heeft Clemenceau enkele goede oogenblikken. Men steunt mij en prijst mij, zegt hij, omdat ik voor veld wachter tegen de socialisten speel. Het is het onge luk van mijn lot, dat die taak mij in 's lands belang ten deel gevallen is, maar men verwachtte niet dat ik bij het vervullen van die rol, het democratisch radicale program waarop ook den aankoop van den Westerspoor door den staat voorkomt, in den steek wil laten. De motie-Prevet, waarover men stemmen moet, wil wel urgent verklaring van de aankoopkwestie, maar wil slechts partieelen aankoop volgens de plannen van 1905 en wil tevens uitstel der behandeling tot October. De regeering wil dit niet en stelt de vertrouwenskwes tie. Gedurende de stemming heerschte groote zenuw achtigheid; het blijkt weldra dat het aantal witte kaartjes, dat is voor de motie en dus tegen de regee ring de overhand hebben op de blauwe. Na nauwkeurige opneming der stemmen bleek de motie met 128 tegen 125 stemmen verworpen te zijn. De linkerzijde juichte dit toe. Artikel 1 werd daarop ■met 151 tegen 116 stemmen aangenomen. Heden behandeling van het belangrijke tweede arti kel. De ministers zagen er maar half vroolijk uit bij het heengaan. Buiten voor den Senaat stond veel volk, dat levendig politiseert en vroolijk goedkeurend op merkte, dat Clemenceau toch maar boven water heeft weten te blijven. Clemenceau zoo wordt verder uit Parijs gemeld, heeft den ministerraad bijeengeroepen; hedenochtend zal de vergadering op het Elysée plaats hebben. De mi nisters zullen de verschillende gebeurlijkheden onder de oogen zien, welke zich in den Senaat zullen kunnen voordoen bij de beraadslagingen over de artikelen van het wetsontwerp tot naasting van den Westerspoorweg, waarover nog gestemd moet worden. Zij zullen ook de mogelijkheid overwegen om eenige senatoren ten deele voldoening te schenken, met name ten aanzien van de redactie van art. 2, in dien geest, dat alle prerogatie ven van het parlement ten volle gewaarborgd zouden zijn. M aar indien de regeering, geleid door de ge dachte aan een overeenstemming, in deze wijziging toestemt om tot een vergelijk te komen, zij is vastbe sloten geen verdere concessies te doen en de portefeuil lekwestie te stellen. De minister van onderwijs heeft een wetsontwerp in gediend tot bevordering van de onzijdigheid der school. Daarbij wordt bepaald, dat zullen worden vervolgd per sonen, die de kinderen verhinderen op school te ko men, alsmede elke vereeniging, welke zich ten doel stelt 't gebruik van zekere boeken aan de onderwijzers te verbieden. In Teheran worden de inhechtenisnemingen van afgevaardigden en burgers, de ruwe terecht stellingen en de plundering der stad voortgezet. Er heerscht een schrikbewind. Een groot aantal bekende personen blijft de wijk nemen in de gezantschapsge bouwen. Vier afgevaardigden zijn in het Italiaansche gezantschapsgebouw gevlucht. In den loop eener mededeeling over de ongeregeld heden te Teheran, zeide Sir Edward Grey, in het En- g-elsehe LagerhuisDe Engelsche en. Russische regee ringen hebben hun vertegenwoordigers opgedragen Zil es Sultan te waarschuwen voor kuiperijen tegen den troon en eveneens om den Sjah kennis te geven, dat een vijandelijke daad tegen de constitutioneele partij niet op steun van hun zijde zou kunnen rekenen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. DORDRECHT, 26 Juni. Heden werd alhier ge opend de 131ste algemeene vergadering van de maat schappij van Nijverheid. De voorzitter, de heer A. van Rossuin zei in zijn openingsrede o. a. dat hij wilde spreken over den algemeenen toestand der industrie in Nederland, naar aanleiding van het verslag omtrent Handel, Nijverheid en Scheepvaart van Nederland ge durende 1907, uitgegeven door de Afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Aan het verslag kunnen wij alzoo de beteekenis ge ven eener enquête door de Regeering ter eigen, voor lichting ingesteld en de Nederlandsche industrie zal haar zeker voor dezen veel belovenden stap dankbaar zijn- Deze belangstelling der regeering is niet overbodig. De industrie staat in ons land niet in hoog aanzien en wel eensdeels tengevolge van de veel verspreidde mee ning, dat zij zoo weinig beteekent, zooveel misbruiken herbergt en zooveel hinder en overlast veroorzaakt. Ook wordt beweerd dat het Nederlandsche volk zich op landbouw, veeteelt, handel en Scheepvaart moet toeleg gen, maar niet moet trachten met indnstrieele onder nemingen zijn brood te verdienen, aangezien ons land daarvoor ten eenen male ongeschikt is, wegens gemis aan steenkolen en aan de meest noodige grondstoffen. Hieruit wordt dan ook gereedelijk verklaard dat de meeste industrieele bedrijven in een minder gunstigen toestand verkeeren. Tot zekere hoogte is deze bewe ring juist, want er moet toegegeven worden, dat in ons land de omstandigheden voor het ijzer- en staalbedrijf en voor een deel der chemSche groot-industrie volko men ongeschikt zijn. Doch het zou verkeerd zijn te generaliseeren en uit het gemis van de zeer groote be drijven, welke men aldus in de mijndistrikten aantreft de gevolgtrekking te maken, dat er voor de tallooze an dere takken van nijverheid in ons land geen plaats kan zijn. Integendeel, de algemeene omstandigheden voor de productie van een groote verscheidenheid van artikelen zijn in Nederland gunstig. De nabijheid van de zee, onze talrijke groote water wegen en goedkoope spoorwegvrachten, stellen ons in staat niet weinig kosten grondstoffen aan te voeren en de produkten zijner industrie te verzenden, terwijl de werkloozen in Nederland lager, soms veel lager zijn, dan in andere landen van westelijk Europa. Men zou meenen dat deze gunstige faktoren er toe moeten leiden, dat onze industrieele ondernemingen zich in een bloeienden toestand verheugen. Dit is ook voor een klein deel het geval en wel met onze betrek kelijk geringe groot-industrie, voor zoover zij export nijverheid is. Doch naast deze exporteerende groot-industrie be staan een aantal bedrijven van meer of minder om vang, te zamen evenwel van groote beteekenis, welke, door den aard hunner producten, uitsluitend Neder land tot afzetgebied hebben, daar de invoer dezer pro dukten in andere landen door hooge invoerrechten on mogelijk gemaakt wordt, en voor invoer in Engeland andere faktoren in 't spel zijn welke evenwel tot het zelfde resultaat leiden. Het zijn deze bedrijven, welke ondanks de gunstige omstandigheden van productie, waaronder zij werken, mcerendeels in een ongunstigen toestand verkeeren. Zij zien zich in hun afzetgebied nog enger beperkt dan tot de Nederlandsche markt, daar zij deze met tal van b'uitenlandsehe concurrenten moeten deelen die hunne producten vrij of tegen een onbeteekenend invoerrecht van 5 in Nederland invoeren. De Maatschappij van Nederland heeft sinds eenige jaren pogingen aan gewend om de aandacht der Regeering en der Provin ciale en Gemeentelijke Besturen op de positie waarin deze bedrijven zich bevinden te vestigen en te bewonde ren, dat aan de producten der Nederlandsche nijver heid de voorkeur worde gegeven. Deze pogingen heb ben evenwel meer sympathie ontmoet, dan belangrijke resultaten opgeleverd. Als de vraag wordt gesteld of hier de Staat moet in grijpen om verbetering in dezen toestand te brengen, dan meent men dat een bevestigend antwoord moet worden gegeven. Want het gaat hier in de eerste plaats om het beschermen van den nationalen arbeid, een zaak van uitermate groote beteekenis, omdat men langs dien weg tot verbetering der levensomstandighe den en tot meerdere ontwikkeling der lagere volksklas se zal moeten komen. Er kan geen andere maatregel genomen worden dan liet verhoogen van de invoerrechten voor een aantal industrieele artikelen, ten einde de concurrentie der buitenlandschë industrie in Nederland te bemoeilijken. Wel zal het menig Nederlander, evenals spr., een zwaren strijd kosten om een inbreuk te maken op bet vrij streng doorgevoerde stelsel vrijen handel, maar hij moge daarbij bedenken dat het in ons kleine land on houdbaar is dit consequent te bandhaven, zoolang alle vasteland-Staten hunne grenzen voor onze produkten sluiten. Aan de toepassing der tariefswijzigingen zal eene nauwgezette studie van de toestanden en de omstan digheden der industrie moeten voorafgaan, ten einde te voorkomen dat het doel worde voorbijgestreefd. Spr. verwacht dat de jaarlijksche enquête door de Regee- 1 mg ingesteld daarvoor eerlang de noodige gegevens zal verschaffen. DE GISTING IN INDIË. DEN HAAG, 26 Juni. Officieel wordt gemeld, dat eavaleriepatrouillea naar Sumatra's Westkust gaan. Alle bestuurszetels in de Padangsche bovenlanden worden door militairen beschermd. Het verzet uit zich in plaatselijk gewelddadig optreden en belasting- terugvordering, Het gezin van den vermoorden con troleur Bastiaans -bleef ongedeerd. De controleurs- wonir.g te Boea is verbrand en de kas geplunderd. Een aanval op Psdembrjan is afgeslagen, waarbij de aanvallers 57 dooden bekwamen. DE SCHEEPSRAMP. CORUNA, 26 Juni, Volgens de jongste berichten omtrent het vergaan van het s.s. „Larache" blijkt het, dat dit schip 52 man equipage aan boord had en 59 passagiers. Het aantal vermisten is 38. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onder- staanden hier wonenden verlofganger, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen Korps P.intserfortart'llsrie, lichting 1905 13 Juli 1908. KLAAS TIJSTERMAN. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 26 Juni 1908. G. RIPPING. BURGERLIJKESTAND. ONDERTROUWD 25 Juni. Cornelis Matthijs Hoogendoorn te Haarlem en Neeltje Klei jmeer alhier. Pieter Cornelis Kossen te Bergen en Geertruida Francisca Maria Witte-alhier. -Klaas Sterjn te Koe dijk en Catharina Burkunk alhier. GEBOREN 25 Juni. Maria, d. van Anthonie Brantenaar en Maria Mooij.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2