DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 150. Honderd en tiende jaargang 1908. MAANDAG 29 JUNI. Burgerschool en Meisjesschool. BINNENLAND? Uit Hof- en Hoofdstad. Toelating Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone adverientiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Gisting In West-Sumatra. Monument mgr. dr. Schaepman. Vijfde Middenstandscongres. Maatschappij van Nijverheid. Traglschelomstandlgheden. Een onhebbelijke kermisreiziger. De markt "te St. Pancras. Drankbestrijding. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wenschente doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool bestaat aan het schoolgebouw, aan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag, van drie tot vier uur, en voor de Burgerschool, aan het schoolgebouw in de Brillesteeg, op Maandag, Dinsdag en Donderdag van half één tot half twee en Woensdag van 14 uur. lu het bijzonder wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op de omstandigheid dat bij raadsbesluit wn 4 Juli 1906 is besloten het schoolgeld voor de Bur gerschool en de laagste zeven klassen der Meisjesschool gelijk te stellen, n.l. per kwartaal, ,oor één kind f6. voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig een of beide scholen bezoekende, per kwartaal en per kind f 5.25 voor drie of meer kinderen uit een gezin idem per kwar taal en per kind f 4.50 Burgemeester en Wethouders noodigen belangheb benden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogen- blik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Juni 1908. DONATH, Secretaais. Blijkens een bij de Regeering uit Nederlandsch-In- dië ontvangen telegram werd op 26 dezer een aanval op het bivak te Boea (Padangsche Bovenlanden) afge slagen, waarbij de aanvallers 17 dooden bekwamen, ter wijl onzerzijds geen verliezen werden geleden. Naar Het Centrum meldt, zal de onthulling van het monument van dr. Schaepman plaats hebben op Donderdag 30 Juli den enz. nader te onderzoeken en zoo mogelijk de op richting van een of meer Coöperatieve Centrale Ban ken voor dezulken voor te bereiden de oprichting van een bedrijfsmuseum te bespoedigen; nader te onder zoeken of en op welke wijze eene vereeniging tot het in- en verkoopen van werktuigen en gereedschappen kan worden tot stand gebrachtzich met een verzoek schrift tot de Regeering te wenden om op een spoedige wijziging der wet op de Coöperatieve Vereenigingen aan te dringen. Be vergadering werd hierop met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. In de Dinsdag j.l. onder voorzitterschap van den lieer J. S. Meuwsen gehouden vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereeni gingen van den Handeldrijvend en en Industrieelen Middenstand, zijn wederom 2 Middenstai.dsvereeni- gingen tot het lidmaatschap van den bond toegelaten. Aan de orde was daarna de vaststelling van de agenda van de vijfde algemeene vergadering en van het vijfde Middenstandscongres, dit jaar op 29 en 30 Juli te Dordrecht te houden. Met algemeene stemmen werd de agenda vastgesteld. Wij noteeren daaruit, dat op Dinsdag 28 Juli des avonds 71/2 uur, plechtige ontvangst van bondsbestuur en afgevaardigden op het stadhuis plaats heeft, door het gemeentebestuur van Dordrechtte 8 uur ont vangst der afgevaardigden door de regelings-eom- missie in de zaal van „Kunstmin" aan den St. Joris- wegvan 9 tot 10 uur onderzoek van de geloofsbrie ven der afgevaardigden. Woensdag 29 Juli, 's morgens 8 uur, voortzetting onderzoek geloofsbrieven. Te 9l/4 uur stadstijd Opening van de 5e algemeene vergadering. Donderdag 30 Juli, des morgens te 9 uur heeft de opening van het Congres door den bondsvoorzitter plaats, waarna aan de orde isBeraadslaging over „de Vakopleiding vaii den Middenstandsbond en be handeling van de daarover uitgebrachte prae-adviezen van de heerends. D. Bos, J. N. Hendrix, Frans Keulemans, dr. H. Lambrechts en de nota's en rap porten van de vereenigingen over dit onderwerp. Des middags 2 uur precies voortzetting van de beraadslagingen over de Vakopleiding van den Mid denstand. Voortzetting van de behandeling van onderwerpen, nog niet geheel afgedaan in de vergadering van Woensdagmiddag. Zaterdag werd de algemeene vergadering te Dordrecht voortgezet. Aangenomen werd een voor stel van het departement Amsterdam, waarbij het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd te onderzoeken in hoeverre de kleinnijverheid in zake inkomende rechten op werktuigen ten achter staat bij de fabrieksnijver heid. Een voorstel van het departement Amsterdam„Het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd, zich namens de Maatschappij tot de regeering te richten met het ver zoek telken jare' op de staatsbegrooting een bedrag te brengen ter bevordering van het maken van studierei zen door kleinnijveren," werd verworpen. Een voorstel van Amsterdam om telken jare op de begrooting' een post uit te trekken voor het bezoeken van buitenlandsche instellingen van technischen of so cialen aard, werd door dat departement ingetrokken. Terwijl een voorstel van het departement Amsterdam tot aanvulling van art. 9 der Wet der Maatschappij „onder voorbehoud dat het stemrecht eerst kan worden uitgeoefend één maand na de toetreding," aangehou den werd tot het volgende jaar. Voorts werd na veel discussie aangenomen een voorstel van het departe ment Maastricht, om bij de Regeering en de beide Ka mers der Staten-Generaal aan te dringen op bevorde ring eener krachtige exploitatie der in den Nederland schen bodem aanwezige steenkolen. Als hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren mr. J. C.L. Vlaanderen, R. P. J. Tutein Nolthénius en K. C. Honig Mz. Tot voorzitter werd uit de directeuren benoemd de heer mr. Joh. Enschedé te Haarlem. Als plaats, waar de 132ste jaarlijksche algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aangewezen Leiden. Hierna volgde een mededeeling van het hoofdbe- stuur, naar aanleiding van den uitslag der stemming over zijn voorstel, om een adres te zenden aan H. M. de Koningin in zake het Middelbaar Technisch Onder wijs. ^Na discussie is besloten dat aan de Regeering een adres zal worden gericht, aandringend op spoedige re geling van het middelbaar technisch onderwijs en wij zend op de nadeelen van centralisatie, en de voordoe- len van verspreide scholen, terwijl daarin verder zal worden betoogd, dat de vraag van voorafgaande prak tijk moet worden beoordeeld, voor elk vak afzonderlijk. Het laatste voorstel van het hoofdbestuur was om krachtens art. 62 der Wet, een of meer conïmissiën te benoemen, ten einde van praeadvies te dienen ten op zichte van die punten, welke door het Nationaal Con gres voor de Ambachtsnijverheid, gehouden te Amster dam in September 1907, bij motie aan het hoofdbestuur zijn opgedragen. Zoo werden het bestuur van den Ned. Bond van Vereen, van den Handeldrijvende» en Industrieelen Middenstand en het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid uitgenoodigd: de aangelegenheid van het credietwezen van de ambachtsnijveren, neringdoen- Aan den brief van den Haagschen torenwachter der Middelburgsche Courant ontleenen we het volgende Een dezer dagen zal een geruchtmakende zaak voor de rechtbank behandeld worden, een aanklacht, loopen- de over koppelarij. Zooals reeds in de bladen heeft ge staan zullen daarbij als getuigen worden gehoord drie bekende figuren uit le monde oü l'on s'amuse en een hoofdinspecteur der politie, die met de beklaagde, een dame van licht kaliber, zekere relaties onderhield. De politie-dienaar is reeds geschorst en zal vermoedelijk reeds ontslagen worden. Over deze zaak wordt, zooals te begrijpen, verschil lend, geoordeeld en gesproken. Onder de getuigen be vinden zich personen, die de kunst verstaan zich per soonlijk zeer gehaat te maken, zoodat onder de „vriendjes" groot vermaak heerscht over het schandaal dat hun nu overkomen is. Vooral ook omdat twee hunner vrij hooge ambtelijke betrekkingen bekleeden. Wat mij echter een veel bedenkelijker element in de ze zaak toeschijnt is het feit dat een hoofdinspecteur van de politie als „bekende" van de beklaagde moet optreden. Nu mag hij als de zondebok met ontslag de woestijn ingezonden worden, maar daarmede is m. i. niet genoeg gedaan. Er dient n.l. een ernstig onder zoek ingesteld te worden naar de levenswijze van meer dere politieambtenaren. Het gaat niet aan om één, die toevallig in de fuik geloopen is, met groot misbaar de deur uit te jagen en anderen, die evenmin zonder zonden zijn, in het corps te laten. Trouwens het is een feit, en door anderen en mij dikwijls genoeg gereleveerd, dat de Haagsche politie niet uitmunt door tact en g'oeden geest. En hoe kan dat ook anders, daar ae minderen zien hoe de meerde ren zich gedragen? Tegenover het publiek wordt er maar bij het minste of geringste relletje dadelijk ge roepen „sabel" en er op in geranseld. En dat dikwijls notabene op lieden die meer van die poliueheeren af weten dan voor het fatsoen dier politiemannen diens tig is, terwijl ook de politieagenten, diè er op moeten slaan, van die zaken niet onkundig zijn. Op die ma nier kan er natuurlijk geen sprake zijn van prestige, dat.de politie bij de hoogeren moet bezitten. Herhaal delijk is de heer Hoofdcommissaris op die misstanden gewezen, maar veel effect schijnen die klachten uit tiet publiek niet op hem gemaakt te hebben. Mij is persoonlijk bekend op welk een cavaliere ma nier hij meent met zeer gegronde en bewezen klachten te moeten omspringen. Dat dit echter op een gegeven oogenblik spaak loopt is duidelijk en ik vrees dan ook dat er in den raad rare noten over hem gekraakt zul- I len worden als daar'a. s. week over die zaak geinter- pelleerd zal worden. Wanneer de heer hoofdcommis saris zijn ambtelijk leven niet op een onaangename wij ze wil afgesneden zien, zal hij radicaal van houding moeten veranderen. De ondergeschikten weten nu dat zij zich alles kunnen veroorloven, omdat hij om de een of andere reden gewoonlijk liever niet ingrijpt. Ik zou naar een paar zeer frappante voorbeelden van kunnen geven. Dat moet positief veranderen, anders zie ik nog leelijke dingen gebeuren, vooral nu een der onder geschikten „vliegt," die over de Haagsche politiebe standen een boekje zou kunnen opendoen. Hetzelfde onderwerp houdt „Ego" in de Prov. Geld en Nijm. Ot. bezig. Wanneer waar is, dat 't publieke leven zoo hier en daar een aschbak heeft staan, die van tijd tot tijd, vol geworden, onverwachts eens omtuimelt, dan zou ik zoo meenen, dat wij in deze dagen van dat twij felachtige voorrecht profiteeren. 't Rijswijksche wis selschandaal is nauwelijks in alle piquante bijzonder heden uitgerafeld en uitgeplozen of d'r is weer wat anders, dat door de bijzondere verhouding met een tak van publieken dienst aan beteekenis niets te wen- schen overlaat. Al had niemand kunnen denken, dat de toestand dermate ergerniswekkend was, dat onder de auspiciën van een politie-chef dergelijke practijken mogelijk waren, dat 't met dezen man op een goeien dag spaak zou loopen, begreep iedereen. Herhaaldelijk door hoogere chefs ter verantwoording geroepen aan gaande e. n v< rhouding, die in de geheele stad bekend, niet van dien aard was om onafhankelijkheid en pres tige ongeschonden te bewaren, werd hem ten slotte het secretariaat van den hoofdcommissaris ontnomen. Wat echter aan zijn machthebbende bescherming over het bewuste vrouwspersoon weinig afdeed. Wie anders dan hij wist te bewerken, dat een politie-post van hoogerhand voor 't beruchte huis gelast, na een of twee dagen weer werd ingetrokken? 't Is nu maar te hopen, dat dit zaakje van zedenbederf niet beëindigd wordt met een onbeduidend vonnis over 't beruchte vrouwspersoon. Hetgeen nu openlijk bekend is gewor den, eischt verdere maatregelen en ook meer licht. In de eerste plaats geen disciplinaire straffen, geen terugstelling in lagere functie, maar geheel ontslag uit den politie-dienst, geheel los-maken van het politie corps, dat, zoo noodig, met zulk een rechtmatige straf zijn voordeel kan doen. 't Is een groot algemeen belang, dat zulk een tak van openbaren dienst, waar publiek belang en publieke veiligheid geheel en al bij betrokken is, gezuiverd worde van de schurftige schapen, die de deur voor corruptie open zetten. Maar ook om andere redenen hoop ik ernstig, dat hier serieus worde ingegrepen. Het wordt in deze dagen niet meer gefluisterd, maar luide uitgesproken, dat de heele zaak „zoo'n vaart" wel niet zou nemen, aange zien er te veel „groote knapen" bij betrokken zijn. En dat deze meening meer dan een gerucht of vermoeden is, bewijzen wel de moeilijkheden waarop de pogingen van mevrouw de wed. de Fremery aanvankelijk afstuitten. Maar bewijst ook het feit, dat een lid van den raad, dat zich aanvankelijk had bereid verklaard om te doen wat voor hem als vertegenwoordiger der burgerij, een dure plicht was, zich ten slotte terugtrok. Ook al vanwege mogelijke conflicten. Een ander raadslid zal nu 't zaakje overnemen 't Is nu te hopen, dat de vragen zoo zuiver geformuleerd zullen worden, dat de burgemeester er op zal moeten antwoorden en zijn noodzakelijke medewerking niet zal onthouden, om 't gewenschte licht te ontsteken, en zoo noodig den bezem flink te ha iteeren. Dezelfde bezem, die stad zuivert van de kwartjes- vinders-practijken en die 'k ook wel gebruikt wilde zien tegen do bosehuymfen. Dit laatste tot meerdere veiligheid van hen, die op de mooiste gedeelten van den dag 't Haagsche Bosch doorwandelen. Juist daar waar 't boschbezoek op de afgelegen lanen niet zoo druk is, zwerven zij voort, zelden alleen en waar 't noodig moent wezen, verzekerd ook van mannelijken steun. Bedelen of vragen doen deze verdorven figuren, die doorloopond onder den invloed van spiritusmis bruik verkoeren, in den regel niet. Maar hun uitdagende houding wanneer zjj kans zien een wandelaar op de stille wegen als 't ware in te sluiten, wijst er toch op, dat zij een kans op roof of mishandeling niet ongebruikt zullen laten, waar de gelegenheid zich biedt. langen der Maatschappij in het algemeen, waarmee bovendien meer algemeene belangen samengaan, de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat het Rijks Ki ankzinnigeugesticht te^Medemblik niet moge worden opgeheven. In het adres wordt er op gewezen, dat de aanwe zigheid van het Rijkskrankzinnigenge;ticht teMedem- blik aan het bestuur dor Locaal-Spoorweg-Mij. den moed heeft gegeven, om tot den bouw van den spoorweg Medemblik—Hoorn over te gaan (1 Nov. 1887), waardoor de landbouwende streek tusschen Medemblik en Hoorn uit haar isolement werd verlost en land- en tuinbouw en ooftteelt zich aanmerkelijk 1 hebben uitgebreid. Op het behoud'van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik werd reeds ^vr eger per adres aan de Kamers aangedrongen door den Gemeenteraad, alsmede door de Vereeniging „Plaatselijk Belang." In 't gezin van den jongen Van der K., te Leiden, was™de vader ernstig ongesteld en omdat ae ki deren voor hem hinderlijk waren, besloten de grootouders, aan den Nieuwen Rijn, de oude Van der K.'s, dezen m hunne woning op te nemen. Dit geschiedde Zaterdag, maar des avonds kwam men tot de treurige ontdekking dat een vier-jarig knaapje werd vermist. Alles werd nagezocht, maar de kleine niet teruggevonden. Einde lijk moest de politie met het geval injfkennis gesteld worden, doch hoewel deze den geheelen nacht heeft gezocht, was het kind gisterenmorgen" te negen uur nog niet terug. Men vermoedt, dat het knaapje is verdronken. Het treurig geval wordt" nogtf tragischer, als men bedenkt, dat de vader nu op sterven ligt. Te Noord-Scharwoude reed dezer dagen een kermis reiziger met zijn rijtuig op onhebbelijke wijze door de straat. De burgemeester, die dit zag, waarschuwde hem, waarop de man zoodanig in woede onts'ak, dat hij een revolver uit zijn zak*haalde en daarmede den burgemeester bedreigde. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen en werd de burgemeester aan het hem dreigende gevaar ont trokken. In eene vergadering van het Hoofdbestuur van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken werd besloten wegens het ophouden van den aanvoer, de afslagmarkt te 'St. Pancras [tijdelijk te schorsen. Er werd bepaald dat de^betaalmeester en afslager voor eventueele heropening der afslag, zich steeds disponibel moeten stellen. Over het nog nader vaststellen van het onderhand- sche reglement en het lossingsvraagstuk, zullen de Hoofdbestuursleden met hunne afdeelingen vergaderen. w w De Amsterdamsche briefschrijver der Prov. Gron. Ct. schrijft.het volgende: Op journalistiek gebied is er ook wat bijzonders in wordingde groote bladen gaan zich combineeren. Het geschiedt erg geheimzinnig, doch voor zoover ik te we ten ben gekomen, willen Handelsblad, Telegraaf en Nieuws van den Dag, met medewerking van enkele andere bladen, zich combineeren tot oprichting van een soort van centraal persbureau, dat aan de bladen het gewone stadsnieuws zal bezorgen en in geval van congressen, feesten enz. de taak van het bemiddelend optreden, hetwelk totnogtoe „de Amsterdamsche Pers'; op zich nam, op zich zal nemen. Aanleiding er toe hebben gegeven onaangenaamheden, die bij gelegen heid van het congres zich hebben voorgedaan tusschen het Handelsblad en het niet al te handig optredend persbureau van „de Amsterdamsche Pers," het gevolg er van zal zijn, zegt men, dat de directies der dagbla den aan hunne redacties in overweging zullen geven het lidmaatschap van „de Amsterdamsche Pers" (af- deeling van den Ned. Journalistenkring) op te zeggen als practisch overbodig. En van die vriendschappelijke samenwerking van de concurrenten verwacht men nog iets nieuws! de af schaffing- der „middagedities" van Handelsblad en Te- lcgraaf, uitgaven, die van weinig waarde zijn voor het publiek, dat niet ter Beurse tijgt, en die aan de be trokken dagbladen een handvol gold kosten. Maar dat het ooit tot een alliantie of bondgenootschappelijk \erdiag tusschen Handelsblad en Telegraaf zou kun- nen komen, had ik voor vijf jaar ook niet durven voor spellen. En ik ben benieuwd hoe lang het duren zal! Men meldt ons Zondag vergaderde do West-Friesche Club voor drankbestrijding ten huize van den heer Kist te Zuid- Scharwoude. Aanwezig waren de afdeelingen St. Pancras, Oterleek, Dirkshorn en Langedijk van den A. N. G. O. B., (N. Niedorp was afwezig) en-de afd. Alkmaar der Ned. Ver. tot afsch. v. Alcoh. dranken. Aan de orde was de regeling der meeting te Bergen. De voorzitter deelde mede dat door den Burgemeester toestemming was gegeven tot het houden van een optocht met muziek en vaandels. Tevens is het ter rein genaamd „Onder de Hooge Boomen" bij het café „Duinvermaak" welwillend voor de meeting afgestaan. Tot deelname aan de meeting zijn verschillende vereenigingen uitgenoodigd en wie geen^uitnoodiging heeft gehad wordt alsnog genoodigd. Van de sprekers die uitgenoodigd zouden worden, hebben de volgenden de spreekbeurt aangenomen: de heer J. v. d. Berg, van Deventer met het onder werp „Ons volk is in gevaar", de heer Schellekens van Egmond a. d. Hoef 'met, „Het alcohollisme als verwoester der arbeidskracht", de heer Velthuizen van Haarlem met „De vennootschap van onverstand" en de heer Ds. Wijk van Den Helder over "Schuldige onnadenkendheid Op de Meeting zal gezongen worden door de Geheel- onthouders-Zangvereeniging van Langedijk en door „Onthouding vereenigd" van Alkmaar. BovendienlSzal de z&ngvreeniging van Beverwijk uitgenoodigd worden. De optocht wordt om 1 uur opgesteld bij bef station van de tram. Na dit te hebben geregeld, werd een schrijven behandeld uit Sehoorldarn, waarin werd ge vraagd om aldaar propaganda te komen maken. Be sloten werd, dat daar dezen wiuter de eerste vergade ring zal worden gehou ion. Hierna werd nog behandeld een vei zoek van de afd. Alkmaar, om steun voor het uitgeven van een kermisnummer, dat gratis in circa 5000 exemplaren zal worden verspreid. Hierin werd door de club hulp toegezegd. Niets meer aan de orde zijnde, sloot do voorzitter de vergadering. GEMENGD NIEUWS. Uit AïedembHk. Door de Locaal-Spoorweg-Mij. „Hollands Noorder- Kwartier" is een adres verzonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin, met het oog op de be- Het fluitlustige raadslid. Omtrent het fluitend raadslid van Roosendaal, N. Br., waarover wij reeds in 't kort iets mededeelden, meldt liet „D. van N.-Br." nog- het volgende; V rijdagmorgen had de voortzetting- plaats van de Donderdag geschorste raadsvergadering te Roosendaal, welke een zoo rumoerig verloop had. Zooals te verwachten was, woonde eene groote me nigte, belust op een relletje, de raadsvergadering bij. Nauwelijks had de voorzitter de vergadering ge-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1