DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Burgerschool en Meisjesschool. No. 151. Honderd en tiende jaargang. 1908 D I N SjD A|G 30 J U N I. Toelating BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën; Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordara C 9. Crisis op Buitenzorg. Zestigste Ned. Landhulshoudkundig Congres. Invoering van een wettelijken tijd. Provinciale Staten van Noord-Holland. Sanatorium voor ambtenaren bij 's Rijks belastingen. Schietwedstrijden te Den Helder. Kerkdieven. Friesche kaas. Zangwedstrijd te Edam. De gezondheid- en schoonheldwedstrijd. Het Haagsche zedens'chandaal. Verdronken. Ontsporing. Uit Amerika terug. Misdaad De drank. Volksbadhuls te Zaandam. Verbrand. Uit de Streek. AARSCHE COURANT DvV! BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling bevolking) SIMON DE VRIES, geboren 22 October 1886, ge- komen uit de gemeente Wormerveer. De DIRECTEUR van het Postkantoor brengt onder de aandacht van het publiek, dat het aantal verzoeken tot nazending van brieven enz. in sommige tijdvakken van het jaar, vooral in het reisseizoen, zoodanigen omvang heeft verkregen, dat, hoezeer door den dienst der Posterijen alles wordt in het werk gesteld om daaraan met de meeste nauwkeurigheid uitvoering te geven, het niet mogelijk is steeds vergissingen te voorkomen. Aan belanghebbenden wordt daarom beleefd aan bevolen, zelf, buiten de administratie om, maatregelen te treffen, waardoor bezorging aan een tijdelijk adres of een veranderd adres is verzekerd. De Directeur voornoemd, Alkmaar, 30 Juni 1908. S. VAN DELDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool bestaat aan het schoolgebouwaan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag, van drie tot vier uur, en voor de Burgerschool, aan het schoolgebouw in de Brillesteeg, op Maandag, Dinsdag en Donderdag van half één tot half twee en Woensdag van 14 uur. Iu het bijzonder wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op de omstandigheid dat bij raadsbesluit wn 4 Juli 1906 is besloten het schoolgeld voor de Bur gerschool en de laagste zeven klassen der Meisjesschool gelijk te stellen, n.l. per kwartaal, xoor één kind f 6. voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig een of beide scholen bezoekende, per kwartaal en per kind f 5.25 voor drie of meer kinderen uit een gezin idem per kwar taal en per kind f 4.50 Burgemeester en Wethouders noodigen belangheb benden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogen- blik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Juni 1908. DONATH, Secretaais. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. C t." meldt Naar ik heden verneem, wordt er sedert de laatste dagen van de vorige week van regeeringswege druk ge kakeld met Indië. Ik zou een en ander in verband kunnen brengen met een Zaterdag te Amsterdam ont vangen kabelgram, waarbij aan een algemeen bekende politieke figuur, tevens geïnteresseerd bij groote han delsondernemingen in onze koloniën, een crisis op den Buitenzorgschen troon zoo goed als reeds beslist werd gemeld. Dit naar aanleiding van de scherpe critiek hier over 't Atjeh-rapport. Waar men iets officiëel zou kunnen weten, was heden, Zondagavond laat, niets bekend. Voor de tweede maal houdt het Ned. Landhuishoud- kundig Congres, dat nog steeds in ledental toeneemt, en waarvan Prins Hendrik beschermheer is, een bij eenkomst te Ileerenveen. Gisteravond om zeven uur werden de congresleden ten gemeentehuize van Schoterland ontvangen door de gemeentebesturen van Schoterland en Engwirden. De burgemeester van Schoterland, de heer H. Hebbes, heette de congressisten welkom en maakte een verge lijking tusschen den toestand van den landbouw toen het congres hier voor de eerste maal bijeenkwam en nu 33 jaar later. In alle takken van den landbouw is vooruitgang te constateeren, voor een niet gering deel zeker toe te schrijven aan de belangstelling van rijk, provincie en gemeenten en particuliere vereenigingen. Dit congres nu heeft de belangstelling gewekt en on derhouden. In verschillende plaatsen des lands werden de vragen die zich op landbouwgebied voordeden door dit congres behandeld en het hoogste standpunt, waar op de landbouw thajis staat, werd zeker ook voor een goed deel bereikt, omdat dit congres den landbouwers den weg heeft gewezen, meest met zeer gunstige re sultaten. Namens de beide gemeenten brengt spr. de zen mannen een eeresaluut. Het Kamerlid De Boer vertolkte in eenige hartelijke bewoordingen den dank van het congres voor de wijze, waarop het door autoriteiten en burgers wordt ont vangen. De traditie van de ontvangst ten stadhuize stelt spr. op hoogen prijs, en zeker legt de belangstel ling van autoriteiten het congres plichten op. Zijner zijds hoopt spr., dat men te Heerenveen den indruk zal krijgen, dat dit congres, al is het 60 jaar oud, met jeugdige kracht de vraagstukken, die zich voordoen, weet te behandelen. Meer en meer wordt de landbouw gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek, maar elk op gelost vraagstuk brengt weder nieuwe vragen mede. Ter eere van dit congres is er te Heerenveen een kermis geïmproviseerd, waarop een getatoueerde da me, een dame met den baard, en wat dies meer zij, niet ontbreken. Heden wordt het congres geopend. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging ingediend strekkende om artikel 1 van bovengenoemd wetsont werp te lezen aldus „De wettelijke tijd in Nederland is de middelbare zonnetijd van Amsterdam." Deze wijziging is vergezeld van de volgende toelich ting Bij schrijven van 19 Juni 1908 is door den raad van administratie der H. IJ. S. M. aan den minister van waterstaat bericht, dat er bij dien raad geen bezwaar bestaat tegen het ontwerpen en uitvoeren van de dienstregelingen in Amsterdamschen tijd, indien de wet daartoe verplicht. Gelijk bericht werd, onder dagteekening van 20 Juni 1908 aan dien Minister gericht door den directeur-ge neraal der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen. De minister van binnenlandsche zaken, die zoowel tegen den Midden-Europeeschen als tegen den Green wicht ijd als wettelijke tijd voor Nederland groot be zwaar zou hebben, meent, dat men er thans toe kan overgaan den Amsterdamschen tijd tot wettelijken tijd te verheffen. Aan een paar kleine voorstellen betreffende de krankzinnigenverpleging in de provincie knoopen Ged. Staten de mededeeling, dat zij de verpleegkosten voor de drie eerste klassen te Meerenberg reeds voor 1909 willen veranderen en brengen voor de eerste klasse van f 1200 op f 1350 plus f 25 entrée, voor de tweede van f 900 op f 1000 met f 16 entrée en voor de derde klasse van f 600 op f 650 plus f 10 entrée. Voor den bouw van „Duin en Bosch" werd op 14 Juni 1908 door de Staten een bedrag toegestaan van f 1,500,000. Toen dit crediet werd aangevraagd, waren nog bij lange na niet alle gebouwen en inrich tingen gedetailleerd ontworpen. Mede ten gevolge van verschillende omstandigheden blijkt nu, dat een bedrag van f 330,000 tekort komt, die Ged. Staten zich voorstellen door leening te verkrijgen. Als nieuwe subsidie wordt voorgesteld f 100 te verleenen aan het bestuur der Smedenvereeniging Holland's Noorderkwartier te Schagen, voor een winter- cursus in het vakteekenen. Waar de Haarlemsche ambachtsschool een subsidie vroeg van f 3750, stellen Gedeputeerde Staten vorr f 3500 te verleenen. Uit een staat van schulden der provincie op 1 Jan. 1909 blijkt, dat het totaal bedroeg f 3,942,000, met een aflossing van f 150,000. Gedeputeerde Staten dienen een tweede suppletoire begrooting in over 1908, ten laste der provincie, tot een bedrag van f 821,480,50. Daaruit zullen onder meer worden voldaan f 211,000 als bijdrage voor den aanleg van den spoorweg Blokker Grootebroek, f 163,333 voor den aanleg van den spoorweg SchagenWieringen, f 27,050 voor de ver betering van de Pijp te Beverwijk, f 27,000 voor den aanleg van kunstwegen en f 48,750 voor den bouw van dokterswoningen te Meerenberg en voor nieuwe werken aan dat gesticht. GEMENGD NIEUWS. In d'e Eriesche gemeente Gaasterland worden ter reinopnamen gedaan voor de stichting van een sana torium ten behoeve van ambtenaren bij 's rijks belas tingen. Gevallen. Zondagmorgen is een 66-jarige dame, mevr. O. C. L. B. door een duizeling bevangen, uit het raam der tweede verdieping gevallen uit haar woning aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. Zij is aan de ge volgen overleden. De derde schietwedstrijd, die deze week vanwege de marine te Den Helder wordt gehouden, is gistermor gen met een toespraak door kolonel Snethlage ge opend. De marine-kapel luisterde de plechtigheid op. De deelname is bijzonder groot; tot dusverre zijn reeds 1400 scliietkaarten afgegeven. Prins Hendrik zal Vrijdagmiddag op het terrein de prijsuitreiking bijwonen. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben die ven zich toegang verschaft tot den slagerswinkel van den heer T. Peet aan den Eemnesserweg te Laren (Gooi.) Met het zich daar bevindende hakmes werd de toonbanklade geforceerd en daaruit een bedrag van 130 genomen. Een bedrag van ongeveer 400 aan bankpapier, ook in de lade aanwezig, werd door de die ven over liet hoofd gezien. Gisternacht werd ingebroken in de Petruskerk aan de Hartebrug te Leiden en werd een drietal offerbus sen geplunderd. In verband daarmede is hedenmorgen een jonge Duitscher aangehouden op wien een bedrag- van ongeveer 50 aan klein geld werd gevonden. Men meldt uit Friesland aan het Hdbl. Voor eenige dagen werd te Oldemarkt, Ruinen, Ruinerwold enz. kaas verkocht, waarvan het gebruik bij verschillende personen de een meer, de ander min der, ongesteldheid veroorzaakte. Het bleek dat die kaas giftige bestanddeelen bevatte. De politie ging op onderzoek uit en vond den verkooper te Heerenveen, tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. Het is tegenwoordig zaak voorzichtig te zijn. Dezer dagen bood een boterverkooper voor de grap één cent per pond voor een partijtje kaas en werd dadelijk kooper, maar de zaak niet recht vertrouwende, probeerde hij met die kaas zijn kippen te voederen, welke na het ge bruik spoedig ongesteld werden. Zondag had te Edam het concours voor mannen- zangvereenigingen plaats, dat uitgeschreven was door Edams Mannenkoor. Vijftien vereenigingen zouden aan den wedstrijd deelnemen. Nadat de vertegenwoordigers der verschillende koren, de jury en de regelings-commissie op het ge meentehuis waren ontvangen, en de eerewijn was aangeboden, begon de wedstrijd, waarvoor door kerk voogden het gebouw der Groote Kerk beschikbaar was gesteld. Er werd in twee afdeelingen gezongen. De prijzen werden toegekend aan de volgende ver eenigingen 2e afd. Ie prijs „Cecilia" te Wognum, 2e prijs „Apollo" te Hilversum, 3e pr. A „Eensgezindheid" te Breukelen, 3e pr. B „Kunst na Arbeid" te Hilver sum, 4e pr. „Werkmsns Kunstgenot" te Zaandam. Ie Afd. Ie prijs Klein Koor „Onder Vrienden" te Amsterdam, 2e prijs „Kunst en Vriendschap" te Amsterdam, 3e pr. „Excelsior" te Beverwijk, 4e pr. Amstel Liedertafel „Inter Nos" te Amsterdam. 's Avonds werd door de prijswinners van beide af deelingen gekampt om de medailles, uitgeloofd door de vorstelijke personen. De zaal van het Heerenlogement was stampvol hat publiek juichte geestdriftig de zangers toe. De jury had ook hier een zeer moeilijke taak. Na afloop werden de medailles toegekend aan le Klein Koor „Onder Vrienden" te Amsterdam, 2e „Kunst en Vriendschap" te Amsterdam en 3e „Excel sior" te Beverwijk. Voor den kinder wedstrijd van „Gezondheid" en „Schoonheid", welke gelijk bekend Vrijdag 3, Zaterdag 4 en Zondag 5 Juli a.s. in de groote zaal van het Kon. Zoölog. Botan. Genootschap gehouden zal worden, zal eiken dag ongeveer een derde gedeelte van de pl.m. 600 kinderen ter beschikking van de jury zijn. De volgende artsen hebben zich met de meeste welwillendheid bereid verklaard de medische leden der jury in hun omvangrijke taak bij te staan. Het zijn de heerendr. S. Brandes, dr. J. Lankhout, W. J. H. Leuring, dr. J. Meihuizen, dr. G. J. Sala, H. C. J. Sanders en P. Vinkhuijzen. Het onderzoek der kinderen in de klasse „Gezond heid" zal omvatten het gewicht, de lengte, den huid toestand, den algemeenen voedingstoestand, het gebit, den lichaamsbouw, de borstorganen en de buikorgauen. Ook het dames-comité dat zich belast heeft met het toezicht op de verzorging der kinderen zal door een aantal jonge dames, waaronder een pleegzuster, worden bijgestaan. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren interpelleerde de heer Hoejenbos den burgemeester, als hoofd der politie, over de bekende koppelarij zaak, waarin een hoofdambtenaar der politie zou zijn be trokken geweest. De burgemeester had geen bezwaar, te antwoorden, en deelde in verband daarmede, op desbetreffende vragen van den heer Hoejenbos, mede, dat de berichten in de dagbladen over deze zaak zijn aandacht hadden getrokken en hij zich deswege had gericht tot den officier van justitie om inlichtingen. Deze heeft her? toen geantwoord, dat bij de behandeling van de kop pelarijzaak tegen Margaretha Führopp („Duitsche Greet") niet gebleken was, dat een hoofdambtenaar der politie rechtstreeks of zijdelings bij deze zaak was botrokken, en dat bij het instrueeren dezer zaak bij de beklaagde geen brieven waren gevonden, gericht aan den burgemeester van 's-Gravenhage. Overigens kan de burgemeester hieraan toevoegen, dat hij drie maanden geleden aan dien hoofdambtenaar der politie een ernstige disciplinaire straf heeft opgelegd, wegens het onderhouden van ongewenschte relaties, en dat hij zorg heeft gedragen om daaraan op afdoende wijze een einde te maken. Naar aanleiding van de mededeeling van den offi cier van justitie, dat bij de instructie geen brieven waren gevonden, deelde de burgemeester mede, dat hem eerst kort geleden is gebleken, dat de inhoud van een twee jaar geleden tot hem gerichten brief ter kennis schijnt te zijn gekomen van den persoon, waarop in dien brief werd gedoeld. De burgemeester weet nu, op welke wijze dit is geschied, en verzekert, dat ook dit feit geen aanleiding geeft tot eenige on gerustheid. Eergisteravond omstreeks 6 uur had te Schiedam een droevig ongeluk plaats. Terwijl ©en paar jongelieden in de Maas nabij den watertoren aan het zwemmen waren, zonk de ruim 18- jarige O. S. in de diepte weg. Hoewel men dadelijk met dreggen bezig was, heeft men zijn lijk tot heden nog niet gevonden. Gisteravond reden te Hilversum nabij de Gort molen aldaar twee jonge mannen, wonende in de Rem brandstraat daar ter stede, met huil rijwielen in het water aan den Zuidwal. Hoewel in de nabijheid liggende schippers dadelijk te hulp kwamen duurde het geruimen tijd, voor men de drenkelingen op den wal had gebracht. Een hunner, een 25-jarige jonge man bleek toen reeds overleden, da andere kon zich na korten tijd, naar zijne woning bege ven, waarheen ook het lijk van den anderen persoon werd overgebracht. Verkeerd uitwijken met vrij groote vaart moet de aanleiding tot het ongeluk zijn geweest. Een 19-jarig jongmensch geraakte Zondagmid dag te Amsterdam bij het zwemmen in eene zijsloot van den Schinkel aan den Amstelveenscheweg zoo vast in den modder dat hij zich niet meer kon bewe gen. Opgehaald bleek hij reeds bewusteloos te zijn, en pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet gelukken, ook niet toen dit in het Wilhelmina- gasthuis, door een geneesheer werd herhaald. Te Nes (N.-H.) is te water gevallen en verdron ken de vrouw van K. - Het sinds Vrijdagavond vermiste jongentje te Leiden, dat, terwijl zijn vader ernstig ziek was, hij zijn grootouders was opgenomen, is verdronken. Vanmor gen is het lijkje in den Nieuwen Rijn gevonden. Te Zaandam is de 11-jarige Jac. Visser bij het zwemmen in „de Poel," een zijwater van de Zaan, ver dronken. Door het niet aansluiten van een wissel had gister middag aan het station te Arnhem een ontsporing plaats. Van een binnenkomenden trein liepen de loco motief en de bagagewagen op het tweede, inplaats van op het derde spoor. Het volgende rijtuig ontspoor de en kwam dwars over de lijn te staan, terwijl het overige treingedeelte het goede spoor volgde. De sto ring in het verkeer was spoedig opgeheven; de schade van het materieel is gering. Zondag kwamen niet minder dan 2000 terugkeerende werklieden nit Amerika het Oentraal-station te Utrecht door. Ze werden verdeeld over 2 extra-treinen van Rotterdam via Amersfoort, Apeldoor naae Duitschland. Gistermiddag, om twaalf uur, deed te Rotterdam ze kere K. bij de politie aangifte, dat hij gisteravond te elf uur, op een eenzame plek, aan de Kralingsche Plas, met zijn meisje, O. genaamd, te water geraakt was. Hij had zich gered; het meisje verdronk echter. De po litie ging dadelijk dreggen en haalde één uur later het lijk op. K. is voorloopig gearresteerd. Het lijk wordt gerechtelijk geschouwd. In den Zwaanshals te Rotterdam liep gistermiddag het gerucht, dat de voerman W. v. S., een man van 52 jaar, wonende aan den Zwaanshals, die er vannacht gestorven is, niet overleden was, zooals algemeen ge dacht werd, ten gevolge van drankmisbruik, waaraan liij zich meermalen schuldig maakte, maar aan de ge volgen van een hem toegebrachte verwonding. Toen dit gerucht ter oore der politie kwam, werd een onderzoek ingesteld. Bij schouwing van het lijk werd al spoedig zichtbaar een steekwond in den linker borst, die, zoo meende een ter hulp geroepen genees heer, mogelijk den dood had kunnen veroorzaken. Bij het verhoor der huisgenooten, dat nu volgde, werd den commissaris medegedeeld, dat de overledene, een man die zwaar dronk, van Zaterdag af voortdu rend aan den drank is geweest; was hij thuis dan sar de, sloeg en dreigde hij z'n vrouw J. B. De vrouw van den overledene, de 53-jarige J.B. voornoemd, deelde ten slotte mede dat zij haar man de verwonding had toe gebracht. Het was geschied eergisteravond omstreeks half tien, toen hij weer onder den invloed van drank thuis kwam. Zij stond brood te snijden, toen hij ineens een stoel opnam en haar hier mede dreigde te slaan. Om dit te voorkomen weerde zij hem af met de hand waarin zij het mes hield en trof hem daarbij in de lin kerborst. Na deze verklaring is de vrouw gearresteerd. De afdeeling Zaandam van het Witte Kruis, dat een volksbadhuis exploiteert en daarop jaarlijks een tekort heeft van pl. m. 450, heeft besloten wijl zij op de ze wijze de exploitatie niet kan volhouden en tot slui ting en verkoop zal moeten overgaan zich per adroe tot den gemeenteraad te wenden met verzoek, ge noemd badhuis met inventaris voor de balanswa&rde van 12.987.50 over te nemen, of de onderneming door een subsidie van 450 te steunen. Te Barneveld was Zaterdagavond het 14-jarig doch tertje van den ploegbaas J. v. d. B. laat opgebleven om kousen te stoppen. Daarbij is zij vermoedelijk in slaap gevallen en heeft de lamp, die voor haar stond, omge- stooten. Op haar geschreeuw kwamen de ouders toe- loopen, die haar vonden in volle vlam staande. Toen het vuur was gebluseht, bleek dat het meisje hoogst ernstig was gewond. Op advies van den geneesheer werd zij Zondagmorgen naar het Ziekenhuis overge bracht, waar zij is overleden. De mostordbanen, welke hier over 't algemeen een flink beschot beloofden, worden de laatste dagen ver bazend bestreden door het zoogenaamde „gebit." Som mige banen zullen hierdoor niet meer dan een half be schot geven. Algemeen ziet men naar regen uit om verlost te worden van die schadelijke insectenplaag.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1