DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Australische Staatspensioen In Europa. No. 154. Honderd en tiende jaargang. 1908. V R IJ D A G 3 JULI. Burgerschool en Meisjesschool. DRANKWET. BINNENLAND. Toelating Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS. Inbraak. Staking. Noordzeekanaal. Tweede Kamer. Negenuursluitlng. Handels- en Kantoorbedienden. Jacht In Noordholland. Loos alarm. Het weekblad „de Prins". BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Meisjesschool wensehen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder over legging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren hebben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool bestaat aan het schoolgebouw, aan de Oudegracht, op Maandag en Donderdag, van drie tot vier uur, en voor de Burgerschool, aan het schoolgebouw in de Brillesteeg, op Maandag, Dinsdag en Donderdag van half één tot half twee en Woensdag van 14 uur. Iu het bijzonder wordt de aandacht van belanghebben den gevestigd op de omstandigheid dat bij raadsbesluit vvn 4 Juli 1906 is besloten het schoolgeld voor de Bur gerschool en de laagste zeven klassen der Meisjesschool gelijk te stellen, n.l. per kwartaal, ^oor één kind f6. voor twee kinderen uit één gezin, gelijktijdig een of beide scholen bezoekende, per kwartaal en per kind f 5.25 voor drie of meer kinderen uit een gezin idem per kwar taal en per kind f 4.50 Burgemeester en Wethouders noodigen belangheb benden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogen- blik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. Juni 1908. DONATH, Secretaais. De DIRECTEUR van het Postkantoor brengt onder de aandacht van het publiek, dat het aantal verzoeken tot nazending van brieven enz. in sommige tijdvakken van het jaar, vooral in het reisseizoen, zoodanigen omvang heeft verkregen, dat, hoezeer door den dienst der Posterijen alles wordt in het werk gesteld om daaraan met de meeste nauwkeurigheid uitvoering te geven, het niet mogelijk is steeds vergissingen te voorkomen. Aan belanghebbenden wordt daarom beleefd aan bevolen, zelf, buiten de administratie om, maatregelen te treffen, waardoor bezorging aan een tijdelijk adres of een veranderd adres is verzekerd. De Directeur voornoemd, Alkmaar, 80 Juni 1908. 8. VAN DELDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A 1 k- maar maken verlofhouders voor zooveel noodig op merkzaam op het bepaalde in artikel 38 sub 4 der drankwet, luidende: Van verbouwing of herbouw van eene local! telt, waarvoor een verlof is verleend, wordt binnen drie maanden, nadat daarmede is aan gevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven aan Burgemeester en Wet houders. Bij niet nakoming van bovenvermeld voorschrift, wordt het verlof op grond van art. 39 sub 3 van voornoemde wet ingetrokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Juni 1908. DONATH, Secretaris. Nu in Nederland een ouderdomsrente-wetsontwerp aan de orde is geweest, dat weliswaar ingetrokken is maar toch weer iederen dag in nieuwe gedaante terug kan komen, loont het de moeite met aandacht te volgen wat in den vreemde op dit gebied wordt ge daan en hoe men daar het moeielijke probleem van de verzekering van den ouden dag der menschen tegen zorgen voor hun levensonderhoud tracht op te lossen. Hoogst merkwaardig is op dit gebied het wets ontwerp dat minister Asquith in het Britsche parle ment heeft ingediend en dat daar thans aan de orde is. Dit wetsontwerp is daar uit de lucht komen vallen. Men had op dit gebied weliswaar interessante proefnemingen in de Australische koloniën ten voor beeld. Doch ien aanzien van het moederland was men nog niet verder gekomen dan weinig zeggende alge meenheden en zoo had dan ook bij zijn groote poli!ieke redevoering in het vroege voorjaar minister Asquith nog met geen woord gekikt van de radicale maat regelen, welke de regeering in den zin had. De voorstellen zijn er nu en worden behandeld. Of de regeering met deze voorstellen vooral politieke doeleinden nastreeft en tracht de werklieden op haar hand gelijk beweerd wordt te krijgen, is voor ons, die hier alleen de zaak zelf willen nagaan, van minder belang. Hoofdzaak is de regeling zelf, die voorschrijft dat ieder, die t0 jaar en Engelsch burger is» "iet meer dan 10 shilling in de week verdient en niet armlastig is, het recht zal hebben op een inkomen van 13 pond sterling per jaar uit de staatskas. Om niet te veel in details te treden, willen wij ons tot dezen hoofdregel bepalen. Men ziet dus, dat er sprake is van een kleine kategorie slecht betaalde arbeiders, dat het pensioen eerst op zeer hoogen leeftijd wordt gegeven en dan nog maar een betrek kelijk geringe som bedraagt. Bovendien staat vast, dat bij deze methode geheel gebroken wordt met het op het vasteland van Europa heerschende streven om ouderdomsrente te verkrijgen door gedwongen ver zekering, hetzij dat anderen voor den verzekerde be talen, hetzij men den verzekerde zelf een gedeelte van de premie doet betalen. In Engeland wordt inderdaad een directe verzorging van staatswege van slecht be taalde arbeiders voorgesteld, waarvan de kosten voor de staat op ongeveer 72 millioen gulden worden be rekend. Van werklieden-verzekering is hier dan ook geen sprake. Boven zeiden we reeds, dat Engeland, zoo doende, binnen nog vrij bescheiden grenzen, Australische voor beelden navolgt. Het eerst is daar de proef genomen door Nieuw-ZeelandNieuw Zuid-Wales en Victoria hebben daarin het Nieuw-Zeelandsche voorbeeld ge volgd. In de toelichting tot het wetsontwerp over dit pensioen heeft men in Victoria de zaak opgezet als armenzorg, in de beide andere koloniën wordt het pensioen gemotiveerd als afdoening van de schuld van den staat tegenover oude burgers, die vroeger belasting hebben betaald en de algemeene welvaart door hun arbeid hebben verhoogd. Ten hoogste krijgt men in het algemeen tweemaal zooveel als in Engeland 26 pond sterling per jaar. In Nieuw Zuid Wales vermindert men dit bedrag eenigszins, evenals bij de Engelsche plannen, voor twee getrouwde personen die beiden trekken. Overeenkomstig de algemeene bepalingen nu ont vangen in Nieuw-Zeeland 12.682 personen 265.000 pond sterling met 4000 pond administratiekosten, in Victoria 11.452 personen 205.000 pond sterling met 1700 pond administratiekosten en in Nieuw-Zuid- Wales 22,000 personen 508,000 pond sterling met 20,000 pond administratiekosten. In Victoria handhaaft men het armenzorg-karakter door alleen aan menschen te geven, die niet voor zich zelf kunnen zorgen, maar door dan ook niet streng vast te houden aan den minimum-leeftijd van 65 jaar, zoodat men in bepaalde beroepen daar dit pensioen al veel vroeger kan krijgen. In de twee andere staten wordt niet gevraagd of men nog verdienen kènis men daar 65 jaar dan krijgt men, als men aan de wettelijke bepalingen voldoet, het pensioen (in N.-Z.- Wales zelfs al op 60jarigen leeftijd, als men ziek is). De algemeene vereischten zijn, dat men geruimen tijd (2025 jaar) in de staten gewoond heeft, dat men een niet al te slecht strafregister heeft, dat men zijn vrouw en kinderen (in de laatste 12 jaar I) niet in den steek heeft gelaten, dat men zich in de laatste 5 jaar goed heeft gedragen en geen dronkaard is en dat men minder dan een zekere hoeveelheid inkomen(26 52 en 60 pond) of vermogen (260, 390 en 160 pond) heeft. Heeft men eenig inkomen beneden deze grenzen, dan wordt dat van het pensioen afgetrokken. Curieus is nog de bepaling in Victoria dat iemand, die een pensioen trekker geestrijke dranken schenkt, strafbaar is. Men ziet het de voorbeelden zijn in groote trek ken in het Engelsche ontwerp terug te vinden. Van verzekering is in geen van de gevallen sprake. En in alle vier de gevallen heeft men het genot over het geheel beperkt tot niet hoog bezoldigde werklieden, hc-eft men dus voor het inkomen een maximum-grens getrokken, Ue echter in deze gevallen minder onbillijk en willekeurig is dan in het geval van gedwongen pensioen-verzekering, gelijk die op het vasteland van Europa in den regel wordt aanbevolen. Want volgens het vasteland-che systeem krijgt hij pensioen, voor wien premies betaald zijn Heeft men daar dus in den premietijd meer inkomen of vermogen, dan kan men geen pensioen krijgen, ook indien men dat in komen en dat vermogen verloren heeft op het oogen- blik, waarop men pensioen zou gaan trekken. Terwijl in de Engelsche voorbeelden het criterium voor het geven van pensioen is of men het noodig heeft op den tijd, waarop men er recht op zou kunnen krijgen. Aan den anderon kant vinden wij als hoofdargument tegen de Engelsche methode aangevoerd, dat het de zorg voor den ouden dag geheel wegneemt. Men vreest, dat men zoodoende van de hand in den tand zil gaan leven, lichtzinnig en lui zal zijn, omdat men toch weet dat men na een zekeren leeftijd geborgen is. De waarde van deze argumenten kunnen wij in een eng bestek als van dit artikel natuurlijk niet nagaan. Wij geven ze slechts gelijk wij ze vinden, om onzen lezers een overz.cht te geven van de Australische regeling, die buitengewoon belangrijk wordt nu zij van die zeer eigenaardige en volstrekt niet met de Oud- Europeesche Staten te vergelijken landen uit het verre Zuiden wordt overgeplant naar het Oude Engeland Spreker's opvatting over den aard en het wezen van beoordeeling van officieren staat lijnrecht tegenover die van den minister. Het door den heer Thomson terecht gecritiseerde stelsel van verordening in het leger is iets onmogelijks, indien de leidende personen in het leger mannen van loyaal karakter zijn. Spr. verzocht alsnog aan den minister duidelijke, schriftelijke inlichtingen omtrent het incident. De heer De Visser (Chr. H. Leiden) oordeelde dit amendement op verschillende gronden onaan nemelijk. Door verwerping met 56 tegen 13 stemmen van 't voorstel der commissie van rapporteurs om de regeling van den wettelijken tijd opnieuw in de afdeelingen te doen onderzoeken, is dit wetsontwerp op de agenda voor openbare behandeling gebleven. Bij het verder oorlogsdebat lichtte de heer Ter Laan een amendement toe, hoofdzakelijk strekkende, althans voor dit jaar te handhaven de toepassing van den beperkten duur van de herhalingsoefeningen voor hen, die bij het blijvend gedeelte hebben gediend. De heer De Visser oordeelde het amendement op verschillende gronden onaannemelijk. De heer Duymaer van Twist (Anti-Rev. Steenwijk) eveneens. De heer Tydeman (L. Tiel), het amendement bestrijdende, wees ook op de ongunstige resultaten in 1906 en 1907 van den ongelijken duur van diensttijd van voor de herhalingsoefeningen opgeroepen man schappen. Hiervan afgescheiden meende echter spreker, dat herhalingsoefeningen over het algemeen korter en toch vruchtbaar kunnen zijn. De heer Van Doorn (Lib. Gouda) ontkende tegen over den heer Ter Laan, dat bij hen, die bij het blijvend gedeelte gediend hebben, verwachtingen van korter herhalingsoefeningstijd zijn opgewekt. De heer V e r h e y oordeelde den duur der her halingsoefeningen over het algemeen te lang en ver klaarde zich voor des heeren Ter Laan's amendement. De Minister van Oorlog verzekerde voor nemens te zijn in te dienen een ontwerp tot herziening der bestaande bepalingen omtrent de herhalingsoefe ningen met het doel om deze oefeningen ook eenigs- zins korter te doen zijn. De Minister achtte onaan nemelijk des heeren Ter Laan's amendement. Het amendement Ter Laan werd verworpen met 50 tegen 27 stemmen. Zitting van Dinsdag 30 Juni. (Vervolg.) Diefstal van suiker, koffie en thee. Hendrik K., smid te Hoorn, was niet verschenen, llem was ten laste gelegd, dat hij op den 28sten Mei over een muur en een schuurtje was geklommen in de woning van Barbara Machielse, koopvrouw te Hoorn en daar zes zakken suiker, 1 zak koffie en 1 zak thee had gestolen. Barbara Machielse was dien dag met haar vader naar Amsterdam gegaan 's morgens om 6 uur. 's Avonds bij hare thuiskomst, waren er, naar zij ver klaart, verschillende zakken verdwenen. Jan Gons Sr. heeft K. even over tienen over het muurtje naast het huis van Barbara zien klimmen en Jan Gons Jr. had daama gestommel in de gang ge hoord. Cornelis Machielse, broeder van Barbara, die met haar en hun vader samen woont, had voor tienen het huis verlaten en alle deuren gesloten, ook de achter deur, waardoor K. is bimiengekomen, had hij met een haakje gesloten. Do adjunct-inspecteur van politie Sepp van Hoorn had een onderzoek bij beklaagde ingesteld en op den zolder epnige zakken gevonden, welke door hem in be slag werden genomen. De officier van justitie noemt beklaagde een onver beterlijke dief, die telkens weer eens wat steelt. Eeni- gen tijd had hij zich rustig gehouden, maar nu is de verleiding hem zeker weer te sterk geweest. 6 maan den gevangenisstraf hoort bekl. tegen zich eischen. adsistent-veldwachter zagen de vechtpartij en namen I). het mes af. Het linkeroorlel van Lakeman was in tweeën en een wond was er achter het oor zichtbaar. Pieter Degeling, die dien avond ook in de herberg van Lakeman was geweest, had D. meermalen de her- liergier hooren uitdagen. Door den officier van justitie werd bekl.'s veroor deeling geëischt tot 5 maanden gevangenisstraf. Over 8 dagen uitspraak in alle zaken. In den afgeloopen nacht is te Arnhem ingebroken bij Dr. K. in de Parkstraat. De nachtelijke bezoekers, die door overklimming en uitsnijding van een ruit zich toegang hebben verschaft, zijn met ongeveer f 40 als buit verdwenen. Bij den aannemer Janssen, aan de Fabiusstraat te Velp, is onder de metselaars een werkstaking uitge broken, waardoor op de meeste karweien te Velp het werk stil ligt. De eisch der stakers is een uurloon van 21 cent. Door de Timmerliedenvereeniging is mede werking toegezegd. Door de stakers wordt gepost. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat het stoomschip „Duisburg", gisteren naar Java vertrokken, met een diepgang van 84 palm van Amsterdam door het Noordzeekanaal is gevaren en met laag water is geschut. Nog nimmer is een schip met zoo'n diepgang door het kanaal gevaren. Dr. Laurillard. De toestand van dr. Laurillard, die te Santpoort verblijft, blijft steeds zéér zorgwekkendde patiënt neemt in krachten af. De geest is meestal niet meer helder. Mishandeling. In den aanvang der vergadering van gisteren deelde de voorzitter mede, dat de commissie ad hoe benoemd heeft tot directeur der tachygraphische inrichting der Kamer den heer D. A. Zoethout, hoofd-redacteur van „De Echo", te Amsterdam. Bij het voortgezet algemeen debat over de begrooting Oorlog bleef de heer Ter Laan (S.-D. Hoogezand) aandringen op bezuiniging. Hij wenschte een goede lichamelijke oefening voor de jeugd, welke echter niet dienstbaar mag worden gemaakt aan militaire doel einden. Hij keurde den defensieraad af, als zijnde eene belemmering om te komen tot vermindering van de militaire lasten ondersteunde het betoog van den heer Thomson, die het land een dienst deed toen hij verouderde barbaarsche rechtsbedeeling in het leger critiseerde. Bij de verdere replieken besprak de heer V e r h e y (U.-L. Rotterdam III) het incident-Thomson. Ilet was spr. voorgekomen, dat de minister een onjuiste behan deling heeft trachten te verdedigen en te vergoelijken. Gerrit D. te Egmond aan Zee kreeg den 30sten Mei ruzie met Jan Bakker, aldaar, schopte en sloeg hem, zoodat Bakker gewond werd. Jan Bakker, als getui ge gehoord, verklaart, dat D. hem beetpakte en trapte en eindelijk met een steen zóó gooide, dat hij een bloe dende wond bekwam, zoodat hij naar den dokter moest gaan om zich te laten verbinden. Johannes llieodorus van Leeuwen zag het gevecht van uit zijn huis aan en beweert ook, dat D. Bakker mishandelde evenals getuige Johannes Medik ver- klaart. De officier van justitie, die beklaagde reeds meer malen in de rechtzaal heeft zien verschijnen, meent, zooals Z. EA. liet noemt, een paardenmiddel te moeten toepassen en eischt- bekl.'s veroordeeling ter zake van mishandeling" tot 4 maanden gevangenisstraf. Mishandeling. Ook Doede D., koopman te Bovenkarspel moest te rechtstaan ter zake van mishandeling. Den Sisten Mei had hij Simon Lakeman, herbergier te Bovenkar spel met een mes gestoken. Simon Lakeman vertelt aan de rechtbank, dat D. dien dag herhaaldelijk bij hem kwam om bier te drin ken en hij betaalde niet. Op 't laatst wilde Lakeman "lehs meer geven, voordat liij het vorige gelag be taald had. D. maakte hierover ruzie en na sluiting an de herberg toen Lakeman buiten stond, kwam hij bloedde UaaSt ll8t °°r' zootlat hij' heviS d. oning, agent van politie en Peerdeman, de Naar aanleiding van het plan van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Eindhoven om bjj 't stadsbestuur voor te stellen eene uniforme vervroegde winkelsluiting in te voeren had zich aldaar eene commissie uit de verschillende branches van nering doenden gevormd, die Woensdagavond een vergadering had belegd. Van de 54 aanwezigen hebben 41 zich verklaard, vóór het zenden van een rekwest aan den gemeenteraad om in nader overleg met belangheb benden en onder inachtneming van de belangen der neringdoenden, eene verordening vast te stellen, waarbij voorgeschreven wordt winkels des avondsom negen uur te sluiten. Verschenen is het jaarverslag van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", met de jaarverslagen der afdeelingen. In dit jaar verslag wordt als belangrijkste feit in het afgeloopen jaar de fusie besproken van den Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" met den Nationalen Bond, waarvan met groote ingenomenheid gewaagd wordt. Het ledental bedroeg op 1 Januari van dit jaar 1706 en 79 aspirant-leden. Aan belanghebbenden is door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland ter kennis gebracht dat de jacht op waterwild in dat gewest zal worden geopend als volgt: in den kring, begrepen bin nen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 11 Juli 1908, met zons opgang op het eiland Texel, met uitzondering van den pol der Eijerland, op Zaterdag 8 Augustus 1908, met zons opgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 25 Juli 1908, met zonsopgang. In de Eendrachtstraat voor het gebouw van de Loge liep vannacht een volksmenigte te hoop op het gerucht dat zich daarbinnen inbrekers zouden bevinden en op het zien van een politiemacht die de ingangen van het gebouw bezette. Een smid en een rijwielreparateur werden gerequi- reerd, maar tevergeefs trachtte men met gebruikma king van loopers binnen te komen. Heele bossen sleu tels werden aangedragen maar geen een paste. Ten slotte liep men do hoofddeur van het gebouw met vereende krachten open. Het geheele gebouw werd daarna doorzocht maar in niet een vertrek iets gevonden dat verdacht leek. Het licht dat de buren in het gebouw van de Loge, welk gebouw van stemming is veranderd en onbewoond is, hadden zien branden, bleek veroorzaakt door de re flectie van het licht van een straatlantaarn voor het gebouw in de Eendrachtstraat staande. Mén schrijft ons: 11et bekende weekblad ,,De Prins der geïllustreerde Bladen" bereikte in April zijn 100.000e abonné. Dit buitengewone feit in de Nederlandsche pers, gaf het personeel, werkzaam aan dit blad, aanleiding om zijn patroon een blijvende herinnering aan te bieden aan het door hem verkregen succes. Bij monde van den chef-boekhouder werd den heer N. J. Boon heden een album aangeboden, dat zoowel

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1