DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Kromtrekkende schoolgeleerdheid No. 155 Honderd en tiende jaargang. ZATERDAG 4 JULI. een ONDERWIJZER, BINNENLAND. 1908 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Prins Hendrik te IJmuiden. Monument dr. Schaepman. Sternajacht. Uit Koegras. Uit Venhuizen. Uit Oudkarspel. Uit Graft. -A-AJAlcLaiul deT heer S- Bakker te Graft had de- spelen,iïoörte°SfiltKA. t,elkcfotaiJL waaxnjpfi. het zat Je hulp ontboden en werd het kind naar het gasthuis te Amsterdam gebracht. Uit Schagen. Een reuzenbessenboom. Vreemdelingen te Bergen. «al tIAVli Aan de Derde Gemeenteschool (Hoofd de heer P. Schipper) te Alkmaar wordt gevraagd bevoegd tot het geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt volgens de bestaande, nog niet herziene verordening van f 700 tot f 900. Voor hoofdakte f 100 meer. Tegemoetkoming huishuur f 100. Stukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 21 Juli a.s. Het gaat met de voorschriften der hygiëne als met die van het wetboek voor goede manieren van me vrouw Etiquette. Men geeft negen en negentig regels met. allerlei gebods- en verbodsbepalingen en dan luidt de honderdste, in beide gevallen met bizonderen na druk gegeven: „Let niet te veel op uzelf!" V ij zijn geneigd in beide gevallen een buitengewoon booge waarde aan dit laatste voorschrift toe te ken nen. Ja, de hygiëne heeft juist doordat zij de men- schen te veel op zichzelf doet letten heel wat op haar geweten. Maar toch evenals men zich ten slotte aan goede manieren kan wennen zonder daarbij aan de voorschriften te denken, kan dit. in de hygiëne. En vooral men kan op dit gebied bij de kinderen veel door wennen en voorschrijven verkrijgen, zonder dat men gevaar loopt, dat zij tegen den honderdsten regel zullen gaan zondigen. Zonder gevaar kan men zich dus bezighouden met de niet geheel nieuwe kwestie, hoe 50 percent der schoolgaande kinderen komt aan de raggegraatsver- kromming, die men in Duitsckland bij hen heeft op gemerkt. Het bekende antwoord, dat den meuschen welke niet al te veel aan hun eigen gezondheid denken eenigs- zins vreemd in de ooren zal klinken, is, dat die rug- gegraatsverkromming het gevolg is van het dragen van schoolboeken van en naar huis. De Duitsche spe cialiteiten zijn daar al gcruimen tijd tégen te -vettte getrokken. Zij beschrijven het verschijnsel als volgt: P.ij jongens. Dezen loopen veel met zware boeken in één hand, wat 's morgens vroeg nadeelig is, omdat de lichamen dan nog niet geheel uitgerust zijn en na den schooltijd ook nadeelig is, omdat er dan ver moeidheid bestaat na de geestesinspanning. Die zware boeken trekken den schouder naar beneden, waardoor een verkromming in de borstwervelkolom ontstaat. .Als reactie volgt een verkromming van de lendewer velkolom en zoo krijgt dan de wervelkolom den S.- vorm, die voor deze ziekte, plechtig skoliose gedoopt, typisch is. Dij meisjes. Dezen dragen de boeken meestal onder den arm en laten ze steunen op de vooruitspringende beenderen van het bekken. Hierdoor gaat de heup uit steken, een verkromming van de lendewervelkolom volgt, als reactie komt. een verkromming van de horst- wervelkolom en het resultaat is weer de S. Indirect ontstaat nu tengevolge van deze verkrom mingen de hooge rag (kyphose). Wat is hiertegen te doen? Zonder aarzelen antwoorden de dokters: Ransels dragen. Voor hen, die Duitschland, vooral het Duitsche platteland kennen, moet dit antwoord wonderlijk klin ken, omdat de ransel daar veelal eerder bij de uitrus ting van een schoolkind schijnt te behooren dan b. v. een hoed of schoenen. Toch houden de dokters vol. Tiet is waar, bij de kleinen wordt er in Duitschland in den regel streng de hand aan gehouden, dat zij een ransel dragen. En hierdoor bereikt men veel goeds. Zonder ruggegraats- verkromming in het leven te roepen, zonder schade voor de ademhaling en zonder overspanning van be paalde spieren kan men zoo de boeken meenemen. Bo vendien wordt door het dragen van den ransel de uit zetting van de borst in de hand en de hoogerug tegen gewerkt. Het is dan ook een universeel en uitstekend middel tegen al die kwalen. Doch helaas de rijpere schooljeugd wil er niet aan. Zij vinden het kinderach tig» z>j vinden het leelijk, zij dragen hun boeken als on ze kinderen en het resultaat is dat 50 mggegraats- verkromming krijgt, dat de schouders afhangen en dat de houding scheef is. Maar als dat waar is, hoe treurig moet het er dan wel met onze kinderen uitzien. Die hebben in de eer ste plaats niet dagelijks de stramme voorbeelden, wel ke in Duitschland niet alleen in de soldatenwereld te vinden zijn. Maar bovendien ook hij kleine kinderen vindt men in ons land bij lange, lange na de ransels niet zoo algemeen als over de grenzen. Maar dan moet er in Nederland niet 1 van de schoolkinderen zijn, dat vrij is van ruggegraatsver- kromming Het ware de moeite waard, dat daarnaar in ons land eens een opzettelijk onderzoek werd ingesteld. Als wi., één nationaal gebrek hebben, dan is het zeker dit, dat de Nederlander geen goede houding heeft. En wanneer wij dan nog zooveel minder doen dan Duitschland om die houding te verbeteren, loopen wij groot gevaar van de bovenbedoelde griezelige S allen in ons binnen ste te krij gen. Laten wij er nog aan toe mogen voegen, dat men toch ook niet te licht moet denken over het gewicht van de geleerdheid, die onze spes patriae van en naar school slepen. De stad Breslau heeft eens laten nagaan hoeveel ge wicht dat was en ziehier het resultaat voor de ver schillende klassen van de meisjesburgerschool. I. Gemiddeld 2.875 kilo, maximum 3.166 kilo. II. Gemiddeld 3.166 kilo, maximum 4.000 kilo. III. Ge middeld 3.500 kilo, maximum 4.375 kilo. IV. Gemid deld 3.375 kilo, maximum 3.625 kilo. V. Gemiddeld 2.000 kilo, maximum 2.250 kilo. VI. Gemiddeld 1.375 kilo, maximum 1.750 kilo. Geen wonder, dat de beschreven vaderen van Bres lau van deze getallen geschrokken zijn en aan de ouders een circulaire hebben gezonden om hen te ver manen de kinderen te overreden om al die kilo's voor taan in ransels heen en weer te dragen. Wij weten niet of die vermaningen diepen indruk hebben gemaakt op de Breslausche nufjes. Maar wel weten wij, dat er aanleiding is om de zaak met ver mijding van alle neiging tot het opblazen der resulta ten ook voor Nederland eens te onderzoeken en met name na te gaan of het wenschelijk is en zoo ja hoe het mogelijk zal zijn om onze schooljeugd meer aan het dragen van ransels te gewennen. Gisteravond om elf uur stoomde de trein, die Z. K. LI. Prins Hendrik naar IJmuiden bracht, het station binnen. Ter verwelkoming waren aanwezig de com mandant van d e„Ileemskerck," Mouton, en de burge meester der gemeente, de heer J. O. A. Weerts. Op het perron onderhield Z. K H. zich eenige oogenblikken met hen, en betrad daarna het gereedstaande rijtuig. Mede daarin namen plaats: links van den Prins de burgemeester, tegenover hem commandant Mouton, en adjudant baron Van Asbeck. Een groote menigte was, ondanks^ het late uur, samengestroomd, die Z. K. H. geestdriftig toejuichte. Aan den aanlegsteiger lag de stoombarkas gereed, die den Prins naar de „Heems- kerek zou voeren. Daar werd afscheid genomen van den burgemeester en den havenmeester, den heer De Brueys Tack. De ontvangst aan boord was buitengewoon hartelijk en geestdriftig. De Prins was in admiraals-uniform, groot tenue. Nadat do Prinselijke vlag geheschen was bij het betre den van den oorlogsbodem, vertrok de „Heemskerck" te 11.30 uur naar Niemvediep. vi tola vp OKitvi Do Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft: Toen ik van dezen primeur gebruik maakte, wist ik mij al bij voorbaat verzekerd van twijfel of tegen spraak. Waarom? 't Antwoord daarop zullen we mo menteel voor ons houden. Ter zake komende, kan ik aan 't Handelsblad en aan „De N ie uwe Courant (die 't oorspronkelijk be richt zonder den staart overnanri, antwoorden: 1. dat mijn oorspronkelijk bedoeld telegram te Am sterdam is ontvangen; 2. dat gouverneur-generaal Van Heutsz bekend was thans volledig bekend is met de critiek in Nederland over het thans gepubliceerde gedeelte At- jeh-rapport; 3. dat de vernietigende critiek oveT dat rapport in het moederland in de directe omgeving van Van LIeutsz aanleiding heeft gegeven naar Holland te ka belen, als reeds gemeld; 4. dat alleen de oogenblikkelijke toestand in Indië een directe crisis zou kunnen ophouden; 5. dat ik alsnog in herinnering breng, als in mijn vorig bericht reeds gemeld, dat er van regeeringswege druk gekabeld werd met Buitenzorg; 6. dat de tendentieuse tegenspraak van 't „Han delsblad" mijn zuiver informatorisch gesteld bericht in eersten termijn niet even zakelijk tegenspreekt. De directie van het Aartsbisschoppelijk Seminarie te Driebergen en het bestuur der Verfraaiïngsvereeniging Driebergen—Rijsenburg, daartoe officieel gemachtigd, deelen mede, dat de plechtige onthulling van het dr. Schaepman-monument zal plaats hebben op Maandag 13 Juli a.s., des morgens te 12 uur. Het fraaie, in Gothischen stijl uitgevoerde monument, dat op zeer gelukkige wijze de voortreffelijke gaven van dezen grooten vaderlander weergeeft, is, zooals bekend, geplaatst op een gedeelte van de weide vóór het Seminarie, voor dat doel geheel in orde gebracht. Een groote ruimte op dat particuliere terrein is voor belangstellenden uit alle oorden des lands beschikbaar gesteld, om getuige te kunnen zijn van de onthulling van het monument van dezen grooten, genialen Nederlander opgericht. Het afgesloten terrein om het monument zelf, is gereserveerd. Op dat gereserveerde gedeelte zijn, tegen entrée, voor vereerders en belang stellenden, plaatsen beschikbaar. Bijzondere uitnoodi- gingen kunnen niet worden gedaan. Nog kan verder worden medegedeeld, dat de herdenkingsrede zal uitgesproken worden door prof. E. A. van Hinsbergh, en dat de mooie cantate, gedicht door prof. J. H. G. Jansen en getoonzet door den president van het Aartsbisschoppelijk Seminarie te Culemborg, den hoog eerw. heer J. A. S. van Schaik, zal worden uitgevoerd door de studenten van het Groot-Seminarie aldaar en de leden van het harmonie-muziekgezelschap „Aurora" te DriebergenRijsenburg, onder leiding van den com ponist. De woorden der cantate zullen op het terrein verkrijgbaar worden gesteld. Hoi gstwaarschijnlijk zal een extra-stoomtram, bij aankomst van de treinen gereed staan, om de reizigers van het station naar Driebergen aan te voeren. GEMENGD NIEUWS. Het schieten op sterna's is nu sedert Mei nabij de kust van den polder Eierland op Texel nog dagelijks aan de orde. Niettegenstaande de gelederen der fraaie vogels bereids sterk gedund zjjn, weten sommige jagers er toch nog wel 300 per week neer te vellen. Een der jagers schoot er zelfs nog 140 op één dag. De arme slachtoffers der dwaze damesmode worden met 16 ets. per stuk betaald. Er zijn jagers die met het schieten van sterna's sedert eenige weken reeds f 30 per week hebben besomd. Aangerand. Gistermorgen is nabij Doetinchem vrouw G., die met boter naar de stad was geweest, cp den terugweg in een bosch aangerand en van haar geld beroofd. Met bebloed gezicht kwam zij hieraan aangifte doen oij de marechaussee, die onmiddellijk op onderzoek uittoog. Te Koegras, gemeente Helder, is gistermorgen om 7 uur, vermoedelijk door hooibroei, brand ontstaan in de boerenhofstede van de landbouwmaatsehappij, voor heen Verfaille, bewoond door N. Keijser. Het huis brandde tot den grond af. Niets werd gered. De belendende woning van H. Bremer geraakte mede in brand, doch het vuur werd spoedig gebluscht. Alles is verzekerd. Te Ossendrecht (N. Br.) is beroepen bij de Ned. Herv. kerk ds. C. J. F. Hops ter, predikant alhier. Benoemd tot lid van 't Bestuur der Tuinbouwver- ecniging „de Eendracht" te Oudkarspel de heer A. Swager Az. aldaar. Na herstemming is tot lid van den Raad der ge meente Graft gekozen de heer W. Schoehuijs met 54 stemmen. Op den heer J. Oortwijn waren 37 stem men uitgebracht. Er werden nu 95 stemmen uitge bracht tegen 119 stemmen bij de eerste stemming op 25 Juni. De arrondissementsvergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, den 3den alhier gehouden, werd door 123 hunner bijge woond en door leden van de schoolcommissiën te Schagen en Den Helder met den burgemeester der ge meente Wieringerwaard. De voordrachten van den heer T. v. Rijsens over geschiedenisonderwijs op de la gere school en van den heer A. W. Stelwagen over Constantijn ITuygens vielen zeer in den smaak der aanwezigen. Tot bestuursleden werden gekozen mej. v. d. Veen te Den Helder (aftredend) en de heer P. Stadt te Wieringerwaard in de plaats van den heer M. Visser te Schagen die als zoodanig bedankt had. Ter afwisseling zong mej. Annie Zijp van Wieringei-- waard en eenige schoolkinderen van den heer Stadt eenige zeer schoone liederen. Een hartelijk applaus volgde telkens op deze muzikale voordrachten. Op de gebruikelijke wijze sloot de schoolopziener, de heer II. W. Brugmans te ruim 4 uur de vergadering. Til de Essenlaan bij Halfweg staat een kruisbessen- boom, die de buitengewone groote heeft van 2Vj M. in diameter en beladen is met wel een II.L. bessen! De eigenaar M. van Keulen no. 152 aldaar, stelt hem voor iedereen ter bezichtiging. Kinderwedstrijd. Men meldt aan de N. E. Ct. uit Den Haag Het heet in den volksmond dat „ieder zijn eigen kind het mooist vindt." Wie van de juistheid van dit beweren nog niet overtuigd is, hij ga naar den „Kin derwedstrijd" in de groote Dierentuinzaal, die, geor ganiseerd door het bestuur van hot Koninklijk Zoöl. Bot. Genootschap, Donderdagochtend is geopend om Zondag a.s. weder te worden gesloten. De jury zal in deze de beslissende uitspraak hebben te geven, maar de belangstellende toeschouwer kan slechts herhalen „ieder vindt zijn eigen kind het mooist." Want, daar waren heden om 10 uur in de keurig met bloemen versierde zaal, mooie, maar ook leelijke kinderen kinderen met mooi en leelijk haar kinderen die mooi gemaakt waren door gekrulde lok ken en fraaie pakjes anderen die mooi waren ondanks hun eenvoudige kleeding. Daar waren jongens en meis jes de laatsten vormden de overgroote meerderheid met|zwarte, bruine en grijze oogen dik en mager, met gezonde en ongezonde gelaatskleur daar waren er die éénkennig waren en zich niet thuis gevoelden in deze groote ruimte en te midden van zoo\ eel levendigheid die schroomvallig het jurykamertje binnengingen daar waren er weer anderen vroolijk en opgewekt en levens lustig, voor do jury verschijnende zich bewust van de overwinning. In één opzicht stemden allen overeen, in leeftijd. Want tot dezen wedstrijd konden alleen kinderen van twee tot zes jaar mededingen. Aan een voortreffelijke organisatie heeft het overi gens niet ontbroken. Het liep hedenochtend althans alles best. De kinderen, allen begeleid door ouders of verzorgers, verzamelden zich in het tot speelterrein in gerichte middengedeelte van de ruime zaal. Zij konden zich daar vermaken en ze deden het ook! —naar hartelust. Prentenboeken, hobbelpaarden, andere speel- werktuigen, zij waren er te kus; en te keur. Zij konden kruipen over den grond, de kleinsten, alsof zij bij moeder thuis waren. Flinke vloerkleeden beletten dat zij bemorst voor hun „rechters" kwamen Die „rech ters" de juryleden de geneesheeren Maasland, Reunke, Henriëtte Schagen van Soelen, de pharmaceut, dr. Nanningde kunstschilders Martens, Haverman, Roelofs en de beeldhouwer, Toon Dupuis, hadden zich in een afzonderlijk zaaltje neergezet, ter rustige beoor deeling van de „schoonheid" en „gezondheid" der kin deren, die telkens bij tien tegelijk werden binnenge roepen. Vlug ging die beoordeeling uit den aard der zaak niétalleen het ont- e aankleeden van de knaapjes en meisjes vorderde reeds geruimen tijd. Maar de „on- gekeurden" wisten zich te vermaken, en de ouders konden zich bezighouden met de inzendingen op de reelsme-tentoonstelling en tentoonstelling van kinder fotografieën die aan den wedstrijd zijn verbonden. In het geheel 600 kinderen, waarvan een goed deel uit den Haag en omstreken, doch overigens afkomstig uit de meeste provinciën des lands, nemen aan den wedsttijd deel. Daarvan waren er heden 200 op het appél verschenen. En het mag gezegd worden dat behalve voor het „spe len", ook in ander opzicht, dank zij de algemeene lei ding van den heer Couvée, commissaris van het Ge nootschap, bijgestaan door een dames-comité uitstekend was gezorgd. Reeds vroeg in den morgen werden lange tafels in den tuin aangericht, waarop de jongens en meisjes, een smakelijk twaalfuurtje zal worden toege diend, afgescheiden van de extra versnaperingen. De uitslag van den wedstrijd zal eerst bekend worden als allen aan de keuring van de jury onderworpen zijn geweest. Inmiddels werd wèl heden reeds de uitslag bekend van de tentoonstelling der fotografieën. De jury was samengesteld uit de heeren Alb. Roe lofs, kunstschilder; C. M. Dewald en H. Deutmann, fotografen te 's-Gravenhage. Het liep reeds aardig druk met het bezoek. Vooral dames maakten van de gelegenheid gebruik om de kin- ren te „bewonderen.Altijd, op een afstand, want om de kinderen zoo rustig mogelijk te houden, misschien ook en vooral om hun ijdelheid niet te zeer te streelen, werden de belangstellen Je Kijnma L vanaT ere' ga An crcrij err -gtrak rtèrtii n ca?."' ure-schnnjvsnel het ongetwijfeld! Pension „Holland." Earn. Mr. W. Tabingh Suir- mondt van Rotterdam, 8 personen. Earn. L. J. Pool uit Indië 5 pers. Fam. A. L. J. Flesserman van Am sterdam, 5 pers. Pension „Kennemeroord". De Hr. II. T. Ott de Vries van Delft, 1 pers. De Hr. C. van der Scheu van Haarlem, 1 pers. De LIr. Ben C. Kok van Amsterdam, 1 pers. De Hr. en Mevr. van Rooijen van Amsterdam, 2 pers. Fam. Dr. G. de Gelder van Amsterdam, 3 pers. Mej. M. O. de Vries van Ivampen, 1 pers. Mej. M. T. de Vries van Kampen, 1 pers. Dames van der ILeuvel- Rijnders 2 pers. De ITr. de Vries van den Haag, 1 pers. Mej. M. C. de Vries van Kampen, 1 pers. Mej. M. F. an den Haag 1 peTS. Mej. Phister van den Haag 1 pers. Mej. Karsten van den Bosch, 1 pers. De Hr. en Mevr. Voorbeitel van den Haag, 2 pers. Mej. Andree van Kampen 1 pers. Mevr. de Vries van Ameijden v. Dogen van Nijmegen, 1 pers. Pension ,,'t Witte huas." Fam. P. Besselaar van Watergraafsmeer, 4 pers. Fam. C. Quispel van Rot terdam, 5 pers. Fam. Joost van den Haag, 2 pers. Fam. H. Wolsak van Amsterdam, 2 pers. De LIr. Duinker van den LInag, 1 pers. Pension „do Ilaemstede." Fam. Jhr. II. Roëll van Utrecht, 7 pers. Douairière Roëll van den Haag, 2 pers. Mevr. v. d. Esch van Amsterdam, 1 pers. Jonk vrouw A. Frieswijk van den Haag, 1 pers. Mevr. IIoo- gewerff van Leiden, 2 pers. Fam. Roggeveen van Rotterdam, 3 pers. Pension „Zomerlust." Mej. I. van Elfrinkhoff van Haarlem, 4 pers. Mej. Tichelaar van Makkum, 1 pers. Mej. P. Stuur van Makkum, 1 pers. Lunchroom. Mej. van Slogteren van Hoorn, 1 pers. Huize „Reukenhorst." Earn. A. L. Brouwer van Leeuwarden, 5 pers. Fam. Dr. L. J. Terneden van Amsterdam 6 pers. Huize „Intra Nos." Fam. Dr. Ileijmans van den Berg van Rotterdam, 7 pers. Villa „Ulysses." Fam. Hoynck van Papendreclt van Amsterdam, 5 pers. Café Restaurant „Nassau." Fam. Verspeijk van Utrecht, 4 pers. Bij particulieren of op zich zelf wonenden. Fam. de Lunge van Allan aar, 5 pers. Fam. Lam van Helder, 6 pers. Fam. Dr. Heijermans van Amsterdam, 10 pers. Dames Farber van Alkmaar 2 pers. Mej. Vlas van Amsterdam, 1 pers. Mej. Willink van Amsterdam 1 pers. Fam. van Alphen de Veer van Delft, 5 pers. Fam. II. J. Suiiver van Amsterdam 4 pers. Mej. van Woerden van Alkmaar, 1 pers. Fam. Polak van Am sterdam, 3 pers. Fam. Croel de Cock van Helder, 3 pers. Fam. Jhr. Sandberg tot Essen burg van Hoorn, 6 pers. Fam. J. Sterken van Amsterdam, 6 pers. Fam. Baan van Alkmaar, 8 pers. Fam. H. Witsenburg van Helder, 4 pers. Fam. E. Broers van Alkmaar, 7 pers. Fam. Mr. Kraakman van Alkmaar, 4 pers. Fam. J. Smit van Allernaar, 3 pers. Fam. Engel van Zaandam 2 pers. Fam. P. Stuijt van Purmerend, 6 pers. Fam, von Hombracht van Kampen, 5 pers. Totaal 192 personen. KORT NIEUWS. Te Bennebroek is de bloembollendroogscliuur van de General Bubb Company, waarin zich een groo te hoeveelheid fijne en dure bollen bevond, afgebrand.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1