DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 156. Honderd en tiende jaargang 1908. MAANDAG 6 JULI. een ONDERWIJZER, De Witte-paleizen-stad. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Geldnood der gemeenten. Aan de Derde Gemeenteschool (Hoofd d« hoor P. Schipper) te Alkmaar wordt gevraagd bevoegd tot liet geven van onderwijs in vak j. De jaarwedde bedraagt volgens de bestaande, nog niet herziene verordening van f 700 tot f 900. Voor hoofdakte f 100 meer. Tegemoetkoming huishuur f 100. Stukken in te zenden aarr het Gemeentebestuur vóór 21 Juli a.s. ALKMAAR, 0» Juli. Op het uitgestrekte terrein dor buitenlnndsoho po litiek was het Ift de afgeloopen week buitengewoon woelig en rumoerig. Heel Perzië schijnt in opstand te zijn gekomen na den staatsgreep van den Shah, Berichten over bloedige botsingen werden er uit ver schillende sted"n geseind. De hoofden van het verzet worden Verschrikkelijk mishandeld: een geliefkoosde tuchtiging is hot slaan met zweepen op iemands voet- zooien, welke vreeselijke straf aan de doodstraf voor afgaat. Russische kozakken staan den Shah in zijn onmonsehelijk bedrijf ter zijde. Raak is de plaat van de groene Amsterdammer van deze week. Men ziet daar den kozak bezig de Perzische vrijheid te kneve len, maar terzijde staat een Japanner en die zegt tot den Rus: „zoo'n jonge beweging ben je de baas. Hier geef je klop, maar ik meen het eens bijgewoond te hebben, dat je klop kreeg! In het noorden van Mexico is onverwacht een op stand uitgebroken. Wij hadden het genoegen op reis .een Hollander te ontmoeten, die vijf en twintig jaren in deze republiek had gewoond. Wij vroegen hem, of er daar nog wel eens van zulke Zuid-Amerikaan- sche operette-opstanden plaats hadden. Dat was niet het geval, verklaarde hij en dat zou ook wel niet spoe dig gebeuren. Het was rustig in de estados unidos Mexioanos. President Diaz was een streng, door tastend man. ITij bad de orde hersteld en zich in 1904 voor de zesde maal laten herkiezen. Het geheele land was op zijn hand en het is teekenend, dat er in de Ka mer twee ledep zitten, die er voor betaald worden dat zij in de oppositie zijn omdat anders alles met al- gemeene stemmen zon worden besloten Dit olies wetende, verbaast men zich er over, dat er thans een opstand is uitgebroken. De berichten ovev het geval zijn evenwel schaarsch, men weet nog niets over den omvang en de oorzaak, zoodat men zich hier omtrent geen meening kan vormen. Iri Paraguay moet thans een revolutie zijn. Deze re publiek is van vrij wat bescheidener afmeting dan het groote Mexico, dat met zijn weinig dichte bevolking van 7 per vierkanten kilometer toch nog meer dan 13V, millidfen inwoners telt. Er woonden in 190., slechts ruim 630.000 personen. President Benigno Ferreyra, die blijkens onze laatste berichten een schuilplaats moest zoeken in het gebouw van het-Ar- gentijnsehe gezantschap en genoodzaakt werd zijn ont slag te nemen, werd in 1900 voor vier jaren herkozen. In het westen van Europa is de onrust der laatste dagen weer wat geluwd, liet bezoek van Koning Eduard aan Tsaar Nicolaas scheen velen een ongun stig voorteeken. Zij vreesden dat deze beide. „Vredes vorsten" een oorlogsspel inluidden. In Berlijn was men bijzonder zenuwachtig. Thans hebben de Duit- sehers zich hersteld. Zij herinneren zich weer, dat zij in Oostenrijk nog een bondgenoot hebben en de Duit- sche bladen roepen dapper uit: „Welk volk zou het durven opnemen tegen deze beide rijken, die te zamen zeven millioen bestgeschoolde soldaten in het vuur kunnen zenden?" Tn het oosten van Europa neemt evenwel de onrust weer toe. De bijna klassiek geworden Bulgaarsehe benden maken Macedonië weer onveilig. De mogend heden laten dat altijd nog maar kalm toe: zij zijn niet gemakkelijk onder één hoedje te vangen, tot groot ver maak van de regeer in gsm annen aan den Gouden Hoorn, die den een tegen den ander uitspelen, endaar door gelegenheid krijgen om.... absoluut niets te doen. De Duitsche bladen doen letterlijk alles om iets te weten te komen van het verloop van het proces-Eulen- burg. De beruchte prins staat voor een Berlijnsche rechtbank terecht wegens meineed. De zaak wordt evenwel met gesloten deuren behandeld en nu trachten de bladen ondanks die gesloten deuren uitvoerige ver slagen te geven van deze slechts door het pikante voor velen interessante zaak. Zoo erg is het, dat de presi dent der rechtbank het gedrag dór couranten en der menschen, die lien inlichtten, heeft gewraakt. Geheel Portugal verkeert in opwinding, tengevolge van een rede, door den afgevaardigde Arfoen in het parlement gehouden. Dit lid verklaarde dat onder de velen, die de samenzwering, welke den moord op den koning- en den kroonprins ten gevolge heeft gehad, op touw gezet hebben ook behooren personen, die thans op het regeeringskussen zitten. Over deze verklarin zal ongetwijfeld nog wel het een en ander te doen ko- n. De Londensehe pers heeft het op het oogenblik ver bazend druk met de suffragettes, de kiesrecht-vrou wen. Die brengen de politiek of iets, wat er op moet lijken thans weer op de straat. Zij hebben weer een zoogenaamden aanval op het parlementsge bouw gedaan, van de land- zoowel als van de Theems- zijde. Er hebben arrestaties plaats gehad en er is bloed gevloeid. Sommige der vrouwen zijn tot zware straffen veroordeeld. Zou dat helpen Met het oog op de gebeurtenissen van verleden jaar en het feit, dat de dames gevangenisstraf als een prachtig propa gandamiddel beschouwen, K men geneigd, deze vraag ontkennend te beantwoorden. In het kader van dit weekoverzicht, past de vermel ding van den zegetocht, dien dé geniale graaf von Zeppelin met zijn bestuurbaren ballon heeft gemaakt over Sehaffhausen, Zug. Luzem en Ziirich. Het is een groote ballon, waarmede deze reis werd onderno men, maar handig en met beslistheid werd tusschen hooge gevels door en over vele bergen heen gemanoe- vreerd. Dat de koning en de koningin van Wurtemberg een tocht in Zeppelin's luchtschip hebben gemaakt is we! het bewijs dnt de uitvinder gelijk had toen hij op het, congres te Dresden met fierheid zeide„liet vraag stuk van een bestuurbaren luchtballon is opgelost, mij ne heeren. Wie weet welk een ommekeer deze oplossing nog ten gevolge zal, hebben Fransch-Brltsche tentoonstelling II.) T)e witte-paleizen-stad zoo mag men gerust het wonderwerk noemen, dat op Shepherd's Bush is verrezen. Geen plankenstnd is het, noch een schijnstad a la IV temkin, maar een wezenlijk, massief pnleizencomplex van staal, beton en cement. Alvorens echter tot de beschrijving over te gaan is het allicht niet ongewenseht een paar inlichtingen te ge ven. Het prachtig gelegen terrein kan met verschil- ende vervoermiddelen bereikt worden, doch het best doet men toch wel met een gecombineerd kaartje voor spoorweg en tentoonstelling te nemen bij de Central Londen Railway, die haar ondergrondsche lijn heeft verlengd tot aan het tentoonstellingsterrein en daar stations heeft gebouwd. Men kan instappen bij de Bank, Postoffice, Chancery lane, British Museum Tottenham-Court-road, Oxfordcircus, Bondstreet, Marble Arch, Lancaster Gate, Queens road, Notting Hill Gate, Holland park en stapt dan vlak voor den ingang der tentoonstelling uit. Vergissen is niet mo gelijk: het tentoonstellingsstation is het eindpunt der Tube, zoonis de lijn heet. Er is overigens in alle op zichten uitstekend voor toegangswegen zorg gedragen per uur kunnen er 80.000 personen naar het terrein worden gebracht. Duur behoeft het bezoek geenszins te zijn. Men betaalt voor toegang tot het terrein en tot bijna alle, gebouwen slechts 60 ets. Alleen voor de vermakelijkheden en slechts enkele gebouwen worden extra prijzen geheven. Het eten en drinken is ook al goedkoop: de Fransche maatschappij Lyons geeft voor weinig geld goede consumptie. Maar natuurlijk kan men ook heel wat meer uitgevener zijn dure restau rants (Paillard), er zijn rijke tearooms, ehampagnehars, en er zijn tal van amusementen, welke men tegen be taling kan bezoeken. Over de inrichtingen, waarvoor extra entrée wordt gevraagd, zal in het slotartikel worden gesproken heden zullen we dergelijke meer huishoudelijke opmer kingen maar laten varen en den lezer binnenleiden in de witte-paleizen-stad. Wanneer men eenige dagen achtereen de onvergete- lijk-mooie tinten en lijnen van de klassieke Theems- gebouwen heeft bewonderd, doet deze lichte, moderne paleizenstad aanvankelijk eenigszins vreemd aan. On aangenaam zelfs wanneer men, pas uit een spoorweg- tuimel gekomen, haar ziet overgoten door het felste zonlicht dat haar doet schitteren en flikkeren als gla zen diamanten in electrisch dwarrellicht op klaarlich ten dag in een uitstalvenster. Maar niet zoodra heeft het geheel het oog-verblindende en het over bluffende verloren, of men gaat genieten van die luchtige, sierlijke gebouwen, welke de beste Franselie architecten hebben ontworpen, of van de massiever paleizen van Engelseh maaksel. Telkens opnieuw wordt liet oog geboeid door do schitterende vormen der gebouwen, door de groote verscheidenheid, door de rijke afwisseling. En voortwandelende komt men steeds sterker onder de bekoring van de fraaie groe peering dier paleizpn en onder den indruk van het massale van „"The greatest exhibition ever held in London." Men ziet de reuzenpaleizen. zich aan elkaar rijen en op den achtergrond telkens weer nieuwe op doemen, steeds varieerend van kleur, vorm en versie ring. Wel is er eenige regelmaat in acht genomen, waar het gebouwen van Fransche of van Etigelsehe ex posities betreft zoo vindt men de Britsclie kolonies links, de Fransche rechts, het paleis voor de Fransche nijverheid aan de eene zijde en dnt voor de Engelsche aan den anderen kant van het Eereplein maar het geheel kan niet in twee gelijk en gelijkvormige deelen gesneden en met, etiketten „Fransch" en „Engelseh" be plakt worden. Op aangename wijze heeft men een al te streng doorvoeren van een symmetriek stelsel voor komen. Meer dan twintig groote paleizen zijn er om van de kleinere en van de andere gebouwen maar niet te spreken. Voor Fransche architectuur al heel -zwaar en vierkant is het paleis voor Fransche nijver heid, daarentegen is het paleis voor muziek bijzonder elegant, liet palace of Woman's work is met zijn twee groote sierlijke torens een baken in deze witte zee. Het spreekt wel van zelf dat het koninklijk paviljoen •en juweeltje van moderne bouwkunst is, terwijl het Eudor House op deze tentoonstelling doet denken aan een kostbaar antiquiteit uit de groote sieradiëncasset- te van liet verleden. Van elk gebouw zou er wel iets eigenaardigs te zeggen zijn maar hoe zouden we dat kunnen doen in één artikel? Gezamenlijk beslaan een oppervlakte van 161.880 M2. Het terrein zelf heel wat grooter: 566.580 M2. Die overige ruimte is grootendeels ingenomen door prachtige tuinen, welke zijn aangelegd door tuinarchitecten van naam. Welk een afwisseling alweer, en ook welk een rijkdom aan kleur en geur in dit lustoord, waarin het wandelen een genot, waarin het zitten op een bank een aangena me verpoozing isA:1 et veel smaak zijn er waterwer ken, meertjes en kanalen en plassen en vijvers aange legd die niet alleen dienen tot verfraaiing, maar ook tot verkoeling. Het is haast niet te gelooven, dat deze schepping het werk is voor slechts luttele maanden, dat, zooals de schoone bloemen der sierlijke perken dra gaan verwelken, ook deze wereld-in-het-klein wel dra weer zal verdwijnen Dan is er nog het groote plankenland, het stadium, een reuzeutribune, ovaal van vorm, welke 150.000 men sehen kan bevatten, en waarbinnen de Olympische spelen de clou! worden gehouden. Men kan dit alles wandelend aanschouwen, men kan het in gehuurde rolstoeltjes doen, zelfs in bendi's, door een blootvoetigen inlander geduwd en men kan ook gebruik maken van den Renard-trein. Maar den selioonsten indruk van het uiterlijk dezer tentoonstel ling' krijgt men, als men zich 's avonds, wanneer er meer dan een half millioen gloeilampjes schijnen, in een der motor- of zwaanbootjes geruischloos over de tentoonstellingswateren laat glijden. Dan spelevaart men door een sprookjesstad van blauwwit, zachtrose en lichtgeel, een stad van enkel licht en vreugde. En het mooist van al is het Eereplein met zijn teere lij nen van licht, die paleizen en tempels en bruggen ver beelden en die in het even-bewogen water als fonke lende lichtsnoeren worden weerkaatst; met zijn water val, dieschuimend en bruisend langs gekleurde glas- treden valt en in deze electrisehe lichtzee een onge- keuden rijkdom en pracht van kleuren te aanschouwen gegeven. Dat Eereplein bij avond is ontroerend schoon, wie het eenmaal zag, zal nimmer de witte-paleizen-stad vergeten. Het doet zijn schepper, de man van het ten- toonstellingsplan, Imre Kiralfy inderdaad eere aan. Eerste en Tweede Kamer. Met het oog op het nog aanhangige vraagstuk der indeeling van de laudsgebouwen zal er in dit jaar aan het locaal van de Tweede Kamer niets verbouwd of veranderd worden. Aangezien het lokaal, waarin de Eerste Kamer der StaKn-Geueraal hare zittingen houdt, hoogst Waarschijnlijk op 7 Juli a.s. niet beschikbaar zal zijn, zal de eerste vergadering van de zomerzitting der Staten woruen gehouden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Ueneraai. Door de heeren J, O. Bender, M. C. M. de Groot en J. M. van der Schalk, leden van den Schiedam- schen gemeenteraad, is het volgende voorstel inge zonden Aan den gemeenteraad van Schiedam. W ij hebben de eer u voor te stellen le. het volgende verzoek te richten aan Hare Majes teit de Koningin Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ge meenteraad van Schiedam dat de geldmiddelen van vele gemeenten, ook die van Schiedam in zorgelijken toestand verkaeren; dat de Staat, zonder zijne schade, daarin een aan merkelijke verbetering zou kunnen brengen, door zijn krediet op de geldmarkt aan de gemeenten ten goede te doen komen dat daarvoor slechts noodig ware, dat de Staat aan de gemeenten de noodige kapitalen verschafte tegen de rente, waarvoor de Staat leeningen sluiten kan dat de gemeenten daardoor belangrijke bedragen besparen zouden aan rente, cominissiën, drukwerk en administratie dat de S aat slechts weinig gevaar zou loopen, en voor zoover rente en aflossing, door een gemeente verschuldigd, de rijksuitkeermg niet overtreft, zelfs geenerlei gevaar; dat de Staat de kosten van administratie desnoods op de leeneude gemeenten zou kunnen verhalen redenen, waarom de gemeentel,iad voornoemd, eer biedig verzoekt, dat het Uwe Majesteit behagen moge de noo iige maatregelen te treffen, opdat ten ver plich- ting, als bovenbedoeld, spoedig aan de ge meent* n ten deel valle. 2«. aan de gemeenten in Nederland mededeel iug te doeii van dit verzoekschrift, en daarbij de hoop uit te spreken, dat zij aanleiding zullen vinden, hare xi [stem ming aan H. M. de Koningin te betuignn. geklaagd dat zij zich hierop niet weinig liet voor staan en een zeer brutalen toon aansloeg tegen een ieder, die op haar gedrag aanmerking maakte. Zij achtte zich veilig in de wetenschap, dat haar hooge cliëntèle haar beschermde en de politie een oogje dicht deed. En hoe kon zulk een toestand nu al jaren lang voortduren, zonder dat er flink werd ingegrepen. Mijn zegsman verklaart dit hiermede, dat de betrokken hoofd-inspecteur van politie, die in de eerste plaats een krachtige actie in den weg stond, geen katje is om zonder handschoenen aan te pakken en hij van nauw hij deze zaak betrokken autoriteiten ook dingen wist, welke wellicht ruchtbaar zouden worden, indien men hem dwarsboomde. Vandaar,-dat alle aanklachten tegen „Duitsche Greet" geen effect hadden. Nu moet ik er bij zeggen, dat als verzachtende om standigheid voor d-n betrokken hoofdinspecteur ge pleit wordt een soort van ziekelijken toestand, waar door hij willoos werktuig zou zijn geweest in de handen der kopp -laarster. M. i. gaat dit echter volstrekt nie-t op. Hoofd-ii.specteurs van politie, die psychologische afwijkingen vortoonen ten opzichte van koppelaarsters, behooren niet thuis in een politiecorps. Het is dan ook verkeerd gezien om hem als straf nu twee maan den te Schorsen. Hij kan onmogelijk weer, in welke functie ook, bij de politie gehandhaafd worden. Daarom was het èn voor hem èn voor den naam onzer politie verstandiger geweest hem dadelijk te ontslaan. Voor de andere betrokkenen moge er dan van komen wat er wil. Dit is toch ni t te ontgaan. In elk geval zijn wij nog lang niet aan het eind van dt-ze betreurenswaardige aangelegenheid. De andere zaak, waar ik op doelde, is ne»g steeds bij de justitie in onderzoek. Pertinent kan ik echter het bericht tegenspreken, dat „Duitsche Greet" te Arnh»m „een pension" heeft geopend of zal openen. Haar woonplaats is op het oogenblik onbekend. Daar de naam Arnhem in het bericht is geno 'md, waar onze burgemeester vroeger hoofd der gem <ente is geweest, kan in deze combi natie niets anders gezien worden dan een staaltje van den kwaadaardigen en infamen laster, welke in verband met deze zaak wordt verspreid." Valerius van de Opr. Haarl. Pt. klaagt over den weinigen eerbied welke er wordt bewezen aan de nagedachtenis van Potgieter. „Het graf is op de Wester-Begraafplaats, die weinig jaren tot bouwterrein zal wordenDe doodgraver in ruste vertelde, „dat er geen fonds is tot onderhoud het grafgesteente, maar dat hij uit eerbied voor mijn heer Potgieter, want het moet een groot man geweest zijn, het met een drogen doek afnam, omdat het er anders zoo verweer 1 zou uitzien." Aan de verschillende bijzonderheden over Potgieters leven, outleenen we de volgende, welke betrekking heeft op de groote Korenbeurs. „In Potgieter's tijd had men daar literaire hoekjes. Daar stonden dan soms bij elkaar de latere prof. J. A. Alberdingk Thijm, toen handelde in verduurzaamde levensmiddelen, de bankier Zimmerman, de koopman P N. Muller, Potgieter, Th. Boelen en nog enkele anderen. Daar werd dan meer over stad en literatuur dan over handel gesproken. Veel later vormden op de Beurs Justus van Maurik, Nieuwenkamp en anderen een tooneelhoekjs. Dergelijke „hoekjes" kent de Nieuwe Beurs niet. Bij den overgang van de eerste helft der 19de eeuw de tweede hebben Potgieter en de zijnen nog de deftigheid der oude Amsterdamsche kooplieden gezien. Enkele makelaars kwamen toen als vroeger in zwarte rok en met witte das aan de Beurs en bezochten zoo ook hufine patroons, naar wie zij in een rijtuigje heen- reden. De president van de Nederlandsche Handelmaat schappij, de heer vOudeimeulen, vertoonde zich nooit anders ter Beurze dan iu rok en witte das. Een der oudste Beursbezoekers, aan het eind der eerste helft van .de 19de eeuw, de koopman of make laar Scharf, kwam op de Beurs in statelijke rok, witte dae en gepoederd haar. Lang is het deftige ter Beurze gebleven. Men ging zooveel jaren is dat nog niet geleden - nooit anders tor Beurze dan in gekleide jas en den hoogen hoed op. Wie bij zij kleurmaker een goede jas bestelde, kon soms de vraag hooren„Bezoekt m'nheer de Beurs ja, dan weet ik hoe mijnluers jas zijn moetdeftig 1" Het typiga der oude Amsterdamsche Beursbezoekers is het langst tot het einde van omstreeks 1900 gebleven bjj den ouden heer Reynvaen, van den be kenden sigaren- en tabakshandel en vroeger veel in snuif. De oude Reynvaen met een mooien, geestigen kop, kwam nooit ter Beurze als op onde o deftig. Met' hoofsche buiging en vriendelijken lach men was vroeger hoofscher en wellevender - presenteerde hij den Beursheeren, die er voor in aanmerking kwamen, met sierlijk armgebaar, een snuifje uit zijn groote, gouden snuifdoos." De Haagsche kiekjesman van het N. v. h. Noordem schrijft over ff-t Haagsche zedensc'iiandaal. Te;u aan zien van het feit, dat de inhoud vau een bri.ef aan den burgemeester ter kennis is g akomen van d<z.g n, „Duitsche Grt el" merkt hij o. a. op „Mijn zegsman beweert dat Duitsche Greek" zel&t niet één, maar de brieven las, waarin zij weed aaju j Flanor bespreekt in de Peeuw. Crt. iets over onderwijstoestanden in de hoofdstad. „Rare dingen kwamen mij ter oore, die door vele onderwijzers als waarheid erkend werden. De hoofden verleenèn hun medewerking yoor het opmaken van voordrachten van het hulppersoneel; feitelijk liet de wethouder aan de hoofden in overleg met den arron dissementsschoolopziener het opmaken van de voor drachten over. Dit is heel verklaarbaar. In een groote stad kan de wethouder voor onderwijs zich niet met eiken onderwijzer apart bemoeien. Doch wat geschiedde er dikwijls Wanneer het personeel van zekere school al wist, wie de gelukkige was, die door het school.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1