büTteIsi land. STADSNIEUWS. Aanrijding met doodelijk gevolg. Niet pluis. Moord Een actueele statistiek. Inbraak. Troef. Inbreker aangehouden. Koninklijke Militaire Academie. Faculteitskleuren. Aan de gevolgen overleden. Luchtspiegeling. Ongelukken. Het Haagsche zedenschandaal. Uit Noordscharwoude Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Eervol ontslag'. Badhuis „Het V itte Kruis." De landbouwfeesten. Een rijwiel ontvreemd. Cadettenschool. Een" nieuw groot pakhuis. Weer heeft te Haarlem de tram der E. S. M. giste ren een menscheideven geëischt. Het was gisteren circa 12 uur, toen een dubbele tram der E. S. M. uit Amsterdam komende, bijna de Centrale te Halfweg was genaderd, waar de rails den weg oversteekt. Sedert eenige oogenblikken reed een jongmenseh, die later bleek te zijn de 19-jarige Wans, wonende Vrolikstraat, te Amsterdam, per fiets naast de tram trachtende deze bij te houden. Tlij scheen niet gemerkt te hebben, dat de tram uit 2 wagens bestond. Want, zoodra de tram den weg ging oversteken, wilde Wans achter langs de tram de rails over. Doch daar sloeg de schuddende achterste wagen hem tegen 't gezicht, de fiets nam een draai, W. viel neer en kwam zoodanig op de treeplank, dat de hersens uit 't hoofd spatten. De tram stopte onmiddellijk. Een der conducteurs vloog naar den dokter te Half weg, die in allerijl meekwam, doch toen hij bij 'tslacht offer aankwam, gaf deze den geest. De dokter kon alleen den dood constateeren. Slechts een vijftal minuten had het jongmenseh na 't ongeval nog geleefd. 't Is hier niet pluis in Ivampen, zegt de Zw. Ct. 't Spookt hierEn dat niet in een achteraf gelegen verblijf, dat zoowel van buiten als van binnen den in druk geeft, dat hier booze geesten moeten huizen, neen, in een nette woning, op het schoonste gedeelte van de stad gelegen. Immers, in het perceel op den Vloeddijk, tegenover de Nieuwe Markt, gebeuren de laatste dagen en vooral 's nachts de vreemdste din gen. De heer H. J. Boer, een hoogbejaard rentenier, die al sinds jaar en dag in hetzelfde huis met z'n zuster samen woont, werd de laatste nachten opgeschrikt door een buitengewoon spektakel, dat er in zijn kamer werd vernomen. Er werd met steenen gegooid en be hangsel, hoorbaar, van den muur getrokken, er ver toonden zich bovendien voor 's mans oogen een menig te ratten, die zich zeer onzacht door de kamer bewo gen. Toen nu op zijn verzoek z'n zuster had intusschen reeds haar intrek genomen bij een familielid een paar agenten van politie kwamen waken, bespeurde men niets. Andere personen, die volgende nachten, voor reke ning van B. de wacht hielden, verzekeren, allerlei spektakel te hebben gehoord en veel buitengewoons en onverklaarbaars te hebben gezien, als: het gooien met steenen en met rattenvallen er waren voor de ratten vallen gezet door de kamer, enz., enz. Ook zou een van hen drie keer een steen tegen het hoofd gekregen hebben. order verhaalt men, dat bij de dienstbode, die bezig was koffie te schenken, eensklaps de tafel het onderste hoven werd gegooid. Allerlei nog fantastischer en geheimzinniger verha len doen de rondte. Het huis zelf verheugt zich in kolossale belangstel ling van de zijde van het publiek, dat telkens weer meent iets bijzonders te zien. Wat nu intusschen van deze historie waar is, wie zal 't zeggen? Men brengt er financieele zaken mede in verband, verstoorde gewetensrust en nog zoo wat meer. Zaterdag en Zondag was het zeer druk voor 't huis. Men hoopt spoedig de oplossing van dit vreemde raad sel te vinden. Uit Roermond meldt men aan de N. R. Ct.: Voor eenige dagen maakten wij melding van het vinden van het lijk van zekeren Str., uit Roermond, in de rivier de Swalm, onder de gemeente Swalmen, op ongeveer 300 meter afstand van de Duitsche grens. Daar men niet anders dacht, of S. was, op weg van Briiggen naar Roermond, zijn geboorteplaats, van den weg afgedwaald, te water geraakt en verdronken, werd het lijk naar de algemeene begraafplaats te Roer mond overgebracht en ter aarde besteld. Tengevolge van geruchten, welke duidden op misdaad, men wilde dat hier vergiftiging in 't spel was, werd het lijk na eenige dagen weder opgegraven en door twee doctoren onder gerechtelijk toezicht onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek is tot heden nog niet bekend gewor den. Denzelfden dag werd L., voerman en paardenhande laar te Briiggen (Duitschland), bij wien S. als paar denknecht in dienst was, gearresteerd en in de gevan genis te Kleef opgesloten. Vermoed werd, dat L. zijn dienstknecht S. van het leven zou beroofd hebben. Dit vermoeden is thans waar gebleken. Gisteren heeft L. in de gevangenis te Kleef na een streng verhoor be kend den moord begaan te hebben. Naar men zegt, moet S., de vermoorde, bekend zijn geweest met daden van zijn meester, welke, indien daaraan ruchtbaarheid gegeven werd, voor L. minder aangename gevolgen bij de justitie zouden gehad heb ben. Dit wordt dan ook aangenomen als de drijfveer tot de misdaad. De Leidsche correspondent van de N. Ct. schrijft -Naar aanleiding van de beschouwingen in de pers over de in de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan genomen wet tot wijziging van de Motor- en Rijwiel- wet, is het niet onaardig kennis te nemen van de waarnemingen die door den fungeerenden commissa ris van politie alhier zijn gedaan van de snelheden waarmede zich op Dinsdag j.L, den dag der maskerade 1e Delft, motorrijtuigen en automobielen op de voor bet doorgaand verkeer bestemde wegen voortbewogen. astgesteld werd dat 31 bestuurders reiden met een snelheid van 10—15 K.M., 63 van 15—20 K.M., 42 van 20—25 K.M., 20 van 25—30 K.M., 12 van 30—35 K.M., 5 van 35—40 K.M., 5 van 40—50 K.M. en ééh met een snelheid van 54 K.M. per uur. De waarnemingen ge schiedden door personen geplaatst aan de uiteinden der stad, bij de Utrechtsche brug, inkomst van de stad van de zijde van den Iloogen Rijndijk, Alfen, Utrecht enz., en aan de Haagbrug, begin van den weg van Lei den naar 's-Gravenhage, Delft enz. legen de bestuurders, die met een grooter snelheid reden dan 25 K.M. werd proces-verba;) 1 opgemaakt. Gisternacht is inbraak gepleegd ten huize van den heer P. van Vliet aan de Hoofdstraat te Schiedam. Door een raampje aan de achterzijde is men de woning binnengedrongen. In de slaapkamer, waar ook de brandkast staat, heeft men met gebruikmaking van den sleutel die op de tafel lag, deze geopend en er voor een waarde van f 1700 aan papieren geld uitge nomen. Ook een portemonnaie die op de tafel lag werd van haar inhoud ontdaan. Van het leven dat de inbrekers maakten bij hun vertrek, werd de heer Van Vliet wakker, doch te laat. De inbrekers zijn nog niet bekend. In de Kalverstraat wordt een scheel-kijkend heer pijnlijk op zijn teenen getrapt „Kijk uit waar je loopt," zegt hij nijdig. En ontvangt ten antwoord „Loopt u waar je kijkt, dan loopt u nje niet in den weg." Te Haarlem is de vermoedelijke dader aangehouden der diefstallen m<-t inbraak, de vorige m: and onder Zuid-Schalkwijk en Haarlemmerliede gepleegd. De uitslag van de overgangsexamens is de volgende: Artillerie hier te lande: J. O. van Apeldoorn*, A. Asman*, T. Baak, J. J. F. Bartels, J. L. van Dam, W. II. Doorman, W. J. II. van Engelenburg, J. Fabius*, E. Frenkel*, J. M. A. Goedewangen, W. C. Th. Haar man, A. J. van den Heuvel, M. Heijhroek*, L. van Hulst*, C. II. Iwes* J. G. Kraft, J. H. F. Kerkhoff*, A. L. J. de Pauw, L. J. Roeper Bosch, W. J. A. Schwing*, jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, J. F. vnn der Staaij*, L. H. Stolk*, W. Thomson*. C. G. E. Ubbens* P. Versteegh, D. J. van Wijk. Genie hier te lande: A. II. Adriani, IT. P. J. Schut*. II. J. M. Wijnoldy Daniels*. Artillerie Oost-Indië: S. C. W. J. Bijl de Vroe, E. M. Frijlink, M. A. II. Hazen, J. T. N. B. de I.aruwiere Krant, W. Leendertz* O. Peltzer, W. J. Rinkel, O. M. A. Stoutjesdijk, J. P. Tuijter. Genie Oost-IndiëP. J. Graaff, C. Ouwehand. Van het 2e naar het 3e studiejaar gaan over: Artillerie hier te lande: J. A. Alma, P. M. de Boer, G. Borel*, jhr. K. G. v. d. Brandeler*. A. O. E. Bro- sius*, P. J. Enter*, J. J. v. d. Eyk*, H. de Goede, K. A. R. van Haeften*, .1. D. W. Kalkman*, IT. Keppel Hesselink, D. de Leeuw, J. van Maaren, J. Marechal*, G. van Meurs, T. A. L. Mollinger*, A. A. van Oor schot*. A. G. Perk, J. Ph. D. Raland, J. van Rooy, jhr. D. W. Sickinghe*, W. J. v. d. Staay*, A. T. de Stoppelaar Blijdesteijn, A. J. Staal*, O. P. M. Ver haart, P. M. R. Versteegh*, G. van Veldhuijzen, F. H. Wanninkhof, O. de Wijs, W. F. II. Zegers.*, Th. Zied- ses des Plantes. Genie hier te landeA. Eekhoff, J. F. A. Elich, Jhr. M. J. T. de Jonge van Ellemeet, J. A. Kuijlaars, T. Terkuhle*. Artillerie Oost-Indië L. J. C. Bakker, W. R. A. du Celliee Muller, J. L. Gude, Gh. Hoogkamer, F. W. Laupman, W. II. Libosan, P. H. E. M. Schuhmacher, H. J. W. Verniers van der Loeff, B. I. Wolff. Genie Oost-Indië: IT. van Galen Last, O. W. Geer- lings, G. A. van der Nagel, A. Treffers. Voorwaardelijk. Men schrijft ons Men is deze week met zijn gedachten bij de Stu dentenfeesten en het zal velen, die het studentenleven wat meer van nabij gezien hebben, wel zijn opge vallen, dat de jongelui der Universiteiten aan hunne mutsen pluimen of kwasten dragen van verschillende kleurenmen weet dan verder misschien ook dat die kleuren faculteitskleuren worden genoemd en dat men daaraan kan zien in welke tak van wetenschap de drager dier kleuren studeert. De vraag blijfthoe zijn ze aan die kleuren gekomen is dat een gevolg van de grilligheden van het studentikoze brein, een zucht met kleuren te pronken en afwisseling van kleuren te zien. Of is het een traditie, van oudsher gevolgd en berustende ep degelijke grondslagen. Wij zullen trachten daar antwoord op te geven. Aan louter toeval danken de faculteitskleuren hun oorsprong geenszins, evenmin als aan een grillige keuze volgers den smaak der studenten deze onder scheiding toch is te danken aan de bemoeiingen der Staten In de statuten der Akademie van 2 Juny 1575 stond bij art. XXI in margine aangeteekend, dat de Pro fessoren in tabberden gekleed zouden gaan van de volgende kleur „voor de Theologanten: orange, „voor de Juristenrood, „voor de Medicynen: groen, „voor de Artiisten (Artium liberalium Proff.): w i t." De Professoren wijze mannen toendertijd evenals thans hebben die bonte kleeding echter nooit ge dragen, zoodat die bepaling bij resolutie van 20 Juli 15/6 dan ook weer werd ingetrokken. Hierdoor was echter den leden der verschillende faculteiten een distinctief teeken aan de hand gedaan, dat tot op onzen tijd, behalve bij de Theologanten, onveranderd in zwang is gebleven. De zinnebeelden zijn anders in 1575 niet onaardig gekozen: groen, de geneeskunde, de kleur van het voorjaar, de kleur der hoop; de rechtsgeleerdheid, wier gestrenge blik voor geen bloed schrikken mag, kreeg rood. Da Tr.eologie bleek, wat kleur aangaat, de meest wispelturige onder de zuster-faculteitenhkèr kleur toch veranderde in den loop der tijden van oranje iu zwart. De gissing ia niet ongegrond, dat toen op het laatst der XVHIde eeuw het dragen der oranje kleur verboden werd en ook de Leidsche academie burgers voor het grootste gedeelte door overdreven Fransch-gezindheid werden medegesleept, die faculteits- kleur als vanzelf verdwenen is bij het herstellen der Dynastie van Oranje in vergetelheid is geraakt. Het bijua 11-jarig zoontje van den smid II. V. te Kampen, dat door zijn ouderen broer door een nood lottig toeval met een kogeltje uit een pistooltje ge schoten, is geraakt, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Men kan zich* den toestand van de ouders eu vooral van hem, die liet ongeluk ver oorzaakte, voorstellen. Een der lezers van het „Hdbl." schrijft aan dat blad „Met belangstelling las ik hetgeen de heer Vare- kamp u mededeelde over Luchtspiegeling. Misschien stellen uwe lezeis er belang in te weten, ("at men niet alleen naar Egypte behoeft te gaan, maar dat men ook niet op het voorjaar behoeft te wachten, ook niet tot de klok 3 uur slaat als de zon om 4 uur ondergaat. Ook behoeft het gean windstilte te zijn. Verder is het absoluut onnoodig van het Kurhaus in Zandvoort zuidwaarts te wandelen. Als.men wil zien hetgeen de heer V. op die bepaalde uren en plaats ziet, behoeft men slechts eiken warmen zonnigen dag langs het strand te kijken. Ik zie het nu reeds 8jaar lang in Wijk aan Zee in de richting IJmuiden, „De menschen en dieren, die "bij zonnig warm weer van IJmuiden naar Wijk aan Zee komen wandelen, loopen in het oog der Wijk-aan-Zee-?rs heelo einden door het water. „Verder heeft dit gezichtsbedrog niets gemeen met de luchtspiegelingen, welke reizigers in Egypte hebben gezien. „Hetgeen de heer V. alleen in 't voorjaar in Zand voort ziet en wij in Wijk aan Zee (ik zag het ver leden week in Bsrgen aan Zee) heet Kimsduiking". Een record. Voor de betrekking van concierge van de met Sep tember a.s. te openen Ambachtsschool te Schiedam, op een jaarwedde van f 600 en vrije woning, hebben zich 1165 sollicitanten aangemeld. Nog meer fooien. Het Hdbl. meldt Nogmaals, thans ten vierden male, komen we op het woord „fooi" terug. Er is niet aan te ontkomen, wie eenmaal begint met fooien, is er zelf de dupe van Ditmaal echter wenschen wij niet te spreken over den last, dien het fooien geven medebrengt, wij willen evenmin met middelen voor den dag komen om de menschheid van die dagelijks wederkeerende plaag te bevrijden, wij wenschen eenvoudig i'i het licht te stellen, waar het woord van daan komt en hoe het aan zijn tegenwoordige beteekenis is gekomen. Donderdag haalden wij nl. aan wat „L< quela (afd. 7) daarover schrijftwaarheid en verdichting zijn daar echter zoo eigenaardig dooreengehaspeld, dat de niet- deskundige lezer van de afleiding van het veel ge bruikte woord een absoluut verkeerd denkbeeld moet hebben gekregen. Slechts terloops wordt in het ge citeerde stukje aangehaald, dat „fooi" eigenlijk be- teekent een symposion viae causa, een afscheidsmaal tijd, wat ook de beteekenis is, maar onmiddellijk daarop volgt een verhaal over oen aanteekening in des schrijvers exemplaar van Viliaen, dat den lezer geheel en al op een dwaalspoor moet brengen. Ziehier dus de afkomst van het woord. Fooi (oudtijds fo' y, voy, voye) is nl. het zelfde woord als het Fransche voie, (weg), dat echter langzamer hand de beteekenis had aangenomen, afscheidsmaaltijd voor dengene, die zich op weg begaf. De den ver trekkende aangeboden maaltijd werd later omgezet in een geschenk, een teerpenning voor den weg, die ook fooi werd genoemd en nog later, tosn vermoedelijk de gastvrijheid niet meer zoo intens werd uitgeoefend, was het de vertrekkende, die de fooi gaf, en wel aan knechten en meiden, wier diensten hij tijdens zijn verblijf noodig had gehad, en zoo kwam het woord langzamerhand tot zijn .tegenwoordige beteekenis, van douceur aan een ondergeschikte. De niet taalkundige lezer zou allicht vermoeden, dat het Engelsche woord fee, dat ook belooning voor bewezen diensten beteekent, (ons fooi wordt echter in hot Engelsch door „tip" weergegeven) eigenlijk identisch is met ons fooi. Dit is echter bepaald on juist. Het Engelsche fee is oorspronkelijk hetzelfde als ons vee, daar vee bij onze voorouders de voor naamste bezitting was, is de overgang van de be teekenis van vee tot bezitting, vervolgens tot geld en daar; p tot belooning gemakkelijk te begrijpen. (Een gelijksoortige overgang van beteekenis biedt het Latijn in zijn dochtertalen iD het woord pecus (vee) en de afleidingen daarvan). Het Engelsche woord foy echter, dat ook afscheids maaltijd beteekent, heeft denzelfden oorsprong als ons fooi. Gisteimorgen is in een kersenboomgaard te Kests- ren een kersenkeerder uit Ingen door het plotseling afgaan van zijn geweer, dat hij bezig was te laden, door de volle lading in het hoofd getroffen. De man was terstond dood. (Hbld.) Men meldt uit St. Michiels-Gestel aan de 's-H.b. Ct. Zaterdag j.l. tegen den avond had hier een droevig ongeluk plaats. Toen namelijk de 70-jarige A. v. Beek van zijn geladen kar hooi wilde glijden, kwam hij te recht tussclien deze en het paard, dat aanstonds op hol sloeg. Van Beek, in zijn benauwde positie blij vende hangen, kreeg verschillende kwetsuren, waar onder een stamp van het paard op borst en hoofd, terwijl hem ten slotte de geladen kar over het lichaam ging. In deerniswaardigen toestand opgenomen, werd de ongelukkige huiswaarts vervoerd, waar hij gister nacht circa half twaalf den geest gaf. Onder dit opschrift bevat „Het Volk" een uitvoeri ge correspondentie uit den Haag. liet blad deelt het feit nog eens mede van den brief, aan den burgemeester gericht, die in handen kwam van Margaretha Führop (Duitsche Greet) en ver klaart, dat toen het den „Bond tot bevordering van het zedelijk bewustzijn" gelukt was bewijzen in han den te krijgen tegen deze vrouw, een raadslid, dat op de hoogte was gekomen van de geheele geschiedenis, dreigde den burgemeester te interpelleeren, indien v. L. niet werd ontslagen. Daarvoor was de burgemeester doodsbang, en aan v. L. werd te kennen gegeven, dat hij zijn ontslag moest aanvragen: door zijn verhouding tot die koppe larijzaak kon hij onmogelijk als ambtenaar bij de poli tie gehandhaafd blijven. Van L. deed dit, maar trok den volgenden dag, na een bespreking met den burge meester, zijn ontslagaanvrage in, en omdat hij plech tig beloofde alle relaties met die vrouw te verbreken, achtte de burgemeester de zaak als afgedaan. Van L. werd zelfs niet gestraft! Nu is mij aldus vervolgt* de schrijver uit ver trouwbare bron verteld, dat de hoofdcommissaris zieli daarmede niet kon vereenigen, en krachtens zijn go- voegdheid v. L. voordroeg voor ontslag. Daarop „straf te" de burgemeester v. L. met twee maanden schorsing. Volgens den officier van Justitie is niet gebleken, dat v. L. rechtstreeks of zijdelings betrokken was bij de koppelarij-geschiedenis. liet kan zijn, maar het is niet te gelooven, dat v. L. geheel onkundig van deze zaak was, omdat hij dagelijks bij de vrouw aan huis kwam. En zoo'n man blijft gehandhaafd in zijn verantwoor delijke functie! Hit bovenstaande blijkt voldoende, dat de burge meester niet handelde zooals zijn ambt hem voor schrijft: hij maakte zich schuldig aan plichtsverzaking in erge mate. Maar er is meer en veel erger Volgens de politieverordening heeft de politie het recht een politiepost te plaatsen voor verdachte hui zen. Ook „Duitsche Greet" heeft twee dagen zoo'n post voor haar huis gekregen, maar de burgemeester heeft gelast, dat deze moest worden ingetrokken Zooals men weet hebben de vrienden van „Duitsche Greet" het praatje rondgestrooid, dat het onteerde meisje een meisje van verdachte zeden was; de vraag is gewettigd, of niet de burgemeester daaraan heeft meegedaan Er is geconstateerd, dat de burgemeester een bezoek heeft gebracht aan de redactie van Het, Vaderland; en den volgenden dag stond een bericht in dat blad, waarin werd beweerd, dat die vier heeren er in waren geloopen, daar het meisje een slet was! Uit betrouw bare bron is mij medegedeeld, dat de burgemeester dit heeft beweerd. Verschillende andere feiten die ons bekend zijn, la ten wij op het oogenblik achterwege; de hier medege deelde zijn ernstig genoeg. Dit wenschen wij echter te zeggenwanneer het voor een hoofdinspecteur niet past om intieme relaties te hebben met een vrouw van verdachte zeden, dit natuurlijk in nog sterkere mate geldt voor een burgemeester. Wij wijzen op al deze dingen, omdat volgens de pers een streng en onpartijdig onderzoek wordt ingesteld naar deze kwestie. Dit onderzoek wordt geleid door denburgemeester. Is het niet een somber beeld van de verwording on zer regeerende klasse, tot in de hoogste, de deftigste) de vroomste kringen." Bij de gister te Noordscharwoude gehouden aanbe steding voor het amoveeren en weder opbouwen van het raadhuis, waren 17 billetten ingekomen. Ingeschreven werd door de heeren J. Kamper, Schoorldam, 6028. Jb. Bregman, Alkmaar, 5865. J. Koster, Alkmaar, 5765. P. Voorman, Schagen, 5680. Jb. Zijp, Noord-Scharwoude, 5651. C. As- jes, Alkmaar, 5615. Henselman, Z.-Scharwoude, 5600. O. Berkhouwer, Medemblik, 5590. P. de Geus, Stompetoren, 5535. J. Smit, Z.-Scharwoude 5175. B. Holman, Alkmaar, 5400. D. Lotg ering, Langedijk, 5400. D. Gelder, Stompetoren, 5300. Rijswijk, Langedijk, 5255. Slothouwer, Langedijk, 5190. C. Rutsen, Z.-Scharwoude, 5050. A. Groen, Alkmaar, 4882. De raming bedroeg 5350. De gunning is nog niet beslist. Uitspraken van heden. Jacobus T. en Job. Albertns v. B., Alkmaar, diefstal, de le f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e f 5 boete of 14 dagon tuchtschool. Fraiqiois "Marie K., gedetineerd, verduistering, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Margaretha KAlkmaar, diefstal, 3 maanden ge vangenisstraf. Hendrik K., Hoorn, diefstal, 6 maanden gevange nisstraf. Gerrit D., Egmond aan Zee, mishandeling, 4 maan den gevangenisstraf. Doede D., Bovenkanspel, mishandeling, 4 maanden gevangenisstraf, en de betaling van de doktersrekening van de mishandelde, bedragende f 7.50. Bij Kon. besl. is aan mevrouw de weduwe P. E. Boeke-Oort, op haar iverzoek eervol ontslag verleend uit hare betrekking van 'lid van den voogdijraad te Alkmaar. In de week van 29 Juni tot 4 Juli zijn in het Bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 79 kuipbaden, 88 regenbaden le klas, 216 regenbaden 2e klas, tezamen 383 baden. Voor de gewone jaarlijksehe groote landbouwfeesten alhier is een feestcommissie benoemd, bestaande uit de heeren Jb. Lutterot (voorzitter), E. G. Wentink (secretaris). P. N. Leguit (penningmeester), J. J. Boogh, C. Hulst, O. Ooms Jz., A. F. Thomson en J. J. Swets. Door een persoon hier ter stede werd van den rijwielhandelaar A. Ruiter in de Paardensteeg een rijwiel gehuurd. Hij ging er mee naar Amsterdam en verkocht het daar. Het geld dat hij er voor ont ving verteerde hij. Het is de politie gelukt het rij wiel op te sporen en in beslag te nemen. Proces verbaal is opgemaakt. Het toelatingsexamen van de cadetten voor de koninklijke militaire academie te Breda zal morgen een aanvang nemen. In de Paardensteeg is het oude pakhuis van steen kool en andere brandstoffen, van de heeren H. J. V onk en Zoon geheel verbouwd. Het nieuwe gebouw is buitengewoon groot. Het is niet minder dan 53 M. lang, 17 M. breed en 11 M.jhoog. De vloer is geheel van beton. Het pakhuis heeft door flinke schuifdetiren verbinding met het pakhuis in de Pieter straat. Met elkander is het grondoppervlak van de beide pakhuizen 1240 M^.zeker een bijzonderheid voor een stad als Alkmaar. Vóór in het nieuwe ge- houw bevinden zich de kantoren, eveneens flink groot. Een on ander zal in zijn geheel, waarschijnlijk in Augustus, in gebruik worden genomen, het pakhuis echter al eerder. Nog zij vermeld dat de aannemer van dit fraaie gebouw, is de heer L. C. Oudt en architect de heer P. N. Leguit. De Oostenrijksche Kamer heeft een motie der sociaal democraten betreffende ouderdoms- en ziekteverzekering van werklieden spoed-eischend ver klaard. De bladen zijn het niet eens over de reis van den Tsaar van Rusland. De „Lok. Anz." zegt, dat er hoogstwaarschijnlijk niets zal komen van het be zoek aan Engeland de „Daily Chronicle" daarentegeu wij doelden het gisteren reeds mede houdt vol, dat de Tsaar met zijn gemalin dit jaar het bezoek van koning Eduard op het eiland Wight zal beant woorden. Van de reis van den Tsaar naar Italië valt ook nog niets te zeggen. De socialistische afgevaardigde Brissolati acht het bezoek niet wenschelijk, al is hij van meening, dat Italië op den Balkan met Rusland hand in hand moet gaan. In de Vereenigde Staten viert men nog altijd den onafhaukelijkheidsdag, den 4den Juli. Er worden dan vuurwerken afgestoken, die in den regel aan verscheiden menschen het leven kosten. Verge lijkenderwijs heeft de dag dit jaar een kalm verloop gehad. De „Chicago Tribune" vermeldt, dat het aantal menschen dat in de heele Unie op' dezen feestdag doodgedrukt werd toch nog 48, de gewonden 1100 bedraagt. Van de 800 gewonden te New-York hebben velen het gezicht en vingers verloren door het roe keloos gebruik vau voetzoekers, rotjes, zeven- en meer-klappers. Typisch is de volgende opmerking van een New-Yorksch blad „zoo de helft der thans om gekomenen in het een of andere Balkan-dorp waren afgemaakt, de mogendheden zouden ongetwijfeld hun protest hebben doen weerklinken en waarschijnlijk zou er een Europeesche oorlog uit zijn ontstaan helaas geldt het hier slechts den 182sten verjaardag der stichting van dit land. Wil men precies weten, wat. er nu eigenlijk in Per- zië gebeurt? Men leze de „Matin." Het Parijsche blad heeft de geniale gedachte gehad den Shah zelf telegrafisch om inlichtingen te vragen. De „koning der koningen" is wel zoo 'beleefd geweest te antwoor den. Via den Parijschen gezant natuurlijk, wien werd opgedragen „hetblad de Matin te zeggen, dat Zijne Majesteit steeds bovenal het geluk van haar volk voor oogen heeft gehad, en dat tot de ontbinding van het Parlement, waarvan de uitwerking in het buitenland sterk is overdreven, slechts in het algemeen belang is besloten, aangezien de ontelbare politieke vereenigin- gen, zonder vast program het bestuur van den staat zeer moeilijk maakten. Het keizerlijke woord staat er voor, dat Z. M. vast besloten is de grondwet, die zijn vader, roemrijker gedachtenis, aan zijn volk heeft ver leend, te handhaven en te eerbiedigen; dat hij reeds beslist heeft, dat er over drie maanden een nieuwe verkiezing zal worden gehouden, en dat de Kamer en do Senaat zullen beginnen met gezamenlijk te zitten, gelijk de grondwet van het rijk het eischt. Er is gee nerlei reden om ongerust te wezen." Als men het nu maar gelooven wil De Shah schijnt er bijzonder op gesteld te zijn de

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2