DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiend* jaargang. 1908. WOENSDAG 15 J U L I. De Hak wed strijd» BINNENLAND. No. 163. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. LANDWEER. Hinderwet. Telefoonnummer 3. Begrooting Oorlog. Begrafenis dr. Lauriilard. De Rijksmiddelen. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herinnert den verlofgangers der militie dia bestemd zijn op 1 Augustus 1908 naar de landweer over te gaan, aan hunne verplichting om zich na 1 Augustus 1908, doch vóór of op 30 Augustus d. a. v. ter gemeente-secretarie aan te melden, onder overlegging van hun militair zakboekje. Alkmaar De Burgemeester voornoemmd, Juli 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van 11 Juli 1.1., vergunning hebben ver leend aan de firma IIEKKET en VREIJBLOEDT, tot het uitbreiden der bestaande drukkerij, door het oprichten van een gasmotor van 2 P.K. tot het drijven van een snelpers in het perceel Spoorstraat E 8, en dat zij bij besluit van denzelfden datum, onder voor waarden vergunning hebben verleend aan Jb. DE ROVER, tot het oprichten van een vetsmelterij en een rookerij in het perceel Laat A 120. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 13 Juli 1908. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van AlkmaarNr. 263 is opeenomen hun besluit van 2 Juli 1.1., waarbij is vastgesteld ren Huishoudelijk reglement voor de kaasdragers 'en noodhulpen, werkzaam op de Kaasmarkt te Alkmaar Welk reglement gedurende drie maanden voor een ieder ter geme mte-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.15 in afdruk is ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 13 Juli 1908. DONATH, Secretaiis. ALKMAAR, 15 Juli. Do mogendheden zijn thans weer druk aan het werk. Zij kibbelen onderelkaar en doen het voorkomen alsof er onder hen een groote spanning heerscht, die weinig goeds belooft doch tegelijkertijd trachten zij in Ma cedonië den vrede te maken. Dat vredemaken gaat evenwel niet zoo gemakkelijk. Men is er reeds ettelij ke jaren meq bezig en men komt bedroefd weinig ver der. Het blijft bij hervormingeh op het papier. En intusschen werkt men in Macedonië zelf met kruit en lood. liet zijn ook al niet meer alleen de Bul garen en Grieken die elkaar beoorlogen, maar er is zelfs een soort militair© opstand. Er worden hoogge plaatste officieren vermoord en men doet andere on verantwoordelijke dingen uit geldgebrek. De soldij wordt niet uitbetaald en daar kunnen de soldaten niet tegen. Zij slaan aan het muiten en vermoorden een paar hooggeplaatsten. Dan wordt het de Porte bang om het hart, zij sluit gauw bij oen Bank een leening, betaalt uit en de rust is hersteld tot het oogenblik waarop de soldaten weer teveel achterstallige soldij kunnen eischen en zij den proefondervindelijk deugde lijk bewezen weg van moord en doodslag weer gaan bewandelen. Deze gebeurtenissen geven aan den toestand in Ma cedonië een eigenaardig cachet. Zij bewijzen dat het toch werkelijk meer dan tijd wordt, dat er wordt inge grepen. Zooals men weet is ei- thans een voorstel van Engeland uitgegaan. Dit voorstel moet zich bepalen tot de vorming van vliegende colonnes, om aan het bendewezen in Macedonië een ©inde te maken. Die vendels zouden samen 10.000 a 12.000 man sterk zijn, onder het bevel van Turksche officieren komen te staan, en met de tegenwoordige gendarmerie leven ei^ eigendom beschermen. Tot de door Rusland gedane voorstellen behoort volgens het Nowoje Wremja o. a. de benoeming, van een gouverneur-generaal (door den Sultan aan te wij zen) voor een tijdperk van 7 jaar, en wel met uitge breide bevoegdheden, o. m. de benoeming van andere ambtenaren. erder .wil Rusland, dat d© inkomsten van Macedonië ook voor Macedonië zullen besteed wor den. Dit laatste lijkt zeer gewenscht: werd dit voorstel van kracht dan zou er een einde komen aan het finan cieel wanbeheer in Macedonië, en dit is te meer ge wenscht, indien de sultan zelf den gouverneur-generaal zou aanwijzen, hetgeen neerkomt op handhaving van liet ellendige Turksche bestuur in dit rampzalige ge bied. Niet onvermakelijk is het dat Rusland, zelf niet piecies een voorbeeld van financieel beheerder, met zulk een maatregel ter voorkoming van verduisterin gen, oplichterijen etc. komt! Het toonaangevende Fransche blad Le Temps keurt het Engelsche voorstel volkomen goed. „Er is, zijgt het blad, slechts een middel om in Macedonië orde te biengen. geweld, en het is ij del van hervormingen te spreken vóór de orde hersteld is. In één woord, Euro pa is verplicht, in Macedonië vrede te maken. Doch er moeten eenige voorzorgen genomen worden, allereerst dat de souvereine rechten van den sultan niet ge krenkt worden. Een Macedonië, dat zichzelf bestuurde zou geen rustig Macedonië zijn." Het blad ziet niet in welk bezwaar d© Porte kan hebben tegen politiemaatregelen van dezen aard die onder bevel van een Turkschen officier worden uitge voerd. De Porte is met dit plan evenwel gansch niet inge nomen. Men wil in Konstantinopel van deze voorstellen niets weten, men vindt het oogenblik zeer onvoorzich tig gekozen, enz. enz. Het is weer het oude liedje: Turkije wil niets en kan niets, de mogendheden willen iets, maar kunnen ook niets. Daardoor blijft alles bij het oude. Een enkelen keer komt er iets nieuws bij. Tot heden waren het bij voorbeeld de Bulgaarsche benden, die veel van zich de den spreken door hun daden van geweld. Thans doen ook de Serviërs mede. Deze gaan zelfs samen met hun vroegere tegenstanders, de Grieken. En het grappige gevolg hiervan is geweest, dat een Bulgaarsch verte genwoordiger zich over dit samengaan beklaagt bij de Porte, tegen wier troepen de Bulgaren steeds zoo vinnig strijden. Niet minder dan Amerika is de Balkan het land van dc onbegrensde mogendheden. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Bijzonder belangwekkend belooft de tentoonstelling te worden, welke verbonden is aan de wedstrijden voor Handwerkslieden en leerlingen (mannen en vrouwelij ke) uit Alkmaar en omliggende gemeenten, gehouden op initiatief van het departement Alkmaar van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van Zaterdag 18 Juli tot Zondag 26 Juli in de Huishoud- en In dustrieschool alhier. De vele en ruime lokalen eige nen zich buitengemeen voor het houden van zulk een tentoonstelling en er is natuurlijk zorg gedragen, dat de tentoongestelde voorwerpen, zoo gunstig mogelijk over de beschikbare vertrekken worden verdeeld. In de eerste plaats is er.een gebonden wed- s t r ij d. De deelnemers hadden werkstukken naar teekeming of opgave te maken. In deze afdeeling had de deelneming grooter kunnen zijn, maar we mogen niet vergeten, dat deze wedstrijd slechts bestemd is voor uitnemende werklieden. Derhalve zal de kwaliteit hier de kwantiteit verre overtreffen. De gebonden wedstrijd voor de mannelijke handwerkslieden omvat: Timmerlieden, Meubelmakers, Wagenmakers, Metse laars, Steenhouwers, Koperslagers, Blikslagers, Lood- en Zinkwerkers, Heeren-kleermakers, Smeden, Bank werkers, Ketelmakers, Behangers, Stoffeerders, Schil ders, Decoratieschilders, Boekbinders. Voor de vrou welijke handwerken: Bames-kleermaken (oostuum- naaien), fraaie handwerken, nuttige handwerken. Maandenlang hebben de deelnemers en deelneemsters zich voorbereid tot den strijd, waarvan de uitslag Vrij dag door de juryleden zal worden vastgesteld. Naast den gebonden is er de v r ij e w e d s t r ij d, waarbij de deelnemers geheel vrij waren in de keuze van het door hen ingezonden voorwerp. Deze vrije wedstrijd omvat niet minder dan 44 vakken en am bachten en men begrijpt, dat er hier een groote ver scheidenheid van voorwerpen te bewonderen zal vallen. Als prijzen zijn in den gebonden wedstrijd uitge loofd diploma's waarvoor een prijsvraag is uitge schreven, waarvan de inzendingen eveneens tentoon gesteld zullen worden en geldprijzen, in den vrijen wedstrijd diploma's. Bovendien zijn de volgende prijzen aangeboden 1 zilveren medaille van II. M. de Koningin-Moeder; 2 zilveren medailles van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden 1 verguld zilveren medaille van den eerevoorzitter, den EdelAchtbaren lieer G. Ripping, burgemeester der gemeente Alkmaar; 4 zilveren medailles van het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; 2 verguld zilveren medailles van den heer G. Loo- man, voorzitter der tentoonstellingscommissie; 1 verguld zilveren en 1 zilveren medaille van Ale- rnaria, vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer 1 zilveren lauwertak van den heer II. Bossert; 1 verguld zilveren medaille (voor kantwerk) van den heer A. Englander; 1 verguld zilveren medaille (voor kantwerk) van den heer B. Kuiper; 1 verguld zilveren medaille met 10 (lo prijs tim mervak, gebonden wedstrijd) en 1 verguld zilveren me daille met 5 (le prijs timmervak, vrije wedstrijd). De medailles van Z. K. TI. den Prins en van ,,'t Nut" zullen dit staat reeds vast voor den gebonden en den vrijen wedstrijd worden toegekend. Dat ook aan de vrouwelijke handwerken een ruime plaats is toegewezen onderscheidt deze tentoon stelling van die van 1895, die- bij velen ongetwijfeld nog in aangename herinnering voortleeft. Maar de tentoonstelling van 1908 heeft nog andere voordeelen boven hare voorgangsters. In het bijzonder vestigen wij d9 aandacht op de inzondingen van de huishoud- en industrieschool en de ambachtsschool. Beide inrichtingen, waar toekomstige handwerkslieden (mann. en vrouw.) worden gevormd, hebben nl. een be- knopten leergang geëxposeerd. Men heeft derhalve een overzicht van de wijze, waarop het onderwijs aan die inrichtingen wordt gegeven en van de resultaten wel ke worden bereikt. Zulk een beknopte leergang is ongetwijfeld hoogst belangwekkend en bovendien vrij zeldzaam. Een groote attractie zullen de afzonderlijke afdee- lingen vormen, te wetenBanketbakker ij, Kookkunst en Broodbakkerij. Maandag wordt begonnen met een speciale wedstrijd voor de mooiste inzending panne- en plaatbrood, ge bakken van het „feinstes Kaisermehl NeckarOOO." Dit is een - aardige reclame-wedstrijd, uitgeschreven door den heer A. F. Thomson, firma J. G. Potgieser te Alk maar. Voor dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld: een eerste prijs ad 40 en zilveren medaille, een twee de prijs ad 20 en zilveren medaille, een derde prijs ad 10 en zilveren medaille, een vierde prijs, zilveren medaille en een vijfde prijs bronzen medaille, terwijl ieder bekroonde tevens een diploma ontvangt. Het brood mag zoowel met water als met melk gebakken zijn, maar geen ander meel mag daarvoor gebezigd worden dan het Extra Duitsch patent NeckarOOO, ter wijl het gewicht van elk brood 1 Kg. niet mag over treffen. Onder plaatbrood wordt verstaan brood op de plaat gebakken, zoodat de zijden geen korst vertoo- nen. Uit ééne bakkerij kan zoowel door het personeel afzonderlijk als gezamenlijk worden ingezonden. Aanmelding tot deelneming kan tot 18 Juli geschie den bij de heeren G. W. van der Veen en W. G. E. Valk, die gaarne bereid zijn nadere inlichtingen te ge ven. Dinsdag 21 Juli staat op het program: 1. De mooiste en smakelijkste opgemaakte koude vleeschschotelminstens twee, hoogstens vier stuks. 2. Inzending van de mooiste taart met opschrift naar opgaaf. Grootste afmeting 0.3 M. middellijn. Het opschrift met gameerglazuur gespoten. 3. liet mooiste tafelstukje van Nougat, caramel of getrokken suiker, niet grooter - dan 50 cM. lengte en 40 cM. breedte. Alle decoratief is geoorloofd. 4. De mooiste inzending klein brood; minstens vijf tien stuks. Woensdag 22 Juli. 1. Inzending van de mooiste s'ucadekoek met op schrift naar opgaaf. Lengte niet grooter dan 60 cM. en breedte 30 cM. Het opschrift met gameerglazuur gespoten. 2. De smakelijkste en schoonste inzending van ge leien en koude puddingen, minstens twee, hoogstens vijf stuks, voor 8 personen. 3. De mooiste en smakelijkste opgemaakte koude vischschotelminstens twee, hoogstens vier stuks. 4. De mooiste inzending Fransche brooden (stok ken) minstens vijf stuks, niet kleiner dan 1/2 M. en niet grooter dan 2 M. Donderdag 23 Juli. 1. De mooiste inzending fijne gebakjes (petites fours) minstens 40 stuks, hoogstens 60 stuks. 2. De mooiste inzending slagroomtaarten, minstens twee, hoogstens vijf stuks. Grootste formaat 35 cM. middellijn. 3. De mooiste, lekkerste en minst droge Holland- sehe gerezen tulband, waarvan de verkoopprijs 1.— bedraagt. Minstens twee stuks en onbestoven. 4. Do mooiste inzending pan- en vloerbrood, van elk 2 stuks, niet zwaarder dan 1 Kg. Deze tentoonstelling zal zeker eiken dag een massa bezoekers trekken, daar hetgeen hier wordt geëxpo- seert door leek en vakman kan worden bezichtigd. Bovendien belooft deze afdeeling daarom vooral zooveel, omdat de wedstrijd niet beperkt bleef tot Alkmaar en omliggende gemeenten. Hier zullen alle bezoekers kunnen vergelijken tusschen hetgeen in N.-IIoll. plaatsen wordt vervaardigd en hier zullen de vakmannen zeer veel kunnen leeren. Geen wonder, dat de^ vakmannen in dit deel der expositie groote be langstelling aan den dag leggen. De deelne ming is bijzonder aanlokkelijk gemaakt door het groot aantal prijzen dat het comité ter zijner beschikking heeft gekregen. Uitgeloofd zijn de volgende prijzen: Eeremedaille uitgeloofd door den Ned. Banketbak- kersvereeniging aan den bediende werkzaam bij een lid dezer vereeniging, welke in de verschillende wedstrij den van de banketbakkers de meeste punten behaalt. „Zilveren medaille", uitgeloofd door den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond voor de afdee ling „Broodbakkerij." „Verguld zilveren medaille," uitgeloofd door de ver eeniging van bakkerszonen te Amsterdam voor de mooiste inzending plaat- en vloerbrood. „Verguld zilveren medaille", uitgeloofd door den heer J. de Wit, meelhandelaar te Alkmaar, voor de af deeling „Broodbakkerij." Eerekruis' aangeboden door den heer Retitsma, fir- ma i roenewoud te Alkmaar, voor de mooiste inzen ding „Kleinbrood." t erguld zilveren medaille" aangeboden door do ommissie van het Leerlingstelsel der Nederl. Banket- bakkersvereeniging voor de afdeeling „Banketbak kerij." „Zilveren medaille," dezelfde. „Zilveren medaille' door de Nederlandsche banket- bakkersbodiendenvereeniging voor de fraaiste inzen ding pièoe montée. Bovendien zullen de volgende medailles worden toe- gekend in nader aan te geven afdeelingen van den bakkerswedstrijd. „2 zilveren en 3 bronzen medailles" aangeboden door het comité der tentoonstelling. - „Eerekruis,' aangeboden door de Firma J. en C. Blooker te Amsterdam. „Eerekruis, aangeboden door de Firma Faddegon en Co. te Amsterdam. „2 verguld zilveren medailles," aangeboden door den heer A. F. Thomson te Alkmaar. erguld zilveren medaille," aangeboden door den heer II. Ringers, chocoladefabrikant te Alkmaar. „Zilveren medaille, aangeboden door de Firma C. ladder in banketbakkersgereedschappen, Amsterdam. „Zilveren medaille," aangeboden door den heer J. Evers, importeur Amsterdam. „Zilveren en bronzen medaille," aangeboden door den heer K. Hartog, banketbakker en kok te de Rijp. 2 Zilveren medailles, aangeboden door den heer A. T. Thomsen te Alkmaar. 2 Bronzen medailles, door denzelfde. Zilveren en bronzen medaille aangeboden door den heer J. G. Potgieser te Alkmaar. Door de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zijn uitgeloofd Eereprijs: „Zilveren lauwerkrans" voor de mooiste inzending pan- en vloerbrood. Eereprijs: „Zilveren lauwerkrans" voor de mooiste inzending kloin brood. Eereprijs„Zilveren schild" voor de mooiste inzen ding tulbanden en drie zilveren medailles voor de af deeling broodbakkerij. Men ziet er is een prachtoollectie medailles. Uitdrukkelijk vestigen we den nadruk erop, dat dc aanmelding tot deelneming in de bakkersafdeeling nog tot Zaterdag is opengesteld bij de heeren Van der Veen en Valk. Het spreekt wel van zelf, dat de bakkersgezellen niet tot één wedstrijd zijn beperkt. Zij mogen aan alle wedstrijden meedoen. Ter opluistering zullen er bijzonder fraaie voorwer pen worden ingezonden, terwijl het goud- en zilver- handwerk door den heer Levert op de tentoonstelling zal worden uitgeoefend. Het spreekt wel van zelf dat de commissie voor de zen vakwedstrijd alles zal doen om het de bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Er zal in het ge bouw een buffet aanwezig zijn, waar men thee, taar tjes, chocolade, limonade en dergelijke versnaperingen kan krijgen. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat deze ten toonstelling veel belooft en een druk bezoek verdient. Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de ver loting'. De prijzen zullen bestaan uit voorwerpen, wel ke zijn aangekocht op de tentoonstelling. Hoemeer loten er worden genomen, hoe meer prijzen er zijn hoe meer kans er is, dat de mannen en vrouwen, die een mooi stuk werk hebben ingeleverd, hun moeite óók beloond zien door het verkoopen van hun voor werp. Een lot waarvoor men een kans krijgt om een aardig voorwerp te winnen en bovendien een goed werk doet kost slechts 0.50 ets. Blijkens het afdeellngsverslag der Eerste Kamer over de oorlogsbegrooting 1908 achtte men thans het oogenblik voor beoordeeling van 's ministers beleid niet gekomen. De hoogere bevelvoering werd uitvoerig besproken. Ook in verband met eene nota van het lid generaal Staal, die dat commando anders wil regelen en den Souvereia rechtens met de leiding van de landsver dediging wil belast zien. Deze zaak wil men laten rusten tot de oorlogsbe- grorting 1909 evenals de besprekingen over den Raad van Defensie, ofschoon de samenstelling en instructie weinig instemming vond, In zake het blijvend gedeelte erkenden ook de tegen standers, dat de minister van oorlog eerlijk overwon nen en volledig ingelicht had. Vele leden juichten de aangekondigde herziening van de officiersbevordering der legerrechtoestanden. De begrafenis van dr. Lauriilard te Santpoort op „De Bieze", werd gisteren bijgewoond door een over- talrijk publiek, onder wie de Commissaris der Koningin van Tienhoven. Op de kist lag slechts een krans van witte rozen van de Koningin en den Prins. Het woord werd gevoerd door ds. Barger, namens den Amsterdamscben Kerkeraadnamens Mettray door den heer Cantersdoor den heer René van Ouwenaller namens het Genootschap Zedelijke verbe tering van gevangenen; door ds. Bax uit Santpoort; door ds. Weissdoor freule Bicker namens het Roode Kruisdoor den heer Worstman namens de Sophia-vereeniging, en door prof. Ritter, uit Utrecht. Namens mevrouw Lauriilard, die bij de droeve plech tigheid tegenwoordig was, dankte de oudste zoon voor de betoonde belangstelling. Wees het overzicht van de Rijksmiddelen in de laatste maanden op een teruggang der inkomsten, zoodat h-t totale bedrag over de eerste vijf maanden van 1908 reeds meer dan een millioen gulden lager was dan dat over hetzelfde tijdvak van 1907, thans schijnt er gelukkig een einde te zijn gekomen aan dezs depressie, tenminste de maand Juni bracht dit jaar ruim f 121,000 meer op. dan verleden jaar. Hier mede is wel niet het bedrag dat wij bij 1907 ten achter waren aangezuiverd, doch het verschil is in ieder geval weer teruggebracht tot f 895,000. Men vatte echter het feit vooralsnog niet al te optimistisch op. Immers, de oorzaken van dezen om keer ten goede nagaand, zien wij, dat deze voor het grootste gedeelte te danken is aan een zeer hooge stijging der steeds wisselvallige successierechten. De meer constante middelen brachten voor het meeren- deel ook in de vorige maand nog vrij veel minder op dan verleden jaar. De verschillende rubrieken over de maand Juni ver gelijkende zien wij dat s'n de vorige maand meer werd ontvangen dan in Juni 1907 op de grondbelasting f 210,000, het personeel f 122,000, vermogensbelasting f 11,000, op het accijns op gedistilleerd f 53,000, op bieren en azijnen f 3000, op geslacht f 5000, op suc cessierechten f 399,000, domeinen f 7000 en posterijen f 43,000.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1