STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit Heerhugowaard. Toch nog teruggevonden. Badhuis „Het V itte Kruis." Cadettenschool. Overgang. Tijdelijke telefoonaansluiting. Gje mengde M e'd edeel Ingen. Daartegenover staat een mindere opbrengst in de besproken maand van dit jaar, vergeleken met Juni 1907, op de bedrijfsbelasting van f 34,000, op de invoer rechten van f 48,000, op den suikeraccijns van f356,000, wijnaccijns f 28,000, zoutaccijns f 21,000, op dezegel- rechten f 32,000, registratierechten f 82,000, hypotheek rechten f 8000, op de rijkstelegrafen f 1500, Staats loterij f 83,000, jacht- en visscherijakten f 5000 en loodsgelden f 33,000. In het eerste halfjaar van 1908 werd op de volgende middelen meer ontvangen dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar grondbelasting f 154.000, personeel f 123,000, successierechten f 1,142,000, posterijen f 122,000. In die zes maanden brachten dit jaar minder op: de bedrijfsbelasting f233,000, vermogens belasting f 123,000.' het mijnrecht f 12,000, invoer rechten f 339,000, suikeraccijns f 189,000, wijnaccijns f 64,000, accijns op het gedistilleerd f 279,000, zout accijns f 57,000, bieren en azijnen f 54»000, geslacht f85.000, de gouden en zilveren werken f 27,000, zegel rechten f 154,000, registraties chten f 161,000, hypo theekrechten f 10,000, domeinen f 408,000, rijkstele grafen f 31,000, de Staatsloterij f 82,000, jacht- en visscherij akten f 4000 en loodsgelden f 123,000. De geheele opbrengst tot 1 Juli 1908 was f 75.894.853.875 tegen f 76.790.028155 in het eerste halfjaar van 1907. GEMENGD NIEUWS. Brandweer te St.-Pancras. Maandagavond werd met het probeeren der brand spuit te St. Pancras, de opnieuw geregelde organisa tie in werking gesteld. Vooraf had het dagelijksch bestuur der gemeente een samenkomst met de brandmeesters en comman danten, waarbij de instructiën nog eens nader werden toegelicht en elk de eed of belofte aflegde op eene daarvoor opgemaakte aanstelling. Uit Schagen. Den 13den had in het lokaal Oeres alhier eene algo- meene vergadering plaats van de Schager winkeliers- vereeniging. Toen de heer Raat de bijeenkomst open de was er buiten het gedeeltelijk bestuur slechts 1 lid aanwezig. Bij zijn welkom sprak voorzitter den wensch uit, dat de neringdoenden hier nooit weer door een ramp mochten getroffen worden als nu met het verbranden van bijna 4 perceelen had plaats gehad. Bij dezen brand ook weer was gebleken, dat Schagen te weinig brandbluschmateriaal bezit. Voorzitter hoopt de vergadering bereid te zullen vinden het bestuur te volgen als het in deze eens met een adres aan het ge meentebestuur mocht komen. Het aantal aanwezigen klom in den loop der verga dering tot 15. Nadat de heer J. H. Schene, 2de secretaris, de no tulen had gelezen, die onveranderd werden goedge keurd, werden onderscheidene mededeelingen gedaan, waarvan de belangrijkste was, dat de vergadering met de bakkers ter bespreking ontheffen nachtarbeid niet ruim bezocht was, maar dat de aanwezige bakkers zeer met het idéé zeiden in te stemmen. Het bestuur wacht nu op verdere stappen van de zijde der bakkers. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den administrateur van het incassobureau, den heer Kossen, die wegens vertrek ontslag vroeg. Dit werd hem onder applaus op de meest eervolle wijze verleend. Van de 2 sollicitanten voor deze betrekking werd na de vergadering door het bestuur de heer Pauw, ge meente-bode, als opvolger van den heer Kossen be noemd. Een negental nieuwe leden werd door de ver gadering als zoodanig aangenomen, waarmee het le dental tot bijna 100 is geklommen. Een onderzoek daarnaar ingesteld had aan het licht gebracht, dat van de 185 neringdoenden slechts 79 leden waren van de harddraverij-vereeniging en 93 van de Paaschtentoon- stelling. Het bestuur werd gemachtigd tot de niet-le- den eene circulaire te richten, die persoonlijk door be stuursleden zal worden teruggehaald. Men hoopt zoo doende heel wat nieuwe leden voor de beide voor de gemeente zoo nuttige instellingen te winnen. Het goed gesteld zaakrijk rapport van den heer Schmalz, afge vaardigde ter jaarvergadering van den Bond van Han- delsvereenigingen, verwierf den welverdienden dank van voorzitter en vergadering. Na eenige bespreking werd besloten naar de algemeene vergadering van den Bond te Dordrecht 2 afgevaardigden voor één dag te zenden. Als zoodanig werden gekozen de heeren P. Baat Dz. en C. Roggeveen Sr. Een paar wijzigingen in de statuten werden gebracht, waardoor alle aftre dende bestuursleden dadelijk herkiesbaar zullen zijn en het veréenigingsjaar aan het kalenderjaar gelijk zal wezen. Ook in het huishoudelijk reglement werden een paar artikelen veranderd. De rondvraag, niets op leverende, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze beëindigd. Uit Beverwijk. Alhier is, naar het Vad. meldt, een vrijzinnige pro paganda-club opgericht, aangesloten bij den Bond van Yrijz Pcop.-Vereen. in Nederland. Ouder veel animo werd den 14d«n dezer aan „de Hengstman" een wedstrijd g< houden in hoedhangen, waaraan door 20 paren word deelgenomen. Dy prijzen behaalden d» dames E. Groenland, M. Oudeman, A. Ruiterberg te Anna Paulowna, A. Oudeman en J. Groenland, met de berijdersK. Barsingerhorn, F. Wcstraeijer, G. Schouten, W, Groenland en P. Groen land, voor/oover niet anders vermeld allen te Heer Ilugowaard. De aardbeien-campagne De aardbeiencampagne te Beverwijk, althans voor zoo verre betreft de expeditie naar het b litenland, is thans geheel geëindigd. Misschien wordt er nog een enkele wagen verzonden naar een jamfabriek, doch de grootö 1 oop is w> g. Terwijl de campagne verleden jaar 5 weken duurde, was die nu in 3 weken afge- loopen. Dst 't druk geweest is, bewijst be feit dat er toch 50 wagens met pl.m. 200,000 K.G. meer ver zonden zijn dan verleden jaar. Het totaal aantal ver zonden wagens bedraagt 472, simen inhoudende pl.m. li/2 millioen K.G. aardbeien. De tuinder kan dus tevreden wezen, ook al heeft hij een zwaren tijd ge had met die groote drukte. Was het weer in de laatste helft van Juni koeler geweest, dan zou een oogst bereikt zijn grooter dan ooi! te voren. (Hdhl.) Ernstige verwonding. Bij een vechtpartij te St. Wdlebrord bij Rozendaai is Maandagavond zekere A K. met een dolk in de borst gestoken. Dy man verkeert in levensgevaar, De dader is bekend. Aanbesteding. Door de architecten Gebrs. Van Gendt ALzn. werd namens de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij bij onderhandsche inschrijving aanbesteed het maken dér fundeeringen voor een timmorloods, een school gebouw en ren houtloods, benevens de opbouw der timmerloods op de terreim-n van bovengenoemde Maat schappij. Liagste inschrijver was de heer B. II ui zin ga te Bergen (N. II.) Vrouw Jut niet vermoord. Het „Haarl. Dgbl." spreekt tegen, dat te Oudewater de vrouw van Jut is vermoord. D* ze leeft nog ge zond en wel te Haarlem. De glasfabrieken. Door de Regeering is thans naar „de Msb.' verneemt, aan den directeur der Rijksseruminrichting te Rotter dam, dr. Poels, en aan den directeur van het land bouwproefstation te Hoorn, dr. K. v. d. Zanden, >fficieel opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de juiste oorzaak der schade, door de glasfabrieken alom aangericht. Een vervolging ingesteld. In het avondblad van de „Telegraaf" var, Zaterdag, kwam een ingezonden stuk voor van den milicien met groot verlof L.K., te Bussum. De schrijver, die wegens een vergrijp tot 2 dagen provoost was veroordeeld, beklaagde zich in dat stuk over de onheusche wijze, waarop men hem deze straf (in NaardeD) had doen ondergaan. Naar aanleiding van genoemd stuk werd een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek, dat d" mili cien in bedoeld stuk de feiten verdraaid heeft voor gesteld. Verschillende superieuren van den schrijver voelden zich hierdoor beleedigd. Thans is tegen hem door de militaire autoriteiten een vervolging ingesteld. Van een dienstmeisje, een burgemeester en een gemeenteraad. Men schrijft aan de „Telegraaf": De gemeente-ontvanger van Krabbendrjke (Zuid- Beveland) had den Jaatsten tijd een aantal zijner dorps- genooten aanstoot gegeven door zijn particulier leven. O.m. nam men hem kwalijk den vriendscjiappelijken omgang met zijn dienstbode, met wie hij soms wandel en fietstochtjes maakte. Hem was daarom de vorige week door het gemeentebestuur een schrijven gezonder, waarin hij met ontslag werd bedreigd, indien hij in het vervolg niet een drietal nauwkeurig in dit schrijven omschreven voorwaarden nakwam. De derde dezer voorwaarden bevatte den eisch, zijn dienstbode te ont slaan. De gemeente-ontvanger verklaarde zich bereid, twee der voorwaarden na te komen, doch hij weigerde zijn dienstbode, die, naar hij schreef, hem trouw en eerlijk dient, weg te zenden. Door den burgemeester werd daarom Zaterdag in een voltallige raadsvergadering het voorstel gedaan, den gemeente-ontvanger ontslag te verleenen. Na langdurende, in het openbaar gehouden, discussie, waarbij door den burgemeester minder vleiende dingen over het dienstmeisje werden gezegd, werd het voor stel van den vooi zifter van den Raad met algemeene stemmen verworpen, z odat èa gemeente-ontvanger èn dienstmeisje in hun respectieve betrekkingen blijven. Eene bijzonderheid in de dierenwereld. Bij den kastelein A. Mulder te Finsterwolde is een kippenei te zien, waarvan de schaal duidelijk de af beelding van een wijzerplaat vertoond. De verschil lende Romeinsche cijfers zijn vrijgoed zichtbaar, als mede de uur- en minuten wijzer, welke een hoek van 180 gr. met elkander maken. Dwijzerplaat heeft eenigszins een ovalen vorm. Het plan bestaat om het ei aan meer deskundigen op dit gebied op te zenden, die misschien eene verklaring van het buitengewoon verschijnsel kunnen geven. (N, v, h. N.) Burgemeester Passtoors Men meldt aan d« Tel De heer W. C. J. Passtoors, lid der Tweede Kamer der S!aten-Generaal, is gisteren als burgemeester van Ginniken en Bavel geïnstalleerd. Het geheele dorp was versierd en aan de kom der gemeente was een groote eereboog opgericht. Ds nieuwe burgemeester werd ontvangen door het feest-comité, dat bij monde van mr. Jac. W. v. d. Biesen den nieuwen burger vader het welkom toeriep. In optocht ging het daarop naar het stadhuis, waar in een openbare raadsvergadering de installatie plaats had, gevolgd door receptie. Te Oldeboorn is door d^ baggermachine, waarmede men bezig is de Boorn uit te diepen, van den bodem opgehaald een gouden horloge, waaraan een gedeelte van een dito ketting. AI spoedig bleek dat dit hit horloge was, dat do hoer C. J. v. d. Veen. vroeger burgemeester alhier, thans als zoodanig te Bolsward, 15 jaar geleden toen hij met zijn boot langs de Boorn zeilde, bij ongeluk had verloren. Van het vinden is aan den vorigen eigenaar kennis gegeven. Onweder. Dinsdagmorgen tegen 10 uur sloeg de bliksem in de woning van T. Plat te Volendam, vernielde den voor gevel en sloeg een gat in den muur. Er ontstond brand, die spoedig gebluscht werd. Ook werd het sta tionsgebouw getroffen, waar splinters van den wand vielenhier ontstond geen brand. De botter van J. de Boer werd geraakt en de mast vernield; persoonlijke onheilen hadden niet plaats. Te Vriescheloo (Gr.) is Dinsdagnamiddag de vijftienjarige Anno Eising door den bliksem gedood. Te Brilingwolde is Anno E >lsing, 15 jaren ou door den bliksem gedood. Toelatingsexamen R. H B. S. Hedenmiddag om vier uur werd de uitslag bekend gemaakt van de toelatingsexamens voor de II. B. S. Tot de eerste klas zijn toegelaten H. A. Meijer, I. E. van Nierop, J. H. Bolman, J. Houtsmuller, IT. L. T. Cuypers, K. Tigler de Lange, J. N. v. d. Oord, F. Blaauw, Sophia E. Abcouwer, Johs. S Abcouwer, G. L. Paleari, G. A. J. Boogh, Albertus Visser, W. v. d. Heij, J. Bakker, G. van Hilten, Jan Lameijer, A. v. Gastel, Jacob Maats, Alke G. Melchior, J. Beeker, W. Nieuwland, H. de Groot, W. T. van der Goes, Reindert Visser Jz., A. Broere, Neeltje M. Deenik, W. Schermerhorn, Joh. A. Addens, Tj. J. Ad- dens, C. Pijper, F. H. J. v. d. Ben, J. B. Lürsen, P. de Geus, J. Koster. 3 candidaten werden afgewezen, ter wijl 1 herexamen zal moeten doen. Tot de 3e klasse zijn toegelaten: Grietje Dijt, M. Dijt, J. Groenveld. Algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie. (Vervolg.) Ds uitslag van de stemmingen werden nu bekend gemaakt. Gekozen zijn tot leden van het hoof bestuur de heeren dr. P. A. Vos te Rotterdam en G. Wieringa te Arnhem. De heer V. van Italië te Amsterdam werd herkozen als secretaris. Als voorzitter is gekozen de heer P. A. Vos, die verklaarde de benoeming nog niet terstond te kunnen aannemen. Aan de orde was voorstel D. van het H.B. De leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmscie verbind >n zich geen andere adsistenten in dienst te nemen, dan die in het bezit zijn vau eene geldige legitimatikaart der maatschappij. Op dit voorstel wo dt door Amsterdam het volgend amen dement ingediend Het Hoofdbestuur stelle een enquête in naar het aantal en de positie van het hulppersoneel in de apotheken. Ten eind.» die enquête te doon slagen, verbinden zich de leden der maatschappij gedurende twee jiren geen ander hulppersoneel in dienst te nemenj dan voorzien van een door het hoofdbestuur uit te'reiken legitimatiekaart. Aan alle personen in het bezit van het diploma van apothekers-alsistont zal na invulling van een vragenlijst bedoelde kaart worden toegezonden. De bedoeling is dat dit besluit wel degelijk bindend is dat alleen kan helpen. Hiertegen werden bezwaren geopperd. Het amendement werd goedgekeurd. E. De algemeene vergadering spreke de wensche- lijkheid uit, dat met het oog op de a.s. herziening der wet op de artsonijbereidkunst en de a.s. ziekte- verzekeringwet, alle Nederlandsche apothekers er naar zullen streven in de Tweede Kamer der Staten Gene raal door één hunner collega's vertegenwoordigd te worden. De vergadering dezen wensch onderschrijvende ging over tot de orde van den dag. Hierna volgde een voorstel van de commissie voor het onderzoek van spécialitésDe algemeene vergade ring besluite de commissie voor het onderzoek van spc- eialité's te machtigen tot het uitgeven, in overleg met liet hoofdbestuur, van een verzameling voorschriften ter zelfbereiding van speciality's en door op te dragen voor de verspreiding er van te zorgen. Een amendement Amsterdam hierop luidt om den laatston zin te lezen: „haar op te dragen voor gratis verspreiding te zorgen en het bovendien in den handel verkrijgbaar te stellen." Aldus werd besloten. De voorzitter bracht hulde aan de commissie yoor haar werk. Van hef departement Amsterdam waren er vier voorstellen. A. Het H. B. trede in overleg met de commissie voor de voedingsmiddelen-conferentie, ten einde een zoodanige wetswijziging te verkrijgen dat de behande ling van onderwerpen, op de voedingsmiddelconferen ties zich niet uitsluitend bepale tot voedings- en ge notmiddelen, dooh dat ook gelegenheid gegeven worde tot het houden van besprekingen betreffende het on derzoek en de samenstelling van alle levensbehoeften. De comm. van voedingsmiddelscheikunde, om advies gevraagd, raadt af bij een zoo jonge commissie tot wets wijziging reeds over te gaan. Men late haar eerst eenigen tijd werken. Aldus werd goedgevonden en het voorstel A dps in getrokken, B. Het H. B. wende pogingen aan, teneinde te ver krijgen, dat bij de eerstvolgende verziening der phar- mac. wetten, geschapen worde een standsvertegenwoor diging, welke door de regeering geraadpleegd zal moe ten worden in alle zaken, pharmac. belangen rakende. Zeeland amendeert tot pogen om te krijgen een me- di sell-pha rmaceutische standsvertegenwoordiging, in samenwerking met de maatsch- tot bev. der Genees kunst. Na discussie trok Zeeland zijn amendement in en werd het voorstel B aangenomen. 0. net II. B. trachtte te voorkomen dat naast de apothekers aan anderen de gelegenheid wordt gegeven zich het recht, geneesmiddelen te verkoopen, te ver schaffen door betaling van een vergunningsrecht op de wijze, als is aangegeven in het jaarverslag van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid over 1906 pag. 108 en bevordere de bestrijding van de kwakzalverij met geneesmiddelen (specialité-verkoop) door het aan geven van een betere regeling op de wijze als in de toelichting tot voorstel wordt aangegeven. Utrecht stelt voor dit te vervangen door „De Ned. m. t. b. d. Ph. trachtte te bewerken, dat alleen in de •apotheken verkrijgbaar is, alles wat geneesmiddel is of heet te zijn en dat de fabrikant van origineel ver pakte artikelen aansprakelijk zal zijn voor den inhoud dezer artikelen." Na breede discussie werd het amendement verwor pen. Het voorstel werd aangenomen. D. De Nederlandschê maatsch. ter bev. der Pharm. drage aan de commissie voor maatsch. Belangen op, zich in verbinding te stellen met daarvoor in aanmer king komende fabrikanten van verpakte geneesmidde len en met exploitanten voor bronproducten, ten einde te verkrijgen, dat de verkoopprijs op hun handelswa ren wordt vermeld en dat zij maatregelen nemen dien prijs in den kleinhandel te handhaven. Het departement Utrecht stelt voor de alinea„dat de verkoopprijs op hun handelswaren wordt vermeld' te vervangen door: „dat de verkoopprijs per stuk op hun handelswaren wordt vermeld." De comm. voor maatschapp. belangen gevraagd, deelt mee, dat als het voorstel wordt aangenomen, zij bereid is zich in verbindingen te stellen met de fabri kanten en exploitanten van verpakte geneesmiddelen er> bronproducten, om een uniformen verkoopsprijs te bevorderen. In twijfelachtige gevallen of met fabri kanten en handelaren kan onderhandeld worden, kon echter van de commissie geen aanzoek uitgaan. Het voorstel werd aangenomen. Hierna werd gepauseerd. Het departement Gelderland heeft ook verschillende voorstellen ingediend. Een betreffende bepalingen op weegwerktuigen in de apotheek werd ingetrokkeneen ander bedoelt art. 7 der wet in het vervolg te lezen: „Om gewoon lid te worden moet men den titel van apotheker bezitten. Apothekers in dienst van onbe- middelden, ónverschillig of zij al dan niet in een ven nootschap met dezen zijn opgenomen, mogen echter geen leden der maatschappij zijn. Eveneens zijn die apothekers uitgesloten, die een apotheek, opgericht of overgenomen door onbevoegden, overnemen in koop of huur. Apothekers verbonden aan liefdadigheidsin richtingen of werkzaam ten behoeve van weduwen of kinderen van een overleden apotheker, vallen niet on der de uitzonderingsbepaling, genoemd "in de 2e alinea van dit artikel." Met groote meerderheid werd het voorstel verwor pen. Een derde voorstel-Gelderland„In ieder nummer van het orgaan der Maatschappij eenige ruimte be schikbaar te stellen voor de apothekersvakvereeni- ging," wordt, ook ontraden door het hoofdbestuur, in getrokken. Daarna kwamen de voorstellen van het departement Den Haag aan de orde. Het eerste: „om het z. g. Buitenzorgfonds ad 500 te storten bij het reserveka pitaal," werd ingetrokken. Een tweede voorstel betrof de vraag „of het niet wenschelijk was een oordeel uit te spreken over de vol gende zes punten in verband met het tot stand komen van een nieuwe wet op de artsenijbereidkundelo. het concessie geven voor apothekers; 2o. het verleenen van die concessie 11a eenige jaren praktijk; 3o. het betrek ken van geneesmiddelen door apotheekhoudende ge neeskundigen van in hun lering gevestigde apothekers; 4o. het vaststellen door de regeering van een recepten- taxt; 5o. een verbod van aankondiging van kwakzal versmiddelen; 60. uitbreiding van de bevoegdheid der plia rmaceutische inspecteurs." Rotterdam en Zeeland achtten deze bespreking niet voldoend voorbereid. Op voorstel van het hoofdbe stuur werd na eenige discussie besloten dat deze vra gen in de departementen zullen besproken worden en deze er binnen 3 maanden over zullen rapporteeren. Ook de leden der maatschappij persoonlijk worden uit- genoodigd binnen dien termijn opmerkingen over deze punten bij het hoofdbestuur in te dienen. Dit zal dan het eindrapport vaststellen. Meegedeeld wordt dat dr. Vos zijn benoeming tot, voorzitter heeft aanvaard. Op voorstel van het departement Noord-Holland werd besloten de toelage van den hoofdbestuurder-se cretaris (waarschijnlijk met 100) te verhoogen. Noord-Holland stelde verder voor dat de Maatsch. een commissie van 3 tot 5 leden benoeme tot het sa menstellen van een overal in Nederland bruikbaren grondtabel voor de prijsrekening van recepten. Zij drage deze commissie tevens op tegen de volgende jaarvergadering te onderzoeken wat de meest practi- sohe en de meest in de lijn der traditie mogelijke weg is om geleidelijk tot eenheid van prijzen in het phar- maoeutiseh bedrijf hier te lande te geraken, een en ander zooveel wat betreft de aflevering in de receptuur als voor die in den detailverkoop. Rotterdam zou willen dat het hoofdbestuur zichzelf zou willen belasten met het samenstellen van een taxe, Het hoofdbestuur meende ook dat het zeer noodig is dat meer eenheid van prijzen worde bereikt en zou daarom willen overwegen hoe de Maatschappij zelve een taxe kap vaststellen. Er werd op aangedrongen dat dit spoedig zou gebeu ren, opdat de apothekers dan sterker staan tegenover allerlei aanbiedingen van ziekenfondsen. Het voorstel Noord-Holland werd aangenomen. De voorzitter las een telegram voor, meldende dat de uitgever van het „Pharmaceutisch "Weekblad," de heer D. B. Centen te Amsterdam, overleden is. Hij huldigde zijn groote verdiensten voor de Maatschappij. De vergadering toonde haar deelneming in dit ver scheiden door opstagp, Het departement Limburg had een voorstel inge diend dat het hoofdbestuur zich in verbinding stelle met de vakvereenigingen in de verschillende landen in Europa, ten einde te komen tot de oprichting van een internationalen bond van pharmaceutische beroepsver- eenigingen. Amsterdam stelt voor dat de Maatschappij zich doe vertegenwoordigen op het a.s. pharmaceutisch congres in Brussel, waar niet alleen de wetenschappelijke, maar ook de vakbelangen der pharmaceuten worden behan deld. Die deputatie kan ook liet voorstel-Limburg ter sprake brengen. Door de vergadering werd aldus besloten, Nog werd besloten op voorstel van Overijsel, geamen deerd door Amsterdam, aan de oommissie voor het on derzoek van spécialités op te dragen in bet uit te ge ven Formularium op te nemen voorschriften voor de vervaardiging van die dompimes, welke in origineele verpakking in den handel komen. Een voorstel-Utrecht, om er op aan te dringen dat het bereiden en afleveren van geneesmiddelen op tele- phonisehe opgave wettelijk worde geregeld, toegevoegd als vraagpunt 7 aan de zes door 's-Gravenhage inge diend en zal dus eerst in de departementen worden on derzocht. Hiermee 'was de agenda voor dezen dag afgehandeld. Om kwart over vier ging het gezelschap per extra-tram naar Bergen. Om 7 uur keerde men per extra-tram van daar terug, waarna nog een feestmaal plaats had in de Unie. Heden (Woensdag) wordt de vergadering te Zaan dam voortgezet. In de week vgn 6 Juli tot 11 Juli zijn in het Bad- iiuis van het „Witte Kruis" genomen70 kuipbaden, 82 regenbadenjle klas, 160 regenbaden 2e klas, tezamen 312 baden. Het toelatingsexamen tot deze inrichting van onder wijs neemt den 16en dezer een aanvang. Van de voorbereidende is naar de eerste klasse van Ie Rijks Landbouwwinterschool te Wageningen be vorderd E. V. R. Delachaux~van Alkmaar. Tijdens de tentoonstelling in de Huishoud-en Indus trieschool zal deze inrichting telefonisch zijn aange sloten onder No. 290. Het gebruik van de telefoon aldaar is gratis. Voor de slachtoffers van den brand. Heden ontvangenH. S. C. f 1, C. f 2.50, „Het potje" f 6.50, N. N. f 2.50, R. f 1, samen f 13.50, gisteren verantwoord f 9, totaal f 22.50. Wij blijven de arme gezinnen aanbevelen in de milddadigheid van onze lezers. Wie spoedig helpt, helpt dubbel In Duits chland is men verrast door het be richt, dat vorst Eulenburg verkeert in voortdurend levensgevaar. Hij lijdt aan trombose (bloedvatenver- stopping), die den dood ten gevolge kan hebben. Bo vendien heeft hij hooge koorts en influenza. Om het gevaar te voorkomen, dat de behandeling drie dagen zou worden uitgesteld, hetgeen de van de tot dusverre plaats gehad hebbende behandeling van onwaarde zou maken, heeft de rechtbank besloten, om, wanneer be den en morgen de zaak niet verder behandeld mocht kunnen worden, zich naar het ziekenvertrek van den beklaagde te begeven. De kamer waar de vorst ligt, is echter zoo klein dat de rechtbank er niet samen kan komen en het is zeer de vraag of Eulenburg in de eerstvolgende dagen naar een andere kamer gebracht kan worden. De Eransche gezant te Berlijn heeft gisteren ter gelegenheid van den Eranschen feestdag een redevoering gehouden tot zijn Berlijnsche landge- nooten, waarin hij sprak over de ontstemming, welke in de pers tot uiting is gekomen. De oorzaken daar van noemde hij denkbeeldig. Hij sprak vervolgens over de noodzakelijkheid van optimisme. Men moet zei- de hij optimist zijn, wil men iets werkelijk grootsch en iets van waarde tot stand brengen. De pessimisten, die alles door een zwarten bril zien, zullen nooit ergens iets bereiken. De luchtreis van Zeppelin. De groote 24-uurs tocht van Zeppelin is gestaakt. In Constanz heerschte groote opwinding. Om twaalf uur waren de torens, daken, straten en pleinen dicht bezet. Om twee uur ging het luchtschip de hoogte in, ofschoon de opstijging eerst om 4 uur werd verwacht. 40.000 toeschouwers en tal van schoolkinderen jubelden den luchtreiziger toe. Het was prachtig weer. Aldus luidt een telegram van 2 uur 10 minuten. Een tele gram van 3 uur 50 minuten zegt: „Graaf Zeppelin kwam weer terug, en ging in cirkels boven de stad." Een telegram van 4 uur 8 min. luidt „Om 4 uur werd het luchtschip weder in zijn hal ge borgen." Een Beutertelegram meldt dat door het bre ken van een onderdeel van de machine de reis moest worden onderbroken. Maar de heer Zeppelin hoopte heden weer te kunnen opstijgen. Een nietig voorval dus. Maar dat toont hoe avon tuurlijk vooralsnog een oorlog met luchtballons zou zijn. Of zou het gebroken schroefje een voorwendsel zijn? Te Mannheim en in andere steden had de bevolking

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2