DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 165. Honderd en tiende jaargang. 1908. ZATERDAG 18 J U L I. DE CLOU. BINNENLAND. STADSNIEUWS^ Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DuavS Telefoonnummer 3. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De Jubileumfeesten van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond. Uit Rustenburg. Uit Schagen. Kermis afgeschaft. Een tramquaestie. Een zeekat gevangen. De inbraken in „La Bourse." Inspectie. Een ongewenschte passagier. Ned. Bond Phllatelisten-Vereenigingen. Muziekuitvoering. 9. Finale. Cadettenschool. Wij hebben dezer dagen nog eens weer do aandacht gevestigd op het groote belang van het vreemdelingen verkeer voor de welvaart van ons volk en speciaal van onzen middenstand. Wij hebben er op gewezen, hoe de beteekeuis der vreemdelingen-industrie steeds onder schat wordt tegenover andere bronnen van volkswel vaart. Wij meenen te hebben aangetoond, dat en waar om in ons land het vreemdelingenbezoek nog belang rijk kan worden vergroot. Doch zoo ging onze rede neering voor die vergrooting was noodig een groot- sche reclame op breeden schaal en een clou. Over die clou zouden wij een volgend maal schrijven. Welnu laat ons eens zien of er wat te vindon is. Een clou moet zijniets bizonders aantrekkelijks, dat voor zichzelf spreekt, dat de mode volgt of beter nog -dat de mode vooruit is, iets waarvoor men groo te reclame kan maken en dat „men" gezien moet heb ben, iets ongewoons, dat nergens anders is, iets waar over het buitenland schrijft en dat zoo mogelijk natio naal moet zijn, iets dat tegelijk een serieuzen en een vennakelijken kant heeft en dat zóó'n groote trekpleis ter is, dat het duizenden naar ons land moet trekken, die daar dan mogen blijven hangen, en dat het denge nen, welke er eenmaal zijn, aangename afwisseling moge verschaffen. Het moet dus zijn als de clou's der tentoonstellingen maar gewichtiger, interessanter en van meer blijvende waarde. Het beste voorbeeld van zoo'n clou was de Eiffeltoren in don tijd, toen het ijzer als constructie- materiaal hoe langer hoe meer op den voorgrond kwam. Deze hooge toren sprak tot de verbeelding, dat was nieuw, groot, sierlijk, uitkijkpunt en decoratief voor werp, een wonder van techniek, een record. Men moest hem gezien, hem beklommen hebben, tot in het onein dige werd hij afgebeeld, nagemaakt en als versierings motief gebruikt. Hoeveel millioenen franken inkomen dit ijzgren gevaarte voor Parijs heeft opgebracht isniet uit t& rekenen Doch dat de gunstige invloed van de zen toren op het vreemdelingen verkeer aanzienlijk moet zijn geweest, spreekt vanzelf. Iets dergelijks zouden wij hebben kunnen bereiken met het Haagsche vredespaleis, indien de zeer mo derne en algemeen de aandacht trekkende gedachte ware belichaamd op een zeer bizondere wijze. Nu dit niet het geval schijnt te zullen zijn, nu bovendien een poging om door een tentoonstelling de algemeepe aah- dacht van de wereld op dit wereldinstituut te vestigqn is opgegeven, hebben wij hiervan niet veel te hopen. Er moet dus naar een andere clou gezocht worden. Wie weet er een? Wie weet iets zoo moois en nieuvfs uit te denken, dat het verwende internationale publiek flat als iets zeer bizonders zal willen zien en daarin een aanleiding zal vinden om een bezoek aan ons lanjd te brengen? Wij zouden wel haast een ideeënwedstrijd willen uit schrijven en aan haar of hem, die het beste idee had, willen beloven; dat wij haar of hem te zijner tijd, wan neer het idee voor goede verwezenlijking vatbaar was gebleken, den meest verdienstelijken burger van Neder land zouden willen noemen. Want het is onze overtui ging, dat een goed idee, goed uitgevoerd, heel wat wel vaart in ons goede vaderland zou kunnen brengen. En het is dan ook alleen in de hoop, dat onze voorbeelden voor zulke clou's anderen zouden aanzetten om dezie vragen eens te overwegen, dat wij hier nog een paar van die voorbeelden laten volgen. De eene cjou is gesproten uit de overweging, dat watersport in de mode is en dat men dus al veel zoh doen, indien men de waterbewondering samenbrach ten met de kunstbewondering voor onze klassiek-mooie waferlandschappen. Men zou kunnen inrichten eefi waterhotel, bestaande uit een reeks houseboats met een centrale boot, alles voorzien van de noodige zeil-, mo tor- en roeibooten. Deze booten zouden samen bij elkaar moeten anke- ren van onze mooie waterstreken. Of wel men zon er een sleep van kunnen maken, de booten geleidelijk Nederland doorslepen en het hotel dus tevens makeli tot drijvende reisgelegenheid. Het idee zou zijn, dat iedere houseboat geheel als hotel-apartement aan faj- milies in de vacantie zou worden verhuurd, dié dat per roeiboot de centrale hotelboot zouden kunnen be reiken, waar de groote eetzaal, leeszaal, conversatie zaal enz. zouden zijn. Als een uitmuntende gelegen heid om Holland op zijn origineelst en schilderachtigst te leeren kennen zou dit plan, dat natuurlijk op aller lei wijzen gewijzigd zou kunnen worden, vooral voor Engelschen en Amerikanen veel aantrekkelijks bevat ten. Een andore clou als voorbeeld is ons ingegeven door vertooningen als die te Oberammergau of te AJtorf, in verbahcl met de Fransclie natuurtlieaters, de Engelsche pageants en de Delftsche studentenfeesten. In al die vertooningen treft ons de neiging van het groote publiek om werkelijke verbeeldingen van het verleden te zien. Men heeft niet genoeg aan de ver beeldingen vóór de coulissen. Men wil „werkelijkheid". Welnu men geve werkelijkheid. Men make het Rol meinsche forum, een Italiaansche stad uit de middel eeuwen, een Egyptische uit de vroegste tijden, het Pompeji van Bulwer of het Rome van Sienkiewicz of een Hollandsche uit den gouden tijd volstrekt nauwkeu- rig na. Men bevolke die steden met menschen, welke tot taak hebben de kleeding, zeden en gewoonten enz. van het bedoelde tijdstip, nauwkeurig na te bootsen en vol te houden. En men doe het grondig, zoo dat de copie is als het origineel, zoo dat niets de illusie stoort en dat de be zoekers slechts de keus zullen hebben van óf zichzelf te verkleeden en met eigen oog, mond en oor kennis te maken met de zeden en gebruiken uit den voorge stelden tijd óf van uit oen volstrekt gemaskeerde ob servatiepost het leven uit de verte te aanschouwen. Ook dit zou iets bijzonder aantrekkelijks zijn, dat voor zichzelf spreekt, de mode vooruit is, ongewoon ware, zoowel vermakelijk als leerrijk zou zijn en ner gens anders ter wereld gevonden zou worden. Wij herhalen echter: Dit zijn geen afgewerkte plan nen, doch slechts voorbeelden voor clou's die er to zouden kunnen leiden, dat het vreemdelingenbezoek in Nederland belangrijk vermeerderde en dat dientenge volge een groote bron van welvaart voor ons land veel ruimer geopend werd. Bij den aanvang der derde zitting werd gisteren de quaestor-generaal, de heer mr. S. J. Hogerzeil, welkom geheeten. Naar aanleiding van de eergisteren gevoerde bespre kingen diende de heer J. Knottenbelt een voorstel in om aan art. 5, al. 4 van het reglement op hethooger onderwijs toe te voegen de woorden „De leden die in den loop van hun diensttijd het provinciaal ressort mettorwoon verlaten, en zij die hun ambtnederleggen of emeritaat bekomen hebben, worden door hunne secundi vervangen." Vervolgens worden de aangelegenheden van het Fonds voor Noodl. Kerken en Personen behandeld. De giften voor dit fonds vermeerderden in het afgeloopen jaar met f 980.25, dank zij een bedrag van f 1000, door tusschenkomst van dr. G. J. van der Flier ont vangen. Het totaal der giften, waaronder f 2000 van H. M. de Koningin, bedroeg f 3387.25. Voor kleine toelagen aan gemeenten en predikants betrekkingen zal dit jaar f 10,560 beschikbaar zijn, terwijl het bedrag voor groote toelagen op f 15,962 werd geraamd. Nadi-.t een motie van orde, ingediend door dr. Knap pert, met betrekking tot de wijze waarop de besprekingen over de verschillende aanvragen om subsidie zullen worden gevoerd, is aangenomen, worden voorloopig aan acht gemeenten groote toelagen uit het bovenge noemde fonds toegewezen, overeenkomstig de voor drachten der alg. syn. commissie. De namen dier gemeenten en de subsidiën die zij zullen ontvangen kunnen eerst later worden medegedeeld. Helaas moeten ook dit, jaar weder verschillende gemeenten werden teleurgesteld. Zij vroegen om hulp, gedrongen door harde noodzakelijkheid. Wordt echter het Fonds voor Noodl. Kerken en Personen behoorlijk gesteund, dan zal de Alg. Synode te eerder aan hernieuwde verzoeken kunnen voldoen. Ten slotte werden grostallen opgemaakt vooor de vacaturen in de alg. Synodale commissie. GEMENGD NIEUWS. De avondfeesten. Om 8 uur gisteravond werden de feestende wielrij ders begroet- door den burgemeester jkr. J. W. G. Bo- rfcel van Ilogelanden, te midden van de wethouders en raadsleden. De voorzitter van den A. N. W. B., de heer Edo Bergsma, beantwoordde in welsprekende bewoordingen den groet vaii het hoofd der gemeente. Met een dronk champagne werden de goede wen- schen van beide zijden bezegeld. Lang werd niet getoefd, want dien avond moest e^ meer gebeuren. Een optocht werd geformeerd en ter wijl op de Groote Markt door een ander muziekkorps een concert werd gegeven, toog men naar de „Vereeni- ging,' waar in een paar sociëteitszalen die leden van den A. N. \Y. B. bijeenkwamen, die hadden bijgedra gen aan het huldeblijk, die daardoor hadden bewezen met de eomitéleden van meening te zijn, dat de her denking van het groote werk in de laatste 25 jaren op het gebied van het toerisme door deze machtige veree- niging in Nederland verricht, een blijvend karakter moet hebben. In geestdriftige bewoordingen beschreef de heer Lu- gard, voorzitter van het comité voor het huldeblijk het werk van den Bond en bracht daarbij en daarvoor hul de aan de mannen, die dat werk begonnen en voort zetten. Uit naam van een groot aantal Bondsleden overhandigde hij den heer Bergsma onder daverend applaus een cheque van ruim 5000, met de bedoe ling die som te besteden voor het prachtwerk „Mooi Nederland." Inmiddels waren de besturen van Haarlemscbe ver- eenigingen met de muziek door de hoofdstraten naar het Brongebouw gemarcheerd, waar dien avond con cert werd gegeven. De bondsleden begaven zich naar de groote zaal, waar met begeleiding van het orkest van Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens, en een koor van dames en heeren werd ten tooneele ge bracht de allegorische voorstelling: Hulde van het toe risme aan den A. N. W. B., woorden van jhr. J. L. van Nahuys, muziek van O. L. Wernicke, De voorstelling slaagde naar wensch. De Bondstochten van heden. Om 8Va uur werd vanmorgen afgereden voor den grooten bondstocht 34 K.M. naar Lisse, onder leiding van de heeren C. L. F. Sarlet en J. Massink, Haarlemsche consuls van den A. N. W. B. 't Was een gezellige rit met zulk een groot aantal deelnemers door de mooiste gedeelten van Haarlems omstreken. In Lisse werd een oogenblik gepauzeerd; over de Zilk en Vogelenzang ging het naar Haarlem terug met den Hertenkamp als eindpunt. Om 9V2 uur was de tweede tocht 26 K. M. on der leiding van de heeren H. J. van Koolbergen, afdee- lings-consul, en P. A. Leupen, secretaris van de com missie voor ile tochten, afgereden, ten doel hebbend, dat gedeelte der streek te doen kennen tusschen Ben- nebroek, Vogelenzang, Overveen, Duin en Daal en Kle verpark. Een derde tocht 17 K.M. werd geleid door de heeren D. Fockema, hoofdconsul, en F. G. Verhoef, den derden consul te Haarlem. De deelnemers aan de zen tocht zouden een bezoek brengen aan „Duin en Kruidberg," het landgoed van den oud-minister J. T. Orenier en de ruïne van Brederode. Van alle tochten was liet eindpunt de lommerrijke Hertenkamp, waar gezamenlijk aan lange tafels voor allen liet noenmaal gereed stond, zoodat daarbij geen bediening werd vereiselit. Ook hier natuurlijk muziek. Nu volgde „de clou van het feest," n. 1. de optocht. De bedoeling was met dezen optocht te doen zien het toerisme van de vroegste, tijden tot op heden. Hij was daartoe verdeeld in vier afdeelingen. Afd. eenHet verleden, begint met een Egyptischen wagen, omstreeks I860 v. Christus, en eindigt met den eersten spoortrein van Amsterdam naar Haarlem, en bestond uit een 16-tal verschillende groepen alswa gens, karren, draagbaren, ruiters, tentjachten, rosba ren, rijwielen, enz. Af deeling tweeHet heden, samengesteld uit 14 groepen te aanschouwen gevende, zoowel sleden, wa gens, auto's, booten, rijwielen als vliegmachines. Afdeeling drieNederland, verdeeld in 11 provin ciën. De 4de afdeeling- van den optocht wordt gevormd door vereenigingen en corporatiën, die aan den Bond hun hulde willen bewijzen door lietzij met versierde rij - v/iêlen, hetzij met praalwagens deel te nemen aan den stoet. Buitengewoon veelzorg- was besteed aan dezen op tocht, die duizenden uit de omstreken en elders had gelokt. De straten in haar vlaggentooi, met tal van win kels, wier eigenaren deelnamen aan den door het bondsbestuur uitgeschreven etalagewedstrijd, waren gevuld met een talrijke menigte, waartusschen zich de ontelbare wielrijders bewogen. De stoet trok het terrein rond en bracht hulde aan het bondsbestuur. Na den optocht houdt het bondsbestuur receptie in het Brongebouw. In de bestuursvergadering van de afdeeling Urseni der Holl. Maatschappij van Landbouw zijn plannen ontworpen voor het houden van eene tentoonstelling van zuivelproducten, jong vee en zoo mogelijk van frui ten. In de volgende algemeene vergadering zal dit outwerp den leden worden voorgelegd. In de plaats van den heer P. Winkel, die naar Ilaay- |'m vertrekt, benoemde de afdeeling Schagen e. o. van oen Bond v. Nederl. Onderwijzers tot 2de secretaris- lx-ninngmeester den heer W. Tiessen te Schagen. De heeren onderwijzers der O. L. S. alhier, die inza ke de door Gedeputeerde Staten g-oedgekeurde salaris- regeling in liooger beroep zijn gegaan bij H. M. de Ko ningin, hebben het behartigen hunner belangen afge dragen aan liet Hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsclie onderwijzers. Iu navolging van de gemeente Beverwijk en Heemskerk, 's thans ook in de aangrenzende gemeente Wijk aan Zee en Duin door den gemeenteraad de kermis afgeschaft. De gemeente Oude Pekela Iaat de fabrikanten aldaar voor het hebben van tramrails naar hun fabrieken jaarljjks een vrij belangrijk bedrag, varieerend van f 175 tot f 300, in de gemeentekas storten. Met de eigenaren der fabriek „Aastroom" ontstond daarover quaestie, die er toe leidde, dat B. en W. een klein deel der rails naar die fabriek lieten opbreken. Het trampersoneel beweert daarvan niets te hebben geweten. Toen het een locomotief met twee goederen wagens van genoemde fabriek rugwaarts naar de hoofdlijn wilde rijden, had dientengevolge een ont sporing plaats, die geen ernstige gevolgen had. Intus- schen kostte het heel wat moeite, om vooral de locomotief weer op de rails te krijgen. Iu de Eendracht, tusschen liet eiland Tholen en Noord-Brabant, werd dezer dagen een zeekat gevangen, een dier, dat hier hoogst zelden wordt waargenomen; het eigenaardige dier, een soort van iuktvisch, werd aan den leeraar in Nat. Historie aan de Rijks Iloogere Burgerschool te Bergen op Zoom ten geschenke gegeven, waar het in de verzameling der genoemde school voortaan als sepia officinales onder de leermid delen is opgenomen. Vroeger werd van het sap, dat dit dier in het lichaam heeft, en dat het uitspuit, wanneer het vbrvolgd wordt, de kleurstof sepia ge mankt, (ie tegenwoordig meest kunstmatig vervaardigd wordt. levende slang gevonden van ongeveer 4 meter lengte. Reeds in Marseille en Havre hadden de werklieden het dier gezien. In Havre wilden ze zelfs niet naar beneden. In een van de havens van Java cf Makassar is het beest waarschijnlijk aan boord gekomen. Er komen nader nog berichten omtrent de arre staties, die in verband met de inbraken in de Grand Bazar „La Bourse" hebben plaats gehad. Behalve Jongejau, die bij de vlucht over de daken gesnapt werd, zijn gearresteerd Bakker, de vroegeie portier van „La Bourse", die wegens oneerlijkheid ontslagen is, diens vrouw en zijne dochter. Zooals men weet, woonde Jongejan in bij Bakker als commensaal. Eerst sinds eenigen tijd hield Bakker verblijf in het perceel St. Nicolaasstraat 12, achter de Grand Bazar „La Bourse." Hij was natuurlijk nauwkeurig op de hoogte van gewoonten en gebruiken in de Bazar. Daardoor werden de inbrak n steeds van Woensdag op Donderdag gepleegd, den dag vóórdat het baargeld naar de bank werd gebracht. De verschillende inbraken zijn geleid van perceel St. Nicolaasstraat 12 uit. Thans is ook verklaard, hoe 't kwam, dat de dieven nooit gesnapt werden en onmiddellijk onzichtbaar werden. Zij waren eenvoudig weer naar hun uitgangs- l unt teruggekeerd. De zuster van Bakker, die verkeerde met Jongejan, is eveneons gearresteerd, verdacht als medeplichtige. De woning van Bakker in de St. Nicolaasstraat is thans leeg en verlaten. Gisteren had Bakker nog gemeend den dans te zullen ontspringen, Hij ging namelijk uit eigen bewe ging naar het politiebureau om de belangrijke mede- deeling te brengen, dat hij onder het bed van zijn commensaal een zak loopers gevonden had. Men heeft toen van de gelegenheid maar gebruik gemaakt, hem ook in verzekerde bewaring te houden. Vermoedt wordt, dat de familie BakkerJongejau in relatie staat met andere beruchte families hier ter stede. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Jongejan is een oude bekende der politie. Op hem had men reeds lang geloerd. De Bazar de la Bourse heeft intusschen leering ge trokken uit de verschillende inbraken. Thans wordt het gebouw 's nachts door een nachtportier bewaakt, zijn de sloten der deuren verdubbeld en heeft men aan de brandkast een nieuw verzekeringsslot doen aanbrengen. Da Noordhollandsche kust van den Helder tot Patten zal op 23 dezer per automobiel in oogenscliouw worden genomen door een commissie vanwege de Engelsche regeering. Aan boord van de „Goslar", bij het lossen van de lading, iH te Amsterdam tusschen ebbenhout een De oprichting van een Nederlandschen Bond van Vereenigingen van Postzegelverzamelaars is een feit geworden. Het doel van den bond is het behartigen van de belangen der aangesloten vereenigingen, van hare leden en van de postzegelkunde in 't algemeen zij tracht dit te bereiken door het houden van con gressen, het houden en steunen van postzegeltentoon stellingen, het publiceeren van berichten en artikelen over postzegelkunde. KORT NIEUWS. Van de blazerschuit G. O. 7 is do schippersknecht P. H. gisteren voor den Waterweg over boord ge slagen en verdronken. Een weduwe met 3 kinderen blijven achter. Bij Zwartewaal is de landbouwer Gorzeman aan gereden door de tram. Zijn wagen werd verpletterd, hij werd gewond. Toestand zorgelijk. Te Nijkerk werd het zoontje van den stations chef H. in de keel geopereerd. Hij bewoog zich en de strot werd hem afgesneden. De dood volgde terstond. De 60-jarige C. Welvaarts uit Liempde is te Mierlo uit een 'kersenboom gevallen en aan de gevolgen overleden. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 19 Juli 1908, des avonds ten 7 uur in den stadshout onder directie van den heer J. M. Otto. Programma. 1. „Unter der Friedensflagge" Preis- zelröter Militair Marsch v. T. Nowowiesky. 2. „Victor Emanuel," Ouverture Militaire H. Kling. 3. „Die Schlittschuhhiufer," Gone -rt WalzerU. Waldteufel. 4. Fantaisie concertante sur eRs airs russesBlumentritt. 5. Jubel OuvertureUiir. Bach. 6. „Le reveil du lion", caprice héroïqueA. v. Kontski. 7. „Die Nachtigall," Fantaisie Polka E l. Mollenhauer. gearr. v. Harmonie door J. M. Otto. 8. „Auf der Wanderschaft," Pot pourri A. Reckiing. Hedenavond om 8 uur zal op het terrein van de Cadettenschool een uitvoering worden gegeven door liet stedelijk muziekcorps, welke, gevolgd zal worden door een soirée dansante in een der zalen van het gebouw. De overgangsexamens aan de Cadettenschool zijn heden geëindigd. De cadetten vertrekken morgen met verlof.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1