DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 167. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 21 J U L I. LANDWEER. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Een geschenk van Z. K. H. Prins Hendrik. Eerste Kamer. Provinciale Staten van Noord Holland. De Haagsche politie-kwesties. Algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk. Een lastige logé. Druk vervoer. Meeting te Velsen. Tamme eenden schleteu. „Seinpost" heropend. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herinnert den verlofgangers der militie die bestemd zijn op 1 Augustus 1908 naar de landweer over te gaan, aan hunne verplichting om zich na 1 Augustus 1908, doch vóór of op 30 Augustus d. a. v. ter gemeente-secretarie aan te melden, onder overlegging van hun militair zakboekje. AlkmaarDe Burgemeester voornoemmd, Juli 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 21 Juli. Andere tijden, andere zeden Er is een tijd geweest, dat ieder vreemdeling, die te Londen kwam per spoor naar Sydenham moest om in het Crystalpalace een dag door te brengen. Dat ge bouw was een wereldberoemdheid en naar Londen gaan en dat niet bezichtigen, beteekende in Rome geweest te zijn en den Paus niet gezien te hebben. Het is een inderdaad grootsch gebouw van louter glas en ijzer. Het is omgeven door een prachtig park, dat een zeer groote oppervlakte beslaat. De bedoeling van deze instelling is het houden van permanente tentoonstellingen en kermissen. Het Amsterdamsehe Paleis voor Volks vlijt is een zeer zwakke nabootsing ervan en ofschoon de. exploitatie, hiervan geen schitterende resultaten op levert, het kristallen paleis is er nog slechter aan toe. Men merkt het bij een bezoek aan alles, dat het „in goeden doen geweest is." We hebben er de vorige maand door het groote gebouw gewandeld en niets dan leege have- en veiwelooze zalen en gangen gezien, die ten Hollandsehe huismoeder ongetwijfeld zou willen doen innemen door een leger van dienstmeisjes gewa pend met wateremmers, zeemlappen enz. Men kan zich niet voorstellen hoe naar het is zulk een eersten indruk te ontvangen van een gebouw, dat een wereld beroemdheid is en dat dan toch van buiten prettig aan doet. En nergens waren menschen te zien, geen be zoekers, maar ook geen exploitanten. Het was alsof men eenzaam door een totaal verlaten gebouw wandel de. Op de eerste verdieping en hooger was het geluk kig beter. Daar waren tenminste nog exposities, daar zag alles er netjes en zindelijk uit, daar kon men eeni ge men aangenaam doorbrengen, daar kreeg men al thans eenig denkbeeld van wat dit gebouw moest zijn verscheidene musea onder één dak, verschillende ten toonstellingen op allerlei gebied, een school voor hen die leerling, een uitspanningsgebouw voor hen die ver maak zochten. Evenwel - ook hier was het doodsch, ook hier heerschte geen leven en geen bedrijf. De bui tengewone expositie kwam uit Mexiko en wat daar uit gestald was, was toch wel de moeite van het te bezich tigen waard, maar bezoekers ontbraken. In den tuin was het met het bezoek al niet beter: een middagconcert werd gegeven voor leege stoelen en banken. Ook het kermisterrein was bijna geheel ver laten de meeste eigenaren van vermakelijkheden zaten pijpjes te rooken op de banken, en herinnerden de weinige voorbijgangers met een paar woorden, dat ze iets te vertoonen hadden blijkbaar zelf wel over tuigd, dat de menschen niet binnen zouden komen. Al leen een boniseur van een Mexikaansch dorp schreeuw de zich de keel rauw zonder meer succes dan de pijpjesmenschen behaalden. Tegen den avond werd het iets beter, kwamen er wat meer menschen om een repetitie bij te wonen van een reuzenorkest, maar toch hadden we 's avonds den in druk, een onderneming te hebben bezocht, die schatten heeft gekost en waarvan de exploitatie ook schatten verslindt, een onderneming, die haar goede dagen heeft gehad en aan verval van krachten lijdt. Thans komen de Londensche bladen ons vertellen, dat de zaken inderdaad zeer slecht gaan. Het spreekt wel van zelf dat er thans over gedacht wordt, een an dere bestemming aan het gebouw te geven en het spreekt ook wel haast van zelf, dat men er over denkt van deze groote gunstig gelegen oppervlakte bouwter rein te maken. Sommigen hopen, dit te voorkomen. Zij wijzen op den grootschen opzet van dit nationale gebouw, en zij vinden, dat het de taak der regeering is, om het te redden. Doch anderen denken hierover anders. Andere tijden, andere zeden, zeggen zij. Het crystal Palace heeft zijn taak volbracht, het heeft thans geen bepaalde bestemming meer, als liet niet meer uit eigen kracht bestaan kan blijven, dan moet liet maar vallen. Wellicht zullen de bestuurders nog een poging doen om het leven te rekken en als ze ge lukkig zijn, redden ze het gebouw. Zulk een onderne ming is niets dan een modekwestie. Valt liet in den smaak, dan kan het bestaan totdat er iets anders is dat meer voldoet. Maar ocli, treft men hetzelfde niet, aan, zij het dan ook minder scherp, in ieder land, in elke stad? Iedere zaak heeft er rekening mee te houden, dat met de tijden ook de zeden veranderen, en dat men, wil men blijvend succes hebben, er steeds op uit moet zijn die veranderingen steeds zooveel mogelijk bij te blijven. Klagen over slechte toestanden helpt niet. Op den duur zijn het werkelijk de klagers, die geen brood maar wel den nood hebben Door Z. K. H. den Prins der Nederlanden is aan de Holland-Amorika Lijn voor het stoomschi, „Rot terdam" de Nederlandsche vlag geschonken, zooal i die is vastgesteld voor de Nederlandsche marine-reserve, met gekroond zwart anker in de witte baan. Kapitein Bonjer toch is de oudste luitenant ter zee onzer marine-reserve. Bij de vlag is gevoegd eene oorkonde met opdracht luidende „Aan de Directie der Nederlandsch Aine- rikaansche Stoomvaart Maatschappij wordt door mij deze vlag aangeboden voor haar nieuwste Stoomschip „Rotterdam", als bewijs van mijne belangstelling in de Nederlandsche handelsvloot en in deze Stoomvaart maatschappij, waarvan ik hst een voorrecht acht Bi- schermheer te zijn. Voere God ten allen tijde het stoomschip „Rotter dam" en deszelfs opvarenden veilig over den Oceaan. HENDRIK, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Paleis Het Loo, 7 Juni 1908. Het hoofd van de oorkonde wordt gevormd door eene afbeelding van het stoomschip, omringd door de vlaggen van Nederland, Mecklenburg, Rotterdam en van de Holland-Amerika Lijn, terwijl daarboven een lint de volgende spreuk bevat Maeckt dat de ryeke Sse met haer geheele Strant Een Segea overal magh storten op het lant. In de zitting van gisteren werden achtereenvolgens verschillende wetsontwerpen aangenomen, o.a. de sup- pletoire begrooting van binnenlandsche zaken (over den post voor vergoeding aan voormalig bezoldigd schutterij-personeel had nog eenige gedachtenwisseling plaats), het tijdswetje (kortelijk toegelicht door minister Heemskerk), de wijziging der Postwet (overweging der wenschelijkheid van verlaging van het tarief voor postwissels werd door minister Bevers toegezegd), de wijziging der Registratiebelasting en het wetje tot verhooging van het Zegelrecht op effecten. Over deze beide laatste onderwerpen voerden resp. de heeren Van Waterschoot van der Gracht en Van Nierop het woord; Minister Kolkman verklaarde, dat een ontwerp tot wijziging der Zegelwet niet zal uit blijven, indien althans zijn ministerieel leven lang ge noeg van duur mag zijn. De opmerking van den heer Van Nierop, dat dit een uitvlucht was, werd door den minister met een kwinkslag beantwoord. Verschenen is het verslag van het verhandelde in de afdeelingen der Prov. Staten betrekkelijk het meikrap- port. Sommige leden waren teleurgesteld door de li. i. te bej>erkte strekking van het ontwerp-besluit dat aan de Staten wordt voorgelegd. Zij hadden gewenscht meer afdoende maatregelen voor de verbetering van een toestand waarmede niemand, die kennis nam van de mededeelingen over het bestaande, vrede zou kun nen hebben. Anderen achtten echter den tijd voor re pressief ingrijpen nog niet gekomen en waarschuwden tegen een bedenkelijke keuromanie, terwijl zij meer verwachtten van preventief optreden, en wel in dien zin, dat de boerenstand en niet in 't minst de boeren arbeiders, worden opgevoed in de elementaire hygiëni sche begrippen. Onder hen die wel maatregelen wenschten der deel wilde bij de gemeentebesturen aandringen op het in dienen van een melkwet, een ander deel wilde bij de gemeentebesturen aandringen op het maken van veror deningen; anderen wenschten terstond over te gaan tot, het samenstellen eener provinciale melkverorde- ning. Bovendien wenschten nog eenige leden de bei de laatste wegen samen te doen vallen. In de discussie over deze maatregelen werd gewezen op de goede resultaten der plaatselijke verordeningen van Zaandam en Haarlem; in de laatste gemeente be antwoordde slechts 6.4 van de monsters niet aan de gestelde eisehen. Doch niettemin verwachtten ver scheidene leden meer heil van een provinciale melk- verordening, ook omdat de provincie een belangrijk hoogere straf kan bedreigen dan de gemeenten. Daartegen werd opgemerkt dat de provincie de na leving barer verordeningen niet kan verzekeren. Zij mist de noodige ambtenaren voor directe controle. erschillende afdeelingen behandelden de vraag der bevoegdheid van de provincie voor het maken der noo dige verordeningen. Do meerderheid bleek echter hierin geen bezwaren te zien. Als preventieve middelen ter bestrijding van het kwaad werden aanbevolen de stal-wedstrijden zooals dit in West-Vlaanderen plaats vinden, en bevordering van de reeds plaats hebbende melkwedstrijden. De ge meenten kunnen veel doen door drinkwaterverbetering'. Onder lien die een gedeeltelijke regeling van over heidswege wenschten, waren er die meenden dat die regeling zich moest bepalen tot melkverkoop, niet ook tot de melk winning. an verschillende zijden werd de voorstelling van den toestand, zooals die in de rapporten is gegeven sterk overdreven genoemd. Verschillende wenken werden gegeven. Het groote nut, dat het gemeentelijk laboratorium te Haarlem voor de melk-controle "bleek af te werpen, .deed van verschillende kanten de opmerking komen, dat ook in andere centra, desnoods met provinciale liulp, zulke laboratoria zouden gevestigd kunnen worden. Kleine gemeenten konden daartoe samenwerken, terwijl een 6000,op de prov. begrooting voor een 10-tal contrö- le-bureaux voldoende werd geacht. Een lid pleitte voor een centraal provinciaal laboratorium, een ander meende dat het laboratorium te Haarlem daarvoor dienstbaar kon worden gemaakt. Aanbevolen werd voorts de aanstelling van meerdere veeartsen en scherper bestrijding van de tuberculose onder het vee. Verschilende voorstellen werden ten slotte inge diend, n.l. van de heeren Vliegen en Ketelaar, om aan t ontwerp-besluit van Ged. Staten toe te voegen: „en reeds nu eeno provinciale verordening te ontwerpen, de strekking hebbende te waken tegen de verontreini ging van melk, alsook tegen vervoer en verkoop van verontreinigde melk." De heer E. M. Wibaut doet een voorstel van dezelfde strekking. De heeren D. van Leyden, K. Breebaart Jz. en J. Wildschut stellen voor „Ged. Staten uit te noodi- gen ter verkrijging van eene verbetering der melk- voorzieniug in dit gewest werkzaam te zijn, enz. De heeren mr. V. H. Rutgers en L. Serarier stellen voor, dat Ged. Staten een voorstel zullen doen betref fende de salarieering en instructie van een of meer ambtenaren, die Ged. Staten (daarin) zullen ter zijde staan." L. en I verneemt, dat de heer Van Weideren Ren- gers in de Eerste Kamer zal interpelleeren over de Haagsche politie-geschiedenis. Maandag opende de president de zitting met het voorlezen van Ss, 108. Ingekomen was een voorstel van den Ring Leens tot toevoeging van eene 2e alinea aan art. 1 van het Syn. Reglement op de benoeming van ouderlingen enz., aldus luidende„Waar door aankoop uit kerkefondsen de meerderheid der stem men van eene collatie in 't bezit is gekomen van de gemeente, wordt bij plaatselijk reglement, goedgekeurd door het classicaal bestuur, aangewezen, hoe de ge meente dat collatie-recht wenscht uit te oefenen". Besloten wordt dit voorstel te stellen in handen van eene commissie. Behandeld werd daarna het „Fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen." Met groot leedwezen wordt geconstateerd, dat de toestand van dit fonds zorg blijft baren, daar de rekening alleen kan sluiten door overschrijving van een aanzienlijk bedrag (f 1450) uit de baten van den Vervolgbundel. Aan 75 gemeenten kan voor 1909 hulp worden ver leend tot een totaal bedrag van f 8736.50. Intussehen blijft het de taak dier gemeenten om zelve de hand te leggen aan het bijeenbrengen van fondsen tot ver betering van het predikants-tractement, gelijk reeds hier en daar op verdienstelijke wijze wordt beproefd. Ten slotte worden behandeld de „Aangelegenheden Yan de Synodale Bijbelvertaling des N. Testaments en van den Vervolgbundel", de „Aangelegenheden van de Algemeene Kas" en van het „Hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten", uit welk laatste fonds aan 72 predikanten en 8 erven een uitkeering werd ge daan van t 7870.23. Het aantal deelgerechtigde ge meenten bedraagt thans 380 met 519 plaatsen, een getal dat ongetwijfeld veel te gering is, zoodat dan ook de bed- Gronemeyer maatregelen zou willen zien genomen, om elke gemeente tot toetreding te ver plichten. Villa „Ulysses." Fam. van der Hoeven van Rotter dam, 6 pers. Fam. Hoynek van Papendrecht van Am sterdam, 3 pers. Pension „Wilhelmina." De heer van der Hoeven van Rotterdam, 1 pers. Hotel „Nassau." Earn. II. R. Verspijck van Utrecht, 5 pers. Mej. M. O. van Brussel van Warnsveld, 1 pers. Fam. Vis-ter Horst van Amsterdam, 6 pers. Bij particulieren of op zich zelf wonenden. Fam. J. Post van Amsterdam, 7 pers. Fam. G. Sutherland van Zaandam, 4 pers. Fam. D.r Schouten van Groningen, 7 pers. Mej. Elfrinkhoff van Haarlem, 1 pers. Fam. van der Tooren van Amsterdam, 3 pers. Fam. P. Groen van Watergraafsmeer, 4 pers. Fam. Aghina van Haarlem, 3 pers. Mevr. J. F. A. Rijken van Rotter dam, 4 pers. Fam. Muijsken van Amsterdam, 4 pers. Fam. Kroon van Hoorn, 5 pers. Fam. J. A. Hulman van Amsterdam, 5 pers. Fam. Mr. de Lange van Alk maar, 5 pers. Mej. Vlas ran Amsterdam, 1 pers. Fam. Dr. Heijermans van Amsterdam, 10 pers. Dames Far- ber van Alkmaar, 2 pers. Fam. van Alphen de Veer van Delft, 5 pers. Fam. H. J. Suijver van Amsterdam, 4 pers. Fam. Polak van Amsterdam, 3 pers. Mej. van Woerden van Alkmaar, 1 pers. Fam. Jhr. Sandberg tot Essenburg van Hoorn, 6 pers. Earn. J. Sterken van Amsterdam, 6 pers. Fam. Baan van Alkmaar, 8 pers. Fam. H. Witsenburg van den Helder, 4 pers. Fam. E. Broers van Alkmaar, 7 pers. Fam. Mr. Kraak man van Alkmaar, 4 pers. Fam. P. Stuijt van Purme- rend, 6 pers. Fam. Engel van Zaandam, 2 pers. Fam. J. Smit van Alkmaar, 2 pers. Dames Slingenberg van Groningen, 2 pers. Fam. H. van Zuiden-Mendelson van Amsterdam, 3 pers. Pension „Duinzicht." Fam. Wittpen van Amster dam, 2 pers. Fam. Stijnis van Rotterdam, 5 pers. Totaal 300 personen. Dr. M., een te Amsterdam gevestigd arts, the aldaar de laatste jaren uitsluitend in hotels woont, had laat stelijk, gedurende eenige maanden, zijn intrek geno men in „Palais Royal". In dat hotel wilde men hem echter om zijn zonderlinge wijze van doen en zijn bui- tengewone lastigheid niet langer logies verleenen. Daarom was den dokter reeds sedert eenige weken de verdere huisvesting ontzegd. Toen Zondagavond een der directeuren, de heer Meijer, zich op zijn kamer be gaf, haalde de dokter een revolver voor den cteg en moet hij gezegd hebben: „Ziezoo, nu zullen wij eens af rekenen." Toen ontstond een worsteling, waarbij de dokter moet gepoogd hebben het wapen op de borst van den hotelier te richten. Hij werd hierin echter verhin derd door eenige hotelknechts. De politie werd gere- quireerd, de dokter meegenomen naar den politiepost Molsteeg. GEMENGD NIEUWS. Vreemdelingen te Bergen. Pension „Holland." Fam. G. T. Salomons van Rot terdam, 6 pers. Fam. Mr. G. J. O. Tetrode van Am sterdam, 6 pers. Fam. Mr. W. Tabingh Suermondt van Rotterdam, 7 pers. Fam. A.. L. G. Flesseman van Am sterdam, 4 pers. Fam. J. B. Slebe van Amsterdam, 4 pers. De heer Duinker van den Haag, 1 pers. De heer Jansen van den Haag, 1 pers. Pension „Kennemeroord." Mej. E. de Burlett van den llaag, 1 pers. Mej. E. Pfister van den Haag, 1 pers. Mej. de Crane van den Haag, 1 pers. Fam. Mes- ker van Utrecht, 2 pers. Fam. Bakker van den Haag, 2 pers. Fam. Sluis van Enkhuizen, 5 pers. Mevr. Mie- dema van Enkhuizen, 1 pers. Mej. Miedema van Enk huizen, 1 pers. Fam. van den Berg, van den Haag, 4 pers. Fam. A. A. Vroom van Deventer, 4 pers. Pension ,,'t Witte Huis." 1' am. J oost van den Haag', 3 pers. Fam. Quispel van Rotterdam, 5 pers. Fam. Siersema van Hoorn, 3 pers. Pension „Zomerlust." De Heeren Buis uit Indië 2 pers. I am. Goudsmit van den Haag, 7 pers. Dames van Elsbroek van Rotterdam, 2 pers. Mej. Sirks van Rotterdam, 1 pers. Pension ..Boschlust." Tam. Dr. W. de Sitter van Groningen, 6 pers. Pension „de Haemstede." Fam. Jhr. Roëll van I t recht, 7 pers. Fam. Douairière Roëll van den Haag, 4 pers. Fam. J. Schwartz van Amsterdam, 5 pers. Fam. Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman van den Haag, 2 pers. Fam. Spiering van Tiel, 6 pers. Fam. Baron v. d. Felz van Assen, 3 pers. Fam. Smit van Dordrecht, 4 pers. Fam. Mevr. Waalkens van Blijham \V inschoten, 2 pers. Fam. Mevr. Hoogewerff van Lei den, 2 pers. J onkvr. Repelaer van den Haag, 1 pers. Jonkvr. Frieswijk van den Haag, 1 pers. Lunchroom. Mej. van Slogteren van Hoorn, 1 pers. Fam. Weder van Leiden, 3 pers. Fam. Maas van Am sterdam, 3 pers. De heer Loomeijer van Amsterdam, 1 pers. De heer Loomeijer van Haarlem, 1 pers. i uize „Beukenhorst. Mej. L. A. Brouwer van Leeuwarden, 5 pers. Fam. Dr. L. J. Terneden van Amsterdam, 6 pers. Huize „Intra Nos." Fam. Dr. Heijmans van den Berg van Rotterdam, 7 pers. BERGEN AAN ZEE. g De E. S. M. vervoerde Zaterdag tusschen Amsterdam en Zandvoort 18,952 passag ers, tusschen Haarlem Bjoemendaal 3708, en op de Ceintuurbaan 5210, totaal 27,870 betalende passagiers, terwijl nog 1400 Bonds leden kosteloos naar Zandvoort vervoerd werden. Tusschen half acht 's avonds en 2 uur 's nachts kwa men te Zandvoort aan 112 treinen van de E. S. M. en vertrokken er evenveel. Zonder het onvermijdelijke oponthoud, door het enkel-spoorbaan vak over het via duct boven de lijn der Holl. Spoor, zou dit aantal nog ongeveer 30 40 0/q grooter hebben kunnen zgn. Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelandenburgemees- ter van Haarlem, heeft zich bereid verklaard de al gemeene vergadering der Yereeniging voor Midder nachtzending op zijn landgoed Waterland, bij Yelsen, te ontvangen op Woensdag 12 Augustus a.s., bjj ge legenheid van het 20-jarig bestaan dier vereeniging, welke in 1888 te Haarlem is opgericht. Den avond tevoren zal er in de Janskerk te Haarlem eene open bare samenkomst worden gehouden, in welke als spre kers zullen optreden de heeren: C. J. van Paassen, predikant te Haarlem, en H. Pierson, directeur der gestichten te Zetten. In Friesland, met zijn vele meren, poelen en plas sen, worden vele eenden gehouden. Om de boerderijen in het waterland ziet men in boomen of op stokken de eendenkorven, waarin de kwakers de eieren kunnen leggen en broeden. Nu is het volstrekt niet uit de school klappen, als wij zeggenaldus wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat menige eend valt door het schot van jagers, die alleen wilde eenden mogen schieten. Dit feit is bij de wet wel straf baar gesteld maar vaak heil moeilijk te constatteren. De Coöpe ratieve Eierenverkoop Vereeniging, overtuigd dat aan dit euvel een einde moet worden gemaakt, heeft zich nu tot eigenaars en huurders van landerijen gewend met verzoek, bij het verleenen van jachtrecht da uit drukkelijke voorwaarde te stellen, dat geen tamme eenden worden geschoten. Stoort men zich daaraan niet, dan wordt de vergunning ingetrokken. Verdronken. Gistermorgen is aan den weg naar school in de sloot te Broekpolder verdronken een zesjarig zoontje van A. Lafarge. „Seinpost" te Scheveningen heeft eindelijk zijn veel te lang gesloten gebleven deuren weer geopend. In de schouwburgzaal vertoont een specialiteiten-gezel schap zijn diverse kunstenin het paviljoen loopt het eiken avond flink vol.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1