DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 169. Honderd en tiende jaargang. 1908. DONDERDAG BINNENLAND. 23 J U L L Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Wonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ontwerp Winterdienstregeling op de Staatsspoorwegen. Eerste Kamer, Ned. Aannemersbond. Gisteren is de algemeene vergadering van den Nederlandschen Aannemersbond te Tilburg ge houden in de groote zaal van Orpheus. Er waren 22 afdeelingen vertegenwoordigd. Nadat de voorzitter van de afdeeling Tilburg, de heer Wijers, allen het welkom had toegeroepen dankte de bondsvoorzitter, de heer Hendrix, de atdeelingen Tilburg en Breda voor de ontvangst en hield daarna een openingsrede. Spr. herinnerde aan de instelling der com missie tot herziening der administratieve voor schriften voor de uitvoering van werken en bracht dank aan de vertegenwoordigers der ingenieurs en architectenvereenigingen, welke van de com missie deel uitmaken. Vervolgens stond de voorzitter stil bij de pogingen door enkele architecten eenige maanden geleden aangewend om te komen tot de oprich ting van een nieuwe organisatie teneinde steun te zoeken o.a. tegen het optreden van den „Ned. Aannemersbond". Gezien het feit dat zich onder de voorstanders dier nieuwe organisatie ook vele uitstekende mannen bevinden, hoopt spr. dat ten slotte ook in dien kring het streven van den Ned. Aannemersbond, om langs geleidelijken weg verbetering te verkrijgen, waardeering zal vinden. Tot overleg en samenwerking is de „Ned. Aan nemersbond" steeds bereid. Spr. herinnert voorts er aan hoe ook in krin gen van onder-aannemers meer en meer de be- hoette gevoeld wordt door organisatie verbetering van positie te verkrijgen. De „Ned. Aannemers bond" juicht die pogingen toe, mits zij geschieden in gemeen overleg en lettend op de belangen van beide partijen. Spr. eindigde met den wensch, dat, als aan stonds deze jaarvergadering het besluit zal hebben genomen tot oprichting van de Middelb. Tech nische School, een besluit, gewichtiger dan ooit door den Bond genomen dat het ons dan ge geven moge zijn rustig voort te arbeiden aan de verwezelijking van het ideaal van den Bond, de verheffing ook op intellectueel gebied van den aannemer. Aan de orde was daarop de atdoening van verschillende huishoudelijke aangelegenheden en bestuursbenoemingen. Na de pauze werd het Hoofdbestuursvoorstel inzake de oprichting eener Middelbaar Techni- School met 169 stemmen aangenomen. Voorts besloot het Congres tot. instelling van een M. C. Roestfonds voor de school, van welk besluit aan mevrouw Roest werd kennis gegeven. De vergadering werd daarna geschorst ten einde den congressisten gelegen te geven een bezoek te brengen aan de Centrale werkplaatsen der S.S. te Tilburg. Vrouwenkiesrecht. Zitting van Dinsdag 21 Ju li. (Vervolg.) Bedelen. Wegens bedelen bij den burgemeester te West- Nederland en Venezuela. woud op 23 Juni was J. G. A.'te Hoogwoud dooi den rijksveldwachter Tesebeld geverbaliseerd. Hij was heden gedagvaarddoch niet verschenen. Daar hij reeds herhaaldelijk veroordeeld is, meende de O. v. J. nu eens gevoeliger te moeten straffen en vroeg 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. Politie b e 1 e e d i g~~d. J. J. A. KL, kermisreiziger, is een kraehtmensch. Hij is voor geen kleintje ver vaard en zwaait met gewichten of 't zoo maar niets is. Tijdens zijn verblijf te Hoorn was hij lastig in een café, zoodat een agent Molenaar gevraagd werd hem naar buiten te voeren. De lange Molenaar gelukte het met zachtheid KI. naar buiten te krijgen, doch daar begon de kermisman hevig op te spelen, liet. is voor mij niets, riep hij verachtelijk, abso luut niets, zoo'n politieman kapot te slaan hoe lang jij ook ben. En hij riep nog veel meer nijdige woordenwaarbij er waren die Molenaar beleedigden. De woeste, sterke man zal nu eenige dagen moeten brommen; 10 dagen was de eisch van den O. v. J. Goedkoop! P. Klein te Bovenkarspel was beleedigd. 't Was geen grapje -- hij was diep gegriefd, zegge diep gegriefd. De slager Jac. de Spr. was in een café aldaar gekomen en had hem tot be taling van zekere gelden gemaand, die Klein hem schuldig was, maar Klein wilde niet be talen of meende dat hij niet behoefde te betalen. Er waren harde woorden gevolgd en de slager vvas driftig de deur uitgestapt en had KI. een dief en een ploert genoemd. Een diefdat was te veel voor Klein zijn naam, zijn goede naam in Bovenkarspeldüt was te bar. Zooals ge zegd Klein was diep gegriefd. Er moest een rechtzaak van komen, wilde hij, en die is er van gekomen. Toch hebben de slager en Klein de zaak nog besproken of het misschien nog niet gesust kon worden. Spr. had daar f 10 voor over - als de zaak dan maar uit was. En Klein, die zoo diep gegriefd was, wiens eer er mee gemoeid was zooals hij voorop zette, Klein vroeg f 30Of die griet werkelijk diep was De handel is niet dooi- gegaan 't was den slager te duur. De O. v. J. eischte tegen hem f 5 boete of 4 dagen hechtenis. Een lastig individu. J. P. is op Urk op verschillende wijzen hinder lijk geweest. Jacob Woord hééft hij aangegrepen, Cornelia Andrea heeft hij aangegrepen en ten slotte ter verantwoording voor den burgemeester geroepen, heeft hij zich toen een politieman hem twam halen om daarheen te gaandaartegen verzet. Jacob Woord werd in den nacht door hem geroepen en toen deze buiten kwamwerd hij aangegrepen. Cornelia werd door hem lastig gevallen, toen zij met haar verloofde wandelde en op meerdere personen heeft P. het voorzien. Als beklaagde gedagvaard,was hij niet verschenen. De O. v. j. vroeg wegens mishandeling tweemaal gepleegd en wederspannigheid, 14 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraken over 8 dagen. GEMENGD NIEUWS. Uit Enkhuizen. Katholieke Herstellingsoorden. 'n Handig boefje. Uit de Streek. AARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat van heden af ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage is nedeigelegd, een ontwerp van de door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aan den Minister van Waterstaat ter goedkeuring inge zonden Winterdienstregeling 1908/1Q09. Eventueele opmerkingen betreffende deze ontwerp dienstregeling kunnen vóór of op 5 Augustus a.s. rechtstreeks aan het Departement van Water staat worden ingezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 21 Juli 1908. ALKMAAR, 23 Juli. Tn dit nummer wordt melding gemaakt van de uit zetting van den Nederlandsehen zaakgelastigde, don heer J. H. de Reus, uit Venezuela. President Gastro acht onzen vertegenwoordiger ongeschikt om als vriendschappelijk bemiddelaar te dienen in de betrek kingen tussehen Venezuela en Nederland. Dat is een slechte tijding. In normale omstandighe den geldt het uitzetten van een gevolmachtigde van c-en vreemde mogendheid voor een daad, welke beslist een belecdigend karakter draagt en welke in den re gel tot een daadwerkelijk optreden leidt. Tn het land van president Gastro heerschen evenwel geen normale omstandigheden. De „estados unidos de Venezuela" kunnen niet met dezelfde maat gemeten worden als beschaafde mogendheden. Er gebeuren zonderlinge dingen in die ereenigde Staten van Venezuela onder het bestuur van zijn tegenwoordigen president. Gastro doet wat hij wil, stoort zich aan rechters noch aan rechten. Sinds hij regeert vanaf 1897 gebeuren er allerlei ongerechtigheden. Herhaaldelijk komt deze potentaat in hotsing met Europeesche mogendheden. In 1902 beschoten Engelsche en Duitsche eskaders de haven Puerte Cabello, terwijl met behulp van Italiaan sche oorlogsschepen de kust geblokkeerd werd. Toen moest de president wel toegeven. In 1905 kreeg Castro weer moeilijkheden met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Destijds heeft president Roose velt in een boodschap verklaart, dat de Vereenigde Staten den rol van politierechter op zich wilden ne men, dat zij dus zouden zorgen de orde in de woelige ZuidrAmerikaansche republieken te handhaven, zoo noodig te herstellen. Doch hiervan is in de praktijk heel weinig gebleken. Thans tast Gastro de eer van ons land en ook van onze vlag aan, door onzen verte genwoordiger, die sedert 1903 daar in functie is, een voudig weg te jagen. Het gaat nu toch niet aan, te volstaan met te zeggen: „o, dat doet Castro maar." Dezen potentaat moet mores geleerd worden. Doch dat is het juist. De man heeft niets te verliezen. Men kan zijn kust blokkeeren zijn vloot beteekent niemen dal. Zij bestaat slechts uit drie kanonneerbooten, een transportschip, een sleepboot en een torpedoboot, de bemanning uit 1 bataljon matrozen. Doch aan land kan men zich moeielijk wagen. Het leger beteekent ook niet zooveel (wij vinden het in den almanach de Gotha opgegeven op 96p0 man) maar het land is ver schrikkelijk gevaarlijk, daar het zich bijzonder leent voor een guerilla, een oorlog van niet-soldaten tegen geoefende legers. Zich in Venezuela wagen beteekent. zijn hand steken in een wespennest. Iloe meer steun men in het geval van een expeditie dan ook heeft, hoe beter het is. En er dient thans te worden ingegrepen. Het treft zeer toevallig, dat aan het hoofd van ons ministerie van buitenlandsche zaken thans een man staat, die het land en zijn zonderlingen president uit stekend kent vergissen wij ons niet, dan heeft jhr. nnde Marees van Swinderon in Caracas gewoond Wat de regeering zal doen is natuurlijk op het oogenblik niet te zeggen. Doch zeer terecht wordt er aangedrongen op meer licht in deze nog zoo duistere kwestie. Wellicht wordt de regeering in de gelegen heid gesteld in de Eerste Kamer mededeeling te doen van het conflict en de wijze waarop men het tracht te behandelen. Het is intussehen wel wat kras, dat Ne- derlandsche bladen van een buitenlandsch nieuws agentschap moeten vernemen, dat een Nederlandsch zaakgelastigde op zulk een wijze is bejegend! In de zitting van gisteren interpelleerde de h»er Van Weidéren baron Rengers (L. Fries land) naar aanleiding van in den laatsten tijd in dag bladen verspreide geruchten over de politie in de Residentie in verband met zeden- s c h a n dalen. Hij hoopte, dat het antwoord der regeering voor goed een einde zou maken aan ver verdachtmakingen geuit ten opzichte van eenige hooggeplaatste ambtenaren. Spr. vertrouwde, dat Je handelingen van den burgemeester der Residentie volkomen correct zouden mijken en hoopte, dat dit ook het geval zal blijken te zijn ten aanzien van de politie der Residentie. Eveneens hoopte bij, dat ook ten aanzien van het optreden der politie op zedelijk gebied gunstig kon worden getuigd de interpellatie in den Haagschen Raad in Juni, had, meende spr., niet voldoende de beschuldigingen en verdenkingen weerlegd en niet voldoende aangetoond, dat de op vattingen van sommige politie-ambtenaren strooken met de eischen aan de politie te stellen als wakers voor de zedelijkheid. Spr. hoopte, dat zijue interpellatie aanleiding tot zuivering van den dampkring zou zijn en vroeg ten slotte wat aan de Regeering gebleken is omtrent de juistheid der in dagbladen voorkomende berichten over minder juiste begrippen bij sommige politie- elementen omtrent hunne zedelijke roeping. Minister Heemskerk ging de bekende kop pelarij-zaak na, waarvoor „Duitsche Greet" bij verstek tot 6 maanden is veroordeeld. Geen enkel politie ambtenaar was bij die zaak betrokken; één hoofd inspecteur van politie heeft in relatie met bedoelde vrouw gestaan hij is gestraft met 2 maanden inhou ding van traktement, en aan bedoelde relatie is een einde gemaakt. Ook deze hoofdinspecteur was niet bij de koppelarij-zaak betrokken. De regeering s uiteraard niet bekend met do aan leiding tot de in de dagbladen besproken geruchten over den burgemeester en den hoofdcommissaris, wel acht de regeering dergelijke geruchten gevaarlijk, aan gezien zij den goeden naam van personen in verdenking brengen. Bij de regeering is van niemand eene klacht ingekomen de regeering is beslist overtuigd, dat zelfs geen grond voor verdenking tegen den burgemeester bestaat. Er was in do maat der disciplinaire straf en in den maatregel tot intrekking van den post vóór de woning van Duitsche Greet volstrekt geenerlei plichtverzuim bij den burgemeester, wiens inzichten worden geleid door bijkomende omstandigheden, die hij niet geroepen is openbaar te maken. ~Er is geen enkel feit, dat een onderzoek tegen den burgemeester zou rechtvaardigen; de goede naam van den burge meester is, volgens het oordeel der regeering, onge rept. Wat den h ofdcommissaris betreft, deze is, volgens geruchten in dagbladen, door hoofdinspecteurs en Duitsche Greet beschuldigd zijnerzijds in intieme relatie tot bedoelde vrouw te hebben gestaande procureur-generaal tn de officier van justitie hbbben een onderzoek dienaangaande ingesteld en uitvoerig gerapporteerd aan den minister van justitie. De ge grondheid der beschuldiging, met nadruk do »r den hoofdcommissaris ontkend, is niet gebleken. De interpellatie is hiermede geëindigd. Daarna werd voortgezet het debat over de Oorlogs begrooting. ,.ra ipi8ter van Oorlog verdedigde de nood zakelijkheid om het blijvend gedeelte op de tegen woordige sterkte te houden tot dekking der mobilisatie van de landweer, zoolang de landweer nog niet vol komen voor die taak berekend is. De Defensieraad, gelijk vroeger werd uiteengezet, is een adviseerend college. Achttien maanden eerste oefeningstijd achtte de minister voor de cavalerie voldoende, mits de miliciens nog 6 maanden bij het blijvend gedeelte blijven. De taak' der inspecteurs van de verschillende wapens is niet in, maar buiten de bureaux van het departe ment van Oorlog. Met de samenstelling dir beoordee- lingslijsten meende de minister op den goeden weg te zijn, Door de instelling eener commissie van offi cieren, die eventueele reclames zullen onderzoeken, vervallen, naar de minister meende, vele klachten aan de Staten-Generaal. Een kazerne te 's-Hertogenbosch voor bereden wapens kan niet gemist wordeD. Na repliek van den heer Staal (lib. N.-Holland) werd de Oorlogsbegrooting aangenomen. Nadat op voorstel van den heer Van N i e r o p (lib. N.-Holland) eenige adressen van gemeentebesturen van Limburgsche gemeenten, aandringend op wegver- betering en krachtige mijnexploitatie, ter griffie wareu gedeponeerd, in plaats van, zooala de commissie voor de verzoekschriften had voorgesteld, eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, kwam in behandeling het wetsontwerp tot onverwijlde bestrijding van den achterstand bij sommige rechtscolleges. De heer Van der Feltz (lib. Drenthe) had grondwettelijke bezwaren, niet tegen het stelsel van enkelvoudige Kamers, maar tegen het aan het achter- standsootwerp vastkoppelen van het voorstel om de leden der rechterlijke macht op 65-jarigen leeftijd te pensioneeren met behoud hunner wedde. De heer Van Be ij ma (lib., Friesland) was van dezelfde meening. Hij vond dit vooruitloopan op groote reorganiseer-plannen. Door het ministerieel ponsioensvooratol berooft men plotseling de magistra tuur van knappe mannen, vergrijsd in den dienst en dit ter wille van zich te kunnen ontdoen van eenige minder valide mannen, zonder dat zij financieel na deel lijden. Do heer Van den Biesen (kath. N. Brab.) deelde de grondwettelijke bezwaren van de heeren van der Feltz en bestreed ook op andere gronden het ministerieel voorstel. bracht in den brief van den 9eu April, generaal Castro hem onbevoegd verklaart op te treden als be vriend tusschenpersoon bij de betrekkingen tussehen Venezuela en Nederland. Reuter meent, dat bedoelde brief waarschijnlijk is De Reus' antwoord op Castro's verzoek aan Nederland om een meer krachtdadige waakzaamheid te betrachten ten aanzien van de tussehen Laguaira en Cura9ao varende Nederlandsche schepen, op welke Venezo- laansche opstandelingen dikwijls ontsnappen onder aangenomen namen. Dit verzoek is van vroeger datum dan de beioering, gewekt door de sluiting van de haven van Curasao voor de Venezolaanache scheepvaart, in verband met het heerschen der pest te Laguaira. Tot presidente van den Ned. Bond voor Vrouwen kiesrecht is gekozen Mevr. W. Wijnaendts Francken- Dyserinck te 's-Gravenhage. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uit New-York wordt d.d. 22 Juli geseind Uit Caracas wordt van gisteren, Dinsdag, het vol gende gemeld President Castro heeft den Neder- landscheti zaakgelastigdeden 'heer De Reus, uitge- wezen. De minister van buitenlandsche zaken heeft den heer De Reus zijn pass- n gezonden met een nota, waarin hem wordt medegedeeld, dat met het oog op de meeningen van den heer De Reus, tot uiting ge- De oude gevangenis deed nog van tijd tot tijd dienst voor het bergen van landloopers en lieden in kennelijken staat, die lastig waren. Maar het gebouw eischte be langrijke herstellingen en de raad besloot tot slooping over te gaan. Yan het ministerie van binnenlandsche zaken is bij het gemeentebestuur een schrijven ont vangen, vergezeld van een advies van den rijks-architect voor monumenten, waarin wordt medegedeeld, dat het wenschelijk is, het gebouw te behouden, daar het een bezienswaardige bijzonderheid der stad is en een merkwaardige reliquie uit de 16a/17e eeuw. Aange zien de kosten van restauratie nog al aanzienlijk zijn, heeft het gemeentebestuur tot het rijk de vraag gericht of dit gezind is, die te vergoeden, en besloten voor- loopig niet tot slooping ever te gaan. Overreden. Gisteravond is op de Gedempte Binnenrotte te Rot terdam overreden door een automobiel, bestuurd door den reiziger W. C. van T., van de firma Eysink te Amersfoort, een 4-jarige J. M. C. C. Het knaapje stak voor de auto de straat over. Ernstig over het geheele lichaam gekneusd en gewond, is het kind naar het ziekenhuis gebracht. De vereeniging Roomsch-Katholieke Herstellings oorden voor longlijders en zwakke kinderen, heeft onder de gemeente Grossbeek een uitgebreid terrein van ruim 170 H. A. aangekocht, aan den grintweg naar Nijmegen gelegen. Hetzelve is heuvelachtig en bereikt in 't oostelijk gedeelte eau hoogte van 70 M. boven A. Pwaar het prachtige vergezichten aan biedt. Diepe valleien doorsnijden het westeljjk ge deelte. Een zoo prachtige en gezonde ligging, te midden van dennenbosschen, heeft zeker geen inrich ting van ons vaderland. Men tracht nu overal comité's op te richten tot het verzamelen van geld, om herstellingsoorden op dit uitgebreid terrein te bouwen. Op den dag van aan koop is reeds een ruime gift geschonken door een weldoener die onbekend wenscht te blijveD. Te St. Nicolaasga (Fr.) zou de politie dezer dagen een verdachte in het arrestantenhok bergen. Men kon evenwel de dour niet openkrijgen. Toch gelukte dit.,., op aanwijzing van den arrestant. Het schijnt evenwel, dat deze ook bekwaam genoeg was de deur van binnen te ontsluiten, want toen eenige uren later de man ontslagen zou worden, was de vogel reeds gevlogen. Men zoekt hem tot heden te vergeefs. Men is hier druk bezig met het dorschen van de

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1