DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang 1908. V R IJ D A G 24 J U L I. Nationale Militie* Hinderwet. De „kous op den kop". BINNENLAND. No. 170. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wij vragen onzen lezers vergiffenis voor deze ietwat ruwe woorden. Doch wij kunnen geen beter en teekenachtiger uitdrukking voor het figuur, dat Nederland op de groote Olympische spelen geslagen heeft, dan deze. De onzen hebben in de vele wedstrijden niet met eere verloren. Zij hebben zelfs niet den in druk weten te vestigen van een behoorlijken tegenstander te zijn. Zij zijn reeds nu verslagen over bijna de heele linie, zonder pardon. En in niet weinig gevallen is men erover verbaasd ge weest, dat zij nog den moed gehad hebben mee te doen. Waarlijk het kon nauwelijks erger. En als men straks als de wedstrijden gedaan zijn, de rekening gaat opmaken, is er alle kans, dat ons land den poedelprijs krijgt. Moeten wij dan de gordijnen neer laten, asch strooien op ons hoofd en vele duizenden gulden zoenoffers brengen aan den god der sport, opdat hij niet langer het gelaat van ons afwende, gelijk dat zou geschied zijn, toen in het oude Grieken land ueze spelen bloeiden Of moeten wij niet zoo klassiek zijn, hoogstens onze schouders op halen en misschien zelfs opmerken, dat ons volk toch een verstandig volk is, dat het minst van alle volken aan de sportwoede doet? Wij gelooven met bescheidenheid, dat de waar heid in het midden ligt en dat wij noch zoo klassiek noch zoo slap modern behooren te doen. De klap dien wij in Londen krijgen, komt niet zacht aan, het is een klap, doch het is dan ook slechts één klap, niets meer. Wij vermoeden, dat velen het intusschen hier mee niet eens zijn. Zij zullen zeggenWat doet het er nu toch in 's hemelsnaam toe of gebleken is, dat eenige Nederlandsche dames en heeren, die ginds zijn gaan wedstrijden, zwakker en slechter geoefend en minder vlug en lenig waren dan dames en heeren van andere nationaliteit Wij zouden deze twijfelaars kunnen antwoor den met de wedervraag, of zij wel zeker zijn, dat zij precies hetzelfde zouden gezegd hebben, indien eens het tegenovergestelde gebleken zou zijn. Wij gelooven van niet. En wij gelooven, dat men in beide gevallen terecht wèl gewicht hecht aan deze resultaten, doch dat men dit voor zich zelf in het onderhavige, ongunstige geval liever niet wil weten, omdat men conclusies, welke onaangenaam zijn voor de eigenliefde, liefst ontgaat. Intusschen die conclusies blijven en zij worden niet te niet gedaan dooi' de overweging welke men ook van velen zal hooien dat men niets voor wedstrijden gevoelt en dat het dus ook niet kan schelen, wie daarin wint. Dat d u s is in deze redeneering te veel. Men kan zeer wel het wedstrijden en vooral de over drijving daarbij afkeuren en een wedstrijd toch in casu aanvaarden als manometer voor de wijze waarop sport, athletiek, gymnastiek enz. bij ons te lande worden beoefend, voor de wijze waarop wij ons lichaam ontwikkelen. En nu make men zichzelf niet wijs, dat deze wedstrijden voor ons niets bewijzen, omdat in speciale gevallen niet de besten van ons hebben medegedaan of omdat er geen goede regeling was of omdat men niet genoeg reclame gemaakt heeft of op liet uiterlijk heelt gelet. Dat zijn doekjes voor het bloeden. Nederland heeft ver gelijkend examen gedaan in lichaamsontwikke- ling en liet zal zeer vermoedelijk als judicium krijgen „zeer slecht'- met het laatste rangnummer. Hoe komt dit Ons dunkt het van groot en algemeen belang, dat lo. getracht wordt een verklaring van dit verschijnsel te vinden en dat 2o. met de gegevens, door die verklaring verschaft, verbetering"worde aangebracht en zoodoende de zorg voor de lichaamsontwikkeling in Nederland worde ver groot. Te lang heeft men de zorg voor de normale ontwikkeling van het lichaam over heel de wereld als een zaak van ondergeschikt belang beschouwd. Eerst langzamerhand is men gaan hegrijpen, hoe verkeerd men deed met alleen den geest te ontwikkelen, ja zells een verplich ten tijd en wijze van ontwikkeling van den geest voor te schrijven en de drager van den geest, het lichaamte beschouwen als noodzakelijk kwaad. Er is tegen deze leelijke eehzijdigheid aller wege een reactie gekomen. Ook in ons land heeft men in den laatsten tijd hier en daar in een hoekje en gaatje een uurtje lichaamsont wikkeling gestopt. Doch altijd als vulsel, altijd als extratje, als noodzakelijk kwaad. Een frissche flinke overtuiging, dat deze zaak krachtig moest worden aangepakt, dat oefening van het lichaam, van liet oog, dat aankweeking van moed, koel bloedigheid, handigheid, kracht broodnoodig zijn, tenminste zoo noodig als het aanleeren van Griekschkosmografie of de derde moderne vreemde taal, heeft hier vrijwel overal ontbroken. En het resultaat? Zie het rapport, aan het Nederlandsche volk ter gelegenheid van de Lon densche Olympische spelen uitgereikt. Zal men nu verbetering willen verkrijgen, dan zal men in de eerste plaats nog weer eens dui delijker moeten nagaan wat het beroemde „Mens sana in corpore sano" als gewild resultaat van volksopvoeding beteekent. „Zorg dat de geest gezond zijmaar denk er om, zonder gezond lichaam geen gezonde geest.'' Het lichaam is de onderbouw, de geest bovenbouw. Doet gij niet al wat in uw macht is om het lichaam ge zond, stevig, gehard en dus mooi te maken, dan komt gij op den duur ook in geestes-ontwikkeling no. allerlaatst. En dat wil zeggen voor uw volk economische, wetenschappelijke, artistieke ach teruitgang, ontaarding, verval. Hier zijn geen Olympische spelen die u kunnen waarschuwen, hier vindt gij de rekening eerst onder in den zak Men neme dus nief langer de gulden wijsheid der ouden in den mond, maar koestere haar in het hart. Men richte het onderwijs daarnaar in. Spoedig zult gij de goede gevolgen zien. Uw vrouwen zullen knapper en langer jong blijven, uw mannen zullen minder drinken en langer aan sport doenminder gauw oude heeren zijn, ziekten zullen afnemen, de verschrikkelijke neurasthenie en de anemie zullen niet zooveel slachtoffers maken, gij zult gezonder', mooier en dus vroolijker volk worden. Gij zult niet meer kncrren en protes teeren, doch gij zult blijmoedig den wedstrijd tusschen de volkeren aanvaarden. En al zal het zeker niet onze hoogste wensch zijn om in de Olympische spelen van lateren tijd steeds in alles nr. 1 te zijn, wij zullen dan zekér mogen ver wachten, dat ons vaderland ook daar de plaats inneemt die het toekomt en dat de Nederlanders uit den strijd niet weer zoo jammerlijk met de kous op den kop terugkeeren. 01 nu de fout uitsluitend en alleen ligt in de onvoldoende zorg voor het gezonde lichaam bij de opvoeding? Wij gelooven het niet. Dat wij uit onzen aard niet heel vlug zijn, dat wij ouder- wetsch zijn, vaak malle slandsvooroordeelen heb ben, dat wij ons niet zoo goed wasschen als veel andere volkeren, dat onze gemeenten financieel in den nood zitten en dus zoo weinig kunnen doen als bevorderaar van de lichamelijke ont wikkeling van heel het volk, dat wij in de pers en in de politiek weinige gezaghebbende mannen hebben, welke dit aanbeeld weten te behameren het zijn alle zeker ook momenten, die mede ter verklaring van de nederlaag kunnen dienen. Doch ook deze momenten zijn voor een deel weer het gevolg van de groote fout, begaan hij de uitvoering van de taak van den Nederland- schen Staat als volksontwikkelaar, de toot, dat men vergeten heeft dat hersens zonder een stevigen, gezonden, goed geoefenden mensch als hersendrager zijn als een hamer zonder handvat, als stoom zonder ketel. Eerste Kamer. Op een vraag van den heer van Heeckeren (a.r. Zuid-Holland), in zake de quaestie Nederlanden Venezuela, antwoordde de minister van Buiten- landsche Zakendat sedert de vorige verklaring de wrijving met Venezuela niet verminderd was, doch een persoonlijk misverstand gerezen was tusschen de Nederlandsche vertegenwoordigers te Caracasin wien de minister zijn vertrouwen bleef stellen en de Venezolaansche autoriteiten. Telegrafische bevestiging van Reuter's bericht ontbrak evenwel, doch een informatie dienaan- den gouverneur van Caracas kan worden verwacht. De Minister bevestigde de aanhouding en visitatie van twee Curacoasche schepen, waarbij evenwel het briefgeheim geëer biedigd was. Hij waarschuwde tegen berichten in de pers zonder wederzijdse!) onderzoek. In de Venezolaansche aangelegenheid waren de nationale eer en betrokken. De Regeering hoopte voor beide te wakendoch vertrouwde dat ook de Kamer wenschte, in het uiterste geval de nationale eer te zien voorgaan Middelbare Technische School. Hooger loon. gaande van morgen Goed Hollandsch. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onder- staanden verlofganger binnen deze gemeente in het register van verlofgangers der Nationale Militie inge schreven, om zich, ter bijwoning der herhalings oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen Regiment Grenadiers en Jagers, lichting 1901, gar nizoen 's Gravenhage 8 Augustus 1908, WILLEM CORNELIS DE WOLF. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 23 Juli 1908. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluit van heden onder voorwaarden vergunning hebben verleend aan H. W. HOLSMULLER aldaar, tot het oprichten van een gasmotor van 4 P.K., ten behoeve eener te maken Koffiebranderij en tot het in beweging brengen van een lift in het perceel Voor- dam, wijk C, Nrs. 16—17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 23 Juli 1908. DONATH, Secretaris. BVOLKINO" Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente aan te melden (afdeeling bevolking) GERRIT HAASE gekomen uit de gemeente Hoorn. De Kamer hefft gisteren voortgezet liet debat over het wetsontwerp betreffende onverwijlde bestrijding van den achterstand bij sommige rechtscolleges. De hoer Kist (L. Noord-Holland) achtte den ach terstand een gewoon gevolg van de vermeerdering van arbeid ten gevolge van de totneming van verkeer en bevolking. De ouderdom van rechterlijke ambtenaren heeft aan den achterstand geen schuldten onrechte is dan ook de pensionneeringsquaestie vastgekoppeld aan het achterstand-ontwerp. Het pensionneerings- vraagstuk is een principieele quaestiewelke grondig afzonderlijk onderzoek vordert en niet thuis behoort in een noodwetje voor bestrijding van den achterstand. Afkeurende de onzekerheid wie den alleensprekenden rechter zal benoamon, betoogde spr. dat niet getornd mag worden aan de bestaande bevoegdheid der rech terlijke colleges ten aanszien van de samenstelling zijner kamerstrouwens, uit den aard der zaak is het ook veel gewenschter aan rechterlijke colleges de aan wijzing van een enkelvoudige kamer over te laten, ij Ook bestaat groote onzekerheid welke zaken gebracht I zullen worden voor den alleensprekenden rechter. Het stellen van een termijn van 6 maanden aan rechterlijke ambtenaren om gebruik te kunneu maken van het lokmiddel om met vol traktement den dienst te kunnen verlaten, achtte spreker met den heer van den Biesen beneden de waarheid der magistratuur dergelijk lokmiddel behoort niet thuis bij de rechter lijke macht. De rechterlijke ambtenaren hebben een recht op behoorlijk pensioen. Spreker adviseerde den minister zijne voorstellen, met uitzondering van dat betreffende de versterking van het personeel terug te nemen. De heer 't Hooft (A. R. Gelderland) verheugde zich, dat liet debat over dit belangrijk ontwerp vandaag toevallig wordt gevoerd onder het waarnemend presi dium van een bekwaam jurist als Rahusen, wien spreker wel arbitrale uitspraak zou willen overlaten. Spr. ging vervolgens de wetsontwerpen na. Het Amaterdamsche Hof blijft nog te zwaar belast, 't Ware te ondervangen door toevoeging van de provincie Utrecht bij het Arnhemsche Hof, maar daartegen komt het bezwaar van de voorziene groote werkzaam heden voor dat Hof ten gevolge van de Tiendwet. Met volle overtuiging is spr. vóór versterking van de Rechtbanken te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam 't^ is de plicht van den Staat te zorgen, dat partijen met ten gevolge van onvoldoende bezetting van rechterlijke colleges te lang op uitspreken moeten wachten. Daarom bracht spr. hulde aan den minister voor den betoonden moed, te breken met de in de laatste jaren aan het departement van justitie ge volgde gedragslijn. Te meer betreurde spr. 't daarom den minister te moeten bestrijden op het punt van de voorgedragen pensioenquaestie, welke geheel ten on rechte is vastgekoppeld aan het voorstel tot verster king van de rechtscolleges. De heer P e 1 i n c k (lib., Drenthe) ontwikkelde even eens bezwaren tegen de voorgedragen algemeene pen- sioensrageliug, welke ook niet dienstig is om den achterstand weg te nemen. De Minister van Justitie, zijn voorstellen verdedigende, stelde op den voorgrond, dat reeds lang een toestand bestaat, die wegens den slakkengang ten gevolge van overstelping met werk vrijwel gelijk staat met rechtsweigering, wanneer men er op let, dat ge dingen jarenlang onbeslist blijven. Wil men de rechterlijke macht recruteeren uit de bekwaamsten, dan moet men de rechterlijke colleges niet te zeer uitbreiden, want vermeerdering van het aantal zou gepaard gaan met vermindering van het gehalte. Vandaar dat de Regeering naast uitbreiding van sommige Bschtbanken tevens voorstellen deed van de strekking om eene meer blijvende verbetering te bren gen. De minister verklaarde pertinent, dat hij het complex voorstellen niet kon splitsen. Tegemoetkoming aan de geuite wenschen mag niet leiden tot beginsel loosheid. Vervolgens trad hij in eene breedvoerige weerlegging van de geopperde bedenkingen. Hij schetste daarbij den onderlingen samenhang der voorstellen. Nadat de minister in uitzicht had gesteld eene no veile, beoogende de leeftijdgrens der rechterlijke amb tenaren op 70 jaren te brengen, is het verder debat over de achterstandsontwerpen tot nader geschoist. gemeente zou dit zeer op prijs stellen, wijl de Synode 5000 tot den bouw van dit kerkgebouw schonk en dit blijk van hooge belangstelling tevens een uitnemenden indruk zou maken op de begunstigers van de stichting in het naburige Duitschland. Om deze redenen, vooral wijl het hier een nieuw te stichten gemeente betreft, besloot de Synode aan het verzoek te voldoen. De voorzitter ds. H. A. Leenmans, nam op zich haar vertegenwoordiger te zijn. Omdat de verkochte inlichtingen ontvangen waren, konden de zaken van het Studiefonds thans worden af gedaan. Tengevolge van de informaties werden eenige veranderingen in de uitkeeringen gebracht, zoodat nu aan 14 jongelieden, op het gymnasium of de hooge- school zich voorbereidend, grootere of kleinere beurzen worden toegekend. Over en aantal aanvragen om steun uit de generale kas, werd hierna beslist. De belang rijkste waren wel, die voor het werk onder de Neder landers in Duitschland te Duisburg, Dusseldorp en Recklinghausen worden uitgetrokken. In Duitschland ziju thans^ duizenden Nederlanders, daarheen werk zoekend uitgeweken en velen zijn verlangend naar evangelieprediking in hun moedertaal. Gelukkig, dat aan hun verlangen bevrediging kan worden gegeven en dat het mogelijk is, dit werk te steunen. Yermoede- zal daaraan nog uitbreiding moeten worden gege ven. Maar daarover zal nader worden beslist. In de gisteren te Breda voortgezette vergadering v an den Aannemorsbond werd als plaats van vestiging der Middelbaar Technische School de volgorde vastge steld der gemeenten, waarmede het hoofdbestuur onderhandelingen zal aanknoopen. Die volgorde is: Utrecht, Arnhem, Haarlem, Apeldoorn. GEMENGD NIEUWS. Aardappelbesproeiïng. De derde keer aardappelbesproeien tegen de ziekte, wat voor gezamenlijke rekening door de leden van de afdeeling St. Pancras van de Tuinbouw- en Han delsvereniging „Langedijk en Omstreken", met een machine wordt verricht, is afgeloopen. De machine heeft dit jaar weer best voldaan, de eerste keer werd 719, den tweeden 612 en den derden keer 171 snees besproeid dus te zamen 1502 snees. Het vorig jaar werd 1311 snees besproeid. Te Meeden (Gr.) hadden de veldarbeidersorganisaties, onder leiding van den anarchist W. Luttje en die van Patrimonium, met groote meerderheid van stemmen Maandagavond besloten het zichtloon voor het koren te bepalen op f 9 per deimt. Volgens de overeenkomst met de landbouwersver- eeniging sedert de groote staking van 1906 bedroeg dit loon f 8. De arbeiders besloten dan het werk neer te leggen en Dinsdag werd dan ook zoo goed als niet in het veld gewerkt. Woensdag is andermaal door de arbeiders vergaderd. Meegedeeld werd, dat ep een loon van f 9 niet zou worden ingegaan door de landbouwersvereeniging, die bleef vasthouden aan het vastgestelde loon van f 8 per deimt aan het werk te gaan. Daarmee is een groote strijd voorkomen. De arbeiders zijn gister morgen allen aan het werk gegaan. Uit Hollands-Noorderkwartier. De stand van de Oost-Indische kers, die in verschil lende soorten hier veel geteeld wordt voor eenige firma's te Enkhuizen is dit jaar zeer goed. Er wordt een meer dan middelmatige oogst van verwacht. Van kermisleven. De jongen, die na de lustrumfeesten te Delft zwer vende werd gevonden, zooals wij gisteren aan het „Utr. Dagbl." ontleenden, is nu, naar het „Hbld." meldt, aan zijn familie teruggegeven. Na veel zoeken gelukte het de Delftsche politie den woonwagen op te speuren op de Utrechtsche kermis. De knaap, die te Delft geheel van onder- en bovengoed was voorzien, wilde liever niet naar het oude leven terug, doch moest er wel in berusten. Dezer dagen ontving een firma te Amsterdam uit België den volgenden sollicitatie-brief: „Mijnheer. De Vereeniging (X) heeft mij gezendt Uw vraag. „Gij wilt een jongmensch ongeveer 20 jaar. Goed; ik heb 23 jaar, gezond, enz „Maar, Diutsch ken ik niet veel goed, en Engelsch gaar niet. Ik spreek en schrijf Fransch extra-goed. Doch loopende Engelsch kun ik in twee maand het leeren. „Indien is dat genoeg, ben ik Uw man. „Met veel eerbied en trouw, enz." Zijn aanstelling als Nederlandsche correspondent bij bedoelde firma is achterwege gebleven. (Hdbl.) Na de lezing der notulen berichtte gisteren de se cretaris, dat een uitnoodiging is ingekomen van den kerkeraad te Losser, dat de Synode zich zal doen ver tegenwoordigen bij de inwijding der nieuwgebouwde kerk van de nieuw te stichten gemeente te Overdinkel, nu nog tot de gemeente Losser behoorende, welke in wijding op 16 Augustus a.s. zal plaats hebben. De Een overval. Gisternacht is in bewusteloozen tosstand op straat aan de 2e-Middellandstraat te Rotterdam gevonden de heer K. PS., inspecteur van een levensverzekering maatschappij ts Antwerpen, die aan een huis had aan gescheld, maar niet was binnengelaten. Vermoedelijk is hem met een hard voorwerp een verwonding toe gebracht. In bewusteloozen toestand is hij per bran card naar het ziekenhuis overgebracht. Uit Dirkshorn. Bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen ds. C. W. de Vries te Oldeboorn.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1