STADSNIEUWS. BUI TENLANO Hoe- een nette verpakking veel invloed heeft op de te maken prijzen bleek de tuinders te Wijdenes deze week ten duidelijkste. Naar Hall werd een groote partij bessen ver zonden, gedeeltelijk in mooie spanen mandjes met een hengsel (inhoud 4 kg.), en gedeeltelijk in vrij groote manden .zonder eenig handvatsel (inhoud 12 kg.) Voor de bessen in de kleine mandjes werd fi ets. per k.g meer gemaakt dan van die inde bushels. De inktwerper. Naar gemeld wordt zal het rapport der des kundigen over den geestestoestand van den Am- sterdamschen inktwerper strekken tot ontoere- kenbaarverklaring. Schietoefeningen. Uit Westernieland schrijtt men: Van Maandag tot en met Woensdag meenden de kustbewoners aanhoudend den donder te hooren, maar een nauwlettend toehooien leerde, dat het gedreun kwam van zwaar geschut uit de Noordzee, blijkbaar van de Engelsche vloot die daar oefeningen hield. Muziekfeesten te Purmerend. Tot juryleden voor de muziekteesten te Pur merend op 14, 15 en 16 Aug a.s. zijn benoemd de heeren M. H. van 't Kruijs te den Haag; P. A. Stenz te Breda Joh. Zaagmans te Amsterdam J. Godefroy te Steenwijk en J. P. Groot en Jan Brugge te Purmerend. Het eere-comité bestaat uit de heeren mr. Bredeholï de Vicq van Oosthuizen en mr. A. G. A. ridder van Rappard, kantonrechter en griffier aldaar, benevens de heeren H. C. Oud en K. Drost, leden van den Gemeenteraad, die een zilveren palmtak als eereprijs hebben aangeboden. Woest rijden. De rijkswerkman Schallenberg te Delft werd aangereden door den heer v. O., die op zijn motor fiets gezeten was. De aangeredene brak een zijner beenen op twee plaatsen. Eene operatie is noodig om het been goed te zetten. Tegen den heer v. O. is geverbaliseerd op vermoeden van schuld door onvoorzichtigheid bij het rijden. Vredesconferentie. Het eerste deel van de Handelingen van de Tweede Vredesconferentie is thans verschenen, terwijl het tweede ter perse is. De heeren van het secretariaat, die zich speciaal mèt de samenstelling van dit eerste deel hebben bezig gehouden, hebben als aandenken aan hun arbeid een keurig gebonden exemplaar ontvangen met een opdracht'van den tegenwoordigen minis ter van Buitenlandsche Zaken. Diefstal. Op het politiebureau in de Meermansstraat te Rotterdam is opgesloten J. V., penningmeester van de Rotterdamsche Sleepers- en voerlieden- vereeniging, wonende in de Pleretstraat. Hij wordt verdacht ruim f 1100 ten nadeele van die vereeniging verduisterd te hebben. Op heeterdaad betrapt. Op heeterdaad is gisteren een jongman betrapt, die uit een der badkoetsen van de badinrichting van het Zeebad Scheveningen een portemonnaie met inhoud stal. Hij begat zich als bader in zee en vergiste zich dan quasie in zijn badkoets, en nam dan mede hetgeen hij vond. Een hondsche machinist. De weduwe S. te Paesens (Fr.), wier eenige zoon op het eiland Borkum werkzaam was, ont ving voor een paar dagen telegrafisch bericht om direct over te komendaar haar zoon te Emden in het ziekenhuis lag. 't Was een zware reis voor de moeder, omdat zij het ergste vreesde. Uit thans ontvangen berichten blijktdat de jongemandie kipkarren aaneenkoppelen moest, daar tusschen bekneld geraakt is. Hij is zoo ernstig gewond in zijn onderlichaam en rugge- graat, dat de doctoren voor zijn leven vreezen. Voor een betere verzorging was hij al naar Emden gezonden. Naar men zegt werd de ma chinist gewaarschuwd om testoppen, toen anderen het gevaar zagendoch dezeeen Duitscher, stoomde, eerst nog door. De kameraden van S. waren woedend op den machinist en gingen hem te lijf, doch moesten spoedig hun wraakplannen opgeven. „Leeuw. Ct."' Ernstig automobielongeluk. Branden. Goed afgeloopen. Door de ruiten gevallen. Een Snoeper. De 12-jarige schooljongen van den arbeider Molema te Veendam vertoeft, naar de „N. O." meldt, veelvuldig aan de boerderij van den heer O. Mej. O. gaf den knaap gisteren een hoeveel heid in brandewijn gedrenkte bessen mee naar huis, waarvan hij echter zelf snoepte en waardoor hij erg luidruchtig was op de schoolbanken In het middaguur vulde hij echter andermaal de broekzakken en smulde er zoodanig van, dat de heer II. Suk hem na den middag stomdron ken in de klas kreeg, waar hij baldadig werd en ten slotte in elkaar zakte, zoodat niet zonder grond voor hem gevreesd werd. Met water werd hij echter weer bijgemaakt. Men zij echter wat minder roekeloos en leere op die manier geen kinderen het alcoholgebruik. Meningitis. Niet vleiend. Meeting te Zaandijk. Wedstrijden te Zaandam. Ongelukken. Aan boord van de blazerscbuit GO 18 te Rot terdam bevaren door schipper W. G. te Goede reede, is gisteren een treurig ongeval gebeurd. Terwijl de 21-jarige varensgezel J. T. boven in den mast zat, kreeg hij een aanval van epilepsie, zoodat hij van een hoogte van pl. m. 50 voet op de giek en vervolgens op het dek neerviel. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp constateerde in wendige kneuzing, terwijl een der rugwervels waarschijnlijk verbrijzeld is door den val. 388ste Staatsloterij. Nr. 10104 f 1500; ns. 5354 en 10591 elk f 1000; nr. 12362 f 400nr. 11464 f 200ns. 1316, 2200 en 2288 elk f 100. De Vektentoonstelling. Gered. De goochelaar. Gemengde Mededeellngen. Een vader met zijn dochter gehuwd. Te Bromberg heeft een arrestatie plaats gehad waardoor een verschrikkelijke liefdesgeschiedenis aan den dag is gekomen. De gearresteerde, zekere Wolland, werd verdacht van bigamie. Wolland huwde ongeveer 30 jaar geleden te Bromberg, doch reeds na ruim een jaar verliet hij zijn vrouw en kindje, om een avontuurlijk leven te beginnen in Amerika. Nooit hoorde zijn vrouw meer iets van hem, zoodat niet anders gedacht werd dan dat hij voor goed was verdwenen. Daarom meende de vrouw, dat zij wel weer kon hertrouwen, wat zij dan ook deed. Haar dochter reisde later naar Amerika en vond daar een man Wolland genaamd, die zich uitga! voorden halfbroer van haar vader. Zij huwden, hoewel de man zeer veel ouder was dan het meisje. Uit dit huwelijk werden drie kinderen geboren. Eenigen tijd geleden kreeg de jonge vrouw heimwee naar haar vaderland en de echtgenooten besloten naar Europa terug te keeren. In Brom berg aangekomen liep spoedig het gerucht dat de oude Wolland de vader van zijn vrouw was. Uit een politie-onderzoek bleek inderdaad dat Wolland met zijn dochter gehuwd was. De echt genooten zeggen geen van beide hiervan iets ge weten te hebben. Wolland kon niet verschil lendestukken overleggen om te bewijzen dat dit huwelijk geheel in orde is en werd daarom ge arresteerd. Diamantdieven. In een der lokalen van de diamantfirma Cooper en Forman te New-York heeft een gebeurtenis plaats gehad met twee diamantdieven. De beide dievenelegant en naar de nieuwste modegekleed, gingen 's middags den winkel der genoemde firma binnen en vroegen diamanten te mogen zien. Terwijl de diamanten bewonderd werden, wist een der dieven er eenige weg te moffelen, tot een waarde van f 24000. De verkooper zag daar niets vandóch een bediende mérkte het terwijl hij in een spiegel keek. Hij waarschuwde iemand om de politie te halen en ging een revolver zoeken. Het wapen was ongeladen. Met de revolver in de hand kwam hij snel in den winkel en legde op de dieven aan, tot groote verwondering van zijn patroon, die daar niets van begreep. De diamantdieven deden geen poging om te ontvluchten, maar gaven gewillig het gestolene terug. Met de revolver dreigend hield de bediende de misdadigers eenigen tijd in bedwang. Plotse ling zag een der mannen, dat het wapen on geladen was. Beiden sprongen daarop naar voren doch juist was de politie aangekomen die hen arresteerde. Am erikaansehe toestanden. Drie bandieten hebben in een plaatsje nabij Boston schrik en ontsteltenis teweeggebracht. Zij drongen een kroeg binnen, schoten een bezoe ker dood, wondden twee andere en trachtten er Willem Stumpff Jr., een zoon van „den ouden heer Stumpff" van het Nederlandsch Tooneel. De heer Stumpff Jr. is than3 directeur van „de Algemeene Muziekhandel", een der best beklante muziekwinkels, tevens een zeer druk concert-agentuur. Intusschen, als mijn inlichtingen juist zijn, zal hij, vertrouwende op de stabiliteit der nieuwe onderneming, zijn winkel liquideeren, de uitgeverij er aan geven en zich be palen tot de concert-agentuur en zijn directeurschap, dat hem, evenals den heer Royaards, een jaarlijksch inkomen van f 3000 zal geven. Ik hoop voor hem, dat hij zich niet in zijn ver wachtingen bedrogen zal zien, doch als ik zie, hoeveel deskundige en ondeskundige hoofden wat te zeggen zullen hebben omtrent keuze van stukken, exploitatie enz., dan ben ik daaromtrent toch niet heelemaal gerust. Het kon toch wei eeas zijn, dat ook hier veel honden oorzaak van der bazen dood werden Uit d© correspondentie van het Utr. Dagblad Op 'n Arusterdamsche school waren de kinderen uit een ietwat uitheemsch gezin gearriveerd en ingedeeld in de klassen. Eugène en Guillaume en Etienne en Antoinette, zulke op een armenschool ongehoorde na men voerden ze. In de laagste klas tracht de juffrouw Eugène, niet op z'n gemak tusschen zóóveel on-Vlaamsche jongens en meisjes, op z'n gemak te zetten. Iloe heet je, ventje? Engène. En je broertje? Eugène. En de andere? Guillaume. Hoe heet je vader? U'n wète nie. Wat zegt je moeder tegen je vader als hij thuis komt Wète nie. Wat zei je moeder gisterenavond tegen je vader toen hij van z'n werk kwam? Donderhond, zei-ze! Valerius van do „Haarl. Ct." spreekt over den Opera-directeur de Groot: „De zangers, zooals Orelio en Pauwels en Alberts zijn allen aan hem verplicht. Hij heeft hen weten te ontdekken en is de grondlegger voor hun toekomst en hun fortuin geworden. De Groot, hoewel weinig muzikaal, had de flair zangers en zangeressen op te sporen. Wie hem vroegen hoe hij dit aanlei, vertelde hij met veel bombarie, dat het je aangeboren moest zijn. „Ja, heeren" zei hij dan daar moet je een neus voor hebben. Ik haal mijn zangers uit Limburg en België. Weet jelui wel, De Groot was steeds zeer gemeenzaam weet jelui wel hoe ik aan Ver- beynen ben gekomen Ik ga te Amsterdam doodbe daard op den trein en stap te Luik uit. Daar zoek ik juffrouw Jahn op en engageer haar. Van Luik reis ik naar Dandermonde, waar juist oproer is en ik gGvaar loop doodgeslagen te worden, alvorens ik in mijn hotel kan komen. Den volgenden morgen wandel ik naar de statie en zeg tegen de lui aan spoor „Jon gens, weet jelui ook zangers Alwel sullen, Albert Verbiest, den jagerIk naar Albert Verbiest, dien ik als Albert Verbeynen engageer. Ik ga verder naar andere plaatsen in België om zangers op het spoor te komen en vraag aan portiers van hotels of van schouwburgen, als die er zijn, of ze ook goede zangers kenden, die Vlaamsch spraken. Dat was een middel, dat rhij goede diensten heeft gedaan. De portiers van hotels weten alles. Heuri Alhers heb ik in het Salon des Variétés ontdekt. Ik hoorde hem er in de klucht„De Salon-Tyroler" een lied zingen. Dat was prachtig. Ik denk dien jongen moet ik hebben, ik luat hem den volgenden dag bij mij komen en engageer hem onmiddellijk. „Ik ging er altijd op uit, want ook in de kunst moet je niet op je stoel blijven zitten". Dit zeggende, sprak De Groot een zin vol beteekenis, gelaten uit. „Ieder mensch moet niet stil blij ven zitten, hij moet er op uit GEMENGD NIEUWS. Uit Wijdenes. Men meldt uit Heerlen: Vrijdagavond 9 uur heeft tusschen Valkenburg en Heerlen een ontzettend automobielongeluk plaats ge had, dat een menschenleven gevergd heeft. De Luiksche familie Blafard, die thans te Valken burg vertoeft, en bestaat uit twee heeren, hun vrouwen en een kind, had per automobiel een bezoek gebracht aan Heerlen. In den automobiel bevond zich behalve de familie Blafard, een kindermeisje en de chauffeur met vrouw en kind; in alles acht personen. Toen de automobiel om eenige minuten vóór negen uur Heerlen verliet, deed hij zulks met een duizeling wekkende vaart, zoodat de menschen zelfs van de trot toir vluchtten en iedereen zich angstig afvroeg, hoe dat avontuur zou eindigen. Het antwoord op die vraag liet niet lang op zich wachten. Eenige minuten later kwam een knecht van de bouwhoeve „Lindeloof' onder de gemeente Voerendaal, in broek en hemd, per fiets Heerlen binnenrennen, om geneeskundige hulp in te roepen voor de op zijn minst genomen roekelooze automobilisten, die verongelukt waren. Honderden Heerlenaren die 't ongeluk voorzien hadden waren weldra op de been en begaven zich naar de plaats der ramp. Uw correspondent deed even zoo en drie kwartier later kon hij den treurigen toe stand van de automobilisten en hun machine aan schouwen. Te „Lindeloof" is een draai in den Rijksweg en ont breken tengevolge van een particulieren zijweg eenige boomen. Die opening werd denkelijk door den chauffeur voor den weg aangezien. ITij stuurde er recht op af en kwam met een daar staande hooiharkmacliine in botsing. De automobiel reed de hoogte in, maakte een saltomortale en kwam vervolgens op de rechterzijde neer; hij was geheel ver brijzeld. De chauffeur kwam in de tanden van de vernielde hooiharkmachine terecht, de dames en een kind rolden over en door elkaar naast het rijtug, terwijl de twee heeren en een ander kind eenige meters verder geslin gerd werden. Al de inzittenden konden opstaan, behalve een kind, dat op de plaats dood bleef en de chauffeur, die door de in allerijl toegesnelde bewoners van „Lindeloof" uit zijn benarde positie gered werd. De moeder van het verongelukte kind was wanhopig. De gewonde en het lijk werden naar „Lindeloof" ver voerd; ook de overige personen namen daar voorloopig hun intrek. Dr. Beckus uit Heerlen was aanstonds ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Drie dames, die geen ernstige verwondingen beko men hadden, vertrokken weldra, met het lijkje van 't verongelukte kind, per rijtuig naar Valkenburg. De chauffeur, zekere Defigne, had eenige ernstige kwetsuren aan het hoofd, een gebroken arm en eenige inwendige kneuzingen bekomen. De heer Blafard had twee ribben stuk en een gebroken arm. Na verbonden te zijn, werden ze naar het hospitaal te Maastricht overgebracht. De hr. Blafard schijnt op eigen verantwoordelijkheid den chauffeur tot spoed aangezet te hebben, want toen de gewondechauffeur weereenigszins bij gekomen was en zijn heer zag, snikte hij: c'est votre faute; mon sieur! En het antwoord daarop luidde: je ne vous reproche rien. (Tel.) Zaterdagmiddag ontstond te Harlingen brand in het houtwerk der noorderpier van de haven. Met behulp van een brandspuit kon de brand worden gestuit. Zaterdagmiddag half drie is te Weesperkarspel de kapitale boerenhuizing van W. Miltenburg in de Klomp afgebrand. In de hooiberg achter de dubbele woning is 't begonnen. Alles verbrandde, op een enkel stuk huisraad na. Oorzaak niet bekend. Alles was verzekerd, behalve het nieuwe hooi. Een ongeval, dat betrekkelijk nog goed is afgeloo pen, is Zaterdag in de centrale werkplaatsen der S. S. te Tilburg den heer F., studeerende aan de Technische Iloogeschool te Delft, overkomen, die in de werkplaat sen der S. S. practiseh werkte. Door een ongelukkige beweging raakte hij bekneld tusschen een electro-mo tor en zou verpletterd geworden zijn, indien niet de machinist, het gevaar ziende waarin zich de jeugdige F. bevond, de tegenwoordigheid van geest had gehad onmiddellijk de machine stop te zetten. Hoewel ernstig verwond opneming in het zieken huis was noodig bestaat er geen gevaar voor het leven. De toestand was heden vrij goed. (Bred. Ot.) Een logé van een logement in de Weerdjesstraat te Arnhem kwam Vr dagavond halftwaalf op het lumi- neuse denkbeeld om op het dak te klimmen en zoo het hotelletje te verlaten. Zoo gezegd, zoo gedaan. De man klauterde over eenige daken en kwam einde lijk bij een glazen afdak van een bakkerij in de Vos- senstraat. De glasbedekking kon', de man niet dragen en zoo stortte hij met donderend geraas door de ruiten van het 3 meter liooge dak in do bakkerij. De hakkel en zijn huisgenooten die rustig sliepen, ontstelden hevig, toen zij het lawaai hoorden, en nog meer, toen zij in de bakkerij een man vonden die daar als dood neerlag. Gelukkig bleek het geval nog goed te zijn afgeloopen. De ontsnapte logé kwam spoedig bij en bleek alleen lichte wonden te hebben bekomen. Hij werd ter verpleging naar het Gemeente-ziekenhuis gebracht Eau derde geval van meningitis doet zich te Naald wijk voor bij een meisje van achttien jaar. Onderwijzeres, die haar klasse het begrip „huid" wil duidelijk maken, vraagt„Nu, Grietje, vertel me nu eens, waarmee is mijn gezicht en handen bedekt „Zomersproeten" was het vlugge antwoord. Gisteren is te Zaandijk de aangekondigde meeting gehouden tegen de herhalingsoefeningen belegd door anti-militairistisehe vereenigingen Er waren on geveer 6JD b d tafitelle 1 lm wrrrvan zeer veler per boot waren gekomen Van Alkmaar waren ruim 70 personen met de boot gekomen. Het woord werd gevoerd door de heeren H. Croiset van Bussum, J. W. Smit van Amsterdam en J. Terwey van Laren. Ter herdenking van haar vijftienjarig bestaan, hield de zwemelub „Neptunus'', te Zaandam, Zondag een na tionaal zwemfeest. Een groot aantal belangstellenden, waaronder de dames in de meerderheid waren, woonde de wedstrij den bij, welke begunstigd werden door prachtig zwem- weder. De uitslag was als volgt: 1. Snelzwemmen op do buik of zijde, 40 meter, voor leden der Zaand. zwemelub „Neptunus": le prijs, zilv. mèd., A. J. Buijs Jr., 39 sec.; 2e prijs, bronzen med., Th. Rieken, 41 sec. 2. Snelzwemmen op den rug, 80 meter, vrije deel name vaar heeren: le pr., verg. zilv. med., J. G. Cort- lever, van de zwemelub ,,'t V', Amsterdam, 1 min. 21 r/0 sec.; 2e pr., zilv. med.. C. J. Tersteeg, van idem, 1 min. 23% sec., 3e pr., bronz. med., M. Ehrbrecher, van idem, 1 min. 24% sec. 3. Snelzwemmen op buik of zijde, 80 meter, voor ju niores 130 deelnemers) le pr.,verg. zilv. med., J. W. Struijs, zwemelub ,,'t Y", Amsterdam, 1 min. 10 sec. 2e pr., zilv. med., E. W. Bohlander, idem 1 min. 132/s sec.3e pr., bronz. med., N. J. Bouvet, zwemelub „De Dolfijn", Amsterdam, 1 min. 13% sec. 4. Snelzwemmen op buik of zijde voor dames, 40 nieter, vrije deelneming, 13 deelneemstersle pr., zilv. med., mej. S. W. de Kup, Holl. Dames-Zwemclub, Amsterdam, 41% sec.2e pr., bronz. med., mej. N. Zer- nicke, idem, 432/s sec. 5. Gekleed duiken naar de pop op 31/2 meter diepte. Vrije deelneming. 10 deelnemers ingeschreven. De pop moest met den kop boven water aangebracht wor den: le pr., verg. zilv. med., Jac. van Es, zwemelub ,,'t Y", Amsterdam, 53% sec.; 2e pr., zilv. med., L. Be- nenga, zwemelub „De Jonge Kampioen", Amsterdam, woonachtig te Rotterdam, 54% sec.; 3e pr., bronz. med., P. H. Stuurman, zwemelub „Neptunus", Zaan dam, 59% sec. Snelzwemmen op buik of zijde, 20 meter, voor meisjes, abonnée's der Zaand. Bad- en Zweminrich ting le prijs, zilv. med., J. J. Ebmeyer, 22% sec.2e prijs, bronz. med., M. G. Ilofmans, 26% sec. 7. Snelzwemmen op buik of zijde 240 meter, vrije deelneming, 9 deelnemers: le prijs, verg. zilv. med., L. Bcnenga, zwemelub „De Jonge Kampioen," Amster dam, woonachtig te Rotterdam, 3 min. 45% sec.; 2e prijs, zilv. med., E. W. Meuring, zwemelub ,,'t Y," Am sterdam, 3 min. 58 sec., 3e prijs, bronz. med. K. Meijer, zwemelub „De Jonge Kampioen," Amsterdam, even eens 3 min. 58 sec. Wijl de heer Meuring wel en de heer Meijer niet wilde overzwemmen, werden de 2e prijs en 3e prijs als bovenvermeld toegekend. 3. Snelzwemmen op den rug, 40 meter, voor junio res, 31 deelnemers: le prijs, zilv. med., M. Ehrbecher zwemelub ,,'t Y," Amsterdam, 38 sec.; 2e prijs, bronz. med., A. Markus, Amsterdamsclie Zwemelub, 42% sec. Trekking van heden. 1 a b leqao 1 li I nuf Aan den maaltijd, welke de perevoorzitter, de heer G. Ripping, Zaterdagavond aanbood aan het bestuur der vaktentoonstelling, werd de verrassende mede- deeling gedaan, dat het H. M. de Koningin had be haagd een subsidie van f 300 te verleenen voor de wedstrijden en de tentoonstelling. Alsnog is aan den heer A. C. Dane voor zijn inzendiDg foto's een bronzen medaille toegekend, terwijl den heer J. Hellingman de zilveren medaille werd toegewezen, welke door den heer J. F. Plas was aan geboden. Gisteren, den laatsten dag werd de tentoonstelling bezocht door ongeveer 700 betalende bezoekers. Don derdag was de dag, waarop aan toegangsprijzen de grootste som f 106.50 werd ontvangen, Wij onvingen een uitvoerig schrijven van het I<eger des Heils, waarin met erkentelijkheid gesproken wordt over het schenken van de brooden in de bakkerij- wedstrijden ten behoeve der Alkmaarsche armen. Er wordt geconstateerd, dat de uitdeeling zeer regelmatig heeft plaats gehad en dat de dankbaarheid van dege nen, die de brooden ontvingen, groot was, zoodat zoo wel de bakkers, die hun inzendingen afstonden, als het comité, dat op het denkbeeld kwam, en het Leger des Heils, dat het uitvoerde, met voldoening op deze uit deeling kunnen terugzien. Gistermorgen omstreeks 10 uur geraakte het 5-jarig zoontje van v. d. I. bij het Kweerenpad te water. Zekere B. die juist passeerde, zag het ongeluk. Deze begaf zich onmiddellijk te water en mocht or in slagen het kind, dat reeds zinkende was, te redden. Gisteren gebeurd op de kermis te Hedloo. Gooche laar, aangegaapt door een belangstellende menigte tot den eigenaar van een zakdoek, waarmede eenige kuns tjes werden vertoond: „En nu, voor het laatst meneer, welke kleur wenselit U dat Uw zakdoek zal krijgen?" „Bruin astublieft meneer." „Iloel goed vadertje. Dan zou ik h'm in jou plaats in een pot met bruine verf stoppen. Turk ij e is tegenwoordig het land van verrassin gen. Tn de eerste plaats heeft het den sultan behaagd een parlement bijeen te roepen en daarmede is men in liet rijk van den Grooten Heer bijzonder ingenomen uitgezonderd waarschijnlijk de G. H. en zijn omge ving zelf. De tweede verrassing is de openbaarmaking van een besluit, waarbij aan de politieke gevangenen, voor zoover zij zich aan moord schuldig gemaakt heb ben, kwijtschelding van straf worde gegeven. De cen suur (toezicht op pers enz.) en de geheime politie zullen voortaan niet meer bestaan. Het bekend maken van dit besluit leidde tot groote betoogingen. Met mu ziek en vlaggen trokken vele duizenden Turken naar de regeeringsgebouwen, waar aan den groot-vizier en de andere ministers dankbetuigingsadressen werden overhandigd. Wat doet de Sultan besluiten zulke maatregelen te nomen, die men van hem nimmer had verwacht? Na tuurlijk de harde noodzakelijkheid. Het is bekend, dat de toestand van dien aard is, dat de troepen aan het muiten slaan, terwijl de andere troepen, op hen afge zonden, öf tot lien overloopen óf weigeren te schieten. Nu heeft men de Sultan overtuigd, dat de zaken zoo niet langer konden worden voortgezet. Yoor zijn vei ligheid kon onder de gegeven omstandigheden niet worden ingestaan. Waarschijnlijk heeft dit den door slag gegeven bij den Sultan. In Engelse h-T n d i duren de ongeregeldhe den voort. Eiken dag worden er nieuwe wanordelijk heden gemeld. De gewapende macht is bijna telkens gedwongen te schieten, zoodat er oproermakers gedood en gewond worden. Vrijdag had een ernstige botsing plaats tusschen de politie en een volksmenigte, die voor een gevangengezetten volksleider een betooging hield. Er vielen toen verscheiden gewonden en een doode. Eenige uren later braken opnieuw ongeregeld heden uit. De menigte viel een militair konvooi aan en de soldaten schoten terug. Onderwijl viel een bende het spoorwegstation aan en poogde een posttrein te plunderen. Het garnizoen kwam op de been en dreef na een hevig gevecht, het gepeupel uiteen. Later op den 'dag werd het een beetje kalmer, of schoon het gepeupel een uittartende houding blijft aannemen. Bij Poona hield een oproerige menigte den posttrein aan en sloeg de ruiten in; de militaire macht maakte gebruik van de vuurwapens.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2