DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. 1908. WOENSDAG 29 J U L I. BINNENLAND. No. 174. LANDWEER. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ontwerp Winterdienstregeling op de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorwegen. Nederland en Venezuela. Bij het departement van koloniën is Maandag avond het volgende telegram van den gouver neur van Curacao ontvangen Gisteravond (Zaterdag) is naar aanleiding van de verspreiding van den overdruk van een te Puerto Cabello gepubliceerd artikel, dat voor de bevolking van Curasao beleedigend is en ge schreven werd door een te Willemstad verblijf houdende Venezolaan, door de bevolking voor diens huis gemanifesteerd en daarna binnenge drongen. De schrijver, zich verontschuldigende, wierp de schuld op den consul van Venezuela. Terwijl hier de rust na korten tijd met be-- hulp der politie hersteld was, werd vijandig ge manifesteerd aan de woning van den consul Ro berto Lopez. Zijnerzijds werden twee revolver schoten gelost. Het volk wierp met steenen. Na het persoonlijk optreden van den procureur- generaal was omstreeks twaalt uur de rust hersteld. Hedenmorgen (Zondag), bij het zich in het publiek vertooneri van den heer Lopezr herhaalde zich de manifestatie. Hij moest beschermd worden door de politie en door een militaire patrouille werd zijn huis bewaakt. Hoorend dat Lopez voor nemens was te vertrekken, is de rust eenigszins hersteld. Hij is onder geleide geëmbarkeerd op een juist naar Venezuela vertrekkend stoomschip. Thans, 26 Juli te 6 uur 's namiddags, is alles rustig. Voorts wordt gemeld dat de Minister van Bui-* tenlandsche Zaken den gisteren op Curasao aan gekomen minister-resident te Curacao telegrafisch verzocht heett zich onmiddellijk naar Nederland te begeven ten einde zich te verantwoorden over zijn schrijven aan de „Hou en Tiouw'', hetwelk aanleiding is geweest tot de houding die de pre sident van Venezuela tegenover hem heeft ge meend te moeten aannemen. Men mag daaruit gereedelijk de gevolgtrekking maken dat het in de bedoeling der regeering ligt voorloopig eiken stap tegenover de Venezolaansche regeering op te schorten totdat de persoonlijke inlichtingen van den heer De Reus de gegevens aangevuld hebben, waarnaar de regeering den toestand in onze West-Indische wateren zal hebben te be- oordeelen. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Een kwaliteitsmerk van boter. Rijksverzekeringsbank. Weer wat nieuws. Volgende maand zullen in gebruik worden gesteld frankeerzegels, aanvankelijk van 1 en van 5 cent, voorzien van een gomsoort, die, vol gens de genomen proeven, na bevochtiging beter moet hechten dan de thans gebruikte. Het Haagsche zedenschandaal. Gister werd opnieuw met gesloten deuren voor de rechtbank te Den Haag behandeld de ver leden week uitgestelde zaak tegen Margaretha Fuehrop (Duitsche Greetj, die in verzet was ge komen van het door genoemde rechtbank ge wezen vonnis, waarbij zij bij verstek veroordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstrafwegens koppelarij. Beklaagde was weder gevankelijk uit Arnhem hierheen gebracht. Zjj werd in rechten bijgestaan door mr. Laman Trip, advocaat te 's-Gravenhage. Naar vernomen wordt, vorderde het O. M. bekrachtiging van verstek vonnis. Fooienstelsel. Zwaar getroffen. Een burgemeester aangeklaagd. Kegelen. Uit Nieuwediep. Uit Schagen. Door bemiddeling van den heer van den Bosch hoofdinspecteur van het Nederl. Rund veestamboek en van den heer Schenk, inspecteur, te Wierin- gerwaard, zijn in ons Noorderkwartier voor Gali- cische rekening een twaalftal jonge stieren aan gekocht. Er is door de betrokken regeeringen vergunning verleend de dieren naar Galicië te vervoeren. Uit Graft. De heer M. J. Kosters, doopsgezind predikant Noordeind van Graft, heeft een beroep ontvangen naar de doopsgezinde gemeenten Stavoren en Molkwerum. Uit West-Graftdijk. Twee jongens van West-Graftdijk waren dezer dagen aan het zeilen in het Noordhollandsch kanaal nabij de Westgraftdijker vlotbrug. Het woei zoo hard, dat een boord van het schuitje ge durig water schepte. Een der jongens ging aan dien lagen kant zitten, met het gevolg, dat het vaartuigje omsloeg en de beide jongens in het water geraakten. De een wist het bootje nog te grijpen en er boven op te klauteren. De andere trachtte door zwemmen den kant te be reiken, doch door de zwaarte der kleeren was dit hem niet mogelijk en begon hij reeds te zinken. Gelukkig kwam nu de brugwachter Nederveen met een schuitje aan en redde beide jongens. De wegwerker aan het Noordhollandsch Kanaal A. Schaap te West-Graftdijkis in dezelfde be trekking overgeplaatst naar Buitenhuizen bij Assendelft. Uit de Rijp. Op de houtzagerij van den heer La Febre te De Rijp had de knecht J. K. het ongeluk met den duim in de zaagmachine te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat hem een stuk van den duim werd afgesneden. Uit de Streek. Men heeft hier een begin gemaakt met het dorschen van de erwten: de zoogenaamde Wijker vale. Hoewel sommige lanen geducht van het „gebit" hebben geledenis in doorslag het beschot COURANT. LHiavi Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis,"dat van heden af ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage is nedeigelegd, een ontwerp van de door de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg-Maatschappij aan den Minister van Waterstaat ter goedkeuring inge zonden WInterdienstregeling 1908 1909. Event ueele opmerkingen betreffende deze ontwerp dienstregeling kunnen vóór of Op 5 Augustus a.s. rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat worden ingezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 28 Juli 1908. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR herinnert den verlofgangers der militie die bestemd zijn op 1 Augustus 1908 naar de landweer over te gaan, aan hunne verplichting om zich na 1 Augustus 1908, doch vóór of op 30 Augustus d. a. v. ter gemeente-secretarie aan te melden, onder overlegging van hun militair zakboekje. Alkmaar, De Burgemeester voornoemmd, Juli 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 29 Juli. President Roosevelt heeft het dezer dagen betreurd, dat hij nog een jaartje moet regeeren. Met zijn gezin bevond hij zich bij dien anderen grooten Amerikaan, den bekenden noordpoolreiziger Robert Peary, die thans weer een nieuwen tocht naar de onbekende we reld van sneeuw en *s is begonnen. De heer Peary gaat thans voor de achtste maal en het schip, waarme de de reis wordt ondernomen, heet „Roosevelt." De president nu heeft de vorige woek het schip, dat naar hem genoemd werd, en dat te Oysterbay lag, bezich tigd. Hij heeft zich eerst laten inlichten door den of ficier Peary, die hem vertelde dat de reis allereerst gaat naar Hanks Harbor, waar 25 ton walvischvleesch aan boord genomen wordt, vandaar door de Davis- straat naar Etah, dat we op de kaart vermeld vinden als de noordelijkste kolonie van de Eskimo's. Te Etah komen inboorlingen aan boord. Een hulpschip „Eric" geheeten, zal dan de voorraden aan vasten wal bren gen, maar men blijft zoo lang aan boord van de „Roo sevelt," als maar eanigszjins mogelijk is. En dan gaat het in hondensleden naar de Noordpool. De heer Pea ry is evenwel te dikwijls in deze streken geweest, dan dat hij zeker zou zijn van de overwinning. Maar toch zal hij doen wat hij lean om de Amerikaansche vlag, de sterren en strepen, noordelijker te planten, dan eenige andere vlag tot heden werd opgesteld. Deze reis zal zijn laatste wezen, hoe zij ook moge afloopen. De ont dekkingsreiziger begint zich oud te gevoelen: hij is 52 jaar. Maar als hij terugkeert, hoopt hij een expeditie uit te rusten naar de zuidpool, welke hij evenwel niet mee maken zal. De president luisterde met belangstelling naar deze mededeelingen. En eindelijk ging liij zelf op expeditie door het schip Een pianola en een gramofoon, medegenomen voor het genoegen van de bemanning, maar ook voor dat van de Eskimo's, moesten hun deuntjes laten hooren en ook moest do president even het biljart zien, dat meegenomen wordt. Geruimen tijd vertoefde hij in het laadruim, waar de voorraden als bijv. 1Ü00 pond tabak, 7000 pond spek, 10.000 pond suiker enz. opgestapeld lagen en waar ook de geschen ken voor de Eskimo's waren geborgep. Peary kent elk lid van den stam en voor ieder heeft hij een pas send cadeautje meegenomen, als halssnoeren, speelgoe deren, wapens, werktuigen en spiegeltjes. President Roosevelt kan buitengewoon vriendelijk zijn als hij wil. En hij wilde dien dag. In zijn witlin nen pak doorsnuffelde hij het geheele schip, ging zelfs tot grooten schrik van zijn echtgeneote de machineka mer binnen, waaruit hij even later te voorschijn kwam met zweetstraaltjes langs het gelaat en vettige han den. Doch dit was gauw hersteld en nu gaf „Teddy" eiken schepeling een stevigen handdruk en wenschte htm een goede reis. Toen bleef hij bijzonder lang staan bij do Eskimo-honden, die bij de groote hitte de tong uit den bek lieten hangen. En zachtjes fluister de hij, dat het hem speet, dat hij nog een jaar in het Witte Huis moet regeeren hij zou zoo gaarne mee gegaan zijn. Vervolgens gaf hij den heer Peary zijn portret met eigenhandig onderschrift, terwijl zijn jongste zoon dezen een klavervier gaf, even te voren aan den weg gevonden, welk talisman de ontdekkings reiziger zorgvuldig in zijn dagboek legde. En thans is de president alweer aan het regeeren en aan het trachten, den heer Taft in zijn plaats te doen kiezen. Maar zoodra zijn opvolger er is, gaat hij ook aan liet ontdekkingsreizen. Niet in de Pool streken maar in de binnenlanden van Afrika wil hij onderzoekingen do-en. Hij wil met zijn zoons ander half jaar in de wildernis vertoeven, ver van de be schaafde wereld. En daar wil hij schieten op, wild, waarop thans nog niet gejaagd wordt en dat toch do maatschappij voordeel zal kunnen geven. Vandaar dat er een hoogleeraar in dierkunde meegaat, die de ske letten en de huiden zal prepareeren. Een eigenaardig man toch, die president! Nooit te v re den als hij niets te doen heeft! Maar hij zoekt zijn bezigheid wel wat in een vreemde richting. Wie zal dat een man als president Roosevelt evenwel euvel duiden Een niet onbelangrijk besluit werd gisteren door de* Synode genomen. Is in het algemeen het stemrecht in de Ned. Ilerv. Kerk reeds zoo ruim mogelijk gere geld volgens velen te ruim heden werd voorloo pig aangenomen nog eene bestaande beperking weg te nemen. De class. verg. van Dordrecht had op voorstel van dr. J. Schokking, pred. en lid van de Tweede Ka mer aldaar aan de Synode verzocht uit art. 3* van het Aig. Regl. de woorden te laten vervallen, waardoor „bedeelden" van de uitoefening van stemrecht zijn uitgesloten, wijl „deze bepaling in strijd is met de eer ste beginselen der barmhartigheid". De comm. van rapport, waarvoor prof. Cannegieter optreedt, stelt voor dit verzoek af te wijzen. Dit werd door verschillende sprekers bestreden. De be strijders wezen er op, dat het hier een stemrecht is over geestelijke, niet stoffelijke dingen. Het is hard, indien belangstellende personen, op hoogen leeftijd misschien armlastig geworden, boven dit leed dan ook nog het leed van verlies van hun stembevoegdheid moeten dragen. Men acht de pressie van diakenen op de armen niet erger dan van werkgevers en grondeige naars op hun onderhoorig-en en huurders. Wil men daartegen iets doen, dan is invoering van het couloir stelsel aanbevelenswaardig. De schrapping van de be doelde woorden moge niet dringend zijn, nu zij ge vraagd wordt, is zij principieel goed te keuren. Met 10 tegen 7 stemmen werd in laatstbedoelden zin be sloten, en zal dus dit voorstel aan de kerk ter beoordee ling worden voorgelegd. Een tweede rapport van prof. Cannegieter betrof een voorstel van het Prov. Kerk bestuur van Gelderland, met adhaesie van het Class. Best. van Harderwijk, bedoelende eene „andere, betere vertegenvwxn-dig-ing" der kerk, een wensch ook door een motie van de classis Bommel en Groningen gesteund. Men wil dan eene Synode van 45 leden, door de elass. vergadering gekozen, of van de helft van dit aantal, om het andere jaar door de helft en wederhelft dier vergaderingen benoemd. De commissie is verdeeld. De meerderheid juicht het toe. Bij de tegenwoordige benoeming is eene afvaardiging ter Synode in strijd met den geest der provincie meermalen voorgekomen. Ook is deze wetswijziging reeds een vorige maal geble ken in den geest der kerk te zijn. Dit rapport zal na der behandeld worden. Bij een verzoek van een drietal predikanten die een andere werkzaamheid aanvaardden, om lid te mogen blijven van de Alg. Syn. Weduwebeurs, komt de vraag ter sprake, of den predikant, directeur van een tucht school geworden, van die beurs lid kan blijven. De vraag werd bevestigend beantwoord, omdat, wie aan de zedelijke leiding der verwaarloosde jeugd zich wijdt, gezegd kan worden, in een werk der Inw. Zending werkzaam te wezen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Naar het Hbld. verneemt, heeft de regeering aan het hoofdbestuur van den Federatieven Nederlandschen Zuivelbond opgedragen pogingen in het werk te stellen voor het invoeren van een kwaliteitsmerk van Neder- landsche boter. De heeren V. R. Croesen te Zwolle, J. Wintermans te Eindhoven en F. E. Posthuma te Den Haag hebben de opdracht aanvaard voor het uit brengen van een praeadvies over de vraagis een kwaliteitsmerk voor boter in Nederland wenschelijk. In de te 's-Hertogenbosch te houden algemeene ver gadering zal de heer Wintermans hierover rapporteeren de heer Tj. Kuperus van Grouw, zal eene lezing hou den over: „De werking der coöperatieve zuivelfabriek." Naar Het Volk meldt, heeft het bestuur der Rijks verzekeringsbank aan de agenten dier Bank onlangs de volgende circulaire gericht „Nu het eenige malen is voorgekomen, dat een uwer in de plaats zijner inwoning candidaat is gesteld bij een gemeenteraadsverkiezing, zien wij ons verplicht, ten einde u teleurstelling te besparen, u mede te deelen, dat wij eventueel geen toestemming zullen kunnen verleenen tot het bekleeden van het lidmaat schap van een gemeenteraad door een agent der rijks verzekeringsbank, omdat het door hem uit te oefenen toezicht zou kunnen lijden door het waarnemen van bedoeld lidmaatschap." GEMENGD NIEUWS. Men meldt ons In den groentenhandel aan den Langedijk en om streken heerscht nog altijd een fooienstelsel, dat zeer nadeelig werkt voor den handel. Bij het lossen der groenten worden door de tuinders veel fooien, gelagen of uitgeschoten groenten aan het personeel van den handelaar gegeven. Nu hebben de vereenigingen aan den Langedijk en Omstreken in overleg met de vei eeniging „De Koop handel" aan den Langedijk, besloten hieraan paal en perk te stellen. Het is het personeel van den handelaar op straffe van schorsing, verboden fooien in welken vorm ook, te vragen of aan te nemen. De tuinbouwers die fooien geven in welken vorm ook, zullen door hunne vereenigingsbesturen worden gestraft met 5—10 tot 25 gulden boete, waarna bij herhaling volgt schrapping van hun lidmaatschap. Een en ander is in vereeniging per advertentie en aanplakking bekend gemaakt. Vrije baan en gratis wedstrijd voor leden. Het negen- daagsch feest wordt besloten met een bal champêtre.^ Concerten en matinée's op Zondag 16 Aug., Donder dag 20 Aug. en Zondag 23 Aug. Voor feestgidsen vervoege men zich schriftelijk aan het secretariaat Ceintuurbaan 23. Bij v. D. te Strijp, in wiens woning hedennacht de bliksem insloeg, zijn in twee maanden vier kinderen, respectievelijk 5, 4, 2 en een half jaar, gestorven. Door een burgemeester uit een dorp in N.-B. was zijn wetenschap van aanslagen in de bedrijfsbelast ng, die hij kende door de afkondiging van het kohier, dienstbaar gemaakt aan de regeling van aanslagen in den hoofdplijken omslag in zijne gemeente. Door den persoon, wiens aanslag tengevolge daarvan werd verhoogd, is nu een aanklacht tegen den burge meester ingediend, op grond van art. 47 der wet op de bedrijfsbelasting. Dj betrokken burgemeester en een paar leden van den raad zijn reeds op de aan klacht gehoord. (N. B.) De Amsterdamsche kegelbond houdt ditmaal zijn groote jaarlijksche wedstrijden van 16 tot en met 24 Augustus aan het tolhuis over het Y, op vijf versierde en electrisch verlicht wordende banen. De wedstrijden bestaan uit korps-, personeele-, dames- en parenwed strijd, kampioenschap van «Amsterdam 1908/1909. Het beroep bij de Ned. Hervormde kerk te War mond is aangenomen door ds. R. P. A Rutgers te Nieuwediep. Den 28 vergaderde alhier de raad der gemeente. Bij afwezigheid van den burgemeester met verlof, werd het voorzitterschap waargenomen door den heer P. Buis Jz. Afwezig waren de heeren Smit en Bijpost. Bij de opening der zitting sprak de voorzitter eenige hartelijke woorden van dank voor de hulp door Scha- gerbrug en Barsingerhorn verleend bij den onlangs plaats gehad hebbenden brand en bracht hij hulde aan de plaatselijke brandweer voor den toen betoonden ijver. Yan Ged. Staten waren eenige goedkeuringen op geldleeningen enz. ingekomen. Het rapport der kas- verificatie bij den ontvanger wees eene ontvangst aan van 101712;41a/2, eene uitgaaf van 95132,76, een kassaldo van 6579,651/;.. Het adres van het gemeen tebestuur van I.eek aan de Koningin, betreffende wo ningwetbepalingen, werd voor kennisgeving aangeno men. De beslissing omtrent het bergen van 7500 pa tronen voor de landweer werd aangehouden, omdat de raad nadere inlichtingen wenschte omtrent de weige ring van den minister van justitie om de patronen te bföSiUeibii1 Jiek het kantongerecht. Mien en verlof tot het doen eener tweede z'vaarding; en na verloop van de derde 'flat zal worden uitgesproken bij vonnis -'•nk dat er rechtsvermoeden van overlijden en gedaagde, sedert den dag waarop hij den 6 October 1904, met vergunning i^OSSe om UVnwuna uv 1'. de Vos te West-Kapelle. Tot leden van de commis sie voor het nazien van de gemeente-rekening, dienst 1907, werden gekozen de heeren H. Feisser, W. Rogge veen Cz. en P. Meurs. Deze rekening wees een ont vangst aan van 65874,49, een uitgaaf van 64766,21s, een batig saldo van 1108,25B. Bij de rondvraag sprak de heer Meurs de wenschelijkheid uit een vierde brand spuit aan te schaffen. B. en W. beloofden alle aan dacht aan de brandweermiddelen te zullen schenken. De heer Feisser vroeg opname van een strafbepaling in de politie-verordening voor vernieling van openbare plantsoenen en naar het plan van B. en W. betref fende aanleg plantsoenen op de Gedempte Nieuwe Laagzij. B. en W. zeiden met het laatste nog niet klaar te wezen en beloofden het eerste op te zullen nemen in de weldra aan te bieden herziene politie-ver- ordening. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de heer Buis de vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1