DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. binnenland. No. 175. Honderd en tiende jaargang. 1908. DONDERDAG 30 J U L I. Nationale Militie. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. De neutraliteit der openbare school. ALKMAAR De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onder- staanden verlofganger, binnen deze gemeente in het register van verlofgangers der Nationale Militie inge schreven, am zich, ter bijwoning der herhalings oefeningen, 's namiddags vóór 4 ure, bij zijn korps te vervoegen 10e Regiment Infanterie, lichting 1903, garnizoen Hoorn 1 September 1908, PETER ANTOON HUBERTS GIELEN. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 29 Juli 1908. G. RIPPING. ALKMAAR, 30 Juli. Met. ongewone snelheid volgen thans te Konstanti- nopel de gebeurtenissen elkaar op. Wanneer we nog even de feiten der laatste dagen in dc herinnering terugroepen, dan zien we, dat allereerst de grootvi zier en de minister van oorlog zijn ontslagen, terwijl de leiding van de staatszaken werd opgedragen aan den wèl 72-jarigen evenwel toch energieken Saïd Pasha. Toen kwam de mededeeling van de bijeenroe ping van het parlement, vervolgens de kennisgeving, dat aan alle politieke gevangenen en verbannenen kwijtschelding gegeven wordt, dat eensuur en gehei me politie worden afgeschaft, dat zelfs amnestie wordt verleend aan de benden van Macedonië, dat aan alle Turken vrijheid van beweging door het geheele land wordt toegestaan. Er wordt zelfs aangekondigd, dat het eunuchenwezen zal worden afgeschaft, ja, dat de harem „ge-europiseerd" zal worden. En voor Yildis Kiosk, vroeger door een keten van geheime en gewone politieagenten van de buitenwereld afgesloten, ver schijnt het demonstreerende volk en evenals de Duit- sehe Keizer in den verkiezingsnacht in de Lustgarten spreekt Abdoel ITamid TT, de man, die zich tot dusver meer naar den eisch van den Koran dan op eigen ver langen slechts enkele dagen in het jaar en dan nog streng bewaakt aan het volk vertoonde, de menigtetoe. De bladen geven uitvoerig verslag van deze on-turk- sche gebeurtenis. De sultan had het venster geopend en de menschen gevraagd wat ze wilden. Toen had er iemand uit de menigte gezegd: „Wij verlangen niets anders dan de gezondheid van Uwe Majesteit. Sedert 32 jaren hebben eenige verraders ons belet het aange zicht van Uwe Majesteit te zien. Wij hebben vurig naar Uwe Majesteit verlangd. Duizendmaal dank, nu hebben wij Uwe Majesteit gezien. Lang leve de Pa- dis j ah Daarna hield de sultan de volgende toespraak: „Mijn kinderen, weest kalm, van mijn troonsbestij ging af heb ik slechts gedacht aan de welvaart en het heil van mijn vaderland. Mijn hoogste wensch is het welzijn van mijn onderdanen, die mij zoo dierbaar zijn als mijn eigen kinderen. God is mijn getuige! Van nu af is uwe toekomst verzekerd: Leeft thans, broe ders, genietend van uw vrijheid. Ik zal samen met u arbeiden. Tk ben tevreden over de trouw en de dank baarheid, die gij mij betoont. Gaat naar huis en rust uit Onder levendige huldebetuigingen trok de volksme nigte af. De sultan heeft, schendend de traditie, gesproken en bovendien moet hij nog gezegd hebben „Dertig ja ren was ik een gevangene, ook mijzelven gaf ik de vrijheid toen ik ze het volk schonk." Als nu al de voorgenomen veranderingen, die een einde maken aan de alleenheerschappij van den sultan, maar ook aan diep mgêwortelde zeden en gebruiken, tot stand ko men, dan is Turkije i urkije niet meer. Evenwel laat ons niet al te optimistisch zijn, doch bedenken, dat de sultan vroeger altijd heette „de zwakke man aan den Gouden Hoorn" of „de zieke man aan den Bosporus" of „de halve man uit het rijk van de halve maan," uit drukkingen, die allen wijzen op het weifelende karak ter van Abdoel Tlamid. En ook zij niet vergeten, dat de hervormingen en de goede besluiten zijn afgedwon gen door den slechten toestand, welke er in het groote ri.jk heerscht. Ook heeft de nieuwste geschiedenis ons geleerd, dat het scheepje van het parlementarisme ge vaar loopt te stranden, wanneer het plotseling wordt gezet in de branding van een opgewonden bevolking, welke wordt opgezvviept door j, de nieuwe gedachte." \V at is er in Rusland van de eerste Doema terecht ge komen en wat in Perzië van' het parlement! Thans heeft een onbloedige paleisrevolutie in Tur kije nieuwe denkbeelden ingang doen vinden, maar wie zal het zeggen, of men niet weldra met behulp van een dergelijk middel door al het nieuwe een streep zet en tot het oude terugkeert? In hoeverre er op den Sultan drang door het buiten land is uitgeoefend, valt voorshands niet te zeggen. Een Reutel-telegram gaat zoo ver te beweren, "dat de nieuwe stand van zaken aan Engeland is te dan ken, terwijl üuitsehland steeds voor het behoud van het oude ijverde - vandaar dat thans Duitschlands overlieerschende invloed een einde heeft genomen. Hierin ligt in elk geval overdrijving, die het gevolg is van de omstandigheid dat het nieuwsagentschap een Engelsche onderneming en dientengevolge partijdig voor Engeland is. Duitschland, dat inderdaad steeds een grooten in vloed op den Sultan heeft trachten uit te oefenen en op velerlei wijzen zijn vriendschap probeerde te verwer ven, zal intusschen wel een weinig teleurgesteld wezen, liet is dan ook al zeer toevallig dat de reeks nieuwe besluiten werd geopend met het verslag van den groot vizier, wion enkele dagen te voren door den Duitschen Keizer de hooge orde van den Zwarten Adelaar was verleend Geen wonder dat men in Duitschland eigenlijk met leede oogen de dingen aanziet, die thans aan den Bos porus gebeuren en dat men zoo tusseheu de rogels door te lezen geeft, dat Engeland toch minstens een dubbelzinnige rol heeft gespeeld. goeds van verwacht Het Huisgezin meldt, dat als de Kamer weer bij eenkomt, het katholnke Kamerlid Bogaard tot mi nister Heemskerk de vraag zal richten of hij de uit legging deelt, door minister Rink gegeven van de voorgeschreven neutraliteit van het openbaar onder wijs. De katholieke onderwijzers toch aan openbare scholen met uitsluitend katholieke, bevolking wenschen het onderwijs zoo katholiek mogelijk te maken doch ze zijn bosehroomd dit te doen zoo lang ze niet zeker weten, dat zulks door de regeering in overeen stemming wordt geacht met de wet. Algem. Synode'der Ned. Herv. Kerk. De benoeming van predikanten en kerkeraadsleden is in de Ned. Herv. Kerk opgedragen aan de kerkera den zelf of aan z. g. kiescolleges, naar de gemeente dit om de 10 jaren beslist. Na eene ongeveer 40-jarige ervaring staan die kiescollegs bij velen niet in gunst en eere, als instrumenten van partijgeest, bronnen van boozen strijd en verwarring. Op hunne afschaffing werd meermalen aangedrongen. In die richting is een voorstel bij de Synode ingediend door classis Middel- burg, gesteund door leden van Meppel, waartegen een bezwaarschrift van gemeenteleden uit Middelburg is gericht, liet voorstel wil, dat de kerkeraadsleden door de lidmaten der gemeente zullen gekozen worden, en dat de eersten de predikanten zullen beroepen. Intus schen kunnen de kiescollegs voor de benoeming van kerkeraadsleden blijven aangewezen.. De bij monde van dr. Gronemeijer rapporteerende commissie beveelt de voorgestelde wetswijziging aan en wijst de bezwa ren, door de g'emeenteleden van Middelburg daartegen ingebracht, af. Iïet rapport wordt ter inzage gelegd voor latere behandeling. Een ander rapport van den zonden rapporteur namens dezelfde commissie wordt aanstonds afgehandeld. De classis van Heusden wenscht, dat de verplichting I zal voorgeschreven worden, dat personen, die, elders gedoopt zijnde, als lidmaat eener gemeente wenschen te worden aangenomen, aan den kerkeraad een doopbe wijs hebben over te leggen. Hiervan zouden vrijgesteld zyn, die bij een ander kerkgenootschap gedoopt zijn. Mede om deze uitzonderingsbepaling voor van buiten inkomende, en ook omdat deze zaak reeds voldoende geregeld is (immers kan de kerkeraad zelf een doopbe wijs aanvragen) wijst de commissie dit voorstel af waarin de Synode haar volgt. De classis Breda "wil' dat gelden beschikbaar zullen zijn voor de werkzaam heden op het gebied van uitbreiding van den diacona- arbeid, van zendig, opvoeding- van voogdijkinderen enz., en wil dat er daarom aan de classes vrijheid zal gegeven worden om opcenten te heffen op de bijdra gen die door de gemeenten aan de Alg. kas der kerk moeten betaald worden. De heer Adriani, rapporteur, juichte de bedoeling der classis, verbreeding van werk zaamheid, toe, maar meende, dat niet aldus de kosten moeten gevonden worden. De bedoelde wijze is onnoo- dig, ondoelmatig, onvoldoende, want de uitkomst zal gering zijn. Men moet de kosten van zulken arbeid vinden uit de diaconale fondsen of uit vrije inzame ling. Het rapport van den heer Picard over het voor stel van prof. Knappert, om het doctoraal examen ver plicht te maken, beveelt aan, deze zaak in handen der bynodale commissie te stellen. Over beide conclusiën wacht ons nadere beraadslaging. Ten slotte een zaak die aan vroeger dagen herinnert. De kerkeraad van uieidc heeft geweigerd om een viertal jongelieden, te k km recht aangenomen, als leden zijner gemeente in 'ormeel is dit besluit onbetwistbaar; b ar het echter schijnt, dat er eenig onrecht in deze zaak begaan is wordt, naar een voorstel van prof. Can- ïiegieter, aan de Synodale Commissie opgedragen, deze zaak tc onderzoeken en aan de wet te toetsen, om ver volgens de Synode dienaangaande van advies te die nen. Hierna werd de vergadering gesloten wegens -Synodus Oontracta. 5de Middenstands Congres. (Vervolg). G sieren meldde men ons uit Dordrecht het begin volgende C°U°"'S' Ult het jaarverslag bleek nog het O ik van regeeringswege wordt meer en meer be langstelling voor den middenstand betoond. Dit is daadwerkelijk gebleken iiit de benoeming van een inspecteur van het handelsonderwijs en door het openen van het rijks-bureau tot onderzoek van han delswaren te Leiden, waar veel wofdt. Op de begrooting voor 1908 is een groot bedrag uit getrokken, om de reeds zoo verschillende jaren ge wenschte enquête te kunnen houdea. De staatscommissie voor den middenstand heeft haar eerste rapport uitgebracht en wel over de vakop leiding- van den middenstand. Te betreuren is, dat deze commissie, in de 4 jaren van haar bestaan, nog nooit het oordeel over deze of andere aangelegenheden aan de bestaande midden- stands-organisatie(s) heeft gevraagd, zooals zulks wel b.v. in België heeft plaats gevonden. Op de begrooting voor 1908 is uitgetrokken een be drag van 25,000, ten einde een enquête te doen hou den naar de verhoudingen van den middenstand. I let is een gelukkig verschijnsel, dat de regeering de noodzakelijkheid gevoelt, dat de enquête naar de be hoefte van den middenstand goed moet worden gehou den. Onder meer is dit gebleken uit het feit, dat de departementen van Landbouw en Binnen! andsche Za ken tot overeenstemming zijn gekomen omtrent het opnemen van de vakopleiding onder de vraagpunten, waarover de enquête zal loopen. Is dit eenerzijds toe te schrijven aan de behoefte, die men aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken gevoelt, om het vak onderwijs zoo goed mogelijk te doen beantwoorden aan zijn doel, in hoofdzaak hebben wij dit te danken aan het departement van Landbouw, voornamelijk aan het hoofd van de afdeeling Handel, die vol belangstelling is voor de zaken van den middenstand. De Middenstand zelf begint gelukkig meer en meer te gevoelen het nut van organisatie, wat blijkt uit het ieit, dat overal middenstands-organisaties worden op- gericht. Onder dankzegging aan den secretaris werd dit ver slag goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penning meester, den heer J. Das Dzn., constateerde, dat het aantal leden zich steeds uitbreidt, zoodat de post con tributie geklommen is tot, 1042,50. Ook de post be gunstigers is, althans voor 1907, belangrijk gestegen eA„- 6g 5S0' terwiÓ'1 de begrooting voor dezen post 395 was. f £tkegr°0ting..VOOr 3908 sluit °P ©en bedrag van 2632,50, waarbij rekening is gehouden met het na- deelig saldo 1907 ad 44,17. Rekening en verantwoording en begrooting werden goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmees ter voor zijn beheer. Het bestuur deed daarna mededeeling omtrent het aangaan van eene leening tot dekking der kosten van voorbereiding van de Middenstands-Tentoonstelling, groot -000 ad 4 Goedgekeurd werd deze leening aan te gaan en jaarlijks 400 af te lossen. A a schorsing der vergadering werd de buitengewone algemeene vergadering geopend tot behandeling van het voorstel tot wijziging der Statuten en van het huishoudelijk reglement. Dit voorstel omvat de wijzi ging- van artikelen, van de-statuten en 21 artikeleu van het huishoudelijk reglement, terwijl door de aan gesloten vereenigingen niet minder talrijke amende menten zijn ingediend. Tn hoofdzaak werden de door iet bestuur voorgestelde veranderingen goedgekeurd doch onze ruimte laat niet toe nader over dit punt der agenda uit te weiden. 1 £ai de jU!U7'e werd "og ©enigen tijd voortgegaan met de behandeling van deze voorstellen, waarna de alge meene vergadering heropend wordt. Allereerst was daarna aan de orde het voorstel om opnieuw aan te dringen op verlaging van personeele belasting voor winkels, hotels, café's en dergelijke. Een der sprekers wilde ook kokzaken met groote z.Ien onder dit voorstel opnemen. Het bestuur nam dit amendement over. Het geheels voorstel werd aangenomen. ■j?* ™°rstel tot een vernieuwde actie in zake den ttudden-Europeeschen tijd werd van de agenda afge voerd, waar de Amsterdamsche Tijd reeds in de wet is vastgelegd. In bespreking kwamen daarna de voorstellen van het Boudsbestuur in zake de conclusiën, aan het Boudsbestuur ter uitvoering opgedragen, van het in September 1907 te Amsterdam gehouden Congres voor de Ambachts-mjvevheid, betreffende: le. het Crediet 1 lucuur "ai reu iet- wez u voor oen Middenstand 2e. de bespreking over eene vereemging voor het aankoopen van ambachts! werktuigen 3a. de Coöperatiewet. Het Hoofdbestuur stelde voor: lo. Het Credietvraagstuk van den Middenstand in zijn geheel aan de orde te stell-n op het Bondscon- gros 1909. Dit onderwerp kan dan in de v. reenigingen inden aanstaanden winter een punt van ernstige studie uit- rn Aen, terwijl het hoofdbestuur volkomen bevoegde personen zal uitnoodigen hun denkbeelden neer te Dggen m prao.adviezen en rapporten, die ten congresse kunnen dienen als grondslag vco de besprekingen Nagegaan kan worden in hoever het wenschelijk is andere dan ambachtslieden en neringdoenden, niet- middenstanders, te doen deel hebben of deelnemen aan middenstands-crediel-banken. Dit voorstel werd aangenomen. 2o. De vraagof en op welke wijze eene vereeni- ging tot In t in- en verkoopen van gereedschappen kan worden tot stand gebracht, alleen aan de orde te stellen zonder een voorstel te doen omtrent de al of niet oprichting vaii zoodanige vereeuiging. Wil eene instelling als de hier bedoelde vru hten opleveren voor den Middenstand, dan is het nocdig dat deze zich zelfstandig, zonder beïnvloed te worden door buiten dezen stand of de Middenstandsbeweging ataanden, uitspreekt over de al of niet wensch ".lij kheid er van. Zonder debat ging de vergadering over tot de orde van den dag. öo. Daar wijziging van de Wet op de Coöperatieve Vereemgingen een vraag is van zuiver juridischen aard, het gevoelen daaromtrent in te winnen van het lid van Advies van den Bond, den heer Mr. D. Jo- sephus Jitta, hoogleeraar te Amsterdam. Deze mededeelingen werden aan de algemeene ver- gadering overgelegd. De heer Josephus Jitta adviseerde dat het vooralsnog niet gewenscht is voor den Bond een stip in bedoelde richting te doen omdat de middenstand de coöperatie nog te weinig in pree tijk heeft gebracht, om, op grond der ervaring, te kunnen zeggen, welke bepalingen in de wet op de coöperatieve vereeniginger. met het oog op zijn belangen, herziening behoeven, Een vergelijking tusschen onze coöperatiewet en de Duitsche wet in deze kan aantoonen welke wijzigingen mtn in onze wet zou moeten brengen, indien men het stelsel der nagenoeg volledige vrijheid, waarop onze wet berust, zou willen verlaten om het stelsel der nauwkeurige reglementeering, aan de Duitsche wet eigen, te aanvaarden. Vooralsnog valt echter niet te zeggen of, bijzonderlijk met het oog op de belangen van den middenstand, het stelsel van nauwkeurige re- glementeering in alle opzichten aanbeveling verdient. Daarbij komt, dat in Duitschland een dergelijk stelsel van reglementeering reeds is ingevoerd voor de naam- looze vennootschap, terwijl in ons land eene herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennoot schap wel in uitzicht is gesteld, maar nog niet beli chaamd is in een openbaar gemaakt ontwerp. In die omstandigheden heeft een poging om een herziening- van de wet op de coöperatieve vereenigingen te doen ooralgaan aan die van de wet op de naamlooze ven nootschap weinig kans van slagen. Dit advies werd aanvaard. Alsnu was aan de orde het rapport van de commis sie, benoemd door de algemeene vergadering te Nij megen, om onderzoek te doen naar de mogelijkheid om uitvoering te geven aan de voorstellen der Dordrecht- sclie Winkeliersvereeniging. Bedoeld voorstel luidt: „De algemeene vergadering spreke den wensch uit, dat het hoofdbestuur besluite in beginsel tot la de vestiging van een Bondsbureel; lb dc benoeming van een gesalarieerden adjunct- secretaris 2a het ontwerpen van een reglement van orde voor de jaarlijksche algemeene vergadering; 2b de vorming van provinciale en districtsgroepen; 3a het m eigen beheer nemen van het Bondsorgaan; de aanstelling van plaatselijke correspondenten en agenten van bet orgaan. Het komt de commissie, bestaande uit de heeren A A. Collenteur, H. de Graaf en J. F. Peters Weytens voor dat aanneming van het voorstel sub la—b den ond ten zeerste zou ten goede komen, war© het niet, dat lmancieele overwegingen in deze tot voorzichtig heid aansporen Zij acht het wenschelijk den goedge- zmden Bondsleden gelegenheid te geven eene kleine jaarlijksche bijdrage te schenken, ten einde jaarlijks een bedrag bijeen te brengen dat het Boudsbestuur in otaat zal stellen, daarvoor de noodige betaalde hulp te kunnen verkrijgen en voorts over te gaan tot vorming 7" fonds' welks renten de kosten 3000 5000 s jaars) van een Bondsbureel met gesalarieer- den administrateur zouden dekken De vervulling van de wenschen', uitgesproken sub 2a b kan volgens de commissie niet anders dau den Bond ten goede komen. Wanneer bedoelde groepen wor den gevormd, kunnen zij, op gezette tijden, vraagstukken behandelen, waardoor dan tevens de overladen agenda der jaarvergadering wordt ontlast. Mochten tegen de vorming van bedoelde groepen gegronde bezwaren bestaan dan wordt in overweging gegeven in verband met 2a de vraagstukken op de agenda der jaarverga deringen geplaatst te behandelen in secties, met stem ming over de conclusies in de algemeene vergadering. Van de verkregen nauwere aaneensluiting kan wor- den verwacht grootere toewijding van de vereenigingen en meerdere belangstelling bij haar leden, die weer zal bhjken uit meerdere waardeering van den inhoud van het Bondsorgaan, waarbij het niet moeielijk moet vallen in elke voreeniging een of twee leden te vinden bereid om de belangen van het blad eenigen tijd ten offer te brengen. Het komt genoemden heeren voor, dat bij de meerdere belangstelling de uitgaaf van het Bondsblad in eigen beheer voor de Bondskas profijte lijker moet zijn dan onder de tegenwoordige condities. Bij de discussie kwam voornamelijk de exploitatie van het bondsorgaan ter sprake. Op voorstel van den he-r Thijs Plet werden lenoemd de herren Z. Deenur, uit Amsterdam; H. A. Koppel Jr. uit Den Haag, en A. Fortuin uit Alkmaar, met opdiacht na te gaan, op welke wijze het bondsorgaan beter eii yoo.deeliger is te exploiteeren, zoodat ook een bezoldigde redactie zal kunnen worden aangesteld. De Duitsche Middenstai dsvereeniging te Berlijn uitgeuoodigd tot dit congres, was verhinderd tegen woordig te zijn en had zijn telegrafischen gelukvvensch gezonden. Aan verschillende commission werd dank gebracht o.a. aan die voor herziening van statuten en huisb! reglement. Hierop werd de vergadering gesloten. fn den. ^middag werden volksspelen gehouden in het Oranjepark, waarvoor prijzen beschikbaar waren gesteld door winkeliers. Mooi weer begunstigde deze zeer geanimeerde vermaken, die door de muziek werden opgeluisterd. 's Namiddags had een ze~-r geanimeerd (feestmaal plaats. De stemming aan de gezellig met bloemen en groen versierde tafel liet aan gezelligheid niets te wejischen. Na het maal ging men de verlichting zien en liet concert op het Scheffersplein en in de haven hooren.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1