STADSNIEUWS. Vijfde Middenstandscongres. GEMENGD NIEUWS, Een onbewoonbaar hotel. Men meldt aan de „Tel.": Rotterdam zal weldra een groot hotel minder tellen. Het werd tijd ook Tot onbewoonbaarverklaring is n.l. voorge dragen een complex huizen, bestaande uit een drietal panden aan het Groote Kerkplein en twee aan de Bagijnenstraat. Dit geheele complex is tot logement ingericht. Iri lage, donkere kamertjes,die alleen langs gevaarlijk uitgesleten, met geplafonneerde trap pen en gangen te bereiken zijn, wordt hier aan een honderdtal logeergasten slaapgelegenheid ge boden. Tengevolge van den vervuilden toestand en de slechte ventilatie, heerscht in vele dier vertrekjes, die bovendien voor het meerendeel te klein zijn voor het aantal daarin logeerende personen, een ondragelijke atmosfeer. De privaten, waarvan er enkele onmiddelijk in de vertrekken uitkomen, verkeeren allen in onvoldoenden toe stand, terwijl de geheele rioleering slecht is en vaak tot overstrooming aanleiding geelt. Hierdoor en in verband met de lage ligging der vloeren, is het overal in die panden zoo vochtig, dat het bewonen er van voor de gezondheid beslist na- deelig moet worden geacht. Een duur oponthoud. De schorsing der Statenzitting in Zuid-Holland tot gisteren omdat den vorigen Woensdagavond een lid ontbrak aan het getal vereischt om te mogen beraadslagen of stemmen, kost aan de de provinciale kas pl.m. f 1000 aan reis-, ver blijfkosten enz. voor bet houden dezer verga dering. Het Statenlid dat de stemming, die de onvol talligheid aan het licht bracht, uitlokte, had het aanbod gedaan, die kosten in de provinciale kas terug te storten, maar van die royale aanbieding- is geen gebruik gemaakt. Nog steeds vogelmoord. Werden de sterna's of zeezwaluwen sinds eenige jaren langs de kusten van Texel onop houdelijk bestookt, toch slaagden enkele dezer vogels er in om te broeden. Thans zijn ook de jonge sterna's in staat te vliegen doch nu loeren ook de jagers aan den zeekant er op of zij deze laatste oude en jonge voorwerpen nog kunnen wegschieten. Men slaagt er echter niet in meer dan 15 a 20 sterna's per dag te schieten, wat toch den jager nog een flink daggeld verzekert, aangezien de opkooper er gaarne 18 ct. per stuk voor betaalt. Moge de wet ter bescherming dezer fraaie water vogels toch vóór Mei van 't volgend jaar van kracht kunnen zijnMisschien is algeheele uit roeiing der sterna's dan nog te voorkomen. Een schadepost. B. en W. van Haarlem hebben ditmaal de ver ordening op de inning der kennis-pachtgelden in al haar strengheid toegepast. Wie niet op tijd betaald hadverbeurde zijn plaats. Tot de slachtoffers behooren, met 22 anderen, de heeren Stoel en Spree. Waarschuwing aan Nederlandsche arbeiders. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat blijkens bericht van den consul te Essen-Ruhr, door Y. M. J. Hilbrant, wonende aldaar, Hermannstrasse 40, advertenties in Nederlandsche bladen worden geplaatst, waarin hij bericht 2000 werklieden (timmerlieden, met selaars, schoenmakers, enz.) aan werk te kunnen helpen. Daarvoor wordt eene vergoeding van Mk. 3 per persoon gevorderd, terwijl bij hem logies zou te verkrijgen zijn. Genoemde Hilbrant is evenwel niet in staat gebleken om werklieden, welke zich naar aan leiding van die advertentie naar Essen-Ruhr hadden begevenhet beloofde werk te ver- schaffen. Aan Nederlandsche arbeiders wordt derhalve dringend aangeraden, op grond van dergelijke advertenties niet naar Duitschland te gaan, zonder zich eerst vergewist te hebben dat er voor hen inderdaad werk te verkrijgen is, waartoe zij zich kunnen wenden tot den Nederlandschen consu- lairen ambtenaar in de plaats waarheen zij wen- schen te gaan of tot de verschillende in Nederland gevestigde arbeidsbeurzen. De adressen der consulaire ambtenaren en der arbeidsbeurzen worden op aanvrage verstrekt door de afdeeling handel van het departement van landbouw, nijverheid en handel, Lange Hout straat 36, te 's-üravenhage. Tevens wordt in herinnering gebracht de in de „Staats-Courant" van 22 Februari j.l. no. 45, opgenomen bekendmaking, waarbij eveneens werd gewezen op de wenschelijkheid voor arbei ders om niet naar West-Duitschland te gaan zonder beslist zeker te zijn van plaatsing en zonder de noodige papieren en eenige middelen om de eerste uitbetaling van loon te kunnen afwachten. Duur bollenland. Fraude. Slachthuis te Maastricht. Het Circus Libot in brand gestoken. Voor de slachtoffers van den brand Wijziging van de plaatselijke gebruiken bij wnningverhuring. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gymnasium. Laatste Berichten DORDRECHT 30 Juli. Hedenmorgen ten 9 uur werd het congres heropend. Aan de orde werd gesteld de beraadslaging over het vraagpunt Vakopleiding van den Middenstand. Over welke kwestie door een drietal deskundi gen praeadvies is uitgebracht, terwijl verschillende vereenigingen nota's en rapporten dienaangaande hebben-opgesteld. Het preadvies van den heer J. N. Hendrix te Amsterdam, luidt als volgt: Grondige kennis van het vak is eene allereerste vereischte, een noodzakelijke voorwaarde om in de uitoefening van dat vak een middel van bestaan te vinden; een waarheid, die zeker niet minder geldt voor die vakken, welke zich ten doel stellen de grondstoffen te verwerken de nijverheid als voor die vakken, welker uitoefening beoogt de gereedgemaakte stoffen van de hand te zetten den handel. Als voorzitter van den Nederland- schen Aannemersbond vestigt de heer Hendrix vooral de aandacht op het vakonderwijs voor den industrieelen middenstand. Bij de overweging hoe deze vakopleiding dient te worden geregeld, dringt zich als eerste vraag naar vorenzal de opleiding geschieden aan eene centrale instelling of is het gewenscht meerdere kleinere instellingen te hebbenverdeeld over verschillende plaatsen in ons land Zooals bekend bedoelde het wetsontwerp van het ministerie- Kuyper de oprichting van ééne centrale school en wel te Haarlem. Natuurlijk zou het hebben van scholen in meerdere hoofdplaatsen van ons land voordeelen met zich brengen, doch die zouden te duur gekocht zijn, indien daardoor die scholen niet zouden worden ingericht op eene dergelijke schaalniet zouden beantwoorden aan die hooge eischen welke aan eene centrale inrichting kun nen worden gesteld. Vooralsnog moet derhalve de voorkeur verdienen eene centrale school, mits dan ook uitstekend ingericht. Een tweede vraag, welke in overweging dient genomen, is deze, of oprichting va*n staatswege, dan wel door het particulier initiatief, gesteund door ruime subsidies, de voorkeur verdient. In het algemeen verdient het particulier initiatief zooveel mogelijk aanmoediging, doch bij de op richting van instellingen van zoo grooten omvang moet inderdaad de tot-stand koming van staatswege de voorkeur verdienen. De vraag, welke als de belangrijkste tot het meeste verschil van meening heeft aanleiding gegeven, is: welke eischen moeten worden ge steld voor toelating tot de Middelbare Technische school? De verschillende meeningen welke daarom trent heerschen, zijn terug te brengen tot deze twee hoofdrichtingen, welke gemakshalve worden aangeduid als de theoretische en de practische. De eerste richting verlangt, dat de leerling bij zijne toetreding hebbe eene algemeene ontwikke ling, ongeveer gelijkstaande met hen, welke met goed gevolg eene H. B. S. met 3-jarigen cursus heb ben doorloopen. Het vakonderwijs volge dan onmid dellijk op het voorafgaand algemeen ontwikkelend onderwijs, terwijl de noodige kennis van liet practisch werken op de school zelve worde ver kregen. De practische richting wil, wat algemeene ontwikkeling betrelt, de eischen voor toelating lager brengen, doch als noodzakelijke voorwaarde stellen, dat de leerling gedurende een aantal jaren practisch hebbe gewerkt, welke practische bedrevenheid gelijk moet staan aan die, welke aan een ambachtsschool met 2- of 3-jarigen cur sus kan worden verkregen; voor de bouwnijver heid wordt als zoodanig gewenscht het smeden of modelmaken. Door bijna alle kringen van be langhebbenden wordt de practische richting met meeste beslistheid voorgestaan en ook de heer Hendrix schaart zich met volle overtuiging in de rijen van hen, die de practijk voorop wenschen te doen gaan. Toch staat hij ook bij de andere richting ge- ruimen tijd stil en wel voornamelijk bij de door het vorige ministerie ondernomen reorganisatie der Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam tot eene Middelbare Technische School, waarbij slechts een voorbereidende cursus van een paar semesters zou worden ingericht, ten einde de leerlingen in de gelegenheid te stellen hunne kennis van de theorie bij te werken en zoodoende de school ook toegankelijk te maken voor hen, die de practische voor-opleiding wenschen. Een samengaan van beide richtingen lijkt den heer Hendrix te bedenkelijk, waar het geheele k arak - ter der beide opleidingen verschillend is. Te Noord wijk is dezer dagen een tuin verkocht, 1500 Rijnlandsche roede grond, voor dertig duizend vijfhonderd gulden. In 1881 kocht de verkooper dit stuk grond voor achttien duizend gulden en iedereen sprak van het gepeperde stuk grond. Er worden bloembollen op gekweekt. Dezer dagen is volgens de N. Ct. te Vlissingen be langrijke fraude ontdekt in het beheer der militaire cantines alasar. Door aangifte van leveranciers die geen betaling ontvingen, bleek bij onderzoek dat de sergeant S. J, G., van het 5de regiment inf., belast met den dage- lijkschen dienst der cantines, gedurende ruim twee maanden valschelijk de rekeningen der leveranciers van bier, eieren, melk enz. had gequiteerd met hun handteekeningen en bovendien een som gelds uit de kas had verduisterd, gez-imenlijk tot een bedrag van een paar honderd gulden. Bek!, is na een volledige bekentenis gearresteerd en opgezonden naar het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage, ter beschikking van den auditeur-militair, teneinde voor den Krijgsraad terecht te staan. Van een musch en een vlinder. Het witte vlindertje was in een grooten tuin en klapwiekte van bloem tot bloem om zich te laven aan den nectar van viooltjes, riddersporen en reseda. Ter afwisseling stoeide het een weinig met oen ande ren vlinder met witte vleugels, zonder zwarte stippels, of ging onder een blad zitten, bij voorkeur bij de krui-bloemigen, waar het een aantal eitjes legde, die zooals men weet, veranderen in de bekende gele kool rupsen. Daar vloog het weer omhoog en werd achtervolgd door een musch die het blijkbaar wilde vangeu. Om hoog, omlaag, dan weer naar links of rechts zwenkend, totdat juffrouw musch hot te pakken kreeg en er mede wegvloog om het zeker op een rustig plaatsje op te peuzelen. Er wordt van den musch, den straatjongen ouder de vogels, zooveel kwaad verteld, dat wij het nuttig vonden het bovenstaande ter kennisse van zijn vele vijanden te brengen. („Hdbl.") De gemeenteraad van Maastricht heeft een voor die gemeente gewichtig besluit senomen. Het heeft n.l. met 13 tegen 7 stemmen besloten dat de keuring van het vleesch in het stedelijk slachthuis aldaar, welke door de slagers werd betaald, voortaan ten laste der gemeente "zal komen. Men meldt aan de 's-H. Ct. uit Geertruidonberg Het had maar weinig gescheeld of het lwele circus Libot stond gisternacht in lichte laaie. Men zegt, dat de directie van genoemd circus een harer knechts, die den vorigen dag wat veel aan Bacchus had geofferd, verboden had dien avond in de voorstelling mee te spelen. Uit wraak schijnt de knecht nu den heelen boel in asch te hebben willen leggen. Gelukkig werd de brand nog bijtijds ontdekt, en kon zijn voortgaug worden gestuit. De gevolgen waren anders niet te overzien geweest. De knecht is in verzekerde bewaring genomen. Gistermorgen hield het kermisvolk zeker „generale repetitie" er werd gevochten dat het 'n lust was Verheffend, zoo'n kermis Ongelukken. Gisteren had in het Friesche dorpje Winsum een ernstig ongeluk plaats. Bij de zich daar bevindende terp liggen een aantal woonscheepjes van menschen, die bezig zijn deze terp af te graven. Toen nu op een dezer scheepjes een vrouw bezig was, het vuur aan te maken, en petroleum op de reeds smeulende brandstof te werpen, sloeg* plotseling de oliekan met grooten knal uiteen, en stond genoemde vrouw in een oogenblik in brand. Eerst toen men haar overboord in het water wierp, 'werden de vlammen gebluscht, maar intusschen was het lichaam reeds vreeselrjk geblakerd. Een" in 'allerijl geroepen vrouw om de eerste hulp te verleenen, schrok zóó van den aanblik, dat zij bewusteloos neerviel en eenigen tijd daarna overleed. Intusschen werd geneeskundige hulp inge roepen en de wonden"'van de ongelukkige vrouw voorloopig verbonden, waarna men zich per vaartuig naar de Joure begaf, waar" de ongelukkige thuis hoort. Mej. Koekkoek op de Nieuwstad te Groningen was gistermiddag uitgegaan. Zij had de huisdeur gesloten en 'haardrie"'kinderen thuis gelaten. Die kinderen, verlangend naar moeders terugkomst, gingen uit het raam kijken, waagden zich te ver naar buiten en vielen alle drie uitbeen raam van de bovenwoning op straat. Wonder19 boven wonder liep alles zonder ongelukken afgeen'van de drie kleinen kreeg eenig letsel. Naar wij vermoeden, laat juffrouw Koekkoek nooit weer drie"kleine' kinderen alleen thuis. (N. Gr. Ct.) 388ste Staatsloterij. Trekking v'a n h'e den. Ie klasse 4e lijst No. 3971 f 200. Nieuws uit Hoorn. H. B. 8. te Hoorn. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd op voorstel van B. en W. met algemeene stem men besloten te aanvaarden de voorwaarden, waarop de minister van Binnenl. Zaken zich bereid heeft ver klaard tot overname der H. B. S. met ingang van 1 Sept. a.s. Deze voorwaarden zijn le. de gemeente verschaft den benoodigden grond (ten genoege der regeering) voor den bouw der H. B. S. met gymnastiekgebouw en concierge-woning 2e. de gemeente geeft als vergoeding der stichtings- kosten der H. B. S. enz. een som van f 92000 3e. de gemeente staat gratis in bruikleen af, het tegenwoordige gebouw der H. B. S. enz., met de aan wezige leer- on hulpmiddelen 4e. de gemeente geeft een jaarlijksche bijdrage van f 7000. De heer Ringers ontving voor de slachtoffers van den brand nog f 1.van P. en f 0.50 van B. L. Op initiatief van den heer I. Bakker Sz. wordt hier ter stede een poging gedaan om een verandering te verkrijgen in de plaatselijke gebruiken bij het verhuren bij de week van woningen. De bedoeling hiervan is om zooveel mogelijk wanbetaling te voorkomen, vooral ten opzichte van de laatste weken dat een huis wordt be woond. In de meeste gevallen blijven de bewoners die laatste weken n. 1. in gebreke de huur te betalen. Het zal in de eerste plaats noodig zijn dat de eigenaars wijziging brengen in de gewoonten van de schoon- inaakweek en de publieke verkooping. Voorts wil de heer Bakker trachten dat alle eigenaars alleen op ge lijke huurboekjes verhuren, waar voorin de verschillen de nieuwe bepalingen, waaraan de huurder zich moet onderwerpen, worden vermeld. Hier ter stede kan een huurder, die onwillig is te betalen, nadat hem bij deur- waardersexploit is aangezegd dat hij de woning moet verlaten, nog 6 weken blijven wonen zonder dat de eigenaar bij* machte is hem op straat te latenzetten. In andere steden is dat geheel anders. In Amsterdam bijv. heeft een eigenaar dat recht reeds acht dagen na het deurwaardersexploit. Voor de eigenaars is dit plaatselijk gebruik van 6 weken een zeer ongewenschte schadepost. Vandaar dat de heer Bakker trachten -wil hier dezelfde gebruiken als in Amsterdam te verkrij gen. Overleg met den kantonrechter is daarvoor noo dig. Eerst moet echter blijken dat het meerendeel der huiseigenaars deze wijziging in de plaatselijke gebrui ken gewenscht vinden. Ten kantore van den heer Bakker (Woningbureau der heeren Bakker en Govers, Nieuwesloot 76) is een lijst neergelegd waarop de eige naars 's morgens van 9 tot 11 uur of 's middags van 2 tot 4 uur kunnen teekenen ten bewijze dat zij met dit plan instemmen. Reeds velen teekenden deze lijst, algemeen dient aan deze beweging te worden deelgeno men, zoodat een grooter aantal handteekeningen wordt verwacht. Daama zal de heer Bakker, naar hij ons mededeelt, dan overleg met den kantonrechter ple gen. Vergadering van den 27 Juli 1908. /Vlle leden zijn aanwezig, behalve de heeren A. J. T. Conijn en S. de Lange P.Bz., die wegens uitstedig- heid verhinderd waren. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gele zen, goedgekeurd en geteekend, worden de uitgegane stukken gelezen, namelijk le. Eene missive aan Burgemeester en Wethouders, waarbij naar aanleiding van eene aanhouding, keuring en vernietiging van eene hoeveelheid vet door ambte naren van bet abattoir, gewezen wordt op het groote nadeel, dat de handel en de industrie zal ondervinden, wanneer ook voortaan op dezelfde onoordeelkundige wijze de vleeschkeuring wordt toegepast op handelsar tikelen, die groote waarde hebben en niet voor de con sumptie bestemd of geschikt zijn, - onder opmerking, dat voor leverantiën ten dienste der industrie juist oude in plaats van versche reuzel noodzakelijk is en gevraagd' wordt, zoodat daarvan meermalen groote hoeveelheden geleverd moeten worden, hetzij ingevolge annnemingscontracten, hetzij op bestelling. 2e. Eene missive ten geleide van de ingezonden re kening en verantwoording der Kamer over 1907. Na lezing van de sub 1 verzonden missive merkt de heer Boom nog op, dat naar aanleiding van het bou- werd op het gebruik van oude reuzel voor industrie en wred op het gebruik van oude reuzel voor industrie en handel en gezorgd werd. dat de vleeschkeuringen niet op dergelijke handelswaren zouden worden toege past. Voorts wordt door de Kamer de voorloopig opge maakte kiezerslijst voor de verkiezing van leden der Kamer van Koophandel nagegaan, ter voldoening aan eene missive van heeren Burgemeester en Wethouders, om te onderzoeken of al degenen, die op die lijst voor komen, voldoen ann liet vereischte bij het reglement bepaald. Vervolgens woi 't door den heer Bosman in herinne ring gebracht, dat G Kamer in het voorjaar met zoo veel voldoening ken- 's nam van de voorontwerpen der zomerdienstregeling op de spoorwegen, omdat daarin eene vroegere trein was opgenomen naar Amsterdam, doch dat later bij den aanvang van den dienst bleek, dat die trein toch achterwege bleef. Hij vraagt of er nu niet weer iets aan gedaan kan worden, dat die trein wordt ingelegd, nu de voorontwerpen van de win- terdienstregeling ter visie liggen. Naar aanleiding hiervan wordt besloten eene missive te richten aan de directie der Holl. Spoorweg-Maatschappij, waarhij op het gebeurde wordt gewezen en de wensch uitgespro ken. dat thans de dienst aldus zal worden aangevuld als in hot. begin van dit jaar reeds voorloopig was be paald. Daama wordt na rondvraag de vergadering gesloten. Wij lezen in de „N. Rott. Ct.", dat aanbevolen worden als leeraren van het gymnasium alhier voor den cursus 1908/09 Franseh de heer C. Herckenrath Duitsch de heer L. Leydesdorff; Hebreeuwsch de heer P. J. Glasz voor vast; Nederlandsch de heer dr. J. A. vor der Hake, die tot dusver eene tijdelijke aanstelling had. De vrees bestaat immers, dat de opleiding van hen, die de praktijk wenschen te doen voorop gaan, ge stuurd zou worden in de richting der lagere technici, terwijl de theoretici tot hoogere technici zouden zijn bestemd. Slechts wanneer geen achteruitzetting der practici plaats vindt zou de noodzakelijkheid tot op richting van eigen scholen kunnen worden voorkomen. Indien evenwel tot zelfstandige oprichting van eene school moest worden overgegaan zouden alle organisa ties, die zich de bevordering van Middenstandsbelangen ten doel stellen, op krachtige wijze financieele hulp moeten verleenen. Ten slotte beschouwt de heer Hendrix de mogelijk heid, het onderwijs der M. T. S. ook dienstbaar te maken voor hen, welke den leeftijd, waarop school gaan mogelijk is, reeds lang voorbij zijn. Het beste middel daartoe is het correspondentie-onderwijs, dat de theoretische kennis kan aanvullen van hen die als volwassenen reeds meerdere jaren in'de praktijk werk zaam zijn. Het 'praeadvies van den* heer Dr. D. Bos luidt als volgt In [het bijzonder lettende op de behoefte aan oplei ding van de ondernemers beantwoordt de heer Bos de vraag: hoe moeten de ondernemers in kleine en middelgroote bedrijven worden opgeleid Daarbij achter eenvolgens de aandacht wijdende aan de volgende onderdeelen: a. De algemeene voorbereiding; b. De technische opleiding; c. De handels-opleiding. De uit eenzetting kan aldus worden samengevat: 1. Algemeene ontwikkeling en voorbereiding is voor den ondernemer allereerst noodzakelijk. Ze dient ten minste tot vijftien- k zestienjarigen leeftijd te worden vastgezet. 2. Deze algemeene vorming vindt bij voorkeur plaats in eene lagere school, gevolgd door een hoogere burger school met drie-jarigen cursus, of wel door uitgebreid lager onderwijs van denzelfden duur. Bij de oorbereiding voor de industrie dient het meer uitgebreid lager onderwijs, ook wat wis- en natuurkundige vakken betreft, niet achter'te staan bij de hoogere burgerschool. 3. V oor jongelieden, die niet in staat worden ge steld dergelijk onderwijs te gemeten, is herhalingson- derwijs van algemeene ontwikkeling en met opklim mende klassen gedurende 3 jaren tenminste noodig, ten minste 6 maanden per jaar met 8 a 10 uur in de week. 4. Ten behoeve van dit onderwijs is leerplicht ge wenscht, hetzij bij rijkswet algemeen, hetzij door ge meentebesturen krachtens bevoegdheid bij rijkswet te verleenen, als overgangsmaatregel. 5. Voor de industrie kan de middenstand reeds nu ten behoeve van de jongelieden, die de H. B. S. 3 j. c. hebben afgeloopen of daamede gelijkstaande inrichting uitstekend daarna gebruik maken van de ambachts scholen of de werkplaatsen met leerlingovereenkomsten en aanvullend avond-vakonderwijs. 6. Middelbare technische scholen van tweejarigen cursus met een speciaal derde jaar voor bijzondere takken van industrie behooren in verschillende deelen tie's lands zoo spoedig mogelijk te worden gevestigd. Zij volgen op de H. B. S. 3 j. c. of gelijksoortige school, zoo mogelijk met een jaar voor practisch am- baehtsonderwijs, en op ambachtsscholen met een jaar voorbereiding yoor meer algemeen ontwikkelend on derwijs. 7. Aan middelbare technische scholen behooren win- tercursussen te worden verbonden voor jongelieden uit de werkplaats of die vroeger de ambachtsscholen heb ben bezocht, en daama de werkplaats, om voor opzich ter (bouwkunde, waterbouwkunde, electrotechniek, werktuigbouwkunde) te worden opgeleid. 8. Een enkele, zeer kostbare centrale middelbare technische school voor opzichters is niet aanbevelens waardig. 9. Ten zeerste is gewenscht een centraal-nijver- heids-instituut of bedrijfsmuseum, met daaraan ver bonden patroonsleergangen en wandelleeraren. 10. De op- en inrichting van dit museum moet ge schieden van rijkswege, die van de scholen 6 en 7, bij voorkeur door particuliere vereenigingen met ruimen rijkssteun. 11. Ten dienste van den handel zijn de in den „Leiddraad" genoemde inrichtingen aanbevelenswaard. 0.a. wordt hierin de aandacht gevestigd a. op de handelsavondscholen, die het best kunnen volgen voor dan leeftijd van 1518 jaren op een goede herhalingsschool of wel een dagschool van voortgezet lager onderwijs of wel ook op eene H. B. S. met 3 j. c. b. op de cursussen over speciale onderwerpen die in verschillende steden steeds meer worden georgani seerd voor jongelieden en kooplieden van eenige er varing c. op de lagere handelsschool, die bij de gewone lagere school aansluit en, na eenige jaren van alge meene voorbereiding, afsluit met een specialen cursus ten behoeve van den handel d. op de middelbare handelsschool. 12. In een handrismuseum behoort zich de alge meene inlichtingsdienst voor den handel te concen- treeren. Het rapport van den heer Frans Keulemans te Middelburg luidt als volgt: Het niet ongewenscht oordeelende uit allerlei ambacht te vernemen, wat tot verbetering der vakopleiding kan worden gedaan, bepaalt de heer Keulemans zich tot de opleiding, noodig voor den horlogemaker winkelier, welke verhandeling als volgt kan .worden samengevat 1. Ook voor den toekomstigen horlogemaker dient gelet op de hooge waarde van meer algemeen ont wikkeld onderwijsde school voor M. U. L. O. zal in den regel voor hen het meest geschikt zijn, II. Het leerlingwezen worde langs den weg van het particulier initiatief door de vakbonden tot ont wikkeling gebracht en zulks in de eerste plaats door het sluiten van leerovereenkomsten. III. In de leerovereenkomst worde een bepaling opgenomen betreffende het bezoeken van inrichtingen van onderwijs door den patroon gewenscht. IV. Het toezicht op de naleving der overeenkom sten alsmede het zich vergewissen dat de leerling zich

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2