I? Jt DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 176. Honderd en tiende JULL Bloed zonder ijzer? iNNENLAN Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. l^uu. Telefoonnummer 3. Het geval met Venezuela heeft ons weer her innerd aan het bestaan van het Haagsche Scheids gerecht. Hoogst merkwaardig is het intusschen, dat die herinnering eerst langzamerhand en gaandeweg is gekomen, dat niet dadelijk in alle bladen er aan gedacht is om het conflict, dat scheen op te rijzen, in verband te brengen met het Haagsche Hof. Het was zeer mogelijk, dat het Haagsche Hot in dit verband ons niet veel zou helpen, het was denkbaar, ja zelfs waai- schijnlijk dat president Castro niet veel zou ge voelen voor het scheidsgerecht maar in elk geval had het voor de hand gelegen dat men de moeilijkheden met Venezuela direct in verband gebracht had met de vredesconferentie en met eerst onze strijdkrachten ware gaan optellen en ware gaan spreken over de kans op succes bij een militaire actie. Dat dit anders geloopen is, mag wel als een merkwaardig symptoom aan nadere beschouwing onderworpen worden. Hier is nu een van de kleine staten aan het woord, voor wie uit den aard der zaak de instelling van het Haagsche Scheids gerecht veel gewichtiger is dan voor de groote staten. Hier merken wij het verschijnsel op in Nederland, in het land waar de vredesconferenties zijn bij elkaar gekomen, in het land waar men de discussies van meer nabij heeft kunnen volgen dan elders, in het land waar het Vredespaleis ge bouwd wordt en dat dientengevolge in den laatsten tijd een grootere internationale beteekenis heelt gekregen. Er dreigt hier een conflict met een vrijwel onbereikbare staat en met een staatshoofd, dat in heel Europa en Amerika bekend is als de bonte hond. Van directe animositeit tegen de Venezolanen, van een door voorzichtig stoken opgewekte vijandschap,van een natuurlijken ras- atkeer geen sprake. Zoo ooit, dan ware hier een geval, dat in de toekomst bij uitstek geschikt scheen voor scheidsrechterlijke beslissing. En toch het feit is er, dat in de eerste op welling zoowat niemand gedacht heeft aan het Haagsche gerecht. Hebben wij onder deze om standigheden wel het recht ons verontwaardigd te toonen, wanneer wij in grootere Staten hetzelfde zien gebeuren, wanneer wij ook daar opmerken, hoe weinig de scheidsgerecht-gedachte nog gemeen goed is geworden, hoezeer ook daar de vredes beweging meer een droom voor de toekomst dan een nu bestaande realiteit is Wij, die toch dagelijks in binnen- en buiten- landsche periodieken lezen, dat ons leger niet goed en onze* vloot nog minder is, die uit de kamer-verslagen kunnen leeren hoe slecht vaak de vertegenwoordigers des volks denken over onze verdedigingsmiddelen, wij grijpen al dade lijk in gedachte naar die weermiddelen, wanneer er maar kwestie is van een conflict. Hoe moet het dan den Brit, den Franschman, den Duitscher wel vergaan, die weten dat zij wapenen hebben, welke door de geheele wereld als vrijwel vol maakt worden beschouwd? Geen wonder dan ook, dat wij in de buiten- landsche bladen voortdurend aanvallen vinden op de vredesbeweging van menschen, die ver wijzen naar den Amerikaanschen toestand op het gebied der buitenlandsche zaken en op de gevaarlijke intriges, die met de vredesbeweging verbonden kunnen zijn. Men verheerlijkt de groote krachtmenschen als Napoleon, Luther en Alexander de Groote enz. en stelt daarentegen- over de pacificisten als bloedelooze theoretici, als oppervlakkige mannen der wetenschap, die de beteekenis van den oorlog niet begrijpen en die het schijnt een mode-uitdrukking te worden niet genoeg ijzer in hun bloed hebben. Met Dostojewskv betreuren zij het gemis aan deugd in oud Rómeinschen zin, het verdwijnen dei- dapperheid. Zonder deze deugd zoo jammert meri gaat het menschdom ten gronde. Zeer zeker is de beteekenis van den volkeren- strijd niet zoo in een paar regels courantenartikel weg te praten. Enkel kwaad is de oorlog zeker niet, evenmin als vroeger, toen het recht van den sterkste ook tusschen individuën besliste, de strijd tusschen de mannen. Doch zonder ons zelf geheel weg te gooien, kunnen wij toch niet be weren, dat het instellen van een rechtsorde in het particuliere leven, alle goede eigenschappen van den mensch heeft doen verdwijnen. En als wij dat niet durven beweren ten aanzien van de individuën, waarom zouden wij het dan wel doen ten aanzien van de naties, waarom-zou daarliet scheppen van een rechtsorde het begin van het einde zijn? Intusschen de redeneering der anti-pacificisten overtuigt ons evenmin als deze redeneering hen. Zij kunnen niet overtuigd worden, omdat zij van jongs at in het militaire groot zijn geworden en dus aan een staat zonder militaire inrichtingen iet kunnen gelooven. Maar daarom te meer be- hooren wij bewondering te hebben voor de enkelen, die buiten hun milieu uitstekend en objectiever waarnemend dan hun omgeving toch voorde pacificisten-beweging durven getuigen en toen durven volhouden, dat de aarde zal blijven draaien, ook al zijn Pickelhauben en pantserschepen afge schaft. ttet lijkt in Duitschland-Pruisen speciaal een even gewaagde bewering als het beroemde „En toch beweegt zij zich" tegenover de menigte, die in haar gemis aan objectiviteit haar aarde als het eenig vaste beschouwde. En toch durven mannen als b.v. de bekende dr. Pachnicke ook in Duitschland volhouden, dat er eens een tijd zal komendat de laatste der Pruisische officieren voorwerp is van de laatste militaire begrafenis. Het is, gezien wat wij nu dezer dagen bij ons hebben kunnen zienbewonderenswaardig. Maar juist, omdat wij nu weer gezien hebben hoe moeielijk het wel voor de ^burgers der groote staten moet zijn om in het internationale scheids gerecht te geloovenen voor alles aan dat scheids- gei echt te denken, valt het ons^ini verdubbelde mate op, hoezeer de burgers der kleine staten in hun plicht tekort schieten door niet de gele genheid, die zij hebben, om de grootheid dei vredesbeweging te zien, ten volle te gebruiken, door zich niet te organiseeren en samen te werken om althans in de kleine staten een warme pro- paganda voor de vredes-idee te maken. Zij vooral zijn in de gelegenheid te begrijpen, zij vooral zijn het, die van de invoering van het recht in de internationale verhoudingen alles te hopen, geen enkel nadeel te vreezen hebben. Is het dan ver klaarbaar, dat de burgers dier kleine staten niet al lang tot ellmar zijn gekomen om een grootsche propaganda voor de wereldvrede>idee op touw te Ot zou het hun ook daarvoor werkelijk aan voldoende ijzer in hun bloed ontbreken,; Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Het derde gedeelte van het rapport der schrif telijke kerk visitatie kwam gisteren ter tatel en werd na voorlezing in behandeling genomen. Het o-eldt hier het jaarlijksch onderzoek naar den toe stand der kerk in dit deel bepaald het godsdienst onderwijs en de christelijke werkzaamheden in de gemeenten. De cijfers golden b.v. de gods dienstonderwijzers, de catechisanten, de nieuwe lidmaten, het zielental der tot de Ned. Herv. Ker behoorenden, tiet. getal der catechisanten werf vermeld als 275.648,dat der nieuwe lidmaten 27.204, het zielental 2.610.228. Evenwel is hij deze cijfers eenige omzichtigheid noodig; vooral in groote gemeenten zijn de opgaven vooral van het zielental soms bezwaarlijk. Uit het rapport blijkt, dat er veel en lofwaardig gearbeid wordt tot het aan brengen van godsdienstkennis. Zeer groote som men vragen de diaconieën, eveneens kunnen tal van werkzaamheden worden opgesomd voor de I godsd. leiding van jongeren en ouderenhet ver zorgen van behoettigen en zieken, en het opzoeken van verwaarloosden. Er blijkt dat de vaak her haalde bewering dat „de kerk niets uitvoert" zeei betwistbaar is. Bij de discussie werd vooral op verandering van de inrichting der kerkvisitatie aangedrongen, zoodat b.v. niet ieder jaar dezelfde vragen wor den gesteld, gelijk thans het reglement voor schrijft, waardoor veelal de beantwoording sleur wordt en het verkrijgen van een goed overzicht niet wordt bevorderd. Beter is splitsing in deelen, om in verschil lende jaren van bepaalde onderdeelen een juist beeld te verkrijgen. Het rapport der commissie wordt onder dank voor het moeilijk werk voor kennisgeving aangenomenaan de classisbesturen wordt opgedragen op gebreken, leemten en ge breken de aandacht te vestigen. Voorstellen tot wijziging zullen nader in behandeling komen. Van leden der classis Bommel was een voorstel gedaan om de bepaling te verscherpen, die ouders toestaat elders hun kinderen te laten doopen. Daartoe wordt thans vereischt een schriftelijk bericht over hun zedelijk doen van den kerkeraad, waaronder zij behooren. Voorstellers willen daar voor lezen: een bepaald „getuigschrift van hun zedelijk gedragDe heer Rienstra, rapporteur, ontried de aanneming. Aan den kerkeraad, bij wien de doopsbediening geschiedt, moet de be oordeeling verblijven, of hij na ontvangen bericht zich tot inwilliging van het verzoek verantwoord acht. Hiermede vereenigt zich de Synode, waarna de zitting wordt gesloten. Nederlandsch Onderwijzers Genootschap 5de Middenstands-Congres. ODRANT. «lil V A aioo tooL Kfr> t^rri) 1 ZGttGïl De 63e algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap is gisteren te Haarlem be gonnen. Om half elf werd in. de Groote Kerk door den heer Ezerman een. orgel-concert gegeven, dat door de leden met groot genoegen werd bijgewoond. Mej. Jac. Waage van Haarlem, zong een drietal liederen. Om half 12 is in de bovenzaal van de Soc. Vereeni- ging de tentoonstelling van leermiddelen, met een in leidend woord van den voorzitter van de afdeeling Haarlem, den heer Somers, geopend. Ze geeft een vol maakt beeld van alles wat op het gebied van leermid delen bestaat. Om 2 uur 's middags begon in de groote zaal van de Soc. Vereeniging de algemeene vergadering. Voor zitter der afdeeling Haarlem heette de aanwezigen welkom, waarna de vergadering werd geopend door den heer Th. Lancée van Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur, die het een en ander uit het afgeloopen jaar memoreerde. Door het salariswctje-Kink zijn de salarissen van zeer-slecht op slecht gebracht. Zeer wei nig is nog vervuld van de wenschen van het N. O. O. Eenheid in de onderwijzerskringen is gewenscht en alle gezagsvertoon en bitterheid moet worden wegge daan. Rekening en verantwoording over 1907 werden goedgekeurd. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te houden te Delft. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur tot het completeeren en in goeden staat honden der hoeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor de paedagogische bibliotheek over het jaar 1908 toe te staan uit de kas van het Ge nootschap de som van j 100, Het'amendement der afdeeling Amsterdam, waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen middelen te bera men om de paedagogische bibliotheek op een beteren financieelen grondslag te doen meten. Goedgekeurd is verder het voorstel van het hoofd bestuur om over het jaar 1908 toe te staan een subsidie van 600,—. Evenzoo het voorstel van het hoofdbe stuur, waarbij dit wordt gemachtigd het nadeelig saldo over 1907, ten bedrage van 837,89V2, te kwijten nit het vaste fonds. Prof. Jelgersma van Leiden hield daarop een rede over begaafdheid, die luide werd toegejuicht. De 1ste secretaris van het Genootschap, de heer O. M. Soeters, persoonlijk een tegenstander van de Kolle- wijnsche spelling, deelde mede, dat het hoofdbestuur tot de invoering van de vereenvoudigde spelling advi seert. Hij raadde de vergadering aan, met het bestuur mee te gaan. Hierop verkrijgt dr. J. B. Schepers te Haarlem het woord, die een pleidooi hield in het belang van de vereenvoudigde spelling. Verworpen werd het amendement Amersfoort, lui dende: Het hoofdbestuur make gebruik van de vereen voudigde spelling bij het samenstellen van adressen. Aangenomen werd het voorstel Sneek geamendeerd door Amsterdam: Het hoofdbestuur kan gebruik ma ken van de vereenvoudigde spelling in adressen, bro chures, in de wet van het N. O. G. enz. Het voorstel van de afdeeling Schagen om Het Schoolblad, orgaan van het N. O. G., voortaan in de vereenvoudigde spelling te doen verschijnen, gesteund door Purmereud en Amersfoort werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel Amsterdam, om ieder vrij te laten, ook de leden van 't bestuur, om te schrijven in Het Schoolblad in de spelling welke men wenscht. De vergadering werd hierop gesloten. teert dat in den tuinbouw al heel wat voor de vakopleiding wordt gedaan in het tuinbouw vak be staan scholen, op verschillende plaatsen worden cur sussen gehoudendoor wandelleeraren worden voor drachten gehouden een regeling op het leerlingwezen is o.a. in bewerking bij de afd. Amsterdam der Maat schappij. Yan het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Molenaars bond is bericht ingekomen, dat op zijn najaarsvergadering met algemeene stemmen is be sloten, aan den Middenstandshond te berichten dat er groote behoefte bestaat aan stelselmatige vakop leiding dat de Bond naar zijn vermogen zal bijdragen om te komen tot oprichting van een School of Station voor de maalderij, mits er in die inrichting rekening gehouden words met h t kleinbedrijf en er werkelgk in practischen zin worde gewerkt. De Arnliemsche Vereeniging voor Handel en Nijver heid zond een overzicht van hetgeen in Arnhem tot nu toe voor de vakopleiding tot stand kwam, zoowel voor de theoretische als de technische. Arnhem bezit a. Theoretisch: gewone lagere school uitgebreid lager onderwijs, H. B. S met 5-j. c., H. B. S. niet 3-j. c. en handelsklasse, inrichting voor meer uitge breid lager onderwijs vier herhalingsscholen waarvan er een is ingericht met het oog op de behoeften voor den handel, avondschool voor talen en handelsvakken. b. practisch: ambachtsschool met gemeentelijke avondschool voor handwerkslieden, practische school voor kleermakers, inrichting voor electro-technisch onderwij s, vakschool voor bakkers (in wordingin" dustrie3chool, kook- en huishoudschool, terwijl de nen tot oprichting eener Middelbare technische school meer speciaal voor de bouwvakken vasteren vorm aan nemen. I De meening wordt uitgesproken dat Arnhem meni ge andere plaats tot voorbeeld kan strekken. De Commissie van Vakopleiding van de Vereeni ging „De Hanze," 's-Hertogenbosch blijkt opleiding in de werkplaatsen gepaard aan avondcursussen verre te verkiezen boven opleiding in uitsluitend vakscholen. Voor een degelijke vakopleiding acht zij het een eerste vereischte dat de jongelieden die een vak willen leeren met goed gevolg de klassen, der lagere school gevolgd hebben en door een examen blijk geven van de noodige kennis, waarna herhalingsonderwijs gepaard aan de grondbeginselen van het vakonderwijs dient gegeven in daartoe op te richten plaatselijke scholen. Zij oor deelt het onnoodig, dat een eventueel op te richten vakschool zoude aansluiten aan een 3-jarigen cursus der H. B. S. (Vervolg). Behalve de gisteren reeds vermelde adviezen en rapporten kwamen ook in behandeling de nota's en rapporten, door de verschillende vereenigingen over het vraagstuk „Vakopleiding" samengesteld. Voor het kleedermakersbedrijf schreef de heerJ. M. van Meegeren eene nota, die hierop neerkomt a. Vakopleiding is noodig. Hiermede zijn zoowel patroon als werkman gebaat. b. Daar er geen voldoende werkplaatsen meer zijn en in de toekomst niet meer komen, moet de vakop leiding geschieden in vakscholen voor dat doel op te richten. c. Een gedeelte van de kosten der vakscholen moet door subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente gedekt worden. d. Als waarborg moet het onderwijs door gediplo meerden, speciaal onderzocht voor dat doel, gegeven worden. e. Op den leeftijd van 18 tot 20 jaren mogen de jongens niet losgelaten worden, maar onder toezicht blijven werken. f. Theorie en practijk moeten hand aan hand gaan. g. Het leerlingwezen dient bij de wet geregeld. Het rapport door de Behangers- en Patroons- Vereeniging „Handelsbelang" te Amsterdam laat voor het behangersvak dezen stelregel geldende practijk op het werk en in de werkplaats, de theorie op de school. De voorkeur zal het verdienen de eerste leerjaren bij een kleiner zelfmedewerkenden patroon te gaan, terwijl het theoretisch deel op de avond-vak school wordtonderwezen. Na dezen cursus zal men er een kunnen houden voor hen die zich later als klein-patroon willen vestigen. De toekomstige groote patroons, die een behangerij en meubelmakerij zullen hebban te besturen, moeten zijn goedkooper en als verkooper, artistiek gevormd en zeer ontwikkeld. Hen zende men daarom van een lagere school naar een school van gewoon middelbaar onderwijs, plaatse hen daarna 2 of 3 jaar in de praktijk, zende hen dan naar een hoogeschool voor die vakken (dagschool met 1-, 2- of 3-j. c.) en zoo mogelijk eonigen tijd naar het buitenland. Als verbetering van de fouten in de tegenwoordige opleiding van het behangersvak zou dus noodig zijn eon leerlingcontracthet stichten van avondscholen; verplicht avondschoolbezoekhet stichten van een hoogere (dag)sc'nool in het centrum van het land. De heer T. A. Heemskerk, secretaris van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, consta- Is goede ontwikkeling een eerste vereischte, van niet minder belang is de liefde voor het vak, die moet worden opgekweekt en aangemoedigd door vakexamens. Waar de verdiensten der leerlingen in de vak opleiding geen groot euvel is, zou rijkssubsidie moeten worden toegekend aan de patroons, die leerlingen tot op een zekere hoogte brengen. Hiertoe dient allereerst eene wet te bestaan regelende het leerlingstelsel en de vakopleiding. Na hetgeen wij gisteren vermeld hebben van de discussie werd gepauzeerd. De heer Bos verdedigde nader zijn preadvies. Vele sprekers repliceerden. Ten slotte stelde de hser Hen- drix de volgende motie voor „De vergadering, kennis nemend van de praeadviezen en de discussies over de vakopleiding van den mid denstand overtuigd, dat voorziening in de behoefte aan vak onderwijs voor den middenstand is een dringende eisch des tijds dringt ernstig bij den georganiseerden middenstand aan, om in de richting van de in de praeadviezen ontwikkelde denkbeelden krachtig werkzaam te zijn." De andere praeadviseurs vereenigden zich met deze motie. Daarna werd de motie door de vergadering bij acclamatie aangenomen. Het volgende congres zal te Amsterdam gehouden worden. Mr. Everwijl, referendaris bij 't departement van Handel, zeide, dat hij met genoegen de opdracht van den minister van Handel, Landbouw en Nijverheid, die zelf verhinderd was, vervuld heeft. Spreker be dankte voor de ontvangst. Wat hij hier hoort, zal spreker aan den minister overbrengen. Enkele per soonlijke indrukken gevend, kan spreker verklaren, dat de middenstand kracht zoekt in arbeid, en dat de organisatie hecht is. Spreker heeft trouwens ook de overtuiging, dat er goede leidsmannen zijn. Voor de toekomst hoopt hij, dat velen mede zullen werken en slechts weinigen zullen blijven toekijken. Dan ook zal samenwerking met de regeering blijven bestaan, en wil ook spreker zijn krachten daarvoor geven. De heer Meuwsen bracht dank, in 't bijzonder voor de woonden van waardeering voor den arbeid van het bondsbestuur. De belangen van den geheelen bond en den middenstand beval spreker in die waardeering aan. Hij dankte verder voor de onderscheiding, den bond ten deel gevallen, door de benoeming van den voorzitter en de praeadvies commissieleden als afge vaardigden naar het internationaal congres te Weenen. Voor den bond zullen de heeren Nieuwenhuizen en Das daarheen gaan en rapport uitbrengen over de vakopleiding in Oostenrijk. Verder braebt spreker dank aan praeadviseurs en daarna nogmaals aan Dordt, aan allen, die tot de zoo schitterenden ontvangst medewerkten en aan alle commissies. Nog releveerde spreker, dat op het volgend congres het credietwezen aan de orde komt. Dit onderwerp zal aldus behandeld worden het crediet, dat de mid denstand neemt, dat, wat de middenstand geeft, en de middelen om daarin verbetering te brengen. Dit congres zal te Amsterdam gehouden, en indien

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1