STADSNIEUWS. BUITENLAND. Bloedige onlusten, Uit Schermerhorn. Uit Ursem. Uit Egmond aan Zee. Van West-Friesland. Uit Broekerhaven. Een kind verbrand. Drie buitenkansjes. Het Haagsche zedenschandaal. Door den bliksem. In een buitenwijk van Nijmegen is de bliksem geslagen in het huis van S., wiens vrouw, ver moedelijk ten gevolge van schrik, sedert haar spraakvermogen geheel kwijt is. Een ontrouw postbode. K. R., die te Oostzaan geld had ontvangen om daarvoor een postwissel te verzenden, doch dat geld ten eigen bate had aangewend, werd heden te Haarlem veroordeeld tot eén maand. Ladelichting. Gistermorgen is te Zaandam een 19-jarige Am- sterdamsche jongen gearresteerd, onder verden king van ladelichting bij den winkelier Kee, aldaar. Vier rijksdaalders werden vermist, die in een tuin in de nabijheid werden teruggevonden. Vlug vervoer. Predikbeurten. Voor de slachtoffers van den brand. Voor de slachtoffers van den brand ontvingen wij nog van K. t 0.60 en van het personeel der sigarenfabriek A. W. Z. t 0.50. In totaal is dus door ons ontvangen f 67.371/2. Aanbesteding. Cadettenschool. De minister van oorlog brengt ter voorloopige kennis van belanghebbendendat tengevolge van den uitslag van het toelatings-examen aan boven genoemde school, voor eene plaatsing als cadet, in aanmerking komen Voor den dienst hier te lande: J. G. Göpner, J. G. C. Duinker, F. G. Dürst Britt, A. I. Ver kouteren W. L. TielG. BrittL. P. F. Schimpf, A. O. R. Rövekamp, F.W. E. de Vries,W. L. Koster, C. W. L. baron van Boetzelaer, H. J. A. Bekkers, J. H. E. Vertin,~C. H. D. T. van de Kamer, AL. W. M. Kerkholf, H. A. M. Latour; voor den dienst in Nederlandsch-IndiëW. C. Muller, J. J. Sparenburg, H. A. Soetekouw, J. M. Beekman, J. Allirol, E. T. Koppen, G. M. H. Duffer, B. A. H. Binnendijk, H. A. van Dam, S. E. van Nooten, F. F. Milius, P. A. de Blieck. Stolze Wèry. Het diploma A voor bekendheid met en zuivere toepassing van het correspondentieschrift (steno grafie, systeem Stolze Wèry) is uitgereikt aan den heer G. W. Keuter alhier. Hij was een leerling van den heer W. Wijker. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en vaststelling hunner jaarwedden. Gemen;de Mededeellngen. Negenduizend pond bedorven vleesch in beslag genomen. Bij den slager Sebastiaan Weske in Dusseldorf werd gisteren de hoeveelheid van 9000 pond bedorven spek en ham in beslag genomen. Een voorgevoel van den dood. Van 5 personen, die bij een boottocht op de Inn verongelukten had een, met name Dr. von Haslinger kort voor de afvaart, blijkbaar een een voorgevoel van den dood hebbende, op de achterzijde van een oud couvert zijn testament gemaakt. Gelyncht. In Pensacola (Amerika) is een neger, die een blanke vrouw bad mishandeld, door het volk uit de gevangenis gehaald en aan een lantaarnpaal opgehangen, waarna 500 schoten in het lijk werden geschoten. Bij den eersten aanval op de gevangenis werden drie personen gedood en twin tig gewond. Laatste Berichten de Middenstandstentoonstelling aldaar niet doorgaat) in een plaats door het bestuur te kiezen. Nadat ook uit de vergadering woorden van dank en hulde waren gesproken tot den voorzitter, en het bondsbestuur, werd het congres gesloten. Gisteren, Donderdag, vergaderde de Raad in voltal lige zitting. Na opening door den voorzitter en voor lezing der notulen van de vorige vergadering, die on veranderd werden vastgesteld, door den secretaris werd medegedeeld: Dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Dat het maken van een spreekcel in het Postkan toor is opgedragen aan den heer S. Kan voor eene som van 120, welk werk reeds bijna is verricht, terwijl reeds eene opname is gedaan door den heer Inspecteur der Posterijen en Telegraphie en den heer Afdeelings- Ingenieur der Telegraphie, welke heeren nog eenige veranderingen hebben voorgeschreven. Dat bij de dezer dagen gehouden kasverificatie van den Gemeente-Ontvanger boeken en kas in juiste orde zijn bevonden, en aanwezig was een bedrag van 726.11. Dat is ingekomen een bericht van de Gezondheids commissie gezeteld te Purmerend, als dat deze ge meente als aandeel in de kosten ten behoeve dier com missie verschuldigd is een bedrag van 20.76. Mede is ingekomen van het gemeentebestuur van Leek een schrijven, om adhaesie te betuigen aan een door haar te richten verzoek aan de regeering, om de woningwet in zooverre te wijzigen, dat onbewoonbare huizen, bewoond door arme eigenaren, alleen dan onbe woonbaar worden verklaard, wanneer deze perceelen zijn ontruimd door den dood, of door vrijwillige verla ting van de bewoners. De voorz. stelt voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, terwijl de heer Alblas het verzoek gaarne wil ondersteunen. Met alge- meene stemmen wordt het voorstel Alblas aangeno men. Vervolgens wordt voorgelezen een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, om aange zien zij dit jaar zooveel malen moet vergaderen, eene belooning voor hare werkzaamheden gelijkstaande met die, welke in 1902 is gegeven 30). Op voorstel van den heer Westerhof wordt met algemeene stemmen (de heer Govers hield zich buiten stemming) goedge vonden eene belooning van 15 toe te staan. Ts verder ingekomen een verzoek van de Tuinbouw- vereeniging „Schermerhorn en Omstreken" om voor hare dit jaar te houden tentoonstelling eene subsidie te verleenen van 25 a 35 voor het plaatsen van een tentoonstellingstent of voor de tentoonstelling een der lokalen van de school af te staan. De vereeniging vraagt deze subsidie of lokaliteit, omdat de tentoon stelling dit jaar zal worden gehouden op den alhier te vieren Koninginnedag, en alsdan geen koffiehuiszalen of kolfbanen beschikbaar zijn. De heer Westerhof stelt voor één dezer verzoeken in te willigen, aangezien het hier geldt een vaktentoonstelling, en wel van den tuin bouw, die voor onze gemeente eene belangrijke tak van bestaan is. Met algemeene stemmen wordt besloten een der lokalen van de school voor dit doel af te staan. Verder is ingekomen een verzoekschrift, ondertee kend door de bewoners langs het Zwet in wijk "B, om ook in dit deel van de gemeente verlichting aan te brengen, en aangezien zij slechts één postbestelling daags hebben, bij de bevoegde autoriteiten eene tweede bestelling aan te vragen. Wat de verlichting aangaat, wordt besloten dit jaar wederom 3 a 4 lantaarns te plaatsen, en zal ook met dit deel der gemeente reke ning worden gehouden. Ook zal eene tweede postbe stelling worden aangevraagd. Vervolgens worden ingediend de rekeningen der Ge meente en van het Burg. Armbestuur, welke zullen worden nagezien door eene hiervoor benoemde commis sie, bestaande uit de heeren Alblas, Govers en Nierop. Daarna worden benoemd tot zetters van de perso- neele belasting de heeren J. Dikker en J. Rolff; de l>eriodiek aftredenden waren de heeren J. Dikker en W. Hartog, welke laatste niet meer in aanmerking wenschte te komen. Bij de rondvraag maakt de heer Govers aanmerkin gen, dat hem bij het beproeven der brandbluschmidde- len is gebleken, dat enkele dingen zich niet in goeden staat bevinden of ontbreken. De voorz. antwoordt hier op, dat hierin reeds is voorzien. Ook wilde de heer Govers, wegens de uitgestrektheid der gemeente gaarne een vaste brandweer zien aange steld, bestaande uit bewoners uitsluitend uit de kom van het dorp. Besloten wordt dit voorstel in nadere overweging te nemen, en te verdagen tot eene volgende vergadering. Daarna sluit de voorz. de vergadering. In de vergadering van „Schermerhom's Belang is tot bestuurslid gekozen de heer W. van Diepen te Beemster. Besloten werd de verjaring onzer Koningin op flinke wijze te vieren met medewerking van de ver schillende plaatselijke vereenigingen. We leven hier in een periode van vergaderen. Niet minder dan vijf vergaderingen zijn binnen 3 dagen in de gemeente Ursem gehouden. De raad vergaderde, het landbouwcomité kwam bij ten, de vereeniging „Onderlinge Hulp" hield hare zo mervergadering, het Kerkbestuur besprak tal van ge wichtige zaken, en last not least de regelingscommis sie te Rustenburg stelde haar programma voor den Koninginnedag vast. Hieruit af te leiden, dat Ursem eene welvarende ge meente is, zou misschien een beetje te optimisch klin ken, doch we durven wel beweren, dat de Ursemmers in de hooimaand van 1908 geen latent leven geleid hebben. Waar men, hetgeen sinds jaren niet gebeurd is, groote en grootsche bouwplannen wenscht uit te voe ren, waar men geld voor feesten beschikbaar heeft, daar mag men toch wel zeggen: „In Ursem -tracht men met on voor elkander te werken en het aangena me met het nuttige te vereenigen. De kinderen van de 3 koloniehuizen van het Cen- traal-Genootschap te Egmond, genoten gisteren in de groote zaal van het tehuis „Kerdijk" een heerlijken avond. De heer J. R. van Arnhem, te Alkmaar, zong ver schillende pakkende nummers. Zelden zal deze uit nemende solo-zanger een zóó dankbaar publiek hebben gehad, als de 140 kolonistjes. Zijn belangeloos optreden werd ook door de dames op hoogen prijs gesteld. De handel in schapen is in den laatsten tijd stug, een gevolg van de dalende prijzen. Men besteedt tegenwoordig voor schapen f 20 k f 27.50 voor lammeren f 8 k f 14. Hoewel dagelijks de faauvoer van peren toeneemt blijft de prijs vrij hoog. Men besteedt voor de „Haantjes" f 4 f 6 per half H. L. Binnen eenige dagen begint de pluk van de Sint Laurens. Gisteravond omstreeks 9 uur ontdekten voorbijgangers rook op een zolderkamertje van den stalhouder G. te Apeldoorn. Men spoedde zich met eenige emmers water naar boven, waar het bed brandende werd ba- vonden. In 't bed vond men r9eds het half verkoolde lijk van een meisje van 11 jaar, dochtertje van G., dat te 7 uur door de dienstbode naar bed gebracht was. Niemand had iets van het onheil bemerkt. Door het vallen van de f 20.000 op No. 3805 werden twee houders van Tijdgeestloten gelukkig gemaakt. Een te Barneveld en een ander te Wijke. De f 5000 viel den te Leeuwarden woonachtigen houder van Tijdgeestpolis No. 6025 ten deel. De 's-Gravenhaagsehe politie-vereeniging „Door Eendracht Saam Verbonden", beschermheer de bur gemeester, heeft tot haar eere voorzitter, den hoofdcom missaris van politie, den heer Versteeg, onder dag- teekening van 28 dezer, het volgende schrijven gericht: „De 's-Gravenhaagsche pol it ie-v. veniging D. E. S. V. zij het bij dezen vergund UWelEdelGestr. van ganscher harte geluk te wenschen met de verklaring van Z.Exc. den Minister van Binnenlanusc-he Zaken immens de Hooge Regeering gedaan in de zitting der Eerste Kamer der Staten-Generaal d.d. 22 Juli j.l. Zij stelt er prijs op te verklaren, dat zij nooit heeft getwijfeld aan uw goed recht in deze spreekt mits dien haar afkeuring uit over die organen, welke blijkbaar met zelfvoldoening hebben getracht uw eer en goeden naam verdacht te makendankt die organen welke hebben getracht die verdachtmaking te ontzenuwen en bovenal de Regeering voor haar ver klaring voor uwe persoonlijke overtuiging welis waar van geen beteekenis doch voor uw am>>t van groot gewicht." Men liet ons heden een enveloppe zien, welke van ochtend hier was aangekomen en het poststempel droeg: Benningbroek 1 Aug. 1908, 128 v. 2 Augustus 1908. De doopsbediening zal voortaan opgenomen worden in de voor middag godsdienstoefening, op den eersten Zondag van elke maand. 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 Nov. 1 Mei Kapelkerk. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Gelegenheid tot Doopsbediening. Kapel, 10 uur, Ds. Roscam Abbing, Pred. te Elden, avond 6 uur Ds. Guldenarm. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Melchers. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, geen dienst. Rem.-Geref. Kerk, 10!/2 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, Voorbe reiding tot het H. Avondmaal, avond 6 uur, Ds, Wechge laer, Catech. Zondag 49. Donderdagvoormiddr.g, 10 uur, Ds. Wechgelaer, huwelijksbevestiging. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. van Leeuwen. Herv. gemeente te Bergen, 91/2 uur, Ds. J. C. Pool, em. pred. te Alkmaar. Herv. gemeente te Schermerhorn 91/2 uur, Ds. Of- ferhaus, te Grootschermer. Geref. Gem. te Schermerhorn, preeklezen. Herv. gemeente te Egmond a. d. Hoef, 9l/o uur, Ds. H. W. Bosch. Bij de op 29 dezer gehouden aanbesteding te 's-Gravenhage voor het driejarig onderhoud van het postkantoor te Alkmaar was minste inschrijver de heer L. de Rover Hz., alhier. Voor den cursus 1908/9 zal de raad wederom moeten overgaan tot de benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. B. en W. stellen na overleg gepleegd te hebben met de commissie van toezicht cp het middelbaar on derwijs, den inspecteur van M. O. en den Minister van Binnenlandsche Zaken, voor te benoemen (ot tij delijk leeraar aan de Burgeravondschool voor den cur sus 1908/9 voor het geven van onderwijs in Wiskunde en Nederlaudsche taal de heeren F. J. Aukes en K. BootNederlaudsche taal den heer A. List; vakteekenen de heeren: P. II. Brunsmann, H. Bokhorst, ,H. van den Hoff, M. Vasbinder en M. Koop man handteekenen den heer A. A. de Groot; werk- tuigk. teekenen en stoomwerktuigkunde den heer A. J. Caspers, op de belooningen, vastgesteld in de desbe treffende Verordening (Gemeenteblad No. 202) zooals die is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 20 Juni 1906 No. 62. k» „Bloedige botsing met dooden en gewonden." „Vreeselijk revolutionnair drama." „Een barricade werd onder een hagelbui van kogels vermeesterd." Ziehier een paar brokstukken uit de telegrammen, welke de ochtendbladen van beden bevatten. Het spreekt haast van zelf, dat die berichten uit Frankrijk komen. Een revolutionnair drama en barri caden men verwacht ze alleen in het land van de directe-actie-maunen, dat reeds heel wat revoluties en plaatselijke opstanden heeft doorgemaakt, in welks geschiedenis herhaaldelijk melding gemaakt wordt vim de barricade. Hebben we te herinneren aan de journée des barricades, den 26 Augustus 1648 toen er 2000 stuks van de versperringen in de Parijsche straten werden opgeworpen? Van de barricades die in 1848 verrezen, toen een schot het sein tot een geweldig op roer gaf Ook in onze dagen werpt het Fransche volk, dat op roerig is, van kisten en tonnen en wagens en boom slammen en steenen de versperringen op, achter welke het schuil gaat voor de schoten der troepen, welke van uit deze schuilplaats worden bestookt. Gisteren is daarvan weer het bewijs geleverd te Draveil en Vig- neux, kleine plaatsen in het departement Seine en Oise, met slechts een paar duizend inwoners. In die plaatsen staken sinds geruimen tijd grondwerkers en reeds enkele malen kwamen er ernstige ongeregeldhe den voor. Het is nog niet. zoo heel lang geleden, dat er een botsing plaats had. De politie had toen zonder deugdelijk motief geschoten op stakers, die aan^ het vergaderen waren. Over dit geval is destijds in de Kamer geïnterpelleerd. Maandag viel er een nieuwe botsing tusschen de stakers en de gendarmen plaats te Vigneux. Dinsdag moesten eenige betoogers voor de rechtbank verschijnen, enkelen werden tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld, anderen moeten vandaag wederom terechtstaan. De Parijsche arbei ders in de bouwvakken vonden, dat hun kameraden door de overheid te hard behandeld werden. Uit soli dariteit besloten ze vier en twintig uur te staken en een monsterbetooging te houden te Draveil. Van gis ter- tot hedenochtend zou er niet gewerkt worden door grondwerkers, metselaars en opperlieden. Het heette een „algemeene staking" te zijn en misschien hebben er ook in andere vakken personen het werktneergelegd, maar heel „algemeen" is de staking niet geweest. De federatie (union des syndicas) had trouwens geen be vel tot staken gegeven, doch zich slechts bepaald tot het aanraden te manifesteeren. En er is gemanifesteerd. Om half drie gistermid dag kwamen de stakers te Vigneux bijeen. Verschil lende sprekers voerden het woord en enkelen hielden een krachtig pleidooi voor de directe actie. Daarna wilde men een optocht houden en met drie vlaggen voorop trok men uit. Eerst ging alles goed. Bij een spoorwegbrug wilde een escadron dragonders zich evenwel aan het hoofd van den stoet stellen. Dit was blijkbaar niet naar den zin van de menigte. Plotseling weerklonken er revolverschoten. Meer gebeurde er blijkbaar aanvankelijk niet. Bij een overweg beklom men de betoogers evenwel het talud van den spoorweg- dijk. De dragonders en de gendarmen konden hen hier niet volgen. Men jouwde hen uit en wierp hen met steenen. Met goede woorden trachtte de overheid de gemoederen te bedaren en de betoogers tot de orde over te halen. Het onderhandelen hielp evenwel niets en ten slotte gaf generaal Vervaire last af te stijgen en het talud te bestijgen. Een verwoed gevecht volg de. De helmen en kurassen der soldaten werden door "steenworpen getroffen. Er werd daarop een charge gehouden. De betoogers werden uiteen gedreven en zij trokken terug op Villeneuve. Maar toen begon het ergste. Er werden omstreeks vijf uur barricades opge worpen en de prefect seinde inmiddels dringend om versterkingen. Toen heeft men een aanval op de vier barricades gewaagd. Nadat de noodige sommaties wa ren gedaan, schoten de troepen eerst in de lucht en daarna volgde een salvo. De betoogers beantwoordden het vuur en aan weerszijden knalden de schoten en vielen de gewonden. Een barricade werd door veertien gendarmen onder een hagelbui van kogels vermees terd. Meer dan 400 revolverschoten werden door de betoogers gelost en zij kregen eenige dooden en vele doodelijk gekwetsten. Een vijftiental gewonden wer den in de apotheken gedragen en daar verpleegd. Een generaal, een luitenant-kolonel, twee kapiteins en drie cavaleristen werden gewond, evenals de prefect en de onderprefect, die zich buitengewoon moedig en bewon derenswaardig moeten hebben gedragen. Een dagblad schrijver werd het slachtoffer van zijn beroep: hij werd ernstig aan het hoofd gewond. In Du itschland bevatten de couranten gisteren herinneringsartikelen ter huldiging van Bismarck, die tien jaar geleden overleed. Opmerkelijk is het artikel van de „Nordd. Alg. Ztg.", het officieuse orgaan. Het blad betoogt, dat Bismarck's werk reuzenwerk is en dat het door hem gemaakte stevige fundament van het rijk geen scheurtje op constructieve of constituieve fouten wijst. En dan wordt gezegd: „Zoo is de naam Bismarck heden een nationaal pro gram. Niet in dien zin, dat met zijn plannen en ont werpen Duitschland's streven en bedoelingen zijn uit geput. In binnen- en buitenland brengt elk tijdvak een nieuwe taak, welker vervulling nieuwe middelen vraagt. Wel echter in dien zin, dat de naam Bismarck een voortdurende vermaning is aan ons volk, bet be lang van den enkele aan het belang van het algemeen ondergeschikt te maken, de ons Duitschers dikwijls zoo noodlottig geworden tweedracht te onderdrukken, de macht van het Rijk te vergrooten, opdat het alle moeilijkheden in de toekomst met waardigheid 'en kalmte het hoofd zal kunnen bieder;, mannelijke weer kracht met vredesliefde te verbinden. Wel een bewijs, dat men in officieele kringen anders denkt over den dooden dan over den levenden Bis marck Het „Tageblatt" eindigt zijn artikel aldus: „De heeren, die tegenwoordig het roer van het schip van staat in handen hebben, hebben den geest van Puttkamer (een slecht bekend staand koloniaal regee- ringsbeambte) geërfd, maar niet dien van Bismarck. Deze ervaring en dit feit moet den kalmen waarnemer van historische verschijnselen op een dag als deze heel ernstig, ja, weemoedig stemmen! Tn de „Tag" schrijft de bekende vlootvereenigings- generaalKeim een artikel. Ook hij doet uitkomen dat de toestanden anders zijn geworden. In Bismarck's tijd kon er geen kanon worden afgeschoten zonder Duitsch- lands toestemming. „Kort gezegd, men krijgt zeer sterk den indruk alsof wij diplomatiek als in verlakte vigen ver klinkenden pas, die ook dreigend en onheil- vigen verklinkenden pas, die ook dreigend en onheil brengend kon zijn." „De Këlnische Ztg." schrijft veel over de breuk tus schen den Keizer en den kanselier, over den strijd, die cok het volk heeft moeten strijden en die het besef heeft wakker gemaakt, dat ook de hooggeplaatsten menschen zijn. De „Morgenpost" brengt in herinnering, dat de fa milie van Bismarck even beleefd als beslist de wen schen van den Keizer bij de begrafenis afwees. Zij wilde geen doodenmasker laten maken, waarom de Keizer vroeg, geen begrafenis in den Dom, welke de Keizer aanbood, geen mausoleum, dat de Keizer wilde laten bouwen. De Portugeesche Kamer heeft in haar zit ting van Woensdag het voorstel in tweede lezing ver- worpeD, waarbij de leden van het kabinet Franco in staat van beschuldiging zouden worden gesteld. De Duitsche Keizer gaat in Augustus naar Elzas-Lotharingen, in gezelschap van den Rijkskanse lier, zoodat het bezoek in verband staat met de her vorming van de binnenlandsche politieke zaken van het rijksland. Er is gisteren op de rijkskanselarij een conferentie gehouden. Het slagveld in het Teutoburgerwoud. Bij opgravingen in het Teutoburgerwoud heeft men veel scherven, stukken ijzer en deelen van kookpotten gevonden. De geleerden vermoeden, dat hier de tweede legerplaats is geweest tijdens den bekenden slag. Misschien komen Varust legioenen ook nog weer terecht Anarchist, kok en valsche munter. Te Barese is gearresteerd de anarchist Ginseppe de Angt li. Hij was redacteur van een anarchistisch blad, kok in een herberg en bovendien valsche munter. De geschiedenis van een klok. KoDing Oscar heeft van den beroemden Noordpool reiziger Nordenskjöld indertijd een prachtige klok ten geschenke gekregen. Een visscher had in Spitsbergen het voorwerp, gesloten in een metalen kist, uit zee opgehaald, maar sedert de klok in het dorp was, had het eene ongeluk het andere opgevolgd. Nordenskjold kocht het uurwerk en thans ia vastgesteld, dat het afkomsiig is uit de 16de eeuw, in Augsburg werd werd vervaardigd, van uit een Hollandsche haven per schip naar een klooster in Archangelsk verzonden. Het schip verging en vier honderd jaar later werd het meesterstuk van horlogemakerskunst weer terug gevonden. Een orkaan in Zwitserland. Een wolkbreuk heeft groote schade aangericht in het dal der beneden Tnn. Het Zillerdal is geheel overstroomd. Er zijn daar L5 menschen verdronken en velen worden nog vermist- In verschillende plaatsen werden huizen en bruggen totaal vernield. In Wattens werden drie arbeiders door liet water meegesleurd. Twee wisten zich te redden, de anderen kwamen om. Tn Volders is het kerkhof weggespoeld. De oogst is op verscheiden plaatsen ver nield. De wolkbreuk strekte zich over een oppervlakte van 40 kilometer uit. Wat een beer verteren kan. Tn Eger brak een beer, die vervoerd werd, de stangen van zijn kooi stnk en ging inspectie houden in de goe derenwagon. Daarin bevonden zich een mand met ker sen, drie kisten met eieren, verschillende vaten boter en eenige manden met gevogelte. Bruintje drukte de eierkisten stuk en slurpte 111 eieren leeg, verorberde twee vette ganzen, twee eenden en eenige kippen. Daarna maakte hij het deksel van vier botervaten los, at het grootste deel van den inhoud eruit en besmeerde met de rest de wanden van den wagon. Vervolgens deed hij zich aan het fruit tegoed, dat hem blijkbaar goed smaakte. Muiter ij in een Fransche gevangenis. In de gevangenis van Nimes is een opstand onder gevangenen uitgebroken. 500 gevangenen hebben de bewakers overweldigd en wilden ontvluchten. Zij wer den echter door infanteristen en artilleristen naar het binnenste van de gevangenis teruggedreven. Toch is de directeur der gevangenis, die de schuld van dit ge val krijgt, er nog niet in geslaagd de orde in de ge vangenis weer te herstellen. Bloedige strijd. Ter gelegenheid van de paardenmarkt te Friedeck in Moravië heeft er een bloedig gevecht plaats gehad tus schen Zigeuners. Een schoot een ander dood en vluchtte daarop te paard. De anderen geraakten hier over aan 't vechten. Twee werden het onderlijf met een mes opengesneden, waarvan één terstond stierf. In een kroeg begon de strijd opnieuw. 20 schoten werden gewisseld, 4 werden gedood, 5 zijn stervende. Toen de politie kwamen vluchtten de overigen door een rivier, waarbij er 2 verdronken. HET ANALYTISCH VERSLAG. LEEUWARDEN, 31 Juli. Tot redacteur van he; analytigch verslag der Tweede Kamer is benoemd de heer J. Corver, redacteur van de „Leeuwarder Crt." BENOEMD. ASSEN 31 Juli. Tot directeur der rijksnormaal lessen te Assen is benoemd de heer J. Elstrodt, hoofd eener school te Roermond. ONLUSTEN TE VIGNEUX. PARIJS, 30 Juli. Te 11 u. 15 deelde de minister president het volgende mede in verband met de onlus ten te Draveil-Vigneux De minister-president heeft onverwijld den procu reur-generaal bij het Hof te Parijs ontboden en dezen verzocht zich dadelijk naar Draveil en Villeneuve te begeven om een onderzoek in te stellen. Hij zal ver-

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2