STA D S N I E U W S. Journalistieke acrobatiek. BUITENLAND. Veefonds te Harenkarspel. Uit Schermerhorn. Uit Noordscharwoude. Uit „de Egmonden." Van den Langendijk. *.t Ergerlijk. Werkstaking te Haarlem. Een ontploffing. Te Zutphen heeft in het Ruitershofje (gesticht voor oude dames) een gasontploffing plaats ge had. Toen gaslucht werd bespeurd, ging men onvoorzichtig met een lucifer naar het lek zoe ken het ontsnapte gas ontplofte en de portier en twee inwonende dames liepen ernstige brand wonden op. Doodgevallen. Een zeer droevig ongeluk heelt er Zaterdag middag op 's rijkswerf te Amsterdam plaats ge had. De scheepsmakersleerling De Nooy, een zeer oppassende jongen, bevond zich boven op een stelling van het in aanbouw zijnde schip, De Zeven Provinciën. Plotseling viel hij uit de stelling en werd voor dood opgenomen en naar het binnengasthuis vervoerd. De dokter consta teerde schedelbreuk, 's nachts is de ongelukkige zonder bij kennis gekomen te zijn overleden. Veel geëlscht. Uit een schoolbrlefje. Een vreeselljk ongeluk. Op de ijzergieterij der firma Ubbing te Does burg, geraakte Zaterdagmorgen de machinist J. Brul tusschen de machine; hij werd op slag gedood, 's Morgens werd de machinist nog be zocht door zijn broeder, die hem over een familie aangelegenheid moest spreken. Toen Brul's broe der na zich een oogenblik verwijderd te hebben weer even terugkeerde, zag hij zijn broeder niet, doch vond hem na eenig zoeken door tusschen de machine. Het lijk vertoonde geen teekenen van geweld en was nergens verwond. Omtrent de oorzaak van het ongeval verkeert men nog in het onzekere, doch de meest voor de hand liggende lezing is deze, dat Brul iets achter I het veiligheidshekje had laten vallen, dat wilde I weghalen, zich op de trap wat te veel voorover heeft gebogen, zoodat hij naar beneden tuimelde en terecht kwam bij een plaats, waar^de snor- I rende machine hem de ademhaling volkomen moet hebben afgesneden, zoodat verstikking als de eigenlijke oorzaak van den dood moet worden I aangenomen. Brul was een zeer oppassend werk- I man, die zich in de achting van zijn patroons mocht verheugen. Hij laat een vrouw achter. ,,'t Vad." i. Feestelijke viering van den verjaardag der Koningin-Moeder. Corty Althoff. T ennlsballen-dieven. Aanbesteding. Voor de slachtoffers van den brand. of de boel loopt binnenkort in het honderd. Mot „Landbouw," dat ook een zelfstandige afdee- I ling is, gaat het nog goed. De heer Veegens tornde I aan die zelfstandigheid niet en de heer Talma is er I ook niet d© man naar om den heer Lovinck „kort te I houden." Maar laat er eens een andere minister komen, die het persoonlijk niet met den heer Lovinck kan vinden, dan is het ook in die „zelfstandige afdeeling" in min der dan geen tijd een Janboel, natuurlijk tot enorme schade van den dienst en van het publiek. Van een ambtenaar van Waterstaat vernam ik over dien strijd tusschen den heer Salverda de Grave en den heer Pop, den directeur-generaal der post en tele grafie, de meest zonderlinge zaken. Trouwens van Waterstaat uit schijnt men nu ook deze ruzie over te willen brengen in de pers, wat voor de bevordering van den goeden geest die onder het 12000 man sterke per soneel der post- en telegrafie heerscht, niet bevorder lijk is. Zij weten nu toch al dat, wanneer zij van den directeur-generaal geen gelijk krijgen, zij maar naar den minister van Waterstaat behoeven te gaan om redres van klachten en grieven te verkrijgen. Het spreekt vanzelf dat op die manier alle geest van disci pline, zoo noodig onder een groot personeel, verdwijnt. Om een vergelijking te bezigen: het zou precies het zelfde zijn indien een klerk op het departement van Waterstaat zich over een reprimande van den heer Salverda de Grave beklaagde en zich dan maar dade lijk tot de Koningin wendde. Indien daar dan maar op ingegaan werd zou het zeer spoedig met het ambtelijk respect voor dien hoofd-ambtenaar en ook voor dat van den minister gedaan zijn. Ik zou u over die ruzie nog meer kunnen vertellen. Ook b. v. hoe het werk bij de andere afdeelingen wan Waterstaat onder dien toestand lijdt. Maar daarover misschien later eens. In elk geval zal minister Be vers, dien ik voor een scherpzinnig man houd, ten de ze uit zijn oogen moeten kijken om niet in groote moeilijkheden te geraken. De papieren oorlog die het tweemanschap Kraus-Salverda de Grave tegen den heer Pop voerde hoeft hij blijkbaar voortgezet, maar lang kan die malle vertooning, waaronder ten slotte het gorote publiek moet lijden, niet duren. Het zou niet kwaad zijn indien bij de a.s. begrootingsdebatten den heer Bevers maar eens gevraagd werd wie nu eigenlijk tegenover het publiek verantwoordelijk is, voor het post- en telegrafiebedrijf, de heer Salverda de Grave, die reeds aan het departement de „stille post- majoor" wordt genoemd, of de heer Pop, de feitelijke directeur-generaal. Zoo gaat het niet langer. Elke verbetering en voor uitgang op het gebied der post en telegrafie stuit af op de stille tegenwerking van niet-verantwoordelijke departementale invloeden. Daar moet een einde aan komen. Maandag j.l. vertrok uit Amsterdam aldus de Amsterdamsche briefschrijver van het „Utr. Dagbl." per spoor, boot, tram, alle richtingen uit, een schaar kinderen van eerste klasseholen naar buiten. De arm- sten der armen hebben zoo, door het mooi initiatief van onderwijzers, door geldelijke bijdragen van ieder die wat missen wil gesteund, één dag in 'tjaar om als een heerlijkheid naar heen te kijken en als een verlo ren paradijs er aan terug te denken. Een dag in Zand- voort of het Gooi, een warm maal met pudding en twee boterhammaaltjes met krentebroodverder melk en limonade wat '11 zaligheid! Op zoo'n dag worden aan de geleiders dringende vragen gedaan. Niet het minst vermoeiende deel van de zware dagtaak is, op al die vragen een antwoord te geven. Zoo was men op een wandeling met de kinderschaar buiten genaderd bij een boerderij, waar kippen rondlie pen. Jantje klemt zich aan het hek en blijft achter om te kijken. De onderwijzer roept hem: „Jan, niet staan blij ven J an, meeloopen vent, anders komen we er niet 1" Jan, in de aandacht, hoort eerst niet. Dan, door een paar jongens opgehaald, plukt hij den meester aan de mouw en vraagt, hevig geïnteresseerd: „Meester wat benne dat voor beessies met rooie strikkies om derlui kop?" GEMENGD NIEUWS. Den len dezer vergaderde het bestuur van het Onderling Veefonds alhier voor het opmaken der rekening over de afgeloopen drie maanden. Gedurende dat tijdvak waren verzekerd 925 runderen, de schade voor 5 gestorven dieren bedroeg f 231.25. Tegen een paar eendenhouders in de Schermeer is proces-verbaal opgemaakt, wegens het in verzet treden tegen de politie, die loszwemmende eenden ging op vangen. Volgens de verordeningen in dit waterschap moeten de eenden in dezen tijd worden vastgehouden. Uit Bergen. Onder vele bljjken van belangstelling herdachten de heeren Jac. van Reenen en J. Burger gisteren den dag waarop zij vóór 25 jaar, respect, tot secretaris en ontvanger dezer gemeente werden benoemd. Aan het diner, dat bij deze gelegenheid op huize Kranenburgli plaats had, zat de raad dezer gemeente aan. Door Bergens Fanfare werd deze feestavond met muziek opgeluisterd. Laten wij hopen dat het den jubilarissen vergund mag zijn hunne betrekking nog vele jaren tot heil der gemeente waar te nemen. 't Is al onaangenaam als men prettig fietsende door een automobiel, die woest voorbij stuift, bedekt w. rdt met stof, maar bepaald ergerlijk is het als automobilisten kleine of groote ongelukken veroorza ken en dan toch maar doorrijden, zonder zich daaraan te storen. Dit was g steren weer het geval op den weg van Bergen naar Alkmaar. Door een auto werd een jachtwagen aangereden. Het mooie wagentje werd beschadigd de stukken waren er vanaf gereden. De inzittenden, man, vrouw en een kindje waren hevig geschrokken, 't Vrouwtje stapte, ontdaan van schrik, met 't van angst huilende kindje op den arm uit den wagen. Op de straat lagen eenige voorwerpen, die door den hevigen schok uit den wagen waren gevallen. Die man trachtte het paard, dat van den schrik trilde, weer tot kalmte te brengen. Daar de weg hier smal is, kan 't geweest zijn dat de plompe auto niet verder uit kon wijken, waardoor de botsing onvermijdelijk wasmaar zeer onhebbelijk is het, dat de auto voort- stoof, zonder dat even geïnformeerd werd naar de schade of de inzittenden. Het nummer van het voer tuig bleef daardoor onbekend. Gistermiddag werd alhier op het terrein achter de kerk een meeting gehouden voor anti-militairisme. Sprekers waren de heer Samson en mej. H. Elskamp. Zondagmiddag gaf het HarmoDiegezelschap „Lamo raal van Egmond" een matinée op de muziektent te Egmond a. d. Hoef. Dit middagconcert bedoelde mede eene hulde te zijn aan de Hooge Vrouwe, de Koningin Moeder, die heden haar vijftigste levensjaar intrad. Ingezet weid met „Wilhelmus" en gesloten met het „Wien Neerlands bloed", daartusschen voerde de har monie een achttal nummers van haar repertoire uit, die zeer in den smaak vielen van het in vrij gooten- getale opgekomen publiek. Zondagavond vergaderde het Kruisverbond voor de Egmonden e. o., hoofdzakelijk ter bespreking van de te houden bedevaart naar de Runxputte te Heiloo welke werd vastgesteld op 23 Augustus a.s. Een nieuw lid werd ^geïnstalleerd, een rijk gedocumenteerd stukje „Ziekte en te vroege dood" voorgelezen en besloten, B. en W. te verzoeken, den burgers openlijk te waar schuwen tegen "uitspattingen op [de a.s. kermis te Egmond a. d. Hoef. Nadat nog de heer G. de Goede eene aardige voor dracht ten beste had gegeven, sloot de voorzitter met een woord van opwekking de vergadering. Da volksmond wil wel „koeien hazen laten vangen." Gisteren ving dat gehoornde dier bijna eene dame- wielrijder op haar horens. Dit wellicht „spraakver- anderde" feit speelde zich op den Hoeverweg aldus afEen gezelschap van vier dames en 2 heeren kwamen van Alkmaar opgereden en hadden bijna het Hoefje bereikt, toen plotseling een koe over de sloot sprong en haar horens (tusschen de spakan stak van de fiets van eene dame, eene verpleegster. Deze viel en bezeerde zich deerlijk aan 't hoofd, 'n Oogenblik verbluft bleef de koe dit schouwspel staan bekijken, toen stapte ze weer bedaard verdeiHaar slachtoffer kwam met 'n gat in 't hoofd en den schrik vrij. Aan den Langendijk worden pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van een tuinbouwcursus dooi de vereeniging „Tuinbouw" te Broek op Langendijk. Het is te wensehen dat deze zaak, waarvan het initia tief door de tuinbouwvereeniging wordt genomen, tot stand mag komen. In de Raadszitting te Noordscharwoude is onder meer ook behandeld een adres van de afdeeling Geest- mer-Ambaeht van de Nederlandsche Heide-Maat- schappij, daarin wordt verzocht het vischwater onder- handsch te verpachten, voor eene kleine vergoeding, en werd met algemeene stemmen aangenomen dit ver zoek in te willigen, terwijl overeengekomen werd de pacht later te bepalen. Men zal deze pacht wel zoo laag mogelijk stellen, omdat men de overtuiging zal bezit ten dat dit in het belang is van de visseherij. Pogingen worden in het werk gesteld om aan den Langendijk een R. O. Tooneelvereeniging op te rich- teu. Verschillende personen hebben reeds hunne me dewerking toegezgd. De uitvoeringen zullen waar schijnlijk in de Oude Kerk plaats hebben. Door den heer Bakker uit den Helder, die voorloo- pig concessie heeft aangevraagd voor den aanleg van I eene waterleiding aan den Langendijk, zullen eerstdaags I proefboringen geschieden in de gemeente Zuid-Schar- woude, het is te wensehen dat deze ondernemende zaak moge slagen, daar dit in het belang is van 't algemeen. Door den bestuurder van auto H 335, welke zich met greote snelheid tusschen Broek in Waterland en Monnikendam voortbewoog, werd het signaal van nadering eerst gegeven, toen hij zich vlak achter twee wielrijders bevond. Gevolg was dat een der wielrijders in de trekvaart terecht kwam en daaruit met groote moeite werd gered; de autobestuurder vervolgde zijn weg, zonder zijn vaart te verminderen. Op de chemigraphische kunstinrichting „De Poly graph" te Haarlem is Zaterdag een gedeeltelijke werk staking uitgebroken. Aan de gezellen was een nieuw arbeidscontract aangeboden, ingaande 9 Aug. a.s., waarbij de werktijd van 8 op 9 uren werd gebracht, welke verlegging van werkdag, feitelijk, doordat er nog schafttijden afgaan, op 35 minuten neerkomt. Een deel van het personeel, 25 van de 42 man. heeft, nadat „De Polygraph" geen gevolg heeft gegeven aan een sommatie van den Ned. Chemigrafenbond om het nieuwe contract terug te nemen, heden den arbeid neergelegd. „De Polygraph" beschouwt de stakers als ontslagen. Ér zijn zes jongelui onder hen de loonen der overigen variëeren van f 16 tot f 27 ongeveer. De meesten verliezen door deze staking hun rechten op een deel van het loon dat volgens het geldende contract op spaarbankboekjes was uitgezet als waar borg tegen contractbreuk. De stakers hebben posten uitgezet. Eeu dienstboden-advertentie „In een dorp nabij Gouda een meid-huishoudster gevraagd, zonder fiets en in kleeding bij de betrekking behoorende." „Juffrouw, wil u soo goed sijn en geef Hendrik een nieuwe plaas, omreden hij soon las heeft van onge dierte van dat jongetje dat nans hem sit dat jongetje van mij." (Hdbl.) Een maand geleden ongeveer begon het. Toen ont- I vingen we de eerste circulaire van iemand die optrad I „als de vertegenwoordiger van eene combinatie van I eenige maatschappelijk zeer hoogstaande heeren.... I benevens eenige welbekende groot-industriëelen, door I wien de oprichting ©ener groote maatschap- I P ij in overweging is." Wij werden beleefd en zeer I dringend „uitgenodigd" als gast een vergadering in I het Zuiden van ons land bij te wonen, waar zeer be- I langrijke „en met uwe persoonlijke be langen in nauw verband staande zaken zouden worden besproken. „Groote en blijvende voordeelen zullen hoogst waarschijnlijk uit deze vergaderingen voor II kunnen voortvloeien, dewijl niet bijwoning even waarschijnlijk zeer nadeelige gevolgen voor U kunnen hebben." Men kon uit vier vergaderingen kiezen „welke TT zeiven het best conveneerd." Tevens werd ons een kaart gezonden, toegang gevende tot een luncheon, een diner en tot de vergadering. Informaties even ingewonnen op de plaats van af zending. doch daarover later. Een oolijke uitgever schreef ook naar die plaats, maar naar den man der combinatie zelf en stelde dezen de vraag, of hij de reiskosten vergoed zou kunnen krij gen indien hij aan de uitnoodiging gevolg gaf. Het antwoord luidde ontkennend. „Ons dunkt, de tege moetkoming voor kosten van lunch en diner zijn vol doende in deze zaak, die meer voordeel voor II, dan voor ons opleveren zal." Maar zes dagen later kwam er een schrijven, meldende, dat voor een algemeene va- cantiekaart 2e klasse 2.50 zou worden vergoed, en dat de terugreis ook zou worden terugbetaald als de uitgever spijt had te zijn gekomen. „Ik kan IJ al dus heette het verder hieralsnog bijvoegen dat een der heeren, welke uit Groningen gisteren, Zondag, de vergadering heeft bijgewoont (geheel op zijn kosten) de zaak van zulk groot belang achte, dat zijn broer a. s. Woensdag nogmaals komt. Indien U kunt, kom dan Woensdag of Donderdag a.s. elf uur, kunt IJ dat niet, kom dan in elk geval a.s. Zondag 12 Juli op het zelfde uur en plaats." W ij hoorden intusschen niets meer van het geval, dat ons eerlijk gezegd, maar matig interesseerde. Den 23sten Juli 1908 kwam er echter weer een cir culaire, beginnende aldus„In zamenwerking der on derdeden is de sterkte gelegen. Wenscht gij de uitgever hiervan voor Uwe gemeente en omstreken te worden, o f zult ge deze gelegenheid door Uwe vingers laten glippen? Door deze bericht ik U dat een maatschappij ge vormd is welke aanvangende 1 Januari 1908, efn honderd verschillende, afzonderlijke, plaatselijke dagbladen, waarvan een voor Uwe gemeente en omstreken exploiteeren zalelk dezer eerste klas dagbladen zullen onder beheer en controle van een eigen, plaatselijken uitgever gesteld worden, welke elk voorzichzelven de kleur of richting z ij n e r courant, zoo mede naam of titel enz. kiezen zullen. Van het voor deze onderneming benoodigde kapitaal 250.000 is alreeds 200.000 aldus */s vol teek end, de overige 50.000 of slechts 1/5 moet worden bijgebracht door de gezamenlijke 100 plaatselijke uitgevers, zoodat elk hunner slechts 500 zal behoeven te storten, alle deze plaatselijke uitgeveis zullen aandeelen, medezeggingschap en eigendomsrecht in de maatschappij ver krijgen.... Zeer vele voor dit vak geschikte en beschaaf de menschen welke gaarne de gelegenheid te baat ne men om voorzichzelven een goed be staan te scheppen, zonder groot ririoo of kapitaal, hebben reeds een verlangen te kennen gegeven om in die plaatsen waar wij niet met de alreeds gevestigde uitgevers contracteeren, hunne plaatsen in te nemen, dewijl reeds 44 uitgevers van bestaande bladen ons contract geteekend hebben, dat onze onder- I neming in elk geval doorgaat en er in elk ge val zulk een dagblad voor Uwe gemeente vanaf 1 Jan. a.s. zal worden uitgegeven, zal wel geen nader betoog behoeven, het is thans slechts de questie of dit dagblad door U dan wel door een ander beheerd zal worden." Den volgenden dag verscheen er alweer een circulai re. Daarin werd geborduurd op het stramien van „sa menstelling der onderdeelen." De schrijver behandel de ons daar heel genoegelijk en familiaar. In zijn ge dachten opperden wij bezwaren tegen het plan. En hij antwoordde: „Och mijn waarde heer! Kunt U mij ook slechts eene enkele grootsche onderneming (inclu sief de prachtigste uitvindingen) welke ooit in de ge schiedenis der wereld gemaakt zijn aanwijzen, waarbij geen groote bezwaren en voorspellingen van mis lukking waren aangebracht. Waarom dan zoude het ons bevreemden, indien er ook thans eenige niet hel derziende menschen bestaan, welke het succes dezer onze onderneming betwijfelen? Wees wijs! Besluit thans, terwijl ge de gelegengeid hebt, om datgene te doen, hetwelk U zeker een groot voordeel zal aan brengen. P. S. Het bestuur onzer maatschappij zal worden opgedragen aan mannen, welke èn maatschappelijk èn financieel boven alle verdenking staan; een raad van toezicht word benoemd uit de plaatselijke uitgevers." 25 Juli kwam er een dubbele correspondentiekaart, waarbij we werden aangesproken met „Geachte Heer" en waarin o.a, werd gevraagd: „Is er nog eenige twij fel in Uwe gedachte of zulk een dagblad abonnees krijgen zal? Bestaat er twijfel of naast zulk een cou rant de thans bestaande weekblaadjes zullen kunnen blijven bestaan of wie zal moeten wijken. Schaar U in tijd aan de overwinnende zijde." Een andere post bracht den zelfden dag nog een cir culaire, welke hier in haar geheel volgt. „Mijnheer. Bij welke klas zult ge U aansluiten? Waarom is er b. v. in America een grootere mate van succes? Zijn de bronnen en gelegenheden aldaar be ter? Neen; het is omdat de Amerikaan handelt, omdat hij, zoodra hij een goede gelegenheid ziet quick han delt, omdat hij een goede gelegenheid onmiddelijk aan weet te pakken. Omdat hij durf heeft Waarom wordt er door zoovelen hier te lande ge klaagd over gemis aan gelegenheden Bestaan er hier te lande dan minder goede bronnen? Zijn de gelegen heden, zich een goed inkomen te scheppen hier minder gunstig?? Neen, neen, nogmaals neen. De fout ligt in het armzalige, trage, aarzelende karakter van zoo- velen onzer anderzins voortreffelijke landgenooten. Ze moeten er te lang over denken ze dur-ven-niet, er zijn er te veel, welke hunne gelegenheid voorbij en door hunne vingers laten glippen. Nogmaals, bij de welken wilt ge U aansluiten? Eendracht maakt macht, in sa menwerking der onderdeelen is de sterkte gelegen; af gescheiden zijn de onderdeelen machteloos. Kom! sluit U bij ons aan, kom ter vergadering en beslist vóór de kans U ontgaat." Ziehier een overzicht van het „dossier." Het is vrij uitvoerig, maar dit is noodzakelijk, omdat wij den le zer allereerst gelegenheid wilden geven, zich uit de stukken een oordeel te vormen van deze „journalistie ke acrobatiek." En op grond van bovenstaande citaten, die wij ge heel in den oorspronkelijken vorm hebben gegeven met dezelfde taalfouten, met dezelfde stijlgebreken, durven wij vragen: Hoe is het mogelijk, dat mannen, die naam en in vloed in den lande hadden te verspelen, voor het vor men van een combinatie, welke zou werken met een kapitaal van een kwart millioen, relaties hebben aan geknoopt met iemand die in staat bleek te zijn zul- k e circulaires de wereld in te zenden Hoe is het mogelijk vragen we verder dat er nog personen worden gevonden, die zich door zulk geschrijf laten iniponeeren? Wij staan hier voor een raadsel. En we hopen dat ên de personen, die onderhandelingen aangegaan zijn, èn de uitgevers, die zich met deze zaak hebben ingelaten, voorzichzelven dat raadsel zullen kunnen oplossen. Ons ie het er slechts om te doen, in het algemeen belang deze onderneming tot haar juiste verhouding terug te brengen, om de betrokken personen de oogen te ope nen, om tenslotte den man, die als promotor optreedt, voorgoed het verrichten van dergelijke equilibristische toeren onmogelijk te maken. Want nu wij deze zaak hebben onderzocht, hebben wij het onzen journalistielcen plicht geacht het licht der openbaarheid over deze onderneming te laten schijnen. Meestal is het hier ter stede alleen aan eenige vlag gen en het bespelen van het carillon te merken als H. M. de Koningin-moeder verjaart. Maar dit jaar is het anders geweest, dank zij de vereeniging „Burger kring." „Burgerkring wilde den dag feestelijk herden ken, maar thans eens op een wijze, eenigszins afwij kend van het oude rijmpje der feestelijkheden. En men is er in geslaagd iets geheel nieuws te geven. Of is het iets alledaagsch om een bal te organiseeren op een stoomschip, een flink vaartuig van een goede dertig meter lang! Daar zijn heel wat kosten mee ge maakt maar de moeite is goed beloond. Het was een aardig gezicht gisteren op het Doelenveld. De groote boot zag er op een afstand uit of zij voor het vertrek gereed lagHelder wit was zij gekleurd met een zwarten band. De masten waren met vlaggen ge tooid en in grooten getale waren langs de geheele zij van het stoomschip, langs de masten en aan de brug verschillend gekleurde vetpotjes bevestigd. Op het Doelenveld was verder een muziektent opgeslagen, waarin onder leiding van den heer Otto 's middags van half drie tot vijf uur een concert werd gegeven, dat goed werd bezocht. Maar dit was het hoofdpunt van het feestprogramma niet. Het eigenlijke feest be gon eerst 's avonds. Van zeven tot negen uur werd weder een concert gegeven en in die paar uur liep het druk naar het Doelenveld. Toen het duister begon te worden, was het zeer levendig op het feestterrein, 't Werd toen echt gezellig. Rondom de muziektent wer den vele lampions aangestoken en evenzoo hier en daar boven de tafeltjes. Even later werd ook het feestsehip „De Koningin Emma" geheel verlicht. Aan boord zou een bal-champctre gegeven worden en de danslustigen zagen met verlangen uit naar het oogen blik dat zij zouden mogen rondzweven op het dek. Dat duurde echter nog eenigen tijd. Eerst werden op het dek verschillende marmergroepen uitgevoerd door een aantal leden der gymnastiekvereeniging „Kracht en Vlugheid." Er was veel zorg aan deze groepen be steed en zij werden dan ook algemeen geroemd. Ach tereenvolgens werd voorgesteld: de vijf zintuigen, de vier jaargetijden, haat en verzoening, vreugde, ver wondering, schrik, vertwijfeling en leed, de vlucht, liefdeloosheid en hulpwaardigheid, vloek en zegen en ten slotte hulde aan H. M. de Koningin-moeder. Zoo als reeds gezegd, vielen deze mooie groepen zeer in den smaak. Na afloop daarvan werden tegen tien uur de voorbereidselen gemaakt voor het bal aan boord. Een gedeelte van de muzikanten, die hadden deelgenomen aan de uitvoering van* het concert, nam plaats op de brug en speelde van die hooge zitplaats af voor den dans. Zeer veel paartjes gingen de loopplank nu op en men schaarde zich in een lange rij om de brug en op het voor- en achterdek. De balletmeester, de heer Groen, was, om het effect te verhoogenin admi raalsuniform, terwijl als controleur dienst deden een paar matrozen! Op de brug werd het bevel tot begin nen gegeven, een bel werd geluid en het bal begon. Er is zeer genoeglijk gedanst. Het was wel een koe le, maar toch een mooie nacht en naar hartelust kon men daarom genieten. Het stoomschip Koningin Emma heeft dus goeden dienst bewezen. Jammer dat het zoo spoedig weer moest afvaren het had hier nog maar een paar avonden moeten blijven liggen „Burgerkring" heeft met dit feest een flink succes gehad. - H« 'i# Als gewoonlijk werd het carillon 3 maal een uur be speeld. Er werd hier en daar nogal gevlagd. Wij vernemen dat met de a.s. kermis het groote circus Corty Althoff weder het Doelenveld zal bezetten. Men herinnert zich het groote succes, dat dit circus hier twee jaar geleden heeft gehad. Eenigen tijd geleden werd van het tennisveld in het Nijenburgerbosch een aantal tennisballen gestolen. Thans is het den rechercheur P. Fellinga gelukt om de daders daarvan te vinden. Het zijn twee 14-jarige Alkmaarsche jongen. De daders zullen waarschijnlijk gerechtelijk vervolgd worden. Uitslag van de door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op heden gehouden herbestediug van het vernieuwen en verbroeden van een ijzeren ophaal brug (Boompoortsbrug) te Alkmaar. Ingekomen, waren 2 biljetten, n.l. van J. Huiberts te Alkmaar, voor f 4343 en van de firma Spruit en Wils te Alkmaar voor f 4400. Gegund aan J. Huiberts. Voor de slachtoffers van den brand ontvingen wij j heden van N. N. f 10van N. N. f 1van een bil- I jartwedstrijd f 5en van „een gezellig avondje" f 0.70. J Dit maakt met het verantwoorde hedrag de som van J f 84,075. ]j In Zwitserland heeft men 1 Augustus den I! gedenkdag gevierd van den eed op de Riittli. Voor de ;j eerste maal is deze dag door tweedracht verstoord. De j sociaal-democraten hebben n.l. protest-bijeenkomsten gehouden tegen de uitlevering van den Russischen re- volutionnair Wassilow, die een Russisch ambtenaar

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2