DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 179. Honderd en tiende jaargang. 1908. DINSDAG 4 AUGUSTUS. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Een ministerieel antwoord. Alg. Synode der;Ned. Herv.'Kerk. Apothekers-assïstentenbond. De Algemeene Apothekers-assistentenbond heelt een referendum gehouden over de vraag of aan sluiting van den Bond bij het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen gewenscht is. Het refe rendum verwierp de aansluiting met 106 stem men tegen en 55 voor. GEMENGD NIEUWS. Een ongewone jacht. Om een valsch dubbeltje. Kloosterman aan het werk. Auto-ongeluk. Valsche spelers. P. Louwerse gewond. Fruit. Uit Graft. Het fooienstelsel. Uit „de Egmonden." Maandagavond had hot aangekondigde co. cort plaats op het terras van „Hotel Zeezicht" van jj den lieer van Schaik te Egmond aan Zee. Liet j, het zich aanvankelijk aanzien, dat het bezoek jj slecht zon zijn wegens liet wel wat ongunstige weer, zoo werd gelukkig dat minder prettige vooruitzicht beschaamd. Lr was veel volk, dat met alle aandacht de talrijke nummers van het Harmoniegezelschap „Lamoraal van Lgmond" volgde. De uitvoering was heel goed. Zelden hoorden we „Lamoraal" zoo correct zijn pro gramma alwerken. De leider, de lieer Soomer van Alkmaar, verdient beslist een woord van lof voor de hoogte, waarop hij dit dilettanten- ALKMAARSC COURANT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK- MAAK brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven een kohier der Bedrijfsbelasting No. 3, voor het dienstjaar 1908/9. executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam, den 1 Augustus 1908dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het plaatselijk bestuur voorn., G. RIPPING. Alkmaar, den 3 Augustus 1908. ALKMAAR, 4 Augustus. In Pruisen is men ontevreden en men blijft onte vreden, hetgeen voor de hand ligt omdat er geen enke le poging wordt gedaan om dit onaangename gevoel weg- te nemen. Die ontevredenheid uit zich steeds sterker, ook in de pers. Er zijn enkele liberale bladen, die geen gelegenheid laten voorbijgaan, om „te getui gen," om te 'doen zien hoe achterlijk in tal van opzich ten het moderne Pruisen is. De hoofdredacteur van het Tageblatt, de heer Theo Wolff heeft eenbijzondere handigheid in dat „getuigen." Hij grijpt gaarne elke gebeurtenis aan, om zijn gevoelens te openbaren en hij doet dat in prettigen vorm. Zoo bevatte zijn blad gis teren weer een artikel „de grootvizier," dat wij hier in zijn geheel vertaald laten volgen. „Het is nauwelijks te loochenen dat Europa van de gebeurtenissen in Turkije even weinig begrijpt, als het herkauwend dier in de weide doet van een trein, die voorbijvliegt. Niemand weet precies te zeggen, of de ze jonge Turksche vrijheid de wittebroodsweken kan overleven, en de meeningen over de gevolgen van den omkeer loopen sterk uiteen. Misschien is de bijeenroe ping van het Turksche parlement een daad van de grootste draagkracht, en misschien is zij niets dan een kluchtige episode. Misschien zal, indien de her vormingspartijen sterk genoeg zijn, de vrede op den Balkan verzekerd blijven, en misschien zal, in het uur der ontnuchtering, een oorlog met Bulgarije als aflei ding moeten dienen. Zijn Engeland en Rusland, wier Macedonisch hervormingsplan op niets schijnt uit te loopen, niet de verliezers bij dit spel van verrassingen, en zal de Egyptische nationale partij nu niet moediger haar hoofd opsteken? Is Duitschland's invloed aan den Gouden Hoorn niet voor altijd naar de maan, en zullen wij het met het parlement even goed kunnen vinden, als vroeger met den Sultan? De vrijheidslie vende Jongturken zagen in het reactionaire Duitsch- land de rots en den steun van hun despotiek regeer- stelsel. Maar de Turksche koopman houdt zeer weinig van den Engelschman, en het landvolk en het leger haten alles wat zich Russisch noemtj In Parijs, waar alle bannelingen en alle vrijheids lievende dweepers, alle Don Quichotten en alle duiste re persoonlijkheden altijd weer opnieuw samenstroomen, heb ik vele .Tong-turken en ook vele Jong-turksche lei ders leeren kennen. Er waren er onder hen eenige zeer vage personen, maar ook waren er prachtkerels bij, met melancholie en enthousiasme. Terwijl men bij ons het woord,, nationaal" voortdurend uitschreeuwt, droegen deze Turken hun nationalen trots zwijgend in het hart, en terwijl de Duitschers zich in het buiten land maar al te snel laten naturaliseeren, verloochen den deze achtbare mannen nooit hun vaderland. Zij zaten in de café's, schreven hun krantjes, dweepten met Jaurès en verafschuwden de tyrannen. Zij bloos den van schaamte, als zij aan hun gemis aan vrijheid dachten, en zij waren sympathiek, evenals al degenen, die wegens hun achterlijkheid nog kunnen blozen. Brave Jongturken! voor het oogenblik hebben zij het gewonnen, en w ij zijn de eenigen, die nog re den tot blozen hebben. Pruisen, het militairste, poli tiek achterlijkste land van Europa, is nu ook door Turkije in de schaduw gesteld, en in alle koffiehuizen van Stamboel kan men met een spottenden glimlach op ons neerzien. De tot nieuw leven gewekte grond- yvet van 1870 bevat alles, wat wij totnutoe vergeefs verlangden en nastreefden van het gelijke recht- streeksche kiesrecht af tot de wettelijke vaststelling van de kiesdistricten toe. De stemming is geheim, elke honderdduizend kiezers benoemen een afgevaardigde, de zitting kan niet onderbroken worden, en ambtena ren zijn niet verkiesbaar. Niet als wij, wadend door het moeras, maar met een mooie opwelling van vrij heid hebben de aanhangers van Mohammed hun hof kliek weggejaagd. Door het oude Byzantium waait een onbyzantijnsche geestelijke bries, en zelfs de eu- neuchen sidderen en vreezen voor het voortbestaan van hun heerlijkheid. Terwijl in het Oosten aldus de tradities hun vast heid verliezen, en Said Pasja, de nieuwe grootvizier de poorten opent voor den vooruitgang, wandelt o n- z e grootvizier prins Bulow stil en tevreden aan het strand van Norderney. Hij draagt op het hoofd zijn sportpet, mot welke wij hem zoo dikwijls gefotogra feerd zagen, en behaTtglijk zweven zijn gedachten over 'de golven. Hoeveel zwakheid, hoeveel toegevendheid kan men tegenwoordig merken en hoe zeldzaam is de man, die onbesmet zijn principes weet te handhaven De Tsaar heeft zich de Doema op den hals gehaald, in China heeft men met overleveringen van duizend jaren her gebroken, Perzië heeft het parlementarisme gekregen, enzelfs de sultan heeft zich goedaardig on derworpen. Is er dan op deze aarde geen rocher do bronze meer, tegen welken de vloed der nieuwe denk beelden moede en machteloos wordt teruggeworpen? Prins Bülow ziet zijn blozend gelaat, dat in het water spiegelt en lachend zegt hij„De eenige sterke man ben ik!" Zeker ook hij had kleine- aanvallen van zwakte, en een oogenblik heeft hij de rol van Said Pasja mo gen spelen en een hervormend grootvizier mogen zijn. Een strenge blik van zijn klassogenooten was evenwel voldoende, om hem van zulke wegen af te houden, en hij heeft zich tot heden niets verkeerds te verwijten. Deze gedachte troost hem bij vele zorgen, vervult hem met optimisme en vroolijkheid en laat hem den dage raad van het Oosten met kalme zekerheid aanschou wen. Niemand kan te voren zeggen, welken vorm de zaken in Turkije tenslotte zullen aannemen, niemand kan de winners en de verliezers met zekerheid aange ven, maar onze heiligste goederen zullen ons onge schonden behouden blijven. Prins Bülow denkt aan het Pruisische kiesrecht, aan de toegeeflijkheid van den Sultan, aan zoovele dwaze begeerten en malle dwalingen. En vroolijk zegt hij„Waarom bezorgd zijn? Byzantium heeft van oudsher niet alleen aan de oevers van den Bosporus gelegen!" Indertijd verzond het bestuur van de Yereeniging van Amsterdamsche Winkeliers tot bevordering van het vrije winkeliersbedrijf een adres aan den minister van landbouw, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de samenstelling van de staatscommissie voor den middenstand, welke zich o. m. bezig houdt met. het vraagstuk der wettelijk geregelde winkelsluiting. Adressant wees er o. a. op, dat slechts enkele leden der staatscommissie kooplieden zijn, en deze dan nog tot de voorstanders van sluitingsdwang zouden behooren. Meer tegenstanders zag adressant gaarne in de staats commissie benoemd. Naar het Hbld. verneemt, ontving het bestuur voor noemd dezer dagen het volgend antwoord van minister Tahna „In antwoord op uw adres heb ik de eer u op te mer ken, dat door u ten onrechte wordt gemeend dat slechts enkele leden der Staatscommissie kooplieden zijn, waar dit het geval is met meer dan de helft der leden en dat uwe meening als zouden die leden alle voorstanders eener wettelijke winkelsluiting zijn, twij felachtig is. Voorts moet ik u opmerken, dat bij de benoeming van leden der staatscommissie geen rekening is ge houden met de meening dier leden over de vele vra gen, die door de staatscommissie zullen moeten wor den onder de oogen gezien, maar zooals uit den aard der zaak volgt, meer is gelet op hunne geschiktheid om aan den arbeid der staatscommissie deel te nemen. Ten slotte breng ik onder uwe aandacht dat eerlang een uitgebreid onderzoek naar den toestand van den middenstand zal worden ingesteld. Ook voor niet-le- den der staatscommissie zal daarbij ruimschoots ge legenheid bestaan van hun bekende feiten mededeeling to doen, en alle opvattingen betreffende regeling van het sluitingsuur kunnen dan tot uiting komen." Na opening van de vergadering van gisteren wordt mededeeling gedaan van een heilwenschend telegram op den vorigen dag namens de Synode aan H. M. de Koningin-moeder gezonden, waarop van H. M. een vriendelijke dankbetuiging ontvangen was. Een aantal mededeelingen werden in ontvangst ge nomen, o. a. een brief uit de Nederlandsche gemeente te Kleef over klachten in die gemeente, waarover de adviezen der betrokken besturen zullen worden inge wonnen. In de laatste jaren zijn enkele nieuwe gemeenten der Ned. Horv. Kerk gesticht. Vooral aan den Oost kant van ons land in Overijsel, Nijverdal, de Krim, (Jlanerbrug; Overdinkel staat te volgen. Nu weder klopt een nieuwe zuster aan de deur uit Drente. Daar willen ingezetenen van de zeer uitgestrekte gemeente Emmeo, wonende te Nieuw-Weerdinge, zich vereeni gen met gemeenteleden van Vlagtwedde en Klooster ter Apel in Groningen, die eveneens op geruimen af stand van hun bedehuis wonen, ter vorming van een zelfstandige gemeente. Omdat deze verzoekers tot twee provincies behooren, moet de Synode in deze be slissen. Dit kon niet aanstonds geschieden, wijl bij het verzoek de vereischte adviezen der kerkelijke besturen en der Colleges van Beheer ontbraken. De conclusie van het rapport, door den heer Picard uitgebracht, was daarom deze adviezen alsnog te vragen, en wijl deze niet meer kunnen inkomen, terwijl de Synode bij een is, de zaak te verwijzen naar de Synodale Commis sie. Aldus wordt besloten. Een voorstel van Dordrecht, zonder toelichting, om aan de taak der Classicale Vergaderingen toe te voe gen „de behartiging der zending, te regelen bij huis houdelijk reglement," werd als zelfstandig voorstel niet in behandeling genomen. De inhoud zal bij de behandeling van het voorstel der vorige Synode om trent de verhouding van Kerk en Zending van zelf ter sprake komen. Ten slotte rapporteert de heer Schrieke over een uitspraak van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- 1 lolland, waartegen het Classicaal Bestuur van Lei den een protest inzond. De bespreking daarover zal nader worden voortgezet. Ook dit maal werd de algemeene zitting gesloten wegens Synodus Contracta. Eenigen tijd geleden vertrokken vier heeren, onder wie de heer G. J. van Heek Jr. uit Enschede en J. J. ter Horst uit Rijssen, uit Noorwegen per stoomschip naar de Noordelijke IJszee ter jacht. De jagers maakten te zamen buit 4 ijsberen, 15 zeerobben, waaronder bijzonder groote exemplaren, zoogenaamde bsardrobben, en eenig ander wild. Hun vaartuig voer van Spitsbergen oostelijk door een bijna volkomen met ijs bedekte zee, waar het zich slechts met moeite een weg kon banen, bereikte daar op een gedeelte van de IJszee waar het ijs blijkbaar door een storm op zijde was gedreven. Hier werden robben geschoten. Verder oostelijk van deze plaats, tusschen Spitsber gen en Nova-Zembla had men bijzonder jachtgeluk. Op een ijsschots zagen de jagers te middernacht twee groote ijsberen. Beiden werden op 120 pas afstands geveld, één door den heer Van Heek. Den volgenden dag werd een derde beer omsingeld en buit gemaakt. De vierde werd zwemmende in zee gezien en genaderd in een roeiboot, van waar de heer Ter Horst het dier vermeesterde. Tengevolge van opkomend onstuimig weer waren de jagers genoodzaakt zich spoedig uit de ijsstreke®'terug te trekken. Een 68-jarige dame, die zich Zaterdagmiddag te Amsterdam per tram naar het station Muiderpoort begaf m den conducteur een dubbeltje had gegeven, dat valsch bleek te zijn, werd, toen zij wilde uitstap pen, door een politieagent beleefd uitgenoodigd hem te volgen. Onder groote belangstelling bereikte mt n het bureau. Na het verhoor werd de dame weder in vrijheid ge steld. Doch zij arriveerde uren te laat bij haar familie, die in groote ongerustheid verkeerde omtrent haar lot. De colporteur Kloosterman was de laatste dagen te Enschede aan het venten met naar de titels te oordeelen voor geloovigen kwetsende drukwerken. Gaf dat reeds eenige keeren aanleiding tot relletjes, vooral was dit Zaterdagavond het geval. Er werden vrijheidsliederen gezongen, welke echter al spoedig door vaderlandsche overstemd werden. Burgemeester Bergsma liet door agenten de straat afzetten en ver zocht Kloosterman met hem mede te gaan, aan welke uitnoodiging deze voldeed. De duizenden waren intusschen niet gemakkelijk tegen te houden. Men drong zoodanig op, dat de politie van stok en sabel moest gebruik maken. De klappen', die werden uitgedeeld, troffen doel, al kwamen ze dan ook niet steeds aan de juisve adressen, zooals dit in 't gedrang meer gebeurt. Kloosterman ging langs een andere straat naar 't Station en verliet te ruim 10 uur de gemeente. Zondagmiddag is een Amsterdamsche auto op den Amersfoortschen Straatweg te Apeldoorn door een defect aan het remwerk tegen den dijk gereden. Een der drie inzittenden werd er uitgeslingerd, doch kreeg als een wonder geen ernstig letsel. Van de auto was het onderstel vernield. Ongelukken. De Ziv. Ct. meldt Een droevig ongeluk is weder te vermelden. Gister namiddag circa 121/2 uur waren op de Nieuwe Vecht te Zwolle eenige kinderen aan het varen in een roei boot, w.o. zich het 11-jarig dochtertje van den heer V. te Haarlem bevond, dat met hare moeder gelogeerd was bij mevr. de wed. Loos nabij de Wipstrikkerallee. Toen het 'n waterbloem wilde plukken en zich daartoe te ver uit de boot boog, is het uit de boot gevallen en verdronken. Na herhaaldelijk duiken en dreggen heeft de heer D. Reinders het duikende van den bodem .boven gebracht. Zuster Dekker is nog geruimen tijd bezig geweest te trachten de levens geesten op te wekken, en ook dr. Van IJzendijk, inmiddels verschenen, verleende hulp, maar moest h( laas den dood constateeren. en vaste werklieden van groentenhandelaren, te Broek op Langedijk een bijeenkomst gehouden, alwaar ruim 40 personen tegenwoordig waren. Dat het fooienstelsel was afgeschaft, vond geen be strijding, maar er werd nu verwacht een hooger loon en wel een loon van f 2.50. Thans wordt door de handelaren algemeen f 2. en f 0,15 in vertering betaald. Een nieuwe bijeenkomst zal spoedig worden belegd, waarop alles nader zal worden besproken en een be stuur zal worden benoemd. Een 20-jarig student uit Transvaal, tijdelijk vertoe vende te Rotterdam, is Maandagnamiddag in een café aan den Schiedamschen dijk in handen gevallen van valsche kaartspelers, die hem een bedrag van 1100 mark afhandig hebben gemaakt." De kaartspelers waren spoedig gevlogen. Naar men met leedwezen vernemen, ia Zondagmiddag de bekende kinderschrijver de heer P. Louwerse door een ernstig ongeval getroffen. Aan de Waldeck Pyr- montkade nabij de Witte de Wittstraat werd hij door de electrische tram gegrepen, medegesleurd en zwaar verwond, vooral aan het hoofd, opgenomen. Men droeg den gekwetste in de tram en reed hem naar het Ziekenhuis, waar hij ter verpleging werd opge nomen. Gisteravond was de toestand van den heer Louwerse betrekkelijk gunstig. Het ongeval moet hoogstwaar schijnlijk worden geweten aan de doofheid van den heer Louwerse. Wij spreken den wensch uit dat hij spoedig geheel moge herstellen en weldra aan zijn arbeid en zijn gezin moge worden "teruggegeven. Staking in het Oldambt. De veldarbeiders in 't Oldambt staken wederom. Zaterdagavond is, naar de Prov. Gr. Ct. meldt, daartoe besloten met 60 tegen 18 stemmen in een vergadering van een honderdtal veldarbeiders. Men eischt eene loonsverhooging van 25 cent per dag voor koreninhalen en aardappelscheppen en 50 cent voor kunstmeststrooien. Eenigen tijd werd gediscussieerd over de vraag of staken niet in strijd is met Gods woord. De vergade ring werd met gebed geopend en gesloten. Ongeveer 200 arbeiders nemen aan de staking deel. Inbraak. Bij den heer N. Kroese, Vrolikstraat 93 te Amster dam, heeft men gisternacht tusschen halftwee en half- drie ingebroken. Met een valschen sleutel hebben de dieven de deur van de voorkamer geopend, braken daarna de linnenkast open doch vonden niets van hun gading. Hierdoor niet ontmoedigd, begaven zij zich naar het achtervertrek, hetwelk zij eveneens met valsche sleutels openden en daar ontvreemden zij e»n geldkistje, inhoudende familiepapieren, benevens een doosje, bevattende eenige partijtjes diamant, zooge naamde gesneden achterkantjes, waarvan een partijtje inhield 71 steentjes 2 karaats en het andere 61 steen tjes 2 karaats. De bewoner had deze partijtjes van een juwelier in bewerking. Geen der huisgenooten heeft eenig verdacht geluid gehoord de politie doet onderzoek. De fruithandel in de Betuwe gaat tot heden naar wensch. De kersenoogst is goed gelukt, en heeft be vredigende opbrengsten opgeleverd. De bessenhandel ging vlug en er werden goede prijzen besteed. Voor roode bessen besomde men 68 ct., voor zwarte bes sen 810 cent per 1/2 K.G. Noten werden opgekocht voor f 5 per HL. (65 K.G.) en werden als gewoonlijk ingezouten naar Engeland verzonden. Pruimen zijn er niet veel, maar worden voor hooge prijzen verkocht. Engelsche krozen gelden 8—9 cent blauwe pruimen naar gelang van soort en qualiteit 1015 cent per l/2 K.G. Ook werden er al appelen op het hout verkocht tegen f 7 den H.L. Appelen zijn er voldoende, doch peren leveren slechts 1/5 gewas. Uit Oudorp. Aan de jaarlijksche harddraverij, die op Maandag 3 Augustus trjdens de kermis gehouden werd, is door 7 paarden deelgenomen. Na spannende ritten werd de le prijs gewonnen door den heer P. Blom, berijder M. Morsch, de 2e prijs door den heer M. de Koning, berijaer Spil en de 3e prijs door den heer J. H«lder, berijder Jb. Helder. De heer J. M. Kosters, predikant bij de Doopsgez. Gemeente te Noordeind van Graft, heeft een beroep ontvangen naar de Doopsgez. Gem. te Knijpe (Fr.) Nu het fooienstelsel hij de lading van groenten aan den Langedijk en omstreken is afgeschaft, hebben losse

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1