STADSNIEUWS. Journalistieke acrobatiek. gezelschap heeft weten te brengen. Het vuur- werk(?) bestond in een paar potjes Bengaalschvuur! En alhoewel velen misschien meer verwacht hadden, verhoogde dit weinige toch reeds de aangename stemming, die er heeschte. De heer van Schaik is als de eenige, die hier nog een amusement verschaft, beslist te prijzen voor zijn initiatief. Nederl. R. K. Vakvereenigingscongres. Het gebruik van de zegen. Vóór en tegen. Meerdere veiligheid. Het graf van Dr. Laurillard. De duurste tramiijji der wereld. Dat wij in ons land eerstdaags de duurste tramlijn der wereld bezitten, zal niet ieder be kend zijn. Onderstaande geeft daarvan een dui delijk beeld. De electrische tramlijn Rotterdam- Den HaagScheveningen, welke op 1 October in exploitatie zal worden genomen, zal aan bet bouwen van weg, viaducten, stations, enzeen bedrag van 15 a 16 millioen guldens hebben gekost. Wanneer men dit cijfer vergelijkt met de aanlegkosten der Rotterdamsche Tramweg maatschappij voor haar net over de Zuid-Holl. en Zeeuwsche eilanden van 250 K.M., met tal van onteigeningen, groot 8 9 millioen, dan kan men zich een beeld vormen van de hooge kosten der 24 K.M. lange lijn van Rotterdam naar het Kurhaus te Scheveningen. (Ned.) Uit den Dreumelschen Gemeenteraad. In de vergadering van den 29sten werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd, nadat er toegevoegd was een drietal bezwaren er tegen van den voorzitter (burgemeester). Een paar stukjes grond (ter grootte van 535 vierk. M. en 85 vierk. M.) werden verkocht voor 10 cent per centiaren aan twee gemeentenaren (O. en S.) Vastgesteld werd het door den heer C. opge maakte „reglement van orde" (volgens mede- deeling van den voorzitter door den secretaris van taalfouten gezuiverd) dat 1 September a.s. in werking zal treden. Na dien datum zullen de notulen worden gelezenaan het einde der vergadering. Aan de orde kwam een adres van het hoofd der school om f 25 toelage voor een reisje naar Amsterdam met 16 leerlingen van de hoogste klasse. De heer van W. was er sterk tegen, dat de kinderen naar Amsterdam gaandaar zien ze dingen, die het beter was, dat zij niet of nooit zagen. Met 3 tegen 2 stemmen werd besloten de gevraagde f 25 toe te staan. De heer van W. zeide, dat de Raadsvergade ringen steeds bijgewoond worden door Rijks- en gemeentepolitie, terwijl de gemeente dan van politietoezicht verstoken is. Hij vroeg of daar niets op gevonden zou kunnen worden. De voorzitter: De Rijksveldwachter handelt op bevel van den officier van justitie. De heer van W.Maar kunnen wij dan geen andere krijgen tk zou wel willen, dal Z Exc. de Minister en de Commissaris der Koningin eens ingelicht werden. De heer v. d. B.Is bijwoning der zitting door de politie altijd gebruikelijk geweest De voorzitterNeen, doch de omstandigheden hebben het noodzakelijk gemaakt. De heer van W.Als het noodzakelijk is, dan moeten we andere politie zien te krijgen. De heer N. Ik zie er de noodzakelijkheid niet van in. De voorzitter: Als ik die maar in^fe, is het voldoende. De heer N."Voor u persoonlijk, niet voor ons. Het maakt niets uit, of de politie er bij zit, het doet aan de vergadering niets af. De Raad is vrij in zijn bewegingengij kunt er niets aan hebben. De voorzitter: In figuurlijken zin hebt gij mis schien gelijk in anderen zin niet. De heer v. W.Ik stel voor den Minister en den Commissaris der Koningin te verzoeken hierin verandering te brengen. De voorzitterDat verzoek moet dan van den Raad uitgaan. Met 5 stemmen tegen 1 werd er toe besloten. Een vreemde installatie. Benoemd. Postduiven. Tn het St. Josephhuis kwam Zaterdagavond het eer ste "Ned. R.-K. Vakvereenigingscongres in eerste ver gadering bijeen, onder leiding van den heer J. van Rijsewijk (Tilburg.) Tn een kort opening'swoord zette de voorzitter de be- teekenis van dit eerste Ned. Vakvereenigingscongres uiteen en wees er op dat in de a.s. vergaderingen de houding der vakvereenigingen voor de toekomst zou afgebakend worden. Besloten werd telegrammen van trouw en aanhan kelijkheid te zenden aan den Aartsbisschop en de Ko ningin. Daarna werd door den heer P. J. J. Haazevoet, voor zitter der Ned. R.-K. Diamantbewerkersvereeniging te Amsterdam, ingeleid het onderwerp „Bureau voor de vakorganisatie," waarbij hij de volgende conclusies toe lichtte: Het Nederl. R.-K. Vakvereenigings-CJongres, d.d. 1 en 2 Aug. 1908, bijeen te Utrecht, besluit op voorstel van de besturen der Nederl. en Diocesane Vakbonden en R.-K. Secretariaten, tot oprichting van een Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie. Dit Bureau, hetwelk zal moeten bestaan uit afgevaardigden van genoemde bonden en secretariaten, zal tot taak hebben: a. het verzamelen van statistische gegevens betref fende vakvereenigingsaangelegenheden en het dienen van advies in deze aangelegenheden aan daarbij be langhebbenden b. het bestudeeren van wetsontwerpen, welke dien stig zijn voor de vakorganisatie of waarmede zij reke ning heeft te houden en het verstrekken van advies no pens deze aangelegenheden aan regeerende lichamen; e. het beheeren van een „Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting"; d. het organiseeren van Vakvereenigingscongressen. Tn den breede zette spr. de fouten der vakvereeni gingen uiteen en wees er op dat men op den duur zal moeten komen tot het bezoldigd bestuursambt. De leiders der vakvereenigingen moeten nml. mannen zijn van durf en kennis, er moet in de vereeniging disci pline heerschen en er moet heengestuurd worden naar een flinke contribueering. Zulke vereenigingen dan moeten zich over het geheele land aansluiten aan een algemeen bureau, de generale staf is een legermacht van vereenigingen die de grootindustrie in macht durft weerstaan. De Zondagvergadering werd gehouden in de groote zaal van Tivoli. Allereerst werd besloten een telegram van geluk- wensch te zenden naar H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van Haren vijftigsten geboortedag. Daarop werd door den heer A. Cools, voorzitter van den Diocesanen Textielarbeidersbond St. Severus, bis dom 's-Boseh ingeleid het onderwerp „Fonds tot uit keering bij werkstaking en uitsluiting." Breedvoerig zette spreker uiteen, om welke redenen zulk een fonds noodzakelijk was voor de vakorganisatie. Als hoofdreden gaf hij daarbij op dat de vakvereeni gingen ieder voor zich over te weinig weerstandsver mogen beschikten. Men heeft nu ergens wel beweerd dat er ook aan dit fonds een voorschotkas moest ver bonden zijn, doch daarmede, meende spr., moet voor alsnog niet worden begonnen. Een conceptreglement werd door spreker overgelegd. Het resultaat van de besprekingen was dat op Mie eerstvolgende bestuursvergadering van Vakbonden en Vaksecretariaten de quaestie zal worden uitgemaakt hoe de uitkeering moet plaats hebben als er meer of minder dan 10 personen zijn, waarna het concept, ecnigszins geamendeerd, werd goedgekeurd. In de middagzitting kreeg het woord dr. Alph. Ariëns ter inleiding van het onderwerp: „R.-K. Vak vereenigingen en Drankbestrijding." Zijn conclusie was: den voorstander van vakorganisatie past volko men wat Pater Weisz van den sociaal-politicus zegt: „De strijd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een sociaal-politicus die daarvoor geen oog en geen hart heeft, als niet ernstig meer te beschouwen is." Spr. zette hierbij uiteen dat de taak der christelijke vereenigingen alléén kan vervuld worden wanneer die vereenigingen hebben een groot ledental, een flink pal staand bestuur, terwijl er kranige discipline onder de leden moet heerschen. Welnu zulk een vereeniging, meent spr., is niet saam te stellen zonder dat de drankbestrijding daarbij een groote rol speelt. Die drankbestrijding' nl. zal de vakorganisatie kunnen brengen op een hooger sociaal peil. De oonclusie-Ariëns werd bij acclamatie aanvaard. In de vergadering der Nederlandsche Heidemaat schappij, 17 September te Utrecht te houden, komt aan de orde het rapport naar aanleiding van het inge stelde onderzoek naar het visschen met de zegen in Friesland. Dit rapport is in druk verschenen en bevat o.a. de volgende conclusies dat de zegen aan de eischen voldoet, welke in het algemeen aan een goed vischtuig mogen worden gesteld dat de schade, welke uit het gebruik van de zegen noodwendig moet voortvloeien voor den vischstand, niet van zoo overwegenden aard is, dat het verbod van dit vischtuig in de binnenwateren in het alge meen als noodzakelijk moet worden beschouwd dat echter een verbod van de zegen tot 1 September in deze wateren aanbeveling verdient dat er geen bezwaar bestaat het gebruik van de zegen in deze wateren langer toe te staan dan tot 1 Februari. dat een maximum-lengte voor de zegen van 125 M. beslist te klein geacht moet worden en deze op mins tens 250 M. moet worden bepaald. In de gemeente Wamel is de nieuwe burgemeester een voorstander, de Gemeenteraad een tegenstander van publieke vermakelijkheden. Een paar malen had de burgemeester verlof gegeven tot het plaatsen van een caroussel, die ook in de avonduren geopend was. Dit was den Raad geheel niet naar den zin en hij ontwierp een nieuwe politie-verordening, waarbij aan B. en W., geheel in strijd met het bepaalde bij art. 188 G. W., de macht werd gegeven om ontheffingen van een verbod te verleenen, welke alleen door den burgemeester kunnen verleend worden. Men verwacht dan ook dat de ontworpen politie-verordening door den Raad met algemeene stemmen vastgesteld, zoo maar niet voetstoots door Ged. Staten van Gelderland voor kennisgeving zal worden aangenomen. De mailbooten der maatschappij „Zeeland" zidlen worden voorzien van een z.g.n. schietkanon, om in geval van nood een lijnverbinding tot stand te brengen tusschen twee schepen of een schip en den wal. Reeds is op de dagmailboot „Engeland" zulk een kanon geplaatst. Het graf van wijlen dr. E. Laurillard, op het kerk hof „De Biezen", te Santpoort, is thans gedekt door een zerk, waarop, met toespeling op het bekende stichtelijk dagboek van den gestorvene, gebeiteld staat „Zijn leven was geen dag zonder God". Treurig. Te Spankeren had een 70-jarig vrouwtje wat ruimschoots aan Bachus geofferdze maakte het manlief zeer lastig en deze riep, teneinde raad, de hulp der politie in. Onder geleide van haar man en den veldwachter werd het oudje naar het arrestanten hok gebracht om haar roes uit te slapen. Het N. v. d. D. meldt De heer J. Adams, van Gasselternijveen, gem.. Gasselte, is in de Vrijdagmiddag gehouden vergadering dier gemeente als burgemeester geïnstalleerd. De gemeentenaren wenschten graag den heer J. Kruit als zoodanig en onömwonden werd den nieuwen bur gemeester te kennen gegeven, dat men liever een anderen burgemeester had gehad. We laten hier de toespraken volgen De heer Wolthuis, oudste wethouder, „Mijnheer de burgemeester 't Is gewoonte bij een installatie den nieuwen burgemeester toe te spreken, 't Zijn thans echter geen woorden van welkom en ingenomenheid. Immers 't is u reeds lang bekend, dat door alle raads leden, kiesvereenigingen enz. in onze gemeente pogin gen zijn gedaan, om een anderen ingezetene (den heer J. Kruil) benoemd te krijgen. Door al deze personen is de tijding uwer benoeming met verwondering en teleurstelling ontvangen. Mag het in de toekomst blijken, dat u een geschikter burgemeester is, dan velen van u verwachten, dan zal voorzeker ons oordeel over u zich wijzigen. Met den wensch, dat u, evenals uw alom geachte voorganger (de heer Huges) steeds de belangen der gemeente trouw en eerlijk zult be hartigen, overhandig ik u het teeken uwer waardigheid". De burgemeesterNa dank te hebben gebracht aari de Regeering voor zijn benoeming, bedankte hij den heer Wolthuis voor diens welwillende woorden. Z.E.A. hoopte, dat de verstandhouding tusschen hem en den raad beter zou worden en hij meer vriendelijk heid mocht ondervinden. De heer Salomons, lid van den raad, feliciteerde den burgemeester met zijn benoeming, hoewel hij niet gewenscht nog gewild was. De benoeming legt den raad echter den plicht op, den heer Adams als voor zitter te erkennen en met hem samen te werken. Hopen we, dat de raad in vrede met hem mag samen werken en dat den heer Adams de wijsheid mag ge geven worden om zijn taak te vervullen, nu hem het ambt gegeven is. De heer Praam, jongste wethouder sloot zich geheel aan bij de woorden van de heeren Welthuis en Salomons. De heer K. Wichers, raadslid„M. de V.Het zal, het kan u bijna niet onbekend zijn, dat ook ik niet heb meegemerkt, om u als burgemeester te krijgen, maar dat ik veel heb gedaan voor een ander uit ons midden, die zich ook disponibel had gesteld en die ik daarvoor veel geschikter acht. De benoeming is dan ook voor mij een teleurstelling en daarom ben ik niet bij u geweest, om u te feliciteeren. „We zijn een groote ervaring rijker geworden dat er zijn, die bij een benoeming tot burgemeester meer invloed schijnen te kunnen oefenen, dan verschillende autoriteiten en vereenigingen der betrokken gemeente. Deze ervaring zal voor mij steeds een groote grief blijven in deze geschiedenis." De heer Wichers ein digde met de woorden „Ik hoop, dat het moge blijken, dat ik mij vergist heb, toen ik verklaarde, dat ik u niet geschikt achtte, om aan 't hoofd eener gemeente te staan." De heer Kruit gaf daarna te kennen eerst niet, omdat ook hij had gesolliciteerd, 't plan te hebben gehad, om het woord te voeren hij wenscht, dat de notabelen in de gemeente misgezin mogen hebben en dat de geschiktheid van den heer Adams grooter mag blijken te zijn dan men verwachtte. Een overgroot publiek woonde de installatie bij. li. „De heeren komen zeker voor mij? Van de Alk maarsche Courant? Kijk da's aardig. Twee heeren van één courant wat 'n belangstelling. Komt U tocli binnen heeren! Mag ik TT even voorstellen: mijn heer A. van U. en mijnheer B. van TJ, ook couranten uitgevers. Er zijn wel niet veel belangstellenden, maar het is nog vroeg. Maak het l1 toch gemakkelijk heeren, neemt TT een fauteuiltje. Wat 'n heerlijk koel kamertje, niet waar?" Op deze wijze werden we in het damessalon van een grootsteedsch hotel ontvangen. De spreker in wien de lezer natuurlijk reeds onzen journalistieken koord1 danser herkent was in alles een beetje „te," te beleefd, te voorkomend, te mooi gekleed. Met sierlijken zwaai haalde hij een nummer van „Neerlandia' uit den zak, streek dat netjes glad, keek ons ernstig aan en legde het maandblad vóór zich op de tafel, deed vervolgens hetzelfde met een spoorboekje en deponeerde daar naast een stapel papieren en een sigarenkoker. Toen stak hij van wal en hield met groote woordenrijkdom een lange redeneering over de onderneming. De hon derdvoudige courant zou in het Zuiden van ons land worden gemaakt, omdat men daar niet te duur ge schikte lokaliteiten zou kunnen koopen. Onze eerste vraag wasEn hoe komt de courant dan op tijd in Alkmaar? „Wel, per trein. Laat ik eens even opzoe ken. Kijk heeren, ik heb hier een A. B. C. boekje. Verbazend gemakkelijk! Om 1 uur gaat het pakket op het spoor en om 6 uur is'het in Alkmaar. TT ziet dat loopt prachtig." „Dat loopt zeker prachtig. Alleen hoe moeten we do copie tijdig op de drukkerij krijgen? „Och meneer dat is 'n klein kunstje. Honderden middelen zijn er. U kunt 's ochtends per brief sturen, iets later per pakje dat de spoorbeambten tegen 'n fooi wat graag meenemen „zeker, zei mijn rechterbuur- man, dan koop je maar even een paar conducteurs om" en nog later telegrafeert of telefoneert U." „Dat is alles goed en wel, maar hoe wordt het met het nieuws van na één uur? „O, dat geeft U den volgenden dag." „Ergo, U wilt een concurreerend blad in het leven rcepen, dat het nieuws vierentwintig uur later geeft dan een bestaand plaatselijk blad." „Ja. Waarom niet?" „Omdat naar ik altijd gemeend heb een courant ac tueel moet zijn." „Actueel meneer? Wat geeft het publiek om actu eel? Als de menschen een goede courant hebben, zijn ze tevreden. En wij leveren U een goede cou rant, daarvoor staan wij TT borg, een courant, die in elk opzicht zal uitmunten. U behoeft zich niet be zorgd te maken. De onderneming wordt hest geregeld hoor! O, zeker er zijn bezwaren. Maar dat beteekent niemendal. Tk ben jaren verbonden geweest aan de Philadelphia Times. Welnu, toen er sprake was in die groote stad een electrische centrale te bouwen, hebben ook de uitgevers van de groote couranten zich er tegen verzet en later waren ze blij, dat ze electrici- teit hadden. Het zit h'm, zooals ik in m'n sirklair heb gezegd .„in de samenstelling der onderdeelen" vulden we machinaal aan. „Juist meneer in de machine, die...." „Maar meneeronderbrak de heer B. Uw courant komt eerst 's avonds om half tien bij mij aan „Nou wat zou dat? U kunt h'm dan toch nog wel laten bezorgen?" „Dat gaat niet, dan liggen de menschen bij ons al te bed." „Weet U wat, dan maakt U er een ochtendblad van. Neen maar, dat belooft succes, een ochtendblad in IJ." „Dat in alles, in zijn nieuws en met z'n adverten ties vierentwintig uur achteraan komt," waagden wij te zeggen. Hierop werd niet nader ingegaan. „Me dunkt heeren, we moesten maar eens beginnen met het ontwerp-contract. Als 't u blieft meneeren, hier hebt ge het en nu zal ik voorlezen." Hij begon. Mijn blik viel in tusschen onmiddellijk op een bepaling, volgens welke vijf van acht met naam, titel, betrekking en onderscheidingen genoemde heeren als commissarissen aan het bestuur zouden moeten deelnemen. Men stelle zich voor: een hoofdambtenaar van een onzer departementen, een majoor-comman dant, een burgemeester, twee groot-industriëelen, een notaris, nog een majoor-commandant en ten slotte een directeur van een bekende bankinstelling. Een oogen- blik was ik „paf." Was het dan inderdaad mogelijk, dat die namen in verband met deze onderneming ge noemd zouden kunnen worden? Mijn aandacht werd weer op het ontwerp-contract gevestigd toen ik de uitdrukking „eigen Reutertele- grammen" hoorde. „Maar meneer dat is een contradictio in terminis, telegrammen van een nieuwsagentschap kunnen toch voor een dagbladonderneming niet eigen tele grammen zijn." „Meneer U k r ij g t Reutertelegrammen." „Met uw welnemen, ik weet dat Reuter heel graag met de couranten individueele contracten sluit, maar zoover mij bekend, doet zij dit niet met een combinatie. Hebt U daarover met den heer de la Mar gesproken?" „Neen meneer, maar TJ k r ij g t Reutertelegram men. We stellen zelf in de groote buitenlandsche ste den correspondenten aan." „Die kunnen echter nooit Reutertelegrammen sei nen, berichten die het cachet van het nieuwsagent schap dragen. Ik constateer dus alvast, dat den eer sten dag waarop Uw onderneming zal werken, U niet voldoet aan een der voorwaarden, waartoe U zich con tractueel verplicht." „Zeer juist zei de heer A. aan het eind der tafel met een knipoogje tegen ons, waaruit wij meenden te mo gen opmaken, dat hij ons inzicht deelde. „Een boete stelsel mis ik in dit contract ook," voegde hij er aan toe. „Neen maar dat is waar, daar hebben we heelemaal niet aan gedacht. Een boetestelsel, hoe is 't mogelijk. Dank U.Weest U gerust dat komt er in." „Tk dacht ook dat dit noodig was, vergissingen zijn niet buitengesloten." „Ja lieten we er op volgen we moeten niet ver geten dat het in de bureaux steeds verbazend druk is het inkomen der copie, het laten zetten, het corrigee- ren, het inzetten, het uitnemen. Gesteld dat wij per ongeluk in onze editie het stadsnieuws uit Maas tricht krijgen ja, dat we niet de Alkmaarsche maar de Rozendaalsche courant ontvangen. Wat dan? „Wat dan? Wat doet U als er een staking aan Uw courant is?" „Dan zeggen we, dat er een staking is." „Welnu, dan zegt U nu dat U een verkeerde courant hebt ontvangen." „Maar dat gaat toch niet. We kunnen toch niet zeg gen, dat onze lezers^ in plaats van de Alkmaarsche de Rozendaalsche courant ontvangen. Wat dan?" pakket hebben gekregen." „Och meneer, dat zal niet voorkomen." „Hm! Nu nog iets. Tk wil aannemen, dat U kra nige menschen voor het uitnemen hebt. De verande ring van iederen vorm neemt bijv. 20 minuten tijd, niet waar?" „Ja, dat zal wel zoo ongeveer uitkomen." „Juist. Dat is voor 100 couranten 2000 minuten, derhalve komt de laatste courant ruim 30 uur later uit dan de eerste. Voeg daar dan bij, dat ze toch al vier entwintig uur achter is „Meneer U vergist zich. Wij schaffen de beste dubbele persen aan, vijf, tien stuks als het moet „Tien?" „Ja zeker meneer." „Gesteld dat iedere pers 15000 kost, dan heb U alleen in Uw persen een kapitaal van 150.000 zitten. Dan moet U nog uw gebouw, uw zetmachines, uw ma teriaal koopen „Mijneheeren, laat ons de statuten afhandelen." En toen werden er weer een reeks bepalingen voor gelezen, waarbij allerlei bezwaren werden gemoveerd. Onze man werd er in tusschenniet welsprekender op en zijn toon was ook niet meer zooals in den beginne. Hij begon familair te doen, bijv. aldus: „Jelui uitgevers moesten eerst twee niet dividend- trekkende aandeelen van 250 nemen. Maar gister avond hebben we nog eens vergaderd en toen vonden we beter jullie 2 obligaties te geven. Daarvan krijg je nu 4 procent rente, of liever die krijgen jullie niet, daar we die 15 !Red.)zullen besteden ter verbete ring van de redactie. We geven met de eene hand en we nemen met de andere terug. En met een schuinen blik naar ons je behoeft niet te denken dat we jullie om den tuin leiden. Je moet niet verge ten dat jullie maar 50.000 met z'n allen wagen en de anderen 200.000. En dat zijn mannen, die hun weetje wel hebben, op wie jullie gerust kunt vertrou wen." „Maar U wordt directeur niet waar?" „Dat is nog niet zeker. Het is mogelijk, dat ik 't wordt, maar dan komt er een deskundige bij, die fei telijk de bestuurder is." „Juist, U wordt dus directeur en naast U komt een hoofddirecteur." „Precies." „Maar zulk een onderneming is toch niet te begin nen met den eersten den besten, een schoenmaker bijv. Welk vak heb U eigenlijk?" „Ik ben geen redacteur." „Eerlijk gezegd dat had ik ook al begrepen. Uw circulaires deden zulks niet vermoeden." „Nee, dat is volkomen waar. Ik heb ze zelf opge steld en ik ben geen taalkundige. Had ik ze laten schrijven door mr. dr. die en die, dan waren ze in ele gante taal gesteld geweest, maar dan was het plan niet zoo duidelijk !Red.) uiteengezet als ik dat kon doen." „Maar meneer, wat is U „Och, daarmede hebben jullie, uitgevers je niet te be moeien. Dat maken die andere heeren wel in orde. Tiet plan is prachtig, het geld is er, 44 uitgevers heb ben geteekend en de anderen krijgen we wel. Heusch heeren, 1 Januari beginnen we, wat ik je zeg." „Mag ik eens weten, wie die 44 uitgevers zijn?" „Dat kan ik U natuurlijk niet zeggen. Als U de plaatsen noemt, dan zal ik U echter mededeelen of we daar gecontracteerd hebben." „Arnhem." „Ja." „Nijmegen." „Ja. Ik kan er wel bijvoegen, dat het Yieweg niet is, en de Gelderlander ook niet." „Dat wil ik wel gelooven." „Purmerend „Valt niet in de termen." Zoo schoten we weinig op. „Tk vroeg: En de redactie? „Tn goede handen meneer. We hebben ons reeds in verbinding gesteld met een man, die een jarenlange ervaring in de journalistiek heeft en een eerste klas naam bezit?" „Wie?" „Dat kan ik U niet zeggen. Maar U kunt me ge rust gelooven." We schoven daarna de financiën nog eens weer op den voorgrond. „Wie heeft dan voor den opzet der onderneming ge zorgd „Een deskundige." „Wie?" „Zijn naam kan ik U niet noemen." „En hoe staat het met de storting?" „Alles in orde. Jelui hoeft je 500 niet te storten, voordat je onze drukkerij hebt bezichtigd en hebt ge zien, dat de 200.000 er zijn?" Toen kreeg de directeur van dit blad een inval: „Geeft U mij even een nieuw contract. Tk wil tee kenen." „Dat is te zeggen „Dat ik dadelijk wil teekenen." „Maar meneer, ik had niet kunnen denken. „Kan me niet schelen. Ik wil teekenen, dadelijk." De man krabbelde terug. Het was of Johan de Wit in zijn gouden lijst een meewarig gezicht zette en de Vader des Vaderlands met een spotlachje op den man neerkeek. Tot onderwijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht alhier is benoemd de heer H. A. Wester te Zwolle. Zondag 2 Aug. j.l. hield de Postduiven-vereeniging „AIcmaria Victrix" hare eerste kaswedvlucht met jonge duiven van Eindhoven. De duiven bereikten hunne hekken als volgt: Ie duif van j. H. Porck 10.38.45. 2e n p. L. Volkers Jr. 10.46.19. 3e V D. Oostwouder 10.47.36. 4e n 1) 10.47.36. 5e n n J. H. Porck 10.48.52. 6e n D Oostwouder 10.51.32. 7e n n 10.51.32. 8e n J. Huiherts 10.51.35. BURGERLIJKE STAND, GEBOREN 3 Aug. Franciscus Cornelia, z. v. Dirk Geels en Catha rina Cornelia Smit.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2