BINNENLAND^ STADSNIEUWS. BUITENLAND. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Onder begunstiging van prachtig weer is ook de uitvoering, welke gisteravond van gemeente wege in de Hof!aan alhier door Bergen's fanfare werd gegeven, uitstekend'geslaagd. De heer W. J. Crefeld, musicus te Alkmaar, die steeds met ijver en groute belangstelling het directeurschap waarneemt mag een woord' van welverdienden lof niet worden onthouden. Velen kwamen van de muziek genieten. De Cullinan. Uit de diamantindustrie. Werkloosheid. Een Noorweegsch stoomschip gestrand. Gevaarlijk. Twee menschen door den bliksem gedood. Dinsdag woedde te Veenendaal een ontzettenc on weder, de bliksem sloeg in het naburige Eder- veen in bij den landbouwer Lagerwey. Aanvan kelijk werd niets bemerkt. Toen echter den geheelen dag het huis gesloten bleef kreeg men achterdocht. De buren openden nu gisternamid dag het huis en vonden, tot hun grooten schrik den landbouwer Lagerwey en zijn vrouw in hun woning. Nader meldt men hierover het volgende Lagerweij was 40 jaar, zijn vrouw 28. Zij had den geen kinderen. Het ongeluk moet reeds eergisteren zijn gebeurd. De bliksem sloeg ver moedelijk door een gat van den muur, waarin een ijzeren anker stak. Dit moet den bliksem hebben aangetrokken. Het is de gewoonte onder de boeren in deze streken, dat zij zich bij onweer geheel aankleeden. De man en vrouw zijn, terwijl zij daarmede bezig waren, door den bliksem overvallen en op slag gedood. Althans, toen gistermiddag een buur man een ploeg kwam leenen, vond hij de deur gesloten. Hij maakte de deur open en vond de vrouw gekleed voor het bed dood liggen. Zij was geheel blauw. De man hing in liggende houding als ware hij achterovergevallen. eveneens gekleed op bed. Een stuk van de lamp, een poot van de tafel j en een suikerpo'je waren eveneens door het hemelvuur getroffen. De consternatie in het dorp is groot. De slachtoffers stonden bij de buren gunstig aangeschreven en mochten zich in aller vriendschap verheugen. Gymnastiek. Op Zondag 16 Aug. a.s. wordt te IJmuiden door het gewest Noord-Holland hare maande- lijksche voorturnles gehoudeji, waaraan ditmaal een, voor alle turners uit Noord-Holland open, driekamp is verbonden, bestaande insteenstoo- ten, hoogspringen zonder plank, hardlonpen 100 meter. Bij gunstig weer worden de les en wed strijden gehouden op een terrein aan den Rijks straatweg IJmuiden-Velsen, nabij de Electrische Centrale „Kennemerland" en bij ongunstig weer in het gem. gymnastieklokaal in de President Steijnstraat. De les vangt aan 's morgens 10 uur en de wedstrijden 's middags 2 uur. Het aantreden voor beiden is respectievelijk 9J en li uur, in hef gem. gymnastieklokaal, waar de kleedge legenheid is. Tijdens of na de wedstrijden zal er gelegen heid worden gegeven tot het beoefenen van pol- stokspringen, speerwerpen, discuswerpen. Tot slot nemen alle turners deel aan een als oefenwedstrijd ingerichte estafetten loop 500 M. Financleele operatie. Aan een snoeptafel in een onzer achterbuurten verschijnt een dreumes die een halve cent is machtig geworden. „Wat kan ik voor een halfje krijgen vraagt hij. De snoepvrouw: „Drie kussentjes, twee prui men of een hall maatje olienooten." Dreumes (na diepzinnig overleg)„Geef dan één kussentje, een pruim en voor het overige geld olienoten." „Hdbl." Ongelukken. Toen de Gooische stoomtram, die eergisteravond half tien Muiderberg verliet, in de nabijheid van Muiden was gekomen, wierp zich plots een zwer ver voor de tram. De machinist trachtte nog tijdig te remmen, doch de afstand was te koit. De man werd met verbrijzelde beenen onder de tram weggehaald en in het postrijtuig naar Muiden vervoerd alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Moord. Op de eerste étage van het perceel Haarlem merstraat 7 te Amsterdam, woonde sedert eenigen tijd een ongeveer 34-jarige weduwe, die commen salen hield. Zij schijnt in hooge mate de belang stelling van deze mannen tot zich getrokken te hebben en wel in zoo hooge mate, dat dit oorzaak werd van minder gewenschte toestanden. Om daaraan een eind te maken, zegde zij de vorige week allen op. Aanvankelijk schijnen haar huis- genooten zich in deze situatie te hebben geschikt, althans ze zochten elders een onderdak. Gistermiddag echter, omstreeks vijf uur, meldde een hunner, zekere N.. zich weer aan de woning aan. Hij werd boven gelaten. Het onderhoud, dat in de keuken, waar de vrouw juist bezig was voor het middagmaal te zorgen .piaats had, was reeds dadelijk van weinig opwekkenden aard. De beide kinderen der weduweangstig geworden door het luid sprekenwilden althans binnen dringen, doch werden door den bezoeker op ruwe wijze naar buiten gezet. Kort daarop knalde een schot, spoedig gevolgd door een tweede. De bewoonster van de tweede étage, opgeschrikt door de knallen, kwam naar beneden en zag beider lichamen geheel bebloed in de keuken liggen. Ze waarschuwde voorbijgangers en politie, die weldra een onderzoek kwam instellen en een revolverwaarop nog 4 scherpe patronenin beslag nam. Het slachtoffer bleek spoedig na het ontvangen van het schot overleden te zijn. N. werd zwaar bloedend en bewusteloos naar het Binnengasthuis vervoerd; zijn toestand is tamelijk bevredigend. Het voorval veroorzaakte in de drukke Haar lemmerstraat voortdurend volksoploopen, die tot vrij laat in den avond politietoezicht noodig maakten. „Tel." Een zeldzaamheid. Barbaarsch. Uit Schermerhorn. Aangereden. Nekkramp. Melkkamers. Landbouwtentoonstelling. Landbouwfeesten. Velddag van het Leger des Heils. Predikbeurten. tie met den heer Portegies aan te gaan, dan is verbe tering zeker te bereiken. Spr. kan met het voorstel niet meegaan voor en al eer de toestand nog eens goed is onderzocht, nu acht hij de voordracht tegenover den heer Portegies onbillijk. De Voorzitter zegt de portefeuille met stukken betreffende deze zaak voor zich te hebben. Daarbij is ook het advies van de gezondheidscommissie geteekend door den heer Wanna als voorzitter. Spr. zou dus gaarne van den heer Wanna hoorenhoe deze er over denkt. De heer Wanna zegt de huisjes niet gezien te hebben. De Voorzitter merkt op, dat de zaak toch in de commissie zal zijn besproken. De heer Wanna verklaart het onderzoek niet te hebben geleid. Hij heeft alleen het advies geteekend als waa- nemend voorzitterhij meende niet, dat de commissie een en ander als bepaalde eischen stelde. De Voorzitter wijst er op, dat de gezondheids commissie wel de eischen heeft gesteld. De heer de Wit is het er mee eens, dat men niet al te gestreng moet zijn, doch dat is men nietals men vertrouwen stelt in het beleid van den gemeente architect en den heer Schulte Nordholt. Spr. is er van overtuigd, dat deze heeren niet te streng optreden, 't Gaat niet aan, dat het college al die perceelen zelf nagaat, men moet afgaan op de adviezen van de ar chitect. Dj Voorzitter kent den toestand van die huis jes al sinds jaren en vindt het verschrikkelijk, dat dergelijke huizen daar staan, zij ontsieren er de om geving. De he3r Fortuin is dat eens, spr. zag ze gaarne afbranden als er geen ongelukken mee gepaard gingeD, maar hij betoogt, dat men met de belangen van de eigenaar, die zijn geld toch in die perceeltjes heeft, rekening moet houden. De Voorzitter heeft wel eens hooren zeggen, dat juist die kleine huisjes een goede rente opbrengen men kan ook al te medelijdend zijn met die huis eigenaren. De heer Fortuin gelooft toch, dat men niet kan eischen, dat de man daar betonvloeren gaat maken. Hij geeft toe de huisjes deugen niet, maar met minder kosten die men eischt, zijn ze te verbeteren en daar toe is de man bereid, men moet geen buitensporige eischen gaan stellen. De heer Wanna zegt nog, dat de gezondheids commissie geen rekening kan houden met de finan cieels gevolgen voor de eigenaars. De heer Glinderman: de commissie houdt zich dus alleen aan de theorie. Den Voorzitter is het niet bekend wat de geëischte verbetering zal kosten. De heer Fortuin weet dat wel. 't Zal pl.m. f 1250 bedragen. Nu is Portegies bereid verbeteringen aan te brengen tot een bedrag van pl.m. f 750. Spr. zou in overweging willen geven daaromtrent nog eens met hem te onderhandelen, ook omdat de gemeente een stukje grond op geschikte wijze van hem zou kunnen koopen. De Voorzitter acht het verkeerd daarop thans in te gaan. De heer Uitenbosch zegt, dat in de bouwver ordening in 't algemeen omschreven staat den toestand van den grond, zooals men die in het belang van het perceel noodzakelijk acht. Spr. is het eens met den directeur van gemeente werken, dat zulks niet in alle onderdeelen kan worden voorgeschreven. Ook is hij voor een milde toepassing der bepalingen, maar dit mag niet gaan ten nadeele van bewoners. Nu vraagt de gezondheidscommissie (eigenaardig noemt spr. het, dat het advies dezer commissie en dat van den directeur der gemeente werken steeds eens luidend is) betonvloeren, waartegen Portegies bezwaar maakt. Portegies wil de commissie tegemoetkomen door zand onder de vloeren te brengen, daarom zou spr. willen voorstellen, dat de raad besloot B. en W. uit te noodigen alsnog dit voorstel in te trekken en te zien of Portegies bereid is tot voldoende verbetering. De Voorzitter is van gevoelen, dat de voch tigheid toch zal blijven, als de bewoner water onder den vloer gooit. De heer Uitenbosch zegt dat dat meer gebeurt, eenvoudig omdat men geen gootsteenen heeft. De voorzitter gelooft, dat de toestand zoo zal blijven, daar het genre van bewoners hetzelfde blijft. De heer Van den Bosch meent, dat er veel ris te zeggen voor het idéé om deze zaak aan B. en W. en den heer Looman over te laten en den eisch van de betonvloeren te laten vervallen hij zou zelfs willen meegaan met een voorstel om zoo mogelijk nog mildere bepalingen te laten volgen. De voorzitter stelt daarop voor het voorstel zoodanig te wijzigen, dat daarbij aan Port-gies wordt bericht, dat B. en W. door den raad zijn uitgenoodigd nader overleg met hem te plegen omtrent de be vloering. Alzoo wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Na de rondvraag (zie ons blad van eergisteravond) wordt de openbare vergadering gesloten, en gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van punt 7 der agenda. Drie onderwerpen hielden de Synode gisteren bezig. lo. Een rapport over een zaak, die weldra in haar vollen omvang behandeld zal worden, waaromtrent reeds meer deze voorstellen werden ingediend: de kerk visitatie, het onderzoek naar den toestand der kerk, waaruit het algemeen verslag wordt samengesteld. IJzendijke oordeelde dat daarin niet voldoende aan den dag treedt, welke sommen de kerk aan de armen zorg besteedt en wil tot verbetering in dit opzicht enkele vragen veranderd hebben. Het rapport luidt gunstig, dat nu weldra met de andere aan de orde komt. 2o. Volgens de kerkelijke wet worden de class, ver gaderingen gehouden op den laatsten Woensdag van Juni. Zij zijn meestal gewijd aan vele benoemingen en aan de beoordeeling der voorstellen, door de Synode aan de kerk voorgelegd. Voor behandeling van andere belangen ontbreekt dan veelal de tijd. Daarom is er menigmaal de wensch uitgesproken buitengewone clas sical vergaderingen te houden ter bespreking van ar menzorg, kinderzorg, zending enz. De proef is meer malen genomen, wijl geen enkele bepaling het verbiedt, met gunstigen of ongunstigen uitslag. Noord-Hol land kon met bijzondere ingenomenheid wijzen op ker kelijke vergaderingen in die provincie gehouden, waar aan ook diakens deelnamen, waar het vraagstuk der armenzorg en ziekenzorg voor behoeftigen niet slechts besproken, maar in de praktijk ter hand genomen was met zeer gunstigen uitslag. Een voorstel was bij de Synode ingekomen van Haarlem, door Middelburg ge steund, om zulke buitengewone class, vergaderingen een plaats in de wet te geven. Een aantal bepalingen in het Alg. Regt. te plaatsen waren daartoe ingediend. De rapport, comm. oordeelde die bepalingen onnoodig. Men kan samenkomen, geen wet verbiedt het. Met welk recht legt men aan de gemeenten de .kosten op, a ls zij er geen belang in stellen Anderen meenden een wet moet imperatief zijn, moet bepalen, dat men moet samenkomen. Kan men dat in deze doen Om te bepalen, dat men kan samenkomen, is geen wet noodig. want dat kan men nu ook. Naar het voor stel der commissie wordt de zaak van de hand gewe zen, als niet voor reglementeering geschikt. 3o. Een voorstel, voortgekomen uit den kring der kerkelijke hoogleeraren, gunstig beoordeeld door de syn. commissie,, n.l. dat bij het kerkelijk voorbereidend examen evenals bij de andere examens aah de universi teit de graad cum laude zal kunnen worden ver leend. Vijf kerkel. professoren zijn er voor, ook prof. Knappert, één, de oudste, met de langste ervaring, prof. Cannegieter, er tegen. Met kracht en klem werd door hem het voorstel bestreden en de verwerping aan bevolen, evenals ook door de comm. van rapp., waarvan liij deel uitmaakte. De zaak wordt niet door de stu denten begeerd, zoo werd door hem betoogd. Er ligt een aansporing in om uit te munten in de studie maar mijn ervaring leert niet, dat die aansporing noodig is. Bovendien is er een gevaar. Deze jongelieden moeten nog geëxamineerd worden door de Prov. kerkbesturen. Het is te wenschen, dat deze hen onbevooroordeeld aanzien. Nu kan het niet uitblijven, of, wanneer daar sommigen komen met lof, anderen, die geen lof waardig geacht worden, een ongunstigen indruk moe ten maken. Voor dit nadeelig effect wil hij zijn stu denten bewaren. Dit hoofdargument werd krachtig be streden. De graad cum laude wordt ook bij de uni- versiteits-examens bij uitzondering verleend aan hen die uitmunten. Ook thans laat men bij het bekend maken van den uitslag der kerkelijke examens reeds verstaan, dat er verschil in bekwaamheid werd gecon stateerd. Dat is recht voor hen, die zich hebben inge spannen. Van niemand wordt geëischt, dat hij uit-% munt. Daarop werpt het missen van den graad nog op niemand een ongunstigen schijn. Krachtig en her haaldelijk werd pro en contra gepleit. De conclusie van het rapport werd ten laatste met 10 tegen 7 stem men verworpen en daarmede het toekennen van graden goedgekeurd, waarover de kerk zich nu zal hebben uit te spreken. Hierna wordt de zitting gesloten. GEMENGD NIEUWS. Uit Bergen. Naar wij vernemen, gaat het met het slijpen van den Cullinan, het kostbare juweel van Koning Ed ward, buitengewoon naar wensch. De steen heeft reeds den vereischten vorm, n.l. den peervorm, verkregen, en wordt dus een z.g. pendeloque gelijk het in de juwe lierswereld heet. De Cullinan overtreft de'verwachtingen. De groote facetten zijn vrijwel alle aangebracht en de geslepen steen vertoont zich reeds in al zijn gloed en pracht. Hij is van zeldzaam heldere kleur en zuiver water, en nooit werd afgescheiden van de buitengewone grootte van den Cullinan zulk een schoone diamant aanschouwd. Het is zeer wel mogelijk, dat de steen nog dit jaar geheel gereed komt, zoodat de duur dei- bewerking meevalt. De van den Cullinan afgekloofde groote steen wordt als een ronde brillant geslepen. (Hbld.) Naar gemeld wordt, hebben in de gistermiddag te Amsterdam gehouden vergadering de werklieden der firma Asseher de voorstellen der firma aanvaard. 300 werklieden gaan Maandag aan den arbeid. Naar wij vernemen ziet de directie der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal zich genood zaakt wegens slapte in zaken voortdurend menschen uit de afdeeling wagenmakerij te ontslaan. (Hdbl.) Men meldt van Moddergat aan de „Leeuw. Ct." Het stoomschip „Haidoun", groot 1900 ton, geladen met hout van Christiania naar narlingen, is gister nacht om 2 uur gestrand, ten noorden van de En- gelschmanplaat, tusschen de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. De stuurman is hedenmorgen door de reddingboot van Schiermonnikoog afgehaald. De overige 15 man landden gistermiddag half 3 bij Ter schelling in eigen booten. Het schip is vermoedelijk verloren. Het „N. v. N." schrijft: Zooals onze lezers weten, is Dinsdag een 21/2-jarig knaapje uit een raam van een huis in de Hazenstraat te Amsterdam gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat de geneesheer in het Binnengasthuis den dood moest ccnstateeren. Herhaaldelijk komen dergelijke gevallen in de buurt voor. Zelfs is uit de officieele rapporten gebleken, da't 8 jaar geleden in hetzelfde perceel even eens een kind uit ene raam is gevallen. Het onderzoek heeft nu aan het licht gebracht, dat de huizen daar aan een strenger toezicht moeten worden onderworpen. De kozijnen zijn te laag, zoodat ongevallen bij kleine kinderen vaak onvermijdelijk zijn. De huiseigenaar, die reeds in verband met deze kwestie gehoord werd, heeft verklaard, dat nimmer aanmerkingen werden gemaakt op de bewoonbaarheid van zijn perceel. Binnenkort zal echter door het bouw- en woning toezicht een ernstig onderzoek worden ingesteld naar de huizen in die straat en omgeving en het is zeer wel mogelijk, dat in verband met deze maatregelen eenige perceelen onbewoonbaar zullen verklaard worden, zoo lang geen ingrijpende verbeteringen zijn aangebracht. De firma C. M. Witte, bierbrouwers alhier kochten reeds heden een partij gerst „chevellier", welke in de Anna Paulowna polder is geteeld en het buitenge woon gewicht van 150 K.G. per H.L. heeft. Men deelde ons mede, dat de gerst in andere jaren niet vóór September op de markt gebracht werd en zelden zoo zwaar, is. Te Warmond is in den nacht van 23 op 24 Juni j.l. de 20-jarige ongehuwde juffrouw C. H. moeder geworden. Een vroedvrouw uit Lriden, mej. V., had daarbij hulp verleend, en stelde na de geboorte van een gezond knaapje voor, dat zij het kind mede ter secretarie dier gemeente zou aangeven. De familie achtte dat niet noodig, men zou daar zelf wel voor zorgen. Het kind zou in Amsterdam worden aange geven waar de verloofde van een zuster, zekere H H,, woonde, om opspraak te vermijden. Dit is echter niet geschied, zoodat het vermoeden rees, dat het kind zou zijn om het leven gebracKt. Naar het „Leidsch Dbl." meldt, viel de verdenking op den 25-jarigen F. van Z., tuinknecht aan het Semina rium aldaar, die bij de weduwe H., de moeder van het meisje, inwoonde. De gemeenteveldwachter Moor en de rijksveldwachter Koekoek begaven zich Woensdag naar het Seminarium, om hem te arresteeren, doch vernamen daar, dat de man reedS was ontslagen. Zij vonden hem echter thuis en voerden hem voor den burgemeester, aan wien hij, naar het blad verneemt, meedeelde, dat hij het kind hoeft verbrand in een kookfornuis achter de woning van de weduwe H. De kinderen van de middelklasse van de school hebben zich Woensdag op hun rijtoertje naar Schoorl en Bergen uitstekend vermaakt, ondanks den tusschen- beiden neervallenden regen. Aan de laagste klasse zal ter plaatse een feestje worden bereid. Te Zaandam werd gisteren een jongen door een wielrijder aangereden, die daardoor viel, ten gevolge waarvan een flesch, die hij in de hand had, brak en de scherven hein den polsslagader en twee pezen af sneden. Spoedig aanwezige geneeskundige hulp voor kwam het gevaar van doodbloeden. Na voorloopig ver bonden te zijn, werd hij ter verdere verpleging naar Amsterdam vervoerd. Te Voorburg overleed een knaapje van 2 jaar aan nekkramp (meningitis cerebro spinalis). (L. D.) Den melkkoopers te Zaandam is de verplichting op gelegd, aparte melkkamers in te richten. Zulks ge schiedde met het oog op de volksgezondheid, welke eischt, dat melk bewaard wordt op plaatsen, waar geen menschen wonen en waar de kans tot opneming van schadelijke stoffen alzoo geringer is. Genoemde melkverkoopers vroegen intrekking dier bepaling, doch B. en W. adviseeren ernstig, dit verzoek van de hand te wijzen. De Ssptembertentoonstelling zal ditmaal afwijken van de gewone landbouwtentoonstellingen, d. w. z. zij zal zich daarvan gunstig onderscheiden. Er zijn dit jaar eenige omstandigheden, waardoor de deelneming bijzonder aantrekkelijk wordt gemaakt. Zoo zullen er behalve de gewone prijzen voor het vee, extra prijzen te behalen zijn, daar de Nederlandscho Sla gershond een bedrag van f 75 beschikbaar heeft ge steld. Dat is dus een buitenkansje voor de veefokkers. Bovendien heeft de commissie tot verbetering van het varkensras in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, besloten hare tentoonstelling te verbinden aan de Alkmaarsche Septembertentoonstelling. Waar deze commissie prijzen zal uitloven tot een gezamen lijk bedrag van f 300 valt te verwachten, dat er puik fokmateriaal zal worden ingezonden. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal er ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling een con cours hippique worden gehouden in den Bergerhout. Een dergelijk nummer op het feestprogramma valt hier ongetwijfeld in den smaak en het zal ook van buiten vele bezoekers naar onze stad lokken. De in woners van Alkmaar mogen hierin een reden vinden, om het hunne bij te dragen tot welslagen der feesten en het beste middel hiertoe is het goed teekenen op de lijsten. Er is op het programma nog een nummer, dat steeds succes heefteen prachtig vuurwerk. Bovendien zal er een nieuwe muziektempel worden gemaaktwelke met bloemstukken en guirlandes fraai zal worden ver sierd, terwijl het Hofplein 's avonds geïllumineerd zal worden. Woensdag den 12 Augustus wordt op „Velserbeek", dicht bij het station Velsen, de velddag van het Leger des Heils gehouden. De velddag zal worden geleid door kommandant en mevrouw Ridsdel, bijgestaan door kolonel Bullard, die vroeger bevelhebber van het werk in Japan is geweest. De H. IJ. S. geeft ter gelegenheid hiervoor bijzon dere kaarten uit van het station Alkmaar met inbe grip van een programma, dat als bewijs van toegang dientvoor den prijs van f 1.15 per persoon. Deze biljetten zijn vooraf te verkrijgen, d. w. z. tot Maandag 19 Aug., 's nam. 5 uur. 9 Augustus 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Lammers, Pred. te Dirksland. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm, avond 6 uur Ds. Roder, Pred. te Westgraftdijk. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp: „Geen oude grenspalen verzetten." Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. J. D. van Calcar, van Beverwijk. Rem.-Geref. Kerk, 101/2 uur, geen dienst. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, bediening van het H. Avondmaal, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer, ook nu bediening van het H. Avondmaal en dank zegging. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. A. van der Heijden, van Dordrecht. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5t/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetls", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Oudorp, ll/2 uur, Ds. Röder van Westgraftdijk. Herv. gemeente te Bergen, 9t/2 uur, Ds. Natzijl. Herv. gemeente te Egmond a. d. Hoef, 91/2 uur, Ds. P. II. Swijghuisen Reigersberg van Zaandijk. Herv. gemeente te Stompetoren, voorm. 9l/2 uur, Ds. D. A. Brinkerink, pred. van Bovenkarspel. Herv. gemeente te Schermerhorn 9!/2 uur, Ds. Wer ner van Stompetoren. Geref. Gem. te Schermerhorn, preeklezen. I11 D 11 i t s c h 1 a n d vormt het succes en de ramp van Zeppelin het onderwerp van den dag. De F r a 11 k f. Z t g. vertelt de ramp aldus „Tegen drie uur barstte plotseling een hevige storm los. Het slechts los verankerde luchtschip, waaraan eenige herstellingen zouden geschieden, werd losgesla gen. De spits stond op den grond, het achterdeel stak omhoog in de lucht en een rukwind sleurde het ge vaarte een eind ver mede en sloeg het tegen eenige vruclitboomen aan, die door de kracht van den stoot doormidden werden gebroken. Een gil van ontzetting weerklonk door de lucht en een oogenblik later sloeg eén reusachtige vlam omhoog, die in bijna geen tijd liet geheel© schip vernielde. Star van schrik zag de menigte het zooeven nog met verbazing aangestaarde wonderwerk te gronde gaan. Er heerschte een onbeschrijfelijke opgewonden heid. Patrouilles renden over het veld, officieren en manschappen kwamen toesnellen om hulp te bieden. Twee monteurs en een soldaat werden ernstig gekwetst en onmiddellijk naar het ziekenhuis te Stuttgart ge bracht. De menigte was van het tooneel van de ramp niet weg te krijgen en moest ten slotte door soldaten weggedrongen worden. Intusschen had een officier den graaf de Jobstijding overgebracht en deze snelde onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Tot sehreiens toe bewogen staarde hij naar het wrak, het overblijfsel van de vrucht van jarenlangen arbeid en begaf zich toen naar het hotel terug, waar de aanwe zigen hem een grootsche hulde brachten, terwijl een

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2