DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd en tiende jaargang. 1908. ZATERDAG 8 AUGUSTUS. STEDELIJK MUSEUM. BINNENLAND. No. 183 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Het Stedelijk Museum Is ZONDAG, 9 Aug. a.s., 's namiddags van 1—3 uur te bezichtigen tegen^betaling van'^10 Cents per persoon. Rustverstoring op Nias. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de zitting vEin gisteren werd veel voorge lezen. Het was een zeer lijvig dossier, wijl de heei' M. H. A. van der Valk gewezen predikant van Oud-Beijerlanddoor het Provinciaal Kerk bestuur van Zuid-Holland en door de Synodus Contracta uit zijn ambt ontzet, gelijk de dagbladen gemeld hebben, zich op de volle Synode beroepen beeft, welke zaak thans aan de orde is. Natuurlijk kan daar vanalvorens eene beslissing is gevallen, niets worden bericht. Een paar kleine zaken waren te voren afgedaan, waarbij o.a. werd toegestaan, dat ds. R. H. van der Molenpred. te Herbajum, dispensatie erlangt van art. 52, al. 1, van bet Regl op de vacaturen, waarbij bepaald wordt, dat een predikant niet beroepen mag worden zoolang bij op zijn eerste standplaats geen 2 jaren gestaan beeft. Wegens gezondheidsredenen wordt toestemming gegeven tot zijne beroeping te Bakkeveen. GEMENGD NIEUWS. 31 Augustus officieeie feestdag. Dakloos Tengevolge van den politiemaatregel, om '/wer vers, die in het Haagsche Bosch ot op de banken in pleinen en parken der residentie des nachts slapende" worden aangetroffen, naar het politie bureau over te brengen, zijn thans reeds ruim een twintigtal personen ter beschikking van de justilie gesteld, om ter zake van landlooperij terecht te staan. De terbeschikkingstelling volgde telkens als een aangehoudene drie achtereen volgende malen op deze wijze den nacht op het politiebureau had doorgebracht. De moord te Amsterdam. De dader van den moord op de vrouw in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, die gisteravond gewond naar het Binnen-Gasthuis is vervoerd, is eerst gistermorgen weer bij kennis gekomen. Op bet oogenblik is zijn toestand niet levensge vaarlijk, maar hij kan toch nog niet door de justitie worden gehoord. De man is van zijn beroep teekenaar en voor zag door het teekenen van crayon-portretten in zijn onderhoud. Een kleine grappenmaker. Eergisteren maakten de leerlingen der school van Marken-Binnen een uitstapje naar Wijk aan Zee. Bij het appèl-blazen werd een 5-jarig knaapje vermistwaarvan men wel de schoenen en kousjes vond. Doodelijke ongerustheid bij de geleiders, tot eindelijk na 3 uur zoekens het bericht uit IJmuiden kwam, dat de kleine beunhaas aldaar op het politiebureau zat te zingen van „Zie de maan schijnt door de hoornen." Al „pootje-badend" was hij naar IJmuiden afgedwaald. Vleeschsmokkelen te Meppel. De keurmeester, de heer Mast, te Meppel, zag op 't spoorwegstation aldaar twee groote thee kisten, gemerkt met 't woord „Congo", en andere merken, die er verdacht uit zagen. Het trok zijn zijn aandacht, dat uit één dier- kisten, bij nadere beschouwing bloed te sijpelen. Dadelijk werden de kisten geopend en nu bleek het, dat zij gevuld waren met stinkend, erg be dorven vleesch van een heel rund De kisten waren bestemd voor een bekend slager te Meppel en afgezonden uit Sleen. In den brief, die naast de „fijne" vleeschwaren aan wezig was, stond vermeld, dat deze geheele partij vleesch, slechtsf 7.50 kostte en dat de af zender meermalen in de gelegenheid was, zulk goedkoop vleesch te kunnen zenden. Men is in die streken gedurig bezig, de bewakers van de veiligheid der publieke maag om den tuin te leiden. Gelukt het en dit moet nogal eens plaats hebben dan zijn de „fijne vleeschwaren" veelal ook in den vorm van worst, bestemd voor het smulgrage Amsterdam, 's-Giavenhage, Rot terdam, enz., enz. Treurig. Vereenvoudigde spelling. Voor de rechtbank. Tuinfeest te Soestdijk. Uit Noord-scharwoude. Uit Oterleek. Uit Schagen. Den 6de vergaderde in het N.-H. koffiehuis alhier onder leiding van den heer C. Asjes, de tweede coöperatieve vereeniging tot aankoop van veevoeder enz. te Schagen. Een twaalftal leden woonden de vergadering bij. De vereeniging telt thans 180 ledeir De rekening en verantwoording werd nagezien en in orde bevonden door de hoeren C. A. Bakker te Wieringerwaard, A. Grootes te Schagen en Jb. Stammes Jr. te Anna- Paulowna, wees eene ontvangst aan van ƒ51693.04 eene uitgaven van 51305,47$ saldo 387,50$. Deze rekening betrof de leveranties, te zatnen groot 508972 K.G. aan lijnkoeken en gruis. De rekening der vereeniging' zelve wees eene ontvangst aan van 791,86 eene uitgaaf van ƒ404,30, batig saldo ƒ387,561. Met de kortingen - op de leveranties, groot 924.12, bedraagt liet kassaldo der vereeniging thans 1311,68$. In de plaats van den heer Joch. Blaauboer, altredend niet herkiesbaar bestuurslid, werd als zoodanig gekozen de heer Jb. Stammes Jr., te A. Paulowna. Tot administrateur werd herkozen de heer Jb. de Moor te Oudesluis. Als leden der commissie voor het nazien der rekening van 1908/09 werden gekozen de heeren C. A. Bakker te Wieringerwaard, K. Zander te Haringhuizen en C. D. Waiboer te A. Paulowna. De rondvraag, weinig belangrijks opleverende, sloot de heer Asjes een uurtje na de opening de vergadering. Schagens Harmoniekapel bestaat in 1909 veer tig jaar. De kapel is voornemens dit feit met een mooi feest te vieren. Het voorloopig plan is een groote cantate voor mannen-, vrouwen en kinder stemmen, met begeleiding van de Harmonie uit te voerenwelke cantate gedicht zal worden door den heer M. Visser en getoonzet door den muziek directeur, den heer Dartillact van Tright. Een volksconcert zal op een der avonden gegeven wordende medewerking van alle muzikale ver- eenigingen in Schagen zal voor het feest gevraagd worden en aan eenige heeren het verzoek worden gedaan eene feestcommissie te willen vormen. Dit is zoo ongeveer het schema van het feest vastgesteld op de daarvoor uitgeschreven laatst gehouden vergadering. Uit Heiloo. Onderlinge hulp. Amsterdamsche Voetbalbond. Een half lot. Vreemde wijze. Vele kleintjes enz. Het zilverpapier en theelood, gedurende het eerste halfjaar van 1908 op de Amsterdamsche scholen verzameld ten behoeve der Amsterdam sche Vacantiekolonies, heeft niet minder dan f650 opgebracht. COURANT. LH IAVÜ De correspondent te Batavia seint aan dat blad Er loopt een gerucht, dat er op Nias een ernstige rustverstoring lieeft plaats gehad en dat oorlogs-sche- pen daarheen gezonden zijn. Het blad teekent daarbij aan: In ons blad van 10 Maart j.l. plaatsten wij een tele gram van onzen correspondent te Batavia, waarbij ge meld werd, dat de kapitein van den generalen staf J. F. Baerveldt, met 4 brigades marechaussees naar Nias was vertrokken „ter verkenning en pacificatie". De onmiddellijke aanleiding tot dit gewapend optreden onzerzijds was gelegen, zooals men zich zal herinne ren, in de houding door de bevolking van het Sasoewa- gebied. op 29 Januari van dit jaar tegen de twee con troleurs van Nias aangenomen. In ons Eerste Blad van 15 Maart j.l. hebben wij in een. meer uitvoerig artikel weergegeven wat er in de laatste jaren zooal op Nias was voorgevallen, om te doen uitkomen hoe een inniger aanraking met de bevolking van dat groo te eiland onvermijdelijk tot ingrijpen var n kant moest leiden. Tevens gaven wij toen als ening te kennen, dat het kleine voor die excur i .'.'r Nias bestemde troepje slechts langzaam aan sucet-3 zou kun nen bereiken. Het scheen aanvankelijk of het op Nias ons volko men naar den wind zou gaan. Even meldde wel een mailbericht, dat men verwachtte, dat er van Java troe pen, waaronder artillerie, naar Nias zouden worden gezonden, maar dit bericht bleef onbevestigd. Inte gendeel werd met beslistheid ook in het „Kort Ver slag" medegedeeld, dat de hoofden van het bovenge noemde Sasoewagebied in onderwerping wilden komen en vergiffenis vragen voor de houding tegen onze be stuursambtenaren aangenomen. Den 12en April had die onderwerping plaats. Intusschen werd voortgegaan met.de regeling van het Uri-bestuur, „hetgeen een gezonde basis belooft te vormen voor een behoorlijk bestuur", zegt het K. V. van 1907. De onlusten ter Sumatra's Westkust maakten het wenschelijk den kapitein van den generalen staf Baerveldt weer als chef van den staf aldaar beschik baar te hebben, weshalve hij vervangen werd door den lsten luitenant A. F. J. Baptist, die reeds vroeger op Nias geplaatst was en blijkens zijn schriftelijke uitin gen veel voor de bevolking en het land voelt. Wij hebben indertijd reeds doen uitlfomen, dat voor al het vestigen van ons gezag in Zuid-Nias zeer waar schijnlijk niet zoo heel gemakkelijk zou gaan. De Zuid-Niasser is als tegenstander het meest te duchten en onze invloed was in dat gebied al zeer gering. Vol gens de laatste berichten zou door controleur Schroder met alle beschikbare troepen een tocht naar Zuidelijk Nias worden ondernomen en waarschijnlijk heeft dit het nu bij geruchte gemelde ernstige verzet tengevolge gehad. Trouwens, reeds bij het bericht over de aan staande onderwerping van de hoofden van het Sasoe- wa-gebied was uitdrukkelijk vermeld, dat de excursie tot voortzetting der pacificatie toch noodig was. Is het juist, dat er onmiddellijk oorlogsschepen naar Nias gezonden zijn, dan zou daaruit wel blijken, dat de toestand ernstig is. De Indische regeering heeft daar blijkbaar zoo snel mogelijk onze strijdkrachten aldaar willen versterken. Naar wij Vernemen is men ter beurze alhier doende een beweging in het leven te roepen om den 31en Augustus tot een officieelen feestdag te maken. De geldhandel is dien dag geheel ges oten, daar het geen protestdag is. Bij den goederenhandel circuleert nu een lijst om dien dag gesloten te houdenop deze lijst staan reeds een aantal handteekeningen. Het grootste bezwaar om officieeie stappen te doe ten einde de beurs gesloten te krijgen, bestaat op dit oogenblik nog hij den graanhandel, omdat dit jaar 31 Augustus op Maandag valt. Men hoopt echter toch, dat ook van d en kant medewerking zal worden onder vonden om de koopmansbeurs dien dag te sluiten. Wellicht zoo schrijft men ons zal ook Am sterdam willen meedoen. Ten bewijze v«n de overbevolking der krankzinni gengesticht-en kan dienen, dat zoo'n ongelukkige zieke te Assen sedert Maandag geregeld van gemeentewege bewaakt moet worden, omdat hij wegens plaatsgebrek in geen gesticht kan worden opgenomen. L.l. Maandag kwamen op de stichting „Dennenoord'' alleen reeds 5 aanvragen in, die allen afgewezen moesten worden. Van een 6 tal leden van den raad der gemeente Winschoten is gister bij den burgemeester aldaar, het verzoek ingekomen tot h»t beleggen van een buiten gewone vergadering van d«n gemeenteraad, teneinde te bespreken de al- of niet-wensch lijkheid van de invoering der Kollewijnsche spelling met het nieuwe leerjaar op de openbare lagere scholen in genoemde stad. De drankduivel. Het „N. v. N." schrijft: Door een der straten van voormalig Nieuwer- Amstel slenterden eergisteravond twee bekende figuren van het „drinkebroersgilde". Men kan ze vinden op den hoek van een straat of in de kroeg, waar zij, na een vrachtje of boodschap gedaan te hebben, de zooeven ontvangen paar dubbeltjes door het keelgat jagen. Beiden overleggen al heen en weer schuivend hoe aan een paar borrels te komen. Opeens blijft de langste van het tweetal staan, bukt zich en met een ruwen vloek houdt hij een gevonden kwartje triomfantelijk voor de oogen van zijn metgezel. Nou, zegt deze, grinnekend, nou hebben we er niet één ieder, maar wel twee en ieder nog een sigaar bovendien. Juist wilden ze naar de kroeg „op het hoekie" gaan, toen de „lange" zich weer bukt en andermaal een geld stuk en nog eenige opraapte. Natuurlijk hielp nu zijn kameraad mede en zoo vonden zij aan dubbeltjes en kwartjes een voor hen niet te versmaden bedrag van J 1.75. Het was vlak bij de woning van de „lange", maar liij ging deze voorbij en beiden stapten de „kroeg op het hoekie" binnen, waar zij natuurlijk kornuiten vonden en de eene borrel na den ander werd naar bin nen gejaagd. Een paar uur later strompelde de „lange" de steile trappen zijner woning in 't steegje op. Met. 't hoofd in beide handen geleimd, zat daar, met rood-geweende oogen, zijne vrouw bij een walmende olielamp. Vermoeid keek zij haar binnenvallenden man aan en ziende, in welken toestand hij verkeerde, over laadde zij hem met verwijten, dat, als hij een „penne tj.e had gehad, hij het loon maar dadelijk verdronk, in plaats dat voor voedsel van zijn vrouw en vijf kin doren thuis te brengen. Hoe zullen morgen die arme schapen aan brood komen? Zij had als werkvrouw twee dagen loon ontvangen, maar had het geld verlo ren door een opengeganen naad van haar rok. De dronkaard spalkte zijn oogen open, hij begreep wat er gebeurd was: hij zelf had het door zijn vrouw verloren en zoo zuur verdiende geld gevonden en het verbrast. En gistermorgen wpnt dit voorval had Donder dagavond plaats vertelde de kerel grinnekend in kleuren en geuren, het geval van het vinden van het door zijn vrouw verloren geld en hoe hij en de anderen op 't „hoekie" zich daarvan getrakteerd hadden. Arme vrouw, arme kinderen! Rechter: „Jansen, ik had toch werkelijk niet ge dacht, je zoo spoedig weer hier te zien Vagebond„Dat moet ik erkennen, Edelachtbare, de politie is hier kolossaal vooruit gegaan." Gistermiddag werd ten paleize te Soestdijk door H. M. de Koningin-Moeder het jaarlijksche tuinfeest ge geven. Het aantal personen, hetwelk dit feest bijwoonde, was minder groot dan andere jaren. Te ruim 3 uur verscheen de Koningin-Moeder met haar gevolg te midden van hare gasten, die zich vereenigd hadden in het lommerrijke park achter het paleis. Onder de genoodigden bevonden zich tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, met wie H. M. zich geruimen tijd onderhield. Door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie werd tijdens dit feest een matiDée gegeven. Ruim 5 uur verlieten de gasten het paleis. Wegens onvoldoende medewerking is het comité van de tot standkoming van het spoorplan station dorp Noordscharwoude ontbonden. Naar men ons mededeelt zal thans worden getracht op andere wijze de lijn tot stand te brengen. Gisteren ontving de heer J. J. van der Goes, chef aan het station Noordscharwoude, de mededeeling, dat hij tegen 1 September wordt overgeplaatst naar IJmui den, wat een bevordering in zich sluit van 3e tot 2e klas chef. De lieer van der Goes zal hier worden opgevolgd door den heer G. II. Hondelink, thans in functie te Piet-Gijzenbrug. Gistermorgen om 7 uur vertrokken de leerlingen der hoogste klassen der dorpsschool, per stoomtram naar Amsterdam en wandelden bij aankomst aldaar naar Artis. Om twee uur stapten ze vandaar naar de Reguliersbreestraat, waar de Bioscope-voorstelling werd bijgewoond. Hadden ze in Artis genoten, hier nog meer. Behalve kijkjes op de natuur en het volksleven in Lapland, Zwitserland, Zuid-Frankrijk, werden grap pige tooneeltjes vertoond. Om half 5 ging de blijde kinderschaar naar een restaurant pannekoekjes eten en toen om half 7 het trambootje de feestvierenden van Amsterdam wegvoerde, waren allen dankbaar ge stemd en kwamen tegen 9 uur even opgewekt als ze 's morgens afreisden, weer aan 't station Stompetoren terug. De jongere leerlingen zijn Woensdag j.l. per rijtuig naar Bergen en Egmond geweest en hebben daar even eens veel genoten. Door de heeren J. M. Secrève en J. C. Mauifarges, met medewerking van mevrouw W. Secrève van Emminckhoven, uit Keulen, zal op Zondag 16 dezer in de Ned. Herv. kerk alhier eene openbare uitvoering worden gegeven, wier opbrengst gedeeltelijk ten bate der algemeene armen zal strekken. Zang, orgel en viool (gewijde stukken) zullen elkander afwisselen. In navolging van de oude Drentsche volksgewoonte om elkanders lasten te helpen dragen, hebben de ge zamenlijke landbouwers van Odoorn en Valthe besloten de schade te dekken die door een zevental kleine landbouwers in het Valtherveen geleden was aan hun koren door een hagelbui in Juni. Er werd een be grooting gemaakt van het aantal korenhokken dat door hagel vernietigd was en elk der eerstbedoelde» stond nu volgens een aanslag gratis zooveel hokken graan van zijn gewas af dat de schade gedekt wordt. De kleine landbouwer die de meeste schade geleden had, kreeg 70 korenhokken ter waarde van ongeveer f 56, de anderen iets minder naar gelang der schade. Dr. Kuyper op reis. Bericht wordt dat dr. A. Kuyper in de badplaats Baden bij Weenen is aangekomen om er de baden te gebruiken. Deze badplaats is o.a. bekend om haar krachtige zwavelbaden en ligt in een prachtige streek. Gisteravond kwam het bestuur van den A. V. B. voor het eerst in het seizoen 1908—1909 bijeen. Be sloten werd, voor de wedstrijden om het gouden kruis de volgende vereenigingen uit te noodigen, t. w. R. A. P., Volharding, Ajax, A. F. C„ V. V. A„ Blauw-Wit en als achtste D. E. C., Swift of A. V. V. Gezien het door de algemeene vergadering genomen besluit, in September van het vorig jaar, waarbij het bestuur verzocht werd, om geen nieuwe vereenigingen meer toe te laten, werd besloten, de nschrijvingen voor de competities van den A. V. B. toch voor alle vereenigingen open te stellen, terwijl dan later be sloten zal worden, welke vereenigingen, behalve de reeds aangeslotenen, in den A. V. B. kunnen opge nomen worden. EenigeD tijd geleden vermiste iemand uit Monni kendam een geheel lot in de Staatsloterij. Het num mer werd bij alle collecteurs opgegeven met dit gevolg, dat toen bij een collecteur op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam een juffrouw met een half lot ter in wisseling kwam, de collecteur de politie opbelde en de juffrouw naar het bureau nam. Deze deelde mede, dat haar zoon dat halve lot van iemand van wien hij geld moest ontvangen in betaling had gekregen. De zaak is thans op het bureau Leidecheplein in onderzoek. Ten blijke welk een eigenaardige vechtwijze srmmige menschen er op na houden, kan hetvolgende dienen. W. en L. kregen te Raalte gisternacht twist, ze rolden over elkaar met het gevolg dat L. den ander eeu oor afbeet. Een derde, die den vechtenden wilde scheiden, werd nog in den vinger gebeten Van het oor is niets teruggevonden. Tegen den bijter is proc s-verbaal opgemaakt. De werkloosheid in de diamantindustrie. De Bondsraad van den Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond te Amsterdam heeft P aloten de uitkot ringen asn werkloozeu* tot einde Augustus voort te zetten. Is het zoover, d.-.n zal er van het millioen dat de bond in kas had, nog maar drie tou over zijn. De heer Heuri Polak wijst er ia het gisteren ver schenen nummer van het bondsorgaan op, dat van dat overschot niet veel meer zal afkunm n als de Bond zijri taak als vakvereeniging in deze moeilijk» tijden zil willen blijven volvoeren. Hij gelooft wel dat het najaar eenige verlevendiging van de industrie zal brengen, maar meent toch, dat het al meer zou moeten meevallen als de Bond tegen dien tijd minder dan tweeduizend werkloozen zal behouden. (Op het oogenblik zijn er 3396 werkloos).

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1