STADSNIEUWS. UiTENLANO. Uit de Egmonden. Uit Groet. Een Hollandsch stoomschip in brand. De Engelsche stoomboot „Imogen", uit New- York, meldt, dat zij het Hollandsche stoomschip Amstelland", met bestemming van Buenos- Ayaes naar Vigo, op 21 graden zuiderbreedte en 40 graden westerlengte passeeide, terwijl het laatstgenoemde vaartuig in brand stond De „Imogen" ging verder, nadat het vuur gebluscht was. Men vreest, dat verscheidene menschenlevens zijn te betreuren. Op een trein geschoten. De reizigers van den trein, die 4.57 uit Cranen- burg vertrekt, weiden gisteren ter hoogte van „Groenewoud" bij Nijmegen verschrikt door een 4 schot op den trein, waardoor een glasruit derde kla-se coupé werd verbrijzeld. Gelukkig kwamen de inzittenden er goed af. Voortvluchtig. Ha het verstrijken zijner vacantie is een jong mensoh, verbonden aan de couponafdeeliug van een bankinstelling te Amsterdam niet terugge keerd. Men brengt dit in verband met de ver missing van een groot aantal coupons. Ongelukken. Bij bet neerlaten van den mast om de brug te Oud-Alblas onderdoor te varen, geraakte een band van den schipper de H., van Papendrecht bekneld, met het ongelukkig gevolg, dat één vin ger geheel afgekneld en een ander hevig ver wond werd. De vrachtrijder P. S. te Dordrecht kreeg, toen hij met een kar met mest uit zijn stal aan de Mariënbornstraat tegenover zijne woning wilde rijden, zulk een slag van zijn paard tegen het been, dat hij met een diepe vleeschworid huis waarts moest worden gebracht en zich onder geneeskundige behandeling stellen. Schoolfeest te Heiloo. Catechisatie. Bakkerij-wedstrijden, gehouden op 21, 22 en 23 Juli te Alkmaar. Scheidsgerecht. Muziekuitvoering. Scheepswerf „Nicolaas Witsen." Voor de slachtoffers van den brand. Uit Koiistantinopel komen de volgende berichten. De gewezen minister van marine Hassan Rami Pasja, de gewezen minister van binnenlandsche zaken Mehmed Memdoch Pasja, de gewezen eerste secretaris Jahsin, de gewezen inspecteur der artillerie Mustafa Zeki Pasja en de gewezen prefect van Konslantinopel Rechia en de gewezen gunsteling Eboelhoeda zijn naar het ministerie van oorlog gebracht. I)e oud-kamerheer Raghib Pasja weigerde zich gevangen te geven zonder dat een bevel tot in hechtenisneming tegen hem was uitgevaardigd. Na het Selamlik heeft de Sultan heden het diplomatieke korps ontvangen. Hij las toen een verklaiing voor, inhoudende, dat hij op zijn eer als souverein belooft de herstelde grondwet te zullen eerbiedigen en zich in toekomst er strikt naar te zullen gedragen. De Italiaansche gezant herhaalde den geluk- wensch van het diplomatieke korps en drukte zijn vreugde uit over een gebeurtenis, welke de geheele wereld voldoening schenkt. De Fransche regeering heeft de electriciens van de genie ter beschikking van de electri- citeitsfab rieken te Par ij s gesteld en troepen voor de bescherming van het geleidings- net. Een corps electriciens zal voortaan te Parijs gekazerneerd worden. De tweeuurs-staking der electricisten Donder dagavond beteekende, volgens de leiders, een waarschuwing aan de maatschappijen voor hun onwil ten opzichte van alle arbeiderseischen der laatste maanden en aan de regeering voor1 het geval ze voort wilde gaan op den weg van booze maatregelen tegen de arbeidersvereenigingen. Het was tevens een proef om te zien of allen gehoorzaamden en de beschikkingen goed ge nomen waren. Aangekondigd is, dat, in strijd met een vroe gere beschikking, geen enkel lid der regeering Maandag het kerkelijke huwelijk van mejuf frouw F a 11 i r e s zal bijwonen. Men schrijft deze wijziging hieraan toe, dat van katholieke zijde openlijk de vraag opgeworpen is, of de president der Fransche Republiek wel in de kerk mag zijn en dat Rome heeft laten weten, dat hij er geduld zou worden zonder aan eenige eigenlijke plechtigheid te kunnen deelnemen. Geinen ;de Mededeelingen. Kerkdiefstallen. T wee nieuwe kerkdiefstallen in Frankrijkeen te Saint-Viancewaar een reliquieënkastje van gedreven koper uit de 12e eeuw, overdekt met edelsteenen en een waarde vertegenwoordigend van 300.000 francs, werd gestolen"? en een te Coursanwaar de dieven door den klokketoren in de kerk drongen en verscneidene prachtige kerksieraden buit maakten. Verschrikkelijk. Een 14-jarige jongenleerling van de Realschule te Emden, de eenige zoon van een boekhouder, pleegde deze week zelfmoord door zich voor een sneltrein te werpen. Hij had Dinsdagvoormiddag, den eersten dag na de zomer-vacantie, de school verzuimden was daarom 's namiddags voor straf door den directeur weggezonden. Het Kurhaua eu «Ie andere hotels in Egmond zijn goed bezet. In het Kurhaua werd Woensdagavond een bal gegeven, waaraan door zeer veel Kurhaus gasten, benevens andere badgasten uit het dorp deel genomen werd. Heden morgen had hier een verse hrikkelrjk ongeluk plaats. Een jongetje van W. Prins, oud 8 jaar, ge raakte onder den vrachtwagen van den vrachtrijder Gul en 't werd er helaas dood onder uit gehaald Men kan zich de droefheid der moeder voorstellen Vader is op zee. Geheel Egmond is onder den indruk van dit tragische voorval. Alhier hebben ruim 20 jongelieden de eerste les in 't „Korfbalspel" ontvangen. De heer J. van Tuil, onderwijzer in de gymnastiek te Amsterdam, tijdelijk te Groet, had in overleg met den burgemeester, den heer Peeck, voor de noodige werktuigen gezorgd, terwijl deze een zeer geschikt ter rein aan den straatweg beschikbaar had; gesteld. Dat deze eerste les vele belangstellenden naar het terrein had getrokken, dat er lachwekkende tooneelen plaats grepen, spreekt van zelf; doch de jongelui speelden met veel ambitie en zullen heden avond op de tweede les wel meer punten maken. Ook heeft de heer van Tuil, die nog eenige dagen hier blijft, het plan, een klasse meisjes met dit bij velen in ons land zeer ge liefd „Korfbalspel" op de hoogte te brengen. Van uit Groet zal het zich dan wel in meerdere plaatsen vrienden verwerven. Toen gisteravond de 68-jarige bouwman T. v. d. W., te Goedereede, die 's ochtends elf uur naar het veld was gegaan om er landbouwwerkzaamheden te verrich ten, nog niet terug was gekeerd, ging men hem zoeken en vond den grijsaard buiten kennis op het veld liggen. Hedenmorgen is hij overleden. Te Winschoten is gistermiddag de arbeider S. bij het afladen van een stoomketel voor de papierfabriek „Toekomst" bekneld geraakt tusschen den ketel en de remkïftt van een spoorwagen. Zwaar gekneusd is de man opgenomen, zijn toestand is zorgelijk. Een Haagsch gezelschap van drie dames en twee heeren, rijdende in een automobiel, is gisteravond, ter hoogte van de stijgende trambaan langs de Leidsche- vaart onder Heemstede, tegen het daar aangebrachte en puntige rasterwerk gereden. Een der dames be kwam een diepe wonde in het gelaat, welke te Haar lem door dr. Land gehecht moest worden, terwijl ook de auto deerlijk gehavend bleek. De andere inzittenden kwamen er ongedeerd af en overnachtten bij den heer Bekker aan den Leidschevaartweg. Gisteravond is te Utrecht een jongetje van 12 jaar, J. E., die in een onbewaakt oogenblik op de zwichtstelling van den molen „De Gans" aan de Gans straat geklommen was, door de molenwieken getroffen, met den dood als gevolg. De molenaar had herhaaldelijk volgens verkla ring van dezen den jongen verboden 't terrein van den molen binnen te loopen. Door bloedvlekken op den grond merkte de molenaar dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn en bij onderzoek vond men den jon gen, vermoedelijk reeds dood, op de zwichtstelling lig gen. Ijlings werd 't ventje naar de rijks-klinieken overgebracht, waar slechts de dood vastgesteld kon worden. Een moeder had het kind niet meer en zijn vader, een reizend koopman, is buiten de stad, aan wien de dood bericht is geworden. Donderdagavond vergaderde in de 1ste gemeente school te Heiloo de schoolcommissie. Besloten werd dat met de oudste leerlingen een rijtoer gemaakt zal worden naar Zandvoort op Vrijdag a.s. Den 20sten zal daarna met de jongere leerlingen een rijtoer worden gemaakt naar Schoorl en Bergen. Daarna zal er een feest zijn achter den Kattenberg en zal ieder een ca deautje krijgen. 1 oor deze feestelijkheden is door de ingezetenen voor een bedrag van 300 op lijsten geteekend. Ds. Pool vangt met zijn catechisaties wêer Maandag 17 Augustus. aan Opgave van de verschillende toegekende medailles enz. Eeremedaille. Uitgeloofd door de Ned. banketbak- kersvereeniging, aan den bediende die in de verschil lende wedstrijden voor de banketbakkerij de meeste punten behaalde. Toegeken'd aan W. F. Driessen, werkzaam bij den heer G. Dreihus, Kalverstraat 40, Amsterdam. Eeremedaille. Uitgeloofd door den Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond, aan den bakkersgezel die in de verschillende wedstrijden voor de broodbakkerij de meeste punten behaalde. Toegekend aan O. Lant- man, werkzaam bij den heer G. Landman, Laat, Alk maar. Wedstrijden 21 Juli. Voor het mooiste tafelstukje. Ie prijs. Verguld zil veren medaille. Uitgeloofd door de Ned. banketbak- kersbediendenvereeniging. Toegekend aan K. Hon- derdos, Amsterdam. 2e prijs. Zilveren medaille. Uitgeloofd door de commissie v. h. leerlingstelsel der Ned. banketbak- kersvereeniging. Toegekend aan W. F. Driessen Amsterdam. 3e prijs. Zilveren medaille. Uitgeloofd door den heer A. F. Thomsen, meelhandelaar, Alkmaar. Toege kend aan B. Sohreurs, Alkmaar. 4e prijs. Bronzen medaille. Uitgeloofd door den heer W. G. E. Valk, Alkmaar. Toegekend aan P. J. Bakker, Schagen. Wedstrijd voor de mooiste inzending koude vleeschschotels. Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd door den heer H. Ringers, bonbonsfabri kant Alkmaar. Toegekend aan F. G. "A. Proot, Alk maar. Ie prijsverguld zilveren medaille. Uitgeloofd dooi de commissie voor het leerlingstelsel der Ned. ban- ketbakkersvereeniging. Toegekend aan J. O. Hnrkema, Amsterdam. Wedstrijd voor de mooiste taart met opschrift. Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd door den heer A. F* Thomsen, Alkmaar. Toegekend aan W. O. Deelman, Amsterdam. Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd dooi den heer J. Q. Potgieser, Alkmaar. Toegekend aan P. Deen, Amsterdam. 2e prijszilveren medaille. Uitgeloofd door den heer K. Hartog, banketbakker en kok te De Rijp. Toe gekend aan B. J. M. Ridderikhof, Amsterdam. 3e prijsbronzen medaille. Uitgeloofd door denzelf de. Toegekend aan H. G. Slagt, Beverwijk. Wedstrijd voor de minste inzending klein brood. F.ereprijs. Hoogste onderscheiding. Zilveren lauwer krans. Uitgeloofd door de Ned. gist- en spiritusfa briek te Delft. Toegekend aan P. Zegers, J. Pater, A. Brander, W. Wiese, P. Wortel en C. Wester, personeel van den heer Reitsma, Alkmaar. Ie prijsEerekruis. Uitgeloofd door den heer B. Reitsma, Mr. Bakker, Alkmaar. Toegekend aan G. Vording, Amsterdam. 2e prijszilveren medaille. Uitgeloofd door de Ned. Gist- en spiritusfabriek te Delft. Toegekend aan M. J. Cornelisse, Haarlem. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door den heer J. G. Potgieser, Alkmaar. Toegekend aan W. Piersma, Alkmaar. 4e prijsdiploma zeer eervolle vermelding. Toege kend aan J. Imming en J. Klaver, Alkmaar. 5e prijsdiploma eervolle vermelding. C. Lantman, Alkmaar. Wedstrijden 22 Juli. De mooiste inzending koude vischschotels. Ie prijs verguld zilveren medaille.- Uitgeloofd door den heer J. Evers, importeur, Amsterdam. Toegekend aan F. G. A. Proot, Alkmaar. Wedstrijd voor de mooiste gegarneerde koek met op schrift. 4e prijsdiploma. N. L. Koelman, Alkmaar. Wedstrijd voor de mooiste inzending puddingen en geleien. Ie prijs: eerekruis. Uitgeloofd door de firma J. en G. Blooker, chocoladefabriek Amsterdam. Toe gekend aan W. P. Driessen, Amsterdam. 2e prijszilveren medaille. Uitgeloofd door het be stuur der tentoonstelling. Toegekend aan H. J. W. van Oosterom, Alkmaar. 3e prijsbronzen medaille. Uitgeloofd door den heer A. F. Thomsen, Alkmaar. N. L. Koelman, Alkmaar Wedstrijd voor de mooiste inzending Fransche stokken. Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitge loofd door den heer J. de Wit, meelhandelaar, Alk maar. Toegekend aan J. de Haas, Amsterdam. 2e prijszilveren medaille. Uitgeloofd door de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft. Toegekend aan J. Boekenkriiger, Amsterdam. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door het be stuur der tentoonstelling. Toegekend aan Em. Polak, Amsterdam. 4e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door den heer G. W. van der Veen. Toegekend aan W. Piersma, Alkmaar. Wedstrijden 23 Juli. De mooiste inzending petites fours. Ie prijseere kruis. Uitgeloofd door de firma Faddegon en Co, fa briek van cartonnages, Amsterdam. Toegekend aan W. C. Doelman, Amsterdam. 2e prijs: zilveren medaille. Uitgeloofd door de cho coladefabriek Union te Haarlem. Toegekend aan W. F. Driessen, Amsterdam. 2e prijszilveren medaille. Uitgeloofd door den heer L Pasman, boterhandelaar, Meppel. Toegekend aan II. G. Slagt, Beverwijk. 2e prijs: zilveren medaille. Uitgeloofd door het be stuur der tentoonstelling. Toegekend aan P. Deen, Amsterdam. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door den heer G. W. van der Veen, Alkmaar. Toegekend aan H. J. W. van Oosterom, Alkmaar. 3e prijsbronzen medaille. Uitgeloofd door den heer W. G. F. Valk, Alkmaar. Toegekend aan N. L. Koelman, Alkmaar. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door het co mité van de bakkerijwedstrijden. Toegekend aan J. de Jong, Haarlem. 4e prijsdiploma zeer eervolle vermelding. A. Meij er Hoorn. Wedstrijd voor de mooiste inzending slagroomtaar ten. Eereprijs. Geschenk der jury. G. W. van dei- Veen, Alkmaar. (Buiten mededinging.) Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd door den heer Modderman te Bergen, fabriek van melkpro ducten Wilhelmina. Toegekend aan H. G. Slagt, Be verwijk. 2e prijs: zilveren medaille. Uitgeloofd door de fir ma C. Gladder in banketbakkersgereedsehappen, Klo veniersburgwal 17, Amsterdam. Toegekend aan WT. van Deutekom, Haarlem. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door het be stuur der tentoonstelling. Toegekend aan D. Muller, Haarlem. 4e prijsdiploma zeer eervolle vermelding. Toege kend aan P. Deen, Amsterdam. Wedstrijd voor de mooiste inzending pan- en vloer brood. Eereprijs hoogste onderscheiding zilveren lau werkrans. Uitgeloofd door de Ned. gist- en spiritusfa briek Delft. Toegekend aan O. Lantman, Alkmaar. Ie prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd door de vereeniging van bakkerszonen te Amsterdam. Toe gekend aan Chr. Huisman, Alkmaar. 2e prijs: zilveren medaille. Uitgeloofd door den hr. A. F. Thomsen, Alkmaar. Toegekend aan O. Schilder, Alkmaar. 3e prijsbronzen medaille. Uitgeloofd door denzelf de. Toegekend aan K. Kroon, Alkmaar. 4e prijs: diploma zeer eervolle vermelding J. Im ming en J. Klaver, Alkmaar. 5e prijs: diploma eervolle vermelding J. Boekenkrii ger, Amsterdam. 6e prijs diploma vermelding C. Konijn, Alkmaar. Wedstrijd voor de mooiste en smakelijkste gerezen tulband. Eereprijs. Hoogste onderscheiding. Zilveren schild. Uitgeloofd door de Ned. gist- en spiritusfa briek Delft, toegekend aan A. A. van Losenoord, Zaan- dam. - 11'IÜI le prijs: verguld zilveren medaille. Uitgeloofd door den heer A. F. Thomsen, Alkmaar. Toegekend aan A. Cupido, Amsterdam. 2e prijs: zilveren medaille. Uitgeloofd door de Ned gist- en spiritusfabriek te Delft. Toegekend aan J Tmming en J. Klaver. 3e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door het be stuur der tentoonstelling. Toegekend aan J. Wit, Zaandam. 4e prijs: bronzen medaille. Uitgeloofd door den hr A 1(Thomsen, Alkmaar. Toegekend aan J. Ver kroost en J. W. Bos, Burgeibrug. 5c prijs: diploma zeer eervolle vermelding. A. Meijer Hoorn. 6e prijs: diploma eervolle vermelding W. Centenij, Alkmaar. 7e prijsdiploma eervolle vermelding S. Admiraal, Alkmaar. 8e prijs: diploma vermelding Em. Polak, Amster dam. De uitreiking der medailles, diploma's enz. zal la tei- worden bekend gemaakt. Het comité voor de bakkersbedrijven G. W. VAN DER VEEN. W. G. E. VALK. Men meldt ons Het scheidsgerecht, ingesteld krachtens de Verorde ning, regelende de rechtspositie van de werklieden in dienst dezer gemeente, hield Donderdag 6 Augustus zijn eerst zitting ten stadhuize, in verband met een door 11. K., eerste stoker aan de gasfabriek, op gemeld scheidsgerecht ingesteld beroep, van eene hem opge legde disciplinaire straf, door den waarnemenden di recteur der gasfabriek, ter zake van het aannemen van een ongepaste houding tegen den fabrieksbaas Bos. liet scheidsgerecht was samengesteld uit de heeren C. Bosman, voorzitter, J. van der Veen, J. A. B. Fe nijn, II. Bruin, leden, en W. H. J. Helling, plaatsver vangend lid. Als getuigen werden gehoord: de Bur gemeester, voorzitter der commissie van bijstand voor de gasfabriek, H. de Jong, boekhouder, J: Bos, fa brieksbaas en B. K. Het scheidsgerecht besliste, ge- noord de getuigenverklaringen en de verdediging van den gestrafte, met 3 tegen 2 stemmen, om de opge- legde straf, bestaande in het toedienen van een beris- ping en inhouding van twee dagen verlof, te hand haven. Gemeenteraadsverkiezing. burg-emeester en Wethouders dezer gemeente heb ben bepaald, dat de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, ter vervulling der vacatures, ont staan door het bedanken van de heeren Vonk en Mei ehors, zal plaats hebben op Dinsdag 8 September a.s., en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dins dagen 22 September en 6 October a.s. De heer Melchers had zitting voor het tweede kies district, waartoe sinds 1 Februari 1.1. behooren wijk B., benevens de noordelijke helft van wijk E, de heer onk voor het derde kiesdistrict, waartoe behooren de wijken C, D en het grootste gedeelte van wijk F, met uitzondering van het gedeelte westelijk gelegen van het pad van O verdie. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 9 Aug. 1908, des avonds ten 7 uur in den stadshout onder directie van den heer J. M. Otto. Programma. 1. „Schiller Marsch", Marche Tri- omphale v. G. MGjerbeer. 2 Ouverture zur Oper Maritana W. v. Wallace 3. „Carmen Sylva", Walzer Ivanovici. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen" G. Bizet. 5. „Lustspiel-Ouverture" Carl Machts. 6 Grand air v&rié pour divers instruments L- Canivez. 7. „Hiawatha", Ein Sommer-Idyl. Indian-intermezzoNeil Moret. 8. „Musikalische Reise durch Euro pa", Potpourri für Harmonie Musik Aug, Couradi, 9. Finale Polka Athlete J. N. Kral. Bad- en Zweminrichting. Aan de bad- en zweminrichting alhier zijn van den 1 Aug. tot eu met 7 Aug. genomen 427 baden door heeren, door dames 41, door weezen 0 en 154 door onvermogenden. Temperatuur van het water, hoogste 700 op 6 Aug., laagste temp 670. 0p 2 Aug. Deu 7 Augustus 1908 werd van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van do Firma W. F. Stoel Zoon te Alkmaar, te water gelaten sthl-n veerpont ten dienste van het Groot Noord-Hoilandsch Kanaal aan do Kooi onder do gemeente Helder en Ann i Pauiowua. Wjj ontvingen voor de slachtoffers van deri brand nog f 1,781 /2 van „een gezellige club" en f 10.35 van de voetbalclub „A. V. V.". Dit maakt met het vroe gere verm-lde een totaal bedrag van f 97.71. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aug. Geertruida Maria, d. van Jacobus Franciscus van Lieshout en Engeltje Groentjes. CORRESPONDENTIE. Het Raadsoverzicht (van de zitting van den Alk- maarschen raad van Woensdag j.i.) moet blijven lig gen tot een volgend nummer. De „Dortmuuder Zeitung" heeft aan het Duitsche ministerie van buitenlandsehe zaken gevraagd, of de hulp van het rijk voor Zeppelin zeker was, en of particuliere inzamelingen in verband daarmee, doel hadden. Het ministerie antwoordde, dat het rijk zou helper), maar dat dit de hulp van particulieren nog niet uitsloot. Majoor von Parssval, de bekende Berlijnsche lucht schipper is geneigd, de ontbranding van het gas in den luchtbol van Zeppelin aan een electrische ontla ding toe te schrijven. Hij herinnert daarbij aan het lot van don luchtbol Humboldt. De Humboldt was goed en wel van een tocht teruggekeerd, en men was op het punt, den luchtbol te ledigen en op te bergen, toen een wervelwind hem plotseling pakte. Dadelijk daarop volgde een knal, en het trotsche luchtschip viel als een wrak op den grond. Men heeft toen ook gedacht aan een electrische ontlading, die het uit het ventiel stroomende gas ontstak. In Münchsn is vroeger een vliegerballon door een electrische ontlading ge troffen, maar daarbij nam men een bliksemflits waar. In elk geval vindt Parseval het de moeite waard, de kwestie eens grondig te bestudeeren. De berichten over de inzamelingen zijn niet meer bij te houdeD. Wanneer het nog een week zoo voort gaat, komt er genoeg geld bijoen voor een heel smal deel bestuurbare luchtschepen. Overal waar Duitschers bijeen zijn, in koffiehuizen, op scholen, op fabrieken gaan de geldbeurzen open. De Bergb&uücho Ver--in te Essen heeft 100.000 mk, aan Zeppelin overgemaakt en de stad Dortmund is van plan, om hom 160.000 mk. te sturen. Het internationaleVrijhandelcongres te Londen heeft gietermiddag de volgende besluiten genomen le. Is er ingesteld oen vcorloopige interna tionale vrijhandelscommissie, bestaande uit 32 Engel sche, Australische, Canadeesche, Europeesche ea Ame- rikaausche vrij handelaars 2e. Werd aan vorenbedoelde commissie ^gedragen voor 1910 het Tweede Interna tionale V. /fhaiidelscongres te beleggen in Brussel, Ant werpen of 's-Gravenhage. De eventueels keuze der plaats en andere regelin gen zullen nader bepaald worden door een sub-com missie, bestaande uit de Belgische en Nederlandsche congresleden en het comité der Cobden Club. De Argent ij nsche Kamer heeft Woensdag een geheime vergadering gehouden over het verslag van de commissie, welke voorstelt 84 millioen gulden aan versterking van de zeemacht een antwoord op de plannen van Brazilië, om drie Dreadnoughts in Engeland te laten bouwen ten koste te leggen. Het heet, dat men onder de hand nog met Brazilië tot een overeenstemming hoopt te komen welke deze groote uitguve onnoodig zou maken. Het Russisch-J apanscheverdrag nopens de goedkeuring van de grensaf bakening o het eiland Sachalien is gisteren te Petersburg onderteekend door den Russischen minister van buitenlandsehe zaken en den Japanschen zaakgelastigde in de Russische hoofdstad Met 97 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen heeft ne Belgische Kamer gisteren aangenomen ar tikel 9 van de* koloniale wet, betrokking hebbende op het gebruik in den Kongo van zilveren en gouden muut. Een Fransch dagblad veroordeeld. Het assisenhof te Agen heeft Danglos, den verant woordelijken redacteur van „Le Matin", veroordeeld tot 500 frank boete en uitbetaling van 50,000 frank schade vergoeding. Vworts tot bekendmaking van het vonnis in 200 bladen. Deze veroordeeling heeft be trekking op lasterlijke artikelen, in „Le Matin," die gericht waren tegen den senator en oud-minister Chaumié. De schrijver van die artikelen, Téry, werd vrijgesproken. Het assisenhof nam aan, dat de naarn- looze vennootschap I .e Matin ten dezen aansprakelijk is. De lynchwet in Amerika. De gevallen van lysch justitie in de zuidelijke staten van Amerika worden steeds talrijker, en de noodlot tige beweging schijnt het ganse he zuiden aan te tasten. Eergisteren werd te Brighton een neger, wegens het deelnemen aan een dynamiet-aanslag in het huis van een niet-georganiseerd mijnwerker, opgeknoopt. Deze daad werd zoo onopvallend volvoerd, dat het grootste deel der bevolkiug er pas kennis van kreeg, tosn het lijk van den neger eerst zes uren later werd gevonden. I" Orange (Texas) werd een neger, wegens bedrei ging van een blanke vrouw, gelynchtmen vreest, dat daar een geregelde rassenkrijg zal uitbarsten. In het geheel zijn in de laatste acht dagen in het gebied der zuidelijke Uniestaten niet minder dan elf personen gelyncht. De bladen staan vol artikelen, waarin deze misda dige Uiten ten scherpste worden veroordeeld, maar de autoriteiten hebben tot dusver nog geen hand uitge stoken, om de noodige maatreg Ien te nemen tot be scherming der in voorarrest zittende negers.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2