DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 12 AUGUSTUS. KERMIS. BINNENLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algerneene Kennis, dat de kermis dit jaar zal gehouden worden van 22 tot en met 30 Augustus a.s. dat de regeling van staanplaatsen en van het geen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de LOTING voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag, 19 Augustus a.s., des voormiddags te 10 ure dat de STRAATMUZIEK zooveel mogelijk zal beperkt worden en hoogstens vijf draaiorgels van niet-ingezetenen zullen worden toegelaten dat op Maandag, 31 Augustus a.s., des morgens, een aanvang moet worden gemaakt met het af breken en opruimen der kramen, tenten en uit stallingen, welke uiterlijk op Woensdag, 2 Sep tember d.a.v. moeten zijn opgeruimd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1008. E. VAN DER VEGT, lo. Secr. Nederland en Venezuela. Naar vermoed wordt zullen ook de „Holland" en de „Utrecht" gereed gemaakt worden voor den dienst buitenslands. Beide oorlogsbodems zijn van het kruiser-type, waartoe ook de „Gel derland", „Zeeland", „Friesland" en „Noord-Bra bant" behooren. Gouverneur Fock. Blijkens een bij het Departement van Koloniën uit Paramaribo ontvangen telegram beell de Gouverneur van Suriname, de beer mr. D. Fock, 10 dezer bet bestuur aldaar aanvaard. Rijkslandbouwschool, zou worden verplaatst naar Haarlem, waar binnenkort door het Rijk een tuinbouwwinterschool zal worden gesticht. De nabijheid van 't Koloniaal Museum zal een voor deel zijn. Hoe een en ander zal worden geregeld is nog niet juist ie zeggelb maar dat Haarlem binnen niet al te langen tijd een schoone inrichting rijker zal zijn, staat wel vast. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Mevrouw Roland Holst. Staatscommissie Middenstand. Een succes. Als een bewijs hoezeer de geheele Nederland- sehe inzending van schoolteekenwerk op de aan het Internationaal-Congres voor Teekenonderwijs te Londen verbonden tentoonstelling de aandacht van verschillende deskundigen vraagt, diene dat „the schoolboard of Leeds" het verzoek aan het Nederlandsche Comité gericht heeft de geheele Nederlandsche afdeeling in September te Leeds te mogen ten toon stellen. De kosten van het Analytisch Verslag. Naar de „N. Ct." ter oore kwam, zal op de aanstaande begrooting van Binnenlandsehe Zaken een post van bijna twee ton voorkomen tot aan koop van het Loge-geh mw op den Eluweelen Burgwal alhier. Dit gebouw zou dan dienen voor de uitbreiding der Landsdrukkerij, noodig gewor den door den dienst van het Analytisch Verslag de courant, gelijk men weet, die de Tweede Kamer in de 36 uren, welke verloopen tusschen het uitkomen der dagbladverslagen van haar debatten en de ontvangst van de officieele Han delingen, werischt te doen verschijnen. Het gebouw dei- Landsdrukkerij is juist ver bouwd en aanmerkelijk vergroot. Opheffing Rijkslandbouwschool te Waginingen. Men schrijft aan het „N v. d. D." Bij de regeering zijn plannen aanhangig tot opheffing van de Rijkslandbouwschool te Wage- niugen; de Rijks Hoogere Lpnd-, Tuin - en Bosch- bouwschool zou aldaar evenwel gehandhaafd blijven. Nu voor deze laatste inrichting ruimte tekort komt, wordt overwogen de lokalen van de Rijkslandbouwschool aan haar tegenwoordige be stemming te onttrekken en ze toe te voegen aan de Hoogere Landbouwschool, welke dan zonder kosten de noodige uitbreiding kan verkrijgen, liet is evenwel niet de bedoeling de zg. Lagere Rijkslandbouwschool voor goed te sluiten, alleen zal zij vei plaatst worden, vermoedelijk naar Gro ningen. De Indische klasse, verbonden aan de RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 11 Aug. Beëediging. Vóór dat de gewone terechtzittingg begon werd in een buitengewone civiele zitting beëedigd als plaatsvervangend kantonrechter te Hoorn mr. P. C. Reeringh aldaar. Misdrijven tegen de zeden. Niet minder dan vier misdrijven tegen de zeden werden heden behandeld in een zitting met gesloten deuren. Een paar uur was daarmee gemoeid V erzetzaken. in behandeling kwamen daarna twee verzet- zaken. J. B, te Barsingerhorn, was in verzet gekomen tegen het vonnis bij verstek van 29 Juli, waarhij hij veroordeeld was tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het inslaan van de woning van ds. I. Kooiman te Barsingerhorn. Van deze zaak is melding gemaakt in ons vorig verslag van de rechtbank. B. was thans verschenen. Ds. Kooiman, als hooldgetuige gedagvaard, was afwezig. B. heeft, zooals uit de stukken bleek, vroeger bekend de ruit vernield te hebben. Thans echter zei hij, zich het gebeurde niet meer Wat hij wil is, dat van wege de wordt voor zijn vier kinderen. Mijn positie is moeilijk met m'n vier kinderen - nadat m'n vrouw is overleden. En ik heb geen ouders meer.... „Geen ouders meer?" vroeg de plaatsvervangende president, mr. Lager- weij op uw leeftijd van 44 jaar beroept men goed t,e herin neren, kerk gezorgd zich toch niet op de hulp van de ouders, zorgt dan zelf voor zijn kinderen. Daar de verklaring van den beklaagde in tegen spraak is met zijn vroegere bekentenis, werd deze zaak geschorst tot over 14 dagen, om dan ds. Kooiman nogmaals te hooren. Burentwist. 't Ginc over het opruimen van eene steeg. Buurman M. N. te Wervershoot wilde dat buurman C. Bot de steeg zou opruimen, maar Bot deed dat niet. Daar kwam de ruzie over aan. N. wilde het zelf doen en daar wilde Bot weer niet van weten. In woede sprong N. over het hekje op't erf van z'n buurman, greep een plank en sloeg den timmerman Bot op den arm. Hij ging terug doch even later sprong hij weer over het hekje en sloeg met een klomp. De slag trol de vrouw van Bot. Nu greep Bot ook N. aan en er zou n0cr meer gebeurd zijn, als anderen niet tusschen- beide gekomen waren. Heden stond N. voor dit misdrijf terecht. N. noemde oude grieven op tegen Bot. D t met de steeg was echter te erg. Nog zouden er geen handtastelijkheden hebben plaats o-ehad als Bot niet gegooid had naar N., toen deze de steeo op wilde ruimen. Alles wist N. niet meer van den twist. Van den slag met de klomp her innert hij zich niets meer, „'k was veul te nijdig heer en om te weten wat il< deed." Bots vrouw is ook niet frbch van geheugen; dat haar man gegooid heeften wat hij meer gedaan heelt, is haar ontgaan De eisch was., -wegens mishandeling, tweemaal gepleegd1 5 boete of 5 dagen hechtenis. COURANT JJ.J LR IA" Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, brengen ter algerneene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 5 Augustus 1908, houdende lo. Eene wijziging der verordening, regelende het beheer van het gemeente-slachthuis en den rang, het getal, de bezoldiging en de wijze van benoeming van het daaraan verhonden personeel (Gemeenteblad No. 264); 2o. Eene wijziging der instructie voor den klerk boekhouder, de opzichters-hulpkeurmeester en den ma chinist van het gemeente-slachthuis (Gemeenteblad No. 265.) Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 8 Aug. 1908. ALKMAAR, 12 Augustus. Als de monarchen reizen, hebben journalisten te schrijven. De ridders van de vulpen behoeven dit jaar dan ook in dit opzicht heusch niet te klagen over ge brek aan stof. We dachten verleden jaar dat 1901 het jaar zou zijn van de monarchen-ontmoetingen, maar het heeft er allen schijn van, dat 1908 in nog meer dm re mate deze karakteristiek bezit dan zijn voorganger. In April bezocht het Engelsche het Zweedsche ko ningspaar, in Juni ontmoetten koning Eduard en Tsaar Nicolaas elkaar te Reval en de Koning van Zweden en de Duitsche Keizer elkaar te Berlijn, ruim een week geleden bezocht de Duitsche Keizer het Zweedsche Koningshof en bracht president Eallières een bezoek aan Londen, aan Stockholm en aan Reval. Ongeveer een jaar geleden 't was den 14den Augustus ontmoetten Koning Eduard en Keizer Wilhelm elkaar weer sinds langen tijd. Men heeft in deze ontmoeting destijds het begin van een nieuwe aera gezien, maar deze opvatting is niet juist geble ken. In November van het vorige jaar logeerde het Duit sehe Koningspaar op Windsor. En thans heeft de Engelsche Koning gisteren den Duitschen Keizer ont moet op het kasteel Friedrichshof, van prins Erederik Karei van Hessen. De ontmoeting was heel vluchtig. Men zou kunnen zeggen dat het was alsof twee sche pen op een zonnigen dag elkaar voorbij voereneven een blik en een woord en meer niet. De Keizer be zoekt den Koning zeer lang, maar de Koning heeft, als het Duitschland geldt, slechts een paar uur ter zij ner beschikking, zoodat er ternauwernood tijd is voor den traditioneelen kus op beide wangen en het harte lijk handeilgeschud. Wel waren de monarchen giste ren vergezeld van staatslieden, maar veel kan er niet besproken zijn. De telegrammen bevatten dan ook geen politieke bijzonderheden over het bezoekzij vertellen ons enkel van den kus, van de hartelijke be groeting, van bijwoning van de onthulling van een ge denkteeken voor landgravin Elisabeth, van het vertrek na de avondtafel zelfs vermelden ze niets omtrent het afscheid. Wellicht geven de telegrammen, komende nadat dit artikeltje reeds geschreven en gezet is nog eenige bijzonderhedenzoo niet, dan is hetgeen aan de openbaarheid wordt prijsgegeven al heel sober Een deel der Duitsche pers is desondanks ten zeerste ingenomen met dit bezoek. De officieuze Norddeut sche Allgemeine Zeitung gaf het voorbeeld waar zij schreef „De ontmoeting begunstigt de door beide vorsten begeerde gelegenheid, om elkander verklaringen van vriendschap te geven. Hun volken wensehen evenzeer, dat vreedzame betrekkingen de hoofden van twee zoo nchtige staten als Duitschland en Engeland zullen verbinden, want zij verlangen ondanks alle pogingen om hen tot haat aan te zetten, hun zending van alge rneene beschaving door vrede en eendracht te vervul len. Wij bieden koning Eduard op Duitschen bodem onze eerbiedigen welkomsgroet aan en hopen, dat zijne reis aangename herinneringen bij hem zal achterla ten." Voor vele Duitsche bladen is de Norddeutsche de spiegel, waarin ze zich zeiven bekijken, zoodat men verscheiden vriendelijke artikelen over het bezoek kan lezen. Zij wijzen er op dat de Engelsche Koning dit maal niet in cognito is gekomen als hertog van Lan- aster, maar officiëel als Koning Eduard reist. Ook zeggen zij te weten, dat de ontmoeting plaats vindt op wensch van den Koning zelf, die om een samenkomst heeft verzocht, wetende daarmede te handelen in over eenstemming met den wil van zijn volk. Tevens wordt het vermoeden uitgesproken, dat het bezoek enkel dient om misverstanden van persoonlijken aard uit den weg te ruimen waaruit men dan, gegeven den korten duur van het bezoek zou afleiden, dat er niet veel misverstanden zijn! Leest men zulke artikelen, dan is het net alsof het alles botertje tot den boom is, alsof er niet nog maar zeer kort geleden een aanzienlijke spanning tusschen bolde rijken heerschtc, alsof men niet bijzonder zenuw achtig is geweest aan de Spree, alsof men niet Koning Eduard haatte zooals de vlieg de spin, die haar door haar net elke vrije beweging heeft verhindert. De Engelsche pers is, voorzoover zij zich thans heeft uitgelaten erg lief. Zij schrijft zelfs weer over vermindering van de bewapening. Maar aangezien olgens de verschillende verklaringen de vrede van Europa zoo goed verzekerd is als ooit te voren, is de vrees gewettigd, dat er weer op groote schaal militaire maatregelen zullen worden genomen, „Nooitbe- nauwds" zullen worden gebouwd voor de zee en ook Nooitbenauwds" voor het land de auto's met in al le richtingen draaibare kanonnen, die de moderne oor logswagens van weleer zijn en het nieuwste snufje vor men op het gebied van bewapening. Waarlijk, voor ontwapeningsvoorstanders valt er van Eriedrichshof weinig te hopen. Wellicht heeft de Ernnkforter Ztg. gelijk, wanneer zij hare verwachting heel laag spant en zegt„Moge deze samenkomst al ligt er alleen een familieontmoe ting aan ten grondslag tusschen den koning en zijn keizerlijken neef, kalmeerend op de gemoedstemming van menig ongerust burger werken. Dit is niet veel, maar 't is altijd iets." Verschillende kleine onderwerpen werden gisteren afgehandeld. Het verslag over de generale kas aan de kerkeraden wordt vastgesteld, waaraan een hartelijk woord van aanbeveling van dit belang is toegevoegd. Over een bedrag van 43178 kon de synode in 1903 beschikken tegen 41.075 in 1907 en 37.419.08V2 in 1906, zoodat een verblijdende vooruitgang mag gecon stateerd worden. Het hoofdmoment van den dag was zeker de voorle zing van het zeer uitvoerig en met zorg bewerkte rap port, dat door ds. Weyland was uitgebracht over het voorstel ten vorige jare door de Synode aangenomen tot wijziging van het bestuur der kerk, met dien ver stande, dat naast het tegenwoordige besturende li chaam der Synode een vertegenwoordigend lichaam kan worden geschapen, waardoor de kerk zich zou kun nen uitspreken; de grieven, die nu menigmaal de ge moederen ontstemmen met de Synode zouden bespro ken kunnen worden. In dit lichaam zouden de werk zaamheden der kerk kunnen worden behandeld, voor stellen kunnen worden gedaan en voorbereid, de han delingen der Synode beoordeeld. Van de openbare be handeling dezer aangelegenheden mocht meerdere be langstelling in de zaken der kerk bij de gemeente worden verwacht. Reeds menigmaal waren pogingen tot reorganisatie van het kerkbestuur ondernomen en mislukt. Velerlei bezwaren worden in het rapport opgesomd. Verdere pogingen zouden doelloos zijn. De vereisehte twee derden der stemmen van de leden der Prov. Kerkbesturen voor eene wijziging in het Alg. Regle ment noodig, zouden niet worden bereikt. Aan de commissie werd dank gebracht voor haar werk. Naar haar advies werd gehandeld. Na zoovele pogingen zal liet moeilijk worden, om een nieuw idee te vinden, waarmede zij, die met het bestaande niet tevreden zijn, zich kunnen vereenigen. Mevr. Henriëtte Roland Holst, de bekende sociaal democratische propagandiste, verzoekt aan „Het Volk," mede te deelen, dat zij op medisch advies zich voorloopig terugtrekt uit het actieve partijleven. Naar het. „Hdbl." meldt werd gister onder voorzit terschap van mr. Aalherse te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van de subcommissie uit de Staatscommissie voor den Middenstand voor de coöperatie. Da besprekingen zullen o. m. loopen over de verschillende vormen van coöperatie. zei J. K., kranig directeur van een spécialité's theatre, s'apte daarna binnen. Hij was bij verstek den 29 Juli veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, wegens be- leediging van ds politie te Hoorn. Hiervan is door ons toen melding gemaakt. K. on'kende gemszins dat hij de beleedigende woorden gezeg had, maar precies weet hij dit niet, daar hij driftig is geweest. Zijn bedoeling met dit verzet is dat hij tot oen geldboete en niet tot gevangenisstraf zal worden ve oordeeld. Zoo'n gevangenisstraf ii te lastig met het oog op de artistenreis. K. noemde het een uitzondering dat hij ongenoegen mst de Hoornsche politie heeft gehad. Dit is hem nog nooit gebeurd. Wel heeft hij vaak de politie geassisteerd De O. v. J. wilde den kleinen directeur wel ter wille zijn en vroeg f 15 boete of 10 dagen hechtenis. K„ een grappenmaker, deed of hij dadelijk wilde betalen, waarschijnlijk om te doen uitkomen dat hij niet tot de nalatige betalers onder de kermisartist«n behoort. Genoeglijk lachend stapte hij weg; z'n zin had hij toch gekregen. Mishandeling, varia'ie is er aan de rechtbank meestal niet. De volgende zaak W S er weer een van het gewone eaiitmr.'j. G. Verduin te Akersloot moest van P. J. O. f 0.70 hebb »d. Op een middag, toen ze op 't land t werk waren g,-weest, kregen ze daar twist O. had een mes bij zijn werk gebruikt en dreigde daar O verduin mee, maar hij bedacht zich en koelde zijn woede door Verduin met de vuist een paar slagen op den rug te geven, 't Kwam flink aan, want Verduin had er eeu dag of wat hoofdpijn van. Een aanklacht is gevolgd. De beklaagde ontkende zijn misdrijf niet. De eisch was f 6 boete of 6 dagen hechtenis. V ernieling. Als gewoonlijk was de portier van het station te Uitgeest H. Vink den 5den Juli 's avonds om 7 uur bezig de kaartjes te controleeren van de aangekomen reizigers, toeD een onwillige passagier eenige opschud ding in de vestibule van het station veroorzaakte. Mag ik uw kaartje zei Vink tegen een die niet geheel nuchter was en zonder zijn biljet af te geven wilde passeeren. M'n kaartje dat heb xk niet en dat krijg je met, zei da man, zekere J. B. van Uitgeest. En toch moet ik het hebban, anders laat ik je beslist niet door. Dat zullen we zien, was 't woeste antwoord van B. Z'n jas ging uit en bedreiging met een mes volgde. Maar Vink bleef op zijn stuk staan en weigerde hem door te laten. Tenslotte kwam het kaartje voor 't pcht de jas ging waer aan en vloekend ging B. heen. Even later echter gooide hij een ruit in de ves tibule van de straat af in. Later gemaand om da schade te vergoeden, is B. daarmee steeds in gebreke gebleven. Toch zal hij moeten betalen of eenige dagen moeten brommen. De eisch van den O. v. J. tegen dezen driftigen passagier is f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gevolg» n van niet uitwijken. J C. Mooy en J. Oades van Alkmaar waren den 19Jen Mei op 4e fiets op weg naai- Dirkshorn. Dicht daarbij kwamen zij den vrachtrijder J. de W. van Oudkarspsl tegen. Op em go-den afstand belden bei den reeds. Dichterbij gekomen, klonk hun geb 4 luider, allengs luider. Doch wie er op zij gmg, J. de W. met. Z'n wagen was te breed om er zonder ongeluk te pas seeren als hij niet uitweek. D< gevolgen bleven niet uit Oudes wist met moei to voorbij te komen en viel daarna op den Weg. Mooy reed tegen den berm, viel en rolde met zijn fists in de sloot, kopje-onder. Mooy reed daar en scheen mn het gebeurde niets te bemerken. Den volgenden <Ug zoeht Mooy don vrachtrijder op en sprak hem er over asm. De W. beweerde mets van het ongeval b«merkt te hebbeu. Hij had geen fietsers

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1