vrwuuJeL STADSNIEUWS. BUITENLAND» Nederland en Venezuela. GEMENGD NIEUWS. Uit Dirkshorn. Uit St. Pancras. Uit Wlerlngerwaard. Goed afgeloopen. Ëveh voorbij het station Halfweg viel gister morgen een 2j-jarig meisje uit het raam eener tweede klasse afdeeling van trein 431 (Amster dam— Zandvoort). Onverwijld werd aan de nood rem getrokken, zoodat de trein een 80 M. verder stilstond. Het kind was ongedeerd. 388ste Staatsloterij. No. 5990 f 1500; nos. 992 en 14697 f 1000; nos. 6335 en 15372 f 200; nos 7916, 13574, 17625 en 20446 f 100. Brandweer met muziek. Vergadering van Metaalbewerkers. Cadettenschool. Geslaagd. Diefstal. uc.t <QSt~ vU.» op dat oogenblik bemerkt. Doch Mooy was daarmee niet tevreden; hij klaagde den vrachtrijder aan. Heden ter terechtzitting hield Mooy vol niets van een ongeval gezien te hebben. Door den kanton rechter te Schagen is hij veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis en hiervan is hij in verzet ge komen. Het is, zoo deelde hij mede, zijn principo altijd flink uit te halen en daar hij van geen fietsers weet die door hem d en dag een ongeluk gekregen hebben, moet er een misverstand zijn. De getuigen hielden echter vol, dat zij zich niet hebben vergist. Het is mogelijk dat De W. zat te soezen op den wagen en daardoor hun gebel niet hoorde. De O. v. J. oordeelde de schuld van De W. bewezen. Met vernietiging van het vonnis van den kantonrech ter, eischte Z.E.A. opnieuw f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Mishandeling. Bij verstek werd daarna nog geëischt tegen den kermisreiziger W. de Vr., die te Eakhuizen een collega had geslagen, waardoor hij last kreeg met de politie, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraken in alle zaken over 14 dagen. Tot voorzitter van den polder Woudmeer, gemeente Harenkarspel, is den 11 dezer gekozen de heer J. Stam Jz. te Oudkarspel. Uit Graft. Ds. M. J. Kosters, doopsg«z. predikant te Noordeind van Graft, heeft het beroep naar de Doopgez. gemeenjte te Bovenknijpe aangenomen en voor het beroep naar Stavoren en Molkwerum bedankt. Ter gelegenheid van de tweedaagsche kermis alhier, werd vanwege de afdeelicg- St. Pancras van den Alg. Ned. Geh. Onthoudersbond, door de tooneelvereeniging „'t Blauwe bloempje", Maandagavond een openbare tooneeluitvosring gegeven. Het lokaal van den heer Greeuw was flink bezet. Met een inleidingswoord van den voorzitter der. afdeeling, den heer H. Gerritsen, werd de uitvoering geopend. Hierna werden opgevoerd „Janus de Wonderdokter", anti-alcoholisch kluchtspel in twee bedrijven, dat werd gevolgd door „Pakketten voor Dames", dramatische grap in twee bedrijven. De vele opgekomsnen hebben dezen avond bepaald genoten. De beide stukjes leen den zich uitstekend voor een kermisgelegenheid en de dames en heeren opvosrders hebben bepaald eer van hun werk, daar zij zich zoo flink van hun taak hebben gekweten. Het publiek was dan ook in eene dank bare en opgewekte stemming, hetgeen door een luid applaus werd kenbaar gemaakt. Onlangs was in enkele couranten eene advertentie geplaatst met het bericht, dat zij die werken wilden, van de Braziliaansche regeeriug 25 H.A. land benevens vrijen overtocht naar Brazilië met voeding en 6 maan den onderhoud konden bekomen, terwijl ze gereedschap pen en zaaizaad gratis en een huis op zeer voordeeiige voorwaarden zouden krijgen. In den Helder en Rot terdam waren op bepaalde dagen agenten bereid de noodiga inlichtingen te verstrekken. Een drietal jongelui uit onze omgeving onderzoch ten alles en meenden de verre reis gerust te kunnen ondernemen. Hunne stukken werden in orde bevonden en 11. Zaterdag kwamen ze in Amsterdam aanwaar de boot naar het doel hunner wenschen reisvaardig lag. Met hen waren er 230 gezinnen in 't geheel 900 personen waaronder 60 jonge mannen, die niet tot een der gezinnen behoord en. Deze ongehuwden ver namen daar van de agenten, dat dezen juist een tele gram ontvangen hadden met het bericht, dat zij zich niet op de gestelde voorwaarden mochten inschepen wel mochten dit de gezinnen wier stukken in orde waren. Zoo moesten dus ondanks hun verzet de be doelde 3 jongelieden uit oaze omgeving teleurgesteld en met schade, doch zonder schande wpzer geworden weer naar ons Noorderkwartier terug, 't Gebeurde zij een leer voor andere jonge mannen, die zich op der gelijke aanbiedingen een toekomst wenschen te ver zekeren. Trekking van heden, 2e klasse3» lijst Het was heden de inspectiedag voor de Alkmaarsche brandweer. Om acht uur vanochtend moesten de ver schillende corpsen op het Waagplein, waar de autori teiten reeds wachtten, aanwezig zijn. „Burgerplicht" marcheerde onder hoomgeblaas op tijd het plein op, de stadsspuiten waren er ook vroeg genoeg, maar. „Kracht en Vlugheid" was te laat. „Kracht en Vlug heid in verzuim! Hoe is het mogelijk, zei men. Terwijl men die mogelijkheid bepeinsde en besprak, kwam er tè-tu-rü-tèè-boem-boem 1 een muziekkorps vanuit de Houttil en daarachter zoowaar laat maar dapper „Kracht en Vlugheid." 1 oen de hilariteit bedaard was, werden de spuiten geprobeerd. De spuitgasten deden hun burgerplicht, gaven bewijzen van kracht en van vlugheid.be halve zes, die hun kracht en vlugheid vertoonden op vier koperinstrumenten en 2 trommels, en die de ande ren aan-vuurden bij het blusschen van den denkbeel- digen brand. Een brandweercorps met een muziekkorps waar doet men het ons na? In de foyer van de Harmonie werd gisteravond op initiatief van het hoofdbestuur van den algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond onder leiding van den Alkmaarschen Bestuurdersbond een vergade ring van metaalbewerkers gehouden. Het doel van deze vergadering was om te trachten alhier een afdee ling van den metaalbewerkersbond op te richten. Spr. was de heer W. F. Dekker van Amsterdam. Deze zette op de bekende gronden uiteen het»nut en de noodza kelijkheid voor den arbeider van vakorganisatie. Hij wees er op dat alles wat de ondernemers en grooton dernemers doen, geschiedt om zelf winst te maken. Aan den arbeider wordt niet gedacht. Hij is geheel afhankelijk en heeft niets in te brengen. Wat hindert het als hij in een ongezonde woning woont, wat als hij bittere armoe en groote ellende lijdt? Er is geen ge dachte aan anderen bij de huidige productie, alleen eigen voordeel is van belang. Wreed is dat kapitalis me, vreemd van alle naastenliefde. De groote bezit ters bepalen de loonstandaard en de arbeider als een ling kan niet anders dan zich daaraan onderwerpen, medezeggingschap in fabriek of werkplaats beeft hij niet. Komt er slapte in de bedrijven dan is de arbei der het slachtoffer. De eenige manier om aan dien toestand te ontkomen, is door krachtige vakorganisatie. Met dat begrip wordt niet bedoeld een tijdelijke actie voor wat hooger loon maar een voortdurende ferme beweging, die niet ophoudt het huidig kapitalisme te bestoken. Spr. herinnerde aan het gebeurde te Enkhuizen, waar een arbeidersorganisatie onlangs werd opgericht die bij een patroon aandrong op eenige eenten meer per uur. De patroon gaf toe. Doch nauwelijks was dit doel be reikt of de aangeslotenen bedankten als lid der orga nisatie. Kort daarop was de patroon van gedachte veranderd en werden de loonen weer minder. Dit is geen ernstig streven naar verbetering en leidt blijk baar ook tot niets. Spr. wees op het gevaar Van de zich organiseerende patroons; zij verbinden zich niet slechts nationaal doch zelfs internationaal. Bij sta kingen vooral is deze organisatie voor de arbeiders ge vaarlijk. Daartegenover moet een sterke arbeidersor ganisatie geplaatst worden. Het moet één algemeene groote bond zijn, dus geen groepen als liberale, katho lieke,^ protestantsche, soc.-democratische enz. vakorga nisaties. De godsdienstige gevoelens staan geheel op zich zelf. Alle arbeiders hebben hier dezelfde belangen en daarom moeten allen zich in de gelederen scharen. Spr. wees er op dat men niet bang moet zijn dat de patroon met ontslag zal komen als men lid wordt. Als maar meerderen eendrachtig zich aaneensluiten. In de metaalindustrie, een der meest belangrijke bc- (1 rijven zijn de misstanden vele. Het is daarom, ook hier ^ter stede, wenschelijk dat er leven kome. Dè metaalbewerkersbond, waarvan spr. thans ver schillende bijzonderheden mededeelde, heft een con tributie die hooger is naar gelang het loon meer is. Voor j 7 en daarbeneden wordt 12 cent gevraagd, 8 13 cent, 9, 14 cent, 10, 15 cent, 11, 17 cent, 12, a f® oent' f 21 oent, f I5' 23 cent, 16, Ll /2 cent, J 17, 26V2 cent en 18, 285 cent. Uit de contributiegelden worden met een reductie van 30 van de totale ontvangst de kosten van het vak blad besteden. Voorts wordt bij stakingen als er eeni ge kans op succes is en de beweegredenen gegrond zjjn, ondersteund. Hetzelfde geldt bij werkloosheid. Een werklooze die aangesloten is, kan ook een reisgeld krijgen om elders werk te zoeken. Krachtig wekte spr. de metaalbewerkers op zich in eigen belang aan te sluiten. Na de rede werden nog eenige opmerkingen ge maakt, waarna in een huishoudelijke vergadering tot de oprichting van een afdeeling van den bond werd besloten. e nun. van oorlog brengt in de Stct. nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aan kondiging in de Stct. no. 178, voor eene plaatsing bij bovenvermelde inrichting in aanmerking komen: V0,or den dienst hier te lande: J. J. Sparenburg, J. G. Gopner, .J. G. O. Duinker, F. G. Dürst Britt, A. I. Verkouteren, W. L. Tiel, G. Britt, A. O. R. Röve- kamp, F. W. E. de Vries, W. L. Koster, O. W. L. baron ^TnTU^tZelaer' H' J' A' Bekkers, J. H. E. Vertin, C. 7/ Ti van de Kamer> J- p- Klingenspoor, A. L. W. M. Kerkhoff, H. A. M. Latour, S. E. Schoevers; voor den dienst in Nederlandsch-IndiëW. C. Mul ler, II. A. Soetekouw, J. M. Beekman, J. Allirol, E T Koppen, G. M. H. Dulfer, B. A. H. Binnendijk, H. A.' van Dam, S. E. van Nooten, F. F. Milius, P. A. de Blieck, L. P. F. Schimpf. Bij het 11 Aug. gehouden examen van de Neder! Toonkunstenaaravereeniging te 's Gravenhage is ge slaagd voor de acte Piano lager onderwijs de heer F. Kloek, van Hoorn, leerling van Mei. A. B. H. Weber, alhier. In den slagerswinkel van den heer Eeken viel Zaterdagavond terwijl het druk was in den winkel een muntbiljet van f 10 van de toonbank op den grond. Door de drukte werd het niet terstond opge merkt. Later is gebleken dat een 13-jarig meisje het biljet heeft opgeraapt en er mee weg is gegaan. De politie doet nader onderzoek naar dezen diefstal. Wij bieden onze lezers hierbij een schetskaartje aan van het kleine deel der wereld, waar voor ons land zul ke groote belangen liggen en waarover thans zooveel geschreven en gesproken wordt. Het is een feit dat de aardrijkskundige kennis van velen te wenschen overlaat en nu kan zoo'n klein kaartje goede diensten bewijzen, vooral als het uitgeknipt en bewaard wordt. Voorloopig is dit kaartje zeker voldoende. Tot toe lichting diene het volgende. Het kaartje geeft in de eerste plaats het kustgebied van Venezuela met de voornaamste havens en de hoofdstad Caracas, benevens de Nederlandsche eilan den Aruba, Curagao en Bonaire, alsook het Engelsche eiland Trinidad te zien, de drie Nederlandsche eilanden zijn nog eens afzonderlijk op grootere schaal in schets gebracht terwijl op een tweede bijkaartje de ligging van Venezuela en de Nederlandsche eilan den ten opzichte van Noord- en Zuid-Amerika, de landengte van Panama en de Golf van Mexico is aan geduid, waarbij ook de ligging ten opzichte van Ne- derlandsch Guyana (Suriname, hoofdstad Paramaribo) kan worden nagegaan. Beschouwen we de beide voornaamste gebieden na der. Ouragao is" hot dertigste deel van Nederland en liet heeft anderhalf maal zooveel inwoners als Alk maar. Het werd omstreeks 1500 door de Spanjaarden ont dekt en in 1527 officieel door hen in bezit genomen, doch met Aruba en Bonaire in 1633 door de Nederlan ders bezet. De bevolking bestond toen uit 1415 Indi anen, die echter ten deele door de Spanjaarden werden meegenomen naar het vasteland en waarvan er in 1035 nog maar 75 over waren. In 1795 telde men het laatste drietal Indianen óp Curacao. Na 1648 werden negerslaven ingevoerd, doch reeds toen de Nederlan ders er kwamen, was het eiland zeer dor, zoodat aan voer van nieuwe werkkrachten voor plaatselijk gebruik weldra overbodig bleek en Curacao vooral een station werd voor den transito-handel in slaven. Overigens kenmerkte het zich toen al door dorheid en gebrek aan drinkwater. Toch heerschte er door den transito-han del, vooral in den vorm van smokkelhandel, groote welvaart, die veler afgunst wekte. Curacao is altijd bij uitstek een smokkelnest geweest. Sedert het vrij laten van handel en scheepvaart in 1848 vooral, is Cu racao's welvaart totaal in verval geraakt. In 1902 wa- len er ruim 31.500 inwoners, waarvan 14.000 op de hoofdplaats Willemstad. Negers en kleurlingen vor men het meerendeel. De achteruitgang van den handel, de stilstand der Santa Barbara-phosphaatmijnen aan het Schottegat (de groote inham ten O. van Willemstad) en de histo rische dorheid van het eiland, doen de bevolking in zeer ellendigen toestand verkeeren. De bestaande han del is doorvoerhandel, verscheping en vrachtvaart meest voor Venezuela, waar de grootere stoomschepen de havens niet kunnen bereiken, zoodat een station voor overlading in kleinere schepen noodig is, terwijl differentieele rechten op Curacao en invoerrechten in Venezuela ook den alouden smokkelhandel nog voor een deel der bevolking aanlokkelijk doen blijven. Nu Venezuela een soort van boycot toepast op den Curscao'schen handel, worden de blanke bewoners van het eiland, die zich van ouds bijna alleen met dat bedrijf bezighielden, even gedwongen werkeloos als sedert lang reeds de zwarte inwoners, die aangewezen zijn op hetgeen zij nog aan den dorren bodem kunnen ontrukken. In deze dagen is in bladen geschreven, dat hand having van Curacao's positie als handelsstation vooral van belang is, omdat het na de opening van het Panamakanaal weer tot een meer belangrijke rol als handelsstation geroepen zou kunnen zijn. Het Kamer lid van Kol (in zijn boek: „Naar de Antillen en Ve nezuela") gelooft daar niet veel van. Stoom en electri- citeit, betoogt hij, hebben hier de behoefte aan tusschen- personen in den wereldhandel opgeheven. Afschaffing der differentieele rechten zou alleen ook den smok kelhandel nog kunnen dooden. Op het gebied van ge zonden handel is volgens van Kol vcor Curacao weinig te hopen. En wanneer het Panama-kanaal wordt ge opend, zullen de havens van andere eilanden als scheepvaartstation de voorkeur hebben boven het drinkwater-arme Curacao. Dat oordeel klinkt voor de 31,500 bewoners nog troosteloozer, dan al hetgeen in den laataton tijd over het conflict met Venezuela werd geschreven, waarbij nog de hoop werd voorgespiegeld, dat een goede op lossing van dat conflict ten minste eenige verbetering in den algemeenen toestand zou kunnen brengen. Dat de regenval van thans bij aanleg van doelmatige irrigatiewerken nog voldoende is om weer een be hoorlijken plantengroei te verkrijgen, staat vast. De bewoners verkeeren echter in te directeu nood om iets anders te kunnen doen dan voortzetting van een steeds noodlottiger wordenden roofbouw. Hulp in het groot zou bier echter zeker vrucht kunnen dragen. Wanneer het er om te doen is, Curacao te helpen, lijken irrigatiewerken een zekerder geldbelegging dan dwingend optreden tegenover Venezuela om den handel te helpen, welks levensvatbaarhei1 als middel om de ge! eele bevolking te onderhouden, volgens den heer van Kol minstens twijfelachtig lijkt. Venezuela beteekent „Klein-Venetië Deze naam werd in 1498 door Columbus gegeven'aan ren Indiaansch dorp op palen, waar hij op zijn derde reis bij de ontdekking der Orinoco-monden aanlandde. De naam ging later over op het geheelo land, dat zich in 1819 onder Simon Bolivar dea Bevrijder vrijvocht, maar sedert dien'jtijd door voortdurende revoluties wordt verscheurd, (120 revoluties sedert den bevrij dingsoorlog). Ofschoon het nu reeds sedert 1899 ondor blijvend bewind staat van den als dictator regeeren den president Castro, is de toestand daar niet beter om geworden. Onzekerheid van den eigendommen afpersing zijn oorzaak, dat in het door de natuurfrijk bedeeide laad de'bodemschatten zeer weinig worden benut. Het land is 35 maal 'groote* den Nederland, met nog niet deghelft der inwoners, meest kleurlingen, afstammelingen van Indianen, Spanjaarden en negers. De hoofdstad Cai acas ligt hemelsbreedte ruim' 9 K.M. van -Je kust, docht. 674 meter hoog, door een nauwe, kronkelende 'kloof', waardoor een 37 K M. lange spoorlijn [oopt, met de eerste haven des lands, La Guarira, verbonden. Caracas telt sedert;!883 statio nair ongeveer 70,000 jinwoners^La Guaira| 14,000. OmiiDgd door berger, is het klimaat van Caracas koel. Het isfeen vierksnt gebouwde5stad,"met witte,^meest slechts ..één verdieping hooge huizen, doch met vele monumentale gebouwen en boomrijke pleinen met standbeelden, ofschoon allesVop verwaarloozing en verval wijst. De voornaamste spoorlijn loopt van Cirac&s over Valencia (54,000 inwoners) naar de tweede havenstad Puerto Cabello („haarhaven", om dat men er wegens de kalme zee de schepen met een haar zou kunnen vastleggen). Dit was oorspronkelijk een mooie stad, nu ook"zeer in verval. Do baai is oezaaid met wrakxen, ten deele tijdens revoluties in den grond geboorde „oorlogsschepen". Betrekkelijk talrijk zijn de vreemdelingen in hét land, voornamelijk'Sparjasrderr, 13,000; de Italianen tellen enkele duizenden, handwerkers en boeren dan volgen een paar duizend Frsnschen, meest winkeliers, en eon goeda duizend Duits'diero. die «n aanzienlijk deel van den groothandel inj,handen hebben. Na de Spanjaarden nomen onder de vreemdelingen Nederlandsche onderdanen iu getalsterkte de eerste plaats in, blanken en mulatten, haast allen afkomstig van Cui'scao. De Hollandscbe 'tdanken als handelaars in <- 0r8chillende[iiaven3. Da Curccaosche mulatten als vrachtvaarders, of wel om werk te zoeken. De strijdmacht van Venezuela ter zee bestaat uit slechts één paar kanonneerbooten, die weinig gevechts- waarde hebben. Het leger in vredestijd is 2000 man sterk. In tijd van burgeroorlog worden alle weerbare mannen" en zelfs onvolwassen jongens geprest om mee te vechten. Een slappe hoed is de uniform. Maar zij deserteeren gewoonlijk, zoodra zij kans zien, na verkoop van hun geweer. Het staande leger heeft goede Mauser-geweren en Hotchkiss-kanonnen en heeft een nette uniform, blauwe wapenrok en roode broek. De tijdelijk gepreste troepen loopen veelal in lompen, soms op bloote voeten, het geweer met oen touw vastgebonden. Zij leven op kosten der bevolking. Het zijn woest rondblikkende mannen, die door mishandelingen der officieren in het gevecht worden gedreven. Castio geeft boven alle troepen de voorkeur aan de Andino's, uit het Andes- gebergte, kerels met naakt bovenlijf, met vet besmeerd, die vechten als wilden. Over de ontmoeting tusschen Koning Eduard en Keizer Wilhelm geven de nieuwste Duit- sche bladen weinig nieuws. Zij verzekeren evenwel, dat de monarchen bijzonder opgewekt waren. De vor sten hadden erg veel pleizier volgens een der cou ranten vooral hierover, dat de Koning, die de uniform van zijn 5e huzarenregiment te Stolp droeg, te voren had gevraagd of daar al of niet een witten broek bij hoorde In Duitschland is een kwestie uitgebroken in de sociaal-democratische partij. Verschillende Zuid- duitsche leden hebben geweigerd bet besluit van het congres te Liibeck op te volgen, volgens het welk soci aal-democratische parlementsleden alleen in buitenge wone gevallen voor een begrooting mogen stemmen. I>e Badensche sociaal-democratische parlementsleden, door het partijbestuur ter verantwoording geroepen, weigerden inlichtingen te geven. De Vorwiirts, het Duitsche sociaal-democratische orgaan, laakt deze houding ten zeerste. De Portugeesche Kamer van afgevaar digden heeft gisteren goedgekeurd de tusschen Portu gal en Nederland gesloten overeenkomst betreffende /W L/^£ C (Q la— aCa-d Z.POO UdLrtCöJ

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2