DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verkiezing GEMEENTERAAD. GEMEENTE-REKENING. No. 187. Honderd en tiende jaargang 1908. DONDERDAG 13 AUGUSTUS STEDELIJK MUSEUM. KERMIS. Opzichter gemeente-reiniging. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan dej N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op artikel 9 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de ver kiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, opengevallen door het ontslagnemen alszoodanig van de heeren G. W. Melchers (die zitting had voor het tweede kiesdistrict, aftreding 1913) en H. J. Vonk (die zittingheelt voor het derde kiesdistrict, aftre ding 1911) zal plaats hebben op Dinsdag, 8 Sep tember a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdagen 22 September en 6 Oclober a.s. De tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van candidaten zijn kosteloos ter secretarie der gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de rekening dier gemeente over het dienstjaar 1907 op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT. lo Secr. Het Stedelijk Museum is kosteloos te bezich tigen op ZONDAG, 16 Aug. a.s., 's namiddags van 1—3 uur. Kinderen beneden den 12-jarigen leeftijd wor den niet toegelaten, die van 12 tot 16 jaren slechts onder geleide. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene Kennis, dat de kermis dit jaar zal gehouden worden van 22 tot en met 30 Angastns a.s. dat de regeling van staanplaatsen en van het geen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeente-politie dat de LOTING voor de niet verpachte staan plaatsen zal plaats hebben aan het politie-bureau op Woensdag, 19 Augustas 'i.s., des voormiddags te 10 ure dat de STRAATMUZIEK zooveel mogelijk zal beperkt worden en hoogstens vijf draaiorgels van niet-ingezetenen zullen worden toegelaten dat op Maandag, 31 Augustus a.s., des morgens, een aanvang moet worden gemaakt met het af breken en opruimen der kramen, tenten en uit stallingen, welke uiterlijk op Woensdag, 2 Sep tember d.a.v. moeten zijn opgeruimd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. opzichter bij den reinigingsdienst, Staatscommissie Middenstand. Bakkersbcnd. Collectief arbeidscontract. GEMENGD NIEUWS. Raad te Gudkarspel. Ult Stompetoren. Voortvluchtig. Een tegenstander van licht. Van de fiets gevallen. Een driftkop. Ongelukken, Uit de Egmonden. Uit Helloo. Gevaarlijk. Velddag Leger des Heils. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar ro «pen bij deze sollicitanten op naar de met 1 October a.s. vaceerende betrekking van aan welke betrekking is verbonden een jaarwedde van f 624, die met drie 5 jaarlijksche verhoogingen van f 26 kau stijg-n tot f 702, benevens het genot van vrije wooing. Voor de vervulling dez r betrekking zullen alleen in aanmerking komen ingez-tenen dezor gemeente, die voor zoover zij niet reeds in gemeente lijken dienst werkzaam zijn niet ouder mogen zijn dan 35 jaren. Aanmelding bij gezegeld adres vóór 24 Augus tus a.s. Burgemeester en Wethouders voor. o-md, Alkmaar, G RD'PINQ, Voorzitter. 7 Augustus 1908. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 13 Augustus. Peter Karageorgewitsj heeft Servië niet gelukkiger gemaakt. Het is nu al vijf jaar geleden dat Koning Alexander en Koningin üraga werden vermoord, maar de hoop, dat met deze paleisrevolutie een ellen dige periode zou zijn afgesloten, is niet in vervulling gekomen. De toestanden in het merkwaardige rijk zijn sedert Koning Peter's troonsbestijging niets beter geworden zelfs slechter. Het wemelt in het land van partijen, die elkaar op allerlei manieren bestrij den. Het parlement lijkt meer op een bijeengeraapte bende ruziezoekers dan op een college van volksverte genwoordigers. Af en toe vliegen de Servisohe hoog edelges trengen elkaar in de haren en schelden elkaar uit voor alles wat maar leelijk is. En terwijl de oud- radicalen, de jongradiealen, de liberalen en de natio nalisten elk op hun wijze het land gelukkig willen ma ken, is Servië er slechter aan toe dan ooit te voren. Want Koning Poter heeft in een rampzalig oogenblik het besluit genomen de politiek van Napoleon III te volgen. Toen deze monarch de hartstochten van zijn volk niet langer kon beteugelen, wierp hij zich op bui- tenlafidsche aangelegenheden om de aandacht zijner onderdanen af te leiden van de binnenlandsche zaken. Deze taktiek is hem, zooals men weet, noodlottig ge worden. Toen de Fransche Keizer in zijn buitenland- sche politiek nederlagen leed, begon zijn troon te wankelen en het Mexikaansche avontuur gaf er een gevoeligen stoot aan. Men herinnert zich dat dit op treden van den Keizer heeft geleid tot zijn val. Peter Karageorgewitsj kon dus weten, welk een noodlottig einde de weg heeft, waarop hij zich begaf. Maar hij heeft niet gelet op den handwijzer der geschiedenis, is kalm dien gevaarlijken weg opgegaan. Hij heeft zich gesteld aan het hoofd van een samen zwering, welke gericht was tegen Oostenrijk-Honga- rije. Het doel dezer beweging was het stichten van een Zuid-Slavische republiek, waartoe, o. a. Servië Kroatië, Slavonië, Bosnië, Herzegowina en zelfs Mon tenegro zouden behooren. Geheime agenten traden in die streken op om aanhangers te werven, hooge mili tairen ontwierpen strategische plannen, terwijl Servi sche studenten in Oostenrijk de Servische regimenten voor de beweging trachtten te winnen. Er werden op verschillende plaatsen geheime wapendepots opgericht en er werden een reeks krankzinnige aanslagen be raamd. Zoo zon op den jubileumsdag van Frans Jozef de spoorwegbrug van Yische grad, opgeblazen worden zooals men in den Boerenoorlog zei. De vorst van Montenegro zou worden vermoord om een begin te maken. De vreeselijke plannen zijn mislukt. Tijdens een hoogverraad-proces in Cettinje is het een en ander onthuld. Toen werd reeds vastgesteld dat de Servi sche staatsmunitiefabriek de bommen had geleverd, waarmede een einde zou worden gemaakt aan het le ven van den vorst der zwarte bergen. En juist deze eerste moord op vorst Nicolaas heeft een der hoofdper sonen, den journalist Nastits er toe gebracht verraad te plegen en de plannen bekend te maken. De justitie heeft er zich mee bemoeid, zij kreeg bewijzen in han den, dat vele personen medeplichtig zijn geweest aan het complot, zij nam verschillende samenzweerders in hechtenis. Zoover is de zaak thans. Het gaat op den Balkan precies als een paar jaar geleden in Frankrijk: er moet altijd een „affaire" zijn. Nauwelijks is het rus tiger in Macedonië geworden en belooft de toestand in Turkije een aanzienlijke verbetering, of daar wordt de „groot-servische beweging" ontdekt, welke zeer zeker nog wel van zich zal doen spreken. Het behoeft geen nader betoog, dat dit een lioogstemstige zaak iseen koning, die meedoet aan een samenzwering, welke ten doel heeft grondgebied te rooven en moorden te plegen op de vorstenEen koning bovendien, wien reeds ten laste gelegd werd, dat hij betrokken is bij de moorden op de verschillende leden van het andere Servische vorstenhuis Obrenowitsj Het verbaast ons intusschen, dat bij dezen stand van zaken Oostenrijk de betrekkingen met Servië nog niet heeft verbroken. Of zou men hiermede willen wachten, totdat uit de resultaten van het proces, dat tegen de gevangengenomenen zal worden gevoerd, de omvang van de samenzwering duidelijk en officiëel blijkt? Maar wat moet er dan gebeuren met Servië en wat met zijn zonderlinge vorstenhuis, dat zulke middel- eeuwsche eigenschappen aan den dag legt? N^ar het „HdLl." verneemt, h-eft de subcommissie uit de Staatscommissie voor den Middenstand voor de coöperatie, weike Dinsdag te 's-Gravenhage vergaderd heeft, besloten d it ied»*r lid een rapport ovet het ccöperatie-vraagstuk zal uitbrengen op de basis der volgende vraagpunten lo. Wat bestaat er op dit gebied in binnen- en buitenland 2o. Hoe is de wetgeving tn binnen- en buitenland 3o. Welke hulp komt van de overheid ia biunen- tn buitenland 4r. WvJke veranderingen ziju aan te brengen? Voorts zijn een vijftal hoofdpunten in de coöperatie aangegeven om ia hoofdzaak en onderdeelen te be- studeeren. De heeren Meuwsen en Nouwens zullen aan de hand van deze besluiten hun studiereis in Oostenrijk in lichten. Gister werd te Haarlem de algemeene vergadering gehouden van den Ned. Brood-, Ko"k- en Bankttbak- kersbond. Aanwezig waren 33 afdeeling. u. Ds verg; dering, was niet voor de pers toegankelijk. Uit het verleende communiqué blijkt, dat tot lid der ver- leniging werd aangenomen de heer L. Gantvoort, uit Deventer." Do heer G. Slagt, aan de beurt van aftre den, als bestuurslid, werd herkozen met algemeene stemmen de heer G. II. J'»pikse, te Haarlem, werd gekozen ais bestuurslid. Tot plaats van de volgende jaarvergadering weid 's-Hertog- nbosch aangewezen. Terwijl de afgevaardigden zich bezig hielden met de belangen van den bond, deden hun echtgenooten in au'o's en janpleiziers tochtjes door de omstreken, en 's avom's bood de directie van het Brongebouw, na het feestdiner, een concert aan in den tuin van die gelegenheid. Naar rnen ons meldt, houdt de Kamer van Arbeid voor de tabaksindustrie te Amsterdam zich onledig met het ontwerpen van een collectief arbeidscontract voor alle branches in de tabaksnijverheid te dier stede, (N. v. d. D.) In zijn jongste zitting werd door den Raad der ge meente Oudkarspel aan het Burgerlijk Armbestuur al daar eene subsidie toegekend van 1000. In de kosten van het vervoeren van schoolkinde ren uit den op pl. m. een uur afstand van de gemeente Diepsmeerpolder, werd eene bijdrage van j 150 ver leend. De Raad besloot voorts het vischrecht van het ge meentebestuur liggende in den polder Geestmeram- bacht (Oosterdijk en Molengeersen) met ingang van 1 Januari 1909 voor den tijd van 5 jaren, met het recht, van jaarlijksche opzegging, vóóraf op den 1 Oc tober aan de vischvereeniging Geestmer-Ambacht van de Hoofdafdeeling der Nederlandsche Heide-Maat- schappij te verpachten voor de som van 15 per jaar onder nader overeen te komen voorwaarden. Op het verzoekschrift der afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen bond van gemeenteambtena ren, om verhooging der tractementen van den Burge meester, Secretaris en Ontvanger werd afwijzend be schikt. Naar aanleiding eener nieuwe van Heeren Gedepu teerde Staten der Provincie Noord-Holland betreffen de „melkvoorziening" verklaarde de Raad zich in be ginsel vóór het nemen van maatregelen die beoogen, het in den handel brengen en gebruiken van voor de gezondheid schadelijke melk, zooveel mogelijk te we- De kermisdagen behooren weder tot het verledene en hebben zich, vooral Zondag en Maandag gekenmerkt door het prachtigste zomerweer, maar door weinig be zoek. Maandagavond gaf onze Tooneelvereeniging „Aurora," een uitvoering in de kolfbaan van den heer Brak met de stukken „Levensdwang" en „Pension Scholier" en mocht zich verheugen in een flinke op komst. De volksspelen op Dinsdag gaven den toeschouwers, blijkens het gelach en gejuich, veel genoegen hoewel ze een paar malen door al te gulle regenbuitjes werden onderbroken. Bij No. 1 „Ringsteken" won de heer J. Kokkes PIz. den lsten prijs, W. Schermerhom den 2den prijs, S. de Jongh den 3den prijs en B. Houtman den 4den prijs. Met No. 2 „Sleuteltrekken" verwierven de dames C. Rolff den lsten prijs, T. Vethaak den 2den prijs, A. Brak den 3den prijs en G. Beets den 4den prijs. Van het 3de nummer „hardloopen met hindemis sen" bekwam D. de Jong den lsten prijs, P. Water drinker den 2den prijs, J. Kooij den 3den prijs, W. Tromp den 4den prijs en D. Oostwouder den öden prijs. De te overwinnen hindernissen waren bij het afgaan het aantrekken van een schildershemd enhetaansteken van een sigaar, bij een tweede tafeltje gekomen, het nuttigen van een zoogenaamd „korstje" bij het derde tafeltje het ledigen van een glas bier en bij het laatste tafeltje het uitzoeken van een opgegeven kaart uit een kaartspel, daarna terug naar het le tafeltje en uit trekken van het hemd. Van het 4e nummer „Vaatjesdragen" werd de le pr. gewonnen door W. Renooij, de 2e door J. Soers, de 3de door IJ. Beets en de 4e door C. Ooms. De voortvluchtige S., kantoorbediende bij de effec ten-firma B. te Amsterdam, die er met een aanzien lijk bedrag aan coupons van door is gegaan, is geble ken zich ti' Trouville te bevinden en niet in Engeland, waar men hem eerst vermoedde. De recherche kwam het te weten uit een brief van hem aan een vriend, ze ker en Z. Deze Z. was al vroeger door hemdxi zijne za- ken gehaald. Een zijner superieuren maakt» nog kort voor S. op <le vlucht ging de opmerking, dat deze veel te veel geld uitgaf, in verhouding' tot zijne verdien sten. S. vertelde toen, dat Z. hem financieel steunde. I it den dooi' de recherche onderschepten bri.ef is ge bleken, dat Z. zelf aan de zaak volkomen onschuldig is. (Avp.) Iqbraak. Gisternacht is diefstal met braak gepleegd' bij een rijwielhandelaar in de Kleine Houtstraat te Haarlem. Ontvreemd werden 5 rijwielen en een kist verwissel- st ukken. Een kind van 8 jaar, van den bakker M. uit de Lelie straat, was aan 't spelen toen een tram van de Am- sterdamsche poort kwam, en het kind, er juist voorbij willende gaan, er onder raakte. Door den wagen te vertillen is het kind met groote moeite er onder uitge haald. Terstond werd het naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht, doch 't was bij aankomst reeds overleden. In den raad der gemeente Strijp (N.-B.) kwam de openbare verlichting ter sprake. Alle leden wenschten hiertoe gaarne de noodige gegevens te doen verzamelen, daar de toestand gewoonweg bedroevend is. Hondenden personen passeeren d-s avonds den Hoofdweg der gemeente, terwijl overal de diepste duisternis heerscht. Allerwege dringt men dan ook op gasverlichting aan. De burgemeester verklaarde er echter tegen te zijn, om redenen Z.Ed.Achtb, er geene „uitkomst" in ziet Tusschen Gouda en Haastrecht is een onbekend wielrijder zoodanig gevallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een landbouwer, die in de nabijheid was toen het ongeval gebeurde, heeft de man naar Haastrecht vervoerd en onder behandeling van een geneesheer gesteld. Vermoedelijk is het iemand uit Hoorn af komstig. Te Utrecht heeft de 14-jarige S. zich zoo driftig gemaakt bij een twist met andere jongens dat hij plotseling bewusteloos ineenzakte. Hij werd door een o'itieagent in het na'astbijzijnde café ingedragen, al waar hij zonder geneeskundige hulp tot zichzelf kwam. Uit Bergen. Gisteravond (11 Aug.) gaven de heeren Joh. Schmier en Herman Venverloo een concert te Bergen. De heer Venverloo z uig eenige liederen en een paar composities van zichzelf, de heer Schmier opende het concert met de proloog uit Paljas en gaf zijn bekende humoristische muzikale voordrachten. Beiden oogstten ve< 1 succes vooral de Bioloog en het groote duo uit La Favorite van Donizetti waren mooi. Voor Bergen was dit concert iets bijzonders, jammer dat op eenige enkelen de meeste bezoekers vreemdelingen waren, de zaal was echter goed bezet. Gistermiddag te ongeveer 5 uttr heeft te .Haarlem een treurig ongeluk op de Iieerouvest plaats gehad. Op de Internationale Hondea tentoonstelling, ge houden te Laren, N.H., op Zondag 9 Augustus 1.1., is de St. Bernardhond genaamd „Druno" en eigendom van den heer S. Pluimgras ff, „Kurhaus" Egmond aan Zee, bekroond geworden met 2 eerste prijzen en een tweeden prij Deze hond is ruim één jaar oud. Bij gelegenheid der Egmondhoever kermis, die vrij k»lm verloopen is, werd door de Egmondsche Hard- draverijvereeniging eene draverij gehouden voor het café van den heer E. ZwaaD. Er namen hieraan 8 paarden deel. Uitslag van den vreedzamon strijd was Hit paard van den heer P. Meyne le prijs, dat van den heer KI. Meyne 2e prijsvan den heer P. Groen 3e prijs en dat van den heer P. Meyne (2e paard) 4e prijs. De prijzen bestonden in kunstvoorwerpen. Naar gemeld wordt, bestaat kans dat het beeld van O. L. Vr. ter Nood, door de Bisschoppelijke Commissie eenige maanden geleden besteld aan het bekende atelier van Mengelberg te Utrecht, zal gereed zijn, eer de Amsterdamsche processie op 2 September a.s. hierheen met extra-treinen zal aankomen. Het dochtertje van den veehouder J. de V. te Woudsend is aan een groot gevaar ontsnapt. Tijdens het melken bij het vee vertoevend werd een koe kwaadaardig, wierp haar op den grond en wilde haar op de horens nemen. De melkknecht Gabe de Vries wist haar te ontzetten, maar slechts met uiterste krachts inspanning koo hij zich zelf en het kind uit het land redden. Duizenden feestgangers waren gisteren onder da vanen van het Leger des Heils naar „Velzerbeek" op getrokken. Ze kwamen uit alle oorden des lands Friezen en Groningers, Zeeuwen eri Gelderechen, Mar kers en VoLndamraers, en te za-m knielden zij neerga ondor 't gebed van mi jocr Govaers, «lie de samenkomst - met de Vlaghijsching" opende, samen zongen zij, begeleid door het schitterend kop-T, gesteund door de zangbrigade een muziekgezelschap van samen wel 500 man. De „heiligings; ameukomst" onder mevr. en kom- mandant Redsel was een ernstige, maar toch opge wekte ure, en met groote kandacht luisterde de schare naar de meded< dingen door dit tweetal ovor den z«n- dingsarbeid van het Leger, waarbij ze terloops wezen op de groote uitbreiding die het Leger in den loop der jaren heeft ondergaan. Daarva i getuigden ook de tenten, die op het tenvin stonden, een beeld biedend van den maatscliappelijken arbeid van het Heilsleger. En dat aan zijn toekomst niet behoeft te worden getwijfeld, dat bewees de bij eenkomst in het Jongeïiedenkamp, waar al even op gewekt gezongen en gesproken werd als in het kamp der ouderen. De samenk.m ten duurden tot hdf 5. Dan, tot slot, een groote muziksl" demonstratie.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1