STADSNIEUWS. BUITENLAND. Een nieuw beroep Prettige klanten. Teruggevonden Zoek dat maar uit Een poging. De moord te Amsterdam. Inbraak. Over 'n huwelijksadvertentie. Concert Buiten-sociëteit. Het muziekkorps, dat op uitnoodiging van het bestuur der Buitensociëteit op 12 Aug. j.l. het derde en laatste concert in dit seizoen gaf, heeft eene belangrijke verandering ondergaan. Na het verdwijnen der Amsterdamsche schut terij, waartoe hef behoorde, is het nu het muziek korps der „Nedei landsche Weerbaarheidsvereeni ging" geworden. En dan is de vroegere kapel meester door een ander vervangen. De heer Wolters is n.m. sedert eenigen tijd eerste violist en plaatsvervangend directeur aan een orkest in Londen. Als zijn opvolger benoemde men den heer Frans van Diepenbeek. Het is een korps dat slechts voor de zomer maanden bestaat, bij het begin van het winter- concert seizoen wordt het ontbonden om 'n vol gend voorjaar weer te worden opgericht. Aan het ensemble4? is het soms te merken, dat het geen korps is dat een geregeld bestaan heeft, kleine onnauwkeurigheden komen wel eens voor Ook zou men de houten blaasinstrumenten sterker bezet wenschen, in nummers als de ouverture „Si j'étais roi" van Adam en in de Weer wat nieuws. Een nieuwe truc. ouverture „Obéron" van Weber kwamen zij nog al eens in verdrukking; het koper overmeesterde hen dan. Het programma was grootendeels van populaire nummers voorzien, de reeds genoemde ouvert van Weber en de zeer mooie fantaisie „Gioconda", opera van Ponchielli, waren wel de belangrijkste, tiet publiek, door het zeer ongunstige weer zeer schaarsch opgekomen was zeer verheerlijkt met de uitvoering van „Up to date", potpourri van Samethini en applaudisseerde reeds vóór het nog maar één noot gehoord had, toen de herauttrom- petten voor den dag kwamen, die zich zouden doen hooren in de „Kampfruf der Brandenburger unter Friedrich I gegen die Quitzow's". Voor de slachtoffers van den brand. Een kleine vergissing. Relletjes te Tilburg. Een ongeluk. Gered. 13 Augustus. Van den Langedijk. Nr. Benoemd. Tusschen China en Japan dreigt er alweer een ernstig geschil uit te breken. Men herinnert zich zeker nog wel het Tatsoe-Maroe incident. Van uit de Japansche haven Kobe ging in het begin van het jaar een Japansche stoomboot, de Tatsoe-Maroe met geweren en minutie naar Macao, de Portugeesche haven in China. Onder weg werd het schip om zijn lading in beslag genomen door een Chineesch douanevaartuig, daar de lading bestemd was Voor Chineesche opstandelingen. Men maakte zich destijds ernstig ongerust over de gevolgen van de botsing tus schen China en Japan, welke uit deze aanhou ding voortvloeide. Het geval is echter met een sisser afgeloopen. Thans doet er zich een derge lijke gebeurtenis voor. Aan de Evening Standard immers wordt uit Hongkong gemeld, dat de Chineesche overheid in de haven van Tsjin Kiang 10.000 geweren en 2.000.000 patronen in beslaggenomen. De Japan sche kooplieden zijn hiertegen opgekomenzij betoogden dat de lading hun toebehoorde. Gemengde Mededeelingen. Laatste Berichten Augus- In de „Goudsche Courant" van Dinsdag 11 tus staat de volgende advertentie „Er worden gevraagd eenige solide inbrekers goed op de hoogte van hun vak en in staat om een brand kast (oud model) te openen." Gisterenavond omstreeks kwart voor negenen ver voegden zich in den winkel van den „Premie-Zegel" op den Nieuwendijk te Amsterdam twee heeren en twee dames. Zij lieten zich verschillende artikelen uit de etalage voorleggen, vroegen belangstellend naar prijs en kwaliteit, doch konden ten slotte tcch geen keuze doen. Nadat het gezelschap den winkf 1 verlaten had, kwam de winkeljuffrouw tot de ontdtkking dat esn glazen étui waarin twee goudt n dames-remontoirs waren verdwenen. De heer Hommes, directeur der zaak. werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarop deze bij verschillende goud- en zilversmidswinkels in de buurt een bezoek bracht ten einde te vernemen of het illustere gezelschap de ontvreemde kleinodiën ook ergens te koop had aangeboden. Alle moeite was tevergeefs waarop de politie van het geval in is gesteld. chter kennis Wij hebben in een der vorige nummers melding gemaakt dat op de kermis te Sliedrecht een jongen zou herkend zijn, die vele jaren geleden als knaapje van 6 jaar plotseling verdwenen was. De jonkman is, volgens zijn legimitatie-bswijzeD, geboortig van UdeD, heeft vage herinneringen van een overleden moeder en bezit, volgens zijn zeggen, nog een stief vader, die zwervende is, en broers en zusters, die vertoeven in het buitenland. Hijzelf is voor 't eerst iu Sliedrecht. Doordien echter enkelen der nog in leven zijnde Giltay-Schippers in hem beslist den ver lorene meenen te herkennen, o.a. aan een litteeken en de groote gelijkenis, is bij den jongen man mis schien ook twijfel gerezen en heeft hij bHotfd, de betrekking met Sliedrecht te willen aanhouden en telken jare met de kermis aldaar te zullen verschijnen. Bij zijn vertrek te 8 uur Maandagavond was vooral het afscheid van zijn vermoedelijke grootmoeder, de 80jarige wed. Schippers, hartroerend; toen ze hem met hare beide oude bevende armen vasthield en met trillende stem zei „Dingeman, Dingeman, je bent het Nader meldt de D. Ct. nog over dit geval Officieel schijnt vast te staan, dat de persoon, in .wien men hier den voor 18 jaren vermisten Dingeman Hermanus Giltay meent te herkennen, is Hendrikus van Berkel, geboren in 1886 te Uden. Deze van Ber- kel verloor zijn vader op vier-jarigeu leeftijd, terwijl zijne moeder twee jaren later te Leuven overleed, waaraan bij nog vage herinneringen bewaart. Ondanks deze gegevens blijven de eigen familieleden van Din geman Giltay in den knecht van het hondentheater het vermiste knaapje herkennen. Niet alleen de groot moeder, eene vrouw op jaren, doch ook de jongere familieleden meenen de identiteit te kunnen vaststellen. Gelijkenis is uiterlijk op den overleden vader van het knaapje en overeenkomst in gang, houding, manieren enz. met dezen en een ander familielid moeten daartoe werkelijk wel eenige aanleiding geven. Familie twijfelt, het volk zegt „hij is het", en hecht aan legitimatie-bewijz- n in dezen volstrekt geen waarde, want, zoo redeneert men, het is heel goed mogelijk, dat een of andere kermie reiziger zijn eigen overleden kind ergens begraven heeft zonder er aangifte van te doen (wordt er niet dikwijls een geraamte opgegraven en dat hij er Dingeman Giltay voor in de plaats ge nomen heeft Wat ook velen aan 't twijfelen brengt, en de correspondent moet de juistheid daarvan onder schrijven, is, dat de zich uoemende Hendrikus van Berkel volstrekt niet het fype van den kermisreizi gersknecht heeft. In geheel zijn optredeD, houding enz. ligt iets, dat hem gunstig van een groot deel der genoemde personen onderscheidt, De twijfel in deze zaak zal wel nooit worden opgeheven, zelfs al wordt officieel vastgesteld, dat Van Berkel het vermiste kind niet is. Van Berkel is vertrokken naar Rotterdam. Of hij, na al hetgeen hem hier is wedervaren, nog lust zal gevoelen ooit te Sliedrecht terug te komen, meenen wij op goede gronden sterk te mogen betwijfelen. Uit Wildervank schrijft men aan de Noord-Oosttr." Den volgenden brief ontving men hier in de buurt dezer dagen op een gemeente-secrelarie S. den 5 Augustes 198. Geliefde Vrienden Ik wou u Vriendelijk verzoeken of gij mijn Vertrek zedel over stuureDik ben Gebooren 18087 ik heb hem verlooren Weest zoo goedt zendt hem naar Gemeente O. woonden Bij E. D. te S. ik ben gebooren in A. gebooren 18 Maart hier de Burgemeester Heeft gezecht dat ik mij weer bij u moet aan melden weest zoo goedt zendt hen zoo spoedig als gij kunt. De pastoor van Vinkei nabij O&s heeft krachtig het werk der beschaving in zijne parochie ter hand ge nomen. Om het drankgebruik te beteugelen, het ft hij een muziekgezelschap onder zijne gemeentenaren opgericht met eigen gebouw, waar voor gepaste ont spanning wordt zorg gedragen. Vinkei, dat jarenlang eene treurige vermaardheid bezat door vele daar voor komende snijpartijen, krijgt door den beschavenden invloed van dezen geestelijke langzamerhand in den omtrek eenen goeden naam. Naar gemeld wordt zijn gistermorgen gehoord mevr. Hovius, de dienstbode, de wed. Keyser, een zuster van de overledene en een dochtertje, die allen dezelfde verklaringen hebben afgelegd als de vorige week. De dader N. die eveneens gehoord is, houdt zich nog steeds suf. Zelfs op de vraag hoe hij heette, gaf hij geen antwoord. 'Gisternacht is er inbraak gepleegd in de villa be woond door het lid der Tweede Kamer dr. Blooker te Voorburg. Toen de dienstboden gisterochtend in de serre, grenzende aan den tuin, kwamen, vonden zij de deuren daarvan, toegang gevende tot den tuiD, openstaan. De heer des huizes daarvan in kennis gesteld, bevond bij onderzoek dat ongenoode gasten door verbreken van een paneel der tuindeur zich toegang tot de serre hadden verschaft. Eigenaardig, genoeg hadden zij een daar staande kast, die over vloedig zilverwerken bevatte, onaangeioerd gelaten, doch een dames-schrijftafeltje weggenomen, achter in den tuin gebracht en het daar, om ongestoord te zijn, opengebroken. Met een kistje met geld, dat daarin stond, hadden zij zich uit de voeten gemaakt en het schrijftafeltje in den tuin achtergelaten. De inhoud, dus werd ons medegedeeld, zal den heeren inbrekers echter niet erg medegevallen zijn. Eigenaardig is wel, dat de hond van dr. Blooker, anders een waaksch dier, zich dezen nacht heelemaal niet heeft laten hooren. Ook is 't alsof dr. Blooker een voorgevoel heeft gehad van hetgeen zijn huis te wachten stond. Immers, toevallig had hij eergisteren nogal geld in huis gekregen, maar hij had het, tegen zijn gewoonte, niet opgeborgeD, doch het dezen nacht maar onder zijn hoofdkussen gelegd. Er waren in Amsterdam eens twee vrienden. We hebben hun namen, maar we zeggen die niet De vrienden lazen op 'n avond van de vorige week een advertentie in één dor bladen, waarin een knappe juffrouw met veel kapitaal een man vroeg. De beide vrienden, die in deze treurige dagen van economische crises en Venezolaansche troebelen, wel eens een grapje willen hebben, besloten, op die advertentie te schrijven. Hun brieven waren vrijwel gelijkluidend de één echter schreef, dat hij Protestantde ander, dat hij Roomsch-Katholiek was. Toen werd gewacht. Geen dag daarna kwam reeds antwoord, au een Haagsch „administratie-bureau". Hier is het Den Haag, 10 Aug. 1908. Den heer Mijnheer De annonce, onder motto „Vertrouwen", is door ons geplaatst en is zeer ernstig bedoeld. Be doelde juffrouw is oud 23 jaar, Protestantsche gods dienst, zeer knap. Indien het u nu beslist ernst is, om een goed huwelijk aan te gaaD, dan zijn wij bereid, om u met de juffrouw kennis te doen moktn, en u in alles te helpt n, volgens nevenstaande voor waarden. Zendt ons dan f 5 over, door nevensgaanden postwissel en uw portret, öf 'n korte persoonsbeschrij ving, waarna wij u terstond verder zullen schrijven en helpen. Verblijvende, in afwachting, Met achting, De Directie, (volgt naam). Bij dit schrijven was een re> ds geheel ingevulden postwissel gevoegd. De huwelijkslustigen hadden slechts f 5 over te zendenlater, als de koop gelukt was, nog f 10 en.... de juffrouw was hunWat was nu echter het aardige? De vrienden kregen ieder boven staand antwoord, bij beiden letterlijk hetzelfde op één punt na: hij, die bericht had, dat hij Protestant was, ontving ten antweord, dat ook de juffrouw" van P. G. was; den Katholieke echter werd bericht, dat het goede mensch tot den Katholieken godsdienst be hoorde. Ziehier de kunstverrichtingen met 'n Prote- staatsch-Katholieke daine, die met twee vrienden zou huwen, door een Haagsch administratiekantoor. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Intusschen passe men op z'n vijf guldentjes. Het vermoeden kon wel eens juist zijn, dat de juffrouw slechts gefantaseerd was en dat die onschuldige post wisseltjes de'hoofdzaak vormdenTel.) uit de provincie Groningen san hit Men meldt ,N. v. d. D." Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat het rijden per fiets achter een dravend paard hier in de provincie niet tot de zeldzaamheden behoort en ook dat iemand aldaar een schaap op de fiets vervoerde. Dinsdag echter kregen wij nog iets anders te zien. Per fiets werd een koe van den stal naar de weide geleid. Een jongeman met het hoorntouw in de hand er vóór en de ander met een drijfzweepje er achter. Het ging, al ging het ook niet regelmatig. Zal nu wellicht ook eens iemand beproeven een varken per fiets naar de markt te d; ijven Deze werd dezer dagen door een man van ongeveer 30 jaar met een scheven hals naar rechts en gekleed in donkerblauw kostuum met grijze jeekeypet op, in practijk gebracht. Winkeliers op de Hoogstraat te Rotterdam zijn er de dupe van geworden. De man komt in den winkel met een rijksdaalder en vijf centen en vraagt hiervoor klein geld. Terwijl men aan zijn verlangen voldoet, werpt hij fluks met een zwaai de vijf centen in het geldbakje, laat den rijks daalder in zijn mouw verdwijnen en doet het voor komen of hij het geld ter wisseling aangeboden, in zijn geheel in het geldbakje wierp. Na zijn vertrek wordt dan het gemis van den rijksdaalder geconstateerd. Wij stellen ons voor morgen de gelegenheid tot het zenden vsn giften voor do slachtoffers van denbrand te sluiten. Tot heden ontvingen we f 110.35. Tot ons leedwezen moet een ingezonden stuk ovsr dit onderwerp heden wederom wegens plaatsgebrek blijven liggen. Er zou een groot bal in een klein café te Egmond in Zee plaats hebben. Het zou geen voornaam bal zijn, waar enkel en alleen Pierrettes en Jacquelines en Jeannettes zouden dansen met Matthieus, Antoines en Michels. Integendeel men zou er het liefst Pietjes en Kniertjes en Jannetjes en Teeuwisaen en Teunissen en Giels en hoe de niet-badgasten verder mochten heeten, zien verschijnen. Maar hoe dit aan te kondigen? Dat scheen niet gemakkelijk, totdat de eigenaar van het café op een gelukkigen inval kwam. Hij had blijkbaar wel eens gehoord, dat de voor naamheid van een bal wordt afgemeten naar de hoe veelheid (of liever de hoeweinigheid) stof van de cos tumes der dames en naar de oppervlakte frontwit der heeren. Hij h&d misschien wel eens gelezen „avond toilet verplicht" en daarvan een vage herinnering be houden. En zoo kwam hij op de gedachte, op de reclamebiljetten, waarop het bal werd aangekondigd di ze mededeeling te plaatsen „Kleedij niet verplicht." Gelukkig hebben de goede Egmondzeiërs niet be grepen dat de logementhouder ondanks zich zei ven zoo'n half- en daarom zoo'n héél-wereldsche onder neming wilde organiaeeren, althans ze hebben de mede deeling niet opgevolgd. Dinsdagavond zijn bij het uitgaan der werkplaats van M. Bogaerts, te Tilburg, door uitgeslotenen, ruiten vernield. Na een sommatie van den commissaris om uiteen te gaan, waaraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven is de menigte uiteengedreven met de blanke sabel, waarbij enkelen wonden opliepen. Deze relletjes kunnen, naar nader wordt gemeld, geheel op zich zelf staand worden beschouwd. Niemand verwacht dan ook zelfs een zwakke herhaling. Degenon die een slag met de sabel kregen, nadat 3 maal door den commissaris was gesommeerd om uiteen te gaan, liepen geen ernstige verwondingen op en behooren, zooals zulks in den regel het geval is, niet bij de belhamels, maar tot de nieuwsgierigen. Een der drie is een meisje. De maatregel van orde nopens het verbod van samenscholingen van meer dan 3 personen, stri kt zich slechts uit tot de Zwijsenstraat en omlig gende buurten. Daar bevindt zich nl. de smederij van de firma M. Bogaerts. Op dit oogenblik is alles rustig. Reeds Dinsdagmorgen is het daar zeer rumoerig toegegaan. Uit Turnhout werd nl. een Belg verwacht, die bij de firma Bogaerts san den arbeid zou gaan. De stakers hadden nu besloten den onderkru-per van den trein te halen. Een groot aantal stakers had zich te dien einde op het stationsplein opgesteld. De massa wa3 zóó groot, dat de agenten van politie met den Belg en zekeren Van S., iemand die ook aan het werk was gegaan den gewonen weg niet durfde nemen. Daarom staken zij de rails over en ontglipten per fiets aan de be- toogeis door langs het hek van de spoorbaan de Wil lem li-straat iu te rijden. De stakers waren toen reeds zóó verwoed, dat zij de onderkruiptrs met steenen wier er. De Belg zou zelfs aan den bovenarm g raakt zijn. Natuurlijk had de politie, dooreen en ander geleerd, 's avonds haar maatregelen genomen en toen men zich dan ook gisteravond in de buurt van de fabriek der firma Bogaerts verzameld had en de menigte van ruim 1000 menschen na herhaalde sommatie niet uiteen wilde gaan, ja men zelfs met steenen begon te wer pen, was spoedig een 15-tal agenten ontboden. In verband met het voorgevallene in den morgen zal dan ook waarschijnlijk de infanterie uit Breda geconsig neerd zijD. Meg. Zwanenburg uit de Eendrachtsstraat is giste ren onder Bergen in de duinen gevallen en heeft daar bij, naar men ons 'meedeelde, den linkervoet gebroken. Gistermiddag geraakte een jongentje van 8 jaar van Raveling, dat aan 't visschen was, in de Lindegracht. Zekere G. Buisman, werkzaam aan de koekfabriek red de het knaapje. Als een bijzonderheid mogen we zeker wel ver melden dat een jongedame van twintig jaar ons hedeD, d-n 13den van Oogstmaand, triumfantelijk verklaarde, dat zij aan de koffietafel heerlijk had genoten van. een warme stoof Tot bestuurslid van de Banne Noord-Scharwoude is benoemd de heer G. Pranger aldaar. Dezer dagen ontstond twist tusschen een metse laar en den opzichter der in aanbouw zijnde Christe lijke School te Noord-Scharwoude. Toen de eerste verboden werd nog langer te werken, weigerden de an dere werklieden ook voort te arbeiden. Werkstaking en solidariteitNa twee dagen was alles gelukkig in der minne geschikt. 388ste Staatsloterij. Trekking van hedeD. 2e klasse 4e lijst 11150 f 1000; nr. 8169 f 200; nr. 918 f 100. Tot tijdelijk leeraar in de staathuishoudkunde aan de Rij kshoogereburgei school alhier is benoemd de heer Mr. I. Sluis van Enkhuizen. In Duitschland wordt de ontploffing van Zeppelin's luchtschip geweten aan den stof van het omhulsel. Die stof bestaat namelijk uit laagjes caout chouc en katoen. Nu is 't een bekend feit, dat in 't caoutchouc bij wrijving electrische vonken ontstaan. Zoo ook niet, in dit geval werd dit zelfs nog verer gerd door den wind, die de plooien van het omhulsel over elkaar deed schuren. En in dit geval zijn die von ken, naar beweerd wordt, vooral zoo noodlottig ge weest, daar de gasventiels open waren gezet. Het is wel eigenaardig dat volgens de Morning Post het omhulsel van den nieuwen ballon vervaar digd wordt bij een Engelsche firma en wel van een stof, die gasdicht is en niet gauw scheurt en die ge maakt wordt van een zeer klein deel van de huid van den buik van runderen. Voor het omhulsel heeft men de huid van 600.000 runderen noodig! In de „Hamb. Nachrichten" van gisteren wordt door een Bexlijnsch vertegenwoordiger het een en an der medegedeeld over de verhouding tusschen het rijk en graaf Zeppelin. Het rijk erkent volgens dit artikel den moreelen plicht, om Zeppelin de schade aan zijn derde luchtschip te vergoeden, omdat het beschadigd werd in de hal, welke het eigendom van' het rijk was. Dit luchtschip zal niet vóór begin November gereed zijn, maar dan kan men aan het Bodenmeer nog wel proeven nemen. De betrokken ministers zijn het met het Duitsche volk eens, dat Zeppelin geholpen moet worden, maar wat er gedaan kan worden, hangt mede van den Rijksdag af. De Rijksdag heeft 2.100.000 mark toegestaan, en daarvan is 500.000 mark als blijk van waardeering uitbetaald. Van de overige 1.600.000 mark zal de helft gegeven worden, zoodra in Novem ber de ballon Zeppelin no. 3 zich bruikbaar heeft be wezen. Een tocht van 24 uur heeft het schip niet te maken, daar slechts vastgesteld moet worden of het bestuurbaar is, goed kan landen en goed manoeuvreert op betrekkelijk korte afstanden. Van een college van toezicht waarvan in de pers gesproken wordt wil men in de regeeringskringen niet weten. Zeppelin zelf is wel in staat om toe te zien, dat de gelden goed worden besteed. Hij is een harde werker, die dagelijks tot 's nachts 1 uur aan het werk is. De 3den Augustus was hij ook nog zoo laat op en om drie uur trof hij alweer de laatste voorbe reidselen voor den grooten tocht en hij heeft zelf den geheelen duur aan het stuur gezeten, ofschoon het s nachts pikdonker was en de regen hem in het aan gezicht sloeg. Het was overdag een eigenaardig ge not voor den graaf, toen hij boven het vroegere Fran- sche Lauterburg zijn medereizigers kon wijzen, door welke straten en stegen hij 38 jaar geleden zijn pa- troulle gevoerd had. Thans is hij bezig met het door lezen der telegrammen en het ontvangen van hooge bezoekers (o. a. den Kroonprins) ofschoon hij liever in zijn teekenkamer of in zijn werkplaats aan den ar beid ging. Thans hebben ook Keizer Frans Jozef en Koning Eduard elkaar gesproken te Ischl. De ontvangst was natuurlijk hartelijk. Aan den maaltijd stelde de Keizer een dronk in op Koning Eduard, en zdde in diens aanwezigheid een nieuw en kostbaar bewijs te zien van de vriendschappelijke betrekkingen tu schen de vorsten, betrekkingen, die overeenstemmen mat de vriendschappelijke verhouding welke tusschen de twee landen bestaat. Hierop werd het Engelsche volkslied gespeeld. Koning Eduard dankte in zijn antwoord hartelijk voor de welwillende woorden waardoor hjj diep ge- tioffen was. Hij wenschte den Keizer giluk naar aan leiding van zijn regeeringsjubileum, sprak den op rechten wensch uit, dat de betrekkingen tusschen de beide mogendheden steeds van den meest vriendschap- pslijken aard zullen blijven, en zeide te hopen, dat de Keizer nog lange jaren de beste gezondheid zou blijven genieter) tot heil der volkeren. Een officieuze nota zegt, dat Sir Charles Hardinge, de EDgelsche staatsman, die den Koning vergezeld, met den Oosten) ijk-Hongaarschen minister baron Aeren- thal heeft gesproken over den algemeenen toestand van Europa. Zij hielden zich in het bijzonder bezig met Turkije. Zooals men weet besloten de kabinetten der groote mogendheden, en daaronder die van Weenen en Londen, een welwillende houding aan te nemen, in ds hoop dat het nieuwe stelsel in Turkije zal leiden tot verbeteringen in en consolidatie van de staat van zaken. In Frankrijk is wederom een ramp voorge komen bij de marine. Aan boord van het artillerie- schoolscbip „Couronne" heeft een ontploffing van een kanon zes menschen van het leven beroofd, terwijl verschillende personen ernstig werden gekwetst. Volgms de matrozen van de „Couronne" werd de ontploffing veroorzaakt door de verhitting van het stuk, waarmede te veel geschoten wss. De abnormale hitte, zeggen zij, heeft de kruitleiding doen ontbranden, waardoor de ontploffing ontstond. Technici beweren, dat de ontploffing moet worden Toegeschreven aan wijziging in de samenstelling van het kruit, juist als bij de ramp aan boord van de Jéna. De gekwetsten vertoonen afschuwelijke wonden. Yan twee denkt men dat zij blind zullen blijven, anderen hebben amputaties van armen en beenen ondergaan. Terzelfder tijd komt het bericht dat te Gap, een garnizoensplaats, in het departement Opper-Alpen, 13 uur Z.Z.O. van Gren >ble eenige manschappen betoo gingen hebben g. houden om het 217e regiment reser visten tot muiterij aan te zetten. Door krachtig op treden der overheid werden zij hierin verhinderd. De leiders zijn achter slot gezet. Adolf Frederik van Mecklenbur?, de oudere broeder van prins Hendrik der Nederlanden, is teruggekeerd van een wetenschappelijke expeditie in Duitsch Oost-Afrika. Dinsdag werd de hertog door den koning van België ontvangen, die ter zijner eere een banket gaf. 's Avonds vertrok de hertog naar Duitschland. Een hondsche behandeling. Dezer dagen vertrok de Engelsche stoomboot „Stra- theyre" van New-York. Vele menschen hadden zich op den wal verzameld, want het gerucht had zich verspreid, dat er aan boord een samenzwering was. Ook de havenpolitie kruiste in den omtrek van de boot. Men verwachtte de ergste dingen. Snel ging echter alle s voorbij, geen schoten klonken, geen geroep werd gehoord. Moa zag daarop plotseling een menschelijke gedaante over boord springen, nog een, nog een tienmaal herhaalde zich de zelfde plons, daarna was alles stil. Het stoombootje van do politie was spoedig tir plaatse eu vroeg aan den kapitein van de groote boot om de reddingsgordels uit te werpen. Deze wei gerde evenwel. De tien ma .nei), die over boord ge sprongen waren, wilden zich ook niet laten redden, zij wilden sterven. Der politie gelukte het evenwel 8 van de drenkelingen te redden. Het bleken Chinee- zen te zijn, die in hunne wanhoop geen anderen uit weg wisten dan zich maar te verdrinken. Als matrozen warc-n zij voor het Engi-lscb.e stoomschip aangemon sterd, als galeislaven werden zij behandeld. Zij leden honger en dorst en hunne lichamen waren bedekt met striemen en litteekens yan mishandeling. Als gevan genen werden ze aan boord gehouden, zij mochten niet aan land gaan, nut niemand spreken en kregen voortdurend straf. Reeds eenmaal in November van het afgeloopen jaar, hadden zij gehoopt te kunnen vluchten, toen de „Stratheyre" New-York aandeed. Alle pogingen waren toen tevergeefs geweest. NEDERLAND EN VENEZUELA. DEN HAAG, 13 Augustus. Het pantserschip „De Friesland," commandant kapitein ter zee Cohen Stu art, zal tegen het laatst van de maand naar West-In- dië vertrekken. Yoor Oost-Indië wordt de „De Ruy- ter" tegen het najaar gereedgemaakt. De „Utrecht" is reeds geruimen tijd aangewezen om in het najaar „De Gelderland" in West-Indië af te lossen. Of „De Gelderland" daarna naar Nederland terugkeert, zal van de omstandigheden afhangen. De minister van Marine, die met verlof was tot 27 Augustus, is gister avond reeds teruggekeerd. Hij is van oordeel dat on der de bestaande omstandigheden persoonlijke leiding van de maritieme maatregelen noodig kan zijn.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2