DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verkiezing GEMEENTERAAD. GEMEENTE-REKENING No. 188. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheeie Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. V R IJ D A G 14 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt op Maandag 7 September 1908. STEDELIJK MUSEUM. Moderne stadsontwikkeling. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. te ALKMAAR, Het Stedelijk Museum is kosteloos te bezich tigen op ZONDAG, 16 Aug. a.s., 's namiddags van 1—3 uur. Kinderen beneden den 12-jarigen leeftijd wor den niet toegelaten, die van 12 tot 16 jaren slechts onder geleide. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op artikel 9 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de vei- kiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, opengevallen door het ontslagnemen alszoodanig van de heeren G. W. Melchers (die zitting had voor het tweede kiesdistrict, aftreding 1913) en H. J. Vonk (die zitting heeft voor liet derde kiesdistrict, aftre ding 1911) zal plaats hebben op Dinsdag, 8 Sep tember a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdagen 22 September en 6 October a.s. De tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van candidaten zijn kosteloos ter secretarie der gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de rekening dier gemeente over het dienstjaar 1907 op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. Uit Ursem. Ernstig ongeval. Mislukt. Stadskinderen in de duinen. Groote schade. Een zwaar el Uft Eenigenburg. GEMENGD NIEUWS. Uit de Diamant industrie. Brandstichters. Afgewezen. Een vlschrijk meer. Dr. A. Kuyper. Een legaatje. Van den zelfkant der samenleving. ALKMAARSCIE COURANT. i. Van de Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en d© Statistiek zijn de praeadviezen verschenen over de vragen „Welke gediagslijn moet aan de gemeente worden „aanbevolen in het belang van hare doelmatige uit „breiding „Zijn er wetswijzigingen noodig om deze gedragslijn mogelijk te maken „Zoo ja, welke De verschillende praeadviseurs hebben hun taak op zeer uiteenloopende wijze opgevat. Zouden? wij dan ook een overzicht willen geven van deze praeadviezen, dan zouden wij 'n groote ruimte noodig hebben en veel moeten mededeelen, wat van technischen aard is en dus hier minder op zijn plaats zou zijn. Wij willen dan ook volstaan met enkele aanteeke- ningen bij die praeadviezer: te maken en daaraan het een en ander te ontleenen, dat zeker van groot algemeen belang is. Dat de kwestie op zichz-lf van overgroots boteekenis is, dat de vraag hoe de stadsbebouwitig moet hervormd en uitgebreid worden een vraag is, waarvan de op lossing een gewichtigen iuvloed heeft en zal hebben op ons aller levensomstandigheden, spreekt wel van zelf. En zij is vooral op het oogenblik aan de orde omdat wij in een overgangstoestand verkeeren. Tot nu toe zijn over bet geheel vrij stelselloos nieuwe huizen gezet buiten aan do grens der oude, bebouwde kommen. Waar de steden zich in de laatste jaren over het geheel snel hebben uitgebreid, daar heeft men met groote haast veelal onsolide huizen gezet naar den regel, dat men moet trachten van een g-gevsn atal vierkante meters aldus bebouwden grond zooveel mo gelijk huur te tr kken. En de steeds biuTunstroomeride bevolking van huurders heeft met die neiging genoegen genomen, ornaat zij liever wat die).ter bij het centrum beknopt woonden dan wat verder w g ruimer. Daarop is de reactie gekomen in velerlei richtingen. Men heeft den trek «aar de steeds le> lijker en één toniger wordende steden (men denke aan io buiten wijken van Amsterdam en den Ha©g) betreurd en men heeft met de macht der wetgeving positie ge nomen tegeu de groote vrijheid der verhuurders. eindelijk en vooral zijn plotseling in de la tste 15 jaar een drietal middelen van verkeer gekomen, die met de veranderde exploitatie der spoorwegen in sommige streken ine. ns een groote verandering hel - hen gebracht in de gemoedsstemming dor huurders. D ze hebben thans geen aanleiding meer om ter- wille van do nabijheid van het centrum g. uoegen te nemen met beknoptheid van woning. Want al reke- n,e° A1,6611 maar m«t de fiets, dan kan daardoor alléén al de afstand van hst centrum dien zij als maximum voor hun woning weuscheu, 2112 maai zoo groot worden. Wenschten zij vroeger b.vé te wonen op hoogstens 11 minuten gaans of 1 kilonn-ter van het centrum, waar zij hun werk en hun „boodschap pen hadden, voortaan kunnen zij tevreden zijn met 11 minuten fietsens of ruim 2 kilometer van dat centrum af. Nu is het waar nog lang niet alle menaclien kunnen en willen al tij fietsen. De bovenstaande uitbreiding van de woningsmogelijkheid geldt, dus slechts voor een niet onaanzienlijk deel van de be volking. Doch nu komen in de laatste zeven, scht jaar ook de electrische tram en de spoortrein di« woningsfeer uitbreiden. Nog lang niet in alle at. d-n van middelbare g-ootte is die tram ingevoerd. Doch waar ook zij zoo'rt belangrijke factor is oor de ver wezenlijking van de mogelijkheid om 2, 3 maal zoo ver van hst centrum ruimer en goedkooper te wonen, daar zal men zeer zeker wel ervaren, dat zij hoe lan ger hoe meer wordt a&ngehgden dat zij zich in haar prijzen gelijk in Amsterdam, in Brussel, Luik en andore Belgische plaatsen ook richt naar de beurzen van de .Jleieenvoudigsten (zoogenaamde werk- manskaarten). En omtrent den Id vloed van goedkoop© taiieven der lokaalspoorwegen 6n groote spoorwegen op het woningvraagstuk in België, zal men zich een denkbeeld kunnen maken indieu men leest (Pra©ad- viez u mr. H. J. Nieboei, p. 39) dat de werklieden m 1906 op de lokaal sporen ruim 6 millio&u reizen deden en dat er 120.000 werklieden houders waren van weikmunskaarten op de groote sporen. „Een telling, in 1906 te Luik gehouden, toonde dat van de aldaar werkzame arbeiders 5830 dagelijks on 4095 eens per w. ek heen en weer reisden." Deze toestanden bestaan bij ons nog niet, dank zij de eigenaardige exploitatie onzer spoorwegen. Doch met de mogelijkheid van deze hervorming zullen wij toch wel degelijk bij de behandeling van dit vraags: uk rekening hebben te houden, evenals met een in do toekomst goedkooper wordend automvbi©lv6rkeer. De strekkmg van de verbetering dezer verkeers middelen is dus den bouwgrond goedkooper te maken en de gelegenh-id te openen om ruim te wonen, niét in kazerne woningen en bij voorkeur in huizen met tuintjes. Grond buiten de bebouwde kom der ge meente, waarvan men 10 jaar geleden kon verwachten (Jat hjj nog in geen 50 jaar als bouwgrond zou worden gebruikt, kan zoodoende nu ineens veel beter geëx ploiteerd worden, terwijl de verhuurders van woningen dichter bij het centrum niet meer de gelegenheid hebben hun prijzen zoo hoog op te drijven als zij dat vroeger kouden doen. Men versta ons welniet overal is dit reeds het geval, men zal niet in alle gevallen deze invloeden zoo onmiddellijk kunnen waarnemen. Doch dat de bovenaangehaalde verkeersveranderingen in den r. gel Wel zoowat overal dezen invloed zullen hebben, mag zeker worden aangenomen. Alle drie de praeadviseurs verheugen er zich in Mr. Nieboer meent dat men moet komen tot een ruimen stadsuitleg met veel open rulmto en een weinig dichte en weinig hooge beschouwing, (al moet mui de billijkheid tegenover de grondeigenaars en de be perktheid van de middelen der gemeentekas in het oog houden en een ougunstigen invloed op de huren vermijden). De heer mr. Valckenier Kips wil ook veel riug- straten en parken (waar de „reinigingsdienst voor de atmosfeer der stad" is), terwijl de heor J. W. C. Teilegen „de denkbeelden, welke bij het stichten vau tuinsteden voorzitten, in toepassing (wil) brengen bij uitbreiding van bestaande steden en dorpen" en dus ook groote terreinen voor parken, speel- en sport terreinen wil reserveeren. Men ziet het, de dealen voor aiadaanieg, die nog korten tijd geleden utopistisch schenen (in 1866 werd waaraan de heer ïëlleg©n herinnert, een uit breidingsplan van Amsterdam verworpen, dat 128 H A. park zou hebben gegeven waar nu roods bak steen woestijnen zijn), hebben thans reeds hun intrede gedaan in de bovenbedoelde verce.uiging en worden haast als vanzelfsprekend aangenomen. In een volgend artikel uog tnkele aanteskeningen over de verwezenlijking daarvan. Wordt vervolgd. de mars vegers, potlepels, kwasten, muizenvallen, enz., en in de laadjes messen, lepels, vorken, pijpen, porte- monnaies, enz., enz. Het was een gebeurtenis, de komst van den mars kramer. Dagen te voren wist ieder huisgenoot al, wat hij koopen wilde. Wat werd zijn komst met onge duld verbeid „Dorus nappekoop" was in elke woning een welkome gast. Dan de koopman met zijn groote mand met blikwa- ren» dc linnenkoopman met zijn onmisbaren elle- stok in de hand, het groote pak met graslinnen en ruitjesgoed op den rug; de zwavelstokkenkoopman de pottenkramerde koopman «jet tuinzaden; de koopman met russchen- en biezen matten; de scharenslijper. Allen waren zij onmisbaar voor het platteland en steeds welkome gasten bij boer en bur- ger. En ruim verdienden zij hun brood. Ons heugt echter ook nog ander bezoek. De medi- cymnan met zijn kwakzalversmiddelen; de manmet de kijkkast; de berenleider; de Jan Klaassen; liedjeszangers om oud en jong te vermaken, doch allen lui die niet in een goeden reuk stonden, even slecht ter naam en faam bekend als de goochelaars en waar zeggers, en vaak even groote gauwdieven als de rond trekkende Zigeuners. Maar toch zij brachten allen een weinig poëzie tussehen het proza van het platteland. I hans is het anders geworden. Vagebondeerend volk genoeg. Allen echte of vermomde bedelaars. Wie verlost het platteland daarvan? Door kerkvoogden en notabelen is aanbesteed het bouwen van een kosterswoning. Hoogste inschrijver K. Leegwater voor f 1317; laagste inschrij ver C. Bak ker voor f 1245, beiden alhier. Het werk is aan den laagaten inschrijver gegund. Verbindingslijn bij stranding. Door den heer Ouwehand, inspecteur der N. en Z.-IIo'l. Bedding-Mij., zijn te IJniuiden met een door hem vervaardigde lijntoestel proeven genomen, onder beoordeeling van het plaatselijk bestuur aldaar, die naar wensch zijn geslaagd. Zonder eenige stoornis liep de lijn geleidelijk uit, tot op een afstand van 400 met. r, de afstand, die tot projecties bereikte. Na de uitgeschoten lijn geïnspecteerd te hebben, bleek die weg volkomen gaaf te zijn, en voor verder gebruik berekend. Daar bij het gebruik der thans bestaande lijnkisten het zeer dikwijls voorkomt, dat de lijn breekt ten ge volge van een kink die in de lijn slaat, hetwelk ver traging, zco niet mislukking van het doel kan ver oorzaken, zco vermeent hij, dat zulks overwonnen wordt door deze wijze, van lijn uitschieten. De inrichting, zoowel als de behandeling, is zeer eenvoudig, het neemt eene geringe ruimte en is spoedig gereed. gateerd van één rijksdaalder tot en met zes gulden tot aan hun dood. Den heer JAukema en gezelschap van Zuidhorn overkwam aldus wordt uit Nietap aan de Asser Ct. geschreven een ernstig ongeluk; met een barouchette, waarvoor twee paarden, moesten zij te Zevenhuizen over de Kokswijk een batting passeeren, waarbij het eëne paard schrikte en paarden en rijtuig in de wijk terecht kwamen. De heer Aukema geraakte onder het rijtuig, doch kwam onmiddellijk weer boven water; de vrouw heeft men door stukslaan van een glas uit het rijtuig geholpen. Zij was deerlijk aan het hoofd ge wond. Het eene paard is verdronken. Met een rijtuig van Akkerman is het gezelschap weer naar Zuidhorn vertrokken. Men meldt dat de gemeente Haarlem onlangs proe ven genomen heeft met de automatische ontsteking van gaslantaarns, doch dat de proef niet heeft vol daan. Da „Echo" bevat een artikel, waarin gesproken wordt over de duinen tmschen Bergen en Gro&t, wel ker schoonheid door den schrijver ten zeerste wordt geroemd. Mat genoegen heeft hij gezien, hoe hier tal vau Amstordaimche schoolkinderen een dagje door brengen. Ma-ar hij heeft zichzelf afgevraagd of het niet mogelijk kon zijn, hen wat langer dan één dagervan te laten profiteeren. I Er zijn zegt hij bij duin en strand plekken genoeg, waar houten gebouwen kunnen worden opge slagen. In deze houten gebouwen, die heel eenvoudig kunnen zijn, worden de kinderen voor den nacht op geborgen. Overdag brengen zij in de vrije lucht door. De slaapplaatsen kunnen eveneens primitief zijn. En om beurten gaan de kinderen er heen, den ganschen zomer door, totdat al de kleineD, die het noodig hebben, er van hebben genoten. Het plan, ik weet het, is niet gemakkelijk tot uit voering te brengen, het is kostbaar ook. Maar dat het uitgevoerd kan worden is zeker, als de onder wijzers met hart voor hun kinderen, en die zijn er gelukkig velen, er zich voorspannen. Voor het Ned. Onderwijzers-Genootschap en voor den Bond van Ned. Onderwijzers een plan om er van te smullen. Wie begint? Ten gemeentehuize te Zelhem is opgave gedaan van d geleden schade bij de onlangs plaats gehad helmende hagelslag tot een totaal bedrag van f 19015. B®11 kolossaal ei had gisteren zekere D. te Lisse op t Land aan den Ringdijk van een zijner kippen, namelijk een van het gewicht van 106 gram. Onder voorzitterschap van den heer W. de Jongh te Bergen werd den 12en dezer de gewone jaarverga dering van het begrafenisfonds gehouden te Sint Maarten. De rekeningen over het afgeloopen jaar werden goedgekeurd; zij bedroegendie van het begrafenisfonds ontvangst f 906.78, uitgaaf f 550.22, batig saldo f 356.56die van het fonds van toelage ontvangst f 219.44, uitgaaf f 36 235, batig saldo f 183.205. Het rentegevend vermogen van de beide fondsen bedraagt f 5375. Van de kasgelden, ad ruim f 600, zal f 200 rentegevend worden belegd De heer J. Swan als commissaris, periodiek aftredend, werd herkozen, terwijl de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Jac Keijser, werd vervuld door benoeming van den heer A. Blad. Volgens het Weekblad van den A. N. D. B. is het aantal werklooze diamantbewerkers van 2 tot 8 dezer van 3396 op 3137 gedaald en gedurende die dagen is ei' voor oen bedrag van 14.135 aan ondersteuning uitgekeerd. Te Haarlem zijn twee personen in arrest gesteld, verdacht van moedwillige brandstichting in den Hout- rakpolder. Reizend volk. II© t N. v. d. D. meldt Hot is nog niet zoo heel lang geleden, niet meer dan een kwart-eeuw ongeveer, dat de bewoners van het platteland, die thans nog de plaag van het rondtrek kend volk uit de woonwagens kennen, een groot deel van hetgeen zij dagelijks noodig' hebben, gewoonlijk kochten van allerlei reizend volk. Spoor- en tramwegen een dicht net van harde wegen en kanalen, en ten laatste de post, hebben ook op het platteland honder den reizende kooplui overbodig gemaakt. Zou het aantal vagebondeerende bewoners van woonwagens daardoor met sterk zijn vermeerderd? Wie reisden een vijf-en-twintig jaar geleden het platteland al niet af? Allereerst kooplui niet de mars op den rug. Wat een schatten droegen zij mee op hun tocht! Bovenop ')ei' 86-jarige koopman, A. K. te Terapelkanaal V lachtwedde) vervoegde zich gisteren bij de justitie te inschoten, met de vraag, of zijn zoon, eveneens koopman, voor hem in de plaats mocht treden om een hechtenisstraf van vijf dagen te ondergaan, waartoe de oude was veroordeeld weg'ens het vervoeren van een dood rund in genoemde gemeente. Zijn zoon toch zou deze hechtenisstraf beter kunnen doorstaan dan hij, I die reeds 8 kruisjes achter den rug had. De oude man kreeg een weigerend antwoord, daar de wet het leveren van een plaatsvervanger voor 't on dergaan van straf niet toelaat. Hij hoopte alsnog de I lo boete te vergaren, waarvoor hij uitstel kreeg. Dat het Schildmeer zeer vischrijk is, bewijst wel het teit dat twee Appingedammers, die, volgens de Ap. Ct. een namiddag daar gingen visschon met twee hengels, een-en-dertig pond baars thuisbrachten. Zoo'n vangst op een hengelwedstrijd Eer; waterhoos te Schevenlngen. lo ruim half acht heeft zich gisteravond een water loos nu zee ontlast, haar weg nemend ongeveer tus sehen liet bureau van de zeebaden en het bordes van de Oranjegalerij. Na een twintigtal linnen strandten tjes door elkaar te hebben geslagen, heeft de hoos op den strand muur een badkoets eenige meters omhoog g1 ichthet voertuig kwam met donderend geraas weer op den strandmuur terecht en was ernstig be schadigd. Vervolgens ging de hoos over de Oranjega- erij, waar zij het hardsteenen voetstuk van een dei- lantaarns vernielde en de lantaarn met kletterend ge raas voor den grond wierp. De hoogeschool te Holland, Michigan, Amerika, heeft aan dr. A. Kuyper het eere-doctoraat in de lette- ren verleend. (Stand.) De heer Boelens van der Haere, die voor eenige maanden te 's-Gravenliage is overleden, heeft aan zijn talrijk personeel, gevestigd op het jachtterrein, dat onder de gemeente Heemskerk is gelegen en sedert 1 Augustus is overgegaan in handen van baron Van iuijl van Serooslcerke, wekelijksche uitkeeringen gele- Een drama uit de onderste lagen der maatschappij beleefde gisteren voor de rechtbank te Utrecht een van zijn laatste phasen, zegt het Utr. Dagbld. Jarenlang hadden de thans 62-jarige Johannes van der Wolk en zijne vrouw Anna Maria Martina Dega- rée met elkaar opgetrokken, nu hier, dan daar, nu eens vereend, dan weer gescheiden, want het was een huwelijk met veel disharmonie. Hij was den laatsten tijd scharenslijper en 't was dus een echt zwerversbe staan wat beiden leidden. Evenwel hieraan kwam een einde, toen ze in de maand Juli van dat jaar een slaapstee te Oudewater konden overnemen. Dat was wel een feestdag voor de echtelieden, maar zooals het meer met feestelijke gelegenheden gaat, er werd wat te veel bij gedronken en zoo gebeurde het- dat man en vrouw, anderhalven dag na de overname der slaapstee in beschonken toestand de hevigste ruzie kregen. Hij verweet haar huwelijksontrouw; zij heeft het onge- twijield ook niet aan prikkelende gezegden laten ont.- breken, de twist liep al hooger en hooger. Van de- Wolk greep zijn vrouw bij de keel, dreigde haar te smoren, en wierp haar in een hoek. Doch dit waren slechts preludiën tot het ergere, wat daarna gebeuren zou. Even voor twaalven in den morgen van den lOen Juli, greep v. d. Wolk, in toppunt van drift, een kom en bracht daarmede zijn vrouw zulk een slag aan den slaap toe, dat het bloed met kracht daaruit spoot en de vrouw machteloos neerzeeg. Gelijk dikwijls, volgde ook hier het berouw spoedig op de zonde; v. d. Wolk geraakte spoedig zachtaardiger gestemd. Een paar logementgasten hoorden hoe hij zijne vrouw aanbood eenige sinaasappels klaar te maken, welke de vrouw echter met verlangde, en een oogenblik later klonk iet: „Hoe is t oude, is 't nu weer goed?" Waarop het antwoord luidde: „ja!" Maar het was met de ge wonde vrouw, die in een aangrenzende kamer alleen werd gelaten, minder goed; niemand keek verder naar haar om, de man niet, misschien omdat hij te verbou wereerd was; de mannelijke slaapgast niet, omdat hy

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1