STADSNIEUWS. BUITENLAND. Uit „de Egmondeti." Nieuws uit Hoorn. Statuten goedgekeurd. Zondagsschool. In „Dillgentia." Predikbeurten. Gemengde Mededeelingcn. zich miserabel gevoelde, een vrouwelijke dito, „omdat zij den weg naar de politie of den dokter niet wist." Den geheelen dag bleef het illustre gezelschap in de voorkamer hokken, zonder naar de vrouw om te zien. En zoo bleef het bloed uit de wond stroomen, de klee deren van de vrouw, den vloer, alles rood vervende. Y. d. Wolk, eindelijk de gevolgen van zijn daad bemerken de, legde 's avonds 10 uur het lijk een kussen onder het hoofd en nam de vlucht. In den vroegen morgen van den 11 en keken de anderen eindelijk weer eens naar de vrouw om, haar lijk werd toen gevonden. De vrouw was doodgebloed. De geroepen geneesheer kon niet anders oonstateeren. Ware deze hulp eerder ingeroepen, dan zoo verklaarden heden de deskun digen ware hoogstwaarschijnlijk de dood te voorko men geweest. De dader werd 's Maandags daarop in de omgeving van Hoenkoop opgepikt en zoo stond hij thans voor de rechtbank terecht. Hij bekende volmondig. „Om u te dienen, acht'bre heer," was het stereotiepe antwoord van den man op elk der vragen van den president: of hij dien morgen ruzie had gehad, beschonken was geweest, zijn vrouw met de kom had geslagen? Om u te dienen, ja, dat had hij gedaan, maar 't was zijn doel niet geweest haar te dooden. Hij had er thans berouw van. Maar als z'n vrouw dronken was, dan spoog ze 'm altijd in het ge zicht, zoodat je 't niet kon doorstaan. „Ja, dat doet zo altijd!" riep beklaagde, alsof zijn vrouw nog in het land der levenden was. En.toen was-ie zoo giftig geworden, dat hij de kom opgenomen en zijn vrouw voor het hoofd geslagen had. Als deskundigen werden gehoord prof. O. Eijkman en dr. Th. A. van Leeuwen, die bevestigden dat het groote bloedverlies de oorzaak van den dood was ge weest. De slaapslagader was gescheurd. Dr. v. Praag waarn. gemeente-geneesheer te Oudewater, verklaarde eerst Zaterdagmorgen half zes bij het lijk geroepen te zijn. Een gemeentel-veldwachter uit Oudewater verklaar de, dat man en vrouw dikwijls in Oudewater „onder den invloed" werden gezien. Last had de politie ech ter niet met ze; ook niet in de slaapstee. De twee klanten uit de slaapstêe, echte, door ruw leven ver weerde, zwervers-typen, gaven een relaas van het ge beurde, zooals dat hierboven is medegedeeld. De man nelijke slaapsteeklant vertelde nog hoe de vrouw, na dat haar de verwonding was toegebracht, hem had toe gevoegd: „Als de politie komt, doe jij er dan nog maar een woordje bij," met de bedoeling dat de man het erger zou voorstellen dan het was, waarop deze antwoordde: „Ik zal zeggen wat waar is en infer niet." „Heel flink," zeide vandaag de president der recht bank tot dezen getuige, wien een ellendeleven er alles behalve aanlokkelijk heeft doen uitzien, doch klaarblij kelijk nog niet van elke goede eigenschap ontroofd. Het O.pM. vond in bekl.'s wanhoop en berouw na het feit, verzachtende omstandigheden, maar dit neemt het ernstige gevolg van zijn daad niet weg, die te zwaarder wordt aangerekend, waar ze tegen zijn echt- genoote is begaan. Wegens mishandeling met doode- lijken afloop, begaan tegen zijn echtgenoote (art. 304 W. van Strafrecht) eischte het O. M. 2 jaar gevan genisstraf. Beklaagde vroeg om een „genadige straf." Wat de heer Hes had begonnen, scheen zoo goed te zijn ingeslagen, dat een paar andere heeren het initia tief namen, om een kinder- met een avondfeest voor de gasten te organiseeren. De heeren A. H. van den Berg' van Amsterdam en J. M. Schellekens van Eg- mond a. d. Hoef togen aan 't werk en na een paar da gen was er aan vrijwillige bijdragen van de gasten zoo veel aanwezig,' dat het feest door kon gaan. De heeren Pluimgraaff en Von Schaik traden als belanghebbenden mede in de commissie, terwijl de h.h. Van den Berg en Aegina de gasten representeerden. Het programma werd grootsch opgezet: Woensdag 12 Aug. optocht met muziek door het dorp, waarna voor jongens fortenbouw, vliegerwedstrijd en hardloopen niet hindemissen en voor meisjes touwtjespringen, blokjesdragen en stöelenspel. Voor beiden daarna wedstrijd met versierde fietsen, waarna feestelijke uitreiking op 't terras van 't Kur- haus. Helaas, 't slechte weer beschikte anders: Woensdag moest het uitgesteld worden, en toen 't Donderdag weer slecht weer was, besloot men maar de kinderfeesten in de groote zaal van den heer Halff te houden. Nu, ze waren er, al moesten ze dan gewij zigd worden, niet minder geanimeerd om. De voorzit ter der commissie, de heer Pluimgraaff, heette allen omstreeks 8 uur hartelijk welkom, schetste de wor dingsgeschiedenis van 't feest, bracht daarbij hulde aan de heeren Van den Berg en Schellekens, die er 't initiatief toe namen en sprak ten slotte de hoop uit, dat dit eerste kinderfeest voor de gasten de rij zou openen van een reeks van kinderfeesten in 't seizoen. De spelen, die toen aanvingen, vielen zeer in den smaak. De kinderen ontwikkelden een animo, bewon derenswaardig De uitslag was: Touwtjespringen: le prijs, Pauline Potjes. 2e prijs, Jo. v. d. Berg en F. Visser. 3e prijs, Catr. Gomes. Blokjesrapen: le prijs, G. Nieuwenhuijzen. 2e prijs, A. v. cL Meer. 3e prijs, Gr. Roelfsema. Zakloopen: le prijs, H. Gomes. 2e prijs, D. Veldhorst. 3e prijs, F. Antonie. Troostprijs, W. Knip. Stöelenspel: le prijs, H. v. d. Berg. 2e prijs, L. Visser. 3e prijs, Jb. Hoebolt. De mooiste vliegers, le prijs, II. J. Ha- vinga. 2e- prijs, II. Karei. 3e prijs, H. v. d. Berg. 4e prijs P. Stoel. Troostprijs Age Dokkum. Versierde fietsen: le prijs, A. v. d. Berg. 2e prijs, G. Juchter. 3e prijs, G. de Heus. 4e prijs, Er. Veldhorst. Na de uitreiking der prijzen hetwelk door den heer Van den Berg geschiedde werden de overblij vende boeken, albums etc. aan de verschillende klein tjes uitgereikt, die geen prijsje hadden machtig kun nen worden. Dit nummer van 't programma is, ondanks het min der grootsche, wat aanvankelijk voorzat, uitstekend geslaagd. Er waren zelfs heel mooie vliegers en keu rig versierde fietsen. Des avonds werd er in de concertzaal van den heer 11 alff een soiree gegeven, welke wederom met een en kel woord door den heer Pluimgraaff werd geopend. De verschillende nummers werden naar genoegen van t overgroote publiek afgewerkt. De feestcommissie mocht tevreden zijn. De zaal was vol en men was niet zuinig met z'n applauseen van de beste nummers van dezen avond was wel „De Brand" van Poelens, door den heer A. H. v. d. Berg. Maar boven allen verdie nen lof de dames Gaarenstram en Marks. De eerste zong, terwijl ze zich zelf begeleidde, eenige Duitsche liederen met eene goedgeschoolde stem en een warmte, die alle aanwezigen in verrukking bracht. Zij mocht hiervoor van de feestcommissie eene ets, portret van Rembrandt, in ontvangst nemen. Me.l. Marks zong eveneens zich zelf begeleidende een lied, dat ook dankbaar beapplaudisseerd werd. Met een zeer gezel lig bal werd deze uitstekend geslaagde feestdag beslo ten. Thans is dunkt ons Egmond aan Zee op weg, om ook een badplaats te worden met 't gewenschte amusement. Een woord van oprechten dank en hulde moge aan de organisators hier dan ook niet achterwe ge blijven. Van' Wleringen. Gisteren vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren Hermans en Koorn; voor zitter was de heer Heijblok. Na opening en voorlezing der notulen, werden me degedeeld le. dat aan de Burgemeester drie weken verlof is verleend 2e. dat den 17den Juli j. 1. de verordening tot we ring van zeeziekte is opgeheven; 3e. dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de be sluiten tot het doen van af- en overschrijvingen en de daarvoor opgemaakte supp. begrootingen, dienstjaar 1907het besluit tot het aangaan eener leening ten behoeve van een ander raadhuis, groot 5500. B. en W. deelen mede, dat de Maatschappij voor Gemeente- orediet dit bedrag beschikbaar heeft gesteld tegen eene jaarlij ksche rente a 41/8 mits de aflossingen geschieden telkenjare op 31 December, voor het eerst op dien datum in 1909; de suppl. begrooting voor dien post is ook goedgekeurd van Ged. Staten terugontvan gen; 4e. dat is aangeboden de maandstaat over de nu.and Juli der Zeegras-Exploitatie; 5e. dat is ingekomen een adres van den bond van gemeente-ambtenaren, inhoudende een verzoek tot verbetering der salarissen van ambtenaren der ge meente. Op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen Ce. dat de heer W. Hermans Jz. eervol ontslag ver zoekt als telephonist te 'Den Oever. Eervol verleend en in diens plaats benoemd de heer E. Hermans, waar nemend telephonist aldaar en in plaats der laatste mej. N. Hermans. Tevens werd als tweede 'waarnemende telephoniste iu het kantoor aan de haven te Haakes (Wieringen) benoemd mej. M. de Vries (alles onder nadere goed keuring van den minister van waterstaat.) - Aangeboden werd de gemeenterekening over het dienstjaar 1907, in ontvang groot 25352.63; in uit gaaf 25979.74, een nadeelig saldo groot 627.11. Tot commissie van onderzoek werden aangewezen de hee ren Peereboom, Koorn en Koops. De rekening zal gedurende 14 dagen voor belang stellenden ter secretarie ter visie worden gelegd. De Luit.-Kolonel J. H. Huisken wordt met ingang van 22 dezer overgeplaatst naar Ede en aldaar belast met het bevel over het bataillon. Kapitein E. C. Okhuijzen thans op non-activiteit wordt wederom ingedeeld bij het 10e regiment alhier. De Stct. (no. 189) bevat de statuten van de Alge- meene Roomsch-katholieke Propagandaclub „St. Pe trus," te Alkmaar. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Zondags school van de vereeuiging van vrijzinnig hervormden „Evangelische Unie" Zondag 16 dezer weder een aan vang sal nemen. Voor de zeventiende maal komt tijdens de kermis in het lokaal Diligentia de firma H. van Os (directeur H. Straus) met een uitstekend gezelschap. H -t feit, dat deze firma deze inrichting al zoovele kermissen bespeelt, zegt echter genoeg. Toch zal het zeker zoo mogelijk nog meer publiek trekken dan anders, als men weet, dat als hoofdpersonen op het programma voor tomen de bekende heer Dumas en het nog be kender echtpaar duo Pauwels, dat andere jaren ge regeld in Seinpost te Scheveningen optreedt. 16 Augustus 1908. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Haksteen, Emer. Pn-dikant. Kapel, 10 uur, Ds. Guldenarm, avond 6 uur Ds. van Paasscn, Pred. te Haarlem. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Glasz. Rem.-Geref. Kérk, 10' /2 uur, Ds. H. van Assendelft, rem. pred. te Gouda. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Pokkenga, van Madem- blik, avond 6 uur, Ds. Fokkenga. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst- o -fening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongeliugs- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timothetis", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, De. Kijlstra. Herv. gemeente te Bergen, 91/2 uur, Ds. Natzijl. Herv. gemeente te Egmond-Binnen, 9'/2 uur, Ds. Bosch. Herv. gemeente te Stompetoren, voorm. 9'/2 uur, geen dienst. Herv. gemeente te Schermerhorn 9'/2 uur, Ds. Poort, te De Rijp. Geref. Gem. te Schermerhorn, 9'/2 uur, Ds. Wech- gelaer, te Alkmaar (Avondmaalsviering) D/2 uur, Da. Wechgelaer, dankzegging. Over Nederland en Venezuela valt heden weer het een en ander te melden. Allereerst de tekst van den brief aan onzen vertegenwoordiger, den heer de Reus. Het „Hld" geeft de volgende vertaling van dien brief Aan Z. Excell. J. li. de Rem. Min.-Resident van Nederland. Ver. St. v. Venezuela, Ministerie van Buitenl. Zaken nr. 829. Caracas, 20 Juli 1908. 98 en 50. Mijnheer de Min.-Resident, De Generaal Cipriano Castro, Grondwettig Presi dent van de Republiek, kennis genomen hebbende, van den inhoud van Uw schrijven onder dagteekeniDg van 9 April dezes jaars, gericht aan de Handels- Vereeniging „Hou en Trouw", en verschenen in het Tijdschrift der Vereeniging „Hou en Trou" nr. 5 van Amsterdam in Mei dezes jaars, vervult met, het oog op de nationale eer zijn meest duidelijken plicht, door U onbekwaam te verklaren om langer als bevriend tusschenpersoon dienst te doen in de betrekkingen, welke Venezuela onderhoudt met het Nederlandsche Volk, en heeft mij, als gevolg hiervan, opgedrag. n Uw Excellentie Uw paspoort toe te zenden, hetwelk ik hierbij insluit, opdat Uwe Excellentie zich uit dit land kunne verwijderen. Eveneens sluit ik hierbij in, opdat Uwe Excellentie het kan doen toekomen in de handen van Zijne Ex cell. den Min. van Buitenl. Zaken in Nederland, een nota, waarin mijn Regeering aan de Uwe dit besluit mededeelt. Met hernieuwde betuiging van mijn hoogachting. J. DE J. PAUL. Aan den brief welke gericht is tot onzen minister van buitenlandeche zaken, ontloenen we het volgende „Deze maatregel, dien een gebiedende plicht tegenover de na'ionale eer voorschrijft, treft slechts den persoor m den heer De Reus in zijn betrekking met de Regeenug van Venezuela, doch wijzigt in sroenen deele ci-goeUe verstandhouding, welke gelukkig bestaat tusschen belde landen en welke Venezuela wenscht te behouden in alle eensgezindheid, en aan te kwee ken door eeu ander tusschenpersoon, die dezen goeden! wil naa1 'v, ,4rf.e weet te schapen en de juiste middelen gebrlukt boodschapper van goede vriendschap en <>vereenstem- ming, voor het welzijn van heide landen. Ik heb de eer Uwe Excellentie de verzekeriI'£ te geven van mijn hoogpehting." In Amerika is men van meening dat „Holland ri'et zijn klomp den Vonezolaanschen president z&! be werken." Men houdt daar ook lieelemard uie' dien president, die zich „de bevrijder en de herstelf r yan^jVenezuela"'of nog liever „de kleine korpo™" (in navolging van Napoleon I) noemt. De Nfld"r" landsche gezant zeide eens tot den „president": w vertegenwoordigers moeten, afgezien van mijn e'fPn onwaardigheid, nooit vergeten, dat ik'Vde verte^'- woordlger ben van de „Lage Landen" bij de z«e. „En ik", zei Castro kortaf, draaiend op de hakken, „moet" u er?a»n herinneren, dat ik de hoogste bevel hebber ben van de Hooge Landen De president, een man van ongeveer 49 jaar, wordt beschreven als een klein, nietig ventje, met grove zin nelijke trekken, hoog voorhoofd en bleek gelaat met zwarten baard. Hij is van India ansch ras, taai vol hardend, dapper, grenzenloos brutaal en energiek. Te vens koppig en twistziek, listig en wraakgierig, nooit vergetende, wat hij als een beleediging beschouwt. Hoog in de bergen moet hij zijn jeugd als zwijnen hoeder hebben gesleten. Later werd hij muildierdrij ver en nog noemt men hem wel„knecht met de vier muildieren." Doch de tegenwoordig populaire bijnaam is El Carito (de kleine korporaal), een naam, dien hij in navolging van Napoleon I heeft aangenomen, die zijn icteaal is en met wien hij zich gaarne vergelijkt. Met een handvol aanhangers daalde hij indertijd uit het gebergte naar beneden. Met groot redenaarsta lent, Waardoor hij de menschen tot een soort razernij brengt, wist hij zijn aanhang te doen groeien. „Venezuela behoort aan de Venezuelanen. Wij zul len ons niet altijd laten ringelooren door landen, die op de landkaart kleiner zijn dan wij. Vaderland van P.olivar, geliefd Venezuela, verhef u toch!" Bloedig was de strijd dien hij voerde om de macht te veroveren. Bij Tocuyeto vielen in één slag 1500 dooden en gewonden. Zelfs dronken van den ochtend tot den avond, met dronken soldaten, behaalde hij de victorie. Maar nu hij de macht eenmaal bezit, blijken zijn regeeringsidealen te bestaan in braspartijen en gunstelingschap. In zijn paleis viert hij ware orgieën, geen vrouw (en ook geen jongen) is veilig voor zijn lusten, en om een jong Fransch meisje uit zijn satyrklauwen te redden, moest de consul haar persoonlijk naar het stoomschip te La Guaira brengen. De voornaamste industrieën veranderde hij in mono polies en gaf deze aan zijn getrouwen, die ze zoo gauw mogelijk verkochten om niet het geld mooi weer te spelen te Parijs, het ideaal van alle Venezolanen, de stad waar ook alle oud-presidenten, die zich rijk sta len, hun geld verdoen; andere industrieën trof hij door buitengewoon zware belastingen. Binnen een jaar na zijn verheffing wierp hij de bankiers, die weigerden hem geld te leenen, in de gevangenis. Eén woord dat hem kwetst, wordt onmiddellijk door zijn trawanten gestraft; één lied dat men zingt en dat hem niet welgevallig is, doet den zanger kennis ma ken met den kerker. Zijn politieke tegenstanders wer den te Caracas opgesloten in cellen, die boven de rio len uitkomen; slecht gevoed, meestal ziek, harder be handeld dan gruweldaders, zien zij uit naar den dood als naar him redder. Wegens een bijgeloovige vrees, na een aardbeving ontstaan, woont Castro niet in zijn officiëel paleis, maar in een villa, gehuurd van de weduwe van zijn voorganger, voor 100.000 fres per jaar, welke huur hij trouw vergeet te betalen. Op de postzegels heeft hij het borstbeeld van Boli var den Bevrijder doen vervangen door zijn portret, dat van den Restaurador of „Hersteller" zooals hij zich zelf noemt. Op de nationale munt is de datum van zijn geboorte in de plaats gekomen van een der lierinneringsdagen van de Venezolaansche onafhanke lijkheid. Leger, telegraaf, douane, financiën, alles heeft hij in de hand. Zijn „zwart kabinet" eerbiedigt zelfs niet de diplomatieke correspondentie. Hij is bpitengewoon wantrouwend. Een anecdote wil, dat hij op een avond in het theater met opzet zijn zak doek liet vallen, waarin een revolver gewikkeld zat; de toeschouwers, die dit zagen, schrokken en wilden vluchten, niet wetende, wat hij nu weer zou uithalen; hij stelde hen echter glimlachend gerust en raapte zakdoek en revolver op. Sinds dien tijd echter vertoont hij zich altijd op straat met een zakdoek in de hand en het volk, dat het verhaal kent, groet den president eerbiedig en mom pelt: „De president is goed bewaakt." In Denemarken is tegenwoordig een groote staking. De lithografmi wilden hun arbeidstijd verkort hebben tot acht uur; zij zijn slechts eenige honderden. De algemeene werkgeversvereniging, die als beginsel aangenomen heeft m deze slechte tijden geen ver- hoogitig van loon of verkorting van arbeidstijd toe te staan, wil daar voor allen niet van hooren. Slechts voor de eigenlijke steenteekenaars wil zij het toestaan maar van dezen zijn er slechte een 20 die in werk plaatsen en niet thuis werken. De anderen willen nu een belofte hebben, dat de arbeidstijd van 1910 af tot 8 uur zal verkort worden. Daar zij die niet kunuen verkrijgen, hebben zij het werk gestaakt. Als antwoord daarop hebben de patroons een uit sluiting aangekondigd vcor typografen, boekbinders en arbeiders in papierfabrieken, als het werk' vóór den lOden Augustus niet hervat werdslechts de drukkerijen der dagbladen mochten blijven doorwer ken. Maar de betrokken vakvereenigingen besloten nu tot een algelieele staking. Dat wekte opzien men had zich de mogelijkheid niet gedacht dat de dagbladen zouden uitblijven. Van alle zijden werd er nu ge werkt om een verzoening tot stand te brengen, maar alle pogingen waren te vergeefs. Tiet gevolg hiervan is, dat er haast geen courant in de hoofdstad verschijnt. Alleen het sociaaldemocra tische orgaan komt uit, maar dat duurt zoo lang tot dat de papiervoorraad op is, daar de papierfabrikanten weigeren aan het blad te leveren. Een aantal bladen gaven gezamenlijk een hulpcourant uit, doch de rond- brengsters willen dit niet langer bezorgen. De lezers moeten nu hun exemplaren van de bureaux halen. Overigens wordt het nieuws per bulletin bekend ge maakt. Tegen den 24 dezer is er een groote uitsluiting aan gekondigd, waardoor 40.000 menschen broodeloos zou den worden. Men maakt zich hierover echter nog niet zoo heel erg ongerust. Men kan niet gelooven dat het cm dit kleine conflict tot zulk een geweldigen strijd zal komen, en dat er in twee weken geen oplossing ge vonden kan worden. Op grond hiervan hebben zij nog geen tegenbedreigingen geuit. Er gingen geruchten over een algemeene staking, maar daar is nog geen sprake van geweest. Bij het publiek vindt de krasse bedreiging der patroonsvereeniging veel afkeuring. Men vraagt zich af of een half uur arbeid van mis schien 100 man zulk een verzet waard is. Het bestuur der patroonsvereenigingen heeft zich uitgelaten, dat men met dergelijke krachtige maatregelen gemakkelij ker een schikking verkrijgt, maar het algemeen acht het spelen met vuur. Op den president van Peru is een aan slag gepleegd. Een telegram uit de hoofdstad (Lima) aan ©en te Genua verschijnend blad meldt dat de pre sident onverwachts door een met een mes gewapenden man werd aangevallen; hij slaagde er in zich tegen den aanslag te verdedigen. De aanvaller, omringd door de politie, nam de vlucht. De president is ongedeerd. De Tra ns vaalsche regeerirsg heeft een wetsontwerp ingediend ter beteugeling van het rooken vau jonge lieden beneden de zestien jaar. Wanneer zij in het openhaar of op school tabak in eenigerlei vorm bij zich hebban, kan het in beslag worden ge nomen en wie hun tabak verkoopt wordt met boete of gevangenisstraf gestraft. In Marokko tracht de t*>g«n-sultan MoelaiHafid den echten sultan Abdel Azis te verhinderen naar Makksresj, de hoofdstad van het zuiden, op te rukken. Hij heeft een leger uitgerust van 6000 man, dat onder bevel staat vau zijn broeder Moelai Kebir. Intusscheii hebben de aanhangers van den tegen- sultan een buitensporigheid begaan.^Zij hebben een dokter gevangen genomen. Volgens sommige be richten was hij een Engelschman en is hij vermoord, volgens andere telegrammen isïhij een Spanjaard en heeft men hem weerUosgelaten. De tegen-sultan heeft thans, zeker tot groctere eere van het land, besloten een Marokkaansche orde in te stellen, bestaande uit twee klasseneen gouden voor rfttabelen en gezanten, en een zilveren voor de de Kaïds, gezanteebspsÉcretarissen en kooplieden. De voorkant van de medaille draagt het opschrift„Ab 1 el Hi fit ben al Hassan" met het devies „de zege komt van God. Meld den geloovigen dat de over winning nabij is". De keerzijde geeft den datum der oprichting vau de orde aan. Do sultan moet op het denkbeeld ge komen zijn toen hem als buit een reeks Europeescha onderscheidmgsteekers in handen vielen, waarmede hij zijn getrouwen blij wilde maken, die ze eve'nwel niet begeerden. De Shah van Perzië heeft zich over den toe stand uitgelaten tegenover een vertegenwoordiger van een Russisch blad. Hij vond zijn Perzen nog te on ontwikkeld voor zjjn volksvertegenwoordiging, maar hij wilde nog eea schijnparlement behouden. Hij wil twee Ksmers hebben, waarvan de leden worden be noemd, niet gekozen dat is dus nog Russischer dan Rusland. Een nachtelijke huldebetuiging. Koning Eduard heeft men in Ischl op een eigen aardige wijze willen huldigen. Tegen midde nacht Verscheen de muziekkapel voor het hölel, waarin de koning overnachtte, om hem een serenade te brengen. De koning lag reeds te b_-d, toen het Engelsche volks lied gespeeld werd. Een raam van het hótel werd ge opend en iemand van het gevolg verzocht de vriende lijke bi tooging te herhalen op een uur, waarop de slaap des konings niet gestoord werd. De eigenaar van het hotel kwam er ook aan te pas en zoo werd het „God save the king" in het midden gestaakt en trokken de muzikanten teleurgesteld huiswaarts. Vijfhonderd schapeü doodgeschoten. Acht met gowe-en en dolken gewapende bandieten hebben in Bitti nabij Sissari (Italië) een schaapherder overvallen en daarna de heele kudde van 500 schapen doodgeschoten. Het geval betreft een wraakoefening tegen den bezitter. Sedert Januari werden iu de gemeente Bitti meer dan 1500 schapen en 400 koeien gedood, zonder dat het gelukte, de daders in handen te krijgen. Er heb ben thans ruim 100 inhechtenisnemingen plaats gehad. Een rooverbende. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen aan de N li. Crt.Zooals we voor eenige dagen meldden is dooi de politie te Antwerpen een dievenbende ontdekt, die niet alleen in en om Autwerpen, maar ook iu deze streken o.a. te Axel nachtelijke inbraken deden en de bewoners vastbonden en mishandelden. Door de Bel gische politie is thans een nieuw lid dier bende, zekere Elegeest, gevangen genomen, die hier aan de grens goed bekend is. Het parket van Gent is gisteren met den gearresteerde naar de Gebr. de Bock onder de gemeente Moerbeke, juist aan de Nederlandsche grens geweest. Zes leden der bende hebben onlangs 's nachts bij gebr. de Bock ingebroken en de bewoners op schan delijke wijze mishandeld. Een b o m m e n f a b r i e k van een waanzinnige. In Berlijn woonde een schoenmaker in een huis, dat 2400 mark huur deed. In dat huis gebeurden strafbare feiten en de vrouw werd naar aanleiding hiervan in hechtenis genomen, terwijl haar naar alle waarsch; nlijkheid een zware straf jvachtte. De man werd dientengevolge waanzinnig en hij besloot op den dag, waarop de zaak voor de rechtbank behandeld zou worden, zichzelf, zijn vrouw en de rechters in de lucht te laten vliegen. Hij maakte van zijn kelder een laboratorium en werkte daar met verschillende zuren, welke zijn vrouw vroeger voor misdadige doel einden gei ruikte. Het geheimzinnig optreden van den man viel even wel op, de buren waarschuwden de politie, welke gis termorgen een inval deed. De man nam de vlucht, greep naar zijn broekzak (waarin men later een pistool vond) doch werd snel weerloos gemaakt en in hechtenis genomen. In den kelder vond men verscheiden wapens, doch geen bommen en de ontplofbare stoffen, die de man vervaardigde, moeten niet erg gevaarlijk zjjn. Over Zeppelin.- I)e Duitsche Rijkscommissie heeft er in toegestemd, dat het geld voor Zeppelin in bewaring wordt gegeven bij een door hem aangewezen bankinstelling te Stutt gart. De stad Ulm is van plan Zeppelin de villa aan te bit den, waarin hij tien jaar heeft gewoond, toen hij commandant van een huzarenregiment was. Hij liet het huis destijds zelf bouwen en het is precies zoo ge bleven als toen hij het bewoonde. De Continental Caoutchouc Company heeft van den graaf op haar verzoek bericht gekregen, dat het om hulsel voor het nieuwe luchtschip nog niet besteld is. Zooals wij gisteren meldden, beweerden Engelsche bla den dat een Engelsche firma de levering had gekregen. Ende de parel ging stuk. Vrienden hadden den portier van een groot Ber- lijnsch hotel eens verteld, dat een goede parel niet te verbrijzelen was. Portier vond 't best, dacht er niet verder over na, tot hij plotseling op een middag in de gelegenheid werd gesteld de waarheid van dat beweren practisch te onderzoeken. Door een rijk gast was hem namelijk een kostbare parel ter bewaring toever trouwd.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2