STADSNIEUWS. BUITLNL AN D. Een flesch in een kaas. Een oude grap In nieuwen vorm. Concierge en rijwielleverancier. Gesnapt. Klein verschil. Een ongeluksvogel. Een eigenaardig recht. Geen plaats. Van Texel. Nieuws uit Hoorn. Een schadepost. Plaatselijke gebruiken weekwoningen. Tijdelijk; onderwijzeres. Muziekuitvoering. Bad- en Zweminrichting. Wijkverpleging. Priesterjubilea. Gemen'de M|e dedeeilngen. Mishandeling in de gevangenis. Warmenhuizen. (Juli). Laatste Berichten Een firma in Edammer kaas, te Oosthuizen, veel zaken doende in het buitenland, ontving dezer dagen van een Fransche firma een schrijven, met verzoek, een inliggend, in het Hollandsch geschreven, briefje voor haar te willen vertalen en op te zenden. Dit briefje luidde als volgt: „De ondergeteekendekaasmaker in de fabriek., te. (in Noord-Holland) verzoekt beleefd aan den ge bruiker van 't kaasje, hoe het smaakt en hoe duur het betaald wordt en in wat voor oord van de wereld 't kaasje geraakt is." (Volgt handteekening en plaats.) Dit briefje, in een fleschje gesloten, was door den verbruiker in het buitenland gevonden bij het open snijden van 't Edammer kaasje. Die aardigheid kan nog wel eens leelijke gevolgen voor den kaasmaker hebben. (Tel.) Ter illustratie van de bewering, dat werklieden, die eerst 's avonds 8 uur van hun werk komen, niets aan het gezinsleven hebben, en hun kinderen alleen maar des Zondags zien, deelt de secretaris van den Bond van Gemeentewerklieden in het orgaan dier Vereeni- ging het volgende mede: „Op zekeren Zondag is een mijner kinderen, een ventje van 3 jaar, wat druk en lastig; mijn gewoonte is thuis maar eenmaal te verbieden, de tweede maal ontvangen ze een opstopper; ik geef dien snuiter oen tik en hij begint natuurlijk te huilen. Op een vraag van z'n moeder: „wat is er" geeft hij ten antwoord: „hij" slaat me. Natuurlijk vraagt mijn vrouw wie: waarop het leuke antwoord komt„Die man, die Zondags hier komt eten." Door de concierge van de R. H. B. S. te Utrecht wordt tegelijk met deze betrekking het rijwielvak be oefend onder schooltijd vaak in een lokaaltje in de H. B. S. In de circulaire geeft hij de ouders en voog den van leerlingen kennis dat hij rijwielen levert, on derdeden en tevens reparatie verricht. De Utrecht- sche handelsvereeniging heeft hieraan een eind willen maken en deze zaak ter kennis van den minister v. Binnenlandsche Zaken gebracht. Zij wijst er o. a. op dat zich bij ouders en voogden van leerlingen de mee ning moet vestigen, dat hunne kinderen of pupillen voorkomender zullen worden geholpen bij schoolaange- 1c genheden, indien zij een rijwiel bij den concierge koopen en voorts dat de lasten die handelaren in dit vak moeten opbrengen, niet door den concierge worden gedragen. Te Smilde zijn bij den landbouwer J. Eleveld 20 a 25 kippen dood gevonden. Den volgenden nacht is de dader gesnapt, n. 1. een hond, die terstond doodgescho ten werd. Te Opsterland werden door een Hollandsche firma bij verschillende bakkers commissies aangenomen op te leveren puddingpoeder. Overeengekomen was dat 25 doozen gezonden zouden worden. Er werden echter 15 dozijn gezonden. Dat is de bakkers niet naar den zin. Eén heeft reeds de rechterlijke tusschenkomst in geroepen. Vredestentoonstelling. Men zal zich nog wel herinneren zegt de Haagsehe Kroniekschrijver van de „N. Gr. Ct." dat voor de Vredestentoonstelling propaganda op groote schaal is gemaakt, dat schier in elk plaatsje van ons land afdee- lingen werden gesticht, hoofdzakelijk met de bedoeling dat deze leden zouden werven. Menigeen heeft zich als zoodanig opgegeven en eenige guldens geofferd in het blijde vooruitzicht gratis al het schoons te mogen bezichtigen dat de wereldexpositie zou bieden. En nu heeft men wel vernomen dat van dit alles niets zal komen, dat de Regeering de gewenschte medewerking heeft onthouden, maar niet is gebleken waar de contri buties van de toegetredenen zijn_gebleven en voor welk doel deze gelden zullen worden aangewend. Ik verneem dan ook dat eenige Hagenaars het voornemen hebben opgevat de bestuurders van de vereeniging „Vredes tentoonstelling" tot verantwoording te roepen. Aan kwade trouw bij die bestuurders wordt niet gedacht; zelfs neemt men gereedelijk aan dat de tot dusver ge storte gelden voor het noodzakelijk voorbereidend werk noodig zijn geweest; maar wenscht daarom trent zekerheid. Hierom ook, omdat, is er inderdaad nog geld aanwezig, de mogelijkheid wordt veronder steld dat dit, met goedvinden van hen die de storting deden, als grondslag zou kunnen dienen voor de vor ming van een fonds dat men poogt bijeentebrengen, om inderdaad over enkele jaren in de residentie een wereldtentoonstelling te organiseeren. In hoeverre dit plan kans van slagen heeft, waag ik niet te beslis sen. Het is nu eenmaal een feit, dat groothandel en in dustrie, voornamelijk in ons land, meer en meer van deelneming aan exposities afkeerig worden. Maar als inderdaad de plannen ernstig worden opgevat; als er medewerking van de zijde van het Gemeentebestuur is te verkrijgen en de burgemeester is reeds gepolst en heeft voor zijn steun beloofd dan kan in een stad als de onze, een wereldtentoonstelling uitstekend ge lukken en voor velen een financieel buitenkansje wor den. Ik hoop er 't beste van! De oudste zoon van den smid G. K. te Gasselternijveen, die vroeger bij het spelen een stokje in 't oog kreeg, met het gevolg dat hij het oog moest missen, kreeg nu bij het smeden een stukje ijzer in het andere oog. Direct werd de hulp van een dokter gevraagd. Hij hoopt dat het oog behouden zal blijven. De pijn ver mindert langzamerhand, terwijl de ongolukkige er reeds een weinig weer mee kan zien. Te Exloo had de herder der schapen van ouds een eigenaardig recht. Hij mocht de schapen eenige nachten op een stuk land laten liggen in hekken. Op die manier werd het land gratis bemest. Dezer dagen heeft men dat recht van den herder afgekocht, tegep een jaarlijksche vergoeding in kunstmeststoffen tot een hoeveelheid als ongeveer noodig is voor de bemesting van een hoeveelheid land, als waarop vroe ger de bemesting werd aangebracht door het daarop leggen der kudde. Te Heerewaarden werd dezer dagen plotseling een fabrieksarbeider krankzinnig. Daar bij onderzoek alle gestichten hier te lande vol bleken, zal men trachten den ongelukkige in het buitenland te doen opnemen. Uit Heiloo. Om kwart over 6 's morgens bevonden de kinderen zich gisteren reeds bij "hunne scholen. De regen viel kletterend neder en de lucht zag er niet naar uit, dat de zon nog de overwinning zou behalen. Maar de stemming onder de kinderen liet niets te wenschen over. Vol moed en luid zingende begaven zij zich op weg naar het station, waar de trein om 7 uur kwam aan snorren. In korten tijd hadden alle kinderen een plaatsje veroverd en voort ging het nu naar Santpoort, waar werd uitgestapt, om vervolgens wandelende langs Mee- renberg en Bloemendaal Overveen te bereiken. Hier ging men met den trein naar Zandvoort, het doel van den tocht. O, wat hebben de kinderen ook dit jaar weer volop genoten. Temeer daar de regen had opge houden en het vriendelijke zonnetje zijn strtlen uitzond. Na te Zandvoort met veel genoegen eenige uren ver toefd en verschillende versnaperingen genuttigd te hebben, begaf men zich weer huiswaarts waar men ongeveer kwart over 5f'aankwam. ,;Hé, moest h°t feest nog maar beginnen", riepen verscheidene stemmen. Zeker leen bewijs^ dat zij* zich kostelijk geamuseerd hadden en dat het ontzettend jammer zou geweest zijn, als het schoolfeest, wegens financieels bezwaren niet gehouden had kunnen worden. Niet alleen dat men den kinderen een aangenamen dag bezorgt, maar de band tusschen onderwijzers en kinderen wordt er zoo mogelijk nog hechter door. En nu rest ons nog een woord van dank san allen, die meegewerkt heb ben tot het welslagen van het feest. In de gister gehouden vergadering van den Gemeen teraad werd de gemeenterekening, dienst 1907 als volgt vastgesteld ontvangst 73616.37®, uitgaaf 69500.32, saldo dus 4116.05®. Rekening van het Algem. Armbestuur 1907 ontvangst 4942.93, uitgaaf 4447.52®, saldo 495.40®. Rekening Algemeen Weeshuis, 1907: ontvangst 15257.25®, uitgaaf 14771.36®, saldo 485.89. 't Bedrag der schoolgelden over 't 3e kwartaal 1908 werd vastgesteld op 739.45. Tot gemeente-vroedvrouw te Cocksdorp werd be noemd Mej. van Oerle, te Amsterdam. Door Ged. Staten was het in ©ene vorige vergade ring genomen besluit tot het aangaan eener geldlee- ning, groot 10250 niet goedgekeurd, voornamelijk omdat bezwaren bestonden tegen het plan van aflos sing, waarbij gedurende de eerste 3 jaar 750 per jaar zou worden afgelost en vervolgens per jaa 800. Ged. Staten wenschten eene omgekeerde volgorde dier ter mijnen. Na eenige gedachtenwisseling werd evenwel besloten, het door den Raad vastgestelde plan te handhaven. De nieuw benoemde luitenants Van der Veen en Coblijn worden met ingang van 15 dezer geplaatst bij het garnizoen alhier. e Predikbeurten. 19 Aug. 1908. Hervormde Gemeente. Ooster Kerk. Vroegbeurt te 71/2 uren, Ds. Post. Groote Kerk. Voormiddag te 10 uren, Ds. Tenthoff. Namiddags te 121/2 uren, geen dienst. Lutherache Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Scharten. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddag 10 uren, geen godsdienstoefening. Doopsgezinde gemeente. Voormiddag 10 uren, geen Godsdienstoefening. Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Avond te 5 uren, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uren, de heer J. Valk, Godsdienstonderwijzer te Hil versum. Avond te 6 uren, geen dienst. Christelijke School, Peperstraat, 's avonds 8 uur, sluiting kermissamenkomsten Ds. Th. Scharten, Woensdagavond 19 Aug. avonds 81/2 uren, Bijbel lezing Ps. 73. Nutsspsarbank. Commissarissen besloten het publiek, behalve op Woensdag- en Zaterdagavond, eiken werkdag des morgens van 10—11 uur, in de gelegenheid te stellen gelden in te brengen of terug te nemen. Over bedragen tot en met honderd gulden kan direct worden beschikt, terwijl elk grooter bedrag, met acht dagen opzegging, u'tbetaald wordt. In het kleedingmagazijn van den heer Kötter in de Langestraat, had men deze week het ongeluk tegen een der groote ruiten te stooten, waardoor daar ver schillende groote barsten in kwamen. Hedenmorgen vielen door trilling, veroorzaakt door voorbijgaande rijtuigen, eenige stukken uit het ruit. De poging van de hoeren Bakker en Gov*rs, om wijziging te brengen in de plaatselijke gebruiken van huur en verhuur hij weekwoningen, heeft reeds een goed succes. Ruim driehonderd huiseigenaren teeken den de lijst. Wie hiervoor in de termen valt en dit nog niet heeft gedaan, heeft hiertoe neg eenige dagen gelegenheid ten kantore van genoemde heeren. Als tijdelijk onderwijzeres aan de le gemeenteschool te Heilo is aangesteld mej. Akkerman van Alkmaar, wegens ziekte van mej. J. Stroomer. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 16 Aug. 1908, des avonds ten 7 uur in den stadshout onder directie van den heer J. M. Otto. Programma. 1. Jubilé Feestmarschv. v. Aaken. 2. Ouverture de 1' Opéra „Zampa". ou la fiancée de marbre „F. Herold. 3. a. Air varié pour clarinette en sib de 1' Opéra „Les liamants de la couronne"Auber. b. „Im grtlnen Walde", mit caril lon soloEitner. 4. Fantaisie a. d. Oper „Martha", oder „der Markt zu Richmond" Flotow. 5. „Les jours de soleil", ouverture v. H. Kling. 6. Fantaisie „Traumbilder" H. C. Lumbyl. 7. „Ange d' Amour", suite de valse». E. WaldteufeJ. 8. „Im Automaten salon", humoris- tisches potpourriR. Yollstedt. 9. Castaldo marschR. Novacek. Aan de bad- en zweminrichting alhier zijn van den 8 Aug. tot en met 14 Aug. genomen 283 baden door heeren, door dames 36, door weezen 0 en 94 door onvermogenden. Temperatuur van het water, hoogste 700 op 10 Aug., laagste temp 620. 0p 13 Aug. Het hoofdbestuur eer Ned. Verplegers Vakvereeni- ging heeft een rondschrijven verzonden aan de kerke raden in de classis Alkmaar, Hcorn en Edam der Hervormde Gemeente en verder aan kerkeraden, diaconieën en vereenigingen die zich belasten met gezins- en wijkverpleging. Oo zaak vau dit schrijven is, dat het voorstel van de Diakouie van Veenhuizen, in zake het aanstellen van gedipl. verplegers naast verpleegsters in de wijk verpleging, geen genade mocht vinden op de laatste algemeene vergadering der Vereeniging van Ned. H«rv. Diaconieën in de classis Alkmaar voor Gezins verpleging. Het rondschrijven tracht met een argumen tatie, waaraan de overdrijving afbreuk doet, te over tuigen, dat niet alleen in ziekenhuizen en krankzinni gengestichten, maar ook in particuliere <n wijkver- pDgiug broederhulp dringend gewenscht is Priesterwijding. Morgen zal de heer A. Konijn alhier de H Prief- t.Twijding ontvangen en Donderdag zal hij zijn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk van den H. Laurentius opdragen. Heden herdenkt de Hoogeerw. Diken en Pastoor H. A. Horning zijn veertig-jarig ut j 1 filé, een jubilé dat morgen wordt gevierd. Deken Horning heeft zich onder zijn geloofsgenooten veel eerbied, achting en vriendschap verworven, zoodut het hem zeker niet zal ontbreken uan bewijzen van belangstelling op dezen gedenkwaardiger) dag. Hij heeft de katho lieke zaak op verschillende wijzen gediend: iu.de eerste plaats natuurlijk als priester, maar ook als schrijver van katholieke werken, als ij veraar voor katholiek ouderwijs, »ls bevorderaar van de katholieke sociale actie. Van d6 veertig prieaterjaren bracht hij het grootste doel do r als kapelaan te Assendelft, te 's-Graven- hsge, als professor aan hef bisschoppelijke seminarie te Warmond, als pastoor te Medeznblik. In 1897 werd hij benoemd tot pastoor van de H. Laurentiusparochie alhier, twee jaar daarna tot deken van Alkmaar. Ter zijner eeie is de St. Laurentius K-rk, waar morgen de plechtige herdenking zal plaats vinden, fraai versierd. M' i dit jubileum valt samen het 25-jarig priester feest van pater E. J. B. Jansen, dat. ook morgen hor- dacht zal (worden Boycot jamin Door hot agitatie-comité is* per strooibiljet tot de „vrouwen van Alkmaar" het dringend verzoek ge richt om niets te koopen in de winkels van de firma Jamin. Het geschil tusschen Nederland en Vene zuela wordt in „der Tag" besproken door den gep. kapitein ter zee von Pustau. De schrijver vindt dat de „Gelderland", de Utrecht" en de „Holland" geen voldoende strijdmacht vormen om den koppigen presi dent Gastro mores te leeren. Wel zouden deze schepen een gewapenden tegenstand van de zoogenaamde „oor logsschepen" van Venezuela kunnen voorkomen, daar die slechts uit nietsbeteekenende zwakbewapende vaar tuigen bestaan, maar voor een succesvolle blokkade der kust of bezetting van een kustplaats zal de Neder- landsche flottielje wel niet in staat zijn. De schrijver is van meening, dat de Nederlandsche Regeering de mogelijkheid heeft geopend onmiddellijk met aanval lende maatregelen te beginnen, maar toch nog altijd op een minnelijke schikking rekent. Dit standpunt is begrijpelijk. Niet alleen om de zeer aanzienlijke kosten van een nieuwe actie, maar ook om de interna tionale verwikkelingen, dit uit zulk een geval kunnen voorkomen. Men zal het kleine Holland wel niet ver denken van een veroveringspolitiek, maar toch zouden desondanks de Vereenigde Staten wel dadelijk met de Monvoe leer („Amerika voor de Amerikanen") voor den dag komen, als er ergens in Venezuela Europee- scbe troepen landden. Een blokkade of zelfs de be schieting van een kustplaats zou aan die Europeesche en Amerikaansche rederijen veel meer schade opleve ren dan aan de Europeanen. Men kan daarom in het zenden van verdere versterkingen naar Kavaïbische zee de uitdrukking van een algemeene verscherping van den toestand zien, maar daarmede is nog in gee- nen deele gezegd, dat verdere maatregelen van geweld zullen volgen om de Hollandsche aanspraken tot haar recht te doen komen. In België heeft een opzienbarende inhechtenis neming plaats gehad. Het Brusselsche parket heeft n.l. Van den Putte, schepen (wethouder) van openbare werken, waarnemend burgemeester van Schaarbeek, voorstad van Brussel, Houssa, hoofdingenieur en Wellens, gemeente-ingenieur in hechtenis genomen, nadat zij geconfronteerd waren met den aannemer van de bestratingen, die volgens de bladen had verklaard hun gelden te hebben gegeven. Alle drie gearresteerden beweren onschuldig te zijn. Omtrent dit bericht geven de Belgische bladen vsn gisteren eenig m-erder licht. Zij vertellen dat katho lieke raadsleden in openbare z tting reeds op zekere onregelmatigheden in aanbesteding van werken ge wezen hadden. Hierop was een bestuurlijk onderzoek vanwege de provinciale overheden gevolgd, terwijl er tevens een rechterlijk onderzoek werd ingesteld. Er werden huiszoekingen gedaan in de woning van den schepen en van eenige hoofdambtenaren en boeken en papieren werden er in beslag genomeu, o.a. hoeken, melding makende van sommen, toegekend aan 7 per sonen, slechts met naamletters aangeduid, waartoe ook de drie bovenstaande met name genoemden be hoorden. Onder deze zeven personen was eene overeenkomst gesloten, 55 procent van de winsten op de aanneming onder elkaar te verdeelen. Ieder deelgenoot had eene photographie van deze geschreven overeenkomst, doch het is den onderzoeksmagistraat niet mogelijk geweest deze te ontdekken. De aannemer, bij wien de hoeken in beslag zijn genomen, werd door den magistraat met onmiddel lijke aanhouding bedreigd, indien hij niet de betee- nis uitlegde van de naamletters, in het bovenbedoeld 'tyoek gevonden. Na een droevig familietooneel besloot hij te bekennen. En het was hij, die het bestaan van photograpbieën vermeldde. Toen de magistraat in het gemeentehuis kwam, was de schepen riet aanwezig. Hij werd telefonisch geroepen, waarna ook hier boeken en blieven, be trekking hebbende op openbare werken, in beslag genomen werden. De luchtscheepvaart in depraktijk. Deze heeft naar de P. G. en N. Ct. meent niet veel te beteekenen. Het zal betoogt het blad er mee gaan als met de telegrafie zonder draad, er komt een algemeene conventie tusschen de staten, die voor de liefhebberij een stokje steekt. En dat wordt nog wat anders dan met telegraaf en telefoon, die maar met één departement van algemeen bestuur wat te maken hebben. Alle departementen zijn hierbij betrokken. Daar heb je eerst Oorlog. Geen minister van Oorlog zal het dulden, dat elke amateur maar kiekjes gaat ne men van zijn mooie fortificaties. Verbod! De minis ter van Financiën kan de in- en uitvoerrechten niet missen en zit met de handen in 't haar en zijn belas tingstelsel in de maag. Zijn collega's van Binnen landsche Zaken en Waterstaat zien him wegen en wa teren verlatende sluis-, kaai- en havengelden brengen niets meer op en het monopolie van brievenvervoer is een wassen neus. Z.Exc. van Landbouw mengt er zich in, omdat de luchtschippers geen knollenvelden en roggeakkers ontzien bij de landing en 'n eventueel verbod van in-of uitvoer van klauwzeer, varkensziekte, druifluis enz. een doode letter wordt. Justitie en Buitenlandsche Zaken doen mee: wie houdt, als de vrije luchtvaart er is, nog vreemdelingen aan of zet ze over de grenzen? Wie belet den invoer van vreem de nationaliteiten en armoedige landverhuizers? De „lastige Auslander" en de Zigeuners maken lange neu zen tegen de politie-hoogheden en het gele gevaar is niet van de lucht. Waar moet men zich posteeren om bankroetiers en andere zwendelaars op te vangen, eer ze voet aan wal zetten? De heele administratie is in de war en de lucht scheepvaart wordt een coup d'état, als ze geen staats monopolie of verboden liefhebberij wordt. De uitvinders Zeppelin, Farman, Wright, Dela- grange enz. zijn te beklagen; zij jagen een hersen schim na. Als 't bereikt is, zeggen de staten: „tot hiertoe en niet verder." Als Duitschland, Frankrijk, Engeland, Amerika de menschen aanmoedigen is 't alleen om hun, als 't mooi genoeg is .hun intellectueelen eigendom te ont nemen. t Is het burgerlijk genie, dat voor de militaire ge nie werkt. De uitvinders veroveren de wereld, het heelal; zij betwisten elkaar het luchtruim en den overwinnaar klinkt een barseh „losin de ooren. Eer de luchtscheepvaart een vrij bedrijf wordt, moet de heele staatsinrichting veranderd wezen, alle wetten gewijzigd, alle administratie op anderen voet ge schroeid er zou een revolutie moeten hebben plaats gehad, als waarvan de stoutste verbeelding niet heeft durven droomen. De gestolen beenen. Een twintigjarig meisje te Berlijn, wier beenen eenige jaren geleden bij het overnachten in een bosch bevroren, zoodat deze afgezet moesten worden en ver- vengen werden door houten, bevond zich in het begin dezer week op de „Wuhlheide." Zij werd moe, ging zitten, gespte haar kunstbeenen los en kroop naar een vijver om een weinig te drinken. Middelerwijl kwa men er eenige jongelui, die de kunstbeenen vonden en deze meenamen. Het jonge meisje riep om hulp maar men hoorde haar niet. Vier dagen en nachten heeft ze daar hulpeloos gelegen, totdat eenige wandelaars haar in deerniswaardigen toestand vonden. Zij werd opgenomen in het ziekenhuis van Cöpenick, waar men haar nog in het leven hoopt te houden. De kunstbeenen zijn als „gevonden voorwerpen" aangegeven. V IVe schvergiftiging. Nabij Magdeburg zijn 200 personen ziek geworden 11a gebruik vau pckelvlcesch. In de marinegevangenis te Cherbourg zijn ergerlijke dinken aan het licht gekomen. De pas aangekomene gevangenen werden door de ouderen aan allerlei kwel lingen blootgesteld. Zoo werd de man met gedeelte lijk ontbloot lichaam geplaatst in een vlammenzee van brandend papier zoodat hij brandwonden kreeg. Der gelijke dingen gebeurden steeds nadat de wacht de ronde had gedaan dn daar eenige der mannen als ware tyrannen optraden kwamen de mishandelingen niet eerder uit, dan toen de geneesheeren zooveel brand wonden constateerden. BURGERLIJKE STAND. Alkmaar. ONDERTROUWD 14 Aug. Hermann Antonius Michels alhier en Anna Konijn te Schermerhorn. Willem Hendri- cus Judocus van Oosterom alhier en Adriana de Goeij, te Helder. Cornelis Visser, alhier, en Aagje Vis, te Venhuizen. GEBOREN 15 Aug. Jan Johannes, z. van Arie van Lienen en Elisabeth Oom. Geboren: Anna Maria, d. van Pieter Scheid en Antjfe Bikker. Johanna, d. van Arie Veter en M.'.rijtje de Groot. Johanna Barbara Petronella, d. van Rens Zomerdijk en Catharina Schouten. Trijntje, d. van Hendrik de Vet en Trijntje Groot. INHECHTENISNEMINGEN TE BARCELONA. MADRID, 14 Aug. Te Barcelona zijn twee personen gevangen genomen, die verdacht worden de bedrijvers te zijn van den aanslag aan boord van een stoomboot. DE VROUWENKIESRECHTBEWEGING. LONDEN, 51 Augustus (particulier V. D.) Gis teravond trachtten midden op het strand te Blackpool een viertal voorstanders van vrouwenkiesrecht de me nigte uit meer dan duizend personen bestaande toe te spreken. De badgasten waren daar echter niet op ge steld en eenige wierpen de dames met zand. Dit voor beeld werd spoedig gevolgd, zoodat de baanbreeksters door een gansche menigte uitgejouwd zich genood zaakt zagen de vlucht te nemen. Een heer die tus- schenbeide trachtte te komen, werd op een pak slaag onthaald. Ten slotte vluchtten de dames een verkoop- k'kaal binnen. De menigte verspreidde zich pas toen zii vernam, dat de dames den nacht in het gebouw zou den doorbrengen. EEN NIEUWE VLIEGMACHINE. LONDEN, 15 Aug. Een schotsche ingenieur een zekere George L. O. Davidson die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft een nieuwe vliegmachine uit gevonden, bestaande uit de gondel en cirkelvormige draaibare vleugels. De uitvinder heeft de vogelvlucht nauwkeurig bestudeerd, en de machine volgens de wet ten der natuurlijke vlucht ingericht. Zij zou in staat zijn volgens den uitvinder zich zelfstandig van den grond op te heffen en de lucht als steun gebruikend zich aldus in de lucht staande te houden. GOUD IN IERLAND. LONDEN, 15 Aug. Mag men Londensche avond bladen gelooven, dan is Arm-Ierland bestemd een tweede Klondyke te worden. Op een goed van den hertog van Shaftesbury zou goudhoudende steen ont dekt zijn. 5000 ton van deze steen is gedurende de laatste twee jaar onderzocht. Nu vermeldt het rap port, dat een tamelijk beduidende hoeveelheid goud, koper en zilver in de steen is. Een maatschappij zou reeds te New-York gevormd zijn. EEN NIEUWE INDUSTRIE. LONDEN, 15 Augustus. De pionier eener nieuwe industrie is een zekere Bernard Brown, die uit tot dusver weggeworpen afval op uitstekende wijze imita ties van antieke voorwerpen maakt. Deze afval wordt in een groote massa bij elkaar genomen en in vormen geperst. De vinder vervaardigt met behulp zijner me thode antieke zwaarden, hellebaarden, pantsers op zeer natuurgetrouwe wijze. De heer Brown stelt zich voor een fabriek hiertoe te openen, waarin dan eenige hon derden personen arbeid zouden kunnen vinden.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2