i jmwjm... mm,I ini m mm x m WA* WA SW| mm mm mm Trein-praet. Vraag en Aanbod. Alkmaar. w. w. Probleem No. 138. 'éM Kijkjes in de Modewereld. Onze deskundige correspondent schrijlt Nu de rogge gemaaid is, wordt het tijd voor liet uitzaaien van spurrie en knolzaad. Algemeen wordt het dan ook gedaan en bij een goed gewas heeft de boer langen tijd groenvoer zoodat hij in de eerste maanden zijn hooi niet erg behoeft aan Ie spreken. Van genoemde groen gewassen staat spurrie bovenaan. Vooral is het een uitstekend voer voor melk en mestvee. Bij melkvee werkt spurrie gunstig op de hoeveelheid en de gehalte der melk, maar tevens op den smaak van de boter. Spurrieboter is dan ook zeer gewild. Van de spurrie kennen we twee gekweekte soorten en welgewone alt- kerspurrie en reuzenspurrie. Reuzenspurrie is een grovere plant, wordt hooger dan akkerspurrie, maar wordt ook houteriger. Daar gewone spurrie spoedig gaat liggen kan het goed zijn een weinig reuzenspurriezaad mee uit te zaaien om het ge was recht op te houden. Aan zaad heeft men per H.A. zoowat een 20 K.G. noodig. Neemt men alleen reuzenspurrie, wat ilj: niet zou nemen, dan heeft men een K.G. ol 6 meer noodig. Tegen nachtvorsten is spurrie slecht bestand. Daarom moet het vlug groeien. Om een snelleren, weel- derigen groei te bevorderen strooit men een weinig ehilisalpeter, 75 K.G. per 11.A is wel voldoende. Bij gebruik moet men in eens niet te veel spurrie atmaaien, want blijft dit groen voer in hoopen liggen dan begint ze licht te broeien, waardoor de smaak en de voedzaamheid achteruitgaat. Is spurrie opgevoederd dan is het knolgroen aan de beurt. Daar het knolzaad nogal veel zellgewonnen wordt, ziet den boer in den regel bij het uitzaaien niet op een handje. De roggestoppel voor het omploegen nog bemes ten, wordt altijd niet gedaan. Verkeert de akker echter in een niet al te gunstige conditie, laat de vruchtbaarheid nog al wat te wenschen over. dan mag het uitstrooien van een paar baaltjes patentkali en superphosphaat en later, als de plantjes zich beginnen te ontwikkelen een 75 K.G. chili niet achterwege blijven. Blijkt latei- dat de stand der knollen te dicht is dan is het goed te gaan eggen, daardoor verbetert men niet alleen den stand van 't gewas, maar worden ook verscheiden onkruiden vernietigd. W. J Kom, wees nog eens een kind. Maar verwijderde stemmen schijnen hem toe te roe-" pen Het kan niet zijn. 't Gaat al voorbij Al is het niet elk onzer gegeven, de klacht over zijn Verloren Paradijs op zoo poëtische wijze te uiten, de stemming, waarin de dichter verkeerde, is ons niet vreemd. Wij hebben dezelfde klacht, „O, was ik weer een kind!" op de lippen gehad en hetzelfde antwoord vernomen. Welnu, dat wij, vergeefs smachtend naar de herle ving onzer jeugd, het kind zijn jeugd niet misgunnen. „Waarom?" vroeg Rousseau, „zoudt gij haar (de jeugd) de eerste ras voorbijgaande jaren, die voor haar evenmin terugkeeren als voor U, met bitterheid en smart vervullen?" 't Gaat al voorbij. Zeker, maar de gemaakte in drukken blijven achter en oefenen invloed uit op wat er komen zal. Evenmin als wij bij het beklimmen eener trap de onderste treden kunnen ontberen om de bovenste te bereiken, evenmin mag een schakel ont breken in den keten, welke onzen levensloop omsluit. Alle groote denkers en heivormers hebben in de eer ste plaats aan het kind gedacht, niet alleen omdat hun harten meevoelden met het gelukkige kind, maar ook wijl zij begrepen, dat het kind de vader is van den man. Het thans nog spelende kind wordt de bouwheer of de arbeider in de toekomstige maatschappijde geest, die het thans bezielt, de indrukken, welke het ontvangt, zullen van invloed zijn op zijn toekomstigen arbeid. Zoo heeft de mensch voor een groot gedeelte de toekomst in handen, immers het kind is in ieder opzicht van ons afhankelijk. Geef het een blijde jeugd en het wordt een gelukkig mensch. Dood al li' liefde en levenslust in hem, vervul zijn hart met bitterheid en gij stempelt het tot een mensehenhater en wereldverachter. Wat in de kinderjaren Het harte boeit en tooit, Blijft eeuwig in 't geheugen En men vergeet het nooit, heeft de teergevoelige dichteres Loveling ons voorge houden. Maar wat is het, dat in de kinderjaren het harte boeit en tooit Plet is dat, waarnaar de mensch in later jaren zoo smachtend terugverlangt. Het is onbewust en onbevooroordeeld genieten, het is een geest van vrijheid en zorgeloosheid, een zich laten gaan zonder bekommernis voor den dag van morgen. Piet in dien toestand willen voortleven, het verlangen naar het eeuwig jeugdige, wij weten, het is een hersen schim en toch wij jagen het na, totdat de verboden vrucht van den boom der kennis het paradijs voor ons voor eeuwig sluit. Geven wij het kind wat voor ons verloren is en blijft. „Vroolijkheid en spel heeft het kind even noo- dig als eten en drinken," schreef Luther. Als wij ons wat minder bezorgd maakten over het kind, zou het vrij wat zorgeloozer opgroeien. Wanneer de wil van het kind niet door onzen schuld bedorven js, wil het niets zonder doel", meende Rousseau. Deze uitspraken brengen ons wellicht tot inzicht van een tegenstrijdigheid, die bij ons voorzit. Wij wenscben onze eigen jeugd terug, terwijl de opvoeding onzer kinderen erop is gericht, ze zoo spoedig mogelijk groot en oud te maken. Dat ieder voor zich een pas send etiket voor deze tegenstrijdigheid vind©. Beslui ten wij onze overdenking met het woord van Rousseau „V anneer men het kind in zijn bewegingen meer vrij heid laat, zal het minder schreien." Tornooi Armseblatt" 1904. b c d e f g h Mat in 2 zetten. Oplossing van probleem No. 134 (Dr. E. Palkoska). Stand K b8, D gl, T b5 en e4, L c4, Pi hö k f6, 1 dl en h8, p h7, t f2, pi f7. 1 L c4 e2 enz. In Frankfort was er een gecompliceerde familie. Ma en Pa konden niet dochter wilde niet vooruit-rijden. Ma was bang voor den tocht, Pa voor de wagenziekte en dochter voor den zwarten kolendamp. De familie had blijkbaar'berekeningen gemaakt. Zij gingen dus in Frankfort alle drie vooruit rijden, omdat de trein in Wiesbaden zou omdraaien, rekenend dat zij liever een uur ongemak hadden, dan drie uur daarna ver keerd te rijden. Edoch er kwamen fanatieke achter uitrijders in de coupee, die bij deze hitte de raampjes open wilden hebben. En zoo zaten daar nu Pa, Ma en dochter met strakke slachtoffersgezichten, Pa lettend of ook zijn maag zou gaan werken, Ma overtuigd dat er een longontsteking in aantocht was, nu eens haar mantel optrekkend bij haar hals, dan weer haar gezicht afvegend met een zenuwachtig gebaar. En de doch ter, druk werkend met taschjes, nu voor de cognac, om l as maag, dan voor de eau de cologne voor haar ge zicht, hals en armen. Een paar maal hadden zij schuchter wat aan het gordijntje geschikt. Maar een der beide ramen dicht doen, durfden zij niet. Een dikke achteruitrijdende dame zat zich zóó te waaien, benauwd en tevens zóó dreigend, dat een ont ploffing bij den kleinsten ruk aan het venster onver mijdelijk scheen. En als die dame ontplofte Gelukkig gebeurde het niet wel moesten wij in een anderen wagen en kreeg dus de bewuste familie een streep door de rekening. In den nieuwen wagen was een Duitsehor met een eigenaardige groenbruin- grijze pak-kleur en een confectie-snit, die men al- Duitsch zou kunnen noemen. Hij had een zakdoek over boordje en overhemd gespannen en deelde aan een klem gehoorzaam jongetje wijze lessen uit, als hij zich met ergerde aan de vele bagage van een En- gelschman, die zich, dezer ergernis nauw bewust, ver diepte m een novel. Een schuchter jongmensch tracht te in gesprek te komen met een snoezig bakvischje, dat een moeder of gouvernante reisde. Eerst zei to/httl V Wa?'m waf J0en vrocg h'j of het raam tochtte. Vervolgens deelde hij mede, dat hij naar Es sen ging, vroeg of ze wel eens te Essen was geweest Goede oplossingen ontvingen wij van de heeron P. C. Bakker Cm., P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. Nobel en C. Visser, allen te Alkmaar; Ds. H. Groeneveld te Vlijmen, Mr. Ch. Enschedé te Haarlem, C. C. J. de Ridder te Ede, P. Bakker en H. "VVeenink te Amsterdam, J. H. de Ruwe te Hilversum, P. Ooijkaas te Limmen, S. te S., „Schaaklust" te Koedijk, O. Boomsiua te Kampen, G. Fijth Jr. en C. J. Strick van Linschoten te Bunnik. De probleemgedachte, die de beperking der werk zaamheid van vijandelijke stukken ten grondslag heeft onder het gelijktijdig offeren van een wit stuk. is al van ouderdom verbleekt. En hierop doelden wij toen wij 25 Juli jl. opmerkten dat No. 135 een oud thema weergaf. De nieuwigheid, die er aan verbonden scheen, is, dat de looper door den sleutelzet al den invloed verliest, dien hij op de velden e6 en f7, om den zwarten koning gelegen, uitoefende. Wij voeg den er bij dat deze nieuwigheid dan echter in nommer 135 niet geheel tot haar recht kwam en hadden daarbij het oog op een nieuw thema, dat in het Duitsch „Aufopferung der Wir- kungskraft" genoemd wordt en dat, letterlijk vertaald, luidt „Offer der kracht van den invloed." Dit thema komt hier op neer, dat een der witte stukken al zijn invloed verliest, terwijl het op het bord blijft staan. Hieruit volgt nu vooreerst dat dit stuk ir casu de looper niet mag geofferd worden1) en dan ook dat deze looper niet alleen zijn invloed als looper, doch ook als schaakstuk moet ver liezen. En dat is bij den looper in No. 135 ook al niet het geval. Hij behoudt zijn invloed als schaakstuk bijv. in 1... Ig7 2 Df2 hetgeen trouwers moeilijk anders kan waar hij de werkzaamheid van t en 1 be lemmert. In 1904 heeft het „Armeeblatt" een tornooi uitge schreven waarin alleen problemen mochten mededin gen, die aan de voorwaarden van het thema hierboven omschreven, voldeden. No. 138 nu, dong in dezen wed strijd mede en men zal zien dat een der witte officie ren zijn invloed in alle varianten verliest. In en kele zijn werking als speciale officier in de ove rige die als schaakstuk. 1) Immers in de variant, waarin zwart het offer aanneemt, verdwijnt het geofferde stuk van het bord. VOOR DE DAMES. Op het gebied van costuumrokken, die in dit seizoen zoo veelvuldig worden gedragen, is er weer iets nieuws, n. 1. de rok van vijftien-banen. Deze rok voegt zich mooi om de heupen, springt van onderen sierlijk uit en heeft een wijdte van ongeveer 5 meter. Een breede rand zijde of galon aan den onderrand dient ter versie ring. Yan achteren bij de sluiting kan een platte plooi worden aangebracht, welke men evenwel, naar verkiezing, door een gladden naad kan vervangen. Serge, panama, cheviot of piqué laat zich zeer goed gebruiken voor bovengenoemd model en in vereeni- ging met een jakje van dezelfde stof, met galon of zijde gegarneerd aan den kraag en de manchetten, vormt het een aardig zomercostuum, dat vooral in den nazomer goede diensten kan bewijzen, evenals het vol gende costuum: een plooirok met een paletót met aangeknipte mouwen van dezelfde stof, b. v. pastel blauw broadcloth; de paletot is aansluitend in de tail le en wordt versierd met zwart zijde-galon. Over 't algemeen zijn rokken, die uit veel banen be staan in de mode, daar zij van onderen in elegante plooien hangen. Zoo is ook de dertien-banige rok zeer modem, van boven zijn de banen natuurlijk zeer smal en zij sluiten nauw om de heupen, naar onderen wor den zij breeder en springen uit. Onderaan, niet ver van den onderkant zijn aan iedere baan patten geknipt, die alle naar denzelfden kant over de volgende baan vallen. De onderwijdte bedraagt 41/4 M. De rok wordt niet voetvrij vervaardigd, maar hij reikt tot den grond en mag van niet al te zware stof zijn, zoodat men er een aardige overblouse bij kan laten maken. Pongée, mohair, suiting taffet zijn zeer geschikt. Nu er zooveel lage schoenen met hreede zijden ge werkte veters worden gedragen, bemerkt men eerst hoe lastig het is een veter goed vast te strikken. Ieder kan natuurlijk wel een veter strikken, de een beter, de andere slechter. Maar een veter, in 't bijzonder een zijden veter zoo strikken, dat zij na tien of twintig passen niet weer los gaat, die kunst verstaan er niet velen. En niets is lastiger en hinderlijker bij het loo- pen dan wanneer men ieder oogenblik bukken moet om den losgeganen veter vast te maken. Nu is er wel een middel tegen dit euvel, n. 1. een knoop op den strik leggen, wat echter niet mooi staat of zich voor dit doel vervaardigde metalen veterklemmen aanschaffen, maar deze springen dikwijls los of haken in de kant en entredeux van de onderrokken. De beste manier om een schoenveter vast te knoopen is dezemen knoopt hem op de gewone wijze, trekt hem evenwel niet vast aan, integendeel men maakt de lus zeer los, daarna neemt men de nestel van den rechterveter, haalt dezen achter door de lus en trekt beide einden stevig aan. Armbanden zijn thans zeer in de mode en men geeft en hoorde hij met belangstelling dat zij daar bloedver wanten had. De pauzes vulde hij aan met blikken van welsprekende bewondering, die in hun naieve al te- eerlijkheid boosheid aan mama en verwarring aan de jeugdige sehoone brachten. Twee de coupee verder vullende oudere schoonen, die de plaatsen van den al- Duitscher en van het jongentje had ingenomen en aan parodieën op stemrechtvrouwen herinnerden, waren geïndigneerd. Zij werden het nóg erger toen de trein, ineens scherp remmend, bleef staan voor een open plaats aan den Rijn, waar ongegeneerd badende jongens een groot spektakel maakten. Heerlijk frisch kwamen die jon gensstemmen uit de koelte van het heldere water in de stofwarme coupee. Het bakvischje deed alsof zij er niets van merkte, mama verdubbelde haar waakzaam heid, de ongelukkige aanspreker had de onhandigheid er de aandacht op te vestigen wat heusch bij het be doelde spektakel niet noodig was en bakvischje deed op verzoek van mama met afgewend gebaar het gordijn dicht. Toen gingen wij weer. En grooter werd de stoffige rookhitte in de coupee in het geblakerde Rijndal. In den nieuwen trein, in Coblenz was het niet beter. Er was een meneer, die zijn Schnurbartbinde uit had moeten doen en nu met de handen, een kam en een borsteltje de snor in deze warmte bleef bewaken en een niet onknap meisje van een jaar of twintig uit het plaatsje X in de buurt van Heidelberg, die aan een min-gunstig maar zeer quasi- smaakvol gekleeden meneer van middelbaren leeftijd allerlei confidenties zat te doen. Zij was voor het eerst op reis naar een betrekking in Engeland, en was toch nog zoo droevig als zij dacht aan het afscheid van haar moeder haar vader was lang geleden overleden. En de meneer, die ook naar Engeland ging, zei, dat hij dat plaatsje X ook wel kende en vi ceg hoe zij heette. Zij zeide het. En hij vertelde toen dat hij haar vader wel gekend had en dat het zoon goed man was en dat hij zoo bemind was en dat inj hem dikwijls gesproken had in den zoo- en zoo Ve- rem. Toen zeide zij weer, dat haar vader nooit naar dien Verem ging maar wel naar den zus- en -zus Ve- xin. Hij weer: „Hoe kan ik ook zoo dom zijn. Na- de voorkeur aan de zware, breede, dikwijls kunstig ge dreven gouden armbanden, maar sierlijker staan de smalle bandjes van mat goud met brillanten versierd. De antieke schakel-armband treedt ook weer op den voorgrond in een nieuwen vorm met een groot, massief slot. Wie mooi wil zijn, moet pijn lijden. Daarvan kunnen onze moderne schoonen een lied meezingen. Om te bekoren en mooi en jong te schijnen verdragen zij zelfs de ergste lichamelijke pijnen gaarne. De nieuwste mo de. die weder vele slachtoffers eischt, is, dat de dames lange wimpers moeten hebben om er lief uit te zien. De moderne folterkunstenaar van deze mode begint met het aan zijn zorg toevertrouwde hoofd de mooiste en langste haren een voor een uit te trekken. Heeft hij eèn voldoende aantal verzameld, dan steekt hij er een in een naald, pakt met geoefende hand het ooglid vast, boort het instrument er in en naait met kleine steken het haar om het ooglid, zoodat er een franje aankomt, die hij later doorknipt. Is deze operatie af- geloopen, dan volgt een andere, n. 1. die van het heete ijzer, die dient om den valschen wimpers een bekoor lijken vorm en het aanzien van echte te geven. Zijn de beide oogleden aan de behandeling onder worpen, dan worden de oogen met een in olie gedrenkt verband bedekt, dat het slachtoffer in twaalf uur niet mag afleggen. Na de rogge. Van 15 regels 25 Cents, bij vooruitbetaling. YAfoning-Bureau, Alkmaar Nieuwesloot. Te iiuur en te koopdiverse groote en kleine perceelen. BAKKER en GO VERS. Temand, hier ter stede op een kantoor werkzaam, met veel vrijen tijd, wenscht dien te besteden met SCHRIJFWERK, als het bijhouden van boeken voor winkeliers, kleinhandelaars ol' iets dergelijks. Br. onder letter N 63, bureau dezer courant. I B. L. SIMON, Alkmaar. Steenhouwerij Ko- ningsweg 67. Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. CLAGERIJ in de Nieuwpoortsiaau, geheel naar de eischen des tijde ingericht, komt te huur of is te koop. Adres bureau dezer courant. tuurlijk zus en zus." Hij herinnerde zich nog als den dag van gisterenEn hij waarschuwde haar voor slecht volk op deze lijn en hij zou haar op de boot den weg wel wijzen en naar haar hut brengen en haar ook in Engeland helpen, in dat groote gevaarlijke Londen entoen kwam er in ons een heel onrustig gevoel. Er was in dat vriendelijke meisje met haar breed, zan gerig Badensch accent zoo'n eenvoudig vertrouwen in dien mooien méneer van middelbaren leeftijd, die haar goeden vader gekend had. En de meneer van middelbaren leeftijd was zoo ijzig-handig. Hé, wat was het warm! En de zware D-trein holde maar voort uit het land der bergen naar de lage zeekust. En het aardige Ba- denserinnetjje pinkte nog weer een traantje weg toen de bergen zoo heelemaal, heelemaal weg gingen en teen het land zoo kaal, zoo triest werd> als gelijk zij tot, den Duitscher van middelbaren leeftijd zei als een ongemeubileerde kamer. Intussehen hadden wij een andere ontmoeting ge had. Een Amerikaan ging naar Rotterdam met onzen trein. Wij maakten hem er attent op, dat hij beter met den voortrein naar Hoek had gereisd en dat hij nu in elk geval uit het Vlissingsche gedeelte moest overstappen en te Utrecht weer moest overstappen. De Amerikaan was verontwaardigd op de Boimsche amb tenaren, die dit niet bleken te hebben geweten. Wij zeiden hem, dat men met ambtenaren-inlichtingen in Duitschland altijd voorzichtig moet zijn. Llij„Bij ons in .nierikaEn nu zou hij mis schien de. dam van d© Holland-Amerikalijn niet halen. Hij was met dat schip gekomen en wilde er weer mee weg. Hij was nog nooit in Europa geweest, had nu in 14 dagen, 3 weken Den Haag zóó'n aardige stad Amsterdam zoo, zoo, la, la Marken een ker mis Hamburg, Berlijn, Praag, Weenen, Elorence, Rome, Milaan, de Rigi alleen de Rigi Erankfort en Bonn gezien. En nu ging van avond dedam. En als hij die niet haalde. O je, o je! Waarom hij nu juist met de Holland-Amerikalijn voer. „De Hollanders zijn de beste zeelui," zeide hij met Machtigt ons voor uwe stat. rest. zendingen. ^BESTELDIENST NVOUCAOORSCHE TELEPÖ0N «<i9EDc6EN'BESTÊL-DIENST WILLEM VAN VUURE. iMrent 4 en 8, Alkmaar, "is het adres voor INSLUITHAARDEN en CALORIFÈRES. YSJegetiS huwelijk der tegenwoordige gevraagd met half Sept. een flinke DIENSTBODE, loon 10 gulden p -r maand, f 2.50 waschgeld per maand. Adres VAN REE, Sta ion Alkmasr, wachtk. 3de klasse. fjl e Huur 2 gezellige KAMERS, op netten stand, voor f 16.per maacd, met pension f 38 per mawid. Brieven franco letter B 83 bureau dezer courant. Xfet goedkoopte adres voor HALFSLETEN 11 BUITENBANDEN en RIJWIELONDERDEELEN is bij J. KUIJT. Oudograckt B 59. Tl e koop een gebruikte, in goeden staat zijnde 3- lichts GASKROON. Te bdvragen bij A. DE JONG, Schoolstraat. TJoor een jongen van elf jaar wordt kost en in woning gezocht, met degelijk toezicht op het huisweik, tegen billijke conditiën. Br. onder lett. X 83, bureau van dit blad. TIE HUUR aan het Heiligland een nette boven woning, k f 2.30 per week. Te bevragen bij F. WIGMAN, Heiligland. Pelmeel van Gebroeders LAAN, f 4.75 per zak, 1 bij C. J. LISSONE ZOON. XTet beste adres voor het repareeren van stoelen is C. LEBBING, rietenmattenvlechter, Klein- Nieuwland. evraagd een nette commensaal of kostganger, zeer geschikt voor spoor of tram, te Amsterdam. Adres J. ROMIJN, Middenstraat. T^en net dagmeisje gevraagd bij Mej. H. WOLZAK Gz., Oudegracht 177. TJIegens gebrek aan. opvolger te koop een slagerij, met goede cliöntèle, op een welvarend dorp in N. H. Br. fr. lett. Y 83, bureau van dit blad. J^RIESCIIE STOELTJESKLOK te koop. Nieuw- poortslaan 34. Tn de specia'e herstelplaats voor motoren en rij- wielen kan een nette jongen geplaatst worden. JAN DE GROOT, Ridderstraat. TTE KOOP voor spotprijs een prachtige gaskroon, zeer geschikt voor winkel of slagerij, met 3 lichten. J. v. d. HOEK. Achterstraat. T^en nette weduwvrouw met één kind, vraagt naai- en verstelwerk aan huis en zoekt tevens een paar werkhuizen. Adres bureau dezer courant. iy MAMMEN, Lindegracht, levert tegen meest con- curreerenden prijs, R ij wielen en onder- de e 1 e n. Voor H.H. Slagers het adres voor het gelijkmaken van h kblokken. Ill auufacturen. Gevr. een net DAGMEISJE, P.G., om in 't vak te worden tpgeleid, en eenig licht huiswerk te verrichten. A res bureau dezer courant onder letter V 83. ~\\Fege s plaatsgebrek t e koop een solide RONDE TAFEL, zeer g< scbikt voor café. Adres bureau dezor courant onder letter T 83. Vwart Boi.te MUIZEN te koop voor f 0.25 per stuk, vingertam, bij F. BRANDS Jbz., Schapansteeg 24. T^en flink DAGMEISJE gevraagd. Nieuwpoortsiaau No. 55. TVn hurg-rheer, zijn h. b. h.h.vraagt een KOST- HUIS, met bewassching en naaien tegen f 25 per maand, met huiselijk verkeer, liefst in de stad. Br. fr. bureau van dit blad onder letter Z 83. dien Amerikaanschen nadruk op zijn, die koddig elke tegenspraak tart. En ons hart zwol en het kromp weer ineen, toen wij den eleganten heer van middelbaren leeftijd al maar vertrouwelijker met het lieve, frissche Badenserinne- tje zafeen praten. En juist waren wij vastbesloten het meisje althans te waarschuwen, toen de conducteur ons kwam waarschuwen dat het tijd w;as in het Am- sterdamsche gedeelte over te stappen. Toen wij de bagage, hadden overgebracht en een plaats hadden gevonden, stond de Vlissingsche trein op het vertrekken. Gelegenheid om het meisje te waarschuwen was er niet meer. Maar gelukkig, daar stond een D.wagen-schoonmaakster voor een open por tier. Met vlugge woorden hielpen wij haar op de hoogte. De vrouw had wel goede oogen. Zij glim lachte, zei niet veel, knikte even en de Vlissingsche trein gleed het station uit. Wij zouden hem hebben staan naturen, indien niet een conducteur ons in den eigen trein had gewenkt. En verder gingen ook wij. De avond begon te vallen, de vlakte werd al wijder. Er was iets moe's, iets een tonigs in het gaan van dien trein door dat leege, veTre land. Van de mooiheid van ons landschap zagen wij niets. Het was als een leege kamer en wij za gen weer het arme Badensche meisje met dien grini- migen ploert. Een doffe verontwaardiging kwam in ons en ontevredenheid over onze bescheidenheid. Daar komt de nette, groene Hollandsche locomotief, als een symbool van onze netheid. En daar komen de gemoedelijke conducteurs herinneren aan onze slapheid. De trein schijnt nu langzamer te gaan over de korte rails. Zevenaar is al zoo provinciaal. En eindelijk komt de brug en het vuile, te nauwe, te lee- lijke, te knoeierige station Arnhem. Wij zijn er weeren over de Brabantsche hei vliegt, ver al weg, de sneltrein naar Vlissingen. Zal de vrouw opletten? Zal de toeleg van den treuri- gen koppelaar gelukken. Ofis het alles Verbeelding Wij weten het niet en zul len het nooit weten.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 6