DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belasting op de gebouwde eigendommen. De gehuwde ieerares niet voor de klasse! Verkiezing GEMEENTERAAD. No. 191. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 18 AUGUSTUS. Opzichter gemeente-reiniging. INNENLAND. Telefoonnummer 3. opzichter bij den reinigingsdienst, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op artikel 9 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat de ver kiezing van twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der plaatsen, opengevallen door het ontslagnemen alszoodanig van de heeren G. W. Melchers (die zitting had voor het tweede kiesdistrict, attreding 1913) en H. J. Vonk (die zitting heeft voor liet derde kiesdistrict, aitre- ding 1911) zal plaats hebben op Dinsdag, 8 Sep tember a.s. en de stemming en herstemming, zoo noodig, op Dinsdagen 22 September en 6 Oclober a.s. De tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van candidaten zijn kosteloos ter secretarie^der gemeente verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. INGEZONDEN STUKKEN. Ministerraad. De Kamerzetel'voor Schoterland. Het klesrechtontwerp der S. D. A. P. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. GEMENGD NIEUWS. WTM -J Uit St. Pancras. OÜRANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op naar de met 1 October a.s. vaceerende betrekking van aan welke betrekking is verbonden een jaarwedde van f 624, die met drie 5-jaarlijksche verhoogingen van f 26 kan stijgen tot f 702, benevens het genot van vrije woning. Voor de vervulling dezer betrekking zullen alleen in aanmerking komen ingezetenen dezer gemeente, die voor zoover zij niet reeds in gemeente' lijken dienst werkzaam zijn niet ouder mogen zijn dan 35 jaren. Aanmelding bij gezegeld adres vóór 24 AuguS' t u s a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar G. RIPPING, Voorzitter. 7 Augustus 1908. DONATH,'Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, brengen ter algemeene kennis, dat het primi tief kohier der belasting op de gebouwde eigendom men, dienst 1908, den 5en AUGUSTUS 1908 door den Gemeenteraad vastgesteld en bij besluit van den 12en AUGUSTUS d. a. v. door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd, op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering is uitgereikt, ter wijl een afschrift daarvan gedurende vijf maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is ueder- gelegd. Bezwaren tegen de aanslagen kunnen(op ongezegeld papier bij den Gemeenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbilj etten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 17 Augs. 1908. Mynheer de Eedacteur Voor enkele wekèn werd door IJ, aan het adres van onvoldane lezers en lezeressen Uwer courant, de juiste opmerking gericht, dat het blad eiken dag wat leer zaams en zeer vaak iets merkwaardigs bevat, wanneer men ten minste maargoed lezen kan. Nu, Mijnheer de Redacteur, het nummer van Za terdag 4 Juli j. 1. bevatte óók weer iets bijzonders, zóó Zelfs dat een eenvoudig burger, als ondergeteekende, bij het lezen eerst zijn oogen en toen de courant niet vertrouwde. En toch, 't staat er. Onder „Jaarwedden leeraren aan het G y m n a s i u m" lezen wiji „Aan de gehuwde Ieerares, die hare bevalling tegemoetziet, wordt een verlof verleend, ingaande drie maanden vóór het tijdstip waarop de bevalling kan worden verwacht en eindigende een maand na hare be valling." Wat nu, M. de R. (wij zijn zoo zoetjes aan in den komkommertijd) is dit ernst of kortswijl? Maar neen, wij lezen toch goed, de ontwerpverordening is afkom stig van Curatoren yan het Gymnasium en B. en W. kunnen zich met den inhoud daarvan vereenigen, zoo dat zij voorstellen de verordening- goed te keuren, 't Is dus ernst, tragische ernst. Men wil dus, kort en goed, voor de gehuwde Ieerares de gelegenheid openstellen om, tof ón met het einde harer zesde zwangerschapsmaand, les te geven aan klassen van jongens en meisjes, die „l'age de discreti on," de jaren des onderscheids, nog niet of niet ten yolle bereikt hebben. Is het dan bij de autoriteiten niet bekend, dat voor dien leeftijd nog altijd waar is en altijd waar zal blij ven: „Get age est sans pitié"? Weet men dan niet ALKMAAR, 18 Augustus. „Hauptmann von Ifeepenik. Zehn Pfennig nur". _Dit was in November 1906 „le dernier cri" van het handeldrijvende proletariaat, dat te Berlijn in de Friedrichstrasse zijn koopwaar op straat te koop biedt tot diep in den nacht, regen en wind trotseerend in veel te weinig en veel te dunne kleeding. „Der Hauptmann van Küpenick" dat was het nieuwste schertsartikeleen klein verwrongen kereltje van tin met de uniform van kapitein, dat opgedraaid werd en dan stumperig over het gladde asfalt stapte. De Duitscher is verzot op zulke speelgoeddingetjes, die een bepaalde gebeurtenis bespotten. En het feit, dat met dit tinnen kapiteintje belachelijk gemaakt werd, was inderdaad te komisch om niet een gretigen aftrek van zulk een voorwerpje t.e verwachten. Daar had er iemand- zich uitgegeven als kapitein in het le ger, had 12 soldaten met behulp van een valsche kabi netsorder opgecommandeerd, was naar hetraadhuisvan de gemeente Köpeniek getrokken, liet daar den bur gemeester en ontvanger 'gevangen nemen, maakte zich van de kas van 4000 mark meester, gaf den soldaten bevel het gemeentehuis te bewaken en de gevangenen naar Berlijn te vervoeren en. verdween. Al heel gauw bleek het, dat men hier te doen had met een ge nialen maar g-edurfden schelmenstreek. „Trek in Prui sen een uniform aan en ge zijt almachtig" had de snuggere dief zeker gedacht. Als staaltje van de bui teiigewono gehoorzaamheid in het Duitsche leger was* deze oplichterij bijzonder treffend. Liet geval was dan ook niet alleen vermakelijk, maar ook leer zaam. En daarom hoopten velen, dat de man niet zou worden gestraft: met die vierduizend mark was ditlesje niet te duur betaald. Maar de man werd den 26sten October gepakt, tien dagen nadat hij zijn schelmschen streek had volbracht. En toen werd de verrassing nog grooter: de man was geen man-van-de-wereld met wel levende manieren en keurig onderhouden handen, geen persoonlijkheid, die bijzonder imponeerde. De geniale denker bleek een schoenmakersknecht te zijn, die van de 57 jaar er 27 in de gevangenis had doorgebracht en die er alles behalve „martiaal" uitzag. Den eersten December begon het proces wegens het onbevoegd dragen van een uniform, ernstige verval- sching in geschrifte, verduistering, vrijheidsberooving, voorgeving van een openbare betrekking. Tien uur duurde de verhandeling, maar in die tien uur is er zooveel tragisch uit het leven van den beschuldigde voor den dag gekomen, dat de geheele wereld diep me delijden met hem gevoelde, Op jeugdigen leeftijd had hij misdreven en daarvoor geboet. MasJr toen hij zijn straf had uitgezeten, was het hem onmogelijk gemaakt als eerlijk man een stuk brood te verdienen. Waar hij zich ook bevond, overal werd hij verdreven door de po litie, die hem achtervolgde als een hond een opgejaagd stuk wild stond hij niet onder politietoezicht? Roe rend waren zijn verhalen, die werden bevestigd door de getuigen, o. a. een schoenmaker, die verklaarde, dat Wilhelm Yoigt bij hem als knecht had gediend, zich dat de jeugd critiseert op de meest wreede wijze, dat de leermeesters het vaak moeten ontgelden, ook al wordt het beste hoogeronderwijs gegeven. Let wel, hét is mijn doel niet de jeugd hiervan een al te groot verwijt te maken. De jeugd zou niet jong zijn wanneer zij alle woorden en daden overwoog op een wijze zooals b. v. van curatoren verwacht mag wor den. Maar wel moet de leeraar(es) door uiterlijk en door optreden zoo weinig mogelijk aanleiding geven tot spot en critiek. Het staat dus m. i. vast, dat reeds daarom het lesgeven voor de Ieerares in de bedoelde omstandigheden zal zijn een voortdurende kwelling, ondragelijk voor de vrouw die haar fijn-vrouwelijke ge voelens nog niet geheel verloren heeft. Maar er is meer, er zijn hoogere belangen in 't spel dan die van de Ieerares zelve. Het onderwijs, in dit geval nog wel het hooger on derwijs, zal dit ip de gegeven omstandigheden rustig en geregeld gegeven kunnen worden? Nu, Mijnheer de Redacteur, men behoeft geen medi cus te zijn met veeljarige praktijk, zelfs is volleerdheid in de school van het dagelijksch leven niet noodig, om te weten hoe, in den tijd van blijde verwachting, juist dv intellectueel ontwikkelde vrouw in bijzondere mate onderhevig is aan allerlei bezwaren, moge deze dan vaak van nerveuzen aard zijn. liet is hier de plaats niet om nader in te gaan op de veranderingen van psychischen en licliamelijken aard door de vrouw in dezen tijd doorgemaakt. Slechts terloops zij hier gewezen op d© zoo vaak ver hoogde, prikkelbaarheid, op die verandering in het ge- daehtenleven, die alle aandacht voortdurend geconcen treerd doet zijn op het te verwachten kind en op eigen lichaam. Is het dan aannemelijk te maken, dat de vrouw in dien toestand onderwijs zal geven dat toch de geheele persoon voor zich vraagt, wil het aanspraak maken op den naam van goed onderwijs? Nu reeds kan dan ook wel voorspeld worden hoe het in vele gevallen met de toepassing van dit gedeelte van de verordening zal gaan. De Ieerares zal herhaaldelijk zich ongeschikt gevoe- een oppassend gezel en een aangenaam huisgenoot had getoond, totdat de politie hem beval zich te ver wij deren'. Geen wonder, dat er „verzachtende omstan digheden voor hem werden aangevoerd maar de uniform is een voornaam ding in Pruisen en een her haling van het gebeurde moest worden voorkomen. door een zware straf, niet door verbetering in het le ger. Zoo kreeg de man vier jaar gevangenisstraf Van verschillende zijden werd aangedrongen op gra tie-verleening, welke evenwel uitbleef. Groot was het aantal bewijzen van sympathie, welke Voigt in de ge vangenis ontving: allerlei betrekkingen werdenhem aan geboden en aanzienlijke sommen gelds werden ter zij ner beschikking- gesteld. Zoo was er een mevrouw Wertheim, die hem een lijfrente toekende van 100 mark per maand. Thans heeft de Keizer den beklagenswaardigen zes tigjarige gelegenheid gegeven een rustigen en aange namen ouden dag te hebben. Hij heeft gratie verleend en over de geheele wereld zal men verheugd zijn over deze daad als de politie tenminste hem nu maar met rust laat. „De held van Köpeniek" zal thans wel spoedig door velen vergeten worden hetgeen althans voqr Wil helm Voigt te hopen is. Maar het geval zelf zal lang in de herinnering blij ven als een teekenende gebeurtenis voor Pruisische toestanden, vooral wat betreft politie en leger. In dit opzicht heeft de geniale schoenmakersknecht zijn land inderdaad groote diensten bewezen. Jammer, dat tot lieden zoo weinig is gebleken, dat het vaderland van die diensten heeft geprofiteerd! Alle ministers met verlof zijn teruggekeerd met het oog op de wenschelijkheid, onder de bestaande omstan digheden heden een voltallige ministerraad te houden. Ook de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, is gisteravond van zijn vacantie terugge komen. De Ministerraad zal heden weer' een voltallige ver gadering houden. De minister Idenburg, hoewel met verlof in het bin nenland, kwam in den laatsten tijd telkenmale over ter bijwoning van den Ministerraad. Men schrijft aan De Stand. In het kiesdistrict Schoterland is niets bekend van een eandidatuur van den heer Zelvelder voor het lid maatschap der Tweede Kamer en van de zijde der vrijzinnige kiesvereenigingen, zooals De Klok meldt. Geen dier vereenigingen heeft nog vergaderd ter be spreking van de Kamerverkiezing- in 1909. Zaterdag jl. hield de Sociaal-democratische Kamer fractie een vergadering, welke voor het eerst sedert langen tijd weder door Troelstra werd bijgewoond. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de memorie van antwoord voor het kiesrecht-ont werp der fractie. len voor het geven van hare lessen, zal vaak verzuimen en in de meerderheid der gevallen, hetzij uit zichzelf, hetzij ua een wenk van anderen, aan haar geneesheer een attest vragen waarop een verlof van zes maanden verkregen "kan worden. De geneesheer kan een dergelijk attest niet weige ren en zoo gaat dus, met behoüd van tractement, het verlof in. Aan het einde van deze zes maanden wordt het ver lof gegeven op grond van de bepaling in het begin van dit stukje vermeld. Volgens de ontwerp-verorde- ning worden dan de kosten voor plaatsvervanging van de jaarwedde ingehouden. Maar is de Ieerares een maand na hare bevalling nog niet geheel hersteld, en dit zal voor het vervullen van de dubbele taak lang geen uitzondering zijn, dan treden weder de gewone regelen van verlof bij ziekte in, dat wil dus zeggen, de eerste zes maanden met be houd van tractement en zoonoodig tweede zes maan den met halve jaarwedde. Zoo zal de gemeente dus, op grond van deze verordening, een onderwijskracht in dienst houden of nemen, waarvan vooruit met zeer groote waarschijnlijkheid te zeggen is, dat zij hare taak gedurende langen tijd niet naar den eisch zal kunnen vervullen. Het spreekt wel van zelf, de langdurige en herhaal de plaatsvervanging moet tot groote stoornis in het onderwijs aanleiding geven. Bovendien zal zulk een onderwijskracht van de gemeente, d. w. z. van den be- astingbetaler, belangrijke financiëele offers vragen. Aanneming van dit g-edeelte van de verordening is reeds om deze redenen onverantwoordelijk. En wat zullen de gevolgen zijn van deze bepalingen voor de leeraressen in 't algemeen? Dat curatoren, tijdig of eerst later wijs geworden, gaan inzien dat leeraressen bij eventueele benoemin gen van de voordracht geweerd moeten worden, ook al zijn zij ongehuwd. Acht dit niet denkbeeldig lezer. Reeds nu hebben curatoren van Nijmegen gewei gerd een Ieerares op de voordracht te plaatsen, hoewel hare aanspraken daarop zeer gegrond waren. Vele zullen dit een onbillijkheid vinden. Maar zal men niet door bepalingen, als boven aan- Besloten werd art. 80 der Grondwet in het ontwerp zoodanig te 'wijzigen, dat thans vaststaat dat zonder eenig onderscheid algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen zal worden voorgesteld. Tevens werd beslo ten de additioneele artikelen zoodanig te wijzigen, dat terstond zonder eenige beperking vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. De fractie komt 28 Augustus wederom bijeen ter verdere behandeling van het ontwerp, aangezien het in de bedoeling ligt de memorie van antwoord met gewij zigd ontwerp nog in het loopende zittingsjaar in te dienen. („Volk.") In den aanvang der zitting van gisteren werd op nieuw gehandeld over de herzieningszaken die bij de Synode aanhangig zijn. Overigens werden verscheidene rapporten over voor stellen afgedaan. De classis van Heusden wenschte, dat nadrukkelijk voorgeschreven zou worden bij de aanneming van lidmaten dat doopbewijzen zouden worden gevorderd van hen, die in de Hervormde Kerk gedoopt zijn met verplichting voor de kerkeraden om die af te geven. Wie bij andere kerkgenootschappen gedoopt zijn, zouden vrij zijn van deze verplichting. Door dit te bepalen wordt een onbillijkheid geschapen. Bovendien is dwingend voorschrift niet noodig. Art. 14, 7o. van het Regl. voor de Kerkeraden schrijft reeds liet afgeven van doopbewijzen voor. Hierom wordt op advies der Commissie het voorstel afgewezen. Verworpen werd het voorstel van Amersfoort, om een bepaling vast te stellen, waardoor een predikant, die zich in een bepaalde gemeente, hoe dan ook, on mogelijk heeft gemaakt, uit zijn ambt kan worden ontslagen, met betrekking tot zijn gemeente of tot het' provinciaal ressort, waarin hij dient. In andere landen kan een zoodanige predikant worden verplaatst. Hij kan dan elders, door de ervaring geleerd, een nieuw le ven beginnen. De gevallen zijn denkbaar, maar de maatregel past moeilijk in het systeem der kerk, waar de predikanten niet van boven af worden benoemd, maar de gemeente die zelf kiest. Deze zou ook leiden tot kwade intriges en moeilijkheden in de praetijk. Er kunnen onredelijke eischen worden gesteld en weige ring daarop konden pogingen veroorzaken om iemand weg te krijgen, door hem onmogelijk te maken. Ook kent de wet slechts ontzetting als tuchtmiddel voor dienstverwaarloozing of onchristelijken wandel. Daar bij past niet, iemand de mogelijkheid te laten elders het ambt weder op te vatten. Daarom werd ook dit voorstel verworpen. Eveneens het voorstel Breda om opcenten te doen heffen door de class, besturen op de bijdragen, die de gemeenten aan de algem. kas der Kerk betalen, om die voor filanthropische werkzaamheden van de classis uitgaande te gebruiken. De opbrengst zou te gering zijn en de middelen voor die werkzaamheden moeten op andere wijze worden gevonden. Na eenige besprekingen en beslissingen over kosten aan besturen, uit de algem. kas te vergoeden, wordt de zitting tot heden verdaagd. Augurkenteelt. 551 Door de gezamenlijke augurkenteelers aan den LangenJijk en omstreken is een bond gevormd, waar door werd besloten, dit product, waarmede reeds door 80 tuinbouwers proeven worden genomen, voor gezamenlijke rekening te verzenden. gehaald, tot deze consequenties komen moeten? Het is hier de plaats niet om nader te bespreken hoe ook het gezin en het gezinsleven van de betrokken perso nen (het mes moge dan van twee kanten snijden) ernstig benadeeld worden. Met eenige levenswijsheid ziet men dit wel in. Waar nu èn het onderwijs èn de Ieerares èn het ge zin groote kans loopen de dupe te worden van deze verordening, daar mag men met recht vragen: Wat zijn de diepe roerselen geweest die de betrok ken autoriteiten tot dergelijke voorstellen geleid heb ben? Is het een uiting van ultra-moderne vrijzinnigheid, waarvan de belijders, niet willende kennen en erken nen de natuurlijke verschillen tusschen man en vrouw, eerst wakker schrikken wanneerja, wanneer de schoolkinderen na nuchtere waarneming en beschou wing hen op drastische wijze het scheve van den toe stand onder oogen brengen? Of is het een uiting van humaniteit ten opzichte van den ambtenaar? Dan komt mij toch dit medelijden misplaatst, om niet te zeggen, ziekelijk voor. Maar wat dan? Hebben wij hier te doen met een eisch van ambte- naarszijde gesteld? Vergeet men liier dan niet dat de belangen van het onderwijs toch nummer één zijn, de leserares er is voor de school en niet omgekeerd. Wat de beweegredenen vcor het maken voor bovengenoemde bepaling ook mo ge zijn, hij die rustig overweegt en rekening houdt met de nuchtere werkelijkheid, zal vierkant frontmaken te gen dergelijke nieuwigheden en dit niet omdat het nieuwigheden zijn, maar wel op grond van den eisch, dat eerst uit ernstig overleg en na duidelijke motivee- ing de wenschelijkheid van een dergelijk belangrijk ingrijpen moet blijken. En nu weet ik wel, het aantal leeraressen aan gym nasia is nog niet groot, het aantal gehuwden daaron der is nog kleiner en ook omtrent de kinderzegen moet de verwachting niet te hoog gespannen worden, maar men bedenke wel, dat hier ten opzichte van de gehuw de onderwijzeressen in 't algemeen een principieel© be slissing genomen wordt.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1