STADSNIEUWS. BUITENLAND, Brandstichting. De laatste paar branden te Ruinen, die voor een paar dagen zoo enorm veel ten nadeele van den landbouwer Harm Vaartjes vernielden, heb ben in die streken zeer de aandacht getrokken er wordt gemompeld, dat door anderen de brand zou zijn aangestoken. Twee nachten na elkander zijn in deze week twee huizen van genoemden Vaartjes in de vlammen opgegaanbet laatste was bewoond door Hibbert Van Dalen, staande op De Haar, niet ver van het afgebrande pand, dat door V. zelf bewoond werd. Deze brand is onder gelijke omstandigheden ontstaan afs voor drie maanden bij Nuil, den neef van Vaartjes, en als die bij Vaartjes zelt, voor een drietal dagen. Hier verbrandde al het vee, huisraad, landbouwgereedschappen, degeheele oogst, terwijl het aanwezige zilvergeld versmolten is. Bovendien is nog een bedrag van f 600 ver brand, die genoemde Nuil, wiens huis vooreeni gen tijd ook is verbrand, thans bij Vaartjes had geborgen. Uitsluiting te Goirle. Vrijdagavond is in een vergadering door de fabrieksarbeiders te Goirle bij Tilburg met 86 tegen één stem beslotendat geen wevers behanglinnen machinaal zullen weven^ De firma van Puijenbroek gelastte gistermorgen twee wevers machinaal behanglinnen te weven. Toen deze weigerden werden negentig werklieden uitgesloten. De fabriek werd stop gezetwegens de weige ring van het personeel, het behangsellinnen, tot dusver door handwevers thuis vervaardigd, op de labriek te bewerken. Ongeveer 200 man zijn nu zonder werk. Inbrekers gevraagd. De vorige week werden zooals wij meldden per advertentie' in de Goudsche Courant bekwame inbrekers gevraagd, geschikt om een brandkast, oud-modelte openen. Een grappenmaker vond tot het plaatsen dier advertentie aanleiding in het feit, dat men ten postkantore te Gouda dien dag de onhandigheid had begaan de brandkast te laten dichtvallenterwijl de sleutels er van daarin waren blijven liggen. Een paar smeden trachtten den geheelen dag te vergeefs het slot te openen. Door het afbreken van het bovenge deelte der kast kon men eindelijk de geldswaarden bereiken. Hartjesdag. De kinderen trokken weer rond gisteren te Amsterdamzingend en bedelendom centjes voor 't vermaakdat van avond komt, rotjes atsteken en voetzoekers doen knallen, zegt de „Tel." De kinderen zijn verkleed; dragen papieren mutsen en de jongens een oude rok, een oude blouse van een buurvrouw en een verfomfaaid hoofddeksel enkele meisjes zie jein jongenskleeren loopenDat zijn de oudere kinderen, die bedelen om geld; 't jongere goed doet slechts mee uit traditie. Ze kregen een schoone boezelaar voor en een kleurige muts, een papieren sjerp om en een vlaggetje in de hand. Ónder leiding van een broertje of zusje, maar even ouder dan zij zelt, trekken ze rond, zeurig zingend: of: "Har,|es iagen'hartjes zagen" 't Is vandaag weer Hartjesdag, Kom, laat ons vroolijk wezen." Zoo trekken ze rondnog maar met weinig besef van 't „genot" dat anderen er in zien. De oudere broers of zusjes, die met zwartge maakte gezichten rondloopen en in met touwen vastgesjorde verkleedpakkies, zijn al goed thuis in dit soort feestvieren. En ze weten ook, wat de politie verbiedt en als dan ook twee bereden agenten naderden, was 't, alsof de hartjes zelf gejaagd werden, zoo'n haast maakten ze, om uit 't gezicht te komen. In alle deelen der stad kwam je zulke ver- dèede troepjes tegen, want overdag wordt 't exploitatieterrein buiten de omgeving van eigen woning gezocht, overal, waar maar menschen wonen of passeeren, die in staat zijn een kleinig heidje bij te dragenmaar 't daarom nog niet altijd doen. De uitsluiting te Tilburg. De Tilburgsche uitsluiting, die zoo besproken en beschreven is, zoowel in de binnen- als bui- tenlandsche bladen, is nog in hetzelfde stadium, als van den beginne at. Noch van den kant der patroons, noch van dien der werklieden, wordt het minste toegegeven. Dit is alles. Zooals in Tilburg en andere plaatsen, was het Zaterdag voor de Katholieken een voorgeschre ven feestdag en gisteren ook, Zondag. Men zou dan allicht verwacht hebben, dat er iets bijzon ders zou zijn voorgevallen, doch dit is in 't ge heel niet het geval geweest. Tilburg is op 'toogenblik in feestelijke stem ming, want ter gelegenheid van het handelsrei zigerscongres wordt in de voornaamste straten bijna van iedere woning gevlagd, en is nog niet de minste wanklank gehoord. De uitgestotenen gedragen zich in alle opzich ten zeer ordelijk en rustig, en de stad blijft het aanzien houden, alsof er niets gebeurd is. Een plaatselijk blad heeft zelfs de eer gehad den toestand heel wat te overdrijven, alsof er wel moorden zijn gebeurd. De verwondingen en deze zijn van weinig beteekenis, die in eene charge zijn toegebracht, hebben alle personen bekomen, die met de zaak niets uit te staan hadden. Slechts één uitgeslotene was er dan ook bij betrokken. Alle onrustbarende berichten in de verschil lende bladen, kunnen dus beslist worden ge logenstraft. Een vreemd geval. Te Buiksloot werden Zaterdagmiddag om een twee broertjes van 5 en 6 jaar vermist. Na sporingen der politie, ook in omliggende gemeen ten, mochten niet baten. Des avonds om hall acht zou echter een vrouw aldaar boodschappen in Amsterdam doen, toen zij op de baggerterrei- nen bij het Tolhuis om „moeder" hoorde schreeu wen. Het bleken inderdaad de verdwaalde kin deren te zijn. Te Buiksloot had een vreemde heer hen me degenomen; deze liet ze bij het Tolhuis in de bagger baden, en had hen toen aan hun lot overgelaten, zoodat ze, bijna onkenbaar door de modder, bij de ongeruste ouders werden thuis gebracht. Electrlsche spoorweg Rotterdam—Scheveningen. Begraven schatten. Door een locomotief gegrepen. 31 Augustus. In'den val geloopen. Nieuws uit Hoorn, Meubel étalage Circus Corty Althoff. Nog meer slachtoffers Verbetering. De heer Jb. Pels schrijft ons, dat hij het paan dat zijn poot gebroken had, niet heeft aangc kochthij koopt dergelijke paarden niet. Gaarm maken wij melding van deze nadere inlichting. Do eerste twee zendingen zijn reeds goed geslaagd' Voir de verzending zijn aangewezen de heeren S. Wage naar te Brosk op Langendijk, C. Kieyer te Noord-Scharwoude en S. Zeeman te Zuid-Scharwoude. Door werklieden, betrokken bij het laden van groenten aan den Langendijk is een vereeniging ge sticht onder den naam van „Recht en Plicht", waartoe reeds een vijftigtal leden tegen eene contributie van f 0.16 per maand zijn toegetreden. Het doel dezer vereeniging is afschaffing van het fooienstelsel en een verbod van hulp, welke door de tuinbouwers bij het lossen der groenten wordt verleend, waardoor door de kooplieden meer volk in dienst zal moeten worden genomen, hetwcdk dan het verzendings- personeel zal ten goede komen. Wat men aan de leerares toestaat kan men aan de onderwijzeres niet onthouden. Beiden, de gehuwde lee rares en de gehuwde onderwijzeres zijn, op grond van het onder normale omstandigheden te verwachten plichtverzuim, voor het klasse-onderwijs ongeschikt. Dit wordt in onderwijskringen zelf gevoeld. Nog slechts enkele weken geleden werd in Uw geacht blad d6 openhartige mededeeling aangehaald van een gehuwd onderwijzeres, autoriteit op haar gebied, die rondweg verklaarde dat goed onderwijzeres en goed huismoeder onmogelijk konden samengaan, het een moest gaan ten koste van het ander. Nu, een dergelijke verklaring is wel overbodig voor hen die overtuigd zijn van de grcote verantwoorde- delijkheid voor beide functies, elk op zichzelf, vor- eischt. Zelfs in het gunstigste geval mag van de ge huwde onderwijzeres verwacht worden, dat zij zoowel in huis als op school, ten hoogste half werk verricht. En welk voorbeeld geeft de onderwijzeres aan onze toekomstige huismoeders, wanneer zij, ten koste van haar eigen gezin, zich z.g. geheel geeft aan het on derwijzen van andermans kinderen Is zulk een voorbeeld geschikt om, volgens den eisch der wet, de opleiding tot maatschappelijke deug den te bevorderen De moeder die vrijwillig, ter verkrijging van mate rieel voordeel, hare eigen kinderen ten achter stelt bij hare leerlingen, is het moederschap onwaardig en als zoodanig reeds ongeschikt tot opleiding van de jeugd. Denk niet lezer dat dit alles van ondergeschikt be lang is. Eén der ernstigste verschijnselen van onzen tijd is de groote kindersterfte, het te gronde gaan van jonge levens, van zuigelingen. Zoo ernstig is deze sterfte dat, zelfs in een verlichte stad als den Haag, algemeen de noodzakelijkheid wordt ingezien een uit gebreid onderzoek intestellen naar de oorzaken daar van. En wat zouden de doktoren reeds nu op grond van ervaring kunnen mededeelen Dit, dat in een treurig groot aantal gevallen de oorzaak dezer sterfte moet gezocht worden in verwaar- loozing, als gevolg niet alleen van onkunde, maar ook van zorgeloosheid. Zij zouden er op wijzen, zooals zij reeds zoo vaak gedaan hebben, hoe vele moeders zich op schandelijke wijze aan hunne moederplichten ont trekken, o. a. duor willekeurig aan hunne kinderen De Hartjesdag verliest evenwel hoe langer hoe meer aan drukte. In het Muiderpoortkwartier tenminste had de feestviering een uiterst kalm verloop. Ook in de Jordaan was het al heel rustigjes dit jaar. 'tLeek meer op een kalmen feestavond waarbij ook wat vuur werk afgestoken werd dan op een oud-Amsterdam- schen Hartjesdag. De grootste feestviering bestaat iu het afsteken van vuurwerk en ieder jaar is het 't zelfde liedje: Ga waar je wilt in de volkswijken. In buurt TT of liever de Pijp sissen de vuurpijlen, knallen rotjes en voetzoekers en daveren de donderbussen. Honderden kinderen en „groote kinderen" vermaken er zich mee. Veel gedans op straat bij versierde orgels. Zwart in de straten van het volk. In het Muiderpoort-kwar- tier werden ouder gewoonte kleine straatbrandjes ge sticht. Op den Zeedijk hadden vooral de „dames" het er eens van genomen. Op allerlei wijzen verkleed, bij voorkeur als man, zwierven vrouwen van het eene kroegje naar het andere zingend en schreeuwend. Ook de „Jantjes" lieten zich hier niet onbetuigd. Maar toch alles kalm, in vergelijking met andere jaren. De Hartjesdag is aan het uitsterven.... Met aanvang primo October a.s. zal de lijn van den „Zuid-Hollandschen-Electrischen spoorweg" Rotterdam- Den Haag-Scheveniugen voor het publiek verkeer wor den opengesteld. de moederborst te onthouden. Maar wat zal het ernstig woord van den medicus helpen, wanneer reeds de schoolkinderen weten dat hun onderwijzeres ten op zichte van eigen kinderen deze plichten niet of niet voldoende nakomt Zal het ons verwonderen, wanneer vele moeders, zij mogen dan tegenwoordig „van den ouden stempel" genoemd worden, hunne kinderen niet toevertrouwen aan de hoede van dergelijke onderwij zeressen Na al het voorafgaande is het volkomen begrijpelijk, dat het energieke gemeentebestuur van de kranige koopstad Rotterdam, rondweg verklaard heeft het aan blijven van een onderwijzeres, na het huwelijk niet in het belang te achten van het onderwijs en met groote meerderheid besloten heeft de gehuwde onderwijzeres sen te ontslaan. Voor twijfelmoedigen is het van belang te weten, dat dit besluit reeds door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bekrachtigd is. En tevens zij hier op gewezen hoe naar aanleiding van het besluit van Rotterdam, reeds vele gemeenten (o. a. Delft) zijn wakker geworden en zich ernstig tegen de invoering van een dergelijke irrationeele nieuwigheid hebben verzet. Vele burgers van Alkmaar verwachten dan ook uit hunnen gemeenteraad een voorste] om de hier bedoelde alinea te schrappen en daarvoor in de plaats te stellen het voorschrift, dat de leerares in geval van huwelijk, krachtens de verordening ontslagen wordt. Wij zijn er van overtuigd dat vele gemeenteraads leden uit eigen overtuiging of na kennis genomen te hebben van deze toch zoo gewone beschouwingen en argumenten, den moed zullen hebben den mantel der quasi-vooruitstrevendheid (hoezeer deze ook in de mode is) nu eens voor een oogenblik afteleggen. Laten zij die drapeering voor deze gelegenheid (die toch geen partijzaak is) thuis, dan zullen gezond ver stand en menschenkennis ook in den Alkmaarschen gemeenteraad een overwinning behalen, een overwin ning die in de eerste plaats ten goede komt aan het openbaar onderwijs (gelukkig voor zoovelen nog een van onze heiligste goederen), maar bovendien in 't belang is van het moreel welzijn van den onderwij zersstand zelve. M. Men meldt uit Hoorn Het naburig dorpje Etersheim is opnieuw bezocht door een auto met Amerikanen, die hier en daar op metingen deden. Blijkbaar kan men de geschiedenis der begraven schatten niet vergeten. Al jaren wordt hier gezocht en gemeten, doch steeds tevergeefs. Gisteravond had aan het station te Leerdam een ernstig ongeluk plaats. De 28-jarige J. d. L., uit Beest, die. toen de trein van half tien binnenkwam, nog de rails wou oversteken, werd door de locomotief gegre pen. De linkerarm werd onder den elleboog afgesneden, en ook aan hoofd en heup kreeg de man ernstige wonden. Nadat) door dr. Ten Have de eerste genees kundige hulp was verleend, werd d. L. naar het zie kenhuis te Gorinchem vervoerd. Gevallen. Op de kermis te Wijnbergen, gem. Bergh (Geld.), is Zondagmorgen een 14-jarig meisje uit een lucht- schommel gevallen. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar huis vervoerd. Haar toestand moet ernstig zijn Naar men verneemt, wordt overwogen, den 31sten Augustus voor de uitvoering van den post- en telegraaf dienst als een Zondag te beschouwen. De Nederlandscho Kappers Patroons Vereeniging te Amsterdam heeft besloten op Koninginnedag na één uur den bedienden vrij te geven, zoodat na dit uur de salons gesloten zullen zijn. Terwijl in den nacht van Zaterdag op Zondag iemand op den O vertoom' te Amsterdam een politie-overtre- ding pleegde, werd hij aangesproken door een man, die zich beken 1 maakte als een rechercheur en zeide aan de gepleegde overtreding geen gevolg te zullen geven, wanneer hem geld gegeven werd. De aange sprokene, die geen geld bij zich had, heeft toen dien zoogenaamden rechercheur een gouden ring gegeven, welken hij Zondagmorgen zou kunnen inwisselen tegen geld. Men zou elkaar daartoe op de Hobbsmakade ont moeten. De pseudo-rechercheur is toen door de echte politie aangehouden. (N, v. d. D.) Verslag proe zn i v e ljb o e r d e r ij. Aan het verslag over 19Ó7 der Proefzuivelboerderij te Hoorn, die jaarlijks door het rijk en de provincie beduidend wordt gesubsidieerd en waar regelmatig tal van proeven worden genomen, van groot belang voor den landbouwer en die door dezen zelf moeielijk kun nen worden verricht, ontleenen we het volgende. Een mestproef met varkens van verschillend ras kan niet doorgaan, voornamelijk omdat onder de proefdie ren een ziekte, vermoedelijk besmettelijke borstziekte uitbrak. De handmelkmachine van Schmidt te Alt-Rahlstedt moet nog verder worden onderzocht. Ook de proeven met een middel tegen kanker in de kaas zijn nog niet afgeloopen, evenals die met een nieuwe karn, de z. g. „twee-minuutkarn." Beproefd werden een melkfilter van de Internatio nale metallwerke, Josef Flugel, te Mallmitz, die vol doet als een goede melkteems; een teems van gebr. Bayer te Augsburg, die ook zeer gunstig werkte en een van Paul Funke en Co. te Berlijn, waartegen vele be zwaren bestonden. Van de eerste firma is ook een melkvoorwarmer, tevens pasteuriseertoestel, beproefd, die als voorwarmer kan worden aanbevolen, doch als pasteuriseertoestel onbruikbaar is. Zeer uitgebreide proeven werden genomen met turf- melasse. Deze hebben geleerd, dat bijvoeging met turfmelasse, boven het gewone rantsoen, in den geest als bedoeld door de seviteraffinaderij voorheen Spakler en Tetterode, niet loonend is, althans niet wanneer het gewone rantsoen uit een voldoende hoeveelheid gerst- en maismeel met wei bestaat. Omtrent het gebruik van bostelmelasse, ter vervan ging van het gewone meelvoeder, lezen we in het ver slag: „Samenvattende meenen wij uit de proeven te mo gen afleiden, dat bij een prijs voor gerstemeel van 8 per 100 Kg. en voor maismeel van 7.50 per 100 Kg. de gedeeltelijke vervanging van een mengsel van dit meel door bostelmelasse bij een prijs van 6.50 geen voordeel, doch eenig nadeel oplevert." Schietwedstrijd. De Schietveleeniging „Hoorn" houdt Zondag den provincialen^ schietwe ^strijd. In het meubelmagazijn van den heer Louis Trijb. tz Langestraat, is een ameublement geëtaleerd, dat bestemd is voor de raadzaal van het nieuwgebouwde raadhuis te Schagerbrug. Aanbesteding. Het bouwen van een Woonhuis te Bergen voor rekening van den heer J. C. Malefijt alhie- en onder beheer van den bouwkundige M. Uitenbosch, is gegund, aan den heer J. Rampen te Borgen voor da som van f 2470. Tijdens de kermis komt het circus van den heer Cor ty Althof f, die kan zeggen: „twee jaar geleden kwam, zag en overwon ik in Alkmaar" hier voorstellingen ge ven op het Doelenveld. A. s. Zaterdag heeft de ope ningsvoorstelling plaats, welke, blijkens het program ma, buitengewoon belooft te worden. Ter introductie van het gezelschap laten wij hier volgen wat de „Kölnische Zeitung" over de openings voorstelling in Keulen zegt. „Met het circus Corty-Althof f komt een goede be kende naar hier, die zich in de grootste sympathie verheugt. En zulks terecht. Het brengt ons in hoog ste mate datgene waarvoor zijn goede naam borg staat. Het is immers genoegzaam bekend, dat Corty-Althoff van oudsher een leidende rol speelt onder het Europee- sehe circuswezen en als grootste onderneming op dit gebied staat het ook lieden, meer dan ooit te voren, aan de spits. Als aanhanger van de oude school hecht de directeur Pierre Althoff speciaal waarde aan goede en nieuwe paardendressuur, aan goede artisten, welke ons reeds in onze jeugd in vervoering brachten en wel ke nog heden onze kinderen in luide juichkreten doen losbarsten. Inderdaad brengt directeur Althoff ons alles in een volmaaktheid van nooit beleefde grootte, in een uitrus ting en elegantie welke ten volle beantwoorden aan de twintigste eeuw. Een reuzenprogrammavan begin tot eind, attractie-nummers. De voorstellingen zelve heb ben in een luxueus ingericht tentgebouw plaats, waar van de kosten den bouw van 'n modern huis mogelijk maken. De deftige en comfortabele uitrusting over treft verre de inrichting van een vast circusgebouw en bieden van uit elk punt van het circus een prach tig gezicht over de geheele manege." Badhuis „Het V itte Kruis." In de week van 10 tot 15 Aug. zijn in het Bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 63 kuipbaden, 65 regenbaden le klas, 172 regenbaden 2e klas, tezamen 300 baden. Het raadselachtige geval, waarvan wij in ons nun: mer van gisteren melding maakten onder het hoofdje „ter waarschuwing" blijkt heden nog grootere afme tingen te hebben, dan wij gisteren konden vermoeden. Heden toch vernamen we, dat er nog een karpet war geleverd voor 20, dat een glazenwasscherij op las! van den onbekende het geheele huis heeft schoon ge maakt, en dat er nog meerdere personen zijn, die iet- hebben geleverd, zonder hiervoor betaling te erlangen. Verschillende winkeliers, zoo vernamen we verder, wer den door den man bezocht en met een bestelling ver eerd, welke zij evenwel niet hebben uitgevoerd, zoo o.fi een rijwielhandelaar, een kleermaker en een kofferver- kooper. De personen, die gisteren naar Haarlem tei informatie zijn gegaan, hebben slechts negatieve^ in lichtingen gekregen. Op de afdeeling „bevolking van de secretarie vernamen ze, dat in Haarlem de per soon onbekend was. Wel woonde daar iemand me denzelfden naam, maar deze was caféhouder. Naar wij vernemen heeft de politie aanleiding ge veilden een onderzoek in te stellen naar het geheim zinnige geval, waarin blijkbaar heel wat stadgcnootei als slachtoffers van een handigen onbekende zullen tf voorschijn treden. Over de verhouding tusschen Nederland e Venezuela is gesproken door onzen minister va buitenlandsche zaken jhr. mr. de Marees van Swind ren tegenover een verslaggever van de „New-Tork Hi raid.'' Alvorens aan dit gesprek het een en ander i ontleenen, moeten we even waarschuwen dat genoen i blad gelijktijdig te Parijs en te New-Tork verach nend niet altijd even betrouwbaar is, zoodat we h L niet onwaarschijnlijk achten, dat de minister op h verslag terug komt. De minister herinnerde aan een overeenkomst wel' in 1894 tusschen beide landen werd gesloten en was bij de Nederlandsche regeering op zich nam „door al in haar macht staande middelen elke samenzwerin elk komplot of elke daad in strijd met de openbare c - de in Venezuela te voorkomen." Deze belofte, waardoor strikte onzijdigheid jegf -- de wettige regeering was verzekerd, bracht mede te - zicht over de Venezolaansche vluchtelingen op Ou: gao en het beletten van den uitvoer van wapenen. De Nederlandsche regeering heeft zich hiera. 'i steeds stipt gehouden. Doch president Castro gi zelfs zoo ver van te verlangen dat wij hem eiken Yen zolaanschen vluchteling, ook wanneer die geen samen zweerder is, zullen overleveren. Zulk een eisch is ill strijd met de beginselen van het internationaal recht. Bovendien bestaat er tusschen beide landen, krach tens dezelfde overeenkomst uitlevering. Bij voortduring werden er voorts tegenover Neder landsche schepen, die in den kusthandel tusschen Ou- ragao en het vaste land betrokken waren, kwellende en willekeurige handelingen gepleegd. Het laatste jaar was de toestand ondragelijk geworden. Nu brak op de Venezolaansche kust de pest uit. Alleen La Guayra werd niet besmet verklaard, doch een schip „de Glo ria," dat de haven verliet en andere besmette haven aandeed, verkeerde in zulk een staat van vervuiling', dat het in Willemstad door de Nederlandsche autori teiten in quarantaine werd gehouden. De Venezo laansche consul de Lopez zond hierover een overdreven en onjuist verslag, waarop president Castro zijn beslui ten van 14 Mei uitvaardigde, waardoor hij den handel van Curagao een doodelijken slag toebracht. De Neder landsche gezant, de hr. Reus, teekende in 'n schrijven aan den Venezolaanschen min. van buitenlandsche za- gao een doodelijken slag toebracht. De Nederlandsche gezant, de heer de Reus, teekende in een schrijven aan den Venezolaanschen minister van buitenlandsche za ken krachtig verzet hiertegen aan. Thans komt er een haast vermakelijk misverstand. De heer De Reus aldus zeide de minister schreef in een ietwat bloem rijken stijl, die nog al eens gebruikt wordt in exotische landen: „Ik betreur het dat een booze droom de kalm te onzer betrekkingen dreigt te verstoren," welke niet geheel goed begrepen woorden in het Spaansch voor maladetto spirito (een verwenschte booze geest) wer den vertaald. Hierover was president Castro erg boos die het op vatte alsof dit epitheton op hem sloeg en een allerhef tigste brief aan den heer De Reus schreef. De heer De Reus wenschte het misverstand toe te lichten doch stuitte op de hardnekkige weigering van den heer Paul, die, bang om zijn ambtenaren in ongenade te zien vallen, de zaak niet voor president Castro wilde brengen. I>it is de ware toedracht van het persoonlijk misver stand waarop ik in de Nederlandsche Eerste Kamer heb gezinspeeld. Onmiddellijk seinde ik aan den heer De Reus, e; droeg hem op een onmiddellijk persoonlijk onderhou. bij den president te vragen teneinde de feitenin 'tjuis te licht te plaatsen. Doch ongelukkigerwijze, bereikt' deze opdracht den heer De Reus op hetzelfde oogen blik, dat hij zijn paspoort van president Gastro had ge kregen tengevolge van de openbaarmaking in een Ne derlandsch blad van een persoonlijk schrijven, waarove ik mijn meening opschort tot zijn terugkeer, als wan neer ik zijn persoonlijke uiteenzetting zal vernemen. Zoo zijn, nauwkeurig medegedeeld, de feiten va: het voorval tot op het oogenblik van het vertrek vai den heer De Reus, waarvan ik eerst 2 dagen gelede officieel mededeeling heb gekregen. Op dien brief zal de Nederlandsche regeering onve; wijld antwoorden. Dit antwoord zal de Venezolaai sche natie doen "zien, dat de Nederlandsche regeerin - bezield blijft door den meest oprechten wensch om m< haar te leven zooals dat twee naties betaamt, wie r grondgebied in eikaars buurt ligt en die zoovele belai gen gemeen hebben. Evenzeer zullen wij in dienzelfde geest van onpartijdigheid en rechtvaardigheid de b.- zwaren overwegen welke president Castro het ge schiktst zal achten op te werpen tengevolge van zekei jongste voorvallen. Maar ons antwoord van nu, gelijk de antwoord, i welke wij op toekomstige mededeelingen zullen hebb. s te geven, zullen duidelijk te kennen geven, dat on: - goede wil door een gelijke wederkeerige geneigdhe 1 moet worden beantwoord en dat die vriendelijke g zindheid moet worden tastbaar gemaakt in daden vf a nabuurschap van geheel anderen aard, dan die waai- van ik zoo juist voorbeelden heb gegeven. Mocht de Nederlandsche regeering niet diezelfde ge neigdheid aan de zijde van Venezuela waarnemen, dan zou zij tot haar groote spijt zich genoopt zien een an dere gedragslijn aan te nemen, ten aanzien waarvan ik, zooals u begrijpt, met terughouding moet spreken. Ik kan u echter verzekeren dat zulk een gedragslijn bij de leden der Regeering algeheelen steun zou vinden en eveneens de hooge goedkeuring zou wegdragen van onze geëerbiedigde Vorstin en dat zij, indien de nood*

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2