DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GEMEENTE-REKENING. Honderd en tiende jaargang. 1908. DONDERDAG 20 AUGUSITUS. tijdelijk Onderwijzer, Uit Alkmaar's verleden. No. 193. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, F Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Voa vj£- Telefoonnummer 3. Aan de 3e GEMEENTESCHOOL te Alkmaar (Hoofd de heer P. Schipper) wordt, om den Ier» September a.s. in dienst te treden, gevraagd een op eene belooning van f 50 per maand. Vakken ak. Stukken in te zenden aan het Gemeente bestuur vóór 24 Augustus a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de rekening dier gemeente over het dienstjaar 1907 op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 11 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. Algemeene Synode. Het landbouwonderwijs te Wageningen. R. K. Kiesvereeniglngen. Een drama. De staking In de Houthaven te Amsterdam. Diamantbewerkers. Mazelen. Rijksveldwacht. Diefstal. Een predikant als brandwacht. AARS ALKMAAR, 20 Augustus. Wanneer men in de groote landen van Europa ze nuwachtig is en leest en spreekt over oorlogsgevaar dan wordt er in de bladen dikwijls al heel gauw mel ding gemaakt van minstens één geval van spionnage. Men heeft vreemdelingen gezien, die erg verdacht de den en zonderlinge vragen stelden dat zijn natuur lijk bespieders, die in opdracht van een vreemde regee ring trachten iets te weten te komen omtrent vesting- of havenwerken en dergelijke. De vreemdelingen worden aangehouden, maar in den regel na verloop van enkele dagen weer in vrijheid gesteld en dan ver melden de couranten dat er „blijkbaar" een misver stand in het spel is geweest. Vroeger bestond de strafbare spionnage slechts in oorlogstijd, maar sedert Frankrijk het voorbeeld heeft gegeven is het spionnee ren in vredestijd ook strafbaar. De regeeringen heb ben velerlei zware straffen gesteld op spionneeren hetgeen haar intusschen niet verhindert er geheime fondsen op na te houden om daaruit spionnage met goud te kunnen betalen. Dat is internationale mora liteit hoe men een dergelijke handelwijze in het da- gelijksch leven zou noemen laten we gaarne aan de be oordeeling van den lezer over. Het houden van gewone, doodeerlijke menschen voor spionnen kwam ook vroeger wel voor, zij het dan niet zoo veelvuldig als thans. Het Augustusnummer van het bekende Engelsche tijdschrift XIX Century geeft het verhaal van zulk een vergissing. Het was in het veelbewogen jaar 1797, toen Frankrijk een groot deel van Europa tegen zich in het harnas had gejaagd en vooral tegen Engeland te vechten had. Twee personen hadden in het Zuid-Westen van Engeland, in Somer setshire een landhuisje gehuurd en ze genoten er volop van de schoone natuur. Hun vreemd gedrag viel evenwel op. Dagelijks maakten ze wandelingen van vele uren en ook 's avonds deden ze dat in de mane schijn, terwijl ze soms heel lang op eenzelfde plek kon den blijven staan en daar dan de omgeving nauwkeu rig waarnamen. Zooals gezegd dat viel op. Zich zoo vreemd gedragen, terwijl het geen sport en geen weddenschap geldt! Men vond dit niet in den haak en een zekere dr. Lyon uit Bath vond het noodzakelijk den minister van binnenlandsche zaken te waarschu wen, dat er zich nabij de kust eenige verdachte perso nen ophielden, die, naar hij vermoedde, niets anders wilden, dan een goede landingsplaats voor de Eransche troepen uitzoeken. De minister vond in deze waar schuwing aanleiding een politieagent naar de plaats te doen zenden, die de beide mannen niet uit het oog verloor en zoo veel mogelijk stille getuige van hun ge sprekken was. Hij was eerst ook van meening, dat men hier met spionnen had te doen en hij werd in de ze opvatting versterkt toen hij hen op zekeren dag druk hoorde praten over een spy Nozy daar het En gelsche woord spy immers spion beteekent. Maar of schoon de agent er nooit achter is gekomen dat de beide mannen het hadden over onzen beroemden land genoot, den wijsgeer Spinoza, wiens naam zij natuur lijk op zijn Engelsch uitspraken, begreep hij toch vrij spoedig dat zij ten onrechte verdacht werden van spi onnage. Wie waren nu die twee personen De beide dichters Wordsworth en Coleridge! Het duurde verscheiden jaren, voordat de laatste vernam, waarvan men hem in zijn zomerverblijf verdacht had en toen hij later van deze grappige gebeurtenis in zijn levensbeschrijving melding maakte, wilde men hem niet gelooven. De schrijver van het artikel in het bovengenoemde Engel sche tijdschrift heeft een onderzoek ingesteld in de ar chieven van het ministerie van binnnlandsche zaken en documenten gevonden, welke de waarhol li van dit geval staven. Heft is wel toevallig, dat het artikel verschijnt nu er juist in Epping Forest bij Londen een tweetal tou- risten natuurlijk waren het Duitschers ook ver dacht werden van spionnage. Hun werd vooral ten laste gelegd, dat zij bij hun wandelingen steeds ge bruik maakten van de kaarten van den generalen staf (die voor een paar dubbeltjes te koop zijn.) Het En gelsche volk geloofde de berichten en de „Graphic" gaf een reeks teekeningen, waarop men twee jongelui zag biljarten, tennissen, pianospelen etc. en andere couranten gaven een beschrijving van den hotelhou der, die zich zoo verdienstelijk jegens het vaderland had gemaakt door een paar menschen, zoo gevaarlijk voor het heil van het land, te ontmaskeren. Dit is wel een verschil met de gebeurtenis van 100 jaar geleden, teen de bladen niet zoo'n ophef maakten van de spi onnage, die geen spionnage was. Odium Theologicum. Ds. Theodoras Ubinck, in 1706 van Delftshaven naai de hervormde gemeente te Alkmaar beroepen, ging in 1709, op een Woensdag-avond, na eene bijeenkomst der classis, met een paar ambtsbroeders wandelen en ge raakte zoo in de luthersche kerk, waar voorbereiding gehouden werd door ds. Wilhelmus Phaenix, in 1702 van Monnikendam herwaarts gekomen. De laatste, door dit ongewoon bezoek verrast, verloor den draad van zijne toespraak, en Ubinck was onvoorzichtig ge noeg zich daarover luide te uiten. Onder den titel van „Olipodrigo van rariteiten" schreef Phaenix daarop een boekje van 23 bladzijden in 4o, waarin hij Ubinck's uitgegeven verklaring van Psalm 68 onderhanden nam, en hij zond daarvan in een gedrakten brief uit Amsterdam exemplaren aan alle regenten en predi kanten hier ter stede. Ubinck beklaagde zich bij bur- gemeesteren, maar ook Phaenix deed zulks, met het gevolg, dat de eerste van de achtbare heeren eene ver maning bekwam, hetwelk hij zich zoozeer aantrok, dat hij kort daarna overleed. Hij werd den 18 September begraven. jProtectie voor winkeliers. Op de klacht van winkeliers in wollen, zijden en lin nen stoffen, verbood de vroedschap den 23 December 1710 het venten met koopmanschappen buiten de jaar markten aan burgers en vreemden (tenzij bij speciale keur vergunning hebbende), op de boete van 12, half voor den officier en half voor den bekeurder. De over lieden der gilden en de neringdoenden, voor zoover de overtreding hun eigen vak betrof, werden ook tot het bekeuren gerechtigd. Vreemde kooplieden moesten, daarvoor een stads-winkelknecht 12 stuivers betalende, bij hunne vakgenooten doen aanzeggen waar zij lo geerden en met hunne waren verbleven. De aanvoer op de wekelijksche linnen- en vlasmarkt bleef vrij. Was deze verordening den- middenstanders naar den zin, dan is hunne voldoening- kort van duur geweest, want den 23 October van het volgende jaar werd de re solutie van 23 December 1710 ingetrokken wegens moeilijkheid der uitvoering. Kwado vrouwen. Den 2 Juni 1715 geraakte ©ene Cornelia Spelt in gevecht met hare dochter. Hetzij de slagen van de laatste te hard aankwamen, hetzij de moeder zich te zqer over stuur had gemaakt, de laatste zakte plotse ling ineen en gaf den geest. De dochter werd ge van gen genomen en den 25 voor de schepenbank verdedigd door mr. Aris van der Mieden, die zeker wel deed gel den, dat waar 2 kijven beiden schuld hebben, en dat de dood in dit geval door overspanning kon veroor zaakt zijn. Schepenen veroordeelden dan ook niet ter dood, maar tot 4 geeselslagen en een brandmerk. Dit vonnis werd den 17 Augustus voltrokken, ditmaal bui ten de tegenwoordigheid van den schout mr. Willem Bijl Adriaansz., *omdat zijne vrouw Cornelia Maria Quaat hem dien dag voor de negende maal vader vreugde schonk. De poging, in het werk gesteld, om herhaling te voor komen van het geval, dat een examinandus voorgoed afgewezen wordt, nadat hij tot driemaal toe slechts het eerste deel van het examen heeft afgelegd, heeft aanvankelijk gefaald. Naar aanleiding van de discus sie in de vorige zitting, werd door vijf leden der ver gadering-, onder wie de beide hoogleeraren, praeadvi- seurs, gisteren het volgende voorstel ingediend: iA\ ordt liet examen voor de derde maal afgenomen, dan moet het onderzoek loopen over alle vakken, in art. 21 genoemd, tenzij zijne kennis in de vakken van het eerste gedeelte reeds voldoende is bevonden. Tus- schen het 2e en 3e examen moet ten minste één jaar verloopen.' In verband hiermede zouden een paar wijzigingen in andere artikelen noodig zijn. De voor stellers achtten de aanneming van dit voorstel niet alléén een eiseh van billijkheid, maar ook van recht vaardigheid. De examinandus zou daarnaar in de ge legenheid zijn althans eenmaal zijne kennis in het ge heel der vakken te toonen. Licht wordt tekortkoming eenerzijds door meerdere kennis in een ander vak op gewogen. Het voorstel ondervond bestrijding. Aldus, oordeelden sommigen, zou een dubbele maatstaf wor den aangeleg-deen strengere voor de eerste twee exa mens, een mildere voor het laatste. Ook iwmneer het eerste deel geheel onvoldoende bevonden werd, zou toch de mogelijkheid geopend worden, om iemand er door te laten. Hierdoor zou het examen worden ver laagd en in waarde dalen. Aanneming van dit voor stel zou een daad van slapheid zijn, niet van ernst. Dan moet men de geheele bepaling van afwijzing op het eerste gedeelte laten vervallen en iederen keer het volle examen afnemen. Zoodanige verandering zou echter meerdere voorbereiding eischen: daarom werd uitstel noodzakelijk. Na re- en dupliek bleken bij dn stemming- 8 leden voor en 10 tegen. Hierna werd de zitting verdaagd. De voorgenomen opheffing der Rijks-Landbouwschool te Wageningen staat in verband met de groote uit breiding, die de Hoogere Laad-, Tuin- en Boschbouw- school de laatste jaren heeft verkregen en is het ge volg van de behoefte aan meer ruimte voor het steeds aangroeiend getal der aan die inrichting studeerenden Het moet de bedoeling zijn die hoogste instelling van landbouwonderwijs te Wageningen gevestigd te laten en haar opnieuw een reorganisatie te doen ondergaan, waardoor zij, meer dan thans het geval is, het karak ter eener inrichting van hooger onderwijs zal verkrij gen en met de best toegeruste inrichtingen van dien aard in het buitenland zal kunnen wedijveren. De plannen der regeering ten aanzien der regeling van het landbouwonderwijs moeten reeds in een wetsont werp zijn belichaamd, dat bij den Raad van State is of daar spoedig zal inkomen. Zijn wij goed ingelicht, dan is dezer dagen een bijeenkomst van de voorzitters der negen nog niet aangesloten R. K. kiesvereenigingen in N.-Brabant gehouden, en daar besloten, voorshands niet tot den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen toe te treden. (Centr.) GEMENGD NIEUWS. De moord te Amsterdam. Gemeld wordt dat H. N., de moordenaar van de we1 duwe Van Dam, in de Haarlemmerstraat te Amster dam, nog steeds niet verhoord is. Ook zijn geen ge tuigen gehoord. H. N. gedraagt zich in de cel op dezelfde wijze, als hij te voren heeft gedaan; hij doet alsof hij geheel versuft is. De vorige week heeft zich te Amsterdam naar de Tel. meldt een drama afgespeeld, dat een somber beeld geeft van het Amsterdamsche nachtleven. Iemand, die daarin een nogal groote rol pleegt te spelen, bevond zich in het café van D., Reguliersdwars straat, waar hij iederen bezoeker bankbiljetten voor hield en telkens de verzekering gaf, dat hij geld ge noeg had, om eenige dagen lang pleizier te maken. Natuurlijk werd er, in afwachting van wat er verder volgen zou, door de bezoekers van hef café druk ge dronken. Tegen het sluitingsuur was het gezelschap, waaronder ook een vrouw, in een zoodanige stemming, 'lat men van geen scheiden wilde weten. Juist op dat kritieke oogenblik meldde zich zekere S. aan, die, als houder van een nacht-café in de Dusartstraat, den feestvierders gelegenheid kon bieden tot voortzetting van de fuif. Per rijtuig trok men naar de nachtelijke drinkgelegenheid, waar nog verschillende vrouwen de vreugde gingen deelen. Op een gegeven oogenblik miste de gastheer uit zijn portemonnaie een bankbiljet van honderd gulden. Van deze vermissing kon geen der aanwezigen een verklaring geven. Het feest was uit en de bestolene liep naar de politie om aangifte te doen. Deze stelde een onderzoek in, dat eergisteren geleid heeft tot een huiszoeking in het café in de Dusart straat, die echter niets aan het licht schijnt te hebben gebracht. De vrouw van den kastelein van het nacht café verzocht, kort na de huiszoeking, haar buisgenoo- ten, een straatje om te gaan, opdat zij gelegenheid zou hebben het middagmaal gereed te maken. Toen zij te rugkeerden, vonden ze de vrouw op den grond liggen; ze had zich de polsen afgesneden, en hield het portret van haar man in de armen gekneld. Onmiddellijk werd zij naar een der ziekenhuizen ge bracht, doch de ongelukkige overleed tijdens het ver voer daarheen. Omtrent de motieven tot de droeve daad is niets bekend geworden. Gistermorgen is door 4 vlotters het hout van het Duitsche stoomschip „Beta", voor rekening van den het r G. de V ogel, wiens personeel staakt, in ontvangst genomen. Gisteren was reeds do~>r de bootwerkers, die niet in het conflict betrokken zijn, het hout overboord gezet, doch toen de heer W. J. Greve zijn houtvlot ters verzocht, dat hout te sorteeren en te vlotten, werd dat geweigerd, omdat zij beweerder, dat de partij hout zal bestemd zijn voor den heer Da Vogel. Da heer Greve wees er op, dat de ontvangst der prtij hem opgedragen was door don heer Borst, agent van bui- tenlandsclie huizen, die tot den heer De Vogel in gee nerlei relatie stond. Het bestuur der houtvïottersver- eeniging vervoegde zich hierop bij den heer Borst, en eischte inzage van het cognossement, hetgeen intus- chen geweigerd werd. Bij nader onderzoek bleek hun, dat de partij hout afkomstig was van den heer Loos, van Blokzijl, een principaal van den heer De Vogel, zoodat besloten werd 't hout niet te ontvangen. Gistermorgen werd het bestuur der houtvlottersver- eeniging ontboden bij den vlottersbaas Sickens, die hun vroeg, of zij genegen waren, voor hem het hout in ontvangst te nemen. Hij verzekerde, dat het hout niet bestemd was voor den heer De Vogel. Tijdens dit onderhoud kw.m bericht, dat vier vlotters, familie leden van den haer De Vogel hozig waren het over boord gezette hout van de „Beta" te ontvangen, zoodat verdere onderhandelingen met den heer Sickens on- noodig bleken. Er worden deze week nog meerdere houtbooten voor den heer De Vogel verwacht, zoodat verdere verwikkelingen aan do Houthaven niet uitge sloten zijn. De gangen van den heer De Vogel word *n door de houtvlotters zorgvuldig nagegaan. Gemeld wordt dat de Ned. R. Kath. Diamantbewer- kersvereeniging te Amsterdam tot alle R. K. werklie den- en vakvereenigingen in den lande een circulaire heeft gericht met het doel geldelijken steun voor hare werklooze leden te verzamelen. Aan deze circulaire is door mgr. G. W. Konings adhaesie betuigd. Bij het bestuur bestaat het plan gedurende den geheelen win ter, althans een goed deel hiervan, steun te verschaf fen aan haar dan nog werklooze leden. Voorts wordt gemeld dat het werkloozen-percentage dezer vereeni- ging voortdurend afneemt. Op het oogenblik be draagt dit 12.6 pet. Te Oss zijn de mazelen epidemisch. Ze zijn van een kwaadaardige soort, z. g. blauwe mazelen. Van de 500 leerlingen der Fraterschool liggen er 150 ziek; eenige klassen zijn naar huis gezonden wegens onvol talligheid. Vele gevallen hebben doodelijken afloop. In verband met de aanstaande herdenking van het 50-jarig bestaan van het, korps rijksveldwacht, wordt in herinnering gebracht dat van de het allereerst aan- gestelden bij dat korps, Willem Gustaaf Frederik van Vugt, die op 29 Januari 1858 zijn akte van aanstelling als rijksveldwachter kreeg, nog te 's-Gravenhage in le ven is. Hij is thans 85 jaar en bekleedde tot voor weinige jaren de functie van eerste bode bij den Hoogen Raad. Van Vugt is gerechtigd tot het dragen van. de gouden eeremedaille der Oranje-Nassauorde. Tegelijk met van Vugt werden, bij de oprichting van het korps Rijksveldwacht aangesteld: de briga dier van Maanen en de rijksveldwachters Tilly, Woll- rabe en Weiter. Een maand later de rijksveldwachter Aarts. Van deze allen schijnt van Vugt de eenig overgeble vene te zijn. Het Haagsche zedenschandaal. Naar men verneemt, heeft Duitsche Greet hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij zij wegens koppelarij tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Uit Medemblik. Ged. Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Medemblik, tot oph-ffing van een der openbare scholen. Bedoelde school is teg-n 1 Sept. e.k., voor den tijd van 5 jaren, verhuurd aan de Vereen. „Een school met den Bijbel te Medemblik", teneinde daarin eene bijzondere school te openen. Het conflict te Tilburg. Men meldt aan de ,,'a H. Ct." uit Tilburg Bij de firma's Bogaerts zijn 7 vreemde arbeiders aangekomen uit Utrecht. Twee firma's hebben onbepaald uitstel gekregen van de aangenomen werkzaamheden, wat natuurlijk eene oplossing van het conflict niet bespoedigt. De firma Van Zantbeek en Gebr. Hovers kregen onbepaald uitstel respectievelijk van de Staatsspoor en het rijk. Woensdag is te Tilburg opnieuw gearresteerd en naar Breda overgebracht A. F., verdacht van diefstal van f 200, uit de centrale werkplaats. Acht dagen geleden werd hij uit de preventieve hechtenis ontslagen. Gestikt. In zijn woning in de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam is de werkman D. D. T. gestikt bij het eten van een stuk rauw vleesch. De gemeenteraad van Hindeloopen had, op grond der desbetreffende verordening, ds. Norel, predikant aldaar, aangewezen als brandwacht bij de gemeentelijke brandweer. Geneesheeren en onderwijzers werden vrijgesteld, als te bekleeden „een ambt in het algemeen belang", zooals de verordening zegt. Ds. N. vroeg ontheffingde Raad raadpleegde een deskundige en op diens advns werd het verzoek afge wezen. Ds. N. heeft zich nu om ontheffiig ot Ged. Staten gewend. Gevaarlijk. Ds berichtgever van het „Hlbl." te Nlarden meldt Al sedert een half jaar is de lantaarn aan de z.g. witte b:ug tusschsn „Jan Tabak" en Naarden op den Amersfoortsehen straatweg defect en brandt er dus geen licht. Nu de avonden weer langer worden en auto's soms in vliegende vaart komen aansnellen, zou het kunnen gebeuren, dat de bestuurders in de duis ternis te laat bemerkten, dat de ophaalbrug geopend is, waardoor zij öf te pletter, öf in het water kunnen rijden. De brugwachter deelde mede, dat hij reeds "eenige malen (de bedoelde brug is een Rijksbrug) ter plaatse waar zulks behoort heeft kennis gegeven van dn af wezigheid van licht aan die brug, doch zonder resultaat. De man is zoo goed om voetgangers, die bij avond de eventueel opgehaalde brug naderen, toe te schreeuwen dat zij halt moeten houden, doch ten opzichte van auto's en fietsrijders gaat dat moeilijk.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1