STADSNIEUWS^ BUITENLAN Uit Heer-Hugowaard. Uit Schagen. Bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als priester ontving pastoor Buijsman alhier van zijne parochianen eene gilt van 50 gouden tientjes, welke som de jubilaris zeide te willen aanwen den voor een kerkelijk doel. De gouden tientjes waren op een fluweelen kruis gehecht. Van familieleden kreeg hij een fraai ameublement ten geschenke, van anderen een mooi bewerkte alp en vele bloemstukken. Het kerkelijk leest ein digde met een plechtig lof en een vierstemmig Te Deum. Uit Heiloo. Een geraamte. Gevat. Jongenstwist. Friesland voorheen en thans Verbetering- van de Jordaan. Het Nederlandsche lied Ook geen vervolging. Nieuws uit Hoorn Stoomtram Egmond—Alkmaar—Bergen. Een prijs behaald. Bij de gisteren te Sneek gehouden behendigheids wedstrijden voor motorjachten, werd een extia-eereprijs behaald door de „Jota", van den heer W. F. Stoel Jr., alhier. Postduiven. Scheepswerf „Nicolaas Witsen". Laatste Berichten Van Texel. Van de feesten, bij gelegenheid der van 9 tot en met 13 S jpt. a.s. te houden landbouwtentoonstelling is thans een rijk programma verschenen, dat getuigt van het ernstige streven, het den bezoekers van Tex-1 gedurende die feestdagen zoo aangenaam mogelijk te maken. Des morgens te 10 uur van den lsten dag zullen de afgevaardigden, voorzoover ze niet reeds den vorigen dag zijn aangekomen, van de haven worden afgehaald, waarbij het Tex' lsche faufarekorps zich zal doen hoo- ren. Óm 11 uur wordt de tentoonstelling officieel geopend. Des middags na de algem. vergadering, die in hotel „Texel" zal worden gehouden en te 12 uur aanvangt, wordt den afgevaardigden een rijtoer aan geboden over een deel van Texel. Reeds zijn meer dan 70 rijtuigen voor dit doel beschikbaar gesteld. Des Donderdags geeft de ascensionist Mr. Boston Cronjé uit Berlijn, twee voorstellingen op hel hoog gespannen koord, en is er gelegenheid, in de feesttent de variëté-voorstellingen bij te wonen, onder directie van Henri Ter Hall. Den derden dag concours-Hip- piq ie van aangespannen paarden op het tentoonstel lingsterrein, en een matiné-musicale, te geven door het volledige stafmuziekkorps der Kon. Marine te Den Heldor, kapelmeester ds heer A. L. Hazebroek. Een bijzonder mooi nummer van het programma is ook de schitterende verlichting van het wandelpark te Den Burg. Voor velen zal ook de vierde dag zeer aantrek kelijk zijn door de oefening met de reddingsboot, het vuurpijltoestel en de overige reddingsmiddelen op het strand te De Koog. Des avonds weder specialiteiten voorstellingen en een brillant vuurwerk, te leveren door de Py-otechnische fabriek te Utrecht. De feesten worden den laatsten dag, die op Zondag valt, besloten met een opstijging van den aëronaut Willem Pottum, en groote specialiteiten-voorstelling. Voorts is er iederen avond bal-champêtre op het tentoonstellingsterreinterwijl verschillende concerten de feestelijkheden zullen opluisteren. Behalve het Texelsche fanfarecorps en de stafmuziek der marine zullen het stedelijk muziekcorps te L idenhet Wie ringer harmoniekorps en een damescapelle hiertoe medewerken. Bovendien worden op een aangrenzend terrein ver schillende kermisvermakelijkheden opgeslagen als stoomcaroussel, kinematograaf, dwaaltuin, beignet- en poffertjeskramen, tobogan, enz. Wanneer het weder eeaigszins medewerkt, dan mag T- xel zeker op een zeer druk bezoek rekenen. Hedennacht ontstond door onbekende oorzaak brand bij den heer K. Ursem alhier. De hoeve „Rozenhout" ging geheel in vlammen op, terwijl de bewoners on gekleed zich in veiligheid hebben kunnen brengen. De vrouw des huizes, zeer slecht ter been, werd bij de buren binnengedragen. Slechts een tafalkastje en wat kleeren is door den zoon gered kunnen worden. Ove rigens verbrandde alleshooi, een groote hoeveelheid bloembollen, rijtuigen en verderen inboedel. Het huis was verzekerd bij den Boerenbond, de inboedel enz. bij de heeren Eecen te Oudkarspel. Naar ons verze kerd werd, wordt de schade niet behoorlijk door ver zekering gedekt. Vrij zeker gingen ook een groot aantal kippen en een hond verloren. Door de gunstige wind richting was er hoegenaamd geen gevaar voor aan grenzende perceelen. Hoewel tusschen 11 en 12 uur de brand reeds uitbrak, brandde het om drie uur nog flink en was men toen nog met het blusschingswerk bezig. Begunstigd door heerlijk weêr, deden de kinderen der 4 eerste klassen der lagere scholen alhier heden morgen een rijtoer naar Bergen en Schoorl, waartoe vele landbouwers hunne paarden en rijtuigen belan geloos disponibel hadden gesteld. In keurige kleederdos, versierd met sjerpen en gewapend met vlaggen, onder kout en g»zang, trokken allen het dorp uit. De bur gemeester, jhr. N. van Foreest, nam deel aan het feest. Na terugkomst werden nabij den K ittenborg versna peringen uitgereikt en spden gehou len, waaraan sur prises waren verbonden. Op een bouwterrein op De Bergen te Raamsdonk heeft men bij het afbreken en uitgraven der oude woning een volledig menschengeraamte gevonden, naar men veronderstelt van een slachtoffer der Fransche Revolutie. Gerrit Karssing, de polderjongen, die 26 Juli te Boehum zijn vrouw met een revol verschot vermoordde, is Woensdagmiddag bij de Bronsbergen, onder Warns- veld, door den veldwachter Egthuizen en Rack gepakt. Hij zwierf al een dag of drie in de buurt rond en zat nu aan den IJsel te visschen. Terwijl hij weg gevoerd werd, bekende hij den moord. Zijn vrouw had hem tot 't uiterste getergd. Zooals men waet, heeft de officier van justitie te Zwolle f 300 uitgeloofd voor de aanhouding van Karssing. Dinsdag kregen te Zwolle eenige jongens twist met elkaar, waarbij het zoover kwam, dat de 10-jarige A. den ongeveer 12-jarigen C. met een grooten steen gooide, die dezen achter het oor trof en waardoor hij het bewustzijn verloor. Dr. Klinkert constateerde hersenschudding. Gistermiddag te half twee had de officieële opening plaats van de tentoonstelling van Friesche kunst, kunstnijverheid, gewone nijverheid en dames-hand- werken, in de „Harmonie" te Leeuwarden, door den heer W. H. Nederhoed aldaar in tegenwoordigheid van zeer vele genocdigden. Na zijn redevoering werd nog door den heer T. Velstra in gloedvolle woorden de Friesche kunst- en nijverheidszin geschilderd, waarna de bezoekers de tentoonstelling in oogenschouw namen. Reeds eenige malen is melding gemaakt van plan nen tot verbetering van de Jordaan te Amsterdam in 't bijzonder door den bouw van nieuwe arbeiders woningen, hetzij door bouwvereenigingen, hetzij door de gemeente zelf. Thans kan worden medegedeeld dat de gemeente reeds een plan voor verbetering van de Jordaan gereed heeft, waarbij breeds Rtraten zijn ontworpen, met boombeplantingen en pleintjes met plantsoenen. Verschenen is het verslag betreffende den staat der» Vereeniging „Het Nederlandsche Lied' over het jaai 1907—1908. Hieruit blijkt dat 't ledental thans bedraagt 203, tegen 140 ten vorigen jare, waaronder 2 begunstigende leden, evenals toen, benevens 23 beschermende, tegen toen maals 22. Het aantal vereenigingen, die van deze lid zijn, bleef 9, waaronder een begunstigend, 6 bescher mend en 2 gewoon. Utrechtsche Studenten handhaven nog steeds hunne plaats in het eerste gelid der Veree niging. De verhouding tot het Coers' Liederkoor, Koor der Vereeniging„Het Nederlandsch Lied, bleef op den b< staanden voet geregeld. Het is voornamelijk doordat koor, dat de Vereeniging naar buiten optreedt. Zoo den 14den en den 15den December 1901 in Frieslands hoofdstad. Het publiek gaf den eersten avond her haaldelijk door warme bijvalsbetuigingen uiting aan zijne sympathie. Den 15den December 1907 des na middags had in dezelfde zaal eene Volksuitvoering plaats. Deze was toen niet zoo goed bezet als daags te voren. Toch was er nog een talrijk publiek bijeen, dat zeer genoot van de liederen, die het te hooren kreeg. En dat inderdaad een blijvende indruk was gevestigd, blijkt wel uit het heuglijke feit, dat onmiddellijk na de beide uitvoeringen in Leeuwarden eene vereeniging van bij de 40 heeren en dames in het leven trad met het doel om de gehoorde liederen zelf te zingen en daarvoor in wijden kring erkenning te verwerven. Nog tweemalen trad hierna het Goers' Liederkoor, Koor der Vereeniging: „Het Nederlandsche Lied," voor het voetlicht, beide malen in Utrecht. Allerminst naijverig op datgene, wat door anderen in gelijke richting wordt gebracht, sloeg het Bestuur ook dit jaar met aandacht gade, al wat aan de zaak van het Nederlandsche lied ten goede komt en gunt daaraan eene plaats in dit jaarverslag. O. a. wordt vermeld datgene, wat door het Doopsgezind Zangkoor te Haarlem onder leiding van den heer J. Ie Nobel, niet minder dan honderd-zestig stemmen sterk, gedaan wordt om vrienden voor het Nederlandsche Lied te werven. Den 3den Januari 1908 te Haarlem, den 5den Januari in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, den 21sten Januari op nieuw te Haarlem bracht dat koor liederen uit het Liederboek van Groot-Nederland, verzameld door F. R. Coers Frzn. met het bekende succes ten gehoore. Thans heeft de heer J. Ie Nobel ook een kinderkoor, sterk 300 stemmen samengesteld, dat eveneens zich toe zal leggen op het waardig vertol ken van onzen liederenschat. Samenwerken met andere vereenigingen, die een ver want doel nastreven werd steeds gaarne aanvaard. De gelegenheid zulks te toonen bood zich aan, toen door het ijverig optreden van Mej. Marie Berdenis van Berlekom, de medeoprichtster van de Vereeniging „Het Nederlandsche Lied" de Vereeniging tot be vordering van het Schoonheidsbeginsel in het Onder wijs het initiatief nam om door middel der Gemeente besturen tot verbetering van het zangonderwijs op de lagere scholen te raken. Een verzoekschrift door ge noemde vereeniging ontworpen en door de onze mede onderteekend, geschraagd door eene memorie van toe lichting, en strekkende om allereerst van gemeentewe ge een onderzoek te doen instellen naar den bestaan- den toestand en in de tweede plaats, zoo zulks noodig mocht blijken, bepaalde maatregelen tot verbetering te treffen, werd aan veertig Gemeentebesturen overgege ven. Dit verzoekschrift heeft zeer de aandacht getrok ken. Een viertal gemeenten zegden reeds toe een on derzoek in te zullen stellen. Daartoe behoort ook de hoofdstad, wier gemeentebestuur zelfs zooveel vertrou wen bleek te stellen in de vereenigingen, die het ver zoekschrift hadden onderteekend, dat zij van deze op gave vroèg van personen geschikt om in eene commis sie van onderzoek zitting te nemen. Eindelijk wordt vermeldt dat op de Algemeene Ver gadering van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, in Augustus 1907 door Mr. F. A. van Engen (namens de af deeling Utrecht) werd aange drongen op nadere aansluiting bij onze Vereeniging. Mocht het hoofdbestuur van den Volksbond, dat zich ditmaal bepaalde tot de verzekering: het groote be lang, dat de volkszang voor de toekomst des volks in sluit, niet het oog -te zullen verliezen, in die richting werkzaam willen worden, den goeden wil niet te ver geefs beroep worden gedaan. Dat de weg, dien onze Vereeniging bewandelt, niet aller goedkeuring weg draagt, spreekt van zelf. Met name hoort men ons wel te gemoet voeren zegt het verslag dat wij het Lied te weinig brengen onder de zoogenaamde volksklasse, dat wij de hoogere standen door wijdsche uitvoeringen lokkend, verzuimen tot het volk in breede lagen in te gaan. Maar zij, die zoo spreken, mogen wel eens bedenken, of inderdaad het volk, dat zij bedoelen, in zijn tegenwoordigen toestand voor ons wel bereikbaar is; of niet de indirecte weg, dien wij volgen, te weten: door de hoogere standen te winnen, ons de krachten te verschaffen, om op de breedere lagen te werken, de eenig praktische wijl de eenig begaanbare is. Het weinige succes tot nog toe door hen behaald, die zich rechtstreeks met het Lied tot de groote schare wendden, het uitblijven van ieder zichtbaar teeken eener werking op de gevoelens der menigte, doet ons gelooven, dat de richting door ons na rijp overleg en tot nog toe niet zonder resultaat in geslagen, inderdaad de meeste aanbeveling verdient. Tmmers men stelle zich toch niet voor, dat van eene uitvoering, gelijk wij hier in Utrecht gewoon zijn, niets zoude blijven hangen. De goede stemmen van het Coers' Liederkoor dragen de liederen weder voor thuis en op familiefeesten, ook op volksuitvoeringen en verspreiden daardoor het Lied. Orelio zingt ze niet alleen voor ons maar ook, telkens weder uitgenoo- digd, elders, en hen, die hij niet zelf bereikt, bereikt dc hem wedergevende phonograaf. Andere zangers vin den in zijn succes aanleiding, om zijn voorbeeld na te volgen. Ook het voorbeeld van het Coers' Liederkoor wekt navolging. Om kort te gaanhoe ver wij ook nog van het ons gestelde doel verwijderd zijn, toch zijn er voor hen, die weten waar te nemen, teekenen genoeg, die het bewijs leveren, dat ons streven niets gemeen heeft met het najagen van een herschenschim. Do heer H. J. H. schrijft aan het „Hdbl." Uit verschillende gesprekken zoo hier en daar op gevangen en ook uit beschouwingen uit verschillende dagbladen bleek het mij dat de onthulling van het dagblad „Het Volk", betreffende den rijwieldiefstal in de Badinrichting aan den Heiligenweg, vrij grooten indruk op het publiek heeft gemaakt, waarvan het gevolg is dat een deel daarvan zich vol verontwaar diging uit over de hirtelooze wijze waarop door „Het Volk" de naam van een geachte familie door het slijk is gesleurd, terwijl het andere deel meent dat een gestreng onderzoek wenschelijk is, opdat afdoende blijke of men in Nederland inderdaad het recht heeft van klassejustitie te spreken. Ik geloof dat het daarom van nut kan zijn beide partijen op het volgende te wijzen Het heeft dikwijls den schijn, vooral voor hen, die nogal met soc.-democraten en hunne wijze van han delen in aanraking komen, alsof die Heeren, welke zichzelf het monopolie van humaniteit toekennen, zoodra dit voor hunne propaganda of taktiek wensche lijk is, de meest hartelooze, autocratische wraakzuch tige, niets en niemand ontziende handelingen plegen. Ik meen dat dit dan juist uit humaniteits oogpunt geschiedt, omdat daardoor de kans grooter wordt om spoediger tot den zoo vurig begeerden soc. dem. heil staat te geraken. Alleen in het belang dus der menschheid wordt de naam van een jeugdig mis- drijver uit de „boerzwaziekringen" aan den schandpaal geslagen, opdat zij die dit lezen zich des te spoediger van die door en door bedorven kringen afscheidden en zich bij de moreel zoo^hoogjtaande „esdeapeërs" aansluiten. Ock acht ik een onderzoek in deze zaak overbodig indien ieder de gevallen hem bekend, zou willen publiceeren, waaruit blijkt dat het intrekken eener vervolging legen ji-ugdige en gelegenheidsmisdrijvers heusch niet alleen geschiedt ten bate van „zekere kringen." Ziehier twee voorbeelden Voor eenige j 'ren geleden was er een tekort in de kas mijner firma. Wij dachten dat per abuis te veel was uitbetaald. De volgende week was het tekort groo ter, de daaropvolgende week weer groot- r, totdat de vierde week het tekort"'tot een psar honderd gulden was opgeloopen. Onze toenmalige kantoorlooperzoon van een kruier, werd door ons in verhoor genomen (ofschoon hij ons volle vertrouwen bezat) en hem straff-loosheid beloofd indien hij slechts bekende. Na zijne pertinente verklaring niets van de zaf<k te weten, hebben wij, ten einde aan onze onzekerheid een einde te mak n, de hulp der politie ingeroepen. Binnen een uur bleek hot dat onze kantoorlooper de schuldige was en werd hij gearresteerd. Onze firma heeft toen on middellijk alle pogingen in het werk gesteld de ver volging niet te doen doorgaan, c-n ondanks dat de schuldige voor den rechter-commissaris eene volledige bekentenis had afgelegd, is het ons, na een gesprek met dien rechter-commissaris gelukt, de vervolging te doen staken. De schuldige heeft daarna eene betrek king gekregen aan eene bankinstelling hier ter stede en is tot heden een voorbeeld van ijver en goed ge drag gebleven, bemind en geacht door zijne vrouw en kindertjes, die nooit iets gehoord of gelezen hebben van hetgeen man en vader eens heeft misdreven. Het tweede geval was eene poging tot chantage door een diamantbewerker gepleegd. Hij schreef mij oen brief, waarin ik met onthullingen, mijn privé leven betreffende, werd bedreigd, indien ik niet binnen 24 uur op een bepaalde plaats een couvert met f 30 zou deponeeren. Mijn compagnon stelde dit schrijven in handen der justitie en bracht een couvert (zonder de f 300) op de aangewezen plaats, waar de schul lige een paar uur later werd gearresteerd, toen hij het couvert kwam halen. Gedurende het verhoor kreeg ik medelijden met den man en drong er op aan de vervolging niet voort te zetten, hetgeen mij ten laats! e gelukte. Beide gevallen betroff n zooals men ziet „proleta riërs" en toch liet de justitie genade voor recht gelden. Het geval door „Het Volk" medegedeeld staat dus uiet alleen. Het verschil met de gevallen door mij medegedeeld bestaat dan ook alleen daarin, dat ik uit slecgt begrepen humaniteitsgevoel, de namen der be trokkenen niet noem. Witte Krui s-tentoo n stelling. De Witte Kruis-tentoonstellmg, die van 16 tot 20 Sept. in de Parkzalen zal worden gehouden, belooft zeer belangrijk te worden. Door de verschillende expo santen is een ruimte van ongeveer 330 M3 aange vraagd, terwijl nog 150 moet gereserveerd worden voor de inzendingen ter opluistering. Het aantal in zenders bedraagt 58, waarvan 22 ter opluistering. Onder de exposanten treft men de grootste en voor naamste firma's aan. Gedurende de maand April 1908 werden*?met de stoomtram EgmondAlkmaar—Bergen 19713 passa giers vervoerd en bedroeg de opbrengst voor reizigers- en goederenvervoer f 3314.32. Da uitslag van hetjj onderling concours, gehouden op Zondag 16 Augustus door de postduivenvereeniging „Alcmaria Victrix", van af Rjchofort, afstand 275 K.M., is als volgt Los 95 uur met Noorden wind. Ie duif van J. H. Porck, 3.33.17 2» duif id. 3.56.17 3u duif van W. Hillenius 4.10.47 4e duif van F. M. Gouverne 4.14.16; 5e duif id. 4.14.16; 6 duif van W. Hillenius 4 34.12; 7e duif van P. L. Volkers 4.44,12; 8e duif van D. Oostwouder 4.46.19; 9 duif id. 4.46.1910e duif van J. H. Waijboer 4.59.17 11e duif van P. L. Volkers 5.6.22; 12e duif van J. Huiberts 5.32.50 13e duif van W. Hilb-nius 5.42.15 Van de scheepswerf „Nicolaae Witsen" van de firma W. F. Stoel Zoon is met goed gevolg te wAer ge laten een stalen luxe motorboot genaamd „Kjkuit" iang 32 voet, waarin geplaatst een 10/14 p.k. 2 cylin- drige benzinemotor. Ds boot is gebouwd_,voor den heer J. J. Smits te Oosterhout (N.-B.). bj De „Temps" behandelt in een hoofdartikel het ge schil tusschen Nederland en Venezuela. Het artikel begint met een spottende en heftige critiek op Castro's daden in het algemeen; dan volgt een kor te uiteenzetting van het geschil, waarbij de Temps in hoofdzaak minister Van Swinderen's interview met den man der New York Herald volgt. Wat den in een Nederlandsch orgaan gepubliceerden brief van minis ter-resident De Reus betreft, zegt de Temps: Het is betreurenswaardig, dat de Nederlandsche vertegen woordiger een incorrecte daad begaan heeft, maar dit kap de houding van Gastro niet verontschuldigen en Nederland is volkomen gerechtigd van Venezuela een afdoende voldoening (reparation éclatante) te eischen. In haar beschouwing over de middelen om die voldoe ning te verkrijgen, meent de Temps dat arbitrage en diplomatieke onderhandelingen waarschijnlijk zonder uitwerking zullen blijven; dan zullen dwangmiddelen noodig zijn. Een bombardement acht de Temps ge vaarlijk. Daardoor zou Gastro zelf ook niet getroffen worden, maar vooral de in de havens gevestigde vreem de kooplieden. Een strenge blokkade acht de Temps liet best; zij zegt dat de Nederlandsche regeering waarschijnlijk ook hiertoe besluiten zal. De openbare meening in Nederland en de sympathie van alle mo gendheden die -moeilijkheden met Castro hadden en hem nog niet straften, zal de Nederlandsche regeering ondersteunen. Van de zijde der Vereenigde Staten dreigt niet het minste gevaar, zoolang er geen kwestie is van bezetting van het land. De Amerikaansche pers moedigt, zegt de Temps, eerder Nederland aan. De „Times" heeft een hoofdartikel onder het op schrift Alweer president Gastro. Het artikel geeft ten deele geschiedenis. Aan het eind ervan zegt de Times: „Roosevelt heeft altijd bepleit w"at hij, in een ver maarde boodschap, noemde: een behoorlijken politie dienst voor de wereld. Politiedienst is hard noodig in Venezuela, en indien de Nederlanders iets in die richting kunnen doen, zonder inbreuk op de Monroe- leer te maken, zal het overige Amerika evenals de rest van de „barbaren" hun slechts welslagen toewenschen bij dit hoogst noodige werk." Een telegram uit Caracas deelt mede, dat hij niet heeft willen toestaan, dat de Braziliaansche gezant de Fransche belangen zou waarnemen, ofschoon de Vene- zolaansche minister van buitenlandsche zaken aanvan kelijk deze schikking had goedgekeurd. .De minister van buitenlandsche zaken vaardigde een nota uit, waarin werd verklaard, dat de regeering wei gert de schikking goed te keuren, daar het Fransch Venezolaansch geschil in nauw verband staat met dat tusschen Amerika en Venezuela en de voorgestelde schikking derhalve de vriendschappelijke betrekkingen met Brazilië in gevaar konde brengen. In Duitschland spreekt men over het voorge nomen huwelijk van August Willem den vierden zoon van den- Keizer, denzelfden prins die pas met den hoogsten lof te Straatsburg tot meester in de rechten is bevorderd. Dit huwelijk zal 22 October worden vol trokken. Zijne verloofde prinses Alexandra Victoria van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Glücksburg wordt een paar dagen vroeger met haar moeder te Berlijn verwacht en zal dan intrek nemen op het kasteel Bel- levue. De prins en de prinses zijn beiden een en twin tig jaar. De Oostenrijksche minister van bui tenlandsche zaken moet op de Russische nota omtrent Macedonië geantwoord hebben: De Oostenrijksch-Hon- goarsche regeering heeft met groote voldoening ken nis genomen van het besluit der Russische regeering om het hervormingsplan op te schorten en keurt de gronden, waarop dit besluit berust, ten volle goed. Het kabinet van Weenen werd toen het samen met Rus land op zich nam hervormingen te brengen in het be stuur van Macedonië, geleid door volkomen vredelie vende gevoelens. Uit Marokko komt het bericht over een over winning van de troepen van den sultan._ Een tele gram van generaal d'Amade, gedagteekend „Casablan ca 18 Aug." deelt mede, dat volgens door hem ontvan gen berichten Abd-el-Azis een legermacht van Moulay ITafid zou hebben verslagen en haar groote verliezen zou hebben toegebracht. Daarna zou sultan Abd-el- Azis opgerukt zijn naar Sidi Rahal, dat lii.i na eenigen tegenstand had overmeesterd. Gemengde mededeelingen. Nog eens der Hauptmann. De Köpenickers, wier burgervader zich indertijd zoo heeft laten beetnemen, zijn woest over de behande ling, welke Wilhelm Voigt ten deel valt. Het blad, de „Köpenicker Dampfboot" schrijft: „De schoenmaker Voigt ellendiger nagedachtenisis Zondag, naar het heet tengevolge van een verzoek om gratie, op vrije voeten gesteld. Van de hem opgelegde gevangenis straf van vier jaar lieeft hij maar 20 maanden gezeten. Was reeds de opgelegde straf voor de schurkenstreek van Voigt tamelijk mild, thans zal zijn geheel onver wachte invrijheidsstelling niet nalaten een vreemden indruk te maken. Als een oud-recidivist heeft Voigt volgens onze meening allerminst aanspraak er op, voor de openbaarheid in een zachter licht gesteld te wor den." De Köpenickers verstaan niet de kunst een vriende lijk gelaat te zetten bij een onaangenaam spel! Overigens wordt gemeld, dat Voigt een poosje in het passage-panopticum te Berlijn briefkaarten met zijn handteekening gaat verkoopen ten voordeele van het door brand geteisterde Donauescbingen en voorts, dat hij op een salaris van 3000 mark kasbeambte wordt aan een varieteitentheater. Ook moet hij twee uur voor een gramofoon hebben gesproken en daarvoor 200 mark hebben gekregen. Onder de brieven, welke hij krijgt, zijn ook bedelbrieven. Een juffrouw bijv. om 600 mark. „Erg bescheiden," moet Voigt gezegd heb bfe"n. Hij heeft zijn intrek genomen in het hotel „Hambur ger Hof", waar hij thans ontvangt. Een oplichter. Temand, Eckert geheeten, die 34 jaar in dienst was bij de Dresdener bank te Dresden, heeft door handige vervalsching de instelling opgelicht voor 333.000 mark. Hij is voortvluchtig, maar heeft in achtergelaten brie ven gezegd, dat hij een einde aan zijn leven zou maken. Weer wat nieuws! In een tuin te Marseille is weer wat nieuws ver toond. Daar is in een kooi van ongeveer 15 M2. op pervlak een gevecht geleverd tusschen een stier en twee jonge tijgers. De stier wierp beide dieren met geweld van zich af, zoodat ze geen nieuwen aanval durfden wagen. Er was een zeer talrijk publiek, dat de strijdende dieren op allerlei wijs trachtte op te hitsen. Een interessant onderzoek. Te Liverpool wordt door middel van een bloedhond getracht den moordenaar te vinden van een klein meisje, Madge Kirby, waarvan het lijkje een week ge leden in een der straten der stad werd gevonden. Vier nachten lang heeft een detective met den hond het spoor van den moordenaar gezocht. Ten slotte is de hond bij één der stations blijven staan zonder verder te zoeken. Hier komen slechts alleen treinen aan, slechts naar Birmingham vertrekt van hier één trein. Het vermoeden is daarom dat de moordenaar in Birming ham is en daar zal het onderzoek nu worden voortge zet. Een eigenaardig testament. Een Berlijnsch buitengewoon hoogleeraar moest van verschillende studenten nog collegegelden hebben toen hij overleed. Bij testament heeft hij echter be paald dat deze gelden, ten bedrage van 5311 mark nog geïnd moeten worden en zoo lang uitgezet tot er 10.000 mark is. De renten van dit kapitaal moeten lan dienen om gratis bedden in een ziekenhuis voor kleine kinderen beschikbaar te stellen. Tegen de tuberculose. De Duitsche Keizer heeft uit het ter zijner beschik king staand fonds 100.000 mark gegeven voor het Ro- bert-Kocli fonds tot bestrijding der tuberculose, welk fonds thans uit meer dan een millioen mark bestaat, terwijl Carnegie thans 500.000 mark geeft. Een nieuwe stof voor ontploffingen. De Miinohener ingenieur Fritz Gehre heeft een nieuwe stof uitgevonden voor het doen springen van steenen etc. Zij voelt vettig aan en ruikt naar bittere amandelen. Proeven welke in tegenwoordigheid van militair-technische personen genomen werden, vielen goed uit. INDISCH REGEERINGSTELEGRAM. DEN HAAG, 20 Augi.stus. Een Indisch regee- ringstelegram meldt dat in Massoe (Oost Soemba) een patrouille do'or kwaadwilligen in het bosch van Wa- toeahoe is beschoteb, waarbij een inlandsch militair '.waar gewond werd. De verliezen aan den kant der kwaadwilligen zjjn onbekend.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 2