DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 195. Honderd en tiende jaargang. 1908. De ze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 22 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt op Maandag 7 September 1908. Uit Alkmaar's verleden. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. te ALKMAAR, Algemeene Synode. GEMENGD NIEUWS. Uit Schagen. Uit Oudkarspel. Uit Bergen. Uit Heiloo. Uit Broek op Langendijk. Uit Ursem. Boringen naar steenkool. Stand der veeziekten in Nederland. Mishandeling. Relletjes bulten de Mulderpoort. Motor-ongeluk. De Velser Pont. Uitslag' Verkooping ODRANT. Verzet op de Kaasmarkt. Op Zaterdag, den 4 Augustus 1736 ontstond op de markt een standje, toen de pachter van den waag-ac cijns van der Burg een boerenwagen in beslag nam, welks berijder zich schuldig maakte aan het niet beta len van waaggeld wegens eenige kaas [de kaasmarkten werden toen nog zoowel op Zaterdag als op Vrijdag ge houden], De pachters waren geen beminde personen, zoodat sommige lieden partij trokken voor den boer, en jongeren zich niet ontzagen steenen naar den aange houden wagen te werpen. De policie nam de baldadig- sten in hechtenis. Van het gebeurde werd geen rechts zaak gemaakt, maar burgemeesteren vonnisden den 9 de schuldigen volgender wijze: de kaasdrager IJsbrand Bootsman werd van zijne bediening ontzet en veroor deeld in de kosten zijner detentie, ter taxatie van burgemeesteren; hij had zwaarder straf verdiend, maar kwam er ter wille van zijn vrouw en gezin dus af. Hillegond Jansdr. moest vóór 11 Augustus 's na middags 3 uren de stad ruimen en daar buiten blijven; de weesjongens Jan Jansz. en Jan Cornelisz., steenen werpers, werden uit hunne hechtenis naar het wees huis gezonden, om aldaar in het bijzijn van alle wees kinderen met roeden .gestraft te worden; Pieter Man slag, oud 16, en Pieter Wigman, oud 17 jaren, die me de met steenen geworpen hadden, werden ontslagen met eene krachtige vermaning om zich voortaan bui ten opspraak te houden, anders zwaarder straf zullen de beloopen; en de 14-jarige Hein van Pluren werd, om zijne jongheid, met eene scherpe reprimande in vrijheid gesteld. Pro juventute. In 1736 had Alkmaar last van een paar ondeugende jongens. De eene was klein en teeder van gestalte en slechts 11, de andere 13 jaren oud. Zij heetten Jan en Jaap, de eerste bijgenaamd Kleine Jan V.eel, de twee de Jan Lachterom. Zij waren hunnen behoeftigen ouders, die hen niet met slagen en kastijding tot beter schap hadden kunnen brengen, ontloopen en ingetrok ken bij eene schooister in het Spaanschlegersteegje haar zoon werd bijgenaamd Looije Jan en dit wijf gaf hun te verstaan, dat zij niet behoefden te werken, daar zij wel op andere wijze aan den kost konden ko men. Diverse dieverijen in de tuinen waren het ge volg van dezen slechten raad. Maar na eenige weken liep het spaak: de knapen geraakten in hechtenis, het wijf en haar zoon ontvluchtten de stad. Wat moesten de schepenen, dewijl „zulke zaken in een land van justitie niet ongemerkt gelaten maar anderen ten exempel wel degelijk behoorden gestraft te worden," nu met zoo jonge misdadigers aanvangen! Na rijpe overweging vond men er den 11 October dit opmen zou ze op het schavot brengen en aan de paal binden, als moesten zij met roeden gegeeseld worden; en men rekende er op, dat zij dan zoo zouden lamenteeren, dat de justitie genadiglijk tusschenbeiden zou kunnen treden, om hen op belofte van beterschap met eene krachtige vermaning te kunnen ontslaan. Voorts werden zij veroordeeld in de „oosten en misen van de justitie (sed non habent)"! Het is wel te denken, dat de lamentatiën luide ge noeg geklonken hebben om den schepenen reden te ge ven genade voor recht te doen gelden. Maar of de rakkers brave menschen geworden zijn, verhaalt de ge schiedenis niet. Oudjes. Den 8 Februari 1743 werd begraven Marijtje War- naarts, geboren te Edam, en den 25 Juli 1767 Anna Willemsd. Molendijk, beiden op het kerkhof bij de Groote kerk. Zij zullen dus wel niet behoord hebben tot de lieden, gegoed genoeg om een eigen graf te be zitten, of althans in een gehuurd graf te worden ter aarde besteld; toch is de eerste 102 jaren, 10 maanden en 17 dagen, de laatste 101 jaren en 7 dagen oud ge worden. Een ongel ij ke part ij. Den 9 Februari 1744 werden eerst op het stadshuis door burgemeesteren en vervolgens door pater Thomas Hellinx in de Banenkerk gehuwd Dirk Roos, weduw naar, geboortig uit Keulsland, wonende bij de Lamora- le-sluis, oud 94, en Johanna Maria Eekhout, weduwe, wonende in het Payglop, oud 34 jaren. C. W. B. N aar vermeld is, deed dr. Knappert het voorstelDe Synode benoeme uit haar midden eene commissie, die met de zes kerkelijke professoren in overleg trede, ter voorlichting van de Synode, aangaande de wenschelijk- heid van de verandering, dat voor de toelating tot het proponentsexamen in plaats van het candidaats- het afgelegde doctoraal examen verplicht worde gesteld. De rapporteerende commissie erkende de beteekenis der verandering, de bedoeling om het wetenschappelij ke peil van den predikantsstand te verhoogen, het ge volg ook, dat de theologische stgdie met één jaar wordt verlengd. Zij wilde de zaak wel laten onderzoe ken, maar door de Synodale, niet door eene speciale commissie. Een uitvoerige bespreking ontstond gisteren, waarbij het debat wel eens op aangrenzende zijpaden ging, b. v. de vragen behandelend, of in dit onderzoek ook niet de vraag mocht overwogen worden naar de wijziging der theol. examens, ook die der staatsprofessoren, eveneens der theol. opleiding enz. Anderen wezen er op, dat dit alles reeds besproken was in de buitengewo ne synode van 1906, voor dit doel samengekomen, of waarschuwden dat men van de andere universiteits examens moet afblijven, wijl men anders zeker de zaak op de lange baan brengt. Prof. Cannegieter brengt een amendement aan, dat de voorsteller overneemt, waarmede het voorstel-de uitbreiding verkrijgt, dat de commissie uit de synode met de kerkel. hoogleeraren zal overleggen of, en zoo ja, welke wijzigingen behoo- ren te worden gebracht in de eischen van de toelating tot het proponents-examen. Hier is dus niet alleen sprake van de verandering van den eisch van vooraf gaand candidaats- in doctoraal examen, de strekking- is ruimer. Aldus neemt de synode het voorstel aan, en besluit een speciale commissie uit haar midden te benoemen, wijl de Synod, commissie zoovele andere dingen te doen heeft, hoewel een der leden terecht op merkt, dat juist de Synod, comm. in 1906 zulk een prachtig rapport en advies in deze zaak gegeven heeft. Den 21sten gaf Schagen's Harmoniekapel haar tweede zomercdncert in den tuin van den heer Broersma. Het aantal aanwezigen in den beginne niet groot, was wat later vrij talrijk. Voor hei eerst speelde de kapel een nummer van den nieuwen directeur, den heer Dartillact van Tright La solitaire, Valse-légende. Het schoone nummer, heel goed voorgedragen, verwierf veel applaus. Ook „La dame Blanchi", fantaisie van Boieldieu en „Paraphrase tiber Spinn, Spinn" van wijlen den vroegeren directeur, den heer L. A. Schouten, maakten veel indruk. Het concert mag over het ge heel zeer goed geslaagd genoemd worden. Den 19de vergaderde in het N. H. Koffiehuis alhier niet voor de pers toegankelijk het departement Schagen van de Maatschappij tot Nut ^van 't Alge meen. De verslagen der commissiën van de departe mentale instellingen liuisvlijtschool, zangschool, bi bliotheek, volksvoordrachten en bewaarschool adem den bijna allen een geest van tevredenheid over den gang in den bloei dier instellingen. Besloten werd ze alle te handhaven en aan de eerste vier elk een subsdie van 10 toe te kennen. De be waarschool dekt hare uitgaven geheel met de school gelden en de gemeente-subsidie. De heer R. G. v. d. Wal deed als penningmeester rekening en verantwoor ding. Bij eene ontvangst van pl. m. 130 bleek het batig saldo te zijn 26.10. De bescheiden zijn in han den gesteld van de heeren O. L. v. d. Bergh en C. Visser Az. die als commissie van onderzoek der reke ningen, later verslag zullen uitbrengen'. De voorzitter, ds. Herman, gaf als afgevaardigde ter algemeene ver gadering mondeling verslag van het daar verhandelde. Besloten werd, dat de zangschool dezen winter één openbare les zal geven, dat er voor de leden en hunne gezinnen zoo mogelijk twee Nutsavonden zullen geor ganiseerd worden en dat er in 1909 eene tentoonstel ling zal worden gehouden van de voorwerpen, vervaar digd door de leerlingen der huisvlijtschool. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Schagen zal het Koninginnefeest dit jaar op 1 September houden. De commissie, die zich met de or ganisatie bezig houdt, heeft het volgende programma samengesteld, dat nu er ongeveer voor 200 is ge- tetkend geheel kon worden uitgevoerd, 's Morgens half negen bijeenkomst der kinderen van beide scho len op het plein der openbare school, waar ze getrac- teerd zullen worden en toegesproken door den voorzit ter der commissie, den heer TI. 9. Baron Collot d'Escu- ry. Daarna vliegerwedstrijd voor schoolgaande jon gens en poppen tentoonstelling voor schoolgaande meisjes. Fraaie prijzen worden voor beide wedstrijden beschikbaar gesteld, s Middags half twee ringrijdery voor paren, waarvan een der leden Schager moet we- zen, opgeluisterd door onze Harmoniekapel, 's Avonds concert op de markt van Harmonie, Euphonia en Eu terpe, die daarvoor echter nog gevraagd moeten wor den, afgewisseld door lichtgroepen van de gymnastiek vereniging Lycurgus vanaf bet. kerkplateau. Dit al les te zamen belooft weer een mooi feest te zullen worden. De jeugdige vereeniging „Floralia" alhier wendt al- le pogingen aan haar eerste tentoonstelling zoo luis- terrijk mogelijk te doefi zijn. Ze zal drie dagen duren, 30 en 61 Augustus en 1 September. Op den eersten dag zal er 's middags bij gelegenheid van de opening zoo mogelijk een* concert worden gegeven door Scha- gens Harmonie, terwijl er 's avonds in den tuin van den heer Lroersnia, waar de tentoonstelling zal wor den gehouden, een bal champêtre zal worden gegeven na afloop van een avondconcert door leden van de Koninklijke Marinekapel te Den Helder. Maandag- wordt er tot de tentoonstelling toegang verleend voor verminderden prijs, Dinsdagmiddag zal de prijsuitdee- ling plaats vinden. Aan den op 19 Aug, j.l. iu het huis de Brederode gehouden kolfwedstrijd werd door 20 pf rsonen deelge nomen. De uitslag was als volgt: R prijs S. Evers en A. Timmerman, beiden te Oudkarspel, met 197 punten2e prijs A. Kist te Zuidscharwoude, en J. Schrieken te Oudcarspel met 193 punten, 3e prijs K. Kroon Kz. en A. Eeceu, beiden te Oudcarspel, met 198 punten. De serieprijs werd toegekend aan R Kossen en S, Timmerman, beiden te Oudcarspel. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage heeft bij beschikking van 18 Aug. 1.1. bepaald dat met ingang van 25 Aug. e.k. alhier een hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld, zoodat alsdan een ieder tot het voeren van gesprekken per telefoon, in de gelegenheid zal zijn. Mej. C. Hofmeester, onderwijzeres alhier, komt voor als no. 2 op de voordracht voor onderwijzeres 2de klasse aan de school aan de Van Ravesteijnstraat en eveneens als no 2 op die voor onderwijzeres 2de klasse aan de school aan de Hoefkade, beide te Den Haag De aanvoer van groenten aan de afslagmarkt te Broek op Liugedijk is nog druk, die van de verschil lende soorten sluitkool neemt nog toe. De vorige week werd aangevoerd 117,100 bos wor telen, 154,000 stuks slaboonen, 1903 zak aardappelen, 575 balen nep, 263,500 bloemkoolen, 344,700 roode kooien, 42,900 gele kooien, 22,800 witte kooien, 279 balen uien, 2600 stuks bieten en 1200 stuks ramme nas. Van de laadplaats aldaar werden in die week verzonden 251 wagonladingen groenten. Uit Winkel. In de Weere en den Groetpolder zijn brievenbussen geplaatst, welke op werkdagen 2 maal en op zon- en feestdagen 1 maal zullen worden gelicht en wel in de Weere op werkdagen v.m. 8.30 en n.m. 4 uur op Zon en feestdagen alleen v.m. 9 uur. In den Groetpolder op werkdagen v.m. 8.30 en n.m 3 uur, op Zon- en feestdagen alleen v.m. 9.30. Alles spoortijd. Uit Wieringerwaard. De heer Holm, Directeur der Staatsboerderij te Pot- chefsvroom in Zd.-Afrika, had in opdracht in ons land anderhalf- en twee en een halfjarig drachtig, volbloed stamboekvee uit een erkend stamboek aan te koopen, welk vee hij alleen in Friesland meende te kunnen vinden. Bij den heer Van den Bosch, hoofdinspecteur van het Nederl. Rundveestamboek aangekomen, wist deze den heer Holm (en twee zijner reisgenooten uit Enge land) te bewegen, ook eens een paar beslagen van het Nd.-Hollandsche vee te bezien, en wel van den heer Zeeman te Beemster en van den heer Groneman al hier. Op de boerderij van laatstgenoemde betuigden de vreemdelingen meermalen hun groote ingenomenheid met den 11/2 jarigen premiestier Frans 38, met de vaarzen en ook met de stierkalveren. Herhaaldelijk werd naar den prijs gevraagd, doch de heer Holm mocht wel flinke maar geen buitengewoon hooge prij zen besteden. Uit dit bezoek blijkt weer de wenschelijkheid voor fokkers, om zich aan te sluiten bij een Fokvereeniging of een Rundveestamboek. De vriendelijke dorpstoren alhier, welke sinds enkele weken door eene dubbele stelling ingesloten was, laat zich weerzien. Het torentje schijnt thans slanker, smaller en spitser te zijn. De nieuwe wijzerborden daaronder, op vrij grooten afstand duidelijk zichtbaar, maken een goed effect. Het nieuwe torenuurwerk zelf getuigt van soliditeit en netheid van afwerking, hetwelk door den heer Spruit te Alkmaar geplaatst is. Het geheel is een sieraad voor de landelijke, rustige omgeving. Nachtvorsten. Het gebrek aan voedsel in Friesland voor het wei dende vee neemt van dag tot dag toe. De koude, schrale noordoostenwind voert nachtvorsten aan. Don derdagmorgen was, na sterken dauw in den vorigen avond, het gras vóór zonsopgang met ijs bedekt. Den veehouder vooral berokkenen deze nachtvorsten, bij het reeds bestaan grasgebrek, veel schade. 'tKomt zoover, (lat vele boeren alle graslanden aan liet vee moeten af staan, zoodat van hooiwinning al weinig sprake kan zijn. De kleine boringen in het oostelijk deel van Gelder land en Overijsel worden geregeld voortgezet. Nadat men van Winterswijk noordwaarts was gegaan is het werk overgebracht naar Oldenzaal, waar men op een diepte van 138 M. het gesteente bereikte. De diepbo- ringen in Winterswijk vangen deze week aan. Volgens mededeeling van de directie van den Land bouw aangaande de ziekten van den veestapel over de maand .Juli blijkt, dat er weiniig reden tot klagen is. Sedert 20 Juli zijn er geen gevallen van mond- en klauwzeer te eonstateeren. Aan miltvuur waren 23 die ren lijdende, nl. 4 in Noord-Brabant, 5 in Gelderland, 4 in I riesland, 2 in Overijsel, 1 in Groningen en 7 in Limburg. De overige provinciën waren geheel vrij. Aan schurft leden in Friesland en Drente ieder 32 schapen. De vlekziekte bij varkens kwam in Zuid-Hol land en 1 riesland resp. bij 113 en 101 dieren voor; in de overige gewesten, behalve Utrecht, Overijsel en ■Limburg, slechts bij enkele dieren. Van de overige besmettelijke ziekten waren de gevallen niet noemens waardig in aantal. Behalve het voorrecht van een bijzonder goeden vruchtstand, geeft ook de veestapel redenen tot tevre denheid. Te Kampen moet zich een zeker niet veel voorko mend drama afgespeeld hebben. Eergisteravond toch moet op een weiland het raadslid de heer G. B. B., ar chitect aldaar, door zijn collega raadslid, den heer A. S„ veehouder, die op zijn land aan den rechter IJsel- oever stond te hooien, met een hooivork tot driemaal toe op het hoofd geslagen en gestoken zijn, toen de heer B. met eenige kinderen dat land passeerde, het geen een hevig bloedende hoofdwonde veroorzaakt moet hebben. De politie heeft de zaak in handen en proces-verbaal van een en ander is opgemaakt. („Zw. Ct.") Omtrent de zich eiken avond herhalende relletjes in het Muiderpoort-kwartier te Amsterdam schrijft het N w s b 1. v. Ned.: Nauwelijks was het gisteravond donker of de pret begon opnieuw. Spoedig brandden er weer vuurtjes en als steeds was de Wagenaarstraat weer het algemeene depót van hout- en petroleum-opslag. De politie kreeg handen vol werk. Een groote troep werd naar den kant der Commelinstraat gedreven en toen er naar de agenten gegooid werd trokken deze de sabel en voer den een charge uit. Een paar jongelui werden gear resteerd, waaronder een 14-jarige weerspannige schoo ne in den dop. Te Oosterhout had de heer Van der Made, leerlooier te Rijen, het ongeluk met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een boom te rijden. Hij sloeg van zijn motor af en bleef bewusteloos liggen. Voorbijgangers droegen hem bij den heer S. binnen, waar direct ge neeskundige hulp ontboden werd, die constateerde dat de borstkas was ingedrukt en de gewonde in levensge vaar verkeert, zoodat hij niet vervoerd mag worden. Het N. v. d. D. meldt: Naar aanleiding van de bestaande geruchten om trent de mogelijkheid eener opruiming van de Velser pont hebben wij wegens het groote belang dezer zaak zoowel voor Kennemerland als voor Amsterdam nadere inlichtingen ingewonnen. De indruk van het geheel dier inlichtingen komt neer op het volgen de: Zonder met zekerheid te kunnen (of te willen?) zeggen, of er al dan niet plannen bestaan, wees men ons op het feit, dat aan de pont in het geheel geen vast werkvolk meer wordt aangenomen. In de vergadering van het dagelijksch bestuur der gemeente Velsen was de pont-quaestie ter tafel ge weest en wel naar aanleiding van ingekomen Regee- ringsstukken. In zooverre bestaan er plannen, dat, indien en wan neer de mogelijkheid blijkt om de Velser pont als ver voermiddel over het Noordzeekanaal te kunnen ter zij de stellen, deze plannen tot uitvoering zullen kunnen worden gebracht. Maar vóórdat een besluit gevallen is om de Velser pont te laten rusten roesten of elders dienst te laten doen, zal ze nog menigmaal over en weer geva ren hebben. Dat er nog geen definitief plan bestaat, blijkt bo vendien uit het volgende: In de Raadszitting der gemeente Velsen op 16 De cember j.l. diende de Wethouder F. Netscher een mo tie in, om de onvoldoendheid der Velser pont als ver keersmiddel uit te spreken. Die motie werd met alge meene stemmen aangenomen ,en werd later ook ge steund door de gemeenteraden van Beverwijk en Schoten. De burgemeester van Velsen, de heer J. O. A. Weerts, had daarna een samenspreking met Minister Bevers, die sedert heeft doen weten, dat hij binnen kort een onderzoek ter plaatse zal instellen. De jongste railsvernieuwing bij de ponthaven heeft ongeveer 21.000 gekost. bij afslag, gehouden op 19 Augustus 1908, in het kof fiehuis van den heer LEKte Oudkarspelten overstaan van den notaris P. J. LAURMAN, te Schoorl- dam, van een huismanswoning, schuur, ar beiderswoning met erven, en perceelen wei land, bouwland, riet en water in den Spek- eterspoider, gem. Harenkarspel, samen groot HA 23.74.90 Jb. Kaas, Broek op Langedijk, huis, schuur, erf, riet en we land, samen groot H.A. 3.89.80 voor f 5755. J. Spaans Rz. Harenkarspel, weiland, groot H.A. 3.63.90 voor 4585.— A. Duijves, Oudkarspel, bouwland, groot H.A. 1.59.10 1761.— D. Ursem, Harenkarspel, en K. Beers, Heerhugowaard, huis en erf, wei- en bouwland, groot H.A. .81.30 voor 1134. M. Borst Mz. Jr., Oudkarspel, weiland, groot H.A. 10.65.— voor f 14205.— D. Stuurman, Zuidscharwoude, water en riet, groot H.A. 3.25.80 voor 41.— samen f 27481.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1