DAGBLAD VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. No. 198 Honderd en tiende jaargang. 1908 WOENSDAG 26 AUGUSTUS. Paardenmarkt op Maandag 7 September 1908. Cursus voor hoofdonderwijzer. BINNENLA Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote •ïtters naar. plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. te ALKMAAR, De vereenvoudigde spelling. Een nieuwe vakbond. De vrouwenquaestie in de Kerk. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Een nieuwe methode. Mossels en oesters te Texel. De eerste Nederlandsche bestuurbare luchtballon. Haarlem contrajde H. IJ. Spoor. Moord. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR maken bekend, dat de gemeentelijke cursus voor de hoofdakte zal aanvangen 12 Sept. e.k. Belanghebbenden, welke den cursus wenschen te volgen, kunnen zich aanmelden bij den Directeur, den Heer J. MEDEMBLIK, hoofd eener school te Ursem, bij wien alle inlichtingen te bekomen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 22 Aug. 1908. ALKMAAR, 26 Augustus. In Duitschland loopt het blok der liberale partijen in den laatsten tijd ernstig gevaar en een betrekkelijk nietige gebeurtenis is hiervan de oorzaak. Ergens in Silezië, de plaats heet Husum, woont'een burgemees ter, dr. Schücking genaamd. Op dezen man valt niets aan te merkenhij doet zijn plicht en staat goed be kend. Nu gaat hij op een goeden dag in zijn vrijen tijd aan de politiek doen. Hij schreef artikelen, waar in hij de weinige vrijheid besprak, welke de gemeenten in den Pruisischen staat hebben. Ook deed hij mede in een verkiezingscampagne en liet zieh als liberaal zelfs stellen tegenover den conservatieven candidaat. Zooals men weet zijn de liberalen in Pruisen on danks het blok, dat voor Duitschland geldt oppo sitie partij. En het werd niet toegestaan, dat een burgemeester zich tegenover de regeeringspartij can didaat liet stellen. Er werd tegen dr. Schücking een „Disciplinairverfahren" ingesteld. Dat is een leelijk ding: een geheime vervolging langs den administra tieven weg, waarbij den beschuldigde de gelegenheid wordt ontnomen zich uitvoerig te verdedigen. Het on derzoek stuitte reeds dadelijk op een moeielijkheid. De commissie, welke met het onderzoek was belast, wilde weten, van wien de Frankf. Ztg. bijzonderheden in de ze geruchtmakende zaak had gekregen en de recht bank werd uitgenoodigd haar behulpzaam te zijn. De verantwoordelijke redacteur werd voor de rechtbank gedaagd, maar de man weigerde getuigenis af te leg gen. Men legde hem toen getuigendwang op en ver oordeelde hem tot betaling van 50 mark. De boete was niet groot maar het feit, dat er zulk een dwang werd uitgeoefend op een radicaal-vrijzinnig hoofdorgaan was het ergste. Daarover zijn al heel wat pennen in beweging gegaan en het gevolg is geweest dat de ver volging van de Frankf. Ztg. thans gestaakt is en dat de veroordeeling van den redacteur is opgeheven. Dit is althans iets. Maar nu wordt geëischt dat ook a.an de zaak-Schücking een einde wordt gemaakt. Een strafvervolging tegen iemand, wegens het verkondi gen van vrijzinnige denkbeelden in een tijd, waarin de kanselier van het rijk de vrijzinnige partijen tot de re- geeringspartijen rekent, is toch werkelijk al te mal Zoo iets is alleen maar denkbaar in Pruisen. Men begon met den minister von Moltke te verwijten, dat die de vervolging niet op tijd heeft voorkomen. En toen is men den Rijkskanselier von Bülow te lijf ge gaan. Men heeft hem gedreigd met ontbinding van het blok, dus hem den steun opgezegd, dien hij in den Rijksdag noode kan missen. De verschillende vrijzin nige partijen vergaderen thans druk en nemen moties aan, waarin zij de regeering uitnoodigen in te grijpen, waarin zij eisehen gelijkstelling van de liberale partij en met andere in Pruisen, op straffe van zich terug to trekken uit de regeeringscoalitie in Duitschland. En in de couranten wordt de vraag gesteld, wie nu eigenlijk in Pruisen regeert, de regeerings-ambtena- ren of de regeering zelf. Heeft de rijksregeering bet heft in handen dan zal zij zorgen, dat de burge meester niet langer vervolgd wordt, heeft zij niets te zeggen, dan kan zij er staat op maken, dat de vrijzin nige partijen haar in den steek laten. Een enkel blad stelt zeer voorzichtig' de vraag of de regeering deze laatste oplossing niet het liefst wil. Zij heeft tot he den weinig gedaan, dat de liberalen bevredigt. Zij schijnt in de toekomst ook niet van plan te zijn, libe rale beginselen te verwezenlijken. Het geval-Schüc- king kon zij nu wel eens dankbaar hebben aangegre pen om de liberale partijen over boord te werpen, om liet Centrum weer op het schip van staat te krijgen. Dat het Centrum nog eens weer regeeringspartij in Duitschland schijnt is niet onmogelijk, bij iemand als von Bülow die voortdurend schippert. Maar dat dit op zulk een wijze zou geschieden is moeielijk aan te nemen. Nederland en Zuid Afrika. De heer Roosegaarde Bisschop, lid vaü de Neder- landsche commissie, heeft, naar men seint uit Kaap stad, stappen gedaan, om in samenwerking met de South-African National Union te komen tot bevorde ring van den uitvoer van Zuidafrikaansehe producten naar Europa, via Holland. In den Gemeenteraad van Winschoten stelde het lid mr. D. H. van den Bosch Maandag aan B. en W. de vraag of zij de invoering van de vereenvoudigde spelling goedkeurden, op welke gronden zij zich daartoe bevoegd achtten en waarom ze hun mede werking aan die invoering verleenen. De voorzitter betoogde, dat feitelijk deze zaak buiten de controle en het interpellatierecht van den gemeen teraad valt. De actie daarvoor ging uit van de hoof den van scholen, met wie B. en W. en de districts schoolopziener gelijk dachten, zoodat de Minister geen uitspraak behoefde te doen. Art. 21 der wet op het L. O. geeft B. en W. de bevoegdheid. Er is vaker, o.a te Rotterdam, Schoter- land, en Hardinxveld getracht in dergelijke gevallen de bevoegdheid aan B. en W. te onttrekken, maar steeds is dat mislukt. Eeu zakelijk en overtuigend schrijven van een hoofd der school bewoog hun col lege tot de invoering der vereenvoudigde spelling mede te werken. Men had zich, meent spr., tot H. M. de Koningin moeten wenden om vernietiging van het besluit van B. en W. Na een breede discussie, waaraan tal van leden deelnamen, werd een motie van den heer Bosch, die uitspra-k, dat het niet wenschelijk is in deze gemeente de vereenvoudigde spelling in te voeren, zoolang zulks niet algemeen het geval is, aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De wethouder Van Dijk wenschte over de motie niet te stemmen en ging heen. In eene Maandag gehouden vergadering van de besturen van den Bond van arbeiders in het Zuivel bedrijf en van den Ned. Landarbeidersbond is de vol gende motie aangenomen „De hoofdbesturen van den Bond van arbeiders in het Zuivelbedrijf en van den Ned. Landarbeidersbond, spreken de wenschelijkheid uit, dat deze bonden zich samenvoegen tot een krach- tigen vakbond, welke zooveel mogelijk alle arbeiders in het landbouwbedrijf en aanverwante vakken omvat, om daardoor beter in staat te zijn de meest gunstige arbeidsvoorwaarden te bedingen, en besluit deze samen stelling in de afzonderlijke bonden voor te bereideD, met het doel, den l°n Jan. 1909 den nieuwen bond te constitueeren. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren ver worpen het voorstel om aan de Kerk een reglements wijziging voor te leggen, mogelijk makende de toelating van vrouwelijke studen'eu tot de studie voor predikant. Ook werd verworpen een voorstel tot invoering van vrouwenkiesrecht in de Kerk. Annexatie-plannen afgewezen. Naar wij vernemen, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het geheele annexatieplan van B. en W. van Amsterdam om Watergraafsmeer, Sloten en stukken van Zaandam en Buiksloot bij de hoofd stad te trekken, afgewezen. Gedeputeerden deden dit op grond, dat zij de an nexatie niet noodig achten. Heeft de hoofdstad, zoo schreven zij, grond voor gasfabrieken of andere wer ken noodig, dan kan zij dien koopen. Wij vernemen voorts, dat B. en W., althans voorloo- pig, niet tegen het besluit van Ged. Staten zullen ageeren. De annexatieplannen zijn derhalve van de baan. (Hdbl.) Nederlandsche Landbouwvereenlging. Gister is in 't gebouw van de Nederl? Heide-Maat- schappij te Utrecht een vergadering gehouden van de voorloopige commissie tot voorbereiding van de Ne- derl. Landbouwvereeniging, waarin de ontwerp-statu- ten der op te richten vereeniging werden vastgesteld. De vergadering werd geleid door Z. K. II. den Prins der Nederlanden, die, zooals gemeld, vergezeld van zijp adjudant, jhr. Van Suchtelen van de Haare, daartoe te half elf per auto uit Apeldoorn was aange komen. Z. K. H. woonde niet alleen de ochtend-, doch ook de middagzitting bij en vertrok na afloop daarvan om 4 uur per auto naar 't Loo. Het voornemen bestaat, de ontwerp-statuten, nadat dc constitueerende vereenigingen daarover zullen zijn gehoord, in een nader te beleggen algemeen© vergade ring vast te stellen. Zitting van Dinsdag 25 Aug. Vernieling. In de zaak tegen Jacob B. te Bovenkarspel, die twee weken geleden geschoist was, werd nu als ge tuige da. Kooiman van Baraingerhorn gehoord. Getuige vertelt nog eens in 't kort de toedracht an de zaak aan de rechtbank. B. kwam bij getuige op een Maandagmorgen met de mededeeling, dat hij zijn zoontje naar school wilde sturen. Hij wilde hiervoor geld hebben. Toen hij hoorde, dat dit niet giug, sloeg hij met z'n klomp een ruit van de pastorie in. Beklaagde zegt, zich hier niets meer van te herinneren. Wegens vernieling werd door den Officier van Ju stitie 1 maand gevangenisstraf geëischt. Mishandeling. De tweede beklaagde was Nicolaas B. Hij had op den 16 m Juni zijn vrouw geslagen en geschopt. Vrouwtje Koeleman, de eerste getuige in deze zaak was dien dag bij de vrouw van B., om de wasch te doen. B. was dronken en toen vrouwtje K. wegging, hoorde zij vrouw B. gillen. Toeu zij terugkwam zag zij, dat B. zijn vrouw in een hoek trapte en haar stompte en sloeg. Ze viel tegen een schot en bezeer de zich! Neeltje Kunst, huisvrouw van Nicolaas B. verklaart, dat haar man haar bij de haren gegrepen heeft en heeft geslagen. Toen hij haar later nog eens geslagen heeft, is zij gevlucht naar haar vader. Nu is haar man weer 14 dagen bij haar en gaat alles goed. Sijbregje Veul, de derde getuigen in deze zaak, heeft .het lawaai gehoord, maar is er niet bij geweest. De Officier van Justilie vindt het een zeer bekla genswaardige toestand in dit huisgezin, en, stelt zich voor, dat een flinke les geen kwaad kan voor beklaagde. Een gevangenisstraf van 8 dagen ter zake van mis handeling wordt geëischt. Verduistering van een r ij wiel. Gerardus Matthias V., kistenmaker te Alkmaar, had zich den len Juli een rijwiel, dat hem in huur was afgegeven opzettelijk en wederrechtelijk toege- eigend. Arie Ruiter, rijwielhandelaar te Alkmaar heeft tegen beklaagde een klacht ingediend omdat hij bij hem een rijwiel gehuurd had, en dit niet had teruggebracht. Het rijwiel had een waarde van f 60. Bekl. zegt het rijwiel gehuurd te hebben om naar Hoorn te gaan met het plan om zijn geld, dat nog in Hoorn was, waar hij een tijd in het weeshuis had doorgebracht, te halen en dan naar Brussel te gaan. Hij heeft zijn plan evenwel niet ten uitvoer gebracht, maar het rijwiel verkocht voor f 15, welk geld hij in Amsterdam verbrast heeft. Getuige Meijer Engers verklaart, da$ bekl. 1 Juli een rijwiel, bij hem verkocht heeft. Het geld kreeg hij dadelijk uitbetaald. Bekl. zegt niet te weten hoe hij er toe gekomen is, zijn plan was toch naar Brussel te gaan. De Officier gelooft niet aan het verhaal van bekl., eischt wegens verduistering 1 maand gevangenisstraf. Nog een r ij wiel verduisterd. Jan BI., koopman te Hoorn, had een rijwiel van Dirk Beets gekocht op afbetaling. In het contract stond dat B. iedere maand f 5 aan Beets zou betalen. Als hij f 65 had betaald, zou het rijwiel eigendom van B. zijn. B. betaalde iedere maand prompt f 5, maar toen hij f 50 had afbttaald, staakte hij z'n betalingen. Dirk Beets kreeg op zekeren dag Veen bij zich met een rijwiel, dat gerepareerd moest worden. Hij herkende dit als het rij wiel, dat B. van hem had. Het was door B. aan Veen verkocht voor f 25. B=)kl. bekent dit gedaan te hebben omdat het in geldverlegenheid zat. De officier van justitie eischte wegens ver luistering een gevangenisstraf van 14 dagen. Het verdwenen medaillon. Antonius S., visscherman te Hoorn, mosst terecht staan omdat hem ten laste was gelegd, dat hij den 14 Januari 1906 zich opzettelijk en wederrechtelijk een medaillon had toegeëigend. Hendrik Wittenberg, landbouwer te Hoorn, had den 14en Januari het me daillon van z'n horlogeketting verloren. Hij weet Diet, hoe hij het kwijt is geraakt, maar hij was dien avond uit met bek)., en de 12e Juli van dit jaar zag hij, dat beklaagde het verdwenen medaillon aan zijn horloge ketting droeg. Bekl. beweert het sieraad een jaar of 8 geleden ge kocht te hebben bij Zeehandelaar in Hoorn. Hij bekent dien bewusten avond met Wittenberg uit te ziju ge weest, m»ar hij herinnert zich niet dat deze toen z'n medaillon is kwijt geraakt. De zuster en moeder van getuige Plendrik Witten berg herkennen het medaillon als dat van haar broer en zoon. Ook Klaas Bleeker, landbouwer te Westerblokker, herinnert zich dat Wittenberg eeu dergelijk medaillon heeft gehad. Bepaalde kenteekenen weten zij evenwel geen van drieën. Louis Abraham Zeehandelaar van Hoorn, bij wien beklaagde volgens zijn bewering het medaillon gekocht heeft, kan zich dit niet herinneren, misschien is dit indertijd bij zijn oudelui gekocht. Drie getuigen a décharge werden gehoord. Geesje Houtman, kasteleines te Oosthuizen weet te vertellen, dat bekl. portretjes uit een medaillon bij haar verloren had, die hij later teruggekregen heeft. Evenmin als haar man kan zij zich evenwel herinneren welken vorm deze portretjes hadden. Pieter Wiers te Oosthuizen, verklaart ook van de vondst van deze portretjes af te weten. De officier van justitie acht in deze het overtuigend bewijs niet geleverd en vraagt vrijspraak. Mishandeling. De volgende beklaagden, Hendrikus Carolus H. en Hendrik R. waren in den nacht van 9 op 10 Juli hand gemeen geweest. Zij hadden elkaar getrapt en gesla gen. Volgens getuige Comelis Broeder, milicien te Am sterdam kregen de vrouwen van II. en R. dien avond ruzie met elkaar, Hij waarschuwde hun mannen, waar na deze handgemeen met elkaar werden, waarbij H. werd gewond door R. Franciscus Hendrikus Willemse, milicien te Amster dam beeft evenals de vorige getuige de vechtpartij bij gewoond, eerst in de straat, daarna in de steeg naast het huis van bekl. R. beweert, „dat hij wel mos vechten, want dat hij zich toch niet als een schooljongen kon laten slaan." Hij werd volgens zijn zeggen overvallen. Hij ontkent met een voorwerp geslagen te hebben, H. zal tegen het kozijn gevallen zijn. De officier is van meening dat hier nogal met ani mo gevochten zal zijn, door de concurenten, die beiden een café houden. Hij eischt voor elk der beklaagden ter zake van mishandeling 14 boete of 14 dagen hechtenis. V ernieling. Gerrit F. was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 9 op 10 Juli na de vechtpartij bij Riedema te den Helder daar een ruit ingeslagen had. Maria Josina Engeler had evenals Maria Catharina Donker, beiden te den Helder woon- Maria Catharina Donker, beiden te den Heidei woon achtig, gezien, dat F. de ruit intrapte bij Riedema, nadat hij met de deur gegooid had. F. heeft de schade niet vergoed. De officier van justitie eischt wegens vernieling 8 boete of 8 dagen hechtenis. V ernieling. Cornelia Jacoba van B. had zich aan hetzelfde mis drijf schuldig gemaakt als de vorige beklaagde. Zij had in denzelfden nacht na de vechtpartij bij Riedema aldaar 2 ruiten ingeslagen. Als getuige werden ge hoord Maria Josina Engeler en Maria Donker, huis vrouw van Riedema, die gezien hadden, dat Cornelia de ruiten insloeg. De eisch luidde eveneens 8 boete of 8 dagen hech tenis. Melkvervalsching. Jan B., landbouwer te Zwaagdijk had zieh schuldig dig gemaakt aan melkvervalsching op den 9 Juli van dit jaar. Bekl. levert melk aan de gecondenseerde melk-fabriek te Hoorn, met welke fabriek hij een con tract heeft gesloten. Bekl. bekent met de melk ge knoeid te hebben. Hij spoelde de emmers nog eens goed om en voegde het water waarmee hij dit deed bij de melk, volgens zijn zeggen „hoogstens éénLiter." Dit bleek evenwel veel meer te zijn. Monsters van deze melk werden onderzocht door getuige Hendrikus Adri- anus Sirks, assistent aan het rijkslandbouwproefstati on te Hoorn en zij bleken ongeveer 30 water te be vatten. De officier eischte beklaagde's veroordeeling tot 7 dagen gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Verleden week kwam te Koewacht een persoon, die zeide gezonden te zijn door de brandverzekering tot nazien der bliksemafleiders op de kerk. Hij werkto wat aan den toren, at en dronk goed en liet zieh bo vendien 5 betalen voor „nazien der electrische gelei ding," het andere was gratis. Thans moet gebleken zijn, dat men met een oplichter te doen gehad heeft, die op deze wijze aan den kost ziet te komen. Iets vroeger dan andere jaren is men nu aangevan gen met het korren van mossels. Doordien de Zeeuwsche visschers zooveel mosselzaad naar de Scheldestroomen hebben vervoerd ter aanplan ting, zijn de banken nabij deze kust grootendeels leeg- gekord. Toch zorgden de visschers van hier er voor, om op de bedden wat voorraad te verzamelen, zoodat ruim 500 ton mossels op de bedden konden worden bijeenge bracht. Het korren naar oesters mag niet aanvangen vóór 1 October. De verwachtingen omtrent het voorttelen der oesters zijn nog al gunstig. De visschers meenen dat ten ge volge van het bevredigende zomerweer veel oester- broed zal vallen. Men meldt aan de Tel. uit Brielle: Reeds eenigen tijd liepen alhier geruchten, dat een ingezetene onzer gemeente bezig was aan de vervaar diging van een bestuurbaren luchtballon, welke werk zaamheden verricht worden met toestemming van het ministerie van Oorlog, in een loods, staande op basti on 7, aan den vestingwal. Thans vernemen wij, dat de vervaardiging zoover is gevorderd, dat binnen korten tijd proeven met dit luchtschip zullen kunnen worden genomen. Sanatorium Harderwijk. Met zekerheid wordt medegedeeld, dat het hoofdbe stuur der Vereeniging van Christelijk Hulpbetoon voor tuberculose- en longlijders besloten heeft, het sanato rium bij Harderwijk, den lsten October plechtig te openen. Er dreigt een proces tusschen Haarlem en de II. IJ. Spoor, over den eigendom van een deel van het Stati onsplein. Toen het station werd afgebroken, gaf Haarlem aan de II. IJ. Spoor de beschikking over den vrijkomenden grond, voor zoover de Maatschappij dien noodig had voor haar bedrijf. Zij bouwde daarop toen o. m. de hoof din- en uitgan gen doch het overschietende deel pikte zij ook maar in en verhuurde dit ten eigen bate voor stationneeren- de rijtuigen. Dit nu vindt Haarlem niet in orde en waar op min nelijke schikking geen kans schijnt te bestaan, zal de hulp van den rechter worden ingeroepen. Eon ontzettend voorval heeft plaats gehad te Eijs (Wittem) in Limburg. Maandagochtend werd nabij 't café Lauman, in een steegje, dat vandaar naar de

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1