DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 199. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DONDERDAG 27 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt op Maandag 7 September 1908 BINNENLAND. Telefoonnummer 3. te ALKMAAR, De gezondheid van H. M. de Koningin. Nederland en Venezuela. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Eigenaardige plechtigheid. In eer hersteld. De uitsluiting te Tilburg. Groote juweelendiefstal te Breda. Een ontslagkwestie. Tegen hooger Beurslasten. Uit Bergen. Uit Oterleek. Uit Schermerhorn. Gestrand. Goed besteed. LRiAVii ALKMAAR, 27 Augustus. De vorige week heeft de Belgische Kamer met een vrij aanzienlijke meerderheid 83 tegen 54 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de onafhan kelijke Kongostaat een Belgische kolonie wordt. Het heeft lang geduurd voordat men zoover is gekomen en koning Leopold, die den naam van een handig za kenman te zijn heeft hoog gehouden, werd herhaalde lijk tot persoonlijk ingrijpen gedwongen: nu eens moest hij lastige afgevaardigden tevreden stellen, dan weer voorkomen, dat zijn ministers wegliepen en hij heeft over het geheel genomen heel wat van zijn wen- schen moeten laten vallen. Zoo wilde hij een zoo groot mogelijken invloed op den gang van zaken in den Kongo behouden zonder het parlement hierin te kennen, maar de volksvertegenwoordiging heeft daar voor een stokje gestoken. Of België in de toekomst pleizier van de overwin ning van den Kongo want deze is een voldongen feit, al moet de Senaat nog beslissen zal hebben is een open vraag. De nieuwe kolonie is zoo groot en zoo ver af en België is een neutrale staat en het heeft geen vloot, om zijn overzeesche bezittingen te bescher men tegen mogelijke annexatieplannen. De Kongo zelf profiteert allicht van den nieuwen stand van za ken. Er heerschen daar vele misbruiken, waaraan thans naar te hopen is een einde komt. Liet is haast ongelooflijk wat de Belgische bladen over die misbrui ken vertellen. Vooral de „Patriote" doet opzienbaren de onthullingen over het persbureau voor den Kongo. erschillende staten houden er een persbureau op na, dat tot taak heeft de berichten, welke op de koloniën betrekking hebben, te verzamelen en nategaan en in dien mogelijk en noodig tegen te spreken. Daar tegen is op zich zelf natuurlijk niets in te brengen als het doel met eerlijke middelen wordt nagestreefd, kan zoo'n bureau veel goeds tot stand brengen en veel kwaads voorkomen. En vooral voor den Kongo was er in deze richting veel te doen, daar de Engelsclm pers af en toe stelselmatig lastercampagnes tegen dit veelbegeerde gebied op touw zette.' Maar volgens de latriote, waren de middelen, waarvan het persbureau voor den Kongo zich bediende niet eerlijk. Met groote kapitalen werd de Belgische en de buitenlandsche, speciaal de Duitsche, pers omgekocht en het bureau had het vrije beheer over vele millioenen, waarvan er sommigen op geheimzinnige wijze verdwenen. In de Kamer is hierover gesproken en de Duitsche majoor hiebknecht werd heftig aangevallen evenals de Bel gische consuls, die aan het oneerlijke werk hadden deelgenomen. De minister was heel zwakjes in zijn antwoord. Hij ontkende dat er gemeene praktijken hadden plaats gehad; wel was er propaganda gemaakt in antwoord op andere propaganda. En als er Belgi sche consuls aan hadden deelgenomen, dan hebben ze dat slechts gedaan als particulieren en niet als ambte naren. Met dezen schralen troost werden de afgevaar digden naar huis gezonden. Duitsche bladen hebben sedert verklaard, dat majoor Liebknecht bekend stond als een degelijk man, op wien geen smetje kleefde. Meer heeft men van dit geval niet gehoord. De Patriote heeft intusschen hare onthullingen niet gestaakt. Zij heeft nu weer medegedeeld hoe de open bare meening in de Vereenigde Staten werd bewerkt -- wij moeten het verhaal natuurlijk geheel voor haar rekening laten. Als agent werd aangesteld een zekere heer Kowalski, lid van den gemeenteraad van San Francisco. Hij schreef over denr Kongo rechtstreeks met den koning en zijn brieven begon hij altijd met „mijn waarde Majesteit" en hij eindigde steeds met zijn diepe hoogachting en oprechte vriendschap uit te spreken. Eens schreef hijdat er in heel Amerika geen persoon te vinden was die den Koning meer ge negen was dan hij en hij zou gaarne de banier van Z. M. hechten aan den hoogsten boom. De koningsliefde woidt duur betaald de Amerikaan ontving behalve allerlei kleine geschenken als 's Konings portret in di amanten gezet uit de koninklijke kas ongeveer vijftig duizend dollars. Hij moest hiervoor, zorgen, dat de Anierikaansche regeering zich met den Kongostaat niet inliet en dat de vertegenwoordiging der Vereenig de Staten geen besluiten nam welke strijdig waren met de belangen van den Kongo. De bekende senator Morgan had nu in dfen Senaat een motie ingediend, waarbij de behandeling van de inboorlingen door den Kongostaat scherp werd afgekeurd. Kowalski kocht Morgan s secretaris om, maar de millionnair kwam er achter, ontsloeg zijn secretaris en het Anierikaansche Congres hekelde het optreden van den Kongo, hetgeen ten gevolge had, dat Kowalski de koninklijke gunst verloor. Ofschoon de man zijn taak nog niet had vol bracht, was het toch maar het beste, dat hij ging hij zou gevaarlijk kunnen worden. Hij kreeg daarom een nieuwe opdracht: hij zou aan den Niger waarne men hoe de Engelschen de inlanders op de Katoen plantages behandelen. De streek is bijzonder ongezond men mocht hopen, dat er weldra een gevaarlijk man minder op de wereld was. Aanvankelijk nam Kowalski het voorstel aan, maar ten slotte trok hij zich terug. Aldus vertelt de Patriote, die haar inlichtingen zegt te hebben ontvangen van een voormalig ambtenaar aan het persbureau. Da ongunstige geruchten, die er liepen over den gezondheidstoestand van H. M. de KoningiD, vinden geen bevestiging. De oorsprong van die geruchten ligt vermoedelijk in het feit, dat H. M. in den laatsten tijd niet als gewoonlijk zich in het openbaar vertoont. Inderdaad volgt H. M. sedert het begin van deze maand een rustkuur. De heer de Reus confereerde gisterochtend met den Minister van Buitenlandsche Zaken. De heer de Reus deelde aan een persvertegenwoordiger mede, dat het bestuur van „Hou en Trouw" erkend heeft door de pu blicatie van den bewusten brief verder te zijn gegaan dan was geoorloofd. Dat men hem speciaal inlichtin gen had gevraagd is verklaarbaar door de omstandig heid, dat hij een der oprichters der vereeniging was. De heer de Reus was feitelijk buiten de gelegenheid gesteld zich tegenover de Yenezuleensche autoriteiten te verklaren. Hij bevestigt, dat het niet-salueeren van de „Gelderland" overeenkomstig het gebruik was. Er zijn intusschen antecedenten, waardoor het zenden van ee npaspoort aan den gezant eener bloeiende mogend heid niet noodzakelijkerwijs als schending der bepa lingen van 't volkenrecht is op te vatten, doch vóór dien tijd bestond reeds zekere spanning ook blijkens de bekende decreten. Een verzinsel is het, dat met steun van Amerika dezerzijds revolutie enz. werden uitgelokt tot zuivering van den toestand. De heer de Reus kon zich niet uitlaten over de mogelijkheid om alsnog het geschil vreedzaam te beslechten. Een bericht uit Washington aan de „Daily Tele graph zegt, dat het geschil tusschen Nederland en Venezuela groote belangstelling wekt, maar bij de Anierikaansche staatslieden geenerlei ongerustheid doet ontstaan; dit is het besluit waartoe men komt, na de zaak besproken te hebben met de officiëele per sonen te W ashington en met anderen wier namen waarborgen zijn voor hun gezaghebbende positie. Hier acht men het zeker, dat in Nederland gewa pend optreden wordt overwogen; maar het departe ment van buitenlandsche zaken heeft te Washington doen verzekeren, dat het geen bezitneming van grond gebied overweegt, ten minste geen voortdurend bezit, zoodat het onmogelijk is in botsing te komen met de Monroe-leer. De laatste zittingsdag was gisteren. Na de notulen gingen eerst een stroom van inge komen stukken, van meer of minder belaag, die soms wel, soms geen opmerkingen uitloktenonder den hamer des voorzitters door. O. m. was daarbij eene uitnoodiging uit Amerika, om den vierden Zondag in November tot een algemeenen Temperance Day te bestemmen werd voor kennisgeving aangenomen, wijl dit buiten de bevoegdheid der Synode ligt. In het belang van de godsdienstige belangen der schepelingen bij de marine in dienst, wordt, op voor stel van den secretaris, besloten, eene circulaire aan de predikanten te richten, om hunne aandacht nog eens te richten op de gelegenheid van Regeeringswege bij eene vroeger gepubliceerde aanschrijving daartoe opengesteld. Alsnu wordt overeenkomstig art. 65 v. h. Alg. Reglement het beheer der kerkelijke fondsen, uitge zonderd dat van de Alg. Kas en dat voor noodl. kerken en personen, .aan de Alg. Synod, commissie opgedragen. Omdat de heer C. F. Gronemeyer, pred. te Am sterdam, ophoudt lid der Synode te zijn, moet hij ver vangen worden in de commissie van voorbereiding voor de oprichting van een opvoedingsgesticht vanwege de N. H. Kerk, in verband met de Kinderwetten. Benoemd werd de heer Schrieke, pred. te Enschedé. Hierna wordt de 93e vergadering der Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk gesloten, met de gebruikelijke plichtplegingen, woorden van dank en hulde aan den president, den secretaris en praeadviseurs, woorden van afscheid der uittredende leden, gebruikelijk, maar toch oprecht gemeend. Dd voorzitter sloot den zit tingsdag met gebed. GEMENGD NIEUWS. Het ongeluk van de „Zwijndrecht." I)e Rotterdamsche berichtgever van het Hbld. meldt Kapitein Hoekstra en de bemanning van het op zee verongelukte Nederlandsche stoomschip „Zwijndtecht" zijn gistermorgen met de „Batavier" te Rotterdam aangekomen. Ik had zooeven een onderhoud met den gezagvoerder, die merkbaar onder den indruk verkeerde van het verlies van zijn schip. Het is ook wel hard als men, zooals hij, vele jaren in ondergeschikte rangen voor een zelfde reederij gevaren en ten slotte een commando verkregen hebbende, na slechts een tweetal rondreisjes zijn vaartuig ziet verloren gaan en dat in een tijd, die de resultaten van het reeaerrj-bedrijf van dien aard doet zijn, dat men zich nog wel eens tweemaal be denkt alsvorens tot vervanging van een stoomboot over te gaan. Daar komt bij dat de „Zwijndrecht" een handig tankstoomschip was, een speciaal vaartuig dus, en daarvan heeft men er niet zooveel aan de markt, terwijl de nieuwbouw betrekkelijk veel tijd neemt. Heel veel na hetgeen reeds bekend is, kon de ge zagvoerder mij uit den aard der zaak niet meedeelen. Het ongeluk dat zijn schip trof is er een, dat op zich zelf niets schokkends heeft, en nu eenmaal met gevaren van de zee innig is verbonden. Daar komt dan nog bij dat de omstandigheden waaronder een en ander plaats had, geen uitvoerige beschrijving wettigen. Het ongeluk komt toch hierop neer, dat men een lek ontdekt dat gaandeweg toeneemt, zoodat het water niet meer te bedwingen is en de equipage, op lijfsbe houd bedacht, moet trachten een goed heenkomen te zoeken, hetgeen in dat geval gebeuren kon, omdat er een zeilschip in de nabijheid w»s. Wel bijzonder is, dat het lek in betrekkelijk korten tijd zoo toenam. Den 3 Augustus toch, vertelde de gezagvoerder, werd opgemerkt dat het scüip, en nog wel op de meest noodlottigejplaats, namelijk de machine kamer, eenig water maakte, zonder dat men evenwel ontdekken kon waar. Verontrustend was dit aanvan kelijk niet en ook niet later want zelfs nog 5 Au gustus toen de stoompomp aan het werk was, achtte men geen reden aanwezig om een zeilschip, dat ge passeerd werd, te verzoeken de equipage op te nomen. Men meende het schip nog wel in veilige haven te kunnen brengen. Den volgenden dag evenwel nam het lek eensklaps ontzaglijk toe, zoodat ten slotte de vuren gebluscnt en het schip dus hulpeloos was. Toen kon met anders dan besloten worden de „Zwijndrecht" te verlaten en over te gaan op de ItaiiaanscUe bark „Öiiverstream" die in de nabij tieid waa. Dat gescüiedde met eigen booten met beüuip van een boot der bark, aan boord waarvan men vriendschappelijk werd opgenomen en zoo goed mogelijk verpleegd, wat bij een onverwachte aanwinst van 27 koppen weer natuurlijk met eenige mofcilijküeden gepaard ging, te meer, waar men er 16 dagen moest vertoeven, alvorens Falmoutü te bereiken, waarheen de bark was bestemd. J uist toen men aan boord van de bark was, ver telde kapitein Hoekstra ten slotte, zag men de met melasse geladen „Zwijndrecht" overzij gaan en zinken. Gistermorgen halfnegeu waren eemge bezoekers der badinrichtingen aan het Zwarte water te Zwolle getuige van een eigenaardige plechtigheid. Drie mannen en twee vrouwen vervoegden zich aan do kosteiooze badinrichting. Da vrouwen gingen in een kamertje en kwamen een voor een ui een blauwen mantel gehuld te voorschijn, waarop zij zich succes sievelijk te water begaven. Een der mannen plaatste zich op een trapje en doopte ze na onderdompeling met het uitspreken der woorden: „Op last van den Verlosser duop ik u, enz." Nadat het geval bij de autoriteiten bekend was geworden, rs den badmeester aauzeggrng gedaan te zorgen, dat zulks met meer in of nabij de gemeente lijke badinrichtingen plaats vinde. (Zw. Ct.) Luchtvaart. Men schrijft aan de „N. R, Ct." uit Brielle De geruchten in de pers ais zou er in Dan Briel een bestuurbare luchtbailon gemaakt worden, zijn onjuist. De waarheid is, dat de heer J. W. D. Robijus alhier reeds sedert vele jaren een plan uitwerkte voor ten' vliegmachine en daarover al in 't jaar 1901 met den toenmaligen minister van oorlog, den heer Ber- gansius, in correspondentie is getreden. Na velerlei wijzigingen en verbeteringen is de heer Robijns ge komen tot een machine, die eon lengte zal hebben van 6i/2 meter, door 2 schroeven wordt voortbewogen, één voor opwaartsche en ebn voor voorwaartsehe be weging. De machine zal worden gedreven door een motor van 5 paardekracht. Het geheel wordt vervaar digd van aluminium en zal, met den motor, een ge wicht vair' 100 kilogram hebben. Een model in 't klein werd door den heer Robijns vervaardigd, waarvan nij ons een foto liet zien. Over bijzonderheden, welke het eigenlijke geheim betreffen, zwijgt de uitvinder. Aan de voltooiing van de vliegmachine (die direct van den grond omhoog zal gaan) wordt hard gearbeid, waarbij hem, met machtiging van den munster van oorlog, door den commandant van 't korps torpemsien, op de Werf te Brielle alle mogelijke nulp wordt verleend. De proef zai zeker niet voor net einde van de maand fcieptemner plaats hebben. Droevig. Maandagavond had te Brandwijk een allerdroevigst ongeval plaats. Twee hinderen van den heer P. Conjongh te Rot terdam waren bij hun grootouders en tante gelogeerd. Al spelende schijnen zij in den diepen Draaistroom geraaht en verdronken te zijn. Men vond beider hlumpjes drijvende. Door dr. Planten werden nog pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch 't was vruch teloos. De deelneming is zeer groot. Vuurwerk. Een 12-jarig meisje dat zich een dezer dagen te Amsterdam vermaakte met het afsteken van klein vuurwerk en daarbij vrij ernstige brandwonden be kwam, ia gisteren in het VVilheiminagasthuis, alwaar zij ter verpleging was opgenomen, overleden. De postbode A. Faasse te St. Philipsland, die, be schuldigd van het achterhouden van gelden, sedert 20 Maart 1.1. in zijn betrekking werd geschorst, maar door de rechtbank volkomen vrijgesproken werd, is bij min. besluit, naar wordt gemeld, met ingang van 20 Augustus 1.1. weer in functie hersteld, terwijl zijn salaris, te rekenen van 1 October 1907 af, met f 150 is verhoogd. Gistermorgen vergaderden de uitgesloten werklieden in de metaalindustrie te Tilburg, ter bespreking van een besluit der patroons. Dezen hebben besloten de werklieden tot Zaterdag a.s. in de gelegenheid te stel len, het contract te teekenende patroons zullen dan van de nog benoodigde werkkrachten gebruik maken. Dit voorstel der patroons werd bij geheime stemming met 104 tegen 5 stemmen verworpen. Van het aan bod der heeren Gebr. Deprez, M. Bogaers en A. Horvers tot het houden van een conferentie met een deputatie uit de werklieden, zal door dezen gebruik worden ge maakt. Naar wij vernemen, zijn gisternamiddag èn het par ket van Breda èn dat van Antwerpen vertrokken naar Esschen, in verband met een grooten juweelendiefstal, die te Breda zou gepleegd zijn. Men vermoedt, dat het gestolene te Esschen wordt verborgen gehouden. Huis zoekingen zijn verricht. Het resultaat is ons nog niet bekend. (,,'s H. Ct.") B. en W. der gemeente Arnhem hebben het ontslag van de 22 los-vaste stratenmakers, dat anders Donder dag zou ingaan, opgeschort tot na de 1 September to houden raadsvergadering. De heer Corgardijn zal dan zijn ingetrokken amen dement om het stratenmaken geheel in eigen beheer te nemen, weer indienen. Naar D& Tijd verneemt, is er onder de bezoekers van de Korenbeurs te Amsterdam een beweging gaande om, bij verhooging van de Beursbelasting, de vaste bezoeken te staken en deze te doen plaats hebben in een huurgebouw in den omtrek. De kermis behoort, gelukkig hooren wij eenige huis moeders zeggen, alweer tot het verleden. Dinsdag werden, volgens gewoonte, eenige volksspelen gehou den n. 1. bij N. Weijers, café „Hilbrand." Zakloopen: le pr. H. Hoebe, 2e pr. Jn. Scholten, 3e pr. J11. Stuij, 4e pr. 0. Beeldman. Tonkruien: le pr. Jb. Hoogland, 2e pr. P. Jonker, 3e pr. C. van der Zei, 4e pr. C. Beeldman. Bolhappenle pr. N. Min, 2e pr. P. Koopman, 3e pr. C. Kleverlaan, 4e pr. G. Tuijnman. Kegelrijden: le pr. P. Blokker, 2e pr. P. Hopman, 3e pr. Jb. Kokkes, 4e pr. C. Beeldman. Een gecostumeerde optocht kon wegens het ongun stige weer niet doorgaan. Bij H. Schouten, café „Sportrust." Zakloopen: le pr. A. de Moei, 2e pr. H. Hoebe, 3e pr. N. Verduin. Hardloopen met hindernissen: le pr. Jb. Appel, 2e pr. B. Min, 3e pr. Nic. Schaper. Mastklimmen: prijzen werden behaald door Jb. Hol- lenberg, Johan v. d. Steen, C. Bijwaard, J. Hopman, Nic. Schaper en Hannes Henneman. Balloopenle pr. H. Hoebe, 2e pr. P. Verduin, 3e pr. Jo v. d. Steen. In café „Duinvermaak" gaf de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" op geëerd verzoek, een uitstekend geslaagde uitvoering. Voor een goed bezette zaal werd opgevoerd „Louise" of de dochter van den rijken pachter." Over het algemeen had de kermis een ordelijk ver loop. Bij den heer O. Kok is een postduif aan komen vlie gen en door hem in bewaring genomen. In het rin getje gemerkt A. D. werd een briefje gevonden. Van dezen inhoudMaandag 11 uur aangekomen O. Ver duin Akersloot, Sluisbuurt, los 8 uur Dinsdag. Dinsdag ontving ons dorp een bezoek van Z. Ex. den Commissaris der Koningin met een drietal andere heeren. Na ten raadhuize de gewone a"udiëntie te heb ben verleend werden de Ned. Herv. Kerk en de Openb. School bezichtigd, waarna het hooge gezelschap een kijkje nam in den Rijksproeftuin. De te Scheveningen gestrande logger SCH 160 kon niet meer afgebracht worden, daar het schip te veel water maakte. Gisternacht heeft men het schip door middel van een kaapstand hooger op strand getrokken. De touwen en de vleet zijn geborgen, terwijl men he den het zout en de tonnen hoopt te lossen. Zoo moge lijk, zal men het schip waterdicht maken om het daar na vlot te sleepen. Er waait een krachtige Z.W. wind, die de werkzaamheden zeer bemoeilijkt. De mensehenvriend„Een. arme drommel vroeg me vanochtend om wat te eten, omdat liij stierf van den honger. Ik heb hem naar u gezonden om een goed maal, en heb er bij gezegd, dat ik het betalen zou. Hoeveel is 't?" De kastelein: „Vijf-en-veertig cents."

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1