DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. 1908. V R IJ D A G 28 AUGUSTUS. BINNENLAND. No. 200. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hand en hart. Telefoonnummer 3. Nederl. Rundveestamboek. Volksbond. GEMENGD NIEUWS. Een opposante dame. Het conflict te Tilburg. ALKMAARSCHE CODRANT. $iöria.vi i. De vacanties aan de verschillende onderwijsinstellin gen zullen spoedig weer voorhij zijn. En de leeraren en de leerlingen zullen weor op de oude scholen aan den gang gaan, de laatsten wellicht met een aangename herinnering aan het frissche, blijde verschiet, dat het bekwame Kamerlid dr. D. Bos voor het Middelbaar Onderwijs op de vergadering der leeraren te Schiedam geopend heeft. Naast de (thans eenzijdige) kennis ver meerdering aldus dr. Bos zijn zedelijke, aesthetische en physische vorming ook doel van het onderwijs. En met warmte demonstreerde deze volksvertegenwoordiger de waarde van het lichaamsspel en van handenarbeid van onderwijs in zang en schoonheidsleer voor een ontwikkeling, die een idealer vorm moet hebben en niet te veel als nu moet letten op onmiddellijk te vergaren nuttige kennis. Tegenover het hoofd vergete men hand en hart niet. Een hervorming in deze richting moet er komen Doch wanneer? Hoe oud zullen uw lievelingen zijn mevrouw, wanneer de wetgever tot dezelfde ruime ideeën zal zjjn gekomen als dr. Bos en hij uw kinderen zal willen opvoeden tot sterke, gezonde, verstandige, haudige, bekwame en goede menschen in plaats van tot eenzijdige, stumperige, ziekelijke weetmachinetjes. gelijk onze jongelui thans alle zouden wordeD, indien er tegen de wutgeversidealen al van zelf niet krachtig gereageerd werd Het zal zeker nog lang duren. En daarom is het voor de kinderen van tegenwoordig van groot belang, dat buiten de school reeds nu sterk en stelselmatig gereageerd wordt tegen de eenzijdigheid van het meer dan lagere onderwijs. In den schooltijd is daarvoor buiten school voor verstandige ouders zeker veel gelegen* heid. Doch nog grooter is de gelegenheid buiten den schooltijd, in de vacantie. En van die gelegenheid wordt helaas te weinig gebruik gemaakt. Nu versta men ons wel. Wij willen onze jongelui waarlijk niet door een achterdeurtje in de vacantie de ach/inl Tilj Kot »»n h»udwarkschool binnenvoeren, die wij pas door de voordeur verlaten hebben Doch wij willen de vacanties, met name de groote zomer- vacantie, dienstbaar maken aan een goed gekozen ont spanning van de hier bedoelde schooljeugd. Wat gebeurt er n u veelal De jongen wij willen ons nu tot de mannelijke schooljeugd beperken gaat met Pa en Ma veertien dagen, drie weken naar buiten en hangt den anderen tijd lui om, voetbalt of tennist. Sommigen gaan wellicht nog een paar weken bij toevallig daarvoor geschikte familie logeeren en de tijd is om. Wij wilden de vacantie meer stelselmatig besteden om den jongelui de praktijk te leeren, om hun duide lijk te maken hoe noodjg het is zelf de hand uit den mouw te steken en zich eventueel wat te behelpen om hun zelfstandigheid te leeren maar ook eerbied voor het handwerk en lust tot samenwerking. En ten slotte wilden wij hen nog doen streven naar zorg voor ande ren, wilden wij dat zij zich voor anderen nuttig maak ten. liet in Engeland zooveel beoefende „camping out" is ons hier tot voorbeeld. De jongelui vertrekken met tenjmateriaal naar een of andere mooie streek waar zij in eigenlijken zin hun tenten opslaan en hun eigen potje koken en dan overigens zich op allerlei wijze door wandelen, zwemmen, spelen enz. ontspannen. Niet zelden wordt dit camping out in practijk gebracht door jongelui die boottochtjes doen en telkens 's nachts hun eigen tent opslaan. Hoezeer dit idee op zichzelf aardig is om de jon gens wat flinkheid aan en wat luxe-behoefte af te lee ren, om ze te leeren op eigen beenen te staan en niet altijd bij Pa1 en Ma te blijven (of „bij moeders pap pot" gelijk het cruër en teekenaehtiger heet, schijnt het. ons toch, dat het idee nog veel meer profijt zou kunnen brengen, indien het nog meer aan de ontwik keling van hand en gemoed zou kunnen worden dienst baar gemaakt. Wij zouden de jongelui met hun cam ping out een doel willen geven en wel op de volgende wijze. De jongens gaan met hun dertigen of veertigen in eenige tenten naar de heide of naar het bosch of naar gezonde, min vruchtbare streken aan zee of elders. Op de plaats waar zij komen vinden zij oude bouwmateri alen (eventueel bij een spoorlijn) en een stuk grond, waar zij naar hartelust kunnen graven en werken. En nu vereenigen zij zich om in kalm tempo met kleine werkdagen van een uur of drie het een en ander te construeeren. Zij kunnen zich voornemen lichte zo merhuisjes voor zichzelf of voor hun familie of voor minder gefortuneerden, die eenigen tijd frissche lucht moeten hebben, of voor gezondheidskolonies van schoolkinderen of iets dergelijks te maken. Gesteld zij besluiten om te trachten een licht ge bouw of een paar gebouwtjes voor vacantiekolonies te maken. Zij verdeelen het werk in drie ploegen zoo, dat iedere ploeg drie uur moet werken en de rest van den 'dag vrij is om te doen wat hij wil. In die drie uur moeten zij dus de materialen vervoeren en ge schikt maken voor gebruik en vervolgens het gebouw tje bouwen. Daarbij doen zich groote moeielijkheden voor. Door schade en schande moeten zij wijs worden. Zij moeten leéren begrijpen dat zelfs het eenvoudigste werk geleerd wil worden. Zoodra dat begrip er is, vragen zij voorlichting aan een deskundigen, bekwa men, tactvollen werkman, die met hen mee gaat, om te raden meer dan om te leiden. En nu begint het vervoer. Een oude lorrie met een oud Décauville-spoor- tje bewijst in deze richting goede diensten. Zij ma ken ruw het bed voor het spoortje, brengen de materi alen ter plaatse en beginnen hun bouwen. De be- kwaamsten zullen tot opzichters gekozen worden en steeds zal de deskundige tactvol raad geven. Wat een voldoening als het gebouw ten slotte klaar is, zoo goed en zoo kwaad als het kan. Architecto nisch mooi zal het niet zijn. Doch als de bekwame werkman een oog in het zeil houdt zal het in elk geval stevig en droog zijn. (Slot morgen.) Gistermiddag- werd in hotel „Van den Burg" te Apeldoorn de 35e algem. vergadering van de vereeni- ging „Nederlandsch Rundveestamboek" gehouden, onder voorzitterschap van den heer mr. W. J. baron van Dedem. Deze riep allen het welkom toe, speciaal den afgevaardigde der regeering, den heer Lönis, en den eere-voorzitter, den heer Breebaart. Hij zegde dank voor den regeeringsteun, welke niet te vergeefs verleend werd. Ook den twee afgevaardig den van het Friesehe stamboek werd het welkom toe geroepen, waarbij spr. er op wees, hoe de samenwerking tusschen de stamboeken een zeer goede is, hetwelk den veestapel ten goede zal komen. Hierna werd de vergadering geopend en werden de notulen der vorige algem. vergadering (buitengewone) gelezen en vastgesteld. Vervolgens werd behandeld de rekening en verant woording over 1907. Deze werd goedgekeurd en de administrateur werd gedechargeerd. Eergisteren is te Utrecht vergaderd door het voor- loopig bestuur der Kon. Ned. Landbouw-Vereeniging Daar werden de statuten vastgesteld en besloten ze te zenden aan de 20 vereenigingen, die zich reeds aanslo ten. Ook aan de Ver. Ned. Rundvee-Stamboek. Besloten werd geen algemeene vergadering bijeen te roepen, om deze statuten te behandelen, maar die behandeling aan het hoofdbestuur over te laten. Door den heer Van den Bosch werd het jaarverslag uitgebracht. Daaraan ontleenen we: De heer Van Repelaer nam ontslag als voorzitter en werd vervan gen door den heer baron Van Dedem. De heer baron Collot d'Escury werd benoemd tot lid van verdienste. De lieer TTHïi Jtepelaer ontsliep weldra, l'rins Hendrik werd benoemd tot eere-lid. Aangesteld werd een hoofd-inspecteur. In 1907 werd met 4 inspecteurs ge werkt, in 1908 werd het korps met nog' twee leden aan gevuld. Zij namen allen hun taak tot tevredenheid ter hand. De aanwinst van nieuwe leden was aanzien lijk, 't aantal bedraagt 3725. De geheele administra tie is overgebracht naar het hoofdbureau. De stam boekhouding werd gereserveerd en van 95 der leden werd vernomen, wat het hoofdbureau meende, dat noodzakelijk was voor de rundveestamboekhouding. 1168 koeien en 435 stieren, Holl. Veeslag, 35 koeien en 29 stieren Maas-, Rijn- en IJselveeslag, 435 koeien en 47 stieren Groningsch Veeslag waren in leven en in geschreven, totaal 1918 dieren. Door het hoofdbestuur werd o. m. een brochure ver spreid, getiteld: „Wat ieder lid van de Ver. Nederl. Rundvee-Stamboek moet weten" en verder nog enkele brochure. De vereeniging zag het groote nut der fok- vereenigingen duidelijk in en nam maatregelen, om de ze fokvereenigingen zooveel mogelijk ten nutte te zijn Het jaarverslag werd goedgekeurd. De heer Teunissen wees er op, dat de door de afd. Groningen gezonden commissaris, de heer Rooda, te vens zit in het nieuw opgerichte Groningsche Stam boek. Spr. meent, dat de heer Rooda daardoor twee heeren dient en dat hij eieren voor zijn geld moet kie zen, d. w. z. of alleen het Ned. Rundvee-Stamboek, of alleen het Groningsche te dienen en niet beide gelij kertijd. De heer Rooda antwoordt, dat hij, als houder van zwart-bont vee, ook belangen heeft bij het Ned. Htmd- vee-Stamboek. De regeeringsafgevaardigde, de heer Löhnis, sprak een hartelijk en warm woord voor het N. R. S. De voorzitter dankte daarvoor, waarin hij, naast den reeds verleenden financiëelen regeeringssteun, ook een moreelen steun zag. Daarna sloot hij de vergadering. T ypografenbond. Het referendum over de besluiten der jaarvergade ring van den Typografenbond heeft plaats gehad. Aan de stemming werd deelgenomen door 53 afdeelingen met 2018 leden. Alle door de bondsvergadering geno men besluiten zijn bekrachtigd, o.a. het voorstel tot deelname aan de betooging voor algemeen kiesrecht, met 1053 stemmen voor, 758 tegen, 207 blanco, de in- oering van een landelijk loontarief met 1932 voor, 23 tegen, 6-3 blanco, het ijveren voor Staatspensioneering met 1812 voor, 131 tegen, 75 blanco en aansluiting bij het Nederl. Vakverbond, overeenkomstig het ter bonds vergadering besloten, afgestemd met 442 voor, 1464 tegen en 112 blanco. De 35e algemeene vergadering van den Volksbond is heden te Zaandam in café Prins Hendrik gehouden. Zij werd geleid door den voorzitter, prof. dr. O. A. Pe kelharing, van Utrecht, en bijgewoond door 10 be stuursleden, 107 afgevaardigden van 66 afdeelingen. De voorzitter heette te ongeveer 10 uur allen harte lijk welkom. Hij achtte het een voorrecht dit te mo gen doen in Zaandam, waar zooveel voor het werken van den olksbond wordt gedaan. Spreker releveerde vervolgens het door den Volksbond in vereeniging met andere vereenigingen behaald succes, blijkbaar uit de afneming van liet drankgebruik en handelde over de middelen, om de jeugd te gewennen aan arbeid en het bestudeeren der natuur, waardoor ook zij in haar vol- end leven uit de kroeg gehouden zal worden. Mededeeling geschiedde daarna van het ingekomen rapport der commissie, belast met het onderzoek van maatregelen tot verbetering van de waterverstrekking aan de stations (booten, trams enz. inbegrepen). Soms zoo wordt daarin betoogd is de water verstrekking zeer gebrekkig, en de middelen, om daar in verbetering te brengen, zijn ook niet altijd even ge makkelijk te vinden. Waar geen goed drinkwater te krijgen is, zou door het verkrijgbaar stellen van melk (koud of warm) uit automaten, verbetering kunnen gebracht worden, doch ook dit heeft zijn bezwaren. Het rapport eindigt aldus: Op grond van een en ander geeft de commissie in overweging: lo. de enkele betrokken afdeelingen uit te noodigen ter plaatse aan te dringen op verbeterin gen, opdat op alle stations en in of bij alle wachtver trekken goed drinkwater, zoo mogelijk door middel van de waterleiding, gratis verkrijgbaar zij; 2o. de ver strekking tegen geringen prijs van papieren drinkbe kers ernstig aan te bevelen aan de verschillende maat schappijen en ondernemingen, voor alle plaatsen, waar goed drinkwater te verkrijgen is; 3o. bij gebreke van voorziening in de behoefte aan bekers door die maat schappijen en ondernemingen zelve, verkrijgbaarstel ling, althans op eenige groote stations, van zoodanige bekers door middel van automaten vanwege den Volks bond; 4o. met de spoorwegmaatschappijen'of de pach ters der buffetten in overleg te treden, in hoeverre deze de exploitatie van melk-autoinaten zouden willen op zich nemen. Van het rapport aangaande de waterverstrekking warden de eerste drie conclusies aangenomen; terwijl de laatste werd aangehouden. De secretaris bracht nu zijn jaarverslag uit. De heer Van Haeften is over het jaar 1907 tevreden. Het aantal afdeelingen klom van 97 tot 106 en dat der leden van 19280 tot 19604, terwijl hulde werd ge bracht aan de medewerking der dagbladpers. Het drankmisbruik vermindert. Het verbruik van gedestilleerd per hoofd der bevolking in 1877 nog 9.98 liter, in 1907 7,32 liter ad 50 pet. is in 30 jaren met 1/i deel verminderd. De penningmeester kreeg vervolgens het woord. Zijn rekening eindigt met een saldo van 1563.251/,,. In behandeling kwam het volgende voorstel van het hoofdbestuur: liet algemeen huishoudelijk reglement worde aangevuld met eeu artikel 24 bis luidende: „Het stemrecht van een plaatselijke afdeeling wordt in dier voege uitgeoefend, dat door eiken afgevaardigde niet meer dan één stem wordt uitgebracht, liet werd aangenomen met 8220 stemmen. Nu volg'de de verkiezing van bestuursleden. De hee ren mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke te Was senaar en dr. S. D. van Veen te Utrecht werden her kozen, terwijl gekozen werd de heer G. Oosterbaan te Zwolle, in plaats van den heer mr. J. Bool, die zich niet herkiesbaar stelde. Daarna kwamen de voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen aan de orde. Ze luidden: Aan het hoofdbestuur wordt verder opgedragen de vraag' te onderzoeken naar de wenschelijkheid en mo gelijkheid van de inrichting van een verplaatsbaar museum, betrekking hebbende op het alkoholvraagstuk in zijn ruims ten omvang en uitgenoodigd, ingeval die wenschelijkheid en mogelijkheid blijken te bestaan, stappen te doen tot de samenstelling van zoodanig museum. Een vrediet van 500.werd voor dit doel beschikbaar gesteld. 1 it de algemeene kas werd een bedrag van 100. beschikbaar gesteld tot het deelnemen in het Waar borgfonds van de „Tentoonstelling van Huisindus trie." Behandeld werd daarna het voorstel van Deventer: Het Hoofdbestuur doe stappen bij de Regeering, dat de kleinere Rijkspensioenen op korteren termijn dan thans geschiedt worden uitbetaald. Utrecht stelde als amendement voor, dat de uitbeta ling zal geschieden in de plaats der inwoning. Aldus geamendeerd werd het voorstel aangenomen. Te half één werden de afgevaardigden ontvangen door liet gemeentebestuur. Inplaats van eerewijn werd koffie gepresenteerd. Do afd. Doetinchem stelt voor: Het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd bij de regee- ring aan te dringen, dat de Staat ophoude om, in strijd met het beginsel der drankbestrijding, den ne ringdoenden in sterke dranken steun te verleenen, door hen in staat te stellen zich uit 's Rijks kas ren teloos bedrijfskapitaal te verschaffen tot onbeperkt bedrag. Dit voorstel werd aangenomen. Dp afd. Dordrecht vroeg: Ligt 'fniet op den weg van den Volksbond de kinematograaf te gebruiken tot bestrijding van drankmisbruik? Voorloopig werd het voorstel teruggenomen. Een voorstel van de afd. Haarlem luiddeDe alg. vergadering noodigt het hoofdbestuur uit, de afdeelin gen op te wekken tot een onderzoek naar de wensche lijkheid en mogelijkheid van de instelling van Schip- persbeurzen en die afdeelingen, welke op goede gron den tot de oprichting daarvan besluiten, zoo krachtig mogelijk te steunen. Het denkbeeld wordt ter uitvoering door de afdee lingen aanbevolen. De afd. Leiden stelde voor: Het hoofdbestuur trede in overleg met het departe ment van Oorlog teneinde te bewerken, dat de mili ciens, die voor herhalingsoefeningen onder de wapens komen, zich op een vroeger uur dan thans bij hun korps moeten melden. Het voorstel werd goedgekeurd. De volgende Reglementswijziging werd voorgesteld door Oosterbeek: De alg. vergadering besluite art. 7 van het alg. huish. reglement te wijzigen en te doen luiden als volgt„Hèt in art. 6 der statuten bedoelde minimum bedrag der jaarlijksche bijdrage wordt bepaald op 50 cents. „Dit minimum geldt niet voor de leden, die op het oogenblik van het in werking treden van dit reglement minder dan 50 cents bijdroegen, evenmin voor hen, voor wie liet minimum bedrag te bezwarend zou zijn en die tegen een mindere contributie, zelfs kosteloos, als leden kunnen worden aangenomen." Na breede discussie werd het voorstel aangehouden. Voorstel van de afd. Rotterdam: Het hoofdbestuur doe stappen bij de regeering ten einde het daarheen te leiden, dat nimmer meer bizon- dere vergunning of machtiging worde verleend, bij ge legenheid van landbouw-tentoonstellingen en dergelij ke, boven het vastgestelde maximum; dat haar ambtenaren krachtdadiger zullen optreden tegen den elandestienen verkoop van sterken drank; dat, waar in de bestekken van werken voor het Rijk, bepalingen worden opgenomen, waarbij het schenken van alcoholische dranken op het werk of tijdens de werkzaamheden ten strengste verboden wordt, de re geering de opneming dier bepalingen zonder eenige restrictie ook zal aanbevelen in de bestekken van pro vincie en gemeente. Ook dit voorstel werd na lange discussie in handen van het hoofdbestuur gesteld tot nader onderzoek. Van de afd. Utrecht: Het hoofdbestuur benoeme een commissie, teneinde een onderzoek in te stellen naar het drankmisbruik bij werkvolk, dat in den vreemde tijdelijk hetzij in kost huizen, hetzij in keeten, barakken, enz. wordt onderge bracht. Het voorstel werd aangenomen. Onderzoek drankmisbruik steenbakkerijen. De afd. Velp wil dat het hoofdbestuur een enquête instelle om trent het drankgebruik en misbruik op de steenovens in ons land. Ook dit voorstel werd goegekeurd. Voorstel van de afd. Velp: De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat de Drankwet in dien zin gewijzigd worde, dat het aantal verloven voor den verkoop van alcoholhou dende dranken, andere dan sterke dranken, geregle menteerd worde evenals dat der vergunningen. Over dit voorstel werd geen besluit genomen. Een derde voorstel van de afd. Velp wil, dat het hoofdbe stuur zijn invloed aanwende bij de verschillende ge meentebesturen in ons land tot het aanstellen van Drankweteommissiën, vooral met het oog op den clan- destienen verkoop. Deze zaak werd naar de afdeelingen gerenvoyeerd ter afdoening. Subsidie herstel van drankzuchtigen. Voorstel van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering besluit, voor het jaar 1909 een subsidie van twee honderd vijftig gulden te verleenen aan de Vereeniging tot bevordering van het herstel der drankzuchtigen. Dit voorstel werd goed gekeurd. De begrooting voor 1909 werd vervolgeus vastge steld, terwijl als plaats voor de volgende vergadering Dordrecht werd aanbevolen. Het bestuur zal echter hieromtrent beslissen. Daarna volgde het prettige deel. Eerst een boottocht naar Wormerveer, aangeboden door de afdeelingen Zaandam en Koog-Zaandijk, opgeluisterd door mu ziek, aangeboden door de afd. Wormerveer. Dan een gemeenschappelijke maaltijd. En ten slotte bood de vereeniging Vreemdelingenverkeer te Zaandam een concert aan in het Volkspark. Het „Hdbl." heeft door een bericht in „Het Volk" gewaarschuwd, eens een kijkje genomen voor perceel 401 in de Rustenburgeratraat te Amsterdam, waarvan de bewoonster op eigenaardige wijze haar hart lucht over de „wreedheden" van den fiscus. Voor het linker raam hangt een aanslag in de hondenbelastinggevolgd door een „aanmaning" tot betaling. De gedaagde is echter niet tot betaling ge neigd en verklaart haar tegenzin met de volgende mededeeling op een derde plakkaat„Ik heb een mis handeld diertje een paar maanden in huis gehad, omdat ik het niet op bevel van de belastingambte naren op straat wilde laten sterven." Daarnaast weer 'n groot papier met een protest tegen uitgaven voor het Koninklijk Staldepartement, voor marine en voor de vredesconferentie, wat erg inconsequent is, en tegen een „half millioen", zegge f 500.000 voor een schilderijtje kamer 10 Rijksmuseum, Melkmeisje van Vermeer." Het linkerraam van het benedenhuis wordt bijna geheel door een gedrukt manifest in beslag genomen als waarschuwing bedoeld tol de „arbeiderszonen" om niet Baar Indië te gaan. En daaronder leest men „De vrouwen hebbm in Nederland Geen Kiesrecht Geen Stemrecht Wel belastingplichten. De kruik gaat te water Zcolang tot liij breekt." Zou dit de clou misschien zijn van deze historie die natuurlijk de noodige stof voor gezellige buur praatjes levert en het huis de bijzondere attentie van een deel van buurt IJ IJ bezoigt? De juffrouw moest al die bulletjes maar van haar ramen verwijderen, dan kon er meer licht en vroolijke zonneschijn in haar woning doordringen. Daaraan schijnt de behoefte het grootst Gisternacht zijn te Tilburg negen stakende metaal bewerkers, die baldadigheden pleegden bij de smederij van W., geverbaliseerd wegens samenscholingen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1