DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en tiende jaargang. No. 201. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 29 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt op Maandag 7 September 1908. Voorbereidend militair onderricht. BINNENLAND. te ALKMAAR, Nederland en Venezuela. Uit Schermerhorn. Uit Zijdewind. Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten. Uit de Diamantnijverheid Ellende Aanranding. Ontvreemd. Inbraak. Boring' naar steenkolen. Wethoudersbenoemingen. De Velser pont. LRia-VI Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kenDis van de jongelieden die zich in dit jaar voor het voorbereidend militair onderricht hebben aangemeld dat, wanneer zij den Kapitein leider van het locaal militair onderricht in noordelijk Noord- Holland wenschen te spreken, daartoe gelegenheid bestaat op 1 Sept. a.s., des voormiddags te 101 /2uur ten Stadhuize. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. Alkmaar, 28 Aug. 1908. Naar aanleiding van hetgeen de Venezolaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Paul, schreef over de, door den consul van Venezuela, te Willemstad, Lopez, ondervonden behandeling, merkt de Amigoed di Cu rasao het volgende "op: „Dat was geen oproer, maar een opstootje, een rel letje, volstrekt niet gericht tegen de Venezolanerr, noch eón betooging tegen Grl. Castro, maar uitslui tend ten dopl hebbend kort recht te zoeken en af te re kenen met Gramcko. Dat Lopez er later ook in be trokken werd, is wel natuurlijk te verklaren, maar was van te voren niet afgesproken. Op het leven van den consul is het nooit gemunt geweest. Het volk was ten volle bevredigd toen het hoorde, dat de consul het eiland zou verlaten, en dacht er niet aan zijn leven, nog minder dat zijner familieleden te bedreigen. Dat uit baldadigheid er een paar steenen geworpen wer den, wie kan dat verhinderen? Moest daarom onmid dellijk bloed vloeien? Toch mag den autoriteiten van Ouragao het ondank baar verwijt niet treffen, dat zij niet krachtdadig ge noeg zijn opgetreden en den consul niet voldoende hebben beschermd. Trouwens, wat de vijandige nota mededeelt is reeds meer dan voldoende om hun gedrag te rechtvaardigen, en zelfs onze vijanden tegen wil en dank te dwingen hun lof te brengen. Als blijkbaar de politie en de militaire macht tracht ten te verhinderen, dat de consul zou sneven door de hand van de ongebreidelde menigte, en bun dit niet alleen ten volle is gelukt, maar de consul en zijn fa- "milie met een vrachtwagen vol bagage ongehinderd zich door de straten naar boord kon begeven, is dit wel een bewijs van krachtdadig optreden en moet men er niet op laten volgen, zooals in de nota te lezen staat, dat geen enkele krachtige maatregel genomen werd. Maar men schijnt, volgens President Castro, niet krachtdadig te kunnen optreden, als er geen bloed vloeit. Nu, op ons beschaafd Curagao kan men dat wèl. Men gehoorzaamt hier aan de bevelen van het gezag, zonder dat het noodig wordt de menigte te doen wijken met geweld van wapeneij." Ook het verwijt, dat het blad zich aan aanvallen op dep consul en de regeering van Venezuela zou hebben schuldig gemaakt, meent de Amigoe niet te hebben verdiend „De „Amigod" staat niet in het minste verband met welken agitator ook tegen den Consul of de Regeering van Venezuela. Nooit werden wij voor eenig artikel betaald, noch beïnvloed door vijanden van Venezuela Wat wij schreven, was onze eigen, volle overtuiging En die overtuiging gaat niet tegen Venezuela, noch tegen de Venezolanen, maar enkel en alleen tegen de onwaardige behandeling van de Nederlandsche regee ring en haar Vertegenwoordiger, en van onze dierbare kolonie Curagao door het tegenwoordig bestuur van Venezuela. Wij verlangen niets liever dan broederlijk samen te leven met de Venezolanen en gezamenlijk te werken aan den vooruitgang en bloei van beide landen, door geographische ligging en natuurlijke gesteldheid aan gewezen om elkander wederkeerig te helpen en te steunen en elkanders welzijn te bevorderen." d. is ingekomen de begrooting van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur voor 1909. Bovenstaande mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. In b. werd het salaris van den lemeen te-Ontvanger te gering geacht, en. zou eene herziening «daarvan wel noodig zijn. In c. verklaarde men zich in beginsel voor het verzoek van Ged. Sta ten. Daarna wordt door den heer Alblas, als lid der com missie voor het nazien van de rekeningen der Ge meente en het Burgerl. Armbestuur, namens die com missie voorgesteld de rekeningen goed te keuren. Vervolgens werd ingediend de begrooting van de ge meente voor 1909 in cftrtvamgsten en uitgaven, welke in eene volgende vergadering nader zal worden behan deld, en de verschillende posten uiteengezet. Ook werd noodig geacht den bliksemafleider van den kerktoren te onderzoeken, aangezien dit reeds in een aantal jaren niet was gebeurd. Bij de gehouden rondvraag stelde de heer Alblas nog voor, in navolging van vele naburige gemeenten, ter bevordering van de viering van het Koninginne- feest aan de commissie daarvan eene subsidie te ver- leenen uit de gemeentekas. De voorzitter is daartegen, aangezien men reeds bij de ingezetenen met eer lijst is rondgegaan, waarop voldoende is geteekend, zoodat hij eene subsidie over dreven acht. De heeren Westerhof en Nierop verklaren zich vóór het voorstel van den heer Alblas, wat in stemming ge bracht met algemeerie stemmen wordt aangenomen. Het bedrag der te verleenen subsidie zal in de vol gende vergadering vastgesteld worden. Hierna werd de vergadering door din voorzitter ge sloten. GEMENGD NIEUWS. Gisteren, Vrijdag, vergaderde onze Raad; afwezig waren de heeren Govers en Hartog. Na opening door den voorzitter en voorlezing van de notulen van de vorige vergadering door den secre taris, werd medegedeeld: a. dat is ingekomen een schrijven als dankbetui ging van het Bestuur van de Tu i nbouxfr vereen i gi ng voor het afstaan van een der lokalen van de school voor de Tuinbouwtentoonstelling; b. een schrijven van den bond van gemeente-ambte naren in Noord-Holland, om de jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Gemeente-Qntvanger nader te herzien en te brengen overeenkomstig de meerdere werkzaamheden aan de secretarieën verbonden, en de hoogere levenseischen van den tegenwoordigen tijd; c. een schrijven van Ged. Staten om zooveel moge lijk ook in deze gemeente te weren het verkoopen van schadelijke melk en te bevorderen het zindelijk behan delen van de melk; Uit Wieringerwaard. Woensdag had alhier een keuring plaats van veulens, welke allen afstammelingen van den hengst Dimanche, eigendom van de Ned. Harddraverij- en Renvereeni- ging te Amsterdam, zijn. De uitslag was als volgt Premie van 30 veulen van den heer J. Kaan, Wie ringerwaard. Premie van 25 veulen van den heer R. Breebaart, Winkel. Premie van 20 veulen van den heer S. Biersteker, Callantsoog. Premie van 15 veu len van den heer J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. Deze premies werden met 5 verhoogd, wegens de inschrijving van de moeders in het Nederl. Paarden^ tamboek. Premie van 10 veulen van den heer P. Boontjes, Koegras. Premies van 5 veulens van de heeren ,T. Kistemaker, Kolhom; O. Gutker, Zijpe; P. Michiel- sen, A. Paulowna; A. Schenk, Haringhuizen en mej. de wed. T. Boer, A. Paulowna. De keuringscommissie bestond uit de heeren C. van Wiekevoort Crommelin te Heemstede, P. Olie te Buiksloot en .J. de Veer te Schagen. Aangeboden werden 18 stuks. De keuring werd door vele belang stellenden bijgewoond. De veulens maakten over het algemeen een gunstigen indruk. Uit Schagen. De afdeeling Schagen en O. van den Bond van Ne derl. Onderwijzers besloot op den beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering twee voorstellen te plaatsen. In het eerste wordt voorgesteld het Hoofdbestuur op te dragen in de afdeelingen aan de orde te stellen de bespreking van de onderwijzerssalarissen met de bedoeling, dat de Bond zijn wenschen in deze in cijfers zal uitdrukken. Het tweede voorstel luidt: de alge meene vergaderingen van den bond worden in Amster dam gehouden. Tot heden vergadert de Bond telken- jare in eene andere plaats. Uit West Graftdijk. Op Koninginnedag zal de zangvereeniging Euterpe" te West-Graftdijk sldasr een gratis concert geven af gewisseld door voordrachten. In het lokaal van den heer van Marle zal 's middags voor de schoolkinderen een voorstelling door een goochelaar gegeven wofden Uit den Eiiandspolder. Het bestuur van den Eiiandspolder heeft de boete gesteld op het terugbekomen van een door de politie gev&Dgen eend van 20 tot 50 ct. per eend verhoogd. Het wordt het bestuur dus blijkbaar ernst met het handhaven van de polderverordening. De heer J. Strubbe, onderwijzer aan de O. L. school alhier werd als zoodanig benoemd aan eens nieuw gebouwde O. L. school te Schoten onder Haarlem. De „verloren zoon." Zooals men weet, bevond zich dezer dagen op de kermis te Süedrecht een kermisreiziger, dien men h:eld voor een jaren geleden veimist knaapje en wel wegens zijn gelijkenis met enkele zijner „gewaande" fimilieleden aldaar. Do kermisreiziger heet echter solgens zijne papieten, Hendrikus van Berkel, terwijl het vermiste knaapj s Dingerman Giltay hziëtte. Maar nu heeft ook oen tante van de familie te Rotterdam wonend, hem als haar vermisten neef her kend. Zij wist, dat hij op de kermis te Rotterdam was en zich in een woonwagen ophield, en zonder eenige nadere aanwijzing is zij aan het zoeken gëgaa.i en heeft, Hendrik van Berkel ziende, dezen als haar neef aangewezen. Van Berkel is nu ook weer te Sliedrecht geweest er moet bij hom mede ernstige twijfel omtrent zijn herkomst zijn gerezen. Een uitgebreid onderzoek wordt nu ingesteld, (Tijd.) Deze vereeniging, welke reeds werd opgericht in 1845, onder voortdurend beheer van d« maatschappij „Arti et Amicitia", heeft in haar ruim 60-jarig be staan beantwoord aan haar titel en haar doel. Zij verspreidde onder hare le leD, door de jaarlijk- sche verloting van schilderijen, aquarellen, etsen enz. meer dan 3600 kunstwerken en bovendien schonk zij hare vele leden, bij wijze van premie-uitgave, hetzij een gravure hetzij een mooi plaatwerk. Het streven der vereeniging hoeft steeds meer vor dering gevonden. Zij heeft correspondenten in geheel Nederland evenals in de koloniën en in het buitenland. Blijkens een prospectus, dat ons werd toegezonden, zal de premie van dit jaar bestaan in een plaatwerk met 6 welgeslaagde photogravuren naar schilderijen var Johannes Vermeer, vergezeld van een beschrij- venden tekst door den bekenden schilder en kunst historicus Dr. Jan Veth. Hiermede krijgt men een zestal fraaie platen naar werken van den Delftschen Vermeer, wiens stijgenden roem zelfs dien van Rem brandt nadert. Daarbij een afbeelding van het veel besproken „Melkmeisje" (oudtijds „Een meydt die melck uytgiet") het vermaarde stuk, dat uit de col lectie Six van Vromade door den Staat werd aange kocht voor ongeveer een half millioen. Mede uit het Rijksmuseum is het „Lezend vrouwtje" drie andere stukken, waarbij het bekoorlijke „Meisjeskopje", zijn in h»t Mauritshuis. Voorts ook het prachtige „Straatje" dat thans nog in do collectie Six berust. Dj Vereeniging tot bevordering van beeldende kun sten verdient waarlijk aller steuD. Het „Weekblad van den A. N. D. B." neemt met instemming een artikel over uit het Antwerpsche blad „De Volkstribuun", orgaan van den Antwerp- scben Diamantbewerkersbond in welk artikel de maatregel van genoemden bond om weer Amsterdam mers toe te staan, te Antwerpen te komen werken wordt verdedigd. Daarin wordt o. a. het Vplgende gezegd „Nu is het besluit (het besluit tot niet-toelating n.l.) opgeheven en nu wordt op sluwe wijze dat zaakje tegens ons uitgespeeld, en meer, die overgekomen Hol landers in een slecht daglicht gesteld, die ten slotte toch leden zijn van ons Wereldverbond, arme stump- rs, die een'ge guljlens geleend hebben oj aan hun gezin hebben onttrokken, om op risico hier werk te zoeken uit weelde komen ze niet hier, en wanneer gezegd wordt „Er gaan nooit Antwerpenaars naar Amster dam", dan is dat nevens de kwestie redeneeren. Waarom de Antwerpenaars niet naar Amsterdam gaan tijdens drukte aldaar, is te wijtan aan de Ant werpenaars zelf. Immers, niemand kan beweren, dat de Antwerpenaars, die de laatste jaren naar Amster dam geweest zijn, dair «enig protest of kameraad* schap hebben ondervonden. Tegenovergesteld is waar, en \sn vei trouwbare personen, die in Amsterdam e»nige maanden vertoefd hebben, hebben wij inlich tingen gekregen, die doen blijken, dat hunne Amster- damsche kameraden hun flink ter hulp zijn gekomen, zooals het behoort. Maar verbeeld u, dat onze industrie zich uitbreidt eri bijzonder het kleine werk, wat steeds eene specialiteit van Amsterdam was, hier meer en meer wordt be werkt ten nadeele van Amsterdam Zou dan ook het uiat ellendig slecht zijn van ous, om den Hollanders, di door onzen vooruitgang getroffen zijn, brood te weigeren en hen te verbieden, om hier werk te zoeken, bij dezelfde patroons of bij andere, die dezelfde grond stof bewerken, die zij vroeger in Amsterdam konden krijgen Dat zoudt ge niet verbieden en ook niet kun nen verbieden, omdat de kwestie van kameraadschap onder de arbeiders niet mag ontaarden." Hierin wordt dus duidelijk gezegd, dat zich de Ant werpsche diamantnijverheid ten koste van die der Amsterdamsche uitbreidt. Toen we aldus het Hbld. ons gisteravond in verband, met de moordzaak even op bet politiebureau te Amsterdam aan de Westerstraat ophielden, kwam een moeder met drie kinderen onderdak zoeken. Het arme mensch, flinke jonge vrouw nog, was reeds gerui- men tijd door haar man verlaten. Geen huur meer kunnende betalen, was zij gistermorgen met haar kinJ deren de kamer uitgezet. Afgemat, met trekken vol diepen weemoed, strom pelde ze voort in haar armoedige, maar toch zindelijke plunje. Bleek kindje van vier maanden, slapende op haar arm; twee kleine jongens, van drie en van zes jaar, zich vasthoudende aan moeders rokken. Toen 10 uur gingen deze daklooze stumperds naai de politierslaapplaats, boven. Een groot, zindelijk, vierkant vertrek met houten britsen. Een stroozak werd gebracht en de moeder legde daarop haar drie jongens naast elkander neêr, ontdeed zich van den bo venrok om ze met de verstrekte deken zoo warm mo gelijk toe te dekken. De jongste sliep rustig door, de beide anderen, blijde dat ze dekking gevonden hadden kropen dicht bij elkaar, sloten de. slaperige oogjes. Moeder ging daarop beschermend naast haar kroost liggen. Te voren had de politie brood en koffie verstrekt. De ongelukkige, fatsoenlijk uitziende moeder vertelde dan van haar ontzetting, toen zij des morgens met haar kinderen op straat werd gezet. „Ik dacht," steunde de ongelukkige, „dat ik gek werd toen de hee ren boven kwamen met een politie-agent om mij van de kamer (haar geheele woning) af te zetten. 'kWeet niet wat er met mij gebeurd is en ook niet waar mijn overgeschoten goed is gebleven. Gisternacht is op den Bredaschen weg, ongeveer ter plaatse, waar de vorige week mevr. W„ uit Teteringen, werd aangerand, de landbouwer C. N., van Tetering- schen Dijk, loopende naast zijn kar, die met andere groenteboeren, die op hun kar lagen te slapen, de Til- burgsche markt bezocht, door twee personen aangegre pen, die hem, klaarblijkelijk om hem daarna te beroo- en begonnen te mishandelen. Op zijn hulpgeschrei ontwaakten de anderen en snelden toe, waarop de on verlaten op de vlucht sloegen. N. is zoodanig mishan deld, dat hij het bed moet houden. Eén zijner beenen is gekneusd. (N. R. Ct.) De heer Heythekker, handelaar in kantoorbehoeften aan de Leliegracht te Amsterdam, heeft de onaange name ontdekking gedaan, dat hem voor een groote waarde aan vulpenhouders is ontvreemd. De winke lier heeft een „stand" gehuurd op de a.s. tentoonstel ling van het restauratiewezen, en toen hij nu Dinsdag nazag wat hij daar zou uitstallen, bleek hem dat er 77 vulpenhouders verdwenen waren, ter waarde van 857. Tegen een zijner bedienden, die na deze ont dekking zich niet meer op het magazijn liet zien, is verdenking gerezen. De jonge man is voortvluchtig. Naar wij nader vernemen, is er geen twijfel meer, of de ontvluchtte 16-jarige bediende is de dader van den diefstal. Na de ontdekking heeft de politie dade lijk een onderzoek te zijnen huize ingesteld. Daarbij kwam een groot aantal van de ontstolen vulpenhou ders voor den dag, waaruit echter de gouden pennen waren verdwenen. Later zijn bij goudsmeden te Am sterdam reeds enkele gouden pennen in beslag geno men, die door het jongmensch waren verkocht. (Hbld.) Gisternacht is er ingebroken op den huize „Hof te Laer" van de familie Pillot, wijnhandel, te Zundert. De dieven zijn in den kelder gedrongen, hebben een bus sardijnen geopend en ten deele geledigd, een flescli bier geledigd, een stuk rookvleesch en kaas ontvreemd en zijn, gewapend met een staaf ijzer van de centrale verwarming, naar het kantoor der firma gegaan, waar men door verbrijzeling van een ruit is binnengekomen. Daar zijn voor eenige guldens postzegels en een par tijtje sigaren ontvreemd, alsmede is een fleseh wijn ten deele uitgedronken. De brandkast heeft men ge forceerd, maar niet kunnen openen. Doordat de die- en de werking der lamp niet kenden, hebben ze deze geheel uit elkander genomen en om licht te hebben eenige papieren verbrand. Alle kasten en laadjes wa ren geopend en doorzocht. De politie is met een en ander in kennis gesteld. ('s-H. Ct.) Zou het waar zijn Aan het Ohristelijk-socialistische blad „Algemeen Meizijn" wordt het volgende gemeld: Te Groningen doet het gerucht de ronde, dat in het Academisch Ziekenhuis voor eenige dagen een boeren zoon van ongeveer 16 jaar is overleden. De ouders werden gewaarschuwd, en de vader kwam om het lijk van zijn zoon te halen. Het lijk bevond zich in een verzegelde kist in 't lijkenhuis. De vader verlangde, dat het zegel verbroken en de kist geopend zoude wor den, want hij wenschte zijn zoon voor 't laatst dan nog te zien. Dit werd hem echter geweigerd. Hij hield echter aan en wel op dergelijke wijze, dat het zelfs op de straat gehoord werd. Politie moet er, naar men be weert bij te pas zijn gekomen, en 't slot van de historie was, dat eindelijk werd overgegaan tot opening van de kist, doch wie schetst 's mans verbazing. In de kist lag het lijk vaneen oud man. De vader verlangde natuurlijk het lijk van zijn zoon, dat is te begrijpen, en om de zaak te sussen, moet dat toen gehaald zijn uit de „snijkamer." Te Mill heeft een voorloopige boring naar steenko len plaats gehad. Het resultaat daarvan is, dat alles er op wijst, dat op enkele honderden meters steenko len aanwezig zijn. Naar het Hbld. verneemt heeft gisteravond te Amsterdam onder presidium van prof. D. P. D. Fabius een bijeenkomst plaats gehad van anti-revolutionaire, christelijk-historische en roomsch-katholieke leden van den Gemeenteraad, in verband met de benoeming in de Raadszitting aldaar van Dinsdag 1 September a.s. van twee wethouders, wegens periodieke aftreding als zoodanig- van de heeren Th. F. A. Delprat en mr. Z. van den Bergh. Ter vergadering bleken geen bezwaren te bestaan te gen de herbenoeming van den heer Delprat, wethouder van financiën en der bedrijven. Over de wenschelijk- heid van zijn herbenoeming tot wethouder bestond eenstemmigheid, maar wel werd van verschillende zij den betreurd, dat deze functionaris aan het hoofd stond van de afdeeling financiën en gemeentebedrij ven. Gaarne zou men de heer Delprat belast zien met de afdeeling Publieke Werken en deze dan liefst ge combineerd met de gemeente-bedrijven. Men nam ten opzichte van de candidatuur-Van den Bergh geen defi nitief besluit, omdat de kerkelijke partijen het stand punt van de andere groepen in den Raad in deze niet kennen. Wel werd in de vergadering, als candidaat in de vacature-Van den Berg genoemd de heer J. H. Scheltema. Op Dinsdag 1 September zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland esn tezosk brengen aan de gemeente Velsen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1