DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 202. Honderd en tiende jaargang. 1908. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANDAG 31 AUGUSTUS. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Na 10 jaren. BÏNNENLA Uit Hof- en Hoofdstad. Telefoonnummer 3. Nederland en Venezuela. Risico-overdracht. Chineesche boycot. De Kamer-zetel Den Helder. Staatscommissie middenstand. Toeslag op D-treinen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennisdat ter secretarie dezer gemeente van 1 September a.s. af gedurende acht dagen vcor een ieder ter lezing zal zijn neder- gelega de op 11 Augustus 1908 definitief opgemaakte lijst van kiesgerechtigden voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen binnen acht dagen na heden bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Aug. 1908. L. VAN DER VEGT, lo. Secr. ALKMAAR, 31 Augustus. In het oude Romeinsche rijk werd, sedert Augustus, de tienjarige regeering van een keizer gevierd met decennalia, schitterende feesten, waarbij offers werden gebracht, spelen werden gehouden en gaven geschon ken. Heden telt de regeering van koningin Willielmina tien jaren. Immers den 31 Augustus 1898 aanvaard de zij het bewind met een proclamatie. Dank zeide zij daarbij voor de blijken van gehechtheid, haar geschon ken door het volk, dat op haar de aanhankelijkheid aan het Oranjehuis had overgebracht. „Thans aldus heette het verder nu ik gereed sta de schoone doch zware taak, waartoe ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel ik mij als gedragen door uw trouw. „Mijn innig geliefde Moeder, aan wie ik onuitspre kelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van eene edele en verheven opvatting der plichten die nu op mij rusten. „Tk stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te vol gen, te regeeren zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de Grondwet ge trouw, wensch ik den eerbied voor den Nederlantlschen naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen." Tien jaren zijn sedert voorbijgegaan. Decennalia kennen wij niet. Het Nederlandsche volk is bovendien uiterst koel, het uit niet gauw zijn gevoelens. Dat is een groot voordeel, omdat het hierdoor niet komt tot byzantisme, tot persoonsbewierooking. Toch is er ook in de andere richting overdrijving mogelijk en daarom is het goed, dat een dag als die van heden, de verjaar dag van H. M. de Koningin, in verschillende steden van ons land meer en meer een algemeene feestdag wordt. De meeste Nederlanders hebben liefde voor het Oranjehuis dat ten nauwste is verbonden met de ge schiedenis van ons land en ons volk, dat als het ware, een symbool geworden is voor ons, waarin wij ons eigen volkskarakter terugvinden, waarin wij ook de drager zien van de volkseenheid. En zij, die zich niet laten leiden door gevoelsoverwegingen, doch die van meening zijn, dat voor het Nederland van thans de constitutioneele monarchie de meest ge- wenschte regeeringsvorm is, zij zullen om practische redenen hopen, dat de Koningin nog lang gespaard moge blijven. Zij zullen haar verjaardag gaarne wil len medevieren in blijdschap. Tien jaren heeft koningin Willielmina geregeerd. Toen zij haar taak aanvaardde wisten we, dat ze door een lieve, en edele vrouw op verstandige wijze was op gevoed, dat de gulden jaren van haar jeugd waren voorbijgegaan in ernstige voorbereiding. Al spoedig slaagde zij er in, door zich met tact en voorzichtigheid onder het volk te bewegen, sympathie te verwerven, waar deze nog niet bestond. En twee jaar na de aan vaarding der regeering deed zij een daad, buiten haar verantwoordelijke raadslieden om. Toen president Kruger, diep getroffen door het ongeluk, naar Europa wensch te te gaan, bood Koningin Wilhelmina hem „de Gelderland" aan en de Nederlandsche oorlogsbodem heeft „Oom Paul" over het groote water gevoerd. Dit was een kloeke daad, maar ook een daad van een goed hart, een daad, die het Nederlandsche volk op lioogen prijs heeft gesteld. En sedert is de jonkvrouw vrouw geworden en heeft zij kennis gemaakt met de ernst van het leven. Een zware ziekte heeft haar bedreigd, diepe teleurstellingen hebben haar getroffen, maar zij heeft het mensehelijk leed als mensch gedragen en als mensch heeft zij haar taak voortgezet met groote werkkracht. Inderdaad er is veel van haar ge vergd. Veel groote gebeurtenissen hebben de tien ja ren niet gebracht, maar zij hebben ons politieke wor stelingen gegeven van grooten omvang. In dien strijd der partijen is de Koningin steeds boven de partijen gebleven, zij heeft, zich steeds bij de moeielijk- heden,- welke de constitutioneele regeeringsvorm haar oplegde onder deze omstandigheden, op onpartijdige, breede wijze laten voorlichten. En wat onze buitenlandsche betrekkingen aangaat, wij staan met alle mogendheden op goeden voet. Slechts één uitzondering is er, maar we vertrouwen, dat die bedachtzaamheid wordt betoond, welke de ernst van het feit eischt. Men denlce zich nu eens eên oogenblik, dat het hoofd van den Nederlandschen staat, te voortvarend, te ondoordacht handelde, dat hij zijn verantwoordelijkheid niet in vollen omvang ge voelde en men wordt opnieuw tot dankbaarheid be stemd dat we een Wilhelmina tot koningin hebben. Hopen we daarom, in allen eenvoud, maar ook In alle oprechtheid, dat we haar nog lang mogen behou den, dat het komende jaar vooral haar geluk en voojr- spoed moge brengen. Als koningin èn als vrouw! Gastro heeft niet alleen de Nederlandsche consuls ontheven van hun ambt, maar tegelijk geordonneerd, dat Nederlandsche schepen Venezolaansche havens niet mochten binnenkomen, wanneer ze ingeklaard werden door vreemde consuls, uitgezonderd, wanneer die consuls speciale toestemming hebben gekregen van het Venezolaansche gouvernement. Dit is dus het antwoord op de laatste voorvallen te Curasao tegen Lopez, ex-consul te Willemstad; een antwoord, dat -feitelijk allen handel met Curagao rn den grond boort. Dit wil zeggen: dat geen enkele Hollandsche boot meer toegelaten zal worden, en dat de geheele handel, waarvan hét Curagaos'sche volk bestaat, noodgedwon gen stil ligt. v De „New York Sun" weat te berichten van een tele gram den 28sten Augustus j.l. te Washington op het ministerie van Buitenlandsche Zaken van den consul der Yer. Staten te Puerto Gabelle ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat de Venezolaansche autoriteit ral in de haven dier stad gedurende 48 uur een Ameri- kaansche stoomboot aanhielden bestemd voor Curagao met de Amerikaansche mail aan boord. Het schip was op zijn réis genoemde haven komen binnenvallen. In sommige kringen wordt beweerd dat deze daad van willekeur Venezuela in moeilijkheden kan brengen met de Ver. Staten. Volgens een Reuter-telegram uit Londen, wordt aan de „Standard" uit Rome gemeld, dat de Nederland sche regeering onderhandelingen opende met de Itali- aansche regeering, ten einde te weten te komen, of zij kan rekenen op diplomatieken of anderen steun van Italië in het geschil met Venezuela. De nota van de regeering met 's-Gravenhage herin nert, dat verschillende geschillen, die tusschen Italië en Venezuela gerezen zijn, nog op oplossing wachten. Men meent, dat soortgelijke stappen eveneens zijn ondernomen bij de regeeringen te Londen en te Ber lijn. Het „Journal du MaÜin," uit Brussel, ontving een telegram uit Londen, meldende, dat het conflict tus schen Nederland en Venezuela, dat schijnt te zullen uitloopen op een maritieme actie van de zijde van Ne derland, der regeering van de Republiek Argentinië ongerustheid heeft ingeboezemd. Het gerucht loopt, dat Argentinië voornemens is, haar goede diensten aan te bieden aan beide partijen, om een verzoening tot stand te brengen. De openbare meening zou met veel sympathie het bericht van dit voornemen der regee ring hebben ontvangen. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland" zal niet mor gen, maar Donderdag naar West-Indië vertrekken we gens het niet tijdig genoeg gereed komen der installa tie voor draadlooze telegrafie. Middenstandsbond. In opdracht van de te Dordrecht gehouden alge meene vergadering van den Ned. Bond van veresni- gingen van den haudeldrijvenden en indusfrieelen middenstand, heeft het bestuur van dien bond tot den minister van Financiën een adres gericht, w arin deze rog maal s verzocht wordt het daarheen te willen lei den, „dat de wet op d personeels belasting herzien wordt in dien zin, dat ten opzichte van den midden stand rechtvaardigheid wordt betracht, door in art. 11 par. 2 dtw wot te bepalen, d*t voor winkelhuizen, hotels, koffi -huizen, restaurants en do gebouwen, waarin koks hun bedrijf uitoefenen, de grondslag huurwaarde slechts voor 1/3 belastbaar zal zijn." Het bestuur van den Middenstandsbond heeft aan de besturen van verschillende verpenigingen verzocht", in verband met het voornamen om hot credietvraag- stuk van dan middenstand op het iu 1909 te houden congres asm de orde te stellen, teneinde de zaak goed voor te bereideD, deze aangelegenheid in den aan staanden winter in hunne ledenvergadering te behan delen, en daaraan vooraf te doen gaan een onderzoek van een commissie naar het crediet, dat door den middenstand genomen en gegeven wordt Ook heeft het b stuur van den Middenstandsbond aan de besturen van verschillende vereenigingeu ver zocht, do bezwaren mede te doelen, die zij hebben on dervonden bij d© oprichting van coöperatieve vereeni- gingen. W. R. Ct. Uit goede bron verneemt „de Tel." dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank in Juli door de r.-getring is uitgenoodigd, op verzoeken tot risico-overdracht, ingediend door werkgevers, wier onderneming mot toepassing van artikel 37, tweede lid, der ongevallen wet 1901 in eene hoogere gevareuklasse is gerang schikt, of ten aanzion van wier onderneming het be stuur voornemens is machtiging tot rangschikking in eene hoogere gevarenklasse te vragen, onverwijld ad vies uit te brengen, omdat het in het voornemen der regeering ligt, het tot stand komen der risico-over dracht niet te doen verschuiven tot 1 Juli of 1 Januari doch te bevorderen, dat het risico zoo spoedig mogelijk wordt overgedragen. D? correspondent van de „N. Ct." te Batavia seint „De voornaamste Chineesche firma's te Semarang boycotten de Handelsvereeniging Amsterdam wegens aanzetting tot faillietverklaring." Het blad teekent daarbij het volgende aan: Het is niet voor de eerste maal, dat de Handels vereeniging Amsterdam het met den Chineezen handel te kwaad krijgt. Eenige jaren geleden werd zij, naar wij meenen, om gelijksoortige redenen als thans te Semarang, door de Soerabajasche ChineezeD geboycot. Hoewel zij hemel en aarde heeft trachten te bewegen om aan de solidair geoefende druk van haar tegen standers te ontkomen en zelfs pogingen in het werk werden gesteld om de regeering tot een tusschenkomst te haren behoeve over te halen, werd zij ten langen leste gedwongen een schikking aan te gaan. Naar da „Tel." verneemt bracht de president van de liberale kiesvereeniging te T». u Helder gisteren een bezo-k aan mr. Z. van den Bergh, wethouder van publieke werken te Amsterdam. Natuurlijk wordt dat bezoek in verband gebracht mot een eventueel aftreden van den heer Van den Bergh als Kamerlid. Omtrent de Zaterdag gehouden vergadering van de staatscommissie voor den middenstand, verneemt men dat de geheele concept-wet op de winkelsluiting werd behandeld. Besloten werd, op de eerstvolgende vergadering der staatscommissie in pleno de concept-wet yi tweede lezing te behandelen. A!s principe werd echter reeds aangenomen een algemeene sluiting voor winkels van 's avonds 9 tot 's morgens 8 uur voor geheel Nederland In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van de handelsreizigersvereeniging Noord-Holland kwam aan de orde het antwoord van de directie der H. S. M. op het schrijven der vereeni- ging verzoekende den toeslag op de twee D-treinen nO. 212 en 241 in de richting naar en van Apeldoorn in te trekken. De directie der H. S. M. had geantwoord, dat het schrijven der vereeniging afdoende aantoonde, welke groote voordaken de genoemde treinen het publiek bieden zoodat de heffing van een toeslag voor die treit en naar de meening der H. S. M. niet onbillijk kon worden geacht. Na discussie w -rd op voorstel van den heer Sellee, vertegenwoordiger der Nederlandsche Handelsreizigers vereeniging te Rotterdam, besloten, liet advies in te winnen van de commissie van advies op de spoorweg diensten, waarin ook twee handelsreizigers, de heeren Vip, voorzitter van de Ned. Handelsreizigersvereeniging, en S alomons, secretaris van den Ned. Bond van Han- d Isreizig^rs, zitting hebben. „Onze Hofstad aldus de Haagsche Kouter van de „Prov. Gr. Ct." verloor dezer dagen den kinderdichter P. Louwerse, een man vol eenvoud en bescheidenheid, maar die duizenden en duizenden geroerd verheugd, vermaakt en getroffen heeft door zijne frissche, ware verhalen in ziju „Jonge Volkje." Van Louwerse kop men gerust getuigen, dat hij een geboren verteller was. Als hij de stof voor een kinderverhaal in 't hoofd had, zette hij zich voor zijn typs-writer en^stak van wal. Als een vlug dictée vlogen de volzinnen er achtereenvolgens uit en schiep Fantaisie het eene toonm 1 na het andere. Wa% het een uitgebreid ver haal, eene geschiedenis met tal van vervolgen, dan had Louwerse öf den geheelen loop er van iu 't hoofd, öf hij liet het er op aankomen, dat hem, al uitwer kende, alles uit ziiae lijke verbeelding op 't papier vloeide. Zoo ging het ook met het 'laatste verhaal „De dubbele Een", dat in de vijf laatste afleveringen van „Voor 't Jonge Volkje" door hem onder den schuilnaam van M. W. Gronden ar ii uitgegeven. Ia de 12e aflevering (de jaargang loopt van September S pt.) zou ook het slot van het boeiend kinderverhaal verschijnen, doch Louwerse lig, door het noodlot doodelijk getroffen, in hot zbk rihuis ter ueer en van de kopie voor het slot bevond zich geeue letter onder de papieren van den schrijver. Wat te doen? Een vriend van Louwerse, insgelijks tot het schrijversgild behoorende, bood zich aan, eene poging te wagen om een slot aan de vertelling te maken. Men nam het aanbod aan en zoo gebeurde het, dat „Ü6 dubbele Een" ten slotte inderdaad, wat de voltooiing aangaat, eene „dubbele Een" geworden is". „Tot de uitgaanders in deze dagen behooren ook de dieven, zegt de Haagsche medewerker der „Prov. Overijs. en Zw. Ct." In verband met de g.-edkoope verzekering tegen inbraak lijkt het wel of de bezitters het met do dieven op eon accoord willen gooien en hun eenige gemakkelijkheden bereiden onder het sti.le beding, dat zij van hun kant zich van beschadiging en vernieling zullen onthouden. De een iet voor zijn venster een bordje met „niet te huis" als een aan duiding aan de dieven om van de gelegenheid gebruik te maken hem te komen bezoeken. De heer Hte Rotterdam gaat op reis en laat de sleutels op alle kasten zitten. Maar wat zegt ge van dien Haagscheu heer, die bij zijn vertrek naar het buitenland, zijn huis wel sloot, maar niet dan na te voren in de vestibule twee stoelen gereed gezet te hebben bij een knaapje, waarop een flesch wijn met glazen, een trommel koekjes en een bankje van f 25, benevens een briefje aan de „Heeren Dieven", waarin hun verzocht werd, zich te goed te doen, de f 25 als geschenk aan te nemen, en daarvodr een doorzoeken van het huis en het ver breken van sloten, enz. na te laten, daar alle gelds waarden in bewaring waren gegeven. De heer K. behoort zeker tot de zachtmoedigen, die als ze een klap om de ooren krijgen, den beleediger lachend een sigaar of een snuifje bieden. Het minste wat de gemeenschap of het individu kan doen, is toch wel het levendig houden bij den over treder en misdadiger van het begrip, dat hun vergrijp afkeuring en straf verdient, maar door een handeling als van den heer K wordt het tegenovergestelde bereikt. De Amsterdamsche brief der Prov. Gron. Ct. be gint aldus „Een allerwonderlijkst plannetje is door een drietal artisten uitgebroed en dezer dagen gepubliceerd: ze gaan een volksopera oprichten. Aldus geformuleerd, Hikt het plan nog zoo dwaas niet; er is werkelijk wel behoefte aan een instelling, die het beste van het ope ra-repertoire binnen het bereik der groote massa brengt, die op mitóikaal-dramatisch gebied dus het zelfde doet als b. v. de Koninklijke Oratoriumvereeni- ging op liet gebied van den koorzang, en het Concert1 gebouw met zijn volksconcerten op het stuk van or kestmuziek. Een onafwijsbare voorwaarde hierbij is natuurlijk, dat dit beste zoo voortreffelijk mogelijk wordt gegeven, onder beproefde, leiding en met eerste- rangskrachten. Als middel tot verhooging der bescha ving tot ontwikkeling van smaak en kunstgevoel zou zoo'n instelling dan wérkelijk goede vruchten kunnen afwerpen. Maar het hierboven genoemde plan draagt een an der karakter. De drie vaders er van zijn de heeren M. Spree, een der directeuren van den schouwburg' Stoel en Spree, Karei Ph. Mönch, orkest-dirigent van dien schouw burg en zwager van den heer Spree, en Emil van den Einde, een Vlaming, naar ik meen, voor enkele jaren herwaarts gekomen, die het een en ander heeft gecom poneerd, doch zich hoofdzakelijk aan het muziekoiider- wijs wijdt. De bedoeling dier drie „directeuren" der nieuwe onderneming is jonge, onervaren en onbekende krachten een opera te doen instudeeren en deze dan op te voeren in den schouwburg Stoel en Spree. Waarom zij dat een „Volksopera" believen te noe men, is mij absoluut een raadsel. Toch waarlijk niet omdat die voorstellingen plaats zullen vinden in den „volksschouwburg" Stoel en Spreej waar tusschen twee haakjes de orkestruimte niet eens voldoende is voor een behoorlijk opera-orkest. Men wil nu aan „het volk" geven een- of meer uitvoeringen van mees terwerken op muzikaal-dramatisch gebied door begin nelingen waarvan men niet zeker is, dat zij tegen hun taak zijn opgewassen en die daarbij de voorbereiding gehad hebben van mannen, die op dit gebied volstrekt niet tot deskundigen van den eersten rang zijn te re kenen. De heer Spree is een kranig regisseur voor het tooneel, maar men zal het mij wel toegeven, dat een opera heel andere eischen aan de regie stelt dan een drama en dat een regisseur, die dé partituur van een op te voeren werk niet op zijn duimpje kent, onver mijdelijk in zijn zaak tekort schiet. De heer Mönch is tweede örkestdirecteur geweest bij vroegere Nederlandsche Opera's, doch is dat vol doende om de muzikale leiding op zich® te nemen van een instelling, die met jonge en onervaren krachten zal werken. En mag ook van den „Dritten im Bunde" niet ge vraagd worden, of zijn ervaring op opera-gebied wel voldoende is? Maar ik zou weieens willen vragen, hoe de heeren op de gedachte zijn gekomen, dat het hier ter stede, zelfs hier te lande zoo krioelt van jonge maar goede krachten, wien het enkel aan de gelegen heid ontbreekt om, van hunne muzikale gaven te doen blijken. Dat is eenvoudig fantasie; wat goed, zelfs draaglijk is als opera-zanger of zangeres vond een en gagement bij de onderneming van den heer Pauwels c.s. of bij de nieuwe opera van mej. Cateau Esses. Zelfs hoorde ik, dat het „tableau de la troupe" van laatstgenoemde nog niet eens compleet is. En dan: bij een opera behoort een orkest, behoort ook een koor: waar halen de heeren die vandaan? En hoe zullen zij deze onmisbare elementen voorbereiden? Nu vraag ik niet eens, hoe zij aan voldoend kapitaal zullen komen voor kunst heeft men in deze tijden te Amsterdam niet veel over maar als ik alles overdenk, dan vrees ik, dat de „Volksopera" het niet verder zal brengen dan tot de qualiteit van „doodgeboren kindje." GEMENQD NIEUWS. Het conflict te Tilburg. Da werklieden hebben Zaterdagavond met 75t-gen 36 stemmen besloten het conflict op te heffer. Zij hadden de volgende voorwaarden aan de patroons ge steld, waarvan alleen het 5e niet door dez-m geaccep teerd kon worden, omdat er werk was uitbesteed le. uitkeering van 75 pc. overgeld voor Zo dags- arbeid,; 2e. uitbetaling van </8 van het loon, inge val van stukwerk 3e. bijdrage van l/3 der ver schuldigde prémie voor eene ziekteverzekering4e. reis- en verblijfkosten voor rekening van den patroon, on ier verhooging van loon van 25 ct. por dag 5e. alle bij het conflict betrokken werklieden wederom in dienst te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1908 | | pagina 1